Gigabyte introduceert X299X-moederborden voor Cascade Lake-X

Gigabyte komt met drie moederborden voor de Cascade Lake-X-cpu's van Intel. De borden beschikken over een 'geüpgradede' X299-chipset en bevatten een stroomontwerp met zestien fasen. Prijzen en beschikbaarheid van de producten zijn nog niet bekendgemaakt.

Het drietal moederborden wordt uitgebracht onder de X299X-naam. Het gaat hier om de X299X Designare 10G, Aorus Master en Aorus Xtreme Waterforce. De X299X-naamgeving wil niet zeggen dat de moederborden een nieuwe chipset bevatten; ze maken gebruik van de X299-chipset die in 2017 uitkwam. Gigabyte geeft wel aan dat de X299-chipset is geüpgraded, maar geeft niet aan wat de updates exact inhouden.

De X299X-line-up van Gigabyte is gemaakt voor de komende Cascade Lake-X-processors van Intel. Deze cpu's beschikken over vier extra pci-e-lanes ten opzichte van hun voorgangers. Ook nieuw is ondersteuning voor Wi-Fi 6 en 2,5Gbit-ethernetcontrollers. De processors gebruiken dezelfde lga2066-socket als hun voorgangers.

De moederborden beschikken alle drie over een nieuw stroomontwerp met zestien fasen die volgens Gigabyte ieder een theoretische capaciteit van maximaal zeventig ampère hebben. De borden ondersteunen maximaal 256GB aan ram verdeeld over acht dimm-slots. De Aorus Xtreme Waterforce heeft een geïntegreerd waterblok, dat de cpu, vrm's, chipset en m2-ssd's koelt.

De drie borden zijn gevalideerd voor gebruik met Quadro-gpu's van Nvidia. De moederborden bieden alle drie m2-slots met vier pci-e-lanes, waarbij de Aorus Xtreme Waterforce en Designare een Aorus Gen 4 AIC Adaptor bevatten, dat is een insteekkaart die plaats biedt aan maximaal vier pci-e 4.0-ssd's. De Designare 10G bevat daarnaast een Intel X550-AT2-netwerkcontroller met twee 10Gbit-ethernetpoorten.

Gigabyte heeft nog niet bekendgemaakt wat de nieuwe moederborden kosten. Wanneer de X299X-serie op de markt komt, is ook nog niet bekend. Wel laat Gigabyte weten dat de drie moederborden 'binnenkort' verkrijgbaar zullen zijn. De Cascade Lake-X-processors worden in november verwacht, dus vermoedelijk zullen de moederborden ook rond die tijd verschijnen.

Gigabyte X299X moederbordenGigabyte X299X moederbordenGigabyte X299X moederborden

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

03-10-2019 • 11:32

45

Reacties (45)

45
42
33
0
0
1
Wijzig sortering
Mooie bordjes. Ik vraag me altijd alleen af waarom er nog zo weinig PCI-e sloten zijn. Ik zit rustig aan eens te kijken een nieuwe workstation aan te schaffen en houd de markt in de gaten. Maar ik heb een hoop PCIe kaarten nodig voor verouderde interfaces. Helaas zijn de conn\ected apparaten duurder dan een nieuwe computer over het algemeen en werken nog steeds gewoon goed.

Zijn er extensie kits voor te krijgen?
Omdat veel apperaten tegenwoordig 2 sloten nodig hebben. Veel single sloten maken op een moederbord is dan dus nutteloos.

Buiten dat is het altijd aangeraden om 1 slot bij een kaart over te slaan ivm koeling gezien PC kasten tegenwoordig warmer zijn dan 10/15 jaar feleden toen dit nog een non issue was.

Nu vraag ik me om eerlijk te zijn af wat je dan gebruikt qua apperatuur dat je zo veel sloten nodig hebt.
Correct, dat is excact nu mijn probleem ook :-).
De GFX kaart heeft er al twee, plus je wilt wat ruimte voor koeling hebben. Dan heb ik 3 pcie kaarten (Universal Audio DSP kaarten), USB uitbereidingssloten (ik gebruik 15 usb apparaten), een firewire kaart en afhankelijk van mobo, wil ik graag een PCIe SSD oplossing hebben.

Gebruik ze in mijn home studio waarbij tegenwoordig veel met USB word gewerkt, maar ook met firewire nog voor oudere apparatuur, en thunderbolt tegenwoordig (maar hier heb ik niets nog voor,... uiteindelijk wil je ook een slotje ruimte houden voor uitbreiding)
Voor firewire kan je USB 3 adapters gebruiken. Nu heb ik geen idee of je daarmee ook kan chainen, maar ze werken :)

Voor USB zou je van die USB stekkerdozen op Ali expres kunnen kopen. Ook die werken prima, Iemand die ik ken heeft 20 apparaten op 3 van die dingen (plus M/K).

PCI-E SSD's hang je in een M.2 slot. M.2 is niks meer dan een PCI-E slot maar dan in het klein (was ooid bedacht voor laptops)

Dat scheelt al 2 kaarten ;) Dan zou je de Graka en de DSP kaart er in hangen. Waarschijnlijk heb je nog ruimte om toch je Firewire kaart er in te proppen :)
Ik wist eigenlijk niet, om eerlijk te zijn dat er USB3 adapters zijn. Ik hoop dat ze net zoveel performen. Aangezien het voor audio opnames is. Wel super handig, want dat zou wel goed uitkomen met de lengte van kabels en hubs.

Ik heb nu een set van Anker, 2x 7. Nadeel hier is dat alle apparaten verdeeld staan over de ruimte. Dus zonder enorme bergen aan USB kabels te kopen, heb ik ze gegroupeerd.

Hm, maybe it will work :D
Als ik vragen mag, wat doet / maakt u voor dingen op de pc?
Je hoeft geen u te zeggen hoor :Y)

Muziek, met synthesizers en andere randapparatuur.
Vroeger(Echt vroeger)
Waren er meer soorten kaarten(voor de gewone concument) om in de PCI-E sloten te douwen.
Vroeger was de standaard audio kaart in de pc gewoon shit, dus een PCI expansion kaart erin.
En vele vele meer.

Nu zijn al die kaarten er nog steeds, alleen zijn ze gefocused op de Workstation en server applicaties.
Dat komt omdat vele standaard dingen in de Moederboard worden geplaatst zodat je geen extra kaarten hoeft te kopen :)

Maar er zijn nog steeds mensen die een Audio kaart kopen en het in een PCI slot doen.
Je hebt PCI-E slot SSD's
Extra USB poorten kunnen via de PCI-E slot als het goed is.
En nog veel meer kaarten, voor bepaalde specifieke berekeningen.
Hoeveel sloten heb je nodig?
rond de 6. Overigens niet allemaal hoge snelheden. Meeste zijn PCI-e x1
Bestaan er niet splitters die PCI-E x16 opsplistsen? :)
Als je toch alleen x1 nodig hebt
Ook dat kan handig zijn. Maar geloof dat de case het dan ook moet ondersteunen
Dat zou kunnen, weet er zelf niet al te veel van :)
Maar gelukig is het internet er :)
De moederborden beschikken alle drie over een nieuw stroomontwerp met 16 fasen die ieder een capaciteit van maximaal 70 ampère hebben.

Silicium limited en werkelijke capaciteit is totaal niet te vergelijken,
No way dat 70 amp per phase kan lopen zonder de fik erin,
30 of 40 amp is zo’n beetje het max wat je in zon package goed kunt halen.
In de praktijk doen ze maar een ampere of 10 per phase in boost

[Reactie gewijzigd door itcouldbeanyone op 23 juli 2024 13:54]

Ja klopt wat je zegt,
Ze testen de phases in een gecontroleerde omgeving op costom PCB's waarbij ze dus de grootste eficiency kunnen halen.

In de werkelijkheid moet je er zo'n 20 amp afhalen.
Plus dat zelfs als je 70 amp kan halen door iedere phase hoop ik niet dat je dit dan ook door de CPU douwt. Dat is een erg snelle weg naar dooie cpu.
70 amp * 1,2 volt * 16 = 1344 watt max.
Die CPU's gaan dus echt niet veel meer dan 300 watt zuipen als je ze overclockt.
De reden voor de grote overkill is dan ook om de hitte beter te kunnen managen(groter oppervlak) en omdat deze Phases niet erg efficient zijn bij max. capiciteit.

Dus alles bij alles.
In de praktijk zullen ze dus tussen de 10 en 20 amps draaien.

de 165 watt TDP is dan ook alleen als de cores op base clock draaien. Met de boost clock, of nog erger een overclock kan dit oplopen tot ergens in de 300 watt.
En dat is LN2 territory.
Je wilt ook niet voor lange periodes zoveel stroom door de CPU laten stromen.
Dit zorgt ervoor dat de CPU gaat degraden en dan werkt hij vrij snel niet meer naar behoren.
Dat is waarom LN2 overclocks ook alleen werken voor snelle benchmarks en nooit voor gamen tasks. Aangezien je die clocks nooit stabiel kan houden terwijl je aan het gamen bent :)

Actually hardcore overclocking(Aka Buildzoid) heeft vele interesante video's over VRM's
Pagine: https://www.youtube.com/channel/UCrwObTfqv8u1KO7Fgk-FXHQ

Ik vraag me wel af of het 16 full phases zijn, of 8 met doublers. Of een 14 bij 2 phase. :)
Doublers zorgen nog steeds voor daadwerkelijke fasen, ze worden alleen niet direct aangestuurd vanuit de PWM-controller. Een 8-fase PWM-controller met 8 doublers is dus nog steeds een VRM met 16 fasen. Ook hoeft een directe 16-fase VRM niet per definitie beter en/of krachtiger te zijn dan een 16-fase VRM met gebruik van doublers. Op dit moment is er namelijk maar één 16-fase PWM-controller: de Infineon XDPE132G5C, waarbij maximaal 70A Infineon power stages kunnen worden gebruikt, terwijl je met een andere PWM-controller bijvoorbeeld Intersil 90A power stages kunt toepassen (de krachtigere variant van de 60A Intersils waar Buildzoid zo laaiend enthousiast over is door hun bizar goede efficiëntie). In theorie zorgt een directe 16-fase VRM voor een betere transiëntrespons, maar dit is bijvoorbeeld ook in grote mate afhankelijk van wat voor condensators je gebruikt. Een 16-fase VRM met een 8-fase PWM-controller + doublers en hoge kwaliteit condensators, zal nog altijd voor een betere transiëntrespons zorgen dan een directe aangestuurde 16-fase VRM met goedkopere condensators. In feite maakt het dus weinig uit of het 16 directe fasen zijn of dat het via doublers wordt gedaan, het gaat om de algehele implementatie.
Je kan meerdere pwm controllers ook in parralell zetten,
Heb je vaak wel een ideale diode nodig, dus nog een extra circuit om load te balancen
Een groot verschil tussen doublers en meerdere phases is de responce tijd , de rimple en noise is veel lager bij meerdere fases .
Zodra er vraag is naar plotseling een stroom piek, kun je met meerdere phases sneller reageren.
En wat je al zegt, de omliggende componenten zij daarin ook erg bepalend

[Reactie gewijzigd door itcouldbeanyone op 23 juli 2024 13:54]

Klopt wat je zegt, maar dan moten het wel goede doublers zijn.
Je hebt ze er ook bijzitten waar de phases niet appart controllerd kunnen worden.

Je hebt dan niet een 16 phase maar een 8 phase van 140 amps inplaats van 16 met 70 amps :)

Gelukig zijn veel doublers die gebruikt worden voor mid end borden nu al beter, maar je kwam erg slechte tegen in B450 en X470 :+
Socket LGA2066 ;)
Edit: Thanks man! :w

[Reactie gewijzigd door mrfu op 23 juli 2024 13:54]

Wie o wie koopt dit? Voor single threaded performance hoef je het niet te doen, dan kan je toch beter op een Ryzen systeempje zitten?

Je zou gek zijn wéér een nieuw mobo te moeten kopen voor Intel's 0% architectuur verbetering.
Mensen die nu in de markt zijn voor een nieuw systeem. Niet iedereen upgrade elk jaar maar als je bv nog een systeem van een jaar of zes hebt en je wilt nu iets nieuws dan kun je dit kopen.
Wie dit koopt is gewoon geld aan het weg gooien. X299 is gewoon dood als een pier. Een threadripper of epyc cpu geven zo veel meer performance kosten minder en hebben veel minder beveiligings probleem.
Ja en nee,
U gaat iets te kort door de bocht.
Er zijn nog steeds vele applicaties in de workstation wereld waar Intel AMD compleet in de dust laat.

Je moet dus als je in de markt bent voor EPYC, Threadripper of Intel X cpu's opletten welke applicaties je gaat draaien om zo de beste keuze te maken.

Net als bij AMD en Nvdia GPU's, de ene game draait beter op AMD en de ander beter op Nvidia. :)
80% van je bewerkingen gaan sneller op intel. Enkel programma's met volledige multicore support gaan vliegen op AMD's. Zoals cinema4D of blender. Vergeet Adobe want die zijn vooral singlecore :(
Ja klopt, gelukig komen er langzaam veranderingen in, maar gaat niet snel genoeg :(
Geen idee van prijs of wanneer ze op de markt komen. Voor mensen die nu in de markt zijn voor een systeem is er eigenlijk maar 1 logische keuze.
De CPU's zijn 50% goedkoper dan de vorige generatie!
Dus de duurste was 2000 euro en die kost nu dus 1000 euro. (de 28 core) :)

De Moederboarden zullen wss niet veel goedkoper zijn dan wat er nu verkocht wordt, aangezien het de zelfde borden zijn, met zelfs extra functies dus die zullen nog steeds duur zijn :)
Die 28 core wil ik best voor 1k van je overnemen :P
Precies: gewoon (weer) Intel.
Altijd fan geweest van de Gigabyte moederborden. Nog nooit problemen mee gehad. Heb nu al een paar jaar de Aorus serie in mijn eigen PC zitten. Mooie dingetjes!
yup goede ervaring met gigabyte moederborden maar ze mogen wel de bios in een nieuw jasje steken
Mijn G1 Sniper van 2011 doet het nog steeds perfect (buiten killernetworks...)
X299X voor Cascade-X, dat zijn een hoop X-en zeg. Is dat om ons af te leiden en associaties te maken met 10 omdat ze nog op 14nm gebakken worden ipv. 10nm :+
10980XE van Cascade-X op X299X met een RTX 2080 Ti Gaming X. Dat rolt van de tong.
Vroeger stond X voor extreme. Dus dan zou het de 10980 EXTREME E Cascade EXTREME op een EXTREME 299 EXTREME met een Ray Tracing EXTREME 2080 Ti Gaming EXTREME.

Het mobo is ook nig eens uitgerust met EXTREME surround sound en EXTREME Lan.

En dat te bedenken dat "gaming" en "pro" vroeger de buzzwords waren.
En dat te bedenken dat "gaming" en "pro" vroeger de buzzwords waren.
Vergeet VR niet!. VR ready moederborden bijvoorbeeld.
Het zijn ook marketing words...
Ieder moederboard is VR ready of het nou op de doos staat of niet.
Heeft wel een bepaalde x-factor vind ik.
Het feit of het nou op 14, 10, 7 of 28nm wordt gemaakt boeit niet veel.
Ieder bedrijf dat processes aanbied om chips te maken rekent en meet deze grote anders, waardoor nu het getal compleet te verwaarlozen is, aangezien het appels en peren vergelijken is.

Het is nu net als de good old days van de GHz oorlog. Iedereen dacht meer GHz = beter, maar dat is gewoon 10 keer te kort door de bocht.

Je moet niet kijken naar het proces, maar naar de processor.
Het feit dat Intel met hun 'oude' proces nog steeds sneller is dan AMD die een vernieuwde proces gebruikt moet je Intel punten voor geven.
Er zijn vele tekenen dat hun 10nm slechter performed dan hun 14nm, omdat ze eigenlijk hun 14nm geperfectioneerd hebben!

:+
Ja of, and hear me out.. ze kunnen nog niet zulke grote dies maken op 10nm in verband met slechte yields.
Ja en nee.
Klopt dat is een van de redenen dat we nog geen 10nm desktop cpus hebben.
De tweede is het feit dat hun 14nm proces beter is dan hun 10nm proces, omdat ze al jaren bezig zijn met 14nm tot perfectie te brengen.

Kijk maar naar de nieuwe mobile CPUs. Dit performen net iets slechter dan de oude CPUs

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.