Wablief? Natuurlijk niet, dat is niet hoe Bitcoin werkt. Adressen worden volgens best practices (waar ongeveer alle wallets ter wereld zich aan houden) maar één keer gebruikt. Om meerdere redenen.
Ten eerste privacy. Hoeveel bedrijven ken jij die volledig toezicht tot hun bankrekening openbaar op hun website publiceren, waar iedereen alle omzetgegevens en transactiehistorie kan terugvinden? Precies, nul. Idem dito dus met andere betaalmiddelen, zoals Bitcoin.
Ten tweede veiligheid. Door een adres vaker dan eenmalig te gebruiken loop je een theoretisch risico wanneer er ooit een zwakte in het ECDSA algoritme van Bitcoin wordt ontdekt. Door telkens een nieuw adres te nemen wordt de public key van je vorige adres pas openbaar nadat het saldo er al vanaf is.
Ten derde praktisch. Dat gaat vooral om automatisch verwekte betalingen zoals in webshops. Als die één vast adres zouden hebben, en twee mensen doen bijvoorbeeld een bestelling van €50, en de webshop ontvangt één transactie van €50 op hun ene adres, wie heeft er dan betaald? Daarom gebruikt een winkel dus altijd per betaling een uniek adres.
Ten vierde ook praktisch, bijna alle winkels en webshops die Bitcoin accepteren, doen dat via een payment processor. Zo'n winkel heeft dan zelf niet eens een vaste wallet, dat wordt afgehandeld door de payment processor en welke bitcoin adressen daarmee gemoeid zijn hoeft zo'n winkel helemaal niet te weten (is een implementatiedetail wat ze juist hebben uitbesteed).
Ten vijfde nog een keer privacy, maar dan van hun klanten. Stel dat jij ooit naar mij een keer wat bitcoins hebt gestuurd. En later zie je in de blockchain dat er een transactie is gegaan vanaf dat adres van mij, naar het openbare bitcoinadres van XXL Voorbind Dildo's B.V. Denk je dat hun klanten daar blij mee zijn? :-)
Zoek maar eens rond. Je zult geen enkele winkel of webshop vinden (ook geen legitieme) die Bitcoin accepteert die openbaar hun adres publiceert. De enige uitzondering is organisaties die donaties ontvangen, die publiceren nog wel eens een Bitcoin adres op hun site. Bovenstaande bezwaren gaan daar niet helemaal op. Evengoed is het wel best practice dat ook zij, wanneer ze hun coins er af halen (verplaatsen, uitgeven, enz) vanaf dat moment weer een nieuw adres gebruiken.
[Reactie gewijzigd door Jace / TBL op 23 juli 2024 04:24]