Volvo roept 72.000 elektrische auto's terug om mogelijke softwarefout

Volvo roept wereldwijd iets minder dan 72.000 elektrische auto's terug vanwege een mogelijke softwarefout. Het gaat om problemen met het tonen van onder meer de snelheid in EX30-modellen. In Nederland zijn er ruim 4600 van deze voertuigen geregistreerd.

De EX30-suv toont informatie over de snelheid en het aantal toeren niet op een traditioneel dashboard, maar op een digitaal display in het midden van de auto. Het scherm zou door de softwarefout in een testmodus belanden en geen informatie meer tonen. In plaats daarvan wordt er een regenboog getoond om de kleurweergave te testen, meldt De Telegraaf.

Het softwareprobleem wordt verholpen door middel van een over-the-airupdate. De autofabrikant verwijst klanten door naar hun lokale Volvo-dealer indien de elektrische auto niet automatisch wordt voorzien van een nieuwe update. Het updaten van de software bij de dealer is kosteloos, meldt Volvo. De fabrikant werkt momenteel aan de uitrol van de update.

Vorig jaar had Volvo ook al last van softwareproblemen bij de grotere EX90. De lancering van die wagen werd toen een aantal maanden uitgesteld.

Volvo EX30

Door Sabine Schults

Redacteur

10-06-2024 • 17:32

147

Reacties (147)

Sorteer op:

Weergave:

Terugroep acties zijn wel een beetje het verkeerde woord als het puur een OTA software update is. Maar goed, daar moet de auto branche nog wat aan wennen denk ik voordat ze met een nieuwe term komen.
Is zeker het juiste woord: Een snelheidsmeter dient correct te zijn. Je bent, wettelijk, verplicht om een werkende snelheidsmeter te hebben. Er moet dus iets aan gedaan worden.
Dat wordt dus een terugroepactie. Deze actes worden ook geregistreerd: Je kunt in de kentekendatabase (ovi.rdw.nl) zien of er nog terugroepacties open staan.
Volgens mij is het geen apk punt
"Personenauto’s die na 30 juni 1967 in gebruik zijn genomen, moeten zijn voorzien van een goed werkende snelheidsmeter, die ook bij nacht voor de bestuurder goed afleesbaar is."
Bron: https://apk-handboek.rdw....idsmeter-controleapparaat
Als je verder kijkt naar de wijze van keuren staat er letterlijk:
De werking en afleesbaarheid wordt niet getoetst tijdens de periodieke keuring ten behoeve van de afgifte van een keuringsrapport.
@BCC heeft dus gelijk ;)
Klopt, maar je auto voldoet dan niet aan de wettelijke eisen. Dus voor apk niet noodzakelijk maar voor de wet moet deze het dus wel doen.
Ik heb een keer m’n km teller kabel geknapt gehad onderweg naar het rdw - en gewoon goedkeurd.
Dat is dus niet de snelheidsmeter.
Ah, jij denkt dat dat met een andere kabel gaat 8)7
Die maken geen proefrit voor een keuring. Waarschijnlijk (als ze het goed doen) hebben ze wel gekeken of de tellers verlicht zijn. Een gebroken binnenkabel in de buitenmantel is niet zichtbaar.
Nu klopt het verhaal weer. Net zoals je voor een uitstekende bout in de band een boete kan krijgen van oom agent, maar dit gek genoeg ook geen afkeurpunt is.
Lijkt me onzin, de banden worden gecheckt op beschadigingen:
https://apk-handboek.rdw.nl/personenautos/ophanging/banden

En er wordt zelfs iets gezegd over metalen voorwerpen.

[Reactie gewijzigd door Navi op 22 juli 2024 14:56]

Ook hier weer de wijze van keuren openen, letterlijke tekst:
7.
Het loopvlak van de banden mag geen metalen elementen bevatten die tijdens het rijden daarbuiten kunnen uitsteken.

Wijze van keuren
Visuele controle. Aan deze eis wordt niet getoetst tijdens de periodieke keuring ten behoeve van de afgifte van een keuringsrapport.
Dat is wel vaker het geval, het uitlaatgeluid wordt bv. ook niet gemeten tijdens de apk, hoewel je wagen bij overschrijding daarvan niet meer voldoet aan de typegoedkeuring (overigens worden je banden wel gecontroleerd op binnengedrongen voorwerpen tijdens de apk.
Werking en afleesbaarheid zijn dus geen APK eisen. Met andere woorden, hij mag kapot zijn en de verlichting hoeft niet te werken.

Maar er staat niet dat hij er niet hoeft te zitten. Dus de fysieke aanwezigheid kan nog steeds een controlepunt zijn.
Tja, in hoeverre kan je nog van fysieke aanwezigheid spreken bij een volledig digitaal dashboard?
Wat beschouw je dan als snelheidsmeter, een gedeelte van het display of het hele display?
Als je een regenboog ziet en geen schaal met km/h ernaast dan lijkt het er op dat de snelheidsmeter niet aanwezig is, je kan het ook op niet afleesbaar gooien dan. Beetje grijs gebied hè.

[Reactie gewijzigd door Rik! op 22 juli 2024 14:56]

Als je je enigszins had verdiept in hoe dergelijke systemen werken dan is dat onzin.

Bovenop wat @Tassadar32 al zei (dat het toch al digitaal is, maar bovendien dat er al genoeg auto's waren met LCD Displays voor dergelijke informatie) geldt voor wagens die op Android Automotive draaien dat daar bijzonder veel rekening mee gehouden wordt.

Het is namelijk zo dat 'real-time informatie' (zoals snelheid, toeren, etc.) onafhankelijk van het infotainment/computersysteem wordt getoond. Het instrumentenpanel in een auto toont meerdere 'lagen' aan informatie. Een deel dat 'real-time' data bevat en een deel dat infotainment data bevat (bijvoorbeeld google maps, etc.). Zo'n 'klote computersysteem' kan dus geen invloed hebben op de 'real time' videolayer.

Uiteraard kan het wel zo zijn dat het hele display er mee kapt, maar dat is ook niet heel veel anders dan bij een lcd-display of een digitale of analoge wijzerplaat.
Echter zien we hier ondanks dat er meerdere lagen zijn, dat dit toch fout kan gaan?

Ik denk dat het vergaand is om digitaal volledig te verbieden, tegelijkertijd denk ik dat een stuk regelgeving omtrend software misschien niet verkeerd is. Het lijkt als ik het nieuws volg steeds vaker voor te komen dat toch wel iets kritisch niet naar behoren werkt, zo hier de snelheids meter, of bij Tesla's dat de software het screen "locked" tijdens het rijden voor een update, noem het maar op.

Ook mag je je afvragen hoe wenselijk het is dat alles in een scherm verdwijnt, en soms nog vervelender dieper in een menu verdwijnt. Misschien een stapje terug waarbij bepaalde functies verplicht met een knopje moeten werken (zoals de waarschuwingslampje of ruitenwissers). Uiteindelijk zullen auto producenten nooit leveren wat goed voor de consument is, maar wat goedkoper is. Dit staat soms haaks op onze veiligheid.
Tesla, die het toppunt van "alles in een scherm" zijn hebben zowel de ruitenwissers als de alarmlichten met fysieke knoppen bedienbaar. De alarmlichten zijn een fysieke knop bij de middenspiegel, ruitenwissers zijn op de nieuwere modellen een fysieke knop op het stuur voor eenmaal wissen en diezelfde knop + omhoog/laag/links/rechts scrollen om de snelheid aan te passen.
Dat klopt! En deze fout is dermate ernstig dat er een "terugroepactie" voor is gekomen.

Wat er hier namelijk is gebeurd is dat in het systeem van het instrumentenpaneel een bug is gekomen. En dat betekent dus inderdaad dat het 'real time'-systeem gecompromitteerd is. Iets wat dermate ernstig is (en grote kans dus inderdaad onder regelgeving valt) dat er een terugroepactie voor gedaan moet worden.

De regelgeving zal er dus al zijn. Auto's moeten bepaalde functionaliteiten hebben (knipperlichten, snelheidsindicatie, etc.). En die zullen aan bepaalde eisen moeten voldoen voor accuratesse (het getal moet kloppen) en actualiteit (de waarde mag niet ouder zijn dan X). Het maakt daarin dus niet uit of dat digitaal of analoog is. En juist om die reden zijn die lagen gescheiden. Alleen op die manier kunnen softareproducenten garanderen dat het goed werkt.

Google is daar met Android Automotive zeer strikt ingedoken. De kans dat losse softare (van je infortainment systeem) invloed kan uitoefenen op je instrumentenpaneel is dus erg klein. Het is daarmee ook een van de dingen waar mensen het meest over klagen ("waarom kan op het insturmentenpaneel niet weergegeven worden welk liedje afspeelt?" , "waarom kan ik geen eigen widget daar zien?", etc.).

Het stukje over wenselijkheid is daarmee ook grotendeels gecovered. Er zijn gewoonweg zaken die niet weg mogen uit het instrumentenpaneel. Maar wat je je wel kunt afvragen is of er nieuwe indicatoren zijn die niet in de regelgeving vastgelegd zijn, die mogelijk wél dermate belangrijk zijn dat ze getoond moeten worden. Batterijpercentage is er zo een. Dikke kans dat dat niet letterlijk vastgelegd is, maar dat het evident is dat dat gelijk staat aan 'brandstofniveau'. En zo zijn er misschien wel meer zaken.
Totale onzin. Achter alle moderne instrumentenpanelen met analoge wijzers zit al heel lang een digitaal systeem. De reden dat de wijzers nu pas vervangen worden door displays is de terughoudendheid van de automotive sector. De achterliggende computers kunnen in een modern "analoog" instrumentencluster net zo goed vastlopen of defect raken. Als je terug wil naar echte volledig analoge kilometertellers moeten er heel wat meer stappen terug gemaakt worden.
En hoe vaak precies is dat gebeurd? Je kunt digitale techniek achter iets niet zomaar gaan vergelijken met bediening en tonen via één scherm. Dus totale onzin? Nee dus.
Ik heb aan automotive producten gewerkt, waaronder instrumentenclusters. Ik denk dat ik wel weet waar ik het over heb.
Blijkbaar niet. Aangezien de informatie niet correct is.
Juridisch gezien is het woord inderdaad juist, maar het past niet meer bij de pratkijk omdat auto's tegenwoordig meer niet fysiek terug naar de garage hoeven.
Als het om software gaat vaak niet, maar daarnaast zijn er nog zat fysieke zaken waarvoor je toch echt nog naar de garage moet.
5 jaar een model 3 gereden. Onderhoud:
- Defecte koplamp, onder garantie op de oprit vervangen (mobile service).
- Luchtfilters bij service center vervangen na 3 jaar (had ook met mobile service gekund).
- Paar keer bandenwissel bij de lokale Profile.

That's it.
Je moet toch ook APK laten uitvoeren? Daarnaast geen kleine/grote beurten?
Oh ja, de APK. Met de bandenwissel meegepakt bij Profile.

Kleine/grote beurt doet Tesla niet aan. Is niet nodig. Als er iets onderhoud nodig heeft geeft de auto/app dat zelf aan.
En zaken als remolie vervangen doet Tesla ook niet aan mee? Wat is de kostprijs indien remblokken of remschijven versleten zijn? Tegenwoordig is de airco de archilleshiel in veel auto's (lekke condensor tgv oxidatie). Niet na 5 jaar, maar gaat zeker geen 10-12j mee.
Airco wordt geadviseerd op 6 jaar volgens de handleiding.

Remmen gaan ongeveer 350-400k kilometers mee.
Remmen gaan ongeveer 350-400k kilometers mee.
Vrij onwaarschijnlijk gelet hoog voertuiggewicht, zelfs met de regenaratieve remfunctie. Sommige Amerikaanse bestuurders rapporteren 100.000 miles, maar die kennen andere rijstijl en vooral minder stop-go verkeer als in BE-NL
Stop-go verkeer doe je juist alleen regeneratief. Ik gebruik mijn remmen alleen in hoge uitzondering bijvoorbeeld spontane files op de snelweg of bij een rotonde op een 80 weg, waar er toch wel gestopt moet worden. De rest is allemaal regen.

Als ik ze twee keer gebruik in 100 km rijden is het veel.

100K moet dan ook makkelijk haalbaar zijn. Dat deed ik met de polo ook en daar remde ik veel vaker in een rit.

Ik weet van die kilometervreter met de Model S (die op een mil miles staat) dat ie rond de 350-400K vervanging nodig had en ik zit zelf al dik over de 100K en heb eerder roestvorming dan slijtage.
Niks wat Flitsmeister niet op kan lossen :Y)
Of Waze, dat is gratis.

Maar je moet van de wet een werkende snelheidsmeter hebben, en een app op de telefoon telt natuurlijk niet :)
Het kan natuurlijk wel dat je in praktijk gratie krijgt. Officieel moet je ook je rijbewijs bij je hebben, maar als je er tenminste een foto op je telefoon van hebt, krijg je vaak geen boete voor het niet bij je hebben. Wellicht denken agenten hetzelfde over een snelheidsmeter op je telefoon.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 14:56]

lijkt mij onwaarschijnlijk. De snelheidsmeter is een van belangrijkste instrumenten van de auto. Niet te vergelijken met het niet bijhebben van een rijbewijs.
Hoezo? Je kunt toch prima een inschatting maken van je snelheid?

Hoevaak ik mensen niet veel te zacht of veel te hard zie rijden met autos die wel gewoon een werkende snelheidsmeter hebben is ook niet meer op 1 hand te tellen.

Een kapotte meter gebeurt wel eens. Niet zo’n ramp als je het doet laten voorkomen. Wel slim om er snel wat aan te doen, maar je gaat er niet direct dood aan ofzo.
Je mag niet rijden met een niet werkende snelheidsmeter. is dus niet te vergelijken met het niet bijhebben van je rijbewijs, maar waarvan je wel een digitale kopie van kan tonen.
is dus niet te vergelijken met het niet bijhebben van je rijbewijs, maar waarvan je wel een digitale kopie van kan tonen.
Ja maar dan heb je dus wel degelijk een rijbewijs bij je. Niet helemaal officieel, maar als jij alleen een document nummer op kan noemen kan men het ook al opvragen.

Officieel moet je ook een kentekenbewijs hebben, maar shortlease maatschappij doet dat vrijwel nooit. Hoogstens een fotokopie. Is ook niet een probleem.


Niemand gaat jou een boete geven als je teller het niet doet, want niemand die dat weet. Tenzij je met je slimme hoofd bij een staandehouding zelf aangeeft dat ie het niet doet en dat je daarom te hard reed.
[...]
Ja maar dan heb je dus wel degelijk een rijbewijs bij je. Niet helemaal officieel, maar als jij alleen een document nummer op kan noemen kan men het ook al opvragen.
Officieel moet je ook een kentekenbewijs hebben, maar shortlease maatschappij doet dat vrijwel nooit. Hoogstens een fotokopie. Is ook niet een probleem.
volgens mij lees je de opmerking verkeerd. Ik geef aan dat niet vergelijkbaar is met met een kapotte snelheidsmeter,

Wetgeving is duidelijk, Zonder een werkende snelheidsmeter mag je een auto niet besturen. Dit kun je niet vervangen door een snelheidsmeter op je telefoon. Je bent excuses aan het verzinnen om toch met een kapotte snelheidsmeter rond te rijden.
Wetgeving is duidelijk, Zonder een werkende snelheidsmeter mag je een auto niet besturen.
Zonder rijbewijs mag je ook een auto niet besturen. Foto op je telefoon hebben betekent niet dat je een geldig rijbewijs hebt. Als je rijbewijs is ingenomen heb je daar nog steeds niks aan.

