Storing in digitale sloten houdt ov-fietsen van NS op slot - update

Gebruikers kunnen in Nederland geen ov-fietsen ontgrendelen doordat een IT-storing de digitale sloten van die huurfietsen blokkeert. De NS bevestigde de storing, maar kon niet gelijk zeggen of die landelijk is. Later bleek dit wel zo te zijn. Een al ontgrendelde ov-fiets weer op slot zetten kan wel.

Het systeem met digitale sloten voor ov-fietsen in Nederland heeft last van een storing. Mensen kunnen op treinstations deze huurfietsen niet ontgrendelen. Daarbij zou het gaan om een landelijke storing, maar de NS kan dit nu niet bevestigen. De omvang en ook de oorzaak van de IT-storing zijn nog onbekend, antwoordt een woordvoerder op vragen van Tweakers.

Het gaat wel om meerdere stations, bevestigt de woordvoerder. "Er zijn meldingen binnengekomen van diverse stations." Welke steden of regio's dit betreft, kan hij niet zeggen. Wel laat de woordvoerder nog weten dat het wel mogelijk is ov-fietsen op slot te zetten die eerder al geactiveerd zijn. Tweakers krijgt ook melding dat een al geactiveerde fiets van het slot af kan, maar ook weer op slot kan. De NS doet nu onderzoek naar de IT-storing.

De NS begon in 2019 met een proef waarbij de fysieke fietssloten digitaal worden gemaakt. In plaats van dat ze bij het wegrijden door een werknemer moeten worden gescand, kunnen gebruikers de sloten ontgrendelen met hun ov-chipkaart. In 2021 werd de proef uitgebreid naar zeker 3000 fietsen in Amsterdam. Dat is momenteel nog steeds waar de hoofdmoot van het aantal fietsen met digitaal slot staat.

Update, 11.19 uur – De NS laat Tweakers weten dat de IT-storing inderdaad landelijk is en inmiddels is opgelost. De eigenlijke storing voor ov-fietsen duurde van ongeveer 8.00 tot 10.00 uur, maar daarna kon het nog even duren voordat alle systemen weer normaal functioneerden.

OV-fiets slim slot storing

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

24-09-2025 • 09:21

100

Reacties (100)

100
99
54
6
2
35
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

Ik heb ooit op een meetup een talk bijgewoond van iemand die bij het OV-fiets-team werkte. Zij legde uit dat de fietsen bij het huren verbinding maken met een soort router in de fietsenstalling, waarmee de fiets wordt geregistreerd (en ook weer bij het terugbrengen). Op dat moment wordt je bankpas of OV-chipkaart gekoppeld aan het slot. Vanaf dan kun je de fiets overal ontgrendelen met jouw pas, omdat die direct in het slot is geprogrammeerd. Daarom blijft dat ook werken, zelfs als het systeem een storing heeft.

Die sloten hebben verder helemaal geen verbinding met het internet of een mobiel netwerk. Ze communiceren alleen lokaal, in de stalling. Op afstand ontgrendelen is daardoor niet mogelijk. Die persoon vertelde ook dat als er een verdwaalde OV-fiets wordt gemeld, de locatie word doorgegeven (naast de AH, derde prullenbak etc), en die dan altijd door een busje moet worden opgehaald en teruggebracht.

[Reactie gewijzigd door bramdoppen op 24 september 2025 09:49]

Start verhuur (in de stalling) OV-chipkaart voor het slot zorgt voor verbinding (via de router) met de centrale back-end

Stop verhuur (in de stalling) bij sluiten slot, stopt de verhuur en er is er verbinding (via router) met de centrale back-end

Buiten de stalling is er inderdaad geen afhankelijkheid van het internet en kan het slot steeds geopend- en gesloten worden mbv OV-chipkaart

Storing zou meer te maken kunnen hebben met de beschikbaarheid van de centrale back-end
En als hij moet worden opgehaald op een andere locatie dan waar toegestaan, betaalt de persoon gekoppeld aan de fiets de ophaalkosten? Zolang dat dezelfde plek is waar hij op slot is gezet.
Ligt er denk ik een beetje aan waarom de fiets moet worden opgehaald. Lekke band of ander defect, ga ik niet zitten betalen. Dat is het risico van een vervoerder.
Nou, ik had dus een lekke band 's nachts en het was nog iets van 10km fietsen.
Als je dus de fiets niet terugbrengt naar de ophaallocatie krijg je dus wel de kosten voor het ophalen op je eindrekening, ook al heb je dit gemeld op dat moment. Uiteindelijk maar betaald, want fiets is veels te zwaar om te tillen voor 10km.
Echt? Daar zou ik nooit mee akkoord gaan. Ik neem vervoer af, als dat vervoer door <insert niet mijn schuld/probleem> het niet doet dan ga ik daar ook niet voor betalen en al helemaal niet voor kosten die niet mijn verantwoordelijkheid zijn.

Als het slot niet werkt, of verlichting in de nacht stuk is kun je ook niet verder. Ik ga niet fietsen op een fiets die "de keuring" niet doorkomt. Niet mijn probleem dat dat ding dan opgehaald moet worden.
vraag is of kapotte band voor de afnemer is.
NS OV-fiets draagt zorg voor het navolgende:

De Contracthouder krijgt een OV-fiets uitgeleverd die zich in een goede en rijveilige staat bevindt, voldoet aan de wettelijke eisen en is voorzien van de noodzakelijke middelen voor de Contracthouder om de fiets te beschermen tegen diefstal.
Artikel 4.3 lid a van de productvoorwaarden
Reparaties aan de OV-fiets zijn voor rekening van NS OV-fiets, tenzij deze nodig zijn als gevolg van onzorgvuldig gebruik van de OV-fiets door Contracthouder dan wel personen waarvoor de Contracthouder verantwoordelijk is. Indien NS OV-fiets de reparatiekosten als gevolg van onzorgvuldig gebruik bij de Contracthouder in rekening wenst te brengen, kan NS OV-fiets pas tot incassering van de verschuldigde bedragen overgaan, vier (4) weken nadat zij de Contracthouder schriftelijk de hoogte en aard van de schade heeft medegedeeld. [..]
Artikel 4.5 lid 1
Ook indien er tijdens de huurperiode schade ontstaat aan de OV-fiets dient de Contracthouder de (beschadigde) OV-fiets terugte brengen naar de verhuurlocatie, tenzij daarover nadat de schade is gemeld andere afspraken zijn gemaakt.
Artikel 4.5 Lid 3

Een lekke band door whatever reason tijdens normaal gebruik (dus spijker of glas of iets anders) is voor rekening van NS. Bij een lekke band "in the middle of nowhere" is het niet redelijk om van de klant te verwachten dat deze de fiets terugbrengt als dit buiten een bepaald gebied gebeurt. Paar 100 meter vanaf de verhuurlocatie is nog tot daar aan toe, maar 2X de reistijd die het met fiets anders zou zijn (dus vanaf origineel vertrekpunt tot verhuurlocatie), is wat mij betreft al onredelijk. Ik zou daar dan ook zeker melding van maken.

Let daarbij ook even op dit:
NS OV-fiets is verplicht tot vergoeding van de door een gebrek aan de OV-fiets ontstane schade
Artikel 4.5 lid 5. Eventuele vervoerskosten (van klant cq fiets) voortkomend uit een defect onderweg valt ook onder "schade" te zien. Nu zal het vooral gaan om snelbinders die ineens kapot springen waardoor een tas valt, maar er wordt niet gespecificeerd wat "schade" verder inhoud en dan ga ik uit van de breedste zin van het woord (en dus ook financiële schade).

Bekeuringen door defecte verlichting voor zover dat niet bij aanvang al bekend had kunnen zijn, valt daar wat mij betreft bijvoorbeeld ook onder. NS OV-fiets heeft namelijk verzaakt hetgeen in artikel 4.3.a gesteld werd na te komen.

Al met al een hoop ingewikkelde juridische dingen, maar lekke band valt sowieso onder kosten van NS. Tenzij het echt door schuld is (off road, hele tijd stoepbandjes op en af, iemand achterop, dat soort ongein)

Productvoorwaarden OV Fiets
De lekke band wel inderdaad (misschien muv als de afnemer bijvoorbeeld extreem vaak een lekke band heeft). Het vervoer volgens hun eigen voorwaarde dus niet, opzich ergens logisch dat ze het kunnen eisen aangezien jij je eigen fiets ook niet zo snel zou achterlaten (of in elk geval weer ophaalt). Dat jij het onredelijk vindt zegt niet zoveel, in principe is de afnemer akkoord gegaan met hun voorwaarde dus wat jij er van vindt is niet zo relevant. Totdat een rechter bepaald dat het tegen de wet ingaat (wat mij sterk lijkt) is het vervoer gewoon aan de afnemer.

Persoonlijk had ik het ook wel netjes gevonden als het bij meer dan zeg 1 of 2 kilometer (15-30 minuten lopen) niet meer voor de afnemer is. Maarja dan zullen we massaal moeten gaan klagen over de voorwaarden ben ik bang.(misschien doen ze dit ook wel aangezien ze verwijzen naar de mogelijkheid van afwijken bij de afwerking van de klacht, maar ik vermoed dat ze niet binnen enkele minuten reageren op een klacht?)

[Reactie gewijzigd door andries98 op 24 september 2025 14:45]

Het vervoer volgens hun eigen voorwaarde dus niet, opzich ergens logisch dat ze het kunnen eisen aangezien jij je eigen fiets ook niet zo snel zou achterlaten (of in elk geval weer ophaalt)
Zeker wel! De voorwaarden spreken elkaar in dat opzicht tegen. Alle schade voortvloeiend uit het gebrek is op rekening van NS (dus daar kun je het op gooien) en het feit dat ik mijn eigen fiets ook weer zou ophalen is juist een voorbeeld waarom dit bij ook bij NS zou moeten liggen. Het is immers hun fiets.

Plus de provisie “tenzij anders afgesproken na melden van de schade” is er ook nog. Dus er zijn een aantal mogelijkheden die je hebt om dit te regelen, maar “laten staan en zoek het maar uit” is inderdaad niet een optie en dat is an sich natuurlijk wel logisch.

Alles in overleg natuurlijk, maar er zijn genoeg provisies in de voorwaarden die er op hinten dat het niet op kosten van de klant hoort te zijn.
Hoezo niet akkoord gaan, wat ga je dan midden in de nacht doen?
Het is niet dat je veel andere opties hebt, staat ook in de voorwaarden als je de fiets huurt, dus je hebt niks te zeggen.
Hoezo niet akkoord gaan, wat ga je dan midden in de nacht doen?
Afspreken met de chatbot van NS dat het niet anders kan.

Als er andere afspraken worden gemaakt dan is dat geldend. En midden in de nacht is er waarschijnlijk geen persoon waar je die afspraak mee kunt maken, maar een chatbot die handelt in naam van NS is dan ook gewoon NS. Daar kan ik echt geen medelijden mee hebben.

Als je op enkele Kilometers van het inleverpunt bent en je midden in de nacht een taxi moet gaan bellen om weer thuis te komen, dan kan NS hoog of laag springen, maar door een niet verwijtbaar defect door slecht onderhoud zijn ze zelf in gebreke volgens artikel 4.3 lid a van de productvoorwaarden OV fiets. Artikel 4.5 Lid 3 stelt dat na verwittigen van NS je andere afspraken mag maken over al dan niet ophalen van de fiets.

Kijk als het een paar honderd meter van de locatie gebeurt dan wil ik best ff stukje lopen met die fiets, maar ik ga echt niet kilometers met zo'n onding lopen zeulen of een kar huren om hem terug te brengen als het hun eigen schuld is. Als er een fietsenmaker in de buurt is, dan helemaal prima om hem daar naartoe te brengen wat mij betreft, maar waarom zou ik extra moeite gaan doen voor iets wat ze zelf niet doen?

Als een OV fiets "random" kapot gaat (dus niet door onzorgvuldig gebruik), mogen ze volgens de productvoorwaarden volledig zelf alles bekostigen en mag ik ook met ze "afspreken" dat ze zelf de fiets op mogen halen.
Dan moet die chat it daar dus wel ok op geven
Nou ik denk dat we Jens wel zover kunnen krijgen hoor. Dat lijkt me niet het grootste obstakel.

net even gekeken, maar Jens vraagt of het mogelijk is dat je de fiets zelf terug brengt:
Als ik het goed begrijp is je OV-fiets kapot. Dat is balen! Ik zal je verder op weg helpen.

Kun je de kapotte OV-fiets zelf terugbrengen naar de stalling waar je hem hebt gehaald?
nee, helaas niet
Oké! Goed om te weten: laat de schade niet ergens anders repareren, want wij vergoeden deze kosten niet.

Heb je zelf de schade veroorzaakt door onvoorzichtig gebruik? In dat geval vragen wij de kosten aan jou terug.
En dan zegt ie nu dat er een collega mee kan kijken. Ws midden in de nacht een ander verhaal.
Dus dat is nog niet zo makkelijk
Nou denk het wel. Het was 1800 uur dus dan zit er kennelijk nog een medewerker op die even mee kan kijken, maar ik denk dat je om 2100 uur prima kans maakt om het alleen met de chatbot te moeten doen.

Ik heb geen zin om dat verder uit te proberen (en geen zin om te doen alsof ik een kapotte fiets heb), maar met de voorwaarden in de hand kon je wel een eind. De bot stelt per definitie dat reparatie niet vergoed wordt, maar dat is al niet eens waar. Volgens de voorwaarden zijn die kosten immers voor NS. maar er is natuurlijk nu geen akkoord gegeven op reparatie dus dat is nog niet aan de orde.

anyways. Mogelijkheden te over. De voorwaarden late duidelijk gaten waaruit blijkt dat het wel gewoon kan, alleen niet by default. JE moet er wel even moeite voor doen, maar dat is niet zo'n ramp denk ik.
Waar veel fiets-verhuurders van fietsen staat hier wel iets in de verhuur voorwaarden iets van "Bij een technisch defect, niet ten gevolge van een ongeval waardoor verder rijden niet mogelijk is zal de verhuurder zorg dragen voor reparatie ter plekke." die schakelen dan de wegenwacht in of rijden zelf met een busje langs. Mijn n=1 ervaring met de lokale fietsenmaker op het weekendje weg is (tot nu toe) altijd uitstekend, redelijk en klantvriendelijk.

Maar bij OV fiets gaat dit iets anders en moet je dan inderdaad misschien niet nemen supersnathan94 want Bij de OV fiets is dit iets anders geregeld 4.5.3 “Ook indien er tijdens de huurperiode schade ontstaat aan de OV-fiets dient de Contracthouder de (beschadigde) OV-fiets terug te brengen naar de verhuurlocatie, tenzij daarover nadat de schade is gemeld andere afspraken zijn gemaakt.” Maar de OV fiets heeft wel weer voordelen die de lokale fietsenmaker niet heeft. En ook een ander tarief.

[Reactie gewijzigd door Zwaai Haai op 24 september 2025 13:11]

tenzij daarover nadat de schade is gemeld andere afspraken zijn gemaakt.
Die is daar dus heel belangrijk. De tenzij. Als het niet redelijk is dat ik de fiets verder terugbreng (15+ minuten zeulen met een fiets vind ik niet redelijk, dat zou ik met mijn eigen fiets ook niet doen), dan kan ik afspreken met NS dat ze hem gewoon komen halen. Daar zitten dan ook geen kosten aan verbonden.
Werkt helaas niet zo, je kunt proberen het aan te vechten met de klantenservice maar ze schrijven het in de eerste instantie ook af. Heb het zelf gehad met een fiets waar de ketting van knapte op een paar kilometer van het dichtstbijzijnde station.

Ook weer een goede reden om die fietsen niet te gebruiken, ze verhalen standaard hun matige onderhoud op jou als er iets mis gaat.
Volgens de productvoorwaarden zijn alle kosten voor NS tenzij aantoonbaar door de gebruiker.

Zou ik bij geknapte ketting zeker werk van maken.
meegemaakt dat het slot door niet goed deactiveren van vorige gebruiker niet meer van slot wilde op locatie. Nou meneer: u heeft geluk, u hoeft niks te betalen, maar wel uw reis verder vervolgen op een andere manier. Sta je in de middel of nowhere :D
Sta je in de middle of nowhere
Gemiddelde OV ervaring van Supersnathan94 komt daar wel mee overeen.
u heeft geluk
Ja zegt ie. "Vet mazzel"
Klopt ja als jij een fiets huurt, kan alleen jij hem met jou ov kaart weer ontgrendelen(Bankpas nog werkt niet).

Dus als iemand denkt he een fiets, die pak ik net als een Tier, Lime etc. dan kan hij hem niet ontgrendelen.
Alleen de eigenaar kan hem weer terug brengen.
Maar ik kan mij best voorstellen, bij een centrale storing, de router op de fietsplekken in storing staat(En ontgrendelen niet lukt).
Zij legde uit dat de fietsen bij het huren verbinding maken met een soort router in de fietsenstalling, waarmee de fiets wordt geregistreerd (en ook weer bij het terugbrengen). Op dat moment wordt je bankpas of OV-chipkaart gekoppeld aan het slot
Een router doet geen registratie van de fiets en koppeling met bankpas of OV-chipkaart. Daar moet je toch echt naar een centrale plek gaan waar je dit kan regelen, ofwel via een netwerk (lees internet). Wat ik denk deze mevrouw bedoelde is dat als het eenmaal geregistreerd is dat jij de fiets hebt (en deze aan je OV of Pinpas gekoppeld is) dat je dan probleemloos op slot kan zetten en weer van het slot kan halen. Ook al is er een landelijke storing. Dat lees ik ook terug in dit verhaal. De initiële koppeling heeft wel een verbinding nodig. Daarna niet meer. Bij een landelijke storing kan je geen fietsen ontgrendelen op het station zelf. Wel als de initiële koppeling al gedaan is.
Dus er is volgens u een landelijke storing van sloten die geen enkele verbinding hebben met internet?

Er moet gezien deze storing dus blijkbaar direct of indirect een verbinding gemaakt worden met een server die jouw ov pas controleert en verbindt met de fiets. Evenals dat bij het terugbrengen er een seintje naar de server moet dat de fiets terug is in de stalling. Ik hoop dus dat die fietsen die worden teruggebracht uiteindelijk wel geregistreerd worden als teruggebracht.
De fietsen verbinden met de router in de stalling. De router is uiteraard verbonden met het internet.
Het gaat immers ook om het 'vrijgeven' van de fiets en het registreren van de huur.
Zo uiteraard is dat niet, maar waarschijnlijk wordt het internet wel als medium gebruikt via https berichtenuitwisseling
Dus er is volgens u een landelijke storing van sloten die geen enkele verbinding hebben met internet?
Dat schrijft @bramdoppen nergens en ik weet niet waar je dat uithaalt.

Er lijkt een landelijke storing te zijn in het systeem (in iedere stalling) dat initieel een fiets toewijst aan een huurder. Met de sloten op de fietsen zelf is niets aan de hand. Die kan de huurder van een reeds verhuurde fiets gewoon op slot zetten en van het slot halen. Er kunnen alleen geen fietsen verhuurd worden.
Ik hoop dus dat die fietsen die worden teruggebracht uiteindelijk wel geregistreerd worden als teruggebracht.
Dat gaat gebeuren, want men wil geld verdienen aan de nu verhuurde fietsen en die straks opnieuw inzetten. Beide kan niet als een fiets nu onterecht wordt opgemerkt als nog niet teruggebracht.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 24 september 2025 10:36]

Er is geen verbinding met het internet. Er zijn alleen lokale netwerken in elke stalling waarmee dus een OV Chipkaart wordt gekoppeld aan het slot. Daar is geen internet voor nodig, daar is een netwerk voor nodig. Dat netwerk hoeft niet aan het internet te hangen. Er kan een apart proces zijn dat de (ont)koppelmomenten synchroniseert met de betalingsafhandelaar.

Tenminste, zo lees ik het.

[Reactie gewijzigd door Sluuz op 24 september 2025 10:55]

Er is dus wel internet nodig om een fiets te huren, anders was deze storing er niet geweest.

Off-topic wel lastig dat de waarheid hier blijkbaar ongewenst verklaard wordt door sommigen die het moderatiesysteem niet snappen.
Het OV-fietsslot maakt verbinding met de backend (o.a. NS services) via een hub (router) op locatie bij de huurlocatie om de huursessie te starten. De communicatie tussen de hubs en de backend gaan inderdaad via het internet. Het bereik van de draadloze communicatie tussen slot en fiets is maximaal iets van 10-15 meter uit mijn hoofd.

1) Wanneer de huursessie gestart is opent het slot. Daarnaast wordt er data (hashformule met koppeling OV-Chipkaart) in het slot opgeslagen, waardoor het mogelijk is ok het slot te openen en te sluiten ofline. Let op: Wanneer de batterij volledig leeg is of defect is wordt deze data verwijderd en kan je niet meer de status van het slot wijzigen.
2) Bij het op slot zetten van de fiets zonder verbinding te maken met een hub blijft de de huursessie actief. 3) Pas als de fiets actief verbinding heeft met een hub èn het slot wordt gesloten dan wordt de huursessie beëindigd. Het gevolg is dat de OV-chipkaart die de huursessie start dan definitief wordt gefactureerd. Voor het beëindigen (naast het starten) is dus ook weer een verbinding met de hub nodig die via internet een backend benadert.

Datastroom: Fietsslot hardware -> Hub hardware -> Backend services fietsslot beheerder (leverancier) -> Backend services NS

Persoonlijk denk ik dat de Backend services fietsslot beheerder problemen had waardoor de start- en eindsessie in een queue kwamen te staan of dat er connectiviteit issues waren tussen de Backend services fietsslot beheerder en de Backend services van de NS.

[Reactie gewijzigd door adebruin op 24 september 2025 13:01]

Want storingen bestaan alleen op het internet? Waarom kan je niet geloven dat het lokale netwerk ook last kan hebben van een storing?
Het lokale netwerk kan storingen hebben, maar dat is wel heel toevallig wanneer dit landelijk op diverse tot alle filialen plaatsvind. U lijkt wel een politicus, die verzinnen ook drogredeneringen om de ander zijn gelijk niet te erkennen. Veel plezier nog met die tekortkoming. Fijne dag.
Lees even de reactie van adebruin: adebruin in 'Storing in digitale sloten houdt ov-fietsen van NS op slot - update' hieronder.

Ik reageer op je bericht waarin je zegt: "Er is dus wel internet nodig om een fiets te huren, anders was deze storing er niet geweest.". Dat is dus niet zo. Dan kan je mij verwijten drogredeneringen te gebruiken, maar zelf is je formulering niet correct.
De communicatie tussen de hubs en de backend gaan inderdaad via het internet.
Ik lees de reactie, met de bevestiging dat er wel degelijk internet nodig is! Misschien moet u beter leren lezen of een bril kopen.

Het maakt niet uit of er direct of indirect contact is met internet voor het feit dat het lokale systeem dus niet alles kan doen zonder internet.

[Reactie gewijzigd door rko4u op 24 september 2025 15:58]

Het feit dat het systeem dat in de stalling staat (mogelijk) verbinding met het internet heeft wil niet zeggen dat de sloten van de fietsen die met dat lokale systeem verbonden zijn dus ook automatisch verbinding met het internet hebben.
Als ik het goed begrijp is dit dus eigenlijk gewoon een storing in hun servers die toevallig alleen deze smart-sloten treft? Dat had dan dus ook kunnen gebeuren voor de metalen sleutels, want die moeten ook worden geregistreerd met een apparaat.

Je kan dus de verhuur niet starten, ontgrendelen klinkt een beetje alsof je dus ineens je al gehuurde fiets niet meer kan verplaatsen, maar dat lijkt niet het geval.
De storing lag bij het starten van verhuringen en het heeft dus niet echt iets met de fietssloten te maken, behalve dat je bij het ontgrendelen van een OV-fiets automatisch een verhuring probeert te starten.

Het raakte ook een andere systemen, niet enkel fietssloten. Het artikel is dus misleidend, hoewel het begrijpelijk is dat de storing het meest zichtbaar was bij de fietssloten.

[Reactie gewijzigd door Tobis op 24 september 2025 14:38]

Ik ging er altijd vanuit dat er een NFC reader in het slot zat en een low energy bluetooth beacon o.i.d., maar dit lijkt te suggereren dat alle fietsen van internet zijn voorzien, dat lijkt me best prijzig.
De prijs "valt mee", althans als ik het vergelijk met de rest van hun kostenplaat en andere sectoren met grote aantallen IoT devices.

Netbeheerders hebben zo'n 8 miljoen slimme meters in hun beheer die zich (vrijwel) allemaal dagelijks (als niet vaker) melden met meterstanden, en het contract voor die datastroom valt in het niets bij alle andere operationele kosten.
allemaal dagelijks (als niet vaker)
15 minuten is tegenwoordig redelijk gangbaar toch? Gaat een hoop data door de lucht iig.

per apparaat is het niet veel, maar op tig miljoen huishoudens, tig miljoen simkaarten en dan 4 keer per uur minimaal is toch gauw een paar miljard requests per dag.
Ja, ze hebben allemaal een 1Gbit glasvezel verbinding :+ Hiervoor worden embedded of M2M simkaarten gebruikt die je bij die aantallen voor een paar dubbeltjes per maand hebt. Dataverkeer hebben ze vrijwel niet namelijk.
Als je het af zet tegen het uurloon van iemand die het scant, denk ik dat het allemaal wel meevalt.
Iemand die een fietsenstalling beheert, toezicht houdt, fietsen repareert e.d. doet méér dan alleen scannen, hij/zij heeft een sociale functie.
Ze maken contact met een server, dat kan op vele manieren natuurlijk. Het zal zijn dat ze bijvoorbeeld via bluetooth contact leggen met een lokale server, en deze het internet op gaat om je kaart met de fiets te registreren bij de centrale server. Wel had het handig geweest het systeem zo te ontwikkelen dat dit ook zonder de centrale server door zou kunnen werken.
De fietsen hoeven alleen op het station met een netwerk te kunnen verbinden, dus dat hoeft écht niet zo ingewikkeld te zijn. Een ESP32 wifi-module heb je tegenwoordig al voor een euro of twee, en ook chips die bijvoorbeeld NFC+Zigbee doen zijn niet zo duur.

[Reactie gewijzigd door laurxp op 24 september 2025 12:34]

Toen ik op dit implementatieproject zat stonden de sloten niet in verbinding met een LoRa achtig netwerk. Dit was vanwege de batterij (always online kost gewoon teveel stroom, waardoor je het risico hebt dat de huursessie niet meer beëindigd kan worden). Dit was de situatie bij livegang. Persoonlijk denk ik niet dat ze dit gewijzigd hebben, want alle bestaande sloten moeten vervangen worden en backend netwerk moet op de schop.
Denk dat 1 dag storing nog prima op weegt tegen het "ik ben de sleutel kwijt geraakt".
Ligt eraan waar je naartoe moet... :)
Mee eens. Ik heb meegemaakt dat de fietsen op Station Ede-Wageningen in storing stonden. Ik kwam daar rond 2100u aan en zou de fiets pakken om naar mijn hotel in Wageningen te gaan. OV was rond dat tijdstip niet echt een optie. Nog lang wachten en alsnog een deel lopen. Ik ben uiteindelijk maar lopend naar het hotel gegaan. Iets van 8km.
OK - maar hebben ze daar geen taxi in die contreien?

Nu is 8km lopen best een prettig stukje ter vermaak als het goed weer is, maar dan ook met bagage slepen is dan toch een ander verhaal...

Het klinkt alsof je naar iets zakelijks moest dus gewoon declareren die handel, toch?
Dat had vast gekund, maar ik ben graag buiten. Daarom ervoor gekozen om te wandelen. Bagage beperk ik altijd tot het minimum, Dat maakt je wat flexibeler.

Ook reactie op @divvid

[Reactie gewijzigd door wisselwerking op 24 september 2025 13:23]

Dat ze fietsen individueel niet kunnen ontgrendelen, met een soort elektronische 'master key' zou toch mogelijk moeten zijn? Maar ja moet de gebruiker hem nog wel op slot kunnen zetten....

[Reactie gewijzigd door litebyte op 24 september 2025 10:42]

En dan moet er wel een medewerker zijn.
Ja, dat is waar, of het slot openen koppelen via de NS app? Waarom dat nu al niet is
Maar dat gaat dan natuurlijk niet als de onderliggende IT-systemen in storing zijn ;).
Via alleen je telefoon...zou toch moeten kunnen met nfc en koppeling aan je ns account....als dan verbinding met NS netwerk weer op orde is dan wordt de gebruiksdata verzonden. En natuurlijk maar beperkt mogelijk zonder verbinding..binnen 24 uur.
Bij het starten van de transactie door je ov-chipkaart ertegenaan te houden, worden er vanuit het slot diverse checks gedaan bij de centrale router in de stalling: is de fiets verhuurbaar (defect of batterij die bijna leeg is), is de gebruiker toegestaan de fiets te huren (heeft die een fietsverhuur abo, heeft die al een fiets gehuurd, is zijn pas niet geblokkeerd). Als er ergens een 'nee' op wordt gegeven, gaat de fiets niet van het slot af. Dus blijkbaar is er een technisch probleem in de controles. Wat het is hier is weet ik niet, maar theoretisch kan er ook sprake zijn dat de blokkade-check in het OV-chipkaart-systeem niet werkt en overal een 'geblokkeerd' op terug antwoord. Ik zeg maar wat......
Daarnaast kan je wel in de NS je OV-fiets eenmalig koppelen, zodat je voortaan bij elke verhuur een notificatie krijgt of de huur gestart is en bij het inleveren weer beëindigd is. Hier let ik consequent op zodat ik niet straks voor verrassingen sta met een ov-fiets die ingeleverd is, maar nog verhuurd wordt op mijn naam. En als het zo is, dan bewaar ik het nummer even voor de klantenservice om een boete van 250 euro te voorkomen.
Ik maak vanwege de 'service' in Nederland nog maar zelden gebruik van ov maar dat is een goede tip.
taxi wellicht een optie? ja kost ook wat, maar valt in het niets bij je hotelkosten en je hoeft niet te sjouwen

[Reactie gewijzigd door divvid op 24 september 2025 11:58]

taxi wellicht een optie? ja kost ook wat, maar valt in het niets bij je hotelkosten
Nou... om 2100 weet ik dat nog net zo niet hoor. Taxi's zijn er dan niet meer te vinden op E-Wag, dus dikke kans dat je er dan echt 1 moet bellen. En die zijn vaak niet goedkoop.

https://sneleentaxi.nl/boeking geeft me in de aanbieding een prijs van ~€60 en dat is dus vantevoren gereserveerd en via booking een hotelkamer in Wageningen is ~€90 voor tweepersoonskamer.

Vind ik veel geld. En ik durf te wedden dat als je een lokale taxi belt ze nog een stuk duurder zijn.
En dan betaal je in het buitenland gewoon een euro of 10-15 voor zo'n ritje....
Voor een individueel persoon wel, maar nu kunnen er mogelijk duizenden mensen geen gebruik van maken.
Daar hebben ze heus wel een reserve van hoor :+
En vanuit de klant gezien maakt het geen verschil. Sleutel kwijt of OV pas kwijt, tomayto tomahto.
Volgens mij zijn tegenwoordig alle OV-fietsen van deze sloten voorzien. Het maakt ook verhuur zonder personeel mogelijk. (op sommige stations staan ze gewoon buiten in een speciaal fietsenrek)

Eenmaal gehuurd zou het inderdaad raar zijn als je ze niet zou kunnen gebruiken (op slot zetten/van slot halen) want eenmaal uit de verhuur omgeving hebben ze verder geen verbinding. Ze verbinden alleen op de verhuurpunten via wifi.
Dat is wel te hopen, anders heb je net voor de storing een fiets gehuurd en krijg je een boete omdat je hem niet in kan leveren door dit euvel :+
Ik heb ooit een OV-fiets gehuurd die niet werd geregistreerd. Ergens midden in Amsterdam neergezet, maar toen ging ie niet meer open. Volgens de NS-klantenservice stond dat serienummer nog op Centraal... Ben maar met de metro teruggegaan en gezegd dat ze hem konden ophalen, maar geen idee of ze dat ooit gedaan hebben.
Ah! de legende van de fietsende gazelle! }>

Wie ’s avonds laat door de smalle grachtenpanden van Amsterdam fietst, moet goed luisteren. Want als de wind stilvalt en het water van de Herengracht plotseling rimpelt zonder reden, dan is hij daar: de Fietsende Gazelle.

Volgens de overlevering is het de geest van een verloren OV-fiets, een eenzame Gazelle, ooit gehuurd en nooit teruggebracht. Elke tweede dinsdag van de maand, precies tijdens de schemering, doemt hij op. Zijn ketting kraakt, zijn dynamolampje flikkert zwak, en zijn slot klikt eindeloos open en dicht, alsof het zoekt naar een sleutel die nooit meer komt.

Ga niet in zijn vizier staan, waarschuwen de oude Amsterdammers. Wie dat doet, zal voor altijd vervloekt zijn met een slot dat weigert te openen, een app die “geen dekking” toont, en een eindeloze zoektocht naar een fiets die nooit meer bestaat. Sommigen zeggen dat je zijn spookachtige belletje hoort rinkelen in de verte, gevolgd door het gefluister: “Maar u heeft hem toch niet betaald?”

En als je geluk hebt, of juist pech, zie je hem even: een schimmige gestalte op een roestige Gazelle, met een achterlicht dat nooit ophoudt met knipperen. Maar kijk niet te lang. Want wie de Fietsende Gazelle herkent, zal de rest van zijn leven elke fiets die hij pakt, eerst drie keer controleren op een onzichtbaar slot.
Ook toen er nog fysieke sleutels werden gebruikt was onbemenste verhuur mogelijk: je scande je OV-chipkaart waarna je een sleutelkluis kon openen.
Helaas zijn er nog steeds fietsen met een metalen sleutel in omloop.
Het maakt ook verhuur zonder personeel mogelijk. (op sommige stations staan ze gewoon buiten in een speciaal fietsenrek)
Maar daar had je toch al de OV fietskluizen voor? Op Veenendaal - De klomp heeft er nooit een bemande stalling gestaan. Denk dat daar al wel 20 jaar OV fietsen worden verhuurd.

Volgens mij heeft NS altijd al prima mogelijkheden gehad voor verhuur zonder toezicht.
Fietskluizen zijn er juist om je eigen fiets of e-bike veilig te stallen.
Ja nee, die bedoel ik dus niet. Die heb je ook nog ja, maar ze hebben een overall grotere stalling waar een stuk of 10-20 fietsen in staan. Die stalling moet je openen met je pas en dan kun je een sleutel krijgen uit een sleutelkluis aan de muur.

Net zoals dit ding in Heiloo: https://beatfm.nl/nieuws/artikel/ov-fiets-paviljoen-bij-station-heiloo-wordt-vernieuwd-en-vergroot

"Fietspaviljoen" noemen ze het kennelijk
Toch wel bijzonder dat zoveel "slimme" apparaten last van storingen krijgen. Terwijl een simpel slot met een sleuteltje daar nooit last van krijgt (of dat het probleem beperkt is mocht het slot stuk zijn). Ik stel voor dat we deze "slimme" apparaten voortaan domme apparaten noemen.
Door deze sloten heb je geen medewerker nodig die geen dom werk doet: namelijk met een scanner fietsen in- en uitscannen. Zo bezien is het toch best een slimme oplossing.
Je hebt / had vroeger sleutelboxen die je met een OV-chipkaart kon openmaken. Sleutel haalde je uit de sleutelbox en dan kon je met de fiets op pad.
Die sleutelbox zal met deze storing ook niet werken. Dus dan heb je niets gewonnen.
Die zijn er nog steeds een aantal in gebruik. De oude fietsen zijn nog niet helemaal uitgefaseerd.
Terwijl een simpel slot met een sleuteltje daar nooit last van krijgt (of dat het probleem beperkt is mocht het slot stuk zijn).
Nou is de impact inderdaad beperkter, maar in het verleden kwam het vaak genoeg voor dat mensen de fysieke sleutel kwijt waren.
Terwijl een simpel slot met een sleuteltje daar nooit last van krijgt
Het slot niet nee, maar om die fiets mee te mogen nemen moet hij eerst worden gescand door een medewerker, en in dat systeem is storing natuurlijk wel mogelijk, met hetzelfde resultaat als we nu hebben. In theorie zouden ze natuurlijk ook op papier kunnen bijhouden wie welke fiets meeneemt, maar dat lijkt me niet realistisch.

[Reactie gewijzigd door Ook al Bezet op 24 september 2025 10:50]

Low-trust society.

Zolang dat sleuteltje ook weer ergens achter een digitaal slot hangt verplaats je alleen het probleem.
En ik verwacht niet (heb nooit een OV fiets gehuurd) dat er voorheen ergens een fysieke, onbeschermde, bak met OV-fiets sleutels lag waar je gewoon een sleutel/fiets kon pakken en er wel op werd vertrouwd dat deze weer netjes werden ingeleverd.

Mogelijk kon je het bij een balie/medewerker afhalen, maar ook die zal dat vast niet op een kladblokje hebben bijgehouden.
De OV fietsen stonden met sleutel er in in de stalling. Bij het verlaten van de stalling werd een NFC chip in de sleutelhanger dan gescand door een medewerker. Bij terugkomst werd die chip weer gescand en zette je de fiets, met sleutel, terug in de stalling.

Bij onbeheerde stalling waar nog met sleutel wordt gewerkt staan de fietsen, alweer met sleutel, in een soort kluizen die met je OV kaart kan openen.
Ergens in dat process zal moeten worden gecommuniceerd of de OV-chipkaart gebruiker bevoegd is (voldoende saldo heeft) om de fiets te mogen meenemen.

Anders zou je met elke willekeurige kaart de fiets kunnen meenemen tijdens een storing.

Een minder 'storingsgevoelig' systeem zou echter wel zijn dat het lokaal nog wel zou werken en er gewoon een soort locale buffer is die onthoudt dat gebruiker X op Y moment fiets Z heeft meegenomen omdat later bij een herstelde verbinding te communiceren met de centrale servers. Indien de storing langer duurt dan dat jij de fiets nodig hebt en deze elders hebt ingeleverd dan moet de backend gewoon gegevens kunnen vergelijken om de juiste duur en kosten ervan door te berekenen.

Een beetje ESP controllerbordje locale opslag kan best de hele database aan OV-chipkaart lokaal opslaan. Dan hoeft het lokaal alleen maar te controleren of de chip bevoegd is en te kijken of er voldoende saldo is.
Voor de uitzonderlijke gevallen dat dit voor de rit niet voldoende is moet je dan maar gewoon nee verkopen, en anders achteraf maar een rekening sturen.

Maar dat zal altijd een afweging worden tussen 'wanneer verlenen we service' en 'wanneer lopen we risico'.
Als een verhuurfiets met een sleuteltje werkt maar er is een storing bij het verhuursysteem, zal je het sleuteltje waarschijnlijk ook niet meekrijgen.
Heel eerlijk. Die digitale OV-sloten hebben nooit correct gewerkt. Het regend al jaren lang klachten bij NS hierover. Bijv op hun reeds gestopte NS-reizigers forum waardoor klanten alsnog doodleuk 350 euro aan boete mochten betalen desondanks dat hun fiets netjes ingeleverd was.

Zo hoor je ook vaak dat de huur niet correct gestart of afgerond wordt, waardoor je opeens kan hebben dat je fiets niet meer open wilt gaan van het slot en je heerlijk gestrand bent, of volgens hun gebrekkige systeem nog ergens anders staat. Of zelfs wat ik eens las dat de huur nog op de rekening van de vorige huurder stond.

Maar NS heeft hun administratie met die fietsen ook totaal niet op orde. Vooral in de grotere steden of juist in the middle of nowhere kan je een gedumpte NS-fiets vinden waarvan NS niet eens weet dat die daar staat.En wanneer je het meldt is het nog de vraag of ze hem daadwerkelijk gaan ophalen, want ik heb zelf al vaker gemerkt dat bijvoorbeeld een NS fiets gedumpt was op aan de rand van een landweggetje, en na 2 weken after de melding, het nog steeds niet opgehaald was.

[Reactie gewijzigd door protected22 op 24 september 2025 10:40]

Volgens mij valt dat wel mee. Er zijn vorig jaar 5.9 miljoen ritte gemaakt op OV fietsen, een groot deel daarvan zal met digitale sloten zijn geweest (80%). Als het echt zo slecht zou werken zou dat aantal echt wel lager zijn. Het is niet gek dat er op miljoenen transacties eens iets mis gaat (en dat is vaker dan eens ook aan de gebruiker te wijten)
ja daar hebben jullie wel gelijk in. De berichten die ik zie voorbijkomen zijn maar een klein deel van de de miljoenen aan ritten die vorig jaar bijvoorbeeld zijn geweest. Anders had het aantal meldingen wel hoger geweest eventueel.
Ik gebruik het systeem al een jaar of twee vrij regelmatig en wat je hier schrijft komt niet overeen met mijn eigen ervaringen.
Dit is zo'n fijn systeem/slot. Ik zou willen dat de NS deze sloten ging verkopen zodat ik die op m'n eigen fiets kan zetten! Smartlock op de voordeur, maar ik moet nog steeds m'n fietsleutels (met voordeursleutel eraan) meenemen!
Nederlanders kunnen momenteel geen ov-fietsen ontgrendelen”

Toeristen wel dan?
Welke toerist heeft een persoonlijke ov chipkaart om de ov fiets te kunnen gebruiken? Heb je enig idee hoe die dingen werken?
Nederlanders kunnen ook toerist in eigen land zijn :)


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn