Een democratie voorkomt dan, overduidelijk, geen fouten.
Hoe zouden we een staatsbestel kunnen inrichten zodat het zo goed mogelijk is en de eisen van de huidige tijd aan kan?
Dat is een hele goede vraag. Van Churchill wordt gezegd dat hij hetvolgende gezegd heeft:
" Indeed it has been said that democracy is the worst form of Government except for all those other forms that have been tried from time to time.…"
Ons huidige systeem geldt als een "representatieve democratie". Feitelijk gaat dat representatieve deel al terug tot de republiek. Vanwege de reistijden konden de lokale regenten en machtshebbers niet altijd allemaal in de Staten-Generaal (aanvankelijk Dordrecht, later Den Haag) aanwezig zijn. Er werden dus afgevaardigden gestuurd. In de USA gebruikt men ook nog altijd die naam, vertaald: "Huis van Afgevaardigden", "House of Representatives". Tegenwoordig is de reden anders. Iedereen is stemgerechtigd en je kunt ook niet met 17 miljoen mensen in de vergaderzaal op het binnenhof.
Een andere quote van Churchill is “The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.” Partijen zoals het CDA (voorheen ARP), maar ook VVD en PvdA huldigen het standpunt dat de gewone burger nergens verstand van heeft en zich vooral niet met de complexe landsbestuur moet bemoeien. Sterker nog ook in het gewone leven moet de domme burger tegen zichzelf beschermd worden, o.a. door accijns op tabak, alcohol en suiker. Zijzelf hebben de kennis om het land te besturen en je moet dat dus, volgens hen vooral aan hen overlaten. Dat is de reden dat zij tegen referenda zijn.
Ja burgers maken soms verkeerde beslissingen. Soms komt dat door groepsdruk en/of emoties, vaak ook omdat men niet goed is ingelicht. Als je niet de juiste informatie krijgt kun je niet de juiste beslissing nemen, en als je de informatie onthouden wordt, dan kan men het dus heel makkelijk afdoen als dat je er geen verstand van hebt, en dat je te dom bent. Uiteraard zijn er ook mensen die zich ergens niet in willen verdiepen, of die daar de tijd niet voor willen of kunnen nemen. In de praktijk is, zeker tot de komst van het internet, echter de toegang tot informatie het probleem geweest, ook nu nog is heel veel informatie slechts toegankelijk voor een hele kleine groep, ofwel betalenden, ofwel leden van een bepaalde organisatie, ingewijden. Daarnaast maken we de wereld steeds ingewikkelder, zodat je niet meer overal alle kennis van kunt hebben en dus steeds afhankelijker worden van specialisten. We zien dat onder meer in onze wetgeving die opgesteld wordt door specialisten, juristen, en die steeds ingewikkelder wordt waardoor zelfs een juridisch specialist niet meer de hele wet kan bevatten, maar zich moet specialiseren op een deelgebied zoals arbeidsrecht, familierecht, auteursrecht, strafrecht, fiscaal recht, bestuursrecht, enzovoorts. Zo verzekert men dat iemand die een juridisch probleem of conflict heeft gedwongen wordt om een juridisch specialist in te schakelen om zijn probleem opgelost te krijgen, het conflict voor de rechter te brengen.
Echter ook geldt het adagium "Power corrupts and absolute power corrupts absolutely". Degenen die de macht hebben willen die niet meer loslaten. Het duidelijkst zie je dat in dictaturen, maar het speelt dus ook in "democratische" landen
Als je die specialisten macht geeft zullen zij die macht gebruiken om hun positie te versterken en dat betekent in de praktijk dat men barrières opwerpt om te voorkomen dat buitenstaanders er zomaar bij komen.
Als je in Nederland jezelf verkiesbaar wilt zijn voor de tweede kamer, dan kun je ofwel jezelf aansluiten bij een bepaalde partij - maar die partij bepaald wie er op de lijst komt - of je kunt zelf een lijst registreren, maar ook daarvoor moet je aan een aantal voorwaarden voldoen, waaronder een bedrag neertellen dat de gemiddelde burger niet zomaar even heeft liggen.
Praktisch gezien lijkt mij een systeem met referenda het meest democratisch en het meest stabiel. Daarvoor zal je echter wel moeten zorgen dat je kiezer weet waar het over gaat en inderdaad een weloverwogen keuze kan maken. Bij het referendum over het associatieverdrag van de EU met Oekraïne was het die voorlichting waar het aan schortte, zowel voor- als tegenstanders stuurden vage en deels onjuiste informatie in de media.
Bij het referendum in 2005 over de Europese grondwet, was er sprake van weer een stap in de opbouw van de EU waarvan een groot deel van de burgers vond dat deze de verkeerde richting in ging, veel te ver en vooral veel te snel ging. In het hele eenwordingsproces vanaf 1952 hadden de burgers nog nooit inspraak gehad. Daartoe behoren het de Europese akte uit 1986 en het verdrag van Maastricht (1992), waarmee de EG tot EU werd. Niet iedereen was voor de Euro. De interne markt werd vooral gezien als voordelig voor de bedrijven. In 1990 was Oost-Duitsland erbij gekomen, in 2004 Cyprus en 9 Oost-Europese, voormalige communistische landen en nog twee zouden erbij komen in 2007 en politiek was er steeds meer steun om Turkije, dat al sinds 1987 kandidaat-lid was, een datum van toetreding te geven. In 2005 begonnen toetredingsonderhandelingen met Kroatië en Turkije. Kortom, de de burger greep dit referendum aan om op de noodrem te trappen.
Het Nederlandse Nee werd echter door de politieke instanties gezien als inhoudelijke kritiek op bepaalde - door hun belangrijk geachte - elementen, zoals
1) het ontbreken naar een verwijzing naar God
2) lengte en complexiteit
3) mogelijke herinvoering van de doodstraf
4) ondemocratische benoeming van de Europese Commissie
5) gezamenlijk veiligheidsbeleid
6) gezamenlijk economisch beleid
7) mogelijke toetreding van Oekraïne, landen uit de Kaukassus en zelfs Rusland

verlies soevereiniteit
9) gebrek aan openheid
Al die kritiekpunten waren echter niet anders als de bestaande situatie.
Echter in plaats van de volksraadpleging te respecteren, of iets aan de kritiekpunten te doen heeft men voor het verdrag van Lissabon 96% van de oorspronkelijke tekst overgenomen. Enkele dingen die geschrapt zijn, zijn de naam "Grondwet" en het Europese "volkslied". Ook de overige wijzigingen zijn cosmetisch. Kortom, ook dit is weer een bewijs dat de huidige "democratie" niet werkt.
Echter ook met referenda kun je, door de vraag anders te formuleren, de opties die er gekozen kunnen worden te beperken, dit sturen en misbruiken. Filosofen, zelfs al in de oudheid begrepen al dat er niet een antwoord is, omdat ongeacht welk systeem je bedenkt, dit altijd evolueert naar dat er een klein groepje is dat onderling de macht verdeeld.