De Spaanse autonome regio Extramadura stapt in zijn geheel over op het gratis besturingssysteem Linux. De overheid van het 1,1 miljoen zielen tellende gebied laat niet alleen de eigen computers omzetten. De minister van onderwijs van de regio is een project gestart waarmee hij lijkt te gaan presteren wat grote multinationals niet konden: het uit het zadel stoten van Microsoft. Ook de burgers worden namelijk aangespoord Linux op hun thuiscomputers te installeren. De minister, Luis Millan Vazquez de Miguel is een voormalige professor, die het op zich genomen heeft om de verarmde regio de moderne tijd binnen te loodsen aan de hand van gratis software. De regering van de regio heeft een lokaal software bedrijf $180.000 betaald om een speciale distributie van Linux in elkaar te zetten, om uit te delen aan de bevolking.
De nieuwe distro, Linex (van Linux en Extramadura) heeft al 10.000 desktops kunnen veroveren, terwijl er voor volgend jaar nog 100.000 in de planning staan. Ook buiten de regio vindt het product gretig aftrek: Linex is al 55.000 keer gedownload. Vazquez de Miguel spreekt over zijn project in termen waarbij het lijkt alsof er gesproken wordt over een bevrijdingsoorlog. Dit lokte bij een Microsoft-vertegenwoordiger de reactie uit, dat er 'te veel theologie en niet genoeg economische analyse' aan dit soort projecten vooraf gaat. Bradford Smith gaf namens Microsoft aan, dat wanneer iemand je een puppy geeft, je er daarna ook eten (lees: support) voor moet kopen en dat open source dus niet gratis is. Slashdot lezers wezen er echter al wel op verschillende manieren op dat de Microsoft hond ook moet eten.
Aanvankelijk leek het experiment op een ramp uit te lopen, toen na een paar dagen bleek dat er een bug in een programma zat, die het verhinderde om te printen. Nu dit opgelost is, is men echter over het algemeen van mening dat de aanvankelijke problemen verworden zijn tot kleine irritatietjes. Vooralsnog blijken veel gebruikers te switchen tussen Linux en Windows om documenten te openen, web-designs te controleren in Internet Explorer etc. Volgens het artikel worden deze problemen echter als minimaal ervaren. Ook Microsoft's afdeling in Spanje bleek geïnteresseerd in het project, en stuurde Rosa Garcia, manager van Microsoft Spain, naar Vazquez de Miguel om informatie in te winnen:
People who attended the meeting described it as akin to an Abbott and Costello skit. He tried to extol the values of Linux, she did the same for Windows, and neither seemed to understand what the other was saying.In the end, she did not make an offer to sell Microsoft software and he did not want her to. They shook hands and she told him that she thought that Microsoft software and Linux software could thrive in the same world. Vazquez de Miguel told her he agreed. What he did not tell her was that in his mind, co-existence means a world that's the flip side of today: 90 percent Linux, 10 percent Microsoft.