Ik kom uit de 80's

Hoe dan ook, ik heb onlangs nog meegemaakt dat ik bij het verlaten van Groove van het toneel te horen kreeg dat:
- Ik 1 album had gekocht
- Ik helaas pindakaas pech geld weg, want ik had geen downloadrechten.
Spotify?
Begon heel veelbelovend, met plugin apps en je kon spotify maken zoals je het voor jou wou laten werken. Vooral de grote open source contributies aan Spotify hebben het gemaakt tot wat het nu is.
Hoe dat juridisch allemaal zit weet ik niet. Ik dacht dat GNU/GPL/CC uitsloot dat er grootschalig door een derde partij geld aan verdiend werd.
In het geval van Spotify was er dan dus blijkbaar een deal gesloten met alle betrokken ontwikkelaars om al die functionaliteit in de Spotify van voordat KPN het gratis weg gaf te stoppen. Tevens was het mogelijk om DRM-vrij een "Download te kopen" (dat is de rechten voor eigen gebruik verwerven, beperkt tot jouw huishouden en account)
Enthousiast hypte ik mee op Spotify, maar uiteindelijk konden ze het niet waar maken, of de platen exploitatie boefjes zagen zich de camembert van het aperitief gegeten ...
Hoe dan ook, ik was niet bij die onderhandelingen, maar langzaam maar zeker werd mijn investering in het onderhouden van artiesten die mij door de dag sleepte steeds minder waard.
De volledige app is opgeschoond tot een eenheidsworst, downloads kopen is er niet meer bij en die mooie plugins, vooral het perfect werkende MusixMatch, waren ineens allemaal weg.
Terwijl ik daar jaar na jaar €120 minstens voor had neergelegd. En op mijn inkomen zijn dat significante cijfers.
Toen kreeg ik een aanbieding voor Google, ik kon al mijn verworven muziek, ook van voor streaming nog een dingetje was, ja zelfs muziek uit het Napster/Metallica tijdperk uploaden voor