Vanaf 2001 Apple adept, zal wel iPod geweest zijn. Ik heb destijds een zogeheten iRiver aangeschaft, een iRiver H340. Daar kon ik alternatieve firmware (Rockbox) zelfs op flashen. Ik kon zelf de batterij vervangen. Ik kon zelf de harddisk vervangen. Dat was een 2.5" HDD met 40 GB in een tijd waar iPod nog enkele GB waren. Daardoor had ik een groter oeuvre ter beschikking.
Later kwam Apple met een iPod op de proppen met 160 GB. Ik heb nooit aan de veelgeprezen flywheel kunnen wennen, en OGG Vorbis was ze ook vreemd. Ipod Touch 32 GB ook nog gehad. Op zich leuk maar wel nadeel m.b.t. gebrekkige storage. De upsell voor storage is bij Apple afschuwelijk hoog. En allen hadden nadeel t.o.v. de iRiver. Die was namelijk vanuit de broekzak uitstekend te bedienen, net zoals een walkman of discman.
Zo bestond videobellen al lang voor FaceTime, maar Apple maakte het toegankelijk en praktisch voor iedereen. FaceTime is tegenwoordig haast synoniem aan videobellen voor veel mensen.
Voor 'veel mensen', lekker vaag. Als iemand met mij zou willen videobellen en dat moet via FaceTime dan moet ik via mijn MBP bellen omdat ik geen iPhone of iPad bezit. Terwijl bijvoorbeeld Signal of Jitsi wel op al die apparaten werkt. FaceTime is niet cross-platform. Het is niet gebaseerd op open standaarden. Daardoor kan FaceTime in bepaalde (volksmond) kringen best synoniem zijn voor videobellen; wenselijk is dat niet. Net zoals 'ik app je even' niet op WhatsApp of iMessage hoeft te slaan. Of 'browse even naar deze website' niet op MSIE hoeft te slaan.
Alle eerdergenoemde videobel opties werken gebruikersvriendelijk. FaceTime is in deze context niets bijzonders.
maar de iPhone bracht het concept echt tot een nieuwe dimensie door een krachtige combinatie van een touchscreen, intuïtieve interface en een ecosysteem van apps.
Apple neemt de tijd om technologieën pas vrij te geven als ze goed en veilig werken, in plaats van te haasten met halfafgewerkte producten.
In het begin was er nauwelijks een ecosysteem. Het was ondanks dat dat iPhone groeide, niet dankzij. Je had toen ook behoefte om Cydia te installeren. Want Apple had er een behoorlijk autoritaire hand in wat wel en niet in hun App Store mocht. Terwijl ik op mijn laptop computer (MBP met macOS) zelf bepaalde en bepaal wat ik installeer. Inmiddels is de markt door regulatie binnen EU wat meer volwassen geworden; overigens een doorn in het oog van Cupertino want het draait om macht en gesloten ecosystemen.
De kracht waarin iOS uitblonk was een
capacitive touchscreen UI (ideaal voor gebruik met vingers) met consistente HIG. Ook daarbij gold dat bepaalde basale zaken niet direct in iOS zaten. Dan komen Apple adepten met allerlei excuses dat ze het (bijvoorbeeld MMS) niet nodig hebben, terwijl het op dat moment wel veel gebruikt wordt.
Dan microSD/SD. Dat was ook zoiets waar Apple niet aan wilde. Alleen hun clientèle moest het gebruiken op laptops i.v.m. digitale fotografie. Dus hoewel ze ermee wegkwamen het weg te laten van iPhone en iPad, is dat ze bij MacBook niet gelukt (al hebben ze dat wel geprobeerd).
Zo kun je momenteel nog steeds NFC op iPhone nauwelijks voor iets anders gebruiken dan Apple Pay.
Nee, wat Apple slim deed en doet is bepaalde zaken later pas implementeren. Dat is geheel in hun eigenbelang, en vervolgens weten ze dat op een bepaalde manier te spinnen of influencen of hoe dat tegenwoordig ook heet. Bijvoorbeeld onze klanten hebben dat niet nodig, of het is onveilig. De Apple-kerk doet vervolgens de rest.
Zo had je destijds ook SCSI en FireWire. Technisch superieur t.o.v. PATA en USB. Of niet? Want die chip in FireWire heeft volledig root op de computer. Dat was in den beginne nog theoretisch; later zijn hier PoCs voor gekomen.
Android op je geliefde Pixel zag vroeger als een Blackberry OS uit. De hele UI ging op de schop om te gaan te lijken als de iPhoneOS (nu iOS).
Pixel met Android heeft er nooit als BBOS uitgezien. Android wel omdat in den beginne was men ook nog voor resistief en resistief+stylus aan het ontwikkelen. Terwijl Apple vol voor capacitief+finger ging (iets dat ik destijds al als verstandig en toekomstbestendig zag). Waarbij de resolutie en PPI destijds nog laag waren.