HP brengt Omni- en EliteBooks met Snapdragon X-soc uit en versimpelt pc-series

HP heeft twee nieuwe laptops met een Snapdragon X Elite-processor aangekondigd. De Omnibook X en EliteBook Ultra. Het bedrijf wil zijn line-up van laptops verder in de toekomst versimpelen, waarbij de Omni-reeks voortaan voor consumenten is en de EliteBooks voor zakelijke gebruikers.

De Omnibook en Elitebook hebben de nieuwe Snapdragon X Elite-processor aan boord, met een neural processing unit die volgens het bedrijf '45 biljoen operations per second' kan draaien. Die soc heeft een Adreno-igpu. De Omnibook heeft verder 16GB of 32GB aan Lpddr5x-geheugen aan boord en wordt geleverd met 512GB, 1TB of 2TB aan opslagruimte. De laptop heeft verder een 14"-ips-scherm met een resolutie van 2240x1400 pixels. Er zitten twee USB-C-poorten en een USB-A-poort op het apparaat, waarvan de eerste twee naast Power Delivery ook DisplayPort 1.4a ondersteunen. Dat model kost 1399 euro en komt medio juni beschikbaar.

De Elitebook heeft alleen 16GB aan ruimte en een schijf van 512GB. Het model heeft wel hetzelfde display, maar heeft slechts een enkele USB-C-poort. Het model is duurder; de Elitebook komt eind juni beschikbaar vanaf 1849 euro.

HP Omnibook

De twee laptops zijn de eerste modellen die het bedrijf onder zijn nieuwe en vooral versimpelde aanbod uitbrengt. Waar HP eerst nog allerlei verschillende series had, wil het bedrijf zich in de toekomst richten op simpelere naamgeving. In de toekomst wil het bedrijf alleen nog Omni's uitbrengen voor consumenten. Voor zakelijke gebruikers komen er alleen nog Elite-apparaten. Van beide series bestaan dan overigens wel veel varianten. Zo vallen laptops in de Omni- of EliteBooks-serie, maar er komen ook pc's uit als Omni- of EliteStudio's. Verder zijn er Ultra- of X-varianten te koop en apparaten met verschillende chipsets, de 3-, 5- of 7-serie.

Omniserie

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

21-05-2024 • 19:26

52

Submitter: MarcoC

Reacties (52)

Sorteer op:

Weergave:

Ik hoop dat Snapdragon mainline linux support op korte termijn voor elkaar krijgt.
Zover ik weet is dat er al.
Qualcom heeft wat ik er van begrepen heb test images van Ubuntu met de nodige kernel patches. Weet niet of die patches publiekelijk beschikbaar zijn voor een custom kernel anders is het wachten tot kernel 6.10/6.11.
En dan is het nog maar afwachten hoe ver MS een vinger in de pap heeft mbt uefi geintjes en lockdowns.
Zal mij niks verbazen als we een half jaar verder zijn voor goede support.
Fedora heeft een arm image wat hierop zou moeten draaien. Fedora heeft een meer upstream kernel versie aan boord in vergelijking met Ubuntu
Zelfs de nieuwste kernel mist nog de nodige support. Dus je zult alsnog met custom kernels aan de slag moeten. En dan hebben we het nog niet eens over mesa support voor de gpu, Qualcom is er wel mee bezig om day one support te krijgen zoals Intel en AMD maar voor deze release hoeven we dat nog niet te verwachten.
Dan ben ik misschien in de war met een andere CPU, maar ik weet dat er een aantal mensen in de Fedora community zeer hard bezig zijn met (recent aangekondigde) Qualcomm ARM cpu's, en dat ze als "mule" de Thinkpad X13S (op het oog) hebben.
https://www.qualcomm.com/...or-the-snapdragon-x-elite
https://www.tomshardware....rt-for-snapdragon-x-elite

"Qualcomm is making good progress on adapting its new Snapdragon X Elite laptop CPU for Linux use. The mobile SoC manufacturer revealed that it has laid a lot of the groundwork already to get the Snapdragon X Elite running the Linux operating systems. However, Qualcomm is far from done, as there's still a lot of development work needed to get the X Elite into a fully operational state in Linux. Upcoming Linux kernels should enable full support for all the chip's features."

"So far, Qualcomm has most of the critical functions working inside Linux, specifically version Linux 6.9 that was released not too long ago. These critical functions include UEFI-based boot support along with all the standard bootloaders like Grub and system-d."

"For diehard Linux enthusiasts, Qualcomm has provided an experimental raw disk image for a Debian installer that you can use at your own risk. Technically, Linux is functional on Qualcomm X Elite processors right now, but Qualcomm's implementation is far from complete, meaning you can expect to run into bugs and a number of non-working features that will otherwise work just fine in Windows on ARM."

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 15:08]

Eigenlijk niet heel anders dan bij splinternieuwe x86 laptops dus. Op dit moment is het denk ik lastig te voorspellen hoe goed alle verschillende Snapdragon Elite X laptops gaan werken met Linux, Qualcomm kan wel het een en ander aan kernel support klaar hebben maar als fabrikanten bijvoorbeeld zelf nog aan de UEFI kunnen sleutelen dan is het niet ondenkbaar dat je nog heel lang tegen problemen aan gaat lopen waar de fabrikant je verder niet mee gaat helpen, want deze laptops worden allemaal puur als Windows laptop verkocht.

Ik ben sowieso wel benieuwd naar onafhankelijke reviews want er worden nog wel wat twijfels geplaatst bij de claims en benchmarks van deze chips, eerst zien dan geloven. Het kan zomaar zijn dat het voordeel ten opzichte van AMD of Intel gewoon tegenvalt, en dan is de vraag wat je er mee opschiet als je bedenkt dat ARM Windows ook nadelen heeft.
Ja, GPU kan veel gedoe zijn. Ook omdat GPU-makers hun GPU API geheim willen houden.

Gelukkig heeft Qualcomm het bedrijf Linaro ingehuurd voor de upstreaming:

https://www.linaro.org/bl...p-snapdragon-compute-soc/

En bij Remaining Features: "GPU support". Ik ben benieuwd.
Dank voor het aanvullen met links.

Ik weet dat er support in experimentele staat is maar ben gepokt en gemazeld en weet dat langdurige support en (zeer) goede GPU ondersteuning bepalend zijn voor een bruikbaar platform onder Linux (en Windows) en veel geld kosten.

Het is die commitment die je vaak pas later kan evalueren. Voor nu is het voor mij een product met risico's omdat de commitment zowel bij Qualcomm als bij Microsoft niet gegarandeerd zijn over meerdere jaren.

Dat probleem speelt voor een consument niet bij x64 of een mac. Het feit dat Qualcomm en MS deze producten voor de wat beter gesitueerde zakelijke gebruiker lijkt te positioneren stelt me niet echt gerust.
Wat is er plotseling aan de hand?

Allemaal laptops met snapdragon in de plaats van intel of amd ?

Heb ik iets gemist?
Deze week is er een Microsoft conferentie in Seattle. Microsoft heeft al tijd lang gewerkt met Qualcomm en de laptop bouwers om Windows op ARM nieuw leven in te blazen. Dat komt nu allemaal bij elkaar deze week.
Ow ok. Dank u

Het is dus niet dat qualcomm plotseling beter geworden is dan intel of amd?
Beter niet zo zeer, anders is denk ik meer aan de orde. De ARM architectuur is vergeleken met x86 (normale Intel/AMD CPU's) zuiniger en koeler maar qua rauwe prestaties (veel) minder krachtig. Daarom vind je deze vaak terug in kleinere mobiele apparaten zoals telefoons en tablets. Zo'n nieuwe ARM laptop zal dus geen snelheidsrecords gaan breken maar zal erg lang doen met 1 acculading en weinig tot geen actieve koeling nodig hebben. Wel zo prettig voor kleine laptops voor lichte kantoorwerkzaamheden.

HWI heeft hier een laagdrempelig artikel over geschreven 2 jaar terug: https://nl.hardware.info/...is-eigenlijk-het-verschil
Ehm, zover ik weet outperformed deze chip net als de Apple M series zelfs enkele desktop CPUs van Intel/AMD ze hebben een veel hogere Single Core performance. Volgens mij is x86 gewoon gelimiteerd aan de enorme legacy die er aan hangt. Correct me if im wrong.
Graag. De "legacy" van x86 wordt al lang in microcode geïmplementeerd. De eigenlijke cores van zowel Intel als AMD zijn al decennia RISC CPU's. x86 code wordt vertaald voordat het wordt uitgevoerd. En dit is opmerkelijk genoeg soms zelfs efficienter dan de onderliggende RISC code, omdat x86 compacter is. Daardoor past er meer code in de L1c cache.

ARM is een RISC ISA, maar door de x86 vertaling is hoeft de interne RISC ISA niet constant te zijn. Intel en AMD kunnen die ISA van generatie tot generatie tweaken, omdat software toch de externe x86 ISA gebruikt. Arm had die kans eenmalig bij AArch64, en kenners weten hoe groot die verandering was. (Geen condition flags meer, bijvoorbeeld - een typische ARM32 feature)
Denk dat dat vooral licht aan welke operaties er worden uitgevoerd. De meeste compilers zullen echter de geavanceerde functies van de intels niet vaak gebruiken. Het blijf bij 'eenvoudig' optellen vergelijken en springen dus dan zijn die extra functies nutteloos. En voor encryptie en decoderen hebben ze vaak een extra coprossesor die deze taken uitvoert. Dus voor het normale werk is een 'eenvoudige' proccesor soms sneller en voldoende.
Ik denk inderdaad als het om specifieke taken gaat de intel het best wel zal winnen maar met meer vermogen en warmte.
Maar veel software is een herhaling van eenvoudige taken. Dus goed te doen met een eenvoudige processor.
Heb je naar de single core performance gekeken, multi, ook ? Die gaat veel harder dan mijn i7. En het geheugen is ook een factor sneller 8700 MT ik zit nog op 3200. Alleen geen pci express 5, maarja wie wil er nu een koeler op de ssd...
Qualcomm moet zich op de pc/laptopmarkt nog bewijzen.
Onafhankelijke tests zijn er nog niet, dus afwachten
Deze test is interessant: https://signal65.com/wp-c...4_Signal65LabInsights.pdf

Wel in opdracht van Microsoft uitgevoerd.
Jawel, er is een nieuwe Qualcomm-chip (Snapdragon X Elite) die qua prestaties ongeveer gelijkwaardig is aan de M3 van Apple. Voorheen waren de ARM-chips voor Windows altijd heel traag.
Volgens de marketingafdeling van Qualcomm ja. Zulke aankondigen zijn altijd overtrokken. Je zult zien dat in de praktijk deze processor bijna zo goed is als een M1 en iets minder energie verbruikt dan een Intel. Meer een middenklasse processor dus. Ik ben benieuwd naar onafhankelijke benchmarks.
En waar baseer je dat op? Uit deze vergelijking blijkt dat in ieder geval niet. Ook heeft Qualcomm in 2021 een start-up heeft overgekocht die is opgericht door de ontwerpers van de Apple ARM-chips waar deze chip uit is voortgekomen. De introductie van deze chip lijkt dus een soortgelijke grote stap voorwaarts als Apple enkele jaren geleden al heeft gedaan. Natuurlijk moeten we afwachten hoe dit in de praktijk zal zijn, maar het is in ieder geval veelbelovend en zeker nieuwswaardig.
Deze HP laptops zijn wel heel stevig geprijsd. Een Macbook Air M3 is in veel gevallen goedkoper (13") en anders gelijk geprijsd (15"). Ik denk dat een MacBook Air M3 veel sneller is en in ieder geval een betere bouwkwaliteit heeft.
Dat is het klassieke 'scheermesjesverhaal'. Het apparaat zelf is best redelijk in prijs, maar het ecosysteem waar je ingesleurd wordt, is dat alles behalve.

Apple zit zo in elkaar dat het bijna niet werkbaar is dat je slechts 1 van je devices bij apple koopt.
Heb je een macbook? Dan volgt de iPhone snel - idem als je een tabletgebruiker bent. En daar zitten walgelijk hoge kosten aan voor hardware die 'goed' is, maar zeker niet beter dan concurerende platformen die minder dan de helft kosten. En wil je dan ook nog een bruikbare hoeveelheid opslag, dan is de prijs helemaal waanzin.
Wat een rare redenatie.
Het is helemaal niet zo dat het "bijna niet werkbaar" is als je slechts 1 van je devices bij Apple koopt.
Je kunt prima een android telefoon kopen als je een macbook hebt en vice versa.

Er zitten gewoon extra (hoofdzakelijk synchronisatie via iCloud) voordelen aan als je meer apparaten koopt, maar het is natuurlijk de reinste onzin dat je stelt dat het "bijna niet werkbaar is", waarmee je impliceert dat je wel een iPhone móet kopen als je een macbook hebt. Dat is gewoon simpelweg niet waar.

En ja apple is duur. Maar je kunt prima iets goedkopers kopen, en dat is prima werkbaar.

Ik werk overigens voor mijn baan op een knettergoed uitgeruste iPad Pro met tekensoftware, en via iCloud haal ik mijn resultaten naar mijn Windows desktop. Hier dus een tevreden gebruiker van meerdere platforms.

Privé werk ik overigens met iPhone en Mac, omdat ik een Android telefoon verschrikkelijk vind en een Mac een prachtig design en fijn OS vind hebben. Maar dat is nog steeds niet wat jij stelt.

[Reactie gewijzigd door niekhj op 22 juli 2024 15:08]

Gewoon, voor het experiment: Neem eens een iPhone 13 en hang er (met de nodige adapters) eens een externe schijf aan. Formatteer die als exFAT (toch de standaard tussen verschillende besturingssystemen) en probeer er dan eens bestanden van je iPhone op te zetten. Lukt niet. Geen exFAT op iOS.

Formatteer die disk eens op je pac als appleFS. En plots werkt het wel. Oja, ja mag langs de kassa als die dat appleFS wil uitlezen op je Win of linux pc. Of probeer 'm maar eens te koppelen met je android phone.

Ik bedoel maar: Dat zijn kunstmatig opgeworpen barrieres om je zoveel als mogelijk te funnelen in / naar het ecosysteem van apple. "ja maar als je ONZE producten gebruiktm dan werkt het wel... En wat ga je doen? Die splinternieuwe macbook van de hand doen omdat je niet mee wil in het ecosysteem? Zo werkt de menselijke psychologie niet. We hebben het erge moeilijk met sunk cost fallacy in te zien. En daar speelt apple handig (en met succes!) op in.
Ja want dat is echt een daily use case, een externe schijf aan je smartphone hangen. /s
Oplossing: icloud.com, vervolgens naar je bestand gaan dat je op je pc wilt hebben, en op de downloadknop drukken.
Volgens de HP press blog (waar jullie zelf naar linken) blijft in het zakelijk segment wel het onderscheid tussen de pro- en elite- serie intact. Daar veranderd eigenlijk weinig; 10.. reeks wordt de x reeks, en dragonfly wordt ultra. Alleen wat er met de z-serie gaat gebeuren staat niet in het artikel, dat zal dus even een vraagteken blijven.
Geen van de grote CAD systemen, waar de Zbooks voor gemaakt zijn, heeft aangekondigd aan een Arm port te werken. Fusion heeft voor Mac wel M1 native support, maar dat was 2 jaar na verschijnen en nadat duidelijk was dat Apple het merendeel van z'n pc's met Series zou uitrusten. Dat is nu even de vraag
Klopt. Maar de press release van hp gaat niet alleen over arm, maar over de toekomst van hun pc series in het algemeen.
klopt, staat er inderdaad niet in. Gezien de niche vermoed ik dat ze deze niet aanraken
Is dit het einde van x86 voor PCs? ik bedoel niet gelijk dit jaar, maar kan het gebeuren in de komende 4 a 5 jaar?
Wat zal AMD en Intel doen om dit te voorkomen? ik neem aan dat x86 maxed out is qua energy efficientie, gezien Microsoft en alle big players in de PC wereld de markrt stormen met Windows on ARM
Dit zal ook vooral aan veel software ontwikkelaars liggen. Op dit moment is er nog steed veel software 32 bit, fit terwijl er al 10 jaar 64 os is. Software makers op windows zitten niet te springen op te veranderen. .net code is ook vaak afhankelijk de processor door gebruikte libraries.
Om een of andere reden is verandering op apple hot en Windows mensen willen alles hetzelfde houden ?
Welke software is nu nog 32 bit ?

Waarom wordt die niet 64bit gemaakt? Niet nodig kan ook...
Nee. De energie efficiëntie komt vooral door TSMC (en indirect ASML). ARM heeft geen inherent voordeel. Wat wél een verschil is, is de prioriteit van de ontwerpers. ARM had heel veel eerder Big.Little. AMD is pas net om met Zen4/Zen4c.
OmniBook, dat is geinig. Volgens mij gebruikten ze die naam in de jaren 80 of 90.
wat maakt de elite versie nou zoveel duurder? zie ik iets over het hoofd?
Waarschijnlijk duurdere onderdelen, alu body ipv plastic, betere kwaliteit toetsenbord, net wat betere schermen en/of langere/betere support

Dat lijken mij in ieder geval dingen die ze zouden kunnen gebruiken om de hogere prijs te rechtvaardigen.
Het is lastig te zeggen op het moment. Als je ze naast elkaar zet op hun website komt het erg overeen. Met als enige verschillen dat de goedkopere touch screen heeft, wat niet bij de Elitebook staat, de duurdere bied 2 jaar meer garantie en een camera met IR (Windows Hello). Beide gebruiken aluminium. Als dat het is, dan kan ik het prijsverschil niet verantwoorden. Wellicht omdat de Elitebook meer zakelijk gericht is?
Het is lastig te zeggen op het moment. Als je ze naast elkaar zet op hun website komt het erg overeen. ... Beide gebruiken aluminium. Als dat het is, dan kan ik het prijsverschil niet verantwoorden. Wellicht omdat de Elitebook meer zakelijk gericht is?
Zakelijk gericht betekent natuurlijk een andere versie van Windows maar dat is niet het grootste verschil.

In het verleden was het verschil in bouwkwaliteit gigantisch (dat betekende overigens niet per definitie een hogere betrouwbaarheid, falende onderdelen door productiefouten was vergelijkbaar) en een eenvoudigere repareerbaarheid bij de probook-, prodesk-, elitebook- en elitedesk-series. Dat laatst is dan omdat je ze zonder gereedsschap kunt openen, overal makkelijker bij kunt, maar ook omdat HP daarvoor vervangingsonderdelen op voorraad houdt. Ook bij een recent aangeschafte zakelijke HP 470, een 15" probook en een elitebook is het verschil in bouwkwaliteit merkbaar al is zo'n 470 een stuk degelijker als de consumenten-rommel die ze Pavillion noemden.

HP had in het verleden echter ook de Envy serie, die zaten er ook een beetje tussenin, prijzen van de Elitebook serie maar blijkbaar vooral gericht op de consument (want Windows home).

Maar met dit gaan ze echt klanten verliezen. Elitebook was altijd al duurder dan probook, maar niet zó duur (of het moet dat die Snapdragons duurder zijn dan een i5, i7, i9). Slechts één USB-C is helemaal beperkend, maar gezien die Omnibooks met twee USB-C's (én USB-A) gericht zijn op de consument vrees ik dat de bouwkwaliteit hetzelfde gaat zijn als de Pavillions, en de beruchte Acer Aspire en Packard Bell zooi.
Beide modellen hebben dezelfde usb configuratie. 2xC 1xA.
Het enige wat ik nu nog kan bedenken is dat de Elitebook .5cm dunner is.
Beide modellen hebben dezelfde usb configuratie. 2xC 1xA.
Het artikel schrijft:
De Omnibook heeft verder 16GB of 32GB aan Lpddr5x-geheugen ... Er zitten twee USB-C-poorten en een USB-A-poort op het apparaat, waarvan de eerste twee naast power-delivery ook DisplayPort 1.4a ondersteunen. Dat model kost 1399 euro en komt medio juni beschikbaar.

De Elitebook heeft alleen 16GB aan ruimte en een schijf van 512GB. Het model heeft wel hetzelfde display, maar heeft slechts een enkele USB-C-poort. Het model is duurder; de Elitebook komt eind juni beschikbaar vanaf 1849 euro.

Ik heb dat verder niet gecontroleerd, en heb het ook geinterpreteerd dat de Elitebook alleen één usb-C zou hebben, maar zelfs met éé'n C en één A is het erg krap bemeten.
Het enige wat ik nu nog kan bedenken is dat de Elitebook .5cm dunner is.
Het Tweakers artikel meld dat niet. Dat kan een prijsverschil verklaren, maar dan nog is het verschil tussen 1399 en 1899 erg veel, zelfs met de betere bouwkwaliteit en daarmee samenhangende betere supportmogelijkheden (waarvoor je uiteraard ook weer apart moet bijbetalen).
Dat zeg ik, onverklaarbaar prijsverschil.

Ik vergelijk de modellen op de hp site zelf. Daar zie je dat ze hetzelfde hebben. 1 USB Type-C® 40Gbps signaling rate; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging) voor de Elitebook.
Ik vergelijk de modellen op de hp site zelf. Daar zie je dat ze hetzelfde hebben. 1 USB Type-C® 40Gbps signaling rate; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging) voor de Elitebook.
Dat is beter al moet je dan wel steeds kijken of het niet zinvol is je USB-C randapparatuur anders aan te sluiten dan je van plan was, zeker als je bv een extern scherm en/of externe opslag aan wil koppelen. Idealiter had het ding tvoor mij toch ook twee USB-A's gehad. Als je een muis of een fullsize keyboard (desktop set) wilt aansluiten dan gaat dat al snel via de USB-A, en ook als je harddisk-recording wilt doen dan is de externe geluidskaart dat ook.
Ik vraag me af of al die nieuwe snapdragon laptops nu een ventilator hebben of niet. Dit aangezien Microsoft in ieder geval de nieuwe snapdragon Surface lijn vergelijkt met de Mac air. En die heeft geen ventilator. Weet iemand dat?
Ja, alleen de Surface Pro volgens mij niet.
Ah, dank voor de info. Had vroeger een Surface Pro 3 - mooi scherm en vormfactor. Maar die ventilator was iets te enthousiast. Misschien is die nieuwe Surface Pro wel iets voor mij. Handig voor op reis.
Ik wil graag weten of Microsoft ook Recall in Europa gaat doordrukken op de laptops met de Snapdragon CPU.
Zie hier een aanvullend bericht hierover.
Weet er iemand of er op deze Snapdragon HP laptops native Windows 11 op draait? Of is dit een speciale ARM versie van Windows die bijvoorbeeld geen CAD programma's kan draaien?
En in het verlengde daarvan: Wat betekenen deze Windows computers voor CAD-programma's? Is dat daar op te draaien?
In eerste instantie zullen die in compabiliteitsmodus draaien, totdat deze programma's voor ARM zijn
gecompileerd. Dat zal vast gebeuren, maar daar gaat wat tijd overheen.
Deze variant van de Snapdragon is overigens vele malen sneller dan die van een aantal jaren geleden. Dat is dan ook de reden dat er zoveel devices uitkomen met een Snapdragon.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.