'VS overweegt Chinees bedrijf Tencent te weren uit Epic Games en Riot Games'

De Amerikaanse overheid overweegt of het Chinese bedrijf Tencent zijn aandelen in Epic Games, Riot Games en Supercell mag houden. Die bedrijven maken populaire games als Fortnite, League of Legends en Clash of Clans. De VS vraagt zich volgens de Financial Times af of Tencent daardoor niet te veel Amerikaanse gebruikersdata in handen krijgt.

Tencent is nu voor 28 procent eigenaar van Epic Games, is volledig eigenaar van Riot Games en grootaandeelhouder in Supercell. Epic en Riot zijn Amerikaans; Supercell is een Finse smartphonegameontwikkelaar. Topfunctionarissen onder president Trump vragen zich echter af of Tencent wel zoveel macht moet hebben, schrijft de Financial Times.

De genoemde games zijn zeer populair in de Verenigde Staten. Tencent zou daardoor mogelijk toegang hebben tot de data van miljoenen Amerikanen. Het gaat bijvoorbeeld om persoonsgegevens, financiële data en informatie uit gamechats.

De Amerikaanse overheid vraagt zich af of dit geen veiligheidsrisico is. Onder Trumps voorganger Biden werd Tencent ook op een lijst geplaatst van bedrijven waarvan wordt vermoed dat er banden zijn met het Chinese leger. Tencent ontkent die banden te hebben.

Mogelijke gevolgen voor handelsbetrekkingen met China

De Amerikaanse overheid worstelt al langer met Tencents invloed op populaire Amerikaanse games. Sommige topfunctionarissen denken volgens de zakenkrant dat de veiligheidsrisico's beperkt kunnen worden door afspraken te maken met Tencent. De Amerikaanse regering zou ook willen voorkomen dat stappen tegen Tencent gevolgen hebben voor handel met China. De Chinese overheid zou met eigen maatregelen kunnen reageren op Amerikaans ingrijpen tegen Tencent.

Tencent is zijn invloed op de wereldwijde game-industrie de laatste jaren aan het vergroten. Het bedrijf is bijvoorbeeld voor 25 procent eigenaar van de Assassin's Creed-, Far Cry- en Rainbow Six-ontwikkelaars. Deze Ubisoft-samenwerking wordt overigens niet genoemd in het Financial Times-artikel.

Fortnite

Door Hayte Hugo

Redacteur

04-03-2026 • 10:43

33

Reacties (33)

Sorteer op:

Weergave:

Oei, een land dat gaat bepalen wie wel aandelen mag hebben daar en wie niet. Daar zullen investeerders niet blij mee zijn.
Beetje zoals in China het geval is.
Het land waar ze/we omwille van dat soort praktijken zo tegen ageren.
Er is een verschill tussen "wij behandelen iedereen zo" en "wij behandelen jou zoals jij anderen behandeld"
Ben nu even in de war.

Bedoel je nou de VS of China? In de eerste instantie zou ik zo denken de Amerikanen, aangezien de afgelopen 70/80 jaar aan geschiedenis.
Alleen zijn in China die regels van te voren bekend.
Dat is toch de visie van Trump? De wereld verdelen tussen de VS, Rusland en China. En wat de andere "grootmachten" mogen, mag Trump van Trump ook doen.
van mij ook hoor, niet alleen van Trump. China gaat al jaren over vele grenzen heen als het aankomt op spionage, IP diefstal, eigen markt gesloten houden en ondertussen wel lekker blijven exporteren.

Het speelveld mag wat dat betreft prima een beetje gelijk getrokken worden. En veel mensen zijn het hier door hun TDS natuurlijk niet mee eens, maar dat is wat het is.

Is wat mij betreft een beetje hetzelfde als alle mensen die bij de inval op Iran gaan lopen klagen over internationaal recht terwijl de ayatollah al 40+ jaar zich daar niets van aantrekt. Het mag best eens over zijn met dat wel de lusten niet de lasten van dit soort landen.
Dat is inderdaad niet goed voor het vestigingsklimaat
Een land dat bang is dat een ander land gebruikersdata verzameld terwijl zij dat zelf op veel grotere schaal doet, hypocrisie ten top.
Tja dat lijkt een beetje op China praktijken. Misschien zou het een idee zijn als wij dan onze pensioenfondsen ook niet in Amerika laten investeren. De opmerking ja maar daar zijn de winsten hoger klopt misschien, maar het en een kwestie van tijd en dan is de Europese markt ook interessanter. Want als er veel geld is kunnen bedrijven ook groeien. Misschien minimaal 70% EU ?.
Heel leuk dat jij wilt gaan beslissen over de pensioenen van anderen. We hebben net het nieuwe pensioenstelsel gekregen, individuele potjes met een eigen rendement die voor de pensioennemers de hoogte van het uiteindelijke pensioen bepaald. En dan pleit jij ervoor dat potje onderdeel van de politiek te maken, de politiek te laten beslissen waar het geld geïnvesteerd mag worden waardoor de pensioennemer dan een lagere pensioen uitkering zal krijgen?
En voor alle duidelijkheid: dat je 28% van de aandelen bezit betekent niet dat je alle operationele data incl gebruikersdata in handen krijgt.

Aandeelhouders krijgen financiële en voortgangsrapportages. Zelfs Board Members (vaak krijgen grote aandeelhouders het recht om een Supervisory Board member/RvC lid te benoemen) krijgen zulke informatie niet. Die moeten zich bezighouden met de governance van het bedrijf, niet de operatie. Ook moeten ze in het belang van de onderneming werken en niet in het belang van de aandeelhouder die ze heeft benoemd.

Als er een contract is tussen bijv Supercell en Tencent om de gebruikersdata van Supercell te delen met Tencent, dan is dat een commerciële overeenkomst die principieel los staat van de investering.

Zo'n overeenkomst is overigens waarschijnlijk illegaal omdat Supercell niet zomaar die gebruikersdata mag verkopen. Waarschijnlijk ook strijdig met hun Privacy Policy.

Het zou journalisten sieren als ze ook meteen de BS die uit het Trump regime komt ontkrachten. Wat meer waarschijnlijk is: trump probeert hier op een of andere manier een slaatje uit te slaan. Binnenkort zit z'n dochter ergens in de Board met een dikbetaalde luizenbaan. Of heeft de investeringsmaatschappij van zijn schoonzoon opeens een enorm belang voor een habbekrats.
Het hele bedrijfsmodel van Tencent is het inkopen in Westerse bedrijven om daar omzet te genereren voor de Chinese overheid en controle uit te (kunnen) oefenen. Over het algemeen bemoeien ze zich er niet mee, maar dwingen wel vaak een losse Chinese versie af en er zijn genoeg spellen waar Tencent hun vingers in hebben die ook bijv. echt wel veel censuur hebben als je de 'verkeerde' termen in de chat gooit.
Aan de ene kant vind ik dat dergelijke investeringspartijen moeten kunnen doen wat ze willen zolang het de consument niet direct raakt, aan de andere kant vind ik het toch wel kwalijk dat deze afdeling van de Chinese overheid (want dat zijn ze, net als vrijwel ieder groot techbedrijf daar) zomaar een significant aandeel van onze markt in handen krijgt.
Ben er ook niet op tegen dat een investeringsmaatschappij mag doen wat hij wilt, maar zoals je het al benoemd als een overheid vinger in de pap heeft dan gaan er andere regels gelden, want een overheid heeft niet alleen commerciele interesses maar ook heel wat andere, wat dan wel weer, wat mij betreft, niet zou moeten kunnen. Censuur is een makkelijk en goed voorbeeld. Vooral andere overheden kunnen chanteren is een ander (beetje waar we als EU bang voor zijn mrt Microsoft en AWS).

[Reactie gewijzigd door darkchief op 4 maart 2026 11:46]

Mocht het waar zijn dat Tencent geld verdient voor de Chinese overheid, vind ik dat wel iets hebben. Soms vraag ik mij af of ze in China ook "crisissen" kennen zoals het "huizentekort" dan natuurlijk geleidt wordt door het investeringsklimaat in Nederland, VVD bozo's en de HRA. Die natuurlijk staan voor het grootkapitaal.
Gezien de hoeveelheid spook steden in China verwacht ik niet dat ze een huizen tekort hebben.

China werkt heel anders dan een westers land, en heeft hele andere doelen als het op investeren aan komt.
China zit momenteel met een zeer grote crisis,

Het probleem is dat de chinezen zelf momenteel VEEL MINDER cosumeren omdat ze ook beginnen te sparen en minder uitgeven, hierdoor produceren ze VEEL TE VEEL en MOETEN ze massaal exporteren om hun economie draaiende te houden,

Zolang wij genoeg van daar blijven importeren is er geen probleem, maar eens dat zou stoppen/minderen zitten ze met een serieus probleem.
Ze hebben andere problemen. In China heet het grootkapitaal anders, dat is daar de communistische partij. Die bepalen alles. In China worden huizen vooraf betaald, dus voor de bouw begint. Miljoenen mensen hebben voor een huis betaald dat ze nooit geleverd hebben gekregen. Die zijn al hun spaarcentjes kwijt.

Aangezien de overheid alles bepaald, hebben die miljoenen bestolen mensen geen rechten. Ze worden zelfs vanuit de overheid onder druk gezet te zwijgen over de oplichting.
Hoe kan het als ze volledig eigenaar zijn van Riot games, dat Riot games toch nog Amerikaans is?
Net zoals Guerrilla Games een Nederlands bedrijf is terwijl de studio volledig eigendom is van Sony.
Waarschijnlijk het verschil tussen BV (adres) en holding.
Het bedrijf met zijn kantoren zit gewoon in de VS en ook het management zit in de VS, de aandeelhoudersvergaderingen worden er ook gewoon gehouden. Ze vallen onder Amerikaans recht.
De alsmaar toenemende invloed van Tencent valt niet te ontkennen, dus ik kan de VS goed begrijpen in deze. Maar of ingrijpen dan de oplossing is?...

Toevallig keek ik laatst een video van YouTube-kanaal fern over een verloren communistische console, en de laatste twee minuten gaan specifiek over Tencent en hoe ze overal een vinger in de pap hebben tegenwoordig. Behalve de risico's rondom persoonsgegevens zijn propaganda en censuur ook nogal een dingetje.

[Reactie gewijzigd door IlIlIllII op 4 maart 2026 10:54]

...op een lijst geplaatst van bedrijven waarvan wordt vermoed dat er banden zijn met het Chinese leger. Tencent ontkent die banden te hebben.
...
"De Chinese overheid zou met eigen maatregelen kunnen reageren op Amerikaans ingrijpen tegen Tencent."
tweede quote maakt meteen de eerste quote al meteen (nog) ongeloofwaardelijk(er dan ze al was).

In een autocratisch partij-regime als China mag je er van uitgaan dat élk ietwat groot bedrijf banden heeft met de CCP, het is niet dat dat bedrijf hier keuze in heeft overigens. De CCP staat boven wet en grondwet en haar belangen zijn eerste prioriteit.
Hoezo zou Tencent toegang hebben tot de data van Epic Games? Alleen maar omdat je aandelen bezit heb je niet zo maar toegang tot klant data van dat bedrijf.

Het "Nederlandse" Prosus heeft 23% van de aandelen van Tencent Holdings Ltd. Het Zuid Afrikaanse Naspers bezit dan weer een groot deel van de aandelen van Prosus.
Héél goed! Tencent staat in directe verbinding met de CCP. Met o.a. Chinese spyware in de Epic Games store installer. En ook politieke inmengingen in Europa en de VS (zie Epic vs Apple).
Het is symptoom bestrijding waar de Chinezen weer in de hoogste lader gaan klimmen en beklag zullen doen. Maar ondertussen hebben dezelfde Chinezen in eigen land zelf ook een oneerlijk speelveld. Dat is waar ik ontzettend aan hekel als China weer zogenaamd praktijken oneerlijk vindt...

Dat gezegd te hebben. Ik vind het geen goede ontwikkelingen en zie veel liever dat er mechanismes worden ontworpen die maatregelen als deze overbodig maken. Ook is het mosterd na de maaltijd, want er is al heel veel data in Chinese handen beland.

Wij, het Westen hebben China zo groot en machtig gemaakt. Dat was de domste fout die we 20 jaar geleden gemaakt hebben. En China is daar weinig voor aan te rekenen, want ze gebruiken gewoon sluw hun middelen en macht en grote concurrentievoordeel dat ze geen democratie zijn.
Maar...

Krijgt Graves zijn sigaar dan terug?
Ik vraag me af, al deze chinese bedrijven, huawei, tiktok en nu tencent, is er enig bewijs dat ze ook maar iets nuttigs hebben gedaan met de data van amerikanen?

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn