Microsoft geeft Office-iconen afgeronde hoeken en fellere kleuren

Microsoft voorziet zijn Office-apps van nieuwe logo's, zo maakt het bedrijf bekend. De nieuwe logo's hebben afgeronde hoeken en fellere kleuren. De nieuwe iconen zijn volgens Microsoft 'eenvoudiger, intuïtiever en zeer toegankelijk'.

In een persbericht onthult de softwareleverancier de logo's van de apps. De iconen hebben onder meer fellere kleuren en vloeiendere vormen. Daarnaast zijn de kleurovergangen van de apps nu beter zichtbaar. Dat zorgt voor meer contrast en betere toegankelijkheid, claimt Microsoft. Het logo van Copilot was de belangrijkste inspiratiebron voor de nieuwe logo's, omdat dat een 'completer en geïntegreerder systeem' binnen Microsoft 365 zou zijn.

De nieuwe pictogrammen komen volgens The Verge in de komende weken beschikbaar voor zakelijke en particuliere gebruikers op internet, desktop en mobiel. De laatste keer dat Microsoft zijn Office-logo's had vernieuwd, was in 2018. In 2023 is ook nog het Outlook-logo op de schop gegaan.

Office logo's

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

03-10-2025 • 14:20

89

Submitter: Xtuv

Reacties (89)

Sorteer op:

Weergave:

Visueel oogt het niet als een vooruitgang. Iconen uit 2013 waren duidelijk en in een oogopslag was het duidelijk wat een programma doet, zoals O van Outlook en een mail afbeelding. 2025 iconen zijn minder duidelijk.
Dat hebben de 2025 icoontjes ook hoor. ;)
Maar wel de helft kleiner. Komt de leesbaarheid niet ten goede, zeker niet als je bedenkt dat er ook mensen zijn die ouder dan 40 zijn en langzamerhand richting een leesbril e.d. moeten. 2013 zou ook mijn favoriete keuze zijn, wellicht in een moderner jasje?
Gelukkig kun je de icoontjes veranderen, indien nodig. Komt vast wel een classic icon pack uit...
Dat gaan veel mensen waarschijnlijk niet vinden en doen. Ze gebruiken Windows, met een reden, weinig hoeven configureren :P.
Office icon pack kun je waarschijnlijk zo installeren, is niet zo moeilijk, zelfs voor die mensen.
Ik vermoed dat jij niet vaak met 'de massa' gebruikers schakelt. Het komt niet eens op bij mensen om hier tijd aan te besteden.

Mede om die reden ga ik daarom geen custom. icons installeren, ondanks dat ik die van 2013 het mooist en ook veruit het duidelijkst zijn. Ik moet tegenwoordig echt opletten dat ik Outlook, OneDrive, Word of een ander blauw icoon niet door elkaar haal.

Daarnaast geldt voor veel zakelijke PC's dat je vaak geen dingen zelf kan installeren.

Desalniettemin mooi dat het in principe wel kan.

[Reactie gewijzigd door xtlauke op 3 oktober 2025 15:22]

De "massa" die jij noemt interesseert het niet en gebruikt gewoon wat er voor handen is. Bij een 365 update dus de nieuwe icoontjes.
*de nieuwe onduidelijkere icoontjes

Aldus de discussie.
Geen discussie voor iemand die ze niet onduidelijker vindt. Je zult het er toch mee moeten doen, ze gaan toch vervangen worden.
Leuke weerwoorden die je allemaal noemt maar lezen en redeneren wat er gezegd wordt is het niet.
Je mening doordrammen over icoontjes is nooit een discussie. ;)
Ook jongeren mensen kunnen er moeite mee hebben, namelijk kleurenblinden (incl ouderen natuurlijk). dat paars en blauw houd ik niet uit elkaar, dus ik kijk dan vooral naar de letters.

Helaas worden kleurenblinden vaak vergeten als groep met visuele beperking.
Same, ik zie het nu ook amper, dat paars en blauw is voor mij vrijwel hetzelfde. De letters uit 2013 waren goed leesbaar en te gebruiken als herkenningspunt.
+ ondertussen zijn ze ook bijna allemaal blauwe of paarsachtig. Alleen Excel en PowerPoint springen er nog uit, al de rest lijkt teveel op elkaar.

Wat was er mis met geel voor Outlook?
De letters zijn een stuk kleiner ten opzichte van 2013 en qua beeld is het minder duidelijk. In 2013 stond naar de P een presentatie, nu niet meer. Naast de N stond een notitieblok, nu niet meer. Naast de X stonden tabellen, nu niet meer. Bij Word, Excel, PowerPoint en OneNote is de duidelijkheid afgenomen.
Het kost wat meer tijd om de letter te ontdekken. In 2013 waren de letters groter, en hadden meer contrast. Ik persoonlijk ga voor de icoontjes uit 1999
Ik moet zeggen dat ik Outlook en Word toch ook met enige regelmaat door elkaar haalt.

Ik snap, hoewel dat natuurlijk ook niet voor iedereen het verschil maakt, ook echt totaal niet waarom men die apps precies dezelfde kleur heeft gegeven.
Helemaal mee eens......terug naar 2013 :)

[Reactie gewijzigd door Askjeeves op 3 oktober 2025 14:45]

Inderdaad, ik was ook een groot fan van de 2013 iconen: die waren zo gemakkelijk te "lezen".

Ik weet dat ieder zelfrespecterend merk om de zoveel tijd z'n branding- en styleguide omgooit om actueel te blijven, want mooi of lelijk: er wordt dan wél weer over je gepraat. Ik vind het er echter niet duidelijker op worden, net als bij het nieuwe, vloeiende Google logo.
Dat ik zat te kijken ernaar dacht ik ook dat sinds 2013 ze achteruit zijn gegaan met de icon.

Moet eerlijk zeggen voor 2013, was het ook niet veel beter.
Dat was ook mijn eerste bemerking.

De iconen uit de beginjaren waren (toen al lelijk). Voor 2010 werd de resolutie en het detail van de tekeningen steeds groter, wat eigenlijk de tegengestelde beweging is van wat een icoon zou moeten zijn.

2013 was inderdaad een verademing. Simpel en helder.

Daarna is het allemaal wat abstracter geworden en op het kleur na lijken ze allemaal op elkaar.

Het is ook gewoon ook een trend hoor. Vroeger had je in België bijvoorbeeld het "ACW", het Algemeen Christelijk Werknemersverbond. Nu heet dat, nietszeggend, Beweging.net (en nu klinkt dat ook nog eens gedateerd ook met dat .net).
Mee eens. Ik vind een fluorsoep geworden.
Eens. Ondanks alle mooie praatjes over toegankelijkheid, gebruiksvriendelijkheid en WCAG richtlijnen, lijkt de huidige beweging om alles grafisch steeds verder te simplificeren mij eerder stilistisch ingestoken dan vanuit het oogpunt van gebruiksvriendelijkheid. Als ik de reacties bij ons op de werkvloer zo peil, ben ik daar niet de enige in, getuige ook het aantal mensen dat na herhaalde pogingen om aan het nieuwe Outlook te wennen alsnog de classic versie prefereren.
Icoontjes laten niet meer zien wat ze doen, alles heeft dezelfde kleuren, onderscheid tussen labels en knoppen is steeds vager, etc.

[Reactie gewijzigd door mac1987 op 3 oktober 2025 23:08]

Grappig ik had hetzelfde. Keek even naar het overzicht en (voor mij) was in een paar seconden duidelijk: de 2013 iconen zijn de beste. Je ziet gelijk waarvoor ze zijn.
Vooral jammer dat Outlook en Word beide blauw zijn, was wel leuk geweest als ze voor Outlook weer terug waren gegaan naar de geelachtige kleur van 2010, dan had je meer verschil gehad. Maar ach, zakelijk gebruik ik amper Word en privé gebruik ik toch LibreOffice, dus wat jeukt het mij :+

[Reactie gewijzigd door P_Tingen op 4 oktober 2025 12:47]

Als je anno 2025 niet weet welk icoontje voor welk programma is, ongeacht hoe (on)duidelijk, dan heeft het sowieso geen zin om het Microsoft Office pakket aan te schaffen dan wel ermee te werken indien gratis verkregen bij nieuwe desktop/laptop.
Die iconen doen niets aan de functionaliteit en zijn dus puur cosmetisch.

Lekker belangrijk wereldnieuws hoor.
edit:
foute autocorrect

[Reactie gewijzigd door schrikbeeld op 3 oktober 2025 22:49]

Ik zou het beter vinden als de de Outlook kleur weer terug veranderen naar geel
Persoonlijk vond ik het gele logo van Outlook prettiger dan het blauwe wat het inmiddels al een tijdje is.
Mee eens! Het is ook nog eens makkelijker te herkennen. Inmiddels heb je vier blauwe iconen (Outlook, Word, OneDrive... Defender?) en geen enkele gele. Waarom?! Genoeg ruimte binnen het kleurenspectrum.

In 2013 hadden Outlook en Word tenminste nog aparte tinten blauw: licht en donker. Anno 2025 is daar inmiddels niets meer van over.
Na aanleiding van dit artikel heb ik het 2010 Ico gedownload en ingesteld.
Wat een fijne verbetering!
Sowieso is het niet handig dat vrijwel elk onderdeel een andere kleur heeft, behalve Outlook en Word die beide blauw zijn. Het zou logischer zijn om Outlook ook weer geel te maken inderdaad. Dat maakt de herkenbaarheid beter.
Dat hele ronde is echt een fashion mode ding. Persoonlijk vindt ik het echt super lelijk. Het ziet er alleen maar plomp en onduidelijker uit.

Net als Edge dat binnen een vierkant venster opeens ook afgeronde hoeken moet hebben met ongebruikte pixels tot gevolg.

Maar ja, alles moet veranderen om het veranderen he? De echte hoeken komen vast ooit wel weer eens terug...

[Reactie gewijzigd door Triblade_8472 op 3 oktober 2025 14:24]

Ik vind het ook helemaal niks. Gelukkig heb ik op Debian Xfce Arc dark thema en dat heeft gelukkig helemaal geen ronde hoeken. In Cosmic van PopOS kan je kiezen tussen rond, minder rond en helemaal geen ronde hoeken.
Inderdaad, veranderen om het veranderen. zodat de mindere code-goden ook een bestaansrecht hebben.
Je kunt zeggen wat je wilt van Microsoft, maar de designers daar denken tenminste nog na over de keuzes die ze maken. De iconen zijn inderdaad zeer toegankelijk. Er wordt gebruik gemaakt van verschillende vormen, kleuren en letters om onderscheid te maken tussen de applicaties. Als je dus kleurenblind bent heb je dus nog steeds 2 van de drie kenmerken die je kunt waarnemen. Of als je (zeer) slechtziend bent, zoals ik, dan kun je op de kleur van het pictogram afgaan. Terwijl ze wat mij betreft tegelijkertijd redelijk weinig inleveren met (bedrijfs)identiteit.

De pictogrammen van Google zijn daarentegen echt een drama voor mij. Allemaal zijn ze groen-geel-blauw-rood en veel pictogrammen hebben dezelfde of vergelijkbare vormen. Waarbij deze persiflage voor mij dus de werkelijkheid is.
Icoontjes kunnen ze inderdaad wel.

Google is echter wel wat beter in GUI design. Ik kan altijd vinden wat ik zoek, en het ziet er slick en overzichtelijk uit.
De ronde vensters bij WinXP waren echt spuuglelijk, de logica van ribbons en buttons en waar je dingen vindt is niet iets waar Microsoft ooit voor op heeft gelopen.
Heb het altijd jammer gevonden dat het Outlook icoontje en het Word icoontje zoveel op elkaar lijken. Overkomt me dagelijks dat ik daardoor op het verkeerde icoontje klik.

[Reactie gewijzigd door juanita op 3 oktober 2025 21:03]

Daarom had ik het Outlook icoontje gewijzigd in de gele Outlook 2007 icon (Ook modern uiterlijk)
Want ik heb Outlook en Word naast elkaar op de taakbalk
Windows XP had ook afgeronde hoeken, komt nu ook helemaal terug... alsof het iets nieuws is.
Nou het vernieuwende is dat het in XP bitmaps zijn.
Vanaf Windows 10 is er over gestapt op 1 bit kleur diepte vectors en nu zijn we zo ver dat de vector iconen er weer wat mooier uit mogen zijn.

Dat het design crap is is dan weer jammer.
De icoontjes zien eruit alsof ze op hun kop gevallen zijn, hiervoor heeft iemand blijkbaar jaren gestudeerd. 8)7
In 2023 is ook nog het Outlook-logo op de schop gegaan.
Opzich niet correct, de logo uit 2023 is voor de Outlook New variant, dat nog steeds niet gangbaar is, in iedere geval niet zakelijk. Zijn twee verschillende versies van Outlook.
Mooi overzichtsplaatje!
Die van 2013 zijn een heel stuk duidelijker dan alles daarna, niet?

[Reactie gewijzigd door aaahaaap op 3 oktober 2025 14:36]

Geinig, dat vond ik, samen met 2001 idd ook de duidelijkste set. Dat was mijn eerste gedachte toen ik het goed bekeek "2013 is duidelijk" en die van 2001 eigenlijk ook wel, maar is ook deels nostalgie


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn