Linux haalt marktaandeel van ruim 5 procent in Steam Hardware Survey

Linux heeft vorige maand zijn hoogste Steam Hardware Survey-marktaandeel tot nu toe gehaald. Ruim 5 procent van de ondervraagde Steam-gebruikers draaide in maart een OS op basis van Linux. Het aandeel van Windows viel vorige maand ruim 4 procent lager uit.

Valve publiceerde zijn nieuwste Steam Hardware Survey-resultaten deze week. Linux had daarin een marktaandeel van 5,33 procent, uiteraard verdeeld over meerdere distributies. Het is het hoogste gemeten Linux-marktaandeel onder Steam-gebruikers tot nu toe, schrijft ook Phoronix.

In februari lag het Linux-aandeel nog op 2,13 procent. Die cijfers zijn niet een-op-een te vergelijken, want Valve vraagt iedere maand andere Steam-gebruikers om deel te nemen aan zijn hardwareonderzoek. Toch is dit de eerste keer dat Linux de grens van 5 procent doorbreekt.

Het percentage Windows-gebruikers lag deze maand op 92,33 procent en macOS was goed voor 2,35 procent van de gebruikers. Onder de Linux-gebruikers was vooral SteamOS populair; een kwart van de Linux-gebruikers draaide dat besturingssysteem. SteamOS is standaard te vinden op de Steam Deck en draait tegenwoordig ook op andere handhelds.

Steam Hardware Survey maart 2026: LinuxSteam Hardware Survey maart 2026: Linux

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

02-04-2026 • 14:18

167

Submitter: MartineEekhof

Reacties (167)

Sorteer op:

Weergave:

Uhu, deze wijziging in de statistieken is zeer geloofwaardig. /s

Kom nu, hoezo wordt hier een artikel over geschreven zonder te vermelden dat dit met een serieuze korrel zout genomen moet worden? Ja, het artikel zegt dat het niet maand op maand te vergelijken valt, maar tegelijkertijd wordt het wel gepresenteerd alsof deze statistieken waarheid zijn én wordt het verschil afgedaan als "het is omdat het een andere groep mensen is, dit is heel normaal".

Gaan we nu echt doen alsof Linux van 2% naar 5% is gegroeit op een maand tijd? Volgende maand zakt het terug naar de 3% van januari, krijgen we dan een artikel "Linux verliest 40% van gebruikers" en gaat iedereen daar dan op commenten "ja natuurlijk, iedereen is Linux zat en wil terug naar Windows"?
Uhu, deze wijziging in de statistieken is zeer geloofwaardig. /s

Kom nu, hoezo wordt hier een artikel over geschreven zonder te vermelden dat dit met een serieuze korrel zout genomen moet worden? Ja, het artikel zegt dat het niet maand op maand te vergelijken valt, maar tegelijkertijd wordt het wel gepresenteerd alsof deze statistieken waarheid zijn én wordt het verschil afgedaan als "het is omdat het een andere groep mensen is, dit is heel normaal".

Gaan we nu echt doen alsof Linux van 2% naar 5% is gegroeit op een maand tijd? Volgende maand zakt het terug naar de 3% van januari, krijgen we dan een artikel "Linux verliest 40% van gebruikers" en gaat iedereen daar dan op commenten "ja natuurlijk, iedereen is Linux zat en wil terug naar Windows"?
Waarom is deze wijziging niet geloofwaardig? Het is gewoon een momentopname waarover (naar mijn idee al jaren) objectief wordt gecommuniceerd. Je hoeft daar verder toch geen conclusies aan te verbinden?

Voorbeeld: Normaal gesproken vul ik de Survey altijd in vanaf mijn Windows computer. De voorgaande maand heb ik dat vanaf mijn Steam Deck gedaan, omdat ik toen mijn Windows PC beperkt heb gebruikt en op vakantie was. Het is naar mijn idee helemaal niet ondenkbaar dat dit in bepaalde maanden een keer uitschiet, zeker wanneer je rekening houdt met apparaten zoals de Steam Deck.

En als de wijziging niet geloofwaardig is, impliceer je dan dat de data gemanipuleerd is? En welke achterliggende belangen zouden daar dan achter zitten?

Ik vind het nogal vergezocht.

[Reactie gewijzigd door jetspiking op 2 april 2026 15:10]

Ik ben het met je eens. Maar om je vraag offtopic te beantwoorden, het lijkt me nogal wiedes dat Valve een motief voor het verdraaien van deze data zou kunnen hebben. Namelijk het kip-ei verhaal doorbreken: Als de ontwikkelaar zegt: "Ik ga geen Linux (/SteamOS) support inbouwen, want het heeft geen marktaandeel." Zal dat als gevolg hebben dat Valve: "We verkopen te weinig Steam Machines, want er zijn geen games voor". Dit is gechargeerd. maar als Linux zo blijft stijgen en de komende jaren de 10% over zou gaan, dan kan je er echt niet meer omheen, en is de keuze voor een engine met multiplatformsupport echt een hele logische. Daar heeft Valve belang bij, en daarom zouden ze in theorie de cijfers kunnen manipuleren hoewel ik daar zelf niet in geloof.
het lijkt me nogal wiedes dat Valve een motief voor het verdraaien van deze data zou kunnen hebben. Namelijk het kip-ei verhaal doorbreken: Als de ontwikkelaar zegt: "Ik ga geen Linux (/SteamOS) support inbouwen, want het heeft geen marktaandeel." Zal dat als gevolg hebben dat Valve: "We verkopen te weinig Steam Machines, want er zijn geen games voor".
Is dat echter wel zo? Linux was nooit groot in games, en voordat Valve zich ermee bemoeide (wat al ver voor de Steam Deck begon) was het al helemaal drama betreft native Linux games. Maar ook nadat Valve zich ermee bemoeide is de focus nooit native games geweest. Sterker nog, door de verbetering van de compatiliteitslagen worden er minder games uitgegeven met native Linux support dan voorheen.

Valve heeft sinds het begin andere bedrijven gepushed kwa ondersteuning, maar dan hebben we het meer over dingen als Nvidia pushen om betere Linux drivers te maken en niet zo zeer over gamedevelopers pushen. En dat lijkt ook niet zo zeer direct vast te zitten aan de verkoop van hun eigen machines. Het begon al te lopen ver voor de Steam Deck uitkwam, en Valve gebruikt niet eens Nvidia kaarten.

Als Valve zich zorgen had gemaakt om het aantal games, hadden ze denk ik niet hun OS op Linux gebouwd. Valve heeft juist werk verzet om Windows games op Linux te draaien. Dus geen push naar developers om support in te bouwen, maar zelf de support bouwen die de developers "toch niet maken".

Overigens draait die gebouwde support niet eens op Valve's werk. Wine was al meer dan 30 jaar een ding, en DXVK (om DirectX shaders via Vulkan te draaien in Wine) heeft ook niks met Valve te maken. Proton heeft wat patches over Wine, maar de grote moeilijke onderdelen komen "gewoon" vanuit de open source community en Valve maakt daar gebruik van. Dat veel games op Linux draaien, heeft daardoor sowieso best gelimiteerd met Valve te maken. Valve helpt het populairder te maken met hun Steam Deck en legt er wellicht wat aandacht op, maar ook zonder Valve werd dit met succes gebouwd.

Ik denk daardoor dat Valve's nood om gamedevelopers officieel Linux te laten ondersteunen best minimaal is, en dat ze prima af kunnen met weinig ondersteuning. Dat is namelijk sowieso al hoe die devices werken en ze zijn nou niet bepaald geflopt. Fatsoenlijk werkende native ondersteuning zou een leuke extra zijn, maar inmiddels niet echt meer nodig. Gaming is juist een fantastisch voorbeeld van "everything runs on Linux if you want it bad enough" (wat duid op dat omdat je alles in je systeem kan aanpassen, je alles werkend kan maken met genoeg effort).
maar als Linux zo blijft stijgen en de komende jaren de 10% over zou gaan, dan kan je er echt niet meer omheen, en is de keuze voor een engine met multiplatformsupport echt een hele logische.
Probleem is wel dat heel veel van de games met native Linux support uit zulke engine komen (de meeste grote engines bieden dit sowieso al aan), en vervolgens lang zo lekker niet werken. Sterker nog, meestal ben je beter af om op Linux alsnog de Windows versie te draaien. Zo simpel als "kies een multiplatformengine" is het in de praktijk niet, en ik verwacht eigenlijk eerder dat developers tegen die tijd gewoon testen of het op Wine/Proton draait dan te klooien met native ondersteuning. En dan hebben we het nog niet eens over de complexiteit van verschillende distro's die anders kunnen reageren op je software.
Het voordeel van Proton (Wine) als vertaallaag is dat het beter blijvende compatibiliteit kan garanderen. Oudere Protonversies werken prima op nieuwere Linuxversies. De Protonversie waarmee een spel werkt kan vastgezet worden, waardoor het spel (in ieder geval voor die versie van het spel) blijft werken. Updates aan het OS hebben hier geen invloed op.

Met een spel "native" onder Linux of Windows lukt dat niet. Er zijn ondertussen aardig wat oude spellen die probleemloos onder Proton draaien en die onder Windows met veel moeite draaien.
Ik heb hier het spel Gruntz, uit 1999, werkend op mijn Steam Deck. Op Windows kun je het al niet meer (fatsoenlijk) draaien, maar onder Linux lukt me dat wel. En gewoon 'fullscreen', dankzij de 'Gamescope' techniek van Valve. En inderdaad dankzij de verschillende Proton versies.

Ik heb even moeten zoeken, maar met Proton 6.3-8 werkte het gewoon. En dankzij de Trackpads is het ook nog eens heel goed te spelen.

Voor diegene die de verschillende Proton versies niet 'snappen': Zie het als dat je in Windows via 'Compatibility' een spel kunt starten met Admin rechten, of het startten alsof je een Windows 98 of Windows 10 computer hebt.
Ik snap even niet waarom dit een reactie is op mijn bericht, want dat betreft meer de discussie of het "nogal wiedes" is dat Valve gamedevs wil overhalen meer aan Linux support te doen, maar helemaal mee eens dat dit een sterk voordeel is.
Ik zou dan eerder aanhalen dat met het stoppen van support door MS op Windows 10 en er vele gebruikers zijn die niet willen of kunnen overstappen op Windows 11 vervolgens naar Linux overgestapt zijn een grotere impact heeft op deze groei dan het verdraaien van de waarheid, omdat je bang bent dat je platform niet van de grond komt.

Als het echt zo slecht gesteld was met Steam Deck (en je ziet zelf hoe populair die in elk geval in het begin was), dan had de Steam Machine nooit gekomen.
Ik snap wel waarom deze "moment opname" zo raar lijkt.

"64 bit" komt uit het niets met +8%, en "0 64 bit" komt OOK uit het niets met +17.6%. Het is ERG onwaarschijnlijk dat dit van de een op de andere maand een OS in gebruikt genomen word die zich zo meld, met meer gebruikers dan de Steam Deck (Zie SteamOS Holo 64 bit).

Data hoeft hiervoor niet gemanipuleerd te zijn, ik snap niet helemaal waarom je tot deze conclusie springt.

Dit lijkt veel meer op een bug in de data verzameling die voor dit rapport gedaan word. Of misschien iets raars als een bot netwerk aan steam accounts dat opgezet is wat zomaar mee telt.
Van wat ik begrijp is de meest breed gedragen theorie binnen de Linux-gaming gemeenschap inderdaad dat het om een bug gaat veroorzaakt door Flatpak en Snap meen ik gelezen te hebben op r/linux_gaming.

Omdat deze versies van Steam in een afgeschermde container (lees: sandbox) draaien, kan het survey script van Valve het onderliggende besturingssysteem niet goed uitlezen, want afgeschermd. Waar het script voorheen nog de naam van de geïsoleerde container runtime (zoals de Freedesktop SDK, bekend van de XDG portals) wist te noteren, lijkt een foutje in de huidige meting ervoor te zorgen dat die naam nu als een lege waarde of een '0' wordt doorgegeven. Hierdoor blijft alleen de '64 bit' in de data over. De versie van de Linux kernel is via uname wel op te vragen omdat het een system call is, maar directe toegang tot /etc/os-release wordt door de container runtime afgeschermd, waardoor je niet kan zien om welke distributie het gaat.

Het is dus hoogstwaarschijnlijk geen botnetwerk of gemanipuleerde data, maar gewoon de survey-scraper die struikelt over de isolatie van o.a. Flatpak en Snap.

[Reactie gewijzigd door Pyronick op 3 april 2026 07:44]

Niet eens persé een bug, quote uit het artikel:
"Die cijfers zijn niet een-op-een te vergelijken, want Valve vraagt iedere maand andere Steam-gebruikers om deel te nemen aan zijn hardwareonderzoek"

De cijfers moet je dus met een korreltje zout nemen, mar ze kunnen in grote lijnen iets zeggen. De piek komt voor het eerst boven de 5%. Die 5% betekent verder zonder meer informatie niet echt veel, maar het gaat nog steeds om een unicum wat misschien wel iets zegt. En anders is het gewoon een leuk feitje voor de Linux-community.

Overigens vind ik een sterke stijging in Linux-gebruikers wel te verwachten door dat steam-deck dat Linux draait.
5% geldt voor Amerika. Wereldwijd is het 4.03% tot 4.45%.
Hoe kom je daar bij? 5,33% is volgens mij toch echt het mondiale cijfer van deze maand.
Maar dat is ook niet het nieuws, het is nieuws dat het voor het eerst boven de 5% ligt. Wat je kan opvatten hoe je wilt.
Graag hoor ik van jou waarom een query op gebruikt OS van deze cliënt, een onbetrouwbare methode is.
Je kunt het niet maand tot maand vergelijken inderdaad omdat er een inherente onnauwkeurigheid in zit door een willekeurige groep mensen te pollen... Maar dat wil niet zeggen dat het gelijk helemaal niks meer zegt. Het feit dat het voor het eerst over de 5% gaat is absoluut wel nieuwswaardig en betekent wel dat het aandeel Linux duidelijk nog flink door groeit.

Overigens snap ik ook niet echt waarom Valve met zo'n willekeurig gekozen subset werkt, waarom niet gewoon data van alle users opvragen? Met toestemming uiteraard maar dat is nu ook al. Verder is het inderdaad ook goed om de cijfers niet letterlijk voor waarheid aan te nemen, zo heb ik ook mijn twijfels bij het marktaandeel van Nvidia wat Valve rapporteert (zoals vaker beargumenteert door Mooreslawisdead). Maar een trend in de cijfers is nog steeds nuttige informatie.
Een plotselinge stijging van 2 naar 5% in een maand mag wel iets kritischer bekeken worden.
De maand hiervoor was er een plotselinge drop van 3,5% naar 2% . Zie deze grafiek. De trend omhoog loopt nog steeds door, de vraag is alleen of dit een tijdelijke fout is, of dat er inderdaad een versnelling is van het gebruik van Linux (bij gaming).
Gewoon de Chinezen die veel te representatief zijn in de cijfers.
Vorige maand had Linux een drop maar had "Chinese language" een stijging van 30% (en wat een toeval, Windows 10 steeg toen ook tegenover Windows 11.....)! Dit is het geval bij bijna elke Linux drop, is gewoon een stijging van het aantal Chinese hardware/software in de survey.

Eerlijk gezegd moeten ze de Chinezen een eigen survey geven met resultaten los van de rest, meeste developers kunnen toch niet op de Chinese markt hun games uitbrengen door de strikte regels van de CCP, zelf grote developers hebben moeite met hun game naar de Chinese markt te brengen en zelf veel van de games die daar arriveerde in 2025 zijn niet de nieuwste releases bij ons maar oudere games die eindelijk goedgekeurd zijn geweest, en het aantal games dat ze goedkeuren is maar zeer klein dus het is onlogisch dat ze zoveel impact mogen hebben op de Steam Survey waarvan het doel is om developers te informeren wat de staat van zaken is omtrent software en hardware van Steam gebruikers om zo development beslissingen te kunnen nemen....
Je vindt de antwoorden in de grafieken van GamingOnLinux en in het bijzonder de grafiek die de verhouding tussen Engels en Chinees aangeeft: In febuari was het Chinees nieuwjaar, wat geleid heeft tot een enorme piek in het aandeel Chinese gebruikers van Steam. In China wordt weinig Linux gebruikt, dus leidt dat tot een lager Linuxaandeel. In maart was het aandeel Chinese gebruikers weer genormaliseerd, wat tot stijging van het aandeel Linux leidt.

Interessant is dat onder Engelstalige Steamgebruikers Linux al een marktaandeel van 12% heeft. Nu spreekt niet de hele wereld Engels, maar het Engelse taalgebied is nog altijd wel erg toonzettend voor de rest van de wereld, dus een voorspelling dat er nog veel mooiere aandelen aan zitten te komen.
Eens maar dat er een grote migratie plaatsvindt is een feit. Mensen zijn helemaal klaar met windows, veel youtubers stappen over en het volk volgt.

Ik zit er ook aan te denken.
Had dit ook bij LTT en enkele andere gezien, heb als gevolg Linux mint op een laptop geïnstalleerd en steam erp met enkele spellen (hollow knight, minecraft dit wel via microsoft) en werken gewoon perfect.

Linux is wel een verademing moet ik zeggen. Zo clean enminmalistisch.
Ik heb precies dat gedaan op een Lenovo Yoga Slim 7. De machine moet 'benaderbaar' zijn voor familie, want staat beneden voor 'publiek gebruik', dus Linux Mint er op. Iedereen kan probleemloos doen wat gedaan moet worden zonder zoeken of denken, de memory footprint is ongeveer 1.5-2GB RAM met services als Jellyfin 'gewoon' actief, het systeem reageert extreem snappy, en is wars van telemetry en data collection door derden. Met Timeshift redelijk ingesteld maak ik mij nergens zorgen over -- laat iedereen maar knoeien en prutsen for all I care. De games die ik op de laptop wil spelen via Steam draaien allemaal vlekkeloos op dat ding. Heerlijk.

[Reactie gewijzigd door Klauwhamer op 3 april 2026 11:04]

Benaderbaar vind ik goed verwoord, mijn vrouw was sceptisch, nu doet ze al haar schrijf- en fotowerk op Mint, handig is ook dat je niet meer adobe gebonden bent om RAW fotobewerking te doen.
Soms hebben mensen een duwtje nodig om van wat koudwatervrees af te komen. Dat geldt ironisch genoeg minder voor n00bs maar juist voor meer ervaren gebruikers die vergeten dat ook Windows een leercurve en nukken heeft, maar dat zij de leercurve na jaren ervaring wel gehad hebben -- en nu min of meer opnieuw moeten beginnen, omdat er domweg andere of nieuwe dingen zijn waar men aan moet wennen of mee moet leren omgaan. Dat is voor sommige ego's een tough pill to swallow ;)
Ik had het percentage SteamOS hoger verwacht. Vooral gezien de populariteit van de Steam Deck enzo. Maar wat me vooral opvalt is dat het gros een "onbekende" Linux is, met name als "Other", "0 64bit" en "64bit". Ik denk dat ze hun eigen SteamOS wel kunnen herkennen, dus welke distros zijn dat nou? Of zit er ergens een bug en klopt mijn verwachting en is een groot deel van die "generieke" categorieën eigenlijk een SteamOS variant?
Probleem is dat je (net zoals vrijwel alles op Linux) zelf kan instellen wat je systeem terug geeft als OS, hoewel de meeste mensen dit niet handmatig aanpassen. Veel distro's zetten als default hun distro-naam erin, maar sommige geven ook enkel "Linux" of andere generieke termen terug als een soort privacy dingetje.

Die generieke namen zullen voornamelijk distro's zijn die dit als default zo instellen.

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 2 april 2026 14:43]

Dat lijkt me aannemelijk. Het zou kunnen verklaren waarom Fedora als één van de grote distro's niet in het rijtje voorkomt. Ook best verrassend trouwens, zoals elders genoemd, hoeveel aandeel Mint heeft onder Linux/Steam-gebruikers. Ook afgezet tegen Ubuntu, waarvan ik eigenlijk een hogere populariteit zou verwachten.

Het blijft helaas toch een beetje koffiedik kijken zolang ruim de helft van de deelnemende systemen zijn OS niet bekendmaakt.
Het zou kunnen verklaren waarom Fedora als één van de grote distro's niet in het rijtje voorkomt.
Aan de andere kant is Fedora sowieso ook weer niet de meest logische keuze voor gaming. Heb ook nooit gesnapt waarom Bazzite daarop gebaseerd is. Niet dat er iets mis is met Fedora overigens, het is enkel meer geoptimaliseerd voor andere dingen waar andere distro's weer beter zijn opgezet voor games. Tuurlijk kan je wel gamen op Fedora, maar het is domweg niet de meest logische keuze als gaming je hoofddoel is.

Dat Arch en daarop gebaseerde systemen het goed doen bij Steam sta ik dan weer niet van te kijken. Maar ik verwacht dat een survey bij kantoorgebruik toch weer heel andere getallen laat zien. Tiep ik vanuit een Arch draaiende werklaptop (sorry kon het niet laten).
Ook best verrassend trouwens, zoals elders genoemd, hoeveel aandeel Mint heeft onder Linux/Steam-gebruikers. Ook afgezet tegen Ubuntu, waarvan ik eigenlijk een hogere populariteit zou verwachten.
Die vind ik juist weer heel logisch. Mint is de afgelopen jaren hét aanraden voor de beginnende Linux gebruiker, zeker de niet-technische. Ubuntu was dat ooit, maar is al lange tijd terug van die troon gestoten. Neem daarbij dat Canonical nog wel wat dingen heeft gedaan die minder gewaardeerd worden, en de krimp van hun tegenover de groei van Mint is goed verklaarbaar.

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 2 april 2026 19:13]

In de redditrealiteit is Mint zeg maar niet zo'n populaire keuze, zeker niet onder Linux-gamers. Daarom had ik niet verwacht dat zo'n niet-hippe distro nog zo populair zou zijn op Steam. Maar inderdaad, voor Windows-vluchtelingen is het wel dé aanrader. En trouwens ook gewoon voor normaal langdurig gebruik wat mij betreft. Ben zelf ook een Mint-gebruiker...

[Reactie gewijzigd door pixelvink op 2 april 2026 17:40]

Ikzelf adviseer Windows-overstappers om te beginnen met Mint of met Zorin,als je nog onbekend bent met Linux, maar toch over wilt stappen of een dual bootsysteem wilt gaan draaien.
Ik wil daar nog wel aan toevoegen dat ook voor ervaren gebruikers die distro's uitstekend zijn. Het is 'gewoon' volwaardig Linux met een goed verzorgde DE, een uitstekende OOBE, en een robuuste basis (Ubuntu/Debian).
Aan de andere kant is Fedora sowieso ook weer niet de meest logische keuze voor gaming. Heb ook nooit gesnapt waarom Bazzite daarop gebaseerd is.
Bazzite komt uit een organisatie die zich specialiseert in Atomic Fedora distributies, dus enige andere basis was vanuit dat opzicht ook wat vreemd voor het Bazzite team. Ze maken naast Bazzite ook een ‘werk-pc’ distributie en een workstation distributie (en Bazzite heeft ook een ietwat verborgen broer/zus voor developers die veel workstation optimalisaties deelt: Bazzite-DX). Een betere vraag is dan misschien waarom Bazzite vrij populair is onder gamers.

Fedora heeft een snelle update cycle, en heeft een van de meer volwassen atomic & immutable systemen, via Fedore Kinoite (KDE) & Silverblue (Gnome). Die combinatie werkt goed voor een gaming distro die zaken als recente drivers en optimalisaties wil maar ook ontzettend fool proof is voor (nieuwe) gebruikers.

Als je als gebruiker graag het nieuwste wilt, maar ook een ‘it just works’ ervaring wilt, waar je vooral ook zelf niet makkelijk iets sloopt: Dan kom je bij Bazzite uit als een van je opties. Wil je juist veel vrijheid en eventueel moeten sleutelen heb je aan het andere uiterste weer CachyOS of andere Arch based distributies als optie (daarmee zeg ik niet dat je veel moet sleutelen om het werkend te krijgen, enkel dat je er veel meer vrijheid krijgt). Dat zorgt er voor dat met Cachy OS wel net iets betere gaming prestaties te halen zijn.

Zeker als het OS ook voor andere zaken wordt gebruikt geeft Bazzite zo een erg stabiele ervaring. Het is een prima ‘daily driver’ voor veel mensen (ook als je helemaal niet gamed is het een prima distributie). Maar het zal eerder een ‘Apple publiek’ dan een traditioneel ‘Tweakers.net publiek’ aanspreken, so to say.
Mint is eigenlijk gewoon Linux zonder gezeur. Het werkt goed en ik kan mij voorstellen dat mensen die van andere OS'en afkomen gewoon een van de populairste varianten pakt. Ik had voorheen ook Ubuntu, maar ten tijde dat er rare sponsors kwamen en andere window-manager overgestapt en daarna gewoon zo gelaten.
Hier ook een Linux Mint gebruiker. Ook gekozen omdat het 'gewoon werkt', en er met Cinnamon goed uitzag.

Was in het verre verleden begonnen met openSuse (3 installatie DVDs :) ), overgestapt op Kubuntu, en nu al een jaar of 10 Mint gebruiker.
Ik had het percentage SteamOS hoger verwacht. Vooral gezien de populariteit van de Steam Deck enzo.
De Steam Deck is niet héél populair. Naar schatting zijn er nog geen vijf miljoen exemplaren verkocht. Als dat zou kloppen dan zijn dat het meerendeel van de Linux gebruikers op Steam.
In de afbeeldingen bij dit artikel kan je zien dat het aandeel van SteamOS slechts 24% is. Dit geeft aan dat meer en meer gebruikers Linux installeren op hun desktop.

[Reactie gewijzigd door Ge0force op 2 april 2026 19:36]

Nou ik heb een steam deck, maar ik kreeg de survay op mijn windows pc en heb deze daar ingediend. Dus ik gok dat er meer Linux gebruikers zijn, maar dat dat vrijwel allemaal gebruikers zijn met een steamdeck die dat gewoon niet gevraagd is op dat moment.
Steam OS is gebaseerd op Arch Linux. Dat verklaart dan wel de populariteit van Arch
Hoewel dit inderdaad klopt staat SteamOS in de tabel wel los van Arch. Ik denk voornamelijk de populariteit van CachyOS die Arch omhoog laat schieten. Vanuit gaande dat Steam dit als Arch oppakt. Vooral omdat CachyOS ook momenteel wel de populairste distro is volgens distrowatch met een grote voorsprong.
Distrowatch is altijd al een langlopende grap geweest van de community om cijfers daar te beïnvloeden omdat distrowatch enkel het aantal pageviews op eigen site meet (staat daar ook duidelijk aangeven dat het niet te serieus genomen moet worden).

Ubuntu is al jaren veruit de meest populaire Linux distributie. Of we dat nu leuk vinden of niet.

[Reactie gewijzigd door 2green op 2 april 2026 14:35]

Ubuntu is al jaren veruit de meest populaire Linux distributie. Of we dat nu leuk vinden of niet.
Oprechte vraag: waar baseer je dit op? Naar mijn weten is er namelijk geen fatsoenlijke manier om dit te testen, want enorm veel distro's hebben standaard geen telemetrie aan en elke derde partij die test is net zo veel op aan te merken als op distrowatch en de Steam Survey.

Persoonlijk heb ik twijfels of Ubuntu nog wel de populairste is. Al jaren wordt Mint aangeraden aan nieuwe gebruikers als dé beginnersdistro (waar dat vroeger Ubuntu was), en mensen zijn niet bepaald even blij met Canonical. Ubuntu zal vast nog wel hoog in de lijst staan, maar ik vermoed eigenlijk niet meer bovenaan.

Ook vraag ik me af hoe "veruit" het zou zijn tegenover de andere grote distro's als Debian, Fedora, Arch, etc. Denk dat dat veruit zelfs voor de meest populaire distro wat overtrokken is, ongeacht welke dat is.
Prima vraag, maar het komt er op neer dat serieuze bronnen melden dat Ubuntu veruit de populairste is. Stel de vraag maar aan je AI assistent, via Google Trends of zoek betrouwbare bronnen elders. Maar blijf weg van communities zoals tweakers, Reddit, etc. Daar zul je altijd sterke groep voorkeuren terug krijgen waar Ubuntu zelden de populaire keus is. Zo ook op kanalen en sites waar hun bezoekers tech nerds zijn en dit absoluut niet willen horen.
serieuze bronnen
AI assistent
1 april is voorbij he :+?

Probleem is dus dat er geen betrouwbare bronnen zijn... Alles is een beeldforming met net zo veel op aan te merken als Distro Watch, statcounter, en de Steam Survey. Daarom dat ik vroeg om een bron, maar die kan je dus niet aanleveren. Je noemt enkel wat plekken die domweg andere online bronnen opzoeken, en bekend zijn biased te zijn daarin...

Van alle bronnen die ik ken, staat Ubuntu eigenlijk al jaren niet meer bovenaan. Zelfs bij niet-nerd plekken, zoals de consumentenbond en andere serieuze partijen die onderzoek doen, wordt die nouwlijks nog genoemd. Meestal is het Mint die het buiten de Linux/nerd communities goed doet, daarbinnen is idd genoeg discussie en meningen. Het zou me enorm verbazen als Ubuntu in die markt nog de grootste is. Dat is geen favoritism, mijn eigen favo distro verwacht ik ook niet als grootste.

Ubuntu en Debian winnen het op servergebied ruim, dat is zeker waar. Ik vermoed daarom dat jouw getallen daarop slaan, daar klinken ze logisch (en iets als een AI assistent zal dat ook zo fout doen). Maar daar heeft Linux ook wel een veel groter aandeel dan 5%, het gaat hier om desktopgebruik. En ik heb daar sterke twijfels over hoe groot Ubuntu nog is vandaag de dag.
Lastig iemand serieus te nemen die reageren met een zeer selectieve quote met smiley en een verwijzing naar een grap... Wat ik dan ook niet ga doen. (AI is tenslotte een uitstekend middel om snel relevante bronnen te vinden zolang iemand niet zo dom is alles voor waar aan te nemen en Google trends is een goede bron om de populariteit van zoektermen te bepalen, etc.>

Als je een serieuze vraag en interesse hebt om dit samen verder te verkennen hoor ik dat graag op een serieuze manier. Je standpunt is namelijk niet onredelijk en ik sluit niet bij voorbaat uit dat ik fout zit. Mijn getallen slaan overigens niet op server gebruik, maar op generiek gebruik waar deze discussie over ging (dus geen specialisaties waaronder server, gamen, etc).
Ubuntu is al jaren veruit de meest populaire Linux distributie. Of we dat nu leuk vinden of niet.
En waaruit blijkt dat? Er is immers geen betrouwbare methode om dat vast te stellen. De populariteit van Ubuntu is de afgelopen 10 jaar fors afgenomen, als ik de Linux community wat kan polsen.
Ik denk wel dat er een betrouwbare empirische methode is of tenminste valt samen te stellen met reeds beschikbare bronnen. Een snelle copy/paste van enkele bronnen, nog redelijk leesbaar zo.

Waarbij opvalt dat voor gespecialiseerde toepassingen er meer uitgeweken wordt naar andere distros en duidelijk een neerwaartse trends is bij Ubuntu. Maar Ubuntu nog steeds veruit het meest gebruikt wordt.


Bron

Type Meting

Focus

1

Statcounter Global Stats

Web-analytics

Meet welk OS de browser van een bezoeker rapporteert (Desktop aandeel).

2

W3Techs Linux Stats

Server-scans

Analyseert de techniek achter miljoenen live websites (Server aandeel)

3

Google Trends

Zoekvolume

Meet de publieke nieuwsgierigheid en "mindshare" van specifieke distro's.

4

Steam Hardware Survey

Telemetrie

Harde cijfers over wat miljoenen gamers op hun hardware draaien.

5

Stack Overflow Dev Survey

Enquête

Jaarlijkse onafhankelijke bevraging van tienduizenden softwareontwikkelaars.

6

JetBrains Ecosystem Research

Enquête

Onderzoek door een tool-maker (onafhankelijk van OS) naar werkplek-keuzes.

7

SQ Magazine Market Analysis

Data-aggregatie

Analyseert zakelijke adoptiecijfers en cloud-gebruik (AWS/Azure).

8

BuiltWith Trends

Infrastructuur

Detecteert welk OS grote webplatforms gebruiken voor hun hosting.

9

Statista - Desktop OS Share

Marktonderzoek

Economische rapportages over het wereldwijde gebruik van besturingssystemen.

10

Research and Markets

Business Intelligence

Professionele rapporten over de groei van Linux in de zakelijke sector.
Ubuntu is al jaren veruit de meest populaire Linux distributie. Of we dat nu leuk vinden of niet
En werkt prima om op te gamen:D
Ja het werkt prima, alleen ben ik sinds de invoering van Snap (en de verwijdering van Flatpak) weg van Ubuntu. Dat soort wijzigingen doen me denken aan Microsoft.
Ik heb het overwogen maar uiteindelijk tot de conclusie gekomen dat alle distro's wel wat nadelen hebben.
Volgens mij werkt dat prima, maar zit zelf op een ander Distro. Ubuntu is al even geleden voor mij. Niet zo'n fan van snaps en flatpaks zoals het nu werkt.

[Reactie gewijzigd door 2green op 2 april 2026 18:14]

Oei, dat wist ik zelf nog niet. Moet zeggen dat ik dit voornamelijk wel vaker op Reddit had gelezen (ja dat moet je wellicht ook niet al te serieus nemen...).

Nu je het ook wel zegt is dit geen gekke conclusie want ik vond het altijd ook al "raar" MX Linux daar altijd nog zo hoog stond. Ik heb nog nooit iemand horen zeggen dat ze MX Linux gebruiken :P Daarnaast is het ook wel logisch dat Ubuntu populairst is
Er zijn meer bronnen die een indicatie geven dat CachyOS onder gamers erg aan populariteit wint. Ook ten koste van bijvoorbeeld Ubuntu.

https://boilingsteam.com/cachy-os-is-now-the-most-popular-distro-on-proton-db/
Onder games klopt dat denk ik wel, vind zelfs Valve op zichzelf staand al een heel betrouwbare bron. Maar voor algemeen gebruik, waar ik op doelde in relatie tot disctrowatch, is ubuntu nog steeds veruit de populairste (denk aan een veelvoud aan gebruikers). Even hierboven heb ik op iemand anders gereageerd met bekende betrouwbare bronnen die dat onderbouwen mocht je het interessant vinden.
SteamOS heeft zijn eigen entry. Arch en afgeleiden zijn populair omdat game related tweaks of kernel modules gewoon makkelijker gaan en alles meer bleeding edge is dan een Ubuntu LTS.
Veel gamers kijken terecht eerst naar Arch vanwege de support voor nieuwe GPU's etc., maar als je iets oudere hardware en misschien alleen indie games speelt maakt het OS bar weinig uit. Ik had een iets oudere videokaart (anderhalf jaar uit) en Debian vs Arch systeem gaf 1-2% verschil in benchmarks.
Maar zelfs dan kun je ook gewoon voor Fedora gaan die wel nieuwe packages krijgt, maar ook lekker stabiel is als Debian.
Daarmee kan je inderdaad ook prima af. Arch distros zijn populairder, maar Fedora zie je ook wel terugkomen in de testresultaten bij protondb.com (Steam / Proton comptabiliteit-website).
Ik vind het wel leuk dat mint nog steeds hoog hovenaan staat. Heel het internet en de boze linuxgebruiker roepen 100'en distros, en mint is daar steeds niet bij. Maar toch zijn daar vele gebruikers van :) Altijd al fan van geweest.
Heel het internet en de boze linuxgebruiker roepen 100'en distros, en mint is daar steeds niet bij.
Huh? Mint is juist de defacto standaard als aanraden voor nieuwe Linux gebruikers de afgelopen jaren :+.

[Reactie gewijzigd door Cambionn op 2 april 2026 16:56]

Daar ben ik het 100% mee eens, ik zie dat alleen niet terug als ik de algemene tendens op het internet lees :)

Ik denk dat ik te weinig linux filmjes kijk.
Hier ook een Mint gebruiker. Ook zeer tevreden over.
Ik snap ook niet dat mensen een random 'nieuwe hippe' distro kiezen boven de goed doorontwikkelde top 5.
Ik snap ook niet dat mensen een random 'nieuwe hippe' distro kiezen boven de goed doorontwikkelde top 5.
Als je gratis een auto mag kiezen uit alle modellen die er te krijgen zijn dan zullen een hoop mensen een dure sportwagen of enorme limo kiezen die in praktijk helemaal niet handig is voor wat ze er mee willen doen. Een soort van FOMO.

Voor een deel is het natuurlijk ook zo dat die hippe distro's ontstaan omdat er een of andere jeuk is om aan te krabben. Blijkbaar lossen ze iets op waar veel mensen last van hebben. Een van de dingen die je steeds weer hoort is dat er voor iedere doelgroep wel een speciale distro is. Het is dus niet gek dat gamers op zoek gaan naar de beste distro voor gamers.

[Reactie gewijzigd door CAPSLOCK2000 op 2 april 2026 15:20]

Ja als je voor t eerst n distro kiest dan zou ik dat ook niet doen.
Wel vind ik die nieuwe hippe "immutable" distro's wel interessant (waar Bazzite er ook een van is).
Niet voor mezelf maar die lijken me in theorie handig voor beginners met weinig eisen, aangenomen dat ze minder snel stuk gaan.
Wat bij de mutable distro's nog wel eens kan gebeuren in mijn ervaring.
Zonde als men daardoor (begrijpelijk) afknapt op het hele Linux gebeuren, of niet verder kunnen zonder hulp van n "expert", of het hele OS moeten reinstallen.

[Reactie gewijzigd door N8w8 op 2 april 2026 16:54]

Het ligt er ook een beetje aan waar je kijkt natuurlijk.

Op populaire Linux youtube kanalen staat Mint steevast in de top van tierlijstjes.

E.g.: YouTube: Ranking Linux distributions for 2026: not your average tier list !

Ook bijvoorbeeld Luke Lafreniere, CTO van Linus Tech Tips is met regelmaat heel positief over Mint.

[Reactie gewijzigd door Biggg op 2 april 2026 16:33]

Dit is uitstekend nieuws.

Nu nog een volwassen desktop distro gericht op productiviteit die out of the box secure boot én measured boot biedt en daarmee eindelijk in de buurt komt van windows en mac. CachyOS is echt erg goed; ik gebruik echter liever een Debian-verwante distro. Helaas zijn die er nog lang niet.

MOK-manager werkt bijvoorbeeld niet 75% van de machines die ik test. Daar moeten ze mee kappen en gewoon over naar sbctl. UKI eraan knopen en gaan met die measured banaan.

[Reactie gewijzigd door Oversidan op 2 april 2026 14:24]

Measured boot? Nog nooit van gehoord. Zal wel iets niche zijn voor bedrijven ofzo. Secure boot zet ik ook altijd uit. Geen behoefte om m'n Linux kernels door MS te laten signen (of hoeft dat tegenwoordig niet meer?). Voor gamers is dit allemaal extra onzin die niks te maken heeft met de games die ze willen spelen, en daar gaat het hier tenslotte om (het gaat over Steam).
Hoewel je gelijk hebt dat het artikel over Linux Gaming gaat, gaat mijn comment dus over Desktop distros gericht op productiviteit; het tweede deel van je reactie leg ik even naast mij neer. In dat licht van het eerste deel van je reactie raak ik nogal teleurgesteld dat die mythes over Microsoft of het ontbreken van nut van Secure Boot en Measured Boot vandaag de dag nog steeds rondgaan. Er zijn uiteenlopende redenen en onderbouwingen voor te verzinnen; voel je vrij om even de inleiding van het gelinkte artikel te lezen. En SB is mogelijk zonder MS keys als je MOK gebruikt. sbctl werkt heel erg goed; mokmanager is een dusdanige ellende dat ik eigenlijk geen distro's meer test die daar gebruik van maken.

tl;dr: Zonder SB & MB kun je net zo goed geen FDE inschakelen. Bijna dan tenminste.

Inb4 dit dat je bent niet interessant genoeg voor evil maid. Ook zo'n tergende platitude waar ik niet in meega.

[Reactie gewijzigd door Oversidan op 2 april 2026 14:47]

Measured boot? Nog nooit van gehoord.
Klopt. in het kort blokkeert Secure Boot het opstarten van een onbekend OS. Met Measured Boot start het wel op maar krijg je niet het "veilig" vlaggetje.
Zal wel iets niche zijn voor bedrijven ofzo. Secure boot zet ik ook altijd uit. Geen behoefte om m'n Linux kernels door MS te laten signen (of hoeft dat tegenwoordig niet meer?).
Je kan het ook zelf doen, zonder MS, dat is precies waar dit over gaat. Dat is inderdaad meer iets voor bedrijven dan voor thuis.
Voor gamers is dit allemaal extra onzin die niks te maken heeft met de games die ze willen spelen, en daar gaat het hier tenslotte om (het gaat over Steam).
Ik vind het ook onzin* maar secure boot is min of meer vereist als je kernel level anti-cheat wil. Ik wil dat niet maar een hoop gamers is aangepraat dat het nodig is. Vandaar dat er aandacht voor het onderwerp is.

* ik heb niks tegen het principe dat ik zelf kan controleren of ik de juiste software draai, ik heb wel problemen met bedrijven die proberen te dicteren welke software ik kan/mag draaien op mijn eigen computer. Niet alleen omdat het mijn vrijheid aantast maar ook omdat het fundamenteel verkeerd is om security client side te doen, daar is altijd weer om heen te hacken (desnoods door een camera op de monitor te richten en robot de controller te laten bedienen). Dat pad moeten we gewoon niet opgaan want het is een hellend vlak zonder einde dat om steeds extremere maatregelen vraagt.
ik heb wel problemen met bedrijven die proberen te dicteren welke software ik kan/mag draaien op mijn eigen computer.
Hier ben ik het dan wel weer roerend mee eens, en die controle is ook niet mijn intentie of sta ik voor te ageren. Ik snap de aversie tegen SB & MB daardoor wel. Leuk is anders, maar snap 'm wel. Ik wil gewoon een typemachine om te browsen en te typen, met FDE en dat die FDE ook enigszins beschermd is tegen fysieke toenadering. Net als Windows en Mac dat kunnen en bieden.
Installeer Linux maar eens op een machine zonder TPM of Secure Boot en zet het vinkje aan bij schijfencryptie.
Ik ga nogal slecht op cluedo, voel je vrij om aan te geven wat ik dan zou moeten zien of ervaren.
Het zou gewoon werken, en je hebt één optie minder voor de encryptiesleutel. Je zou bijvoorbeeld kunnen kiezen voor een wachtwoord als sleutel om de schijf te ontcijferen.
Heb je het artikel achter het linkje in mijn eerste post gelezen?
Degene die doet wat in dat artikel staat is bereid enorm veel kennis en middelen te investeren en ja als je je daar tegen wilt beschermen kun je voor TPM als sleutelmethode kiezen. Dat gaat evenwel verder dan de eis tot "enigzins beschemd" die je stelt: Ook een machine zonder TPM is veel meer dan enigszins beschermd tegen fysieke toenadering.
Dan ben ik bang dat je toch wat nuances hebt gemist. De hele boodschap van het artikel is dat een linux-installatie met FDE maar zonder Secure Boot en Measured Boot niet is beschermd tegen fysieke toenadering omdat het triviaal is om de bootpartitie te modificeren, dan kun je doodeenvoudig een LUKS passphrase stealer inbouwen. En dat Windows en Mac op dit specifieke vlak meer bescherming bieden dan 95% van beschikbare linux distro's voor normale mensen.

De eerste keer doe je een toenadering om de machine te besmetten, bij de tweede toenadering haal de gestolen passphrase op. Met die passphrase kun je vervolgens een schijfkloon openen die je bij de eerste of tweede toenadering hebt gemaakt. Er staan of stonden wat voorbeelden van zo'n stealer op github, en bestaan/bestonden uit een paar dozijn regels code. Dat leidt mij tot de conclusie dat dit meer dan toegankelijk is voor elke nerd, al dan niet bijgestaan door Artificial Intelligence. Er zijn genoeg voorbeelden te noemen waarbij fysieke toenadering prima eenvoudig genoeg is, welke niet puur en alleen is weggelegd voor inlichtingen- of veiligheidsdiensten.
Secure Boot en Measured Boot niet is beschermd tegen fysieke toenadering omdat het triviaal is om de bootpartitie te modificeren, dan kun je doodeenvoudig een LUKS passphrase stealer inbouwen.
Dat vereist dat je eerst de mogelijkheid hebt om de harde schijf uit het apparaat te verwijderen, in een ander apparaat te modificeren, dan terug te plaatsen in het apparaat. De moet de mogelijkheid een tweede opslagmedium te installeren, zonder dat de eigenaar de aanwezigheid ervan opmerkt. Dan de eigenaar de computer laat gebruiken en hij niets van je interventie heeft gemerkt, en je dan nogmaals in staat bent het apparaat te ontvreemden, de harde schijf er nogmaals uit slopen om dan de boel te ontcijferen.

Er bestaan niet zoveel praktijksituaties waarbij dat succesvol uitgevoerd kan worden.
En dat Windows en Mac op dit specifieke vlak meer bescherming bieden dan 95% van beschikbare linux distro's voor normale mensen.
Want? Linux ondersteunt ook TPM als je dat wilt. Of je kunt je sleutel op een USB-stick opslaan. De keus is aan jou.
De eerste keer doe je een toenadering om de machine te besmetten, bij de tweede toenadering haal de gestolen passphrase op.
Dat gaat zo makkelijk dus niet, de machine zelf geeft je geen toegang om hem te besmetten. Je zal de schijf eruit moeten slopen en in een andere machine stoppen om met de bootloader te kunnen knoeien.
Er worden volgens mij elke dag nog steeds meer machines verkocht met verwijderbare opslagmedia zoals M.2 SSD's, dan machines waarbij de SSD vastgesoldeerd is. Even openschroeven en je kunt erbij. Dat zou toch echt een non-argument moeten zijn hier als Tweakers onder elkaar. Daarmee vallen de rest van je technische tegenargumenten bij mij helaas in het water; ik hoor heel graag wat extra argumenten hiertoe.

Besmetten van de bootpartitie zou onmerkbaar moeten zijn voor de eindgebruiker; of je moet de splashimage bijvoorbeeld aanpassen. Of je nu kiest voor je LUKS binden aan je TPM, LUKS op basis van een passphrase of LUKS op basis van een hardware token, zolang de boot chain niet beschermd is, is dat echt allemaal een wassen neus. Keyfiles op een onversleutelde USB-stick ga ik niet eens op in, mijn nekharen staan al overeind bij de gedachte.

Goede discussie hoor, ik houd ervan.
Er worden volgens mij elke dag nog steeds meer machines verkocht met verwijderbare opslagmedia zoals M.2 SSD's, dan machines waarbij de SSD vastgesoldeerd is. Even openschroeven en je kunt erbij. Dat zou toch echt een non-argument moeten zijn hier als Tweakers onder elkaar. Daarmee vallen de rest van je technische tegenargumenten bij mij helaas in het water; ik hoor heel graag wat extra argumenten hiertoe.
Nou nee, de kans dat jij als jij bij mij thuis op bezoek bent de gelegenheid heb om ongezien de M.2 SSD eruit te halen en in een eigen machine te stoppen is enorm veel kleiner dan dan simpelweg even ongezien de machine kunt gebruiken om bijvoorbeeld via een USB-stick malware erop te zetten. Dat scenario is er niet.
Besmetten van de bootpartitie zou onmerkbaar moeten zijn voor de eindgebruiker; of je moet de splashimage bijvoorbeeld aanpassen.
Technisch zeer moeilijk uit te voeren: Of je draait andere software die eruit ziet als Grub, LUKS e.d., of je fopt de originele Grub, LUKS e.d. In het eerste geval heb je veel kennis vooraf van het te compromiteren systeem nodig om het exact als het origneel te laten functioneren, Linux is immers geen monocultuur. In het tweede geval moet je met virtualisatie of zoiets aan de slag want de originele software praat direct met de hardware en doet ook een hoop sanitychecks.
Of je nu kiest voor je LUKS binden aan je TPM, LUKS op basis van een passphrase of LUKS op basis van een hardware token, zolang de boot chain niet beschermd is, is dat echt allemaal een wassen neus. Keyfiles op een onversleutelde USB-stick ga ik niet eens op in, mijn nekharen staan al overeind bij de gedachte.
Laat ik zo zeggen: Ik wil de mogelijk hebben om als er rook uit het apparaat komt zelf de schijf eruit te kunnen halen. TPM geeft mij die mogelijkheid niet, een wachtwoord en USB-stick wel, dus als ik in de situatie zit dat ik mijn schijf wil vercijferen, zal ik in ieder geval niet voor de TPM kiezen.
Ik wil even niet verzanden in de discussie of de fysieke toenadering wel of niet realistisch is; mijn inziens is dat meer dan realistisch, en daar hoef je het niet mee eens te zijn. Maar die discussie is geen technische discussie, dus laten we vooral daarop focussen.

Voor een GRUB-based systeem en een systemd-boot gebaseerd systeem heb ik LUKS stealers gezien. Je besmet gewoon de aanwezige bootchain, die vervang je niet... Het klopt wél dat je even wat huiswerk moet doen zodat je goed beslagen ten ijs komt qua tooling voor een toenadering. Even shouldersurfen of 'watering hole attack' (basic browser profiling, niet eens malware voor nodig) om te ontdekken welke distro men gebruikt, die distro thuis even testen en ermee tot een tooling komen, maar dat is ook gewoon te overkomen.

TPM kan (veel) meer dan alleen je FDE-key bewaren. Ik wil dat niet; ik wil die op een hardware token bewaren. Je kunt echter wel de TPM gebruiken om die boot chain te beveiligen door middel van measured boot en PCR-attestation, en dat is waar ik het over heb. Dat slaat alarm bij die toenadering en tampering, maar vormt geen drempel tegen de data recovery die je beschrijft. Als je TPM of moederbord ermee kapt kun je gewoon die LUKS-partitie met je externe hardware token op een andere machine openen. Moet je die machine wel weer op zijn beurt vertrouwen, maar dat terzijde.
De aanwezige toolchain besmetten vereist:
  • Kennis van de geïnstalleerde software, inderdaad Ubuntu is wat anders dan SuSE en ook exacte versies.
  • Kennis van de configuratie, bij iemand die een wachtwoord gebruikt moet je wat anders doen dan bij iemand die een kaartlezer gebruikt.
De combinatie van die twee vereist iemand met kennis van zaken in jouw naaste omgeving, immers een wildvreemde laat je niet zomaar met je computer knoeien. Dan kom je toch weer op "enigzins beschemd" en absolute veiligheid.

En dan snap ik nog steeds niet waarom je Microsoft nodig denkt te hebben voor de absolute veiligheid. Absolute veiligheid kan Microsoft je in ieder geval niet bieden, omdat het geheime diensten gehoorzaamt, het kan zo bestanden op je je schijf doorsturen zonder enige fysieke toegang.

Maar als jij je bootketen in Linux wilt beschermen (ik heb er geen behoefte aan), wat houdt je nou tegen?
Wederom argumenten over de fysieke toenadering die ik voorbij mij laat gaan, voor mij is op die manier de lol er gauw vanaf.

Kun je mij aanwijzen waar ik aangeef Microsoft nodig te hebben voor de absolute veiligheid?

Waarom zou de Linux Desktop goegemeente niet mogen genieten van hetzelfde niveau van bescherming welke gebruikers van windows en mac genieten, op dit vlak? Wat mij tegenhoud is dat er (behalve CachyOS misschien met wat simpele handmatige post-install handelingen) praktisch geen readymade distro verder is die dit biedt. Ik heb in comments elders aangegeven wat mijn ervaringen zijn met Arch en Cachy. Was een goede en leerzame weg, en nu zou ik graag zien dat de rest van de linux distro's ook zover komen als CachyOS. Arch is mij net even te gek, en hoewel Cachy erg goed is, heb ik liever Debian.

Linux Desktop om te slagen moet dit gewoon bieden; secure moet de default modus zijn, niet andersom. Dus ik heb liever dat jij TPM of Secure Boot uitschakelt als jou dat blieft, dan dat ik hemel en aarde moet bewegen om tot een veilig systeem te komen.
Kun je mij aanwijzen waar ik aangeef Microsoft nodig te hebben voor de absolute veiligheid?
Je stelt dat Microsoft veiligheid biedt doe Linux niet biedt, maar gaat voorbij aan de veiligheidsproblemen van Windows.
Linux Desktop om te slagen moet dit gewoon bieden; secure moet de default modus zijn, niet andersom. Dus ik heb liever dat jij TPM of Secure Boot uitschakelt als jou dat blieft, dan dat ik hemel en aarde moet bewegen om tot een veilig systeem te komen.
Bijvoorbeeld:

https://microos.opensuse.org/blog/2025-08-11-fde-tpm2-yast2/

... levert volgens mij een systeem op dat aan alle eisen uit je artikel voldoet.
Ik zou je graag uitnodigen om wat gevoeliger te zijn voor nuances, ik namelijk heb nooit geschreven dat Microsoft over de breedte veiliger is, maar alleen op dit vlak van boot chain security. Natuurlijk zijn de veiligheidsaspecten op andere vlakken in Windows atrocious, vandaar dan ook de wens voor Linux.

Dank voor die link, MicroOS kende ik überhaupt niet en OpenSuse had ik nog niet geprobeerd. Ik zal mij erin verdiepen, dank. Maar niet om straks met een comment terug te komen, ik ga nu pilzen. :*)
Volgens mij is kernel level anticheat een Windows-only ding. Ik denk niet dat een non-root gebruiker onder Linux code in de kernel toe kan voegen. Dus onder Linux heb je secure boot niet nodig en kan het dus net zo goed uit.

Secure boot is nooit bedacht om jou de mogelijkheid te geven je software stack te laten controleren, maar om bedrijven te laten controleren of jouw systeem aan hun eisen voldoet. Het hele "trusted computing" betekent niet dat jij als gebruiker je computer kunt vertrouwen, maar dat andere partijen jouw computer kunnen vertrouwen. Het was eigenlijk ooit bedacht voor DRM op media, om kopiëren tegen te gaan, en daar hebben anticheat ontwikkelaars graag gebruik van gemaakt...
Secure boot is nooit bedacht om jou de mogelijkheid te geven je software stack te laten controleren, maar om bedrijven te laten controleren of jouw systeem aan hun eisen voldoet.
Heb je een bewijsbare bron hiertoe? Of is dit gewoon een complottheorie die je graag ventileert?
Secure boot is van Microsoft, dus ik snap niet echt waarom een Linux distro hier zo aan moet voldoen?
Het spijt mij, daar is gewoon simpelweg niets van waar. Ik zou je graag uitnodigen om je eerst wat beter in te lezen op dit onderwerp.
wat er waar is dat het gros van de apparaten wordt geleverd met een bios/eufi die alleen keys accepteert van Microsoft. Veel success met secure boot instellen als je linux distro een bootloader gebruikt die niet indirect is ondertekend door microsoft. grub doe dat bijv via https://wiki.gentoo.org/wiki/Shim

ss
Het klopt dat de MS keys als enige worden meegegeven door de bios-vendors, en dat de Linux Shim (die grub onder andere gebruikt ja) daar weer mee gesigned is.

Dat maakt Secure Boot nog niet "van" Microsoft. Je kunt Secure Boot prima gebruiken met je eigen keys, en die van Microsoft uitgeschakeld.
Dat maakt Secure Boot nog niet "van" Microsoft. Je kunt Secure Boot prima gebruiken met je eigen keys, en die van Microsoft uitgeschakeld.
Dit kan niet met alle apparatuur. Er zijn bijvoorbeeld notebooks van Lenovo die hierdoor keihard kunnen bricken. Dit betreft notebooks met een dGPU waarvan de firmware ondertekend wordt met een sleutel die weer ondertekend is door die van Microsoft. Schakel het sleutelmateriaal van Microsoft uit, en de notebook zal niet meer opstarten.

Voor die situaties kan je overigens wel veilig machine owner keys (MOK) gebruiken.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 2 april 2026 16:15]

Klopt 100%; ik zal niet ontkennen dat een aantal hardware vendors of configs, zulke bugs in de firmware hebben zitten waardoor ze helaas deze problemen ervaren. Ik zie dit wel als een beperkt probleem voor de privacy-focused mensen die heel zwaar trekken aan de aan- of afwezigheid wezigheid van MS keys; die moeten even iets meer aandacht besteden aan hun hardware-setup. Gewoon een MOK met MS keys en je zit prima op die probleem-systemen; dit zou moeten volstaan voor het merendeel van de goegemeente die ik Linux mét SB & MB gun.
Meestal moet je secure boot uitzetten in de BIOS voordat je Linux kunt installeren. PopOS bv. Ik heb het uit staan, want je hebt het helemaal niet nodig voor Linux.
waar zit het verschil in tussen cachy en deb-variantjes?
CachyOS is gebaseerd op Arch Linux, dat de naam heeft erg 'moeilijk' te zijn.

Ik ben er momenteel mee aan het 'schaduwdraaien' op een tweede pc, en moet zeggen dat het me alleszins is meegevallen. Tot nu toe alles in een GUI kunnen doen, i.p.v. met een commandoregel in een terminal.
Ik heb de indruk dat arch bekend staat op crashen na een update. Voornamelijk als er complexe programmaś zijn geinstalleerd, zoals een vm

De reputatie van moeiljk te zijn zou kunnen komen van de periode voordat https://wiki.archlinux.org/title/Archinstall een ding was. Dat maakte het installeren voor de meeste mensen erg lastig
Net zoals Debian, heb je meer dan 1 smaakje

Arch heeft ook afgeleiden zoals Manjaro die ook tamelijk bleeding edge is, maar die zijn wel door Manjaro nog extra getest op stabiliteit voordat deze uitgerold worden.

CatchyOS heeft eenzelfde soortgelijke fylosofie, alleen staat daar niet alles kant en klaar zoals met Manjaro en heb je initieel meer instel/onderzoek werk nodig.

Arch op zichzelf is gemaakt dat je het nieuwste van het nieuwste hebt, die komen natuurlijk ook met kinderziektes. Arch "core" om het ffkes zo te noemen heeft een andere fylosofie.

Dat is ook het leuke aan Linux, voor ieder wat wils.
Mijn autisme met jarenlang Debian gebruik want stabiel. Meer niet hoor.
Een vollediger antwoord is eigenlijk, excuses; Arch en Arch-gebaseerde distro's gebruiken de tool 'sbctl' om een MOK te genereren en deze door te geven aan de TPM. Dit werkt uitstekend; er zijn verschillende guides om Arch te installeren met SB & Measured Boot, en Cachy heeft hier ook prima aandacht voor in hun wiki dat ik durf te zeggen dat dat voor iedereen toegankelijk is die de commandline durft te gebruiken.

Debian en aanverwante gebruiken mokmanager. 75% van de hardware die ik heb gebruikt om deze zaken mee te testen, slikken een MOK van mokmanager niet; je zit dan met een geïnstalleerd OS die de UEFI niet wilt booten omdat de MOK niet geslikt is. Ik denk dat ze mokmanager lekker links moeten laten liggen en sbctl naar debian toe halen.
'vruuger' nog wel eens met gentoo gespeeld, en dat was met handleiding erbij en met vallen en opstaan een werkende omgeving. om die vervolgens 3 dagen later weer tot een kernel-panick te doen overlijden.

arch heb beetje de zelfde impressei van, als 'newbie' met de handleiding op schoot het systeem gaat installeren. en de meerwaarde otngaat mij een beetje.

debian werk nu 15(?) jr mee, en dat is easy-peasy. doet wat ik wil doen, en is ruim documentatie nodig wanneer ik iets niet weet of snap.
Ik heb tot recentelijk veel geëxperimenteerd met Arch om tot een systeem te komen die voldoet aan mijn eisen. De meerwaarde van die distro is dat het ergens tussen Linux-From-Scratch en een readymade-distro inzit, en daardoor voor (powerusers met verstand) volledig naar eigen smaak in te richten is, zonder dus helemaal terug naar LFS te gaan. zodoende kon ik (met een aantal officiële en onofficiële) handleidingen tot een prima werkend systeem komen die voldeed aan mijn eisen.

Ik heb mij echter heel erg gestoord aan twee of drie situaties waarbij een heel weekend de wiki, pacman of AUR platlag, net toen ik er lekker mee aan de bak wou. Ook een keer een breaking change binnengehaald met een doodnormale update die de installatie om zeep trok, wat ik met een USB-stick en chroot uiteindelijk wel kon fixen. En inderdaad, een OS moet te (her)installeren zijn zonder een handleiding op schoot. Ik heb daar niet voldoende skills voor. Dus dit alles bij elkaar; Ik snap de appeal ten zeerste, maar die is helaas (nog) niet aan mij besteed.

Vandaar ook mijn voorkeur weer voor Debian op het moment.
als goed begrijp biedt arch stukje extra fine tuning, maatwerk, zoals met gentoo (anders .. maar toch)

dat lijkt me ideaal voor een gameing pc (met gentoo poepte ik meer fps uit counterstrike dan met Ubuntu) of hele specifieke server taken of diensten (betere controle over bronnen en pakketten)


Voor 90% van de tijd, volstaat een debian/ubuntu (server desktop) voor mij prima. er is ook geen beste OS - enkel een die het beste aansluit op de wensen/doelen die je voor ogen hebt.

dank voor toelichting
Debian & Arch hebben een heel andere fylosofie... dat zijn 2 uitersten :D.

Je kan ook een disttri gebruiken à la Manjaro, is ook Arch, maar dan stukken gebruiksvriendelijk en stabieler doordat niet zomaar het nieuwste van het nieuwste er in komt.
Ik gebruik Debian bijdeweg. Debian 13 Xfce.
MOK-manager werkt bijvoorbeeld niet 75% van de machines die ik test.
Test je het dan met name niet met oudere machines? Het is mijn ervaring dat oude Secure Boot implementaties hier inderdaad problemen mee hebben, maar dat bij nieuwere machines er geen problemen meer zijn.

Een bug waar ik wel eens tegenaan liep was een volgelopen NVRAM van een ontwikkelmachine omdat MOK sleutelmateriaal wel toegevoegd maar niet verwijderd kon worden.
Wat is oud voor jouw? Het zijn natuurlijk wel afdankertjes, dat klopt. Maar ze zijn wel voorzien van de laatste BIOS-updates, dat doe ik altijd als eerste (en daarna inderdaad de BIOS EEPROM backuppen lmaoooo)
edit:
Hoe deed die bug zich voorkomen? Lees: Waar merkte je dat aan? En hoe heb je dat opgelost?

[Reactie gewijzigd door Oversidan op 2 april 2026 16:34]

Ik blijf juist ver weg van alles van Debian en Ubuntu gebaseerd is. Tijd lang Manjaro gebruikt en daarna Bluefin van Universal Blue, dat is zelfde groep die achter de meest populaire gaming distro zit: Bazzite.

Maar als laptop gebruiker kan ik niet zonder hibernation. Ik reboot/shutdown nooit. En Bluefin/Bazzite geven nul indicatie dat dat nodig is, anders update her systeem nooit. Dus als je altijd hibernate, mis je alle updates.

Veel discussies over maar een notificatie update toevoegen doen ze niet (soms komt het bizarre argument dat een Chromebook dat ook niet heeft), of in elk geval geen haast mee. Dat een reboot nodig is snap ik, maar dan moet ik wel iets van een notificatie krijgen dat dat nodig is. Sowieso is hun update timer ook ruk. Dus dan moet je alsnog handmatig updaten en daarna rebooten.

Los daarvan vind ik Bluefin 100x makkelijker, betere UX etc dan Windows of MacOS. Ik stel wel mijn desktop anders in, met 1 enkele balk verticaal, een "Start" menu aan top, open/favoriete apps in het midden en systray, clock onderin. Geen macOS achtige dock. Verder heel schoon en groot bruikbaar desktop dus.

Voor mij is het gebrek aan een update notificatie de enige reden om eens CachyOS uit te proberen.

[Reactie gewijzigd door Jazco2nd op 2 april 2026 17:16]

Misschien kan jij het me verklaren, maar
Maar als laptop gebruiker kan ik niet zonder hibernation. Ik reboot/shutdown nooit.
Ik heb dat werkelijk nooit begrepen waarom mensen dat doen, is dat nu echt zo een gigantische ramp om eens te herstarten?

Me dunkt dat als je zodanig afhankelijk bent van uptime... je beter een rds server iets kunt opzetten en daarop werken.
Ik vind herstarten geen enkel probleem. Juist niet. Maar moet wel weten wanneer ik dat moet doen..

Anders klap ik m gewoon dicht.
Zit nu wel op Manjaro, niet op ubuntu o.i.d. maar mij lijkt het dat je updates automatisch kunt laten lopen en voor het herstarten, zet het eventueel in je kalender. Gelukkig gaat Linux je machine niet herstarten wanneer die daar goesting in heeft... zoals Windows :D.
Het gaat hier om hun steam en hun eigen consoles. Dit zegt natuurlijk helemaal niks omdat ze hun eigen os met Linux uitbrengen op die consoles. Dat die consoles verkopen zorgt voor hoger percentage. In werkelijke aantallen blijf je bij het aantal verkochte consoles. Daadwerkelijk linux aandeel zal nog steeds rond 1 a 2% zijn en op desktops zelf met steam nog veel lager
Klopt niet. Als SteamOS minder dan een kwart is... de rest zijn geen distributies die op hardware van Valve gedraaid worden. De grote groei zat deze maand ook niet in SteamOS.
Als ze nou eens gingen concentreren naar minder distro's ipv zo gigantische versplintering waardoor je door de bomen het bos niet meer ziet.
Klopt als een zwerende vinger!
Vorige week de switch gemaakt naar mint voor mijn game pc en zeer tevreden! niet alles werkt perfect maar ik heb zoveel minder last van alle kleine irritaties in windows omdat een product manager van microsoft hun kpi’s moest halen.

[Reactie gewijzigd door roanstrik op 2 april 2026 14:58]

Helemaal mee eens. En ik al die tijd maar denken dat gamen op Linux vol met hordes en uitdagingen zit. Zelfs oudere titels (mijn favo genre, niets te maken met mijn leeftijd *kuch) draaien zonder problemen. Wat een absolute bevrijding. Zelfs emulatie van oudere consoles (zoals N64) zonder enige problemen.

Verder de machine ook als mediacenter ingesteld; heerlijk. Overzicht, performance, responsiveness, weinig tot geen bloat, mijn oude 'computerkriebels' zijn weer tot leven gekomen, nadat deze afgestompt waren door alle laggy 'modern apps', propvol nodeloos veel animaties, spinners en andere zinloze visuele elementen - nog maar te zwijgen over de verborgen telemetry en 'user enhancing functions'. Bah.

Het zal mij niets verbazen dat Microsoft in zwaar weer kan gaan komen, als deze olievlek zich langzaam uitbreidt. Zeker met het toenemende privacybewustzijn onder de gewone gebruiker (dankjewel, Odido), EU/VS afhankelijkheid (dankjewel, Donald) etc. Ik heb Windows volledig afgezwaaid (behalve jullie dan, alle pre-Windows Vista edities, voor jullie is een speciaal plekje in m'n hart...)
Tja, en alles wat jij aangeeft als fijn werken via linux, is mijn ervaring met windows.. alles werkt bij mij ook gewoon, games, emulators, mediastation, etc.
Zorg ervoor dat je dat niet blijft weten :-)


En anders ff met duckkduckgo zoeken....
Inderdaad, mijn leven is er niet beter op geworden sinds ik weet wat dat is.
Ja, ik vind het niet gek... Ik heb ondertussen ook bazzite op een tweede ssd naast Windows. Ja sommige games draaien niet, vooral multiplayer met anticheat, maar sommige andere games draaien juist beter onder Linux.

Zo was ik zelf Alan Wake II aan het spelen en had veel last van microstutters. Daarnaast waren laadtijden best lang, duurde het een paar seconden om de kaart te openen en zag ik ook regelmatig langzaam betere textures ingeladen worden (vooral als je in je mind place net opgepakte pagina's wilde lezen).

Ik zag online genoeg andere klachten hierover dus dacht dat de game gewoon brak was, maar uiteindelijk toch eens op bazzite geprobeerd... En wat denk je? Heel makkelijk geïnstalleerd met Heroic launcher, werkte meteen. Geen microstutters meer ervaren, laadtijden zijn véél sneller (laden van een save game gaat van 20-30 seconden naar 2 a 3), de map opent gewoon meteen en heb ook geen langzaam inladende textures meer gezien.

Het zal niet altijd beter zijn, maar het is duidelijk dat Windows af en toe iets heel erg fout doet...

Oh en dan was ik nog vergeten dat het downloaden van de game op Windows 2 uur geduurd heeft omdat de epic game store steeds een paar seconden downloadde en weer stopte, terwijl Heroic op bazzite gewoon van start tot eind bijna op de gigabit zat (geloof 116 MB/s)...

[Reactie gewijzigd door Finraziel op 2 april 2026 14:31]

Hier ook Bazzite gebruiker, aangenaam verast gaat gewoon allemaal goed. Enkel Lutris vergeet steeds m'n epic games account, mogelijks gaat het beter met Heroic.

Uiteraard maar +1 gebruiker, maar ik geloof dat er meerdere zijn :)
Ik gebruik Faugus launcher voor Battle.net en de Epic launcher, echt een dikke aanrader. Werkt voor mij een stuk beter dan Lutris
Ik zou dolgraag overstappen naar Linux, maar ik heb een NVIDIA gpu en een monitor die gsync compatibel is. Doodzonde dat NVIDIA achterblijft met officiële ondersteuning.
Ik ben absoluut geen gamer maar wel al een tijdje Linux gebruiker. Toevallig vorige week uit nieuwsgierigheid eens geprobeerd op m'n Debian Trixie laptop: "apt install steam-installer" en veel meer dan dat was het niet. Portal aangeschaft en gespeeld. Toegegeven, ik kreeg een vage foutmelding bij starten van de game zelf, maar even alle settings op zo laag mogelijk en ik kon probleemloos spelen.

Van diverse bronnen had ik al het idee dat Linux en gaming tegenwoordig gewoon kon, maar dat het zo probleemloos zou gaan had ik toch ook niet verwacht.
Ik zit momenteel in de fase dat ik steam games koop zonder te controleren of ze op linux werken. Voorlopig 100% succes (221 games). Moet er wel eerlijk bij zeggen, online shooters en e-sport achtige meuk dat speel ik niet (ben te traag geworden), en heb een AMD kaart.
Ik ben natuurlijk aardig biased, daar ik al jaren alles op Linux doe inclusief gamen en werk. Maar ik wordt heel blij van dit nieuws. Linux groeit wellicht niet hard, maar wel stabiel. En langzame stabiele groei is over het algemeen een goed teken voor de lange termijn.

Ook groeien alle distro's, wat aangeeft dat het niet enkel een groei is door de Steam Deck en andere systemen verkocht met SteamOS worden, maar ook lijkt aan te geven dat Linux op desktop langzaam groeit. Dat lijkt me in het kader "minder afhankelijkheid" een zeer goed teken.

Maar, ik ben ook niet helemaal verbaast. Zowel gamen op Linux als Linux zelf worden steeds gebruiksvriendelijker, en met de acties vanuit Trump II en Big Tech de afgelopen tijd is het een topic waar steeds meer mensen mee bezig zijn (wat nodig is om überhaupt de overweging in hun op te brengen, want zo lang je het niet in de winkel koopt en het niet commercieel geadverteerd wordt is er iets nodig om men die moeite te laten doen).
Vraagje: werken games (bijna) out of the box of moet ik nog ergens rekening mee houden. En geld dit alleen voor Steam of ook Epic / Origin ? En welke distro draai je ?
Je zou het niet zeggen omdat ik het niet meteen genoemd had, maar ik draait zelf Arch. Voorheen lange tijd Manjaro gedraaid. Die laatste is een goede distro voor mensen die technisch zijn maar nog niet zo bekend met Linux. Heb daarnaast ook een Steam Deck en SteamOS.

Games draaien eigenlijk vrij out-of-the-box. Tegenwoordig pre-order ik games blind er vanuit gaande dat ze wel werken (dat was een paar jaar terug wel anders overigens, is hard vooruit gegaan). Steam games is echt gewoon op installeren drukken en dan spelen. Voor non-steam games is via Lutris installeren vaak een goede optie, daarmee kan je ook gewoon op install klikken en de rest gaat automatisch. Vanuit Lutris krijg je meteen een shortcut die je kan gebruiken vanuit je app launcher of in Steam kan toevoegen als non-steam game.

Enige uitzondering is wel bepaalde multiplayer games met anti-cheat. Hoewel Valve hier druk op probeert te zetten dit steeds meer te laten werken waardoor het steeds beter wordt, zijn er in die categorie nog wel games die niet werken omdat de anti-cheat Linux niet vertrouwd.

Mods werken prima als dat je ding is. Hou er rekening mee dat Steam games zijn opgesplitst. De installers zitten in de gebruikelijke map op je PC, en de zogenaamde "prefix" waar de user files staan staan in een mapje ernaast. Dit omdat gamen op Linux een compatibiliteitslaag gebruikt die een soort nep-Windows opzet neerzet, en je de dingen die in je user files staan dus ff daar moet opzoeken. Op zich niet lastig (klinkt waarschijnlijk erger dan het is), maar wel handig om ff te weten.
Welke distributie je draait is veel minder belangrijk dan je denkt. Alle fatsoenlijke distributies hebben ondertussen Steam dusdanig geïntegreerd dat het supermakkelijk installeert en je daarna al je spellen in je bibliotheek tot je beschikking hebt. Het kan zo simpel zijn als 5 minuten om Linux te installeren, 2 minuten om Steam te installeren en 5 minuten om je spellen te installeren. Spelen maar.

Ik draai OpenSuSE en daarop is het ook zo simpel als dat een kind de was kan doen.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn