Corsair wil moederbedrijf van Fanatec overnemen

Corsair, maker van gamingapparatuur, wil het moederbedrijf van Fanatec, bekend van simracesturen en -pedalen, overnemen. Moederbedrijf Endor AG heeft 70 miljoen euro schuld en snel geld nodig. Over de overname wordt nog onderhandeld.

Endor AG kampt al langer met schulden. Het bedrijf verklaarde in april dat het last heeft van uitgestelde leveringen en uitgestelde productlicenties van Sony. Daardoor viel de omzet in 2023 lager uit dan verwacht.

Met hulp van Corsair moeten de problemen worden opgelost. De twee bedrijven hebben al een akkoord bereikt over een eerste investering om de acute geldproblemen bij Endor AG aan te pakken. Ondertussen wordt verder onderhandeld over het herstructureren van de 70 miljoen euro schuld van Endor AG. Uiteindelijk moet dat ertoe leiden dat Corsair Endor AG overneemt, mits de transactie wordt goedgekeurd onder de Duitse wetgeving.

Endor AG ontsloeg in maart ceo Thomas Jackermeier als gevolg van de financiële problemen. Dat ontslag was een voorwaarde van de banken voor betalingsuitstel. Daardoor hoeft het bedrijf tot eind juni niet of minder te betalen voor leningen van banken. Daarnaast maakte Endor AG destijds bekend een chief restructuring officer aan te stellen, die het bedrijf moet herstructureren en winstgevend moet maken. Ook dat was een voorwaarde van de banken.

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

09-05-2024 • 10:01

23

Submitter: bloobje

Reacties (23)

23
22
19
3
0
2
Wijzig sortering
Aan dit verhaal zit een hele tweestrijd tussen de oude CEO (Jackermeier) en het consortium wat effectief de oude aandeelhouders het bedrijf afhandig wil maken. Dit met hulp van een relatief jonge Duitse wet (StaRUG) die hiervoor misbruikt kan worden.
https://twitter.com/ReneSellmann volgt dit verhaal op de voet.
Ga niet zeggen dat je ongelijk hebt, maar die wet beschermd aan de andere kant geldschieters tegen mismanagement van bestuurders die het bedrijf de verkeerde kant op sturen.

Zeg niet dat Jackermeier vergelijkbaar is met bv een Gerard Sanderink, maar het is een voorbeeld van een eigenaar die niet meer geschikt is als algemeen bestuurder.

Ik ben zelf ook behoorlijk slachtoffer geweest van de chaos eind vorig jaar, dus misschien is de overname door een grotere speller met meer ervaring wel een goed ding.

Ben zelf jaren uitvoerder geweest in de offshore olie & gas, waar ik prima functioneerde met een ploeg tot 5 to 20 man, maar toen er op mijn platform een enorme klus kwam waar ik 60 to 80 man moest aansturen voor een grote stop, werd het werk me te veel, en heb ik tijdens de voorbereidingen aan gegeven, en mijn werk overgedragen aan iemand die daar beter in was, en heb ik tot en met de stop, onder hem gewerkt voorman, en na die grote klus, de gewone werkzaamheden weer voortgezet als uitvoerder.

Je eigen beperkingen kennen is ook een goed teken van goed leiderschap, ander voorbeeld is Linus van LTT, die ook zijn functie neer heeft gelegd, en in een andere rol veder is gegaan, hulp vragen/zoeken als dingen niet gaan zie ik iig niet als zwakte punt, arrogant eigenwijs door gaan wel.
Eens. Ik denk zelf dat dit wel eens de beste uitkomst kan worden voor Fanatec. Ik geloof best dat Jackermeier het beste met Fanatec en klanten voorheeft, maar hij heeft duidelijk vele steken laten vallen. Ik denk inderdaad dat het roer beter door iemand met meer ervaring met een groter bedrijf overgenomen kan worden.

Ik vind het voor Corsair ook een logische volgende stap. Ze breiden zich steeds verder uit, en de productenrange van Fanatec sluit mooi aan op wat ze al hebben. Ook zijn Corsair en Fanatec allebei premiummerken.

Ik ben heel benieuwd.
Hij heeft zeker steken laten vallen, maar hij kon ook per direct 48 miljoen op tafel leggen.

Dus die koop van Corsair zie ik zo 123 nog niet snel doorgaan. Te meer ook omdat de aandeelhouders kunnen fluiten naar al hun centen. En de voormalig eigenaar was bereid om bijna 50 miljoen pp tafel te leggen en zelf niet terug te keren als CEO.

Hoezo ben je dan failliet als de grootste aandeelhouder je voldoende liquide middelen kan aanreiken?

Dit krijgt nog wel een staartje hoor.

Zou mij ook niks verbazen als later blijkt dat die 2 knakers die voor hem in de plaats zijn gekomen achteraf banden blijken te hebben gehad met Corsair.

Jackermeier gaat zich echt niet zomaar zijn volledige bedrijf afgepakt laten worden. Zeker niet omdat hij al een officieel aanbod op tafel had liggen.

Benieuwd hoe dit uitpakt verder.
Het verhaal dat Tweakers schrijft klopt inderdaad niet. Zo zouden de "roofvogels" het graag willen presenteren, maar achter dit verhaal zit, inderdaad, een machtsstrijd tussen de originele oprichter en de aandeelhouders aan de ene kant en een belegger c.q. haai die bloed ruikt en er een slaatje uit wil slaan.
Benieuwd wat dit op termijn gaat betekenen voor het merk. Fanatec richt zich echt op de hardcore sim racer die bereid is om minstens €350 te investeren in enkel een "base", waarbij er nog honderden euro's geïnvesteerd kan worden in een stuur en pedalen.
Hun goedkoopste set is €399 maar wil je wat meer dan zit je al snel op minstens €600
Dit is dus niet de "mainstream" markt waar Corsair zich normaliter zich in bevindt en waar Logitech met zijn stuurtjes ook zit (uitgezonderd hun direct drive stuur).

De vraag is dus of ze blijven opereren in het duurdere (hardcore) segment of dat we goedkopere stuurtjes gaan krijgen. Ook hoop ik niet dat ze iCue verplicht gaan maken...
Anoniem: 57411 @MazeWing9 mei 2024 10:24
Dit is dus niet de "mainstream" markt waar Corsair zich normaliter zich in bevindt en waar Logitech met zijn stuurtjes ook zit (uitgezonderd hun direct drive stuur).
Wellicht een beetje een definitie kwestie, maar de "gamer" markt waar corsair zich op lijkt te richten zou ik niet als mainstream classificeren, eerder een niche.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 57411 op 22 juli 2024 15:54]

En dan is het "die hard sim racing" dus een niche binnen die (IMHO vrij normaal geworden hobby) niche.
Fanatec is nou niet echt een merk voor hardcore sim racers... Tenzij onze definitie van hardcore anders is. Het is niet zo mainstream als Logitech of TM, maar zover zit het er tegenwoordig ook niet meer vanaf. Wel jammer dat ze geen CSW meer hebben bijvoorbeeld, dat maakte het wel een stuk toegankelijker. Fanatec is vooral een heel duur mainstream merk vind ik de laatste paar jaren.
Een CS DD+ kost 999 euro, en doet niet onder voor de concurrentie. Dat zijn geen 'mainstream'-bedragen imo. Voor mij persoonlijk is het probleem dat als ik wil upgraden van m'n CSL DD, een CS DD de goedkoopste optie is, daar ik al een hub plus stuur van ze heb, en die past alleen op een Fanatec. Maar kun je nog wel iets kopen van een bedrijf dat rot in elkaar zit?
Fanatec is wel een merk voor hardcore sim racers. Dat veld heeft maar 3 echte merken voor bases. Moza, Fanatec en, voor de echt rijke sim racers, Simucube. Fanatec heeft zeker een goede naam en ik kan mij niet voorstellen dat er ook maar een enkele niet hardcore sim racer is die daar geld aan uit geeft. De meeste zullen eerder een Logitech setje kopen. Natuurlijk zijn er meer bedrijven maar de meeste sim racers weten niet eens van het bestaan van die merken af. Bij pedalen is er nog veel minder serieuze keus. Als je het geld hebt koop je Huesinkveld.
Ik denk dat de marktpositie voor Fanatec en in de toekomst Corsair sowieso al een stuk ingewikkelder is dan een aantal jaren terug.

Zeker omdat er nu ook zoveel alternatieven bij komen.
Ik denk dat het een vergissing zou zijn als ze zich op het lagere segment gaan richten, dan ga je er van uit dat je met goedkopere spullen misschien een paar casual racers over de streep kunt trekken om een stuurtje te kopen, of mensen die het in een impuls kopen om het eens te proberen. In dat segment kopen mensen denk ik toch gewoon een Logitech of een goedkoop non-name ding van Ali Express, daar kun je als Fanatec niet mee concurreren volgens mij. Eén van de pluspunten van Fanatec is het ecosysteem eromheen en dat je je setup op zoveel manieren kunt uitbreiden en upgraden, andere stuurtjes etc. De strategie van het zwarte gat, als je er in gaat dan blijf je maar extra spul kopen (trust me I know :X). Dat is gewoon een lastige propositie voor nieuwe kopers met een beperkt budget, dat je sterke punt is dat ze in de toekomst uit kunnen kijken naar nog veel meer uitgaven :+

Op dezelfde manier snap ik de grote gok op samenwerking met Sony niet, dit heeft ze nu blijkbaar enorm veel gekost aan licenties maar vertaalt zich niet een gezond ecosysteem voor console simrace hardware. Met alle respect voor console racers, maar voor Gran Turismo of ACC op PlayStation heb je niet per se een super de luxe stuur en pedalen nodig, waarschijnlijk kom je competitief zelfs verder door je gamepad skills te verbeteren in die games, want dat is wat het overgrote deel zal gebruiken op dat platform.
Corsair bezit al tal van merken, en het was vooralsnog zo dat die merken gewoon op de eigen toer door gaan en Corsair ze niet echt beïnvloed met eigen wensen. Wel worden ze betrokken in allerlei PR-communicatie. Dus als je een Fanatec-setup ziet als de overname inderdaad doorgang vindt, zal alles eromheen van Corsair en Elgato zijn.

Ik denk eigenlijk dat het voor een Fanatec wel positief zou zijn om een kapitaalkrachtige grote broer te hebben, want als het gaat om het introduceren van nieuwe producten, lijken ze de concurrentie niet bepaald bij te houden. De staat van het merk lijkt er een te zijn die je wel vaker ziet bij oude merken met een aanvankelijk goede naam, maar door het groter worden van de markt, door de nieuwe concurrentie voorbijgestreefd wordt, op zijn minst in commercieel opzicht.

Het enige dat ik me afvraag is hoe groot dit niche als het om simracen gaat nu werkelijk is en in hoeverre een merk dat vooral voor enthusiasts is, daadwerkelijk commercieel uit te buiten valt. Dat valt of staat uiteraard met de populariteit van simracen op hoger niveau, en als F1-fan heb ik wel de indruk dat dit populairder geworden is. Echter is deel zijn van de F1-community natuurlijk iets dat het eea erg scheef trekt in hoe je zaken ziet (dingen die voor fans een algemene zaak lijken, zijn voor een bredere groep heel anders).

[Reactie gewijzigd door RaJitsu op 22 juli 2024 15:54]

Het kan altijd een optie zijn om een mainstream lijn op te zetten onder een ander merk van de groep. Met interoperabiliteit. En zo een instap en doorgroei pad te bieden.
Base vervangen voor Fanatec, maar stuur en pedalen houden en later vervangen
Fanatec is wel aardig mainstream juist. high end, premium mainstream oorspronkelijk, maar inmiddels eerder midrange premium mainstream. en ik denk dat dat precies is waar Corsair zich ook bevind.
Recente prijzen die Corsair hanteerd stijgen al boven mainstream uit, terwijl beter spul lager zit.
Top, fraaie producten voor simracing. Hoop dat onder corsair dit merk kan doorgroeien. Zal vast iets van strategie nodig zijn, focus op kleiner assortiment producten misschien?

Technisch hebben ze goud met de goedkope midrange direct drive base.
En de voorloper daarvan, een belt drive, gebruik ik nog steeds met veel plezier.
rsnubje Testlabcoördinator @Whykonen9 mei 2024 10:46
Ik hoop vooral op iets meer vernieuwing, of innovatie als je wilt. De doorlooptijd bij Fanatec was veel te lang van hun producten, zonder dat er echt iets nieuws kwam. Hun BMW M4 stuur is bijvoorbeeld de enige die, in high-end althans, enigszins lijkt op wat er op dit moment te verkrijgen is in het sim landschap. Voor de rest zijn het veelal verouderde sturen. Nu zijn ze hun wheelbases aan het refreshen, dat is een goed ding. Nu de rest nog.
Corsair heeft in 2018 Elgato overgenomen en daarna is dat bedrijf alleen maar beter geworden, dus vermoedelijk is dit goed nieuws.
Hoe kan dat merk zoveel schuld hebben dan? Teveel stoerdoen op F1 races? Ze verkopen toch gruwelijk veel van die sturen?

De enige reden dat ik geen Fanatec dingen heb is omdat ik het bedrijf teveel op de tracks zie. Dat koste klauwen met geld en lijkt vooral weggelegd voor twijfelachtige bedrijven, of grote gevestigde namen voor wie het bedrag niks uitmaakt.

Hun adverteren werkt tegen ze in mijn geval :+

Maar schulden...? Door niks te doen qua adverteren zouden ze enorm veel profits moeten draaien. Ze waren de high-end standaard.
COVID kwam, ze verkochten gigantisch veel meer, het bedrijf werd enorm uitgebreid door veel mensen aan te nemen (geloof dat ze haast 3x zoveel werknemers kregen ofzo), een nieuwe locatie te openen, maandenlang werd er zoveel geïnvesteerd dat ze verlies draaiden... en toen kwamen er allerlei problemen naar boven. Supply issues, hun ordersysteem kon het niet meer aan (waardoor klanten hun producten niet meer kregen, en uiteindelijk vertrouwen verloren en Fanatec's reputatie nu kapot is), en waarschijnlijk nog wel meer dat ik vergeten ben. Het is een gigantische opstapeling van fouten.

[Reactie gewijzigd door MicaLovesKPOP op 22 juli 2024 15:54]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.