Als je een OBD BT ding hebt is de snelheid op je telefoon net zo nauwkeurig als die van je teller zou zijn, want dat is exact dezelfde informatie, maar dan anders weergegeven. Als je een goeie hebt is de vertraging ook exact hetzelfde.

Je mag ook een aftermarket device hebben zolang de de snelheid maar dag en nacht duidelijk afleesbaar is. Artikel 5.2.15 sectie 1.

De enige wettelijke vereiste is “een goed werkende snelheidsmeter”. Hoe die er is maakt niet uit. Mag HUD zijn. Zolang deze bij visuele controle (APK) maar aanwezig is en werkt.
een auto wordt af fabriek geleverd met een snelheidsmeter. Deze snelheidsmeter moet werken om met de bewuste auto te mogen rijden. De argumenten die je noemt, waarbij een snelheidsmeter op een telefoon wettelijke vergelijkbaar is met een van af fabriek ingebouwde snelheidsmeter zijn door je verzonnen.
Er is geen wettelijke basic voor.
Alleen als je een abo hebt, de huidige snelheid kunnen zien is tegenwoordig een premium functie van het PRO abonnement :+

[Reactie gewijzigd door Sanchaz12 op 22 juli 2024 14:56]

Misschien kunnen ze inspiratie opdoen bij Volvo - alle functionaliteiten zijn premium, anders krijg je alleen maar een regenboogscherm ;)
TomTom doet 't ook
dat registreren is nu dan blijkbaar nog niet gebeurd
De auto moet alsnog naar de Volvo dealer indien deze niet automatisch wordt voorzien van de update. Daarom waarschijnlijk een “terugroepactie”.

[Reactie gewijzigd door mprkooij op 22 juli 2024 14:56]

Tesla heeft vaak genoeg ota updates waarvoor je jiet terug naar de dealer hoeft en die worden ook doodleuk als terugroepactie/recall gerapporteerd

Het is helaas altijd speuren of de auteur de moeite genomen heeft om er bij te vermelden of het wel of niet nodig is fysiek naar de garage te gaan

[Reactie gewijzigd door lmartinl op 22 juli 2024 14:56]

Volgens mij is een fabrikant bij een onveilig defect verplicht te melden bij de RDW, die iedereen met deze auto daarna informeert.
De gebruikte terminologie is correct want dat zijn de afspraken die we gemaakt hebben maar Tweakers heeft wel een keuze in hoe ze de berichtgeving doen. Hier doen ze het goed imo.

Totdat iets als de RDW met nieuwe richtlijnen komt, vind ik het de taak van de media om er bij te vermelden of dit om een fysieke terugroepactie, of OTA gaat. Want dit maakt voor de _imapct_ wel echt uit.

[Reactie gewijzigd door lmartinl op 22 juli 2024 14:56]

Ik vind het wel belangrijk dat een gebruiker altijd wordt geinformeerd over defecten. Waarom?

Stel je voor, je komt in een ongeluk voordat de OTA is uitgebracht. In eerste instantie lijkt het ongeluk niet te verklaren te zijn, dus moet je alles zelf betalen. Of zelfs een schadevergoeding betalen aan slachtoffers.

Dan blijkt op eens 3 maanden later een probleem met het remsysteem te zijn.

Dat kan er voor laten zorgen dat de aansprakelijkheid van jou naar de autofabrikant gaat. Dit moet goed geregistreerd staan, zodat autofabrikanten ook echt aansprakelijk kunnen worden gesteld. En dat een ongelukkige berijder dit ook te weten kan komen. Als je als berijder niet weet dat er een defect was, kan je de autofabrikant ook lastig aansprakelijk stellen, want helderziend ben je niet.

[Reactie gewijzigd door MrFax op 22 juli 2024 14:56]

Eens maar ik wil eigenlijk gewoon dat ze het woord 'OTA' in the titel vermelde
'Volvo brengt OTA uit voor problemen met xyz'
Het is wél een terugroepactie, omdat het kan voorkomen dat niet iedereen de OTA update ontvangt.

Dus de auteur noemt het terecht een terugroepactie
Ook is het handig om bij een eventueel onverklaarbaar ongeluk dat achteraf door het -met de OTA verholpen- defect te verklaren is. Dan kan je de fabrikant namelijk aansprakelijk stellen.

Stel er is geen terugroepactie, en je wordt niet geinformeerd, hoe kom je daar dan ooit achter?

Nee, lekker de regelgeving laten als het is. Bij elk defect dat een onveilige situatie kan creeren lekker melden bij het RDW.

[Reactie gewijzigd door MrFax op 22 juli 2024 14:56]

Terugroepactie is een algemene term voor een update vanuit de fabrikant, ook op te vragen bij de RDW via het kenteken (want aan het model/jaar/revisie gekoppeld). Het betekent niet letterlijk "naar de dealer komen actie".
Kijkend naar de Polestar is het zo dat als de auto te ver achterloopt, deze de nieuwste OTA updates niet meer installeert en dan moet je ook verplicht naar de dealer om het daar te laten doen.
Zal met de EX30 denk ik nog wel meevallen omdat die redelijk nieuw is, maar er kunnen dus wel degelijk situaties zijn dat een dealer bezoek nodig is voor een update die normaal gesproken OTA wordt aangeboden.
Required Maintenance Call - RMC
Electronic Required Maintenance Call - e-RMC

Fixed it for them.
Ik zie eigenlijk liever het omgekeerde: als een IoT product een software update moet hebben omdat het anders een beveiligingslek heeft of andere serieuze bug, mag men wat mij betreft ook wel van een recall / terugroepactie gaan spreken.

Maakt gelijk duidelijk dat 't een must is, en niet met allerlei nieuwe gebruiksvoorwaarden / geschrapte functionaliteit, etc. gecombineerd mag worden.
Juist, dat is gewoon letterlijke vertaling van recall, terwijl er dus geen 1 auto wordt teruggeroepen. Anders kunnen we ook wel praten over dat miljarden computers teruggeroepen worden bij elke softwareupdate dat een probleem oplost.
De auto moet terug naar de garage/dealer voor de update, niets mis met deze term.
Nee hoor, dit gaat OTA
Niemand die reageert op het feit dat er een regenboog zichtbaar wordt..... :+
(in de huidige tijdgeest is dat toch wel grappig toch?)
Hebben deze EV's effectief nog een toerenteller?
Of je hem nodig hebt is de vraag, maar ongetwijfeld dat de RPM van de motor uitgelezen wordt.
Of je het toerental nodig hebt is niet de vraag, aangezien je als bestuurder helemaal niets met de informatie over het toerental kunt. Een EV met een elektromotor heeft geen versnellingen; als je tien keer zo hard gaat rijden, is het toerental van de elektromotor simpelweg tien keer zo hoog.
Kwestie van mijn interpretatie van de vraag "Hebben deze EV's effectief nog een toerenteller?"

Ik denk ja, in de zin dat de RPM van de motor wordt uitgelezen.
Is het nuttig voor de bestuurder (de "je" in mijn reactie) nee wss niet, maar eigenlijk bijzaak, tenzij voor de leuk/flex zie hieronder;

Je stelling dat EV geen versnellingen hebben is incorrect.
https://www.porsche.com/n...can/taycan-models/taycan/
2 speed AT in een EV.
Lijkt me dat het platform (ten dele) gedeeld is binnen de groep, dan komt bv de Audi eTron GT misschien met een AT 2 speed.
Je stelling dat EV geen versnellingen hebben is incorrect.
https://www.porsche.com/n...can/taycan-models/taycan/
2 speed AT in een EV.
Lijkt me dat het platform (ten dele) gedeeld is binnen de groep, dan komt bv de Audi eTron GT misschien met een AT 2 speed.
Dat is voor zover mij bekend dan ook precies het enige EV platform met versnellingen, specifiek omdat de taycan een (voor EV's) hoge topsnelheid (260 kmh) heeft.
Typisch gevalletje van de uitzondering die de regel bevestigd.
Je hebt de artikelen niet helemaal gelezen denk ik, want ze gaan beide over een EV die een soort gesimuleerde versnellingsbak heeft, fysiek zitten er geen versnellingen in de auto.

Uit het eerste artikel:
Obviously, it’s not a real manual transmission—not the way a gas car has a physical gearbox, clutch, and linkage. It’s not needed here.

De titel van het filmpje in het 2e artikel: Lexus EV with a "manual Transmission" demo
Die aanhalingstekens staan daar niet voor niks
In de reactie hierboven werd gesproken over versnellingen, niet over een fysieke versnellingsbak, dus de artikelen kloppen wel degelijk.
Een versnelling is een set tandwielen die voor een bepaalde overbrengverhouding tussen de motor en wielen zorgt, en die is in de auto in kwestie simpelweg niet aanwezig.

Uit het artikel:
He and his team have spent years developing a system that simulates the way a multi-gear transmission operated with a stick shift and clutch delivers torque from a motor to the wheels—in this case, an electric motor.

Je spreek alleen van simulatie als hetgene wat je probeert na te bootsen niet fysiek aanwezig is.
Maar ja, dan kunnen we wel op alle slakken zout leggen. Dan is een fatbike ook geen fiets te noemen, want de definitie van een fiets is een voertuig dat je voortbeweegt door te trappen, hetgeen een fatbike ontbeert (de trappers zitten er alleen voor simulatiedoeleinden op). En een e-sim is geen elektronische simkaart, zoals wordt gezegd, want hij simuleert alleen een kaart. En om bij auto's te blijven: een snelheidsmeter in deze Volvo's is ook niet echt een snelheidsmeter, want feitelijk is het gewoon een computerschermpje dat een snelheidsmeter simuleert. Er is geen fysieke snelheidsmeter aanwezig.

Dus mijns inziens zijn gesimuleerde versnellingen gewoon versnellingen.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 14:56]

En om bij auto's te blijven: een snelheidsmeter in deze Volvo's is ook niet echt een snelheidsmeter, want feitelijk is het gewoon een computerschermpje dat een snelheidsmeter simuleert. Er is geen fysieke snelheidsmeter aanwezig.
Je geeft hier aan dat de het scherm de meter simuleert en deze dus niet fysiek aanwezig is, maar dat is precies wat ik beweer over de gesimuleerde versnellingen. Je kan niet zeggen dat een gesimuleerde versnelling een versnelling is, als iets gesimuleerd is dan is het er dus per definitie niet in de echte wereld.
Prima ,
https://www.mgmotor.eu/nl-NL/model/marvel-r
tweede uitzondering en nu klaar met de versnellingen.

Niet intressant voor mij en niet relevant in de thread.
Nee, ook Volvo trucks hebben óf een 2-speed, óf zelfs een aangepaste 12-speed i-shift versnellingsbak. In dat laatste geval gekoppeld aan tot 3 elektromotoren. Dat zijn dan ook vrachtwagens die door alle brandstofsoorten aangedreven zouden kunnen worden. Maar dus wel met de nadelen van een hele aandrijftrein.
Juist. De toerenteller van een elektrische auto, is gewoon je kilometerteller maar dan met een andere schaalverdeling.
Is eenvoudig op te lossen door een dubbele kilometer-as, zoals in auto's met een kmh/mph dubbele schaal.
De toerenteller van een elektrische auto, is gewoon je kilometerteller maar dan met een andere schaalverdeling.
Waarom? Nee toch? De snelheid waarmee je rijdt is welliswaar direct afhankelijk van het aantal toeren en de overbrenging (waarbij een EV er vaak maar 1 van heeft - dus geen versnellingen), maar de snelheid is ook afhankelijk af je berg op/af met/zonder tegenwind, rijdt.....

En waarom een dubbele as als je de schaal verdeling aanpast? Dan worden het toch gewoon 2 meters in 1 (wat niet zinvol is voor de afleesbaarheid).

(waarschijnlijk bedoel je dus niet km-teller [=afgelegde afstand] maar snelheids-meter want daar gaat dit artikel voornamelijk over - is ook belangrijker tijdens het rijden)

Ik volg je niet - ben ik bang.... :?
Snelheid en toeren hebben een vaste relatie in een auto zonder versnellingsbak.
Met andere woorden: 10km/u is ALTIJD even veel toeren.
Of je nu berg op 10km/u rijdt of berg af.
Alleen het koppel wat de motor moet leveren is groter berg op; maw, hoe hard de motor moet werken om dat aantal toeren te leveren.

[Reactie gewijzigd door Zynth op 22 juli 2024 14:56]

Ja, idd - als je snelheid ook gemeten wordt aan de hand van het aantal toeren heb je gelijk - maar bij bijv. motorfietsen zijn de toerenteller en de snelheidsmeter niet gekoppeld. Daar zit de snelheidsmeter in het wiel.
En je krijgt wel een meeting van de snelheid als je de berg afrolt bij een auto met versnellingsbak als de motor stationair draait of zelfs uit staat. Maar dat komt omdat je dan een koppeling hebt en de snelheid gemeten wordt via de versnellingsbak - die net meer met de motor verbonden is.

(ik haalde de boel door elkaar)

Bij een EV heb je ook geen koppeling idd.
Niet waar. Als je slip hebt of meer weerstand dan neemt het aantal toeren meer toe dan de snelheid.

En alle metrics kunnen van belang zijn - dus zeker het toerental - ook de boordcomputer gebruikt dit natuurlijk en de bestuurder kan het als indicatie gebruiken.
Theoretisch zou dat natuurlijk gewoon kunnen, maar met een elektromotor heeft dat weinig zin :)
Waar bij ons voorheen de toerenteller stond staat nu een wijzer met de hoeveelheid vermogen wat je gebruikt/terugwint (renault).
Dan snap je meteen wat er fout gaat in de software. Hij kan de toeren niet vinden.
Ahhhh, en in de testmodus zit nog een mock-versie van de toerental-sensor. Nu snap ik het helemaal.
Neen, dat hebben ze niet
Uiteraard wordt het aantal omwentelingen per minuut continue gemeten. Hoe anders kan je de snelheid van de wagen accuraat bepalen? Het is de primaire informatiebron voor elke snelheidsmeter.
Om de echte snelheid te meten kun je natuurlijk niet omwentelingen gebruiken. Dan heb je ook de diameter van de veld en de dikte van band nodig.
Het is dan ook meestal maar een indicatie. Iets meer lucht of minder in de band geeft al een afwijking.
Dat is theoretisch natuurlijk zo, maar toch wordt dat zo gedaan in auto's. Zo simpel is het wel.
Om de echte snelheid te meten kun je natuurlijk niet omwentelingen gebruiken.
Elke snelheidsmeter, analoog of digitaal werkt nochtans op die manier. Aantal omwentelingen tellen x bandomtrek. Vandaar dat je niet mag afwijken van de voorgeschreven bandenmaat. Verschil nieuwe/versleten band geeft al significante afwijking (1à2 km/u).
Die displays in het midden vind ik altijd zo vervelend. Belangrijke info als de snelheid moet gewoon voor je zitten, niet in het midden.

En dit ding mist ook een afscherming voor de zon aan de bovenkant. Lijkt me niks.

Nou heb ik gelukkig al 7 jaar geen auto meer. Hopelijk heb ik er ook nooit meer een nodig. Maar deze zou ik om de bovenstaande reden nooit kopen. Jammer want ik was vroeger wel een fan van Volvo, mijn laatste auto was een S40.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 22 juli 2024 14:56]

Je kunt in veel auto's de navigatie ook in versimpelde vorm voor, in het dashboard, laten zien. Dat is het mooie van die moderne displays: je kunt vaak zelf bepalen waar je wat wil zien.
Ja maar deze heeft helemaal geen dashboard.
De fabrikant bepaald, je kan enkel kiezen uit wat hij je laat zien.
Ja, sorry, dat had ik er even bij moeten melden. Goede toevoeging!

[Reactie gewijzigd door multikoe op 22 juli 2024 14:56]

Belangrijke info als de snelheid moet gewoon voor je zitten, niet in het midden.
Daar ben je in een paar minuten aan gewend. Ik had vroeger ook mijn twijfels, maar het is gewoon muscle memory in je ogen. Het maakt na een paar minuten geen drol meer uit of je nou naar beneden moet kijken, of naar rechtsonder. De afstand die je ogen moeten bewegen is ongeveer het zelfde, alleen de hoek is iets anders.

Ik rij privé en zakelijk in twee verschillende auto's: de één geeft de snelheid aan achter het stuur, de ander op het grote scherm in het midden. Ik had eerst verwacht daar problemen mee te hebben, maar sinds de proefrit ben ik me er niet eens meer bewust van. Zo makkelijk wen je er aan.
Is dat voor iedereen wel zo? Ik denk dat ik mezelf daaraan zou blijven irriteren.

Ik vind het ook niet handig want je bent toch steeds even je blik op de weg kwijt terwijl de route naar beneden korter is. En juist in Nederland moet je echt constant met argusogen op de snelheidsmeter letten vanwege al die controles (de irritatie daarover is een van de redenen dat ik geen auto meer heb).
Is dat voor iedereen wel zo? Ik denk dat ik mezelf daaraan zou blijven irriteren.
Niet voor iedereen misschien, maar ik heb in vier achtereenvolgende auto's het dashboard in het midden gehad en dat was heerlijk. Je hebt een veel beter zicht naar voren, twee opbergvakken en dat naar rechts kijken wordt heel snel een gewoonte.
Moderne auto's weten wat de maximumsnelheid is en kunnen je waarschuwen als je die overschrijd. Ook heb ik in de Model 3 gewoon waarschuwingen voor flitsers en trajectcontroles. Bij trajectcontroles zelfs de gemiddelde snelheid over het traject gewoon op het scherm uitgerekend zodat je weet of je een inhaalactie kan doen of juist even wat rustiger moet rijden.
Ook langer dan 7 jaar terug waren er al zat auto's met snelheidsmeters in het midden (Mini, Toyota Yaris) en daar kunnen de meeste mensen prima mee uit de voeten.
Ik snap het eigenlijk niet dat ze niet een traditioneel dashboard hebben. Heb sinds kort een Polestar 2 (chinese volvo) en daar is de middenconsole nu al een paar keer vastgelopen. Zal maar je enige informatie bron zijn. Scherm achter stuur met snelheid e.d. doet het gelukkig nog wel met een vastgelopen middenconsole.

Ik zou zelf verwachten dat er regels zijn die een fabrikant verplichten om bepaalde informatie en functies altijd zichtbaar en werkend te hebben, ook als door een software fout een boordcomputer/console vastloopt.

Bij een Kia eNiro heb ik gehad dat bijvoorbeeld het noodremsystem in werken trad door een software fout / laag voltage van de 12v accu. Maar ... de knop voor alarmlichten werkt op zo'n moment ook niet niet. Zelfs de ramen of aan/uit knop van de auto werkt niet meer op zo'n moment. Elk knopje lijkt via de centrale computer te lopen. Auto blijft gewoon aan totdat je de accu loskoppeld of de accu helemaal leeg trekt.
Bij de Polestar is alles wel netjes gescheiden EN heb je nog een scherm achter je stuur natuurlijk. Je kan de auto perfect al rijdend rebooten en alle essentiele zaken werken en zie je nog.
Toch al een aantal keer gehad dat deze ook vastliep. Dan werkt het geluid van je richtingaanwijzers en parkeersensoren ook niet meer.
Ja die 13 v accu is wel vaker een probleem. Ik had met een Ampera dat die niet van het stuurslot wilde. Volgens de anwb slechte accu. Even een zekering er uit en na een paar minuten werkte het weer. Daarna snel de accu later vervangen. Was na vier jaar dus misschien was die inderdaad niet zo best meer.
Zal maar je enige informatie bron zijn.
Dat is toch niet anders dan wanneer de snelheid achter het stuur wordt weergegeven? Als dat scherm (of klokje) een storing heeft, zit je met precies het zelfde probleem.
Het softwareprobleem wordt verholpen door middel van een over-the-air-update. De autofabrikant verwijst klanten door naar hun lokale Volvo-dealer indien de elektrische auto niet automatisch wordt voorzien van een nieuwe update.
Hoe weet je als eindgebruiker dat je moet updaten? Ik denk dat 99,99% van de berijders niet naar het instellingenmenu gaat en de softwareversie controleert. Dus als de OTA update slaagt, prima, maar als de update niet slaagt dan moet je daar maar zelf achter zien te komen? Ik ben volgens mij de enige gebruiker die af en toe naar Windows Update gaat om daar Check Updates te klikken, maar of ik dat in een auto zou doen?
Komt toch een melding als Windows niet goed heeft geupdate?
Bij de auto van mijn vrouw komt de melding wel regelmatig. Die kunnen je alleen starten als je compleet stilstaat.
Als alles gewoon werkt heb je dus blijkbaar geen updates nodig of heb je die al gehad. Simpel genoeg.
Dat klinkt als "Mijn backups geven geen errors dus is het goed". Klopt technisch gezien, als ze niet hebben gelopen zijn er inderdaad geen errors.
Vergelijking die nergens op slaat.
Het is bekend wat het probleem is bij die Volvo's, dus als jij dat probleem niet hebt, heb je dus blijkbaar die update al gehad of niet nodig. En een goed backup programma geeft ook een melding als de backup niet gelopen heeft.
Ik heb (nog) geen ervaring met zulke schermen ipv 'normale' of ouderwetse meters, maar het lijkt me 'lastig' om niet alleen naar beneden, maar ook nog opzij te moeten kijken.

Is dat gewoon wennen of blijft het lastig (en 'gevaarlijk')?
Valt reuze mee hoor. Je moet sowieso al je hoofd en ogen bewegen om het verkeersbeeld goed te kunnen zien. Vanuit een ooghoek kan je prima de snelheid zien als dit op een scherm in het midden staat. En navigatie gaat als sinds jaar en dag bij de meeste auto via een scherm in het midden.
DE reden waarom ik Google maps gebruik en niet Waze op mijn Polestar 2. Bij Google Maps zie ik de route op het digitale dashboard, bij Waze niet en moet je naar het infotainment scherm kijken. Omlaag en opzij. Vreselijk irritant.
Alles went. Ik heb jarenlang in een Fiat Multipla gereden, met de tellers in het midden. Het is even vreemd, maar het went heel snel.
En navigeren met het scherm in het midden: idem.
In mijn Yaris uit 2008 zit er ook een digitale meter in het midden.
Als je het positioneert is het geen enkel probleem.
Een navigatie systeem heb je ook niet recht voor je neus, en daar hebben de meeste ook geen moeite mee.
Digitaal en analoog hebben beide voor en nadelen.
Mijn andere auto heeft gewoon analoge meters, wat ik zelf toch fijner vind.
Die Saab heeft zelfs night panel, waarmee alle afleidende verlichting uit gaat, zodat je niet afgeleid wordt, en fijner voor je ogen is als je veel in de nacht rijdt.
Opzij kijken is niet het gevaarlijke, maar zoals iedereen weet, trekt digitale schermen je ogen aan, en waar je ogen naar toe moeten is de weg, en niet naar het scherm.
Zo'n scherm zoals hier in de Volvo zou ik ook zeker niet willen, zelf heb ik liever een goede oude onverwoestbare en simpele Volvo.
Bij mijn ford kuga phev zit ook een fout in de software. Hij valt uit en bij opnieuw aanzetten uitzichzelf accelereren tot 60kmh zonder dat je een pedaal aanraakt.

Helaas duurt het bij Ford wat langer en wordt er niet over gecommuniceerd. Auto staat al sinds april bij de garage net als vele anderen.
Als zo'n iPad nou nog uitneembaar zou zijn, zodat je hem thuis kon gebruiken... 8)7 Wat een lelijke 'dashboards' in veel nieuwe auto's tegenwoordig.
Volvo’s zijn geweldige wagens maar dat ze (sommige modellen) geen traditioneel dashboard meer hebben is een zeer groot minpunt. Al is het maar minimaal, enkele traditionele ‘meters’ zijn zeer wenselijk.
Uhm tjaa... dan wordt het maar een ritje naar de dealer aangezien mijn EX30 bij 93% ophoudt...
Overigens bij vele EX30 rijders ondergaan issues. Dealers worden overspoeld vermoed ik zo
Ik ga elke maand op dinsdag naar Microsoft voor een terug roep actie. Dat doe ik ondertussen al heel lang. Daarvoor ging ik ook altijd even met alle hardware naar de VS voor een terugroep actie.
Ik vind het een vreemde woord keuze , maar ben het al eerder tegengekomen. Een software update die je gewoon voor je Nissan via internet krijgt is toch wel makkelijk dan die voor de Kona die je bij de garage moet ophalen.
Dit soort verhalen doen mij denken aan VW met honderduizenden die met een usb stick een voor een moesten updaten
Ik moet voor mijn nissan leaf anders ook gewoon naar de garage voor een software update (ook terugroepactie).

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.