LG Display en Mercedes-Benz ontwikkelen samen oleddashboards

LG Display werkt samen met Mercedes-Benz om oledpanelen in te zetten voor dashboards. Mercedes-Benz zou van plan zijn om in 2022 voertuigen met de oledpanelen op de markt te brengen. Het onlangs aangekondigde Mbux-systeem zou nog lcd's hebben.

Een medewerker van LG Display maakte de oledsamenwerking tussen de Koreaanse schermfabrikant en Mercedes-Benz bekend aan Business Korea. LG Display levert al de oledpanelen voor de achterlichten van Mercedes-auto's. Op de beursvloer van de CES toonde de Duitse autofabrikant een prototype.

Daimler kondigde vorige week tijdens de CES zijn Mbux-infotainmentsysteem voor komende Mercedes-modellen aan. Dit systeem biedt optioneel een dasboard met twee 10,25"-schermen met een resolutie van 1920x720 pixels; een daarvan is een touchscreen.

Vorig jaar verschenen er al berichten in de Koreaanse media dat LG Display oledpanelen voor dit dashboard zou leveren, maar Business Korea meldt nu dat de eerste Mercedes-auto's met oleds pas in 2022 verschijnen. Tot nu toe zouden er nog geen auto's met oleddashboards zijn. Het voordeel van oleds ligt bij de betere zwartweergave en de grotere flexibiliteit wat de vorm van het scherm betreft.

Autofabrikanten zouden er steeds vaker toe overgaan zelf schermen voor dashboards mede te ontwikkelen. In het verleden zouden ze veelal van standaard tabletmodellen gebruik hebben gemaakt. LG Display levert al schermen aan onder andere Toyota, Honda, Hyundai en Kia.

LG Display Mercedes dashboard

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

15-01-2018 • 13:14

60

Reacties (60)

60
57
38
1
0
4
Wijzig sortering
Heel leuk maar het is wel weer een extra ding dat kapot kan gaan en in dit geval niet heel onbelangrijk (snelheidsmeter). Hoe mooi dit ook is, ik vind het meer iets voor concept auto's. Doe mij in productieauto's maar gewoon een metertje (ja, die kan ook kapot maar heb toch het gevoel dat die minder snel problemen geeft dan een beeldscherm).
Jaguar enzo hebben al jaren een digitale tellers.
Net zoals Kawasaki, Aprilia (motoren) dat werkt ook prima.
Nee is geen oled scherm , maar wel digitaal dus niet iets super vernieuwend.
Laten we Volvo niet vergeten :9
Het wordt inderdaad al jaren gebruikt door veel fabrikanten. De problemen die het oplevert (gaat sneller kapot, leesbaarheid bij veel zon) zijn vaak minimaal, dus het weegt best goed op tegen de voordelen (snellere responstijd, aanpasbaarheid en flexibiliteit met bijvoorbeeld navigatie vlak voor je neus zodat je niet opzij hoeft te kijken)
Alleen heeft Mercedes geen heel goede reputatie, althans minstens 1 serie instrumentenpanelen met custom CCFL-backlights waren vaak niet zo verlicht meer na een aantal jaar.
Volgens Wikipedia was de eerste auto met een digitale dahsboard een Aston Martin (in 1976)

https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_instrument_cluster

Overigens had Opel ook digitale tellerklokken in de jaren 80... Dus het was niet alleen voorbehouden aan dure auto's. Bijv. de Kadett, Senator, Monza e.d.

Overigens in moderne auto's, zoals Audi's en de Mercedes E/S zijn die digidashes echt gaaf. Je kan bijna alles wat je wilt voor je neus hebben. Nooit meer je ogen ergens anders richten, je kan zelfs de navi voor je neus krijgen als je dat wilt compleet met kaart en al.

[Reactie gewijzigd door Roflmao op 26 juli 2024 19:45]

Voor navi ect is een HUD toch echt mooier en veiliger. oa. BMW heeft dat als optie op veel modellen.
Profs in een F16 en A380 gingen ons voor.

[Reactie gewijzigd door RAAF12 op 26 juli 2024 19:45]

Anoniem: 1025829 @ggj8715 januari 2018 13:48
In principe heb je bij een scherm minder kans dat het kapot gaat.

De snelheid wordt elektrisch met behulp van een sensor bepaald. dit een signaal naar de ECU of andere CPU(verschilt per auto) dit omzet naar een signaal voor de teller.
Of dit nou een display of een tellertje maakt geen bal uit, een tellertje gaat sneller kapot want dat is het weer mechanisch.
Bij een display kan het hooguit pixels zijn die dood gaan.
Of de hele controller en moet je de complete module vervangen want flink gaat kosten (gebaseerd op mijn beeld vd auto fabrikanten)
Ik gok dat als het één geheel is dat dan de module is te repareren bij een specialist.
Ik heb zelf wel eens een tellerbak kapot gehad, specialist laten repareren voor een paar 10tjes.
Al zal het bij deze Mercedes iets meer zijn dan voor een auto uit 1990, maar geen duizenden euro's.
Dat probleem zul je ook hebben als je analoge meter stuk gaat.
Is die redenatie ook ergens op gebaseerd? OLED heeft weliswaar 1 zwakke plek minder dan LCD (er kunnen geen kristallen lekken of uitvloeien) maar de gehele samenstelling kent minstens een handvol meer faalmodi dan een mechanisch klokkenspel. Meest voordehandliggend zijn de aanhechtingen tussen glas en electronica, net als bij LCD, maar er zijn er meer.
Ik denk dat het vervangen van een scherm goedkoper en sneller gaat dan een metertje. Al zal dit in de prijslijst wel niet merkbaar zijn.
Anoniem: 310408 @m3gA15 januari 2018 13:41
Ik denk dat het vervangen van een scherm goedkoper en sneller gaat dan een metertje. Al zal dit in de prijslijst wel niet merkbaar zijn.
Pas op, ze zijn soms absoluut belachelijk duur. in een 2006 Merc S kostte het scherm 1900 euro.
Dat bedoel ik dus. De schermen worden waarschijnlijk voor een paar tientjes ingekocht en gaan flink over de kop als optie.
Ja en nee. Een los OLED-paneeltje kost misschien een paar tientjes, maar die kun je niet los vervangen. Je moet dan een complete module vervangen en in een dure auto is die om meerdere redenen duurder dan in een goedkopere auto.
Had Alibaba dit scherm niet voor een habbekrats?
Heeft er vaak mee te maken dat die schermen autospecifieke info dragen (software en km-stand e.d.) was laatst aan het kijken naar een software update (!) voor een Volvo uit 2004, denk je is met een druk op de knop gedaan, maar nee: omdat die software gekoppeld moet worden aan het chassisnummer betaal je honderden euro's...
Wachten op het eerste automerk dat open-source gaat. Anders blijven we gebonden aan dit soort grappen.
Ik zou niet meer terug willen naar analoge teller. Heerlijk om een instelbaar scherm te hebben achter mijn stuur. Navigatiescherm tussen mijn snelheidsmeter en toerenteller, die vervolgens kleiner worden voor extra veel ruimte. Hoef ik niet meer naar rechts te kijken voor aanwijzingen of de weg, maar alleen een snelle blik naar beneden bij mijn stuur.
Digitale dashboards worden tegenwoordig al op bijna alle middenklasse auto's geleverd (al dan niet optioneel) dus daar zit de vernieuwing niet in. Daarnaast is een analoge teller in een auto tegenwoordig ook digitaal aangestuurd.

Een OLED scherm lijkt me een fantastische vooruitgang. Ik heb in het verleden een tijdje in een Fiat 500 met LCD dashboard gereden maar in het donker was dat echt ellende vanwege de backlight bleed...
De echte analoge teller (dus die met een kabel naar je wiel) was juist heel erg storingsgevoelig. Tegenwoordig is het al grotendeels digitaal, maar alleen de weergave is nog analoog. Een digitale weergave zal weinig verschil maken m.b.t. betrouwbaarheid. De eisen van de automotive zijn erg hoog t.o.v. reguliere electronica, dus wat dat betreft verwacht ik geen problemen.

Een groter probleem is de duurzaamheid. Een auto gaat makkelijk 10-20 jaar mee. Ik weet niet hoe het zit met een OLED-scherm, maar ik heb altijd begrepen dat die niet heel erg duurzaam zijn. Vooral als de "flexibiliteit" van deze schermen gebruikt gaan worden, dan verwacht ik niet dat je even je OLED scherm in de auto los kunt vervangen.
Een analoge snelheidsmeter kan ook kapot gaan; ik zie je punt niet echt. Heb je zo weinig vertrouwen in electronica?
Alles kan kapot, maar de vraag is op hoeveel manieren en na hoeveel gebruik. En als het eenmaal zo ver is, wat het kost om het weer in orde te maken. Een volledig mechanische snelheidsmeter scoort op letterlijk al die punten beter, dus misschien zie je het punt niet maar het is er wel.
Er zijn voorbeelden genoeg van autofabrikanten en problemen met electronica. Mercedes-Benz hoort daar ook bij. Ik heb zelf een aantal jaren terug een keer mogen rijden in een S-Klasse en tijdens de rit viel tot 3x toe het hele dashboard uit. Het was al wel een wat 'oudere' S-Klasse uit 2007 maar goed.
Ik rijd al jaren in auto's met digitale tellers / "geintegreerde tablets" maar heb er nog nooit issues mee gehad, het is niet bepaald experimentele technologie meer. Persoonlijk vind ik een getalletje ook nog eens handiger dan een wijzer die "ongeveer" de snelheid aangeeft.

[Reactie gewijzigd door oef! op 26 juli 2024 19:45]

Dit systeem biedt optioneel een dasboard met twee 10,25"-schermen met een resolutie van 1920x720 pixels
Vreemde resolutie. Je zou denken dat de 1920x1080 schermen die in miljoenen geproduceerd worden zelfs goedkoper kunnen zijn.
Zal er wel mee te maken hebben dat deze schermen een stuk breder zijn dan de aspect ratio van 16:9 die je vaak ziet bij computers. De schermen in de foto bij het artikel zijn alleszins duidelijk breder.
Het zijn inderdaad vrij 'brede' schermen. Zie: http://images.car.bauercd...5/interior-a-class-06.jpg. De nieuwe a-klasse moet met dit systeem uitgerust worden.

[Reactie gewijzigd door Reyuken op 26 juli 2024 19:45]

Dit wordt al geleverd in de S en E klasse toch?
Althans daar zit ook iets in wat heel erg fraai is en hier heel erg op lijkt.

http://hanabi.autoweek.co...C947_84.jpg?itok=OYI3TBAu
Ze hebben inderdaad al systemen gehad met twee schermen, maar daar draait niet het nieuwe 'Mbux' op. Daar krijgen we pas net de eerste info van: https://techcrunch.com/20...stant-and-smart-ui-rocks/
Vraag me wel af hoe die digitale dashboards zich in de praktijk vertonen. In mijn ervaring doen die touchscreens van bijvoorbeeld ingebouwde navigatie het slecht in extreme lichtomstandigheden (fel zonlicht of donkere nachten. Enerzijds is het scherm te donker, anderzijds te licht). Daarnaast worden tegenwoordig vaak nog resistieve aanraakschermen gebruikt, zodat je ze ook in de kou en met handschoenen kunt gebruiken.

Ik ben persoonlijk niet echt voorstander van die hippe digitale schermen én knoppen. Analoog, met directe feedback, op de tast instelbaar. Heerlijk.
Er rijden al tientallen modellen auto's rond met digitale dashboarden. En dat gaat allemaal prima.
...
Ik ben persoonlijk niet echt voorstander van die hippe digitale schermen én knoppen. Analoog, met directe feedback, op de tast instelbaar. Heerlijk.
Je vrouw wilt waarschijnlijk ook wel eens een dagje thuis blijven.
Zolang de optie blijft wagens zonder deze kermis te bestellen ben ik blij
Uiteindelijk zullen alle fabrikanten over gaan op vaste schermen omdat het goedkoper is dan losse schakelaars en verschillende designs.
Hardware is misschien goedkoper maar het ontwikkelen van (intuïtieve en stabiele) software is geen core business voor autofabrikanten. Op vrijwel alle moderen auto's is (in de autopers) kritiek op de omslachtige en trage bediening van entertainment systemen en touch screens.
Overigens ben ik erg tevreden over mijn LCD-cockpit in mijn Volvo, maar gelukkig daarnaast ook een hoop fysieke knoppen ipv touch bediening voor veelgebruikte functies.
hmm ik vraag me af, in hoeverre OLED te lijden krijgt van een auto die opwarmt in de zon, dan wordt een dashboard al gauw 70-80 graden celcius. ziet er wel erg mooi uit vindt ik trouwens. 8-)
Ik weet niet in waar en in welke auto jij rijdt, maar mijn auto is zelden warmer dan een graad of 30-40 als ik instap. Dat voelt nog steeds als heel warm en ik zet graag de ramen open, maar bij 70 graden val je bijna dood neer. Misschien halen ze zulke temperaturen in Australië of woestijnlanden, maar in de rest van de wereld zal dat niet zo'n groot probleem zijn.
Nee, zulke temperaturen haal je al bij een buitentemperatuur van 31 graden.

https://www.auto55.be/nie...dt-het-nu-echt-in-je-auto

Dus niet de kinderen en de hond achterlaten in de auto op een mooie zomerdag....
bij 70 graden val je bijna dood neer
70 graden is de temperatuur van een milde sauna, dat dood neervallen bij 70 graden valt best wel mee. Ik denk dat het effect van warmte en directe zon (een auto is een broeikas) het in een warme auto een stuk warmer laat voorkomen dan de thermometer zegt.
Weet je, afgelopen zomer is de case van mn telefoon gesmolten en sloot de iPhone zichzelf af met de melding dat het eerst moest afkoelen. Dat was in West Amerika door de woestijn met airco aan.
Ben benieuwd of dit eindelijk tot doorbraken gaat leiden op gebied van burn-in en image retention voor OLED schermen, niet onbelangrijk probleem voor een dashboard ;)
En de zichtbaarheid bij felle zomerzon. Ik vindt oled soms toch tegenvallen bij veel licht
Oh daar heb ik met een S7 geen last van hoor.
OLED in de auto zou sowieso wel beter zijn, vooral in het donker stoor ik mij aan de 'grijze' waas van het display (VW Virtual Cockpit).. Overdag ziet het er tof uit, maar 's avonds zie je net te goed dat het een LCDtje is. Met een S7 in de telefoonhouder zie je dan toch wel enorm verschil qua zwartwaarden.
Ja natuurlijk. Waarom zou je ook naar links of naar rechts willen kunnen kijken? 8)7
Daar heb je toch camera's en de autopilot voor?
Inderdaad we zitten nu in zo'n mega overgangsperiode tot de autonoom rijdende voertuigen dan zijn al die zaken opeens niet meer belangrijk, evenals telefoneren tijdens het rijden, misschien zelfs alcohol :)
Het Mbux systeem wordt iig al geprezen bij de Amerikaanse buren;

https://www.theverge.com/...-infotainment-ux-ces-2018

Een Verder een vrij logische ontwikkeling; kwalitatief zijn OLEDs fijner in bijv. het donker; belangrijk aspect in de auto.
Snap die grote schermen in auto's eigenlijk niet.
Ik heb liever zo weinig mogelijk lichtbronnen richting mijn ogen als ik in het donker rij maar tegenwoordig zie je hele tabletschermen die fel oplichten.

Is een e-ink scherm geen optie voor een auto? Met een minimale lichtbron erop voor in het donker.
Anoniem: 1026227 15 januari 2018 15:48
OLED scherm in een auto. Kan echt niet, beeld is veel te statisch en zal heeeel snel inbranden.
Zie hier een video waar OLED al na 12 uur gamen behoorlijk is ingebrand.

https://www.youtube.com/watch?v=yIMZM0et6YI

Kan me niet voorstellen dat fabrikanten dit risico willen lopen.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 1026227 op 26 juli 2024 19:45]

Dat is Image Retention en hoewel mogelijk storend is het geen burn-in, en zal later bij andere beelden niet meer zichtbaar zijn. Niet dat inbranden niet voor zou kunnen komen bij Oled's, dat beweer ik niet. De maker van het filmpje heeft wel een hoog "wij van WC-eend..." gehalte ;)
Volgens mij is image retention en burn in hetzelfde verschijnsel. Ken weinig gevallen van image retention die nadien weer helemaal verdwenen.

Wij van wc-eend is niet relevant. Gaat om de test en de resultaten zijn duidelijk.
OLED heeft gewoon relatief snel last van image retention/burn in.
Image Retention is tijdelijk, burn-in permanent. Het verschijnsel kan wel gelijk lijken v.w.b. aanzien, maar het een is minder dramatisch dan het andere.
"LG Display levert al de oledpanelen voor de achterlichten van Mercedes-auto's", voor de achterlichten? Hoe moet ik me dat voorstellen? Dat zijn dus niet gewoon LEDjes, maar schermen?
Nee, geen schermen als zodanig, plat en vierkant. Maar als je bijvoorbeeld ledlampjes maar klein genoeg maakt en in een raster plaatst, is het ook een "scherm".
brr vind dat helemaal niks die schermen in t dashboard. Laatst in een Ford meegereden, led scherm. Bam in t donker klap in je gezicht. Doe mij maar een rustig dashboard van mn BMW E39. Perfect geoptimaliseerd voor in het donker. Ipv al die felle kleuren van nu, blauw en spierwit is wel hip. Ook in die Ford zaten overal rode lampen in t interieur die aanbleven. Helemaal om tierelier van te worden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.