Ziggo mag de term 'glasvezel-kabel' blijven gebruiken voor zijn coaxkabelnetwerk. Dat oordeelt de rechtbank Den Haag. KPN had Ziggo aangeklaagd voor oneerlijke handelspraktijken, omdat 'glasvezel-kabel' misleidend zou zijn. Hier gaat de rechter niet in mee.
KPN stelde dat de term 'glasvezel-kabel' intrinsiek misleidend is, omdat de klant kan denken dat de 'kabel' slaat op het omhulsel van de glasvezel en niet op coax. Klanten zouden daardoor denken dat Ziggo een glasvezelnetwerk heeft en een Ziggo-abonnement afnemen. Zo zou KPN klanten mislopen en zou er dus sprake zijn van oneerlijke handelspraktijken.
Hier gaat de rechtbank Den Haag niet in mee. De rechtbank zegt dat het erom gaat hoe Ziggo de termen presenteert en de context waarin ze worden gebruikt. Als Ziggo dus toelicht wat het met 'glasvezel-kabel' bedoelt, mag het volgens de rechtbank.
Dat maakt de zaak anders dan een Belgische zaak rond 'fiber'. Daarbij zei het Antwerpse hof van beroep dat Orange de woorden 'fiber' en 'glasvezel' niet meer mag gebruiken. Dat was een oneerlijke handelspraktijk 'omdat niet tegelijkertijd op een duidelijke en leesbare wijze kenbaar was gemaakt dat het ging om een (deels) coaxnetwerk of kabelnetwerk', zegt de Haagse rechtbank. Het gebruik van glasvezelachtige termen is dus niet intrinsiek misleidend, maar het hangt af van de context.
Naast het gebruik van de term klaagde KPN ook dat Ziggo de suggestie zou wekken dat het kabelinternetnetwerk gelijkwaardig zou zijn aan glasvezel tot in de meterkast. Ook hier gaat de rechtbank niet in mee. Ziggo erkent namelijk dat KPN's netwerk een hogere up- en downloadsnelheid kan halen, 'maar volgens Ziggo zijn die verschillen theoretisch en ervaart de gemiddelde consument geen verschil'.
"Bovendien heeft de klant volgens Ziggo in de praktijk geen behoefte aan de hogere snelheden die KPN aanbiedt", staat in het vonnis. KPN kon dus volgens de rechter ook hier niet duidelijk genoeg maken waarom Ziggo klanten misleidt. De rechtbank wijst dan ook alle vorderingen van KPN af.
Update, 14.33 uur – KPN zegt in een reactie tegen Tweakers dat het 'ook na de uitspraak verwarrend blijft wat glasvezel-kabel precies is en of Ziggo op die manier klanten misleidt'. "Wij houden het simpel: 100% glasvezel. Mensen ervaren duidelijk het verschil. En daar gaat het om." De provider zegt een hoger beroep te overwegen.
Update, 14.48 uur – Ziggo zegt tegen Tweakers 'niet te begrijpen waarom KPN deze stappen heeft gezet en een zaak heeft aangespannen'. "Enerzijds omdat de naam glasvezel-kabel een feitelijke weergave is van ons netwerk. Ons netwerk bestaat namelijk uit zowel glasvezel als (coax)kabels. Daarmee is glasvezel-kabel dus niet misleidend voor de klant. Maar wellicht nog belangrijker: klanten willen gewoon betrouwbaar internet waar ze alles mee kunnen doen wat ze willen. En dat is wat wij bieden."