Supermarkt Colruyt gaat boodschappen thuisbezorgen met autonoom busje in Leuven

De Belgische supermarktketen Colruyt gaat vanaf volgende maand boodschappen thuisbezorgen met een autonoom busje aan klanten in Leuven. Dat meldt De Tijd. Het zelfrijdende busje van Colruyt bezorgde eerder al aan een dertigtal klanten, maar het experiment wordt dus uitgebreid.

Het zelfrijdende elektrische busje kan elk adres in Leuven bereiken, schrijft De Tijd. Klanten kunnen hun boodschappen bestellen via de Collect&Go-dienst van Colruyt. De supermarktketen zou hiermee willen achterhalen of het rendabel is om zelfrijdende voertuigen in te zetten voor het thuisbezorgen van boodschappen. Een woordvoerder van Colruyt bevestigt tegenover HLN dat er 'de komende maanden tests lopen met een volledig elektrisch wagentje' maar geeft verder geen informatie.

Colruyt deed in 2023 en 2024 al een proef met het thuisbezorgen van boodschappen aan klanten via een autonoom busje. Daarbij ging het om slechts dertig klanten, die woonden tussen een Collect&Go‑distributiecentrum en een afhaalpunt. Het busje legde daarbij telkens een vast traject af.

Bij het nieuwe experiment rijdt het busje niet een vaste route, maar kan het de hele stad doorkruisen. In eerste instantie wordt er volgens De Tijd nog toezicht gehouden door een operator, die het busje waar nodig op afstand kan bijsturen.

Colruyt autonoom busje

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

03-02-2026 • 16:14

24

Submitter: jordy-maes

Reacties (24)

Sorteer op:

Weergave:

Ik zie achterop een sticker met een maximum snelheid van 25 km per uur.

Heel begrijpelijk dat voor de veiligheid voor zo'n lage snelheid is gekozen. Wel frustrerend als je er achter rijdt op een doorgaande weg, maar niet veilig kan inhalen.
Dan moet je in Leuven eens ergens sneller proberen rijden, je mag van geluk spreken als je in één van de 10.000 fietsstraten in Leuven niet tegen 5 per uur achter een zwalpende dronken student op de fiets zit :)

De Ring is 50 per uur, maar alles binnen de ring is 30 per uur en meestal ook fietsstraat, en als er iets is dat ze in Leuven nog iets efficiënter aanpakken dan de parkeerboetes in Leuven, dan zijn het wel de snelheidsboetes :)
Het zelfrijdende elektrische busje kan elk adres in Leuven bereiken
En dat lukt mijn collega tegenwoordig zelfs niet in Leuven, pas nog 200 meter moeten gaan met een wasmachine op zijn steekkarretje door wegenwerken :) :)
"maar alles de binnen de ring is 30 per uur"

dan lijkt het me dus verstandig om die dingen een maximumsnelheid van 30 te geven en niet 25


net zoals die 45/uur wagentjes die zouden ook 50 moeten mogen om gelijkaardige reden
Meeste verkeer zal toch niet op groten wegen zijn. 25km per uur is wel lekker veilig door de woonwijk. Ook zullen ze wss wel harder kunnen maar nog niet gaan, die picnic auto's kunnen ook 50km.
ik vind dit zo vet....

ik lees ook al die andere reactie die altijd wel een reden vinden waarom iets in hun ogen niet zou kunnen werken maar ik kan echt genieten van dit soort experimenten..
Ben benieuwd hoe dit uitpakt. Echter ben ik ook niet heel blij hiermee. Immers in onze situatie is het lastig om de boodschappen te pakken (rolstoel) dus hebben we expres bezorging en dat word met deze optie dan weer lastiger.
ik verwacht een open blik van tweakers en je hebt gelijk Webgnome, het gaat niet altijd goed maar we moeten het toch verplicht vinden om te onderzoeken..

zo las ik vorig jaar op X een post van een blinde dame die er tegenaan liep dat AH de pinautomaten vernieuwd had. De nieuwe automaten hadden geen drukknoppen maar digitale knopjes op het scherm. Hierdoor kon ze haar pincode niet invoeren, mocht ze het ook niet aan de bezorger vragen om te doen.

https://x.com/DesireeGey40557/status/1953055581972906304
ik lees ook al die andere reactie die altijd wel een reden vinden waarom iets in hun ogen niet zou kunnen werken
Die mensen moeten eens naar San Francisco, waar dit al jaren gangbaar en heel normaal is. Als ik op dit moment naar beneden kijk uit het raam, zie ik minstens twee karretjes rondrijden. Alleen toeristen kijken er nog naar.
Al ooit in Leuven rondgereden ? Fietsers & voetgangers die naar niks kijken. Bijna even erg als Brussel. En de wirwar van straten en delen. Het is alleen wachten op het eerste ongeval. 25 is mooi, maar dat is alleen goed binnen het stadscentrum, waar het toch maar 30 is ... Maar je eerder 5 a 10 per uur kan rijden. En wat als er geen parkeerplaats is ... niet onbestaand in Leuven (eigenlijk 99% zeker), dan gaan we 2 straten verder staan ? Of gewoon dubbel parkeren ?
in dunbevolkte gebieden kan een autonome oplossing een slim idee zijn. Maar als je veel oudere klanten hebt, moet je zware boodschappen óók over de drempel brengen, of op z’n minst helpen met laden en lossen.

Daarnaast: als je maar 30 tot 100 klanten hebt, schieten je kosten snel omhoog. Dan heb je meerdere auto’s die niet efficiënt rijden, vergeleken met een jongvolwassene die tempo heeft en de routes door en door kent. En dan heb je ook nog de verzekering van zo’n auto, dat is nu vaak nog gedoe.

Bij personeel ligt de verantwoordelijkheid meestal duidelijker: iemand kan schuld op zich nemen. Bij autonome voertuigen komt het sneller op de eigenaar neer, terwijl het vaak niet eens helder is of het om een systeemfout gaat. En als kleine supermarkt wil je niet eindigen in een discussie met een team advocaten om je gelijk te halen bij een start-up.
En dan heb je ook nog de verzekering van zo’n auto, dat is nu vaak nog gedoe.

Bij personeel ligt de verantwoordelijkheid meestal duidelijker: iemand kan schuld op zich nemen. Bij autonome voertuigen komt het sneller op de eigenaar neer, terwijl het vaak niet eens helder is of het om een systeemfout gaat.
Nonsense, de verzekering hebben ze al op orde en aangezien zij de 'operators' zijn, hebben zij de volledige verantwoordelijkheid. Dit soort argumenten komt keer op keer weer naar boven, maar zijn al jaren opgelost.
Nonsense, de verzekering hebben ze al op orde en aangezien zij de 'operators' zijn, hebben zij de volledige verantwoordelijkheid. Dit soort argumenten komt keer op keer weer naar boven, maar zijn al jaren opgelost.
Mijn punt is wél dat je als kleinere speler of lokale ondernemer bij elk incident alsnog met “een bedrijf aan tafel” zit. Denk aan schade aan een auto, een gevel of, erger, een huisdier/mens. Je bent dan afhankelijk van hun onderzoek, hun proces en hun afhandeling. Zonder diepe zakken en zonder eigen juridische slagkracht blijft dat een kwetsbaar en lastig schaalbaar model, zeker vergeleken met een bezorger die je direct kunt aansturen en die ook het menselijke stuk bij de klant opvangt. Je bent als ondernemer dan niets aan het doen voor je klant. Je levert dat weg aan een start-up. Dat bedoel ik: Waymo kan voor nu alles in Amerika uitbetalen als er iets is, omdat zij R&D doen om straks marktaandeel over te nemen, maar onze kleine ondernemer weet ik niet zo goed.
Daar mis ik dus wel het 'bezorgen tot in de keuken' die andere boodschappen bezorg diensten hebben. Deze karretjes komen op zijn best tot voor de deur.

Nu ga ik er van uit dat de beoogde ontvanger zich op 1 of andere manier moet legitimeren om de boodschappen uit deze karretjes te halen. Maar ik kan mij ook voorstellen dat 2 personen samenwerken: de eerste bestelt een paar kratten drank. De ander daarna op creatieve manier die drank uit het karretje haalt zonder zich netjes te legitimeren... Of andere creative vormen van misbruik.
Volgens mij bezorgt geen enkele dienst nog tot in de keuken. Dat is er met corona uit gegaan en daarna niet meer teruggekomen. Logisch ook want dat scheelt per order weer tijd en dus geld (voor de werkgever). Bij de AH wordt alleen nog in de keuken bezorgd als een klant slecht ter been is, en als die vraag er is. In bijna alle andere gevallen stopt het bij de voordeur of garagedeur.
Oops, ik moest met spoed even weg, wie laadt mijn boodschappen uit?
Das met conventioneel bezorgen toch niet anders?
Ik zou het persoonlijk wel ideaal vinden dat je in een supermarkt gewoon je aangekochte maaltijd kan opwarmen en eten.
Dat kan in meerdere supermarkten,bijvoorbeeld de mega jumbo in Breda. ;)
Das wel heel ver omrijden hoor...
Misschien kunnen ze ook keukenfaciliteiten voorzien in de supermarkt?

Ter plaatse kopen, koken, opeten.
En sinds enkele weken rijd er ook al een zelfrijdend lijnbusje rond in Leuven nieuws: Zelfrijdende bussen in Leuven beginnen donderdag met passagiers vervoeren
Bezorgd het busje de boodschappen van 1 klant tegelijk? Zoniet dan wat houdt mij tegen om de biefstuk van de volgende klant in mijn kratje te leggen?
Als oud inwoner van Leuven vind ik dit super eng. De straten van de binnenstad zijn al een ramp om als mens te rijden met de vele afzettingen, omleidingen, onduidelijke kruisingen, diepe kuilen en ontbrekende/slechte markeringen. Een klassieke stad als Leuven lijkt me de laatste plaats waar je zoiets uitrolt...

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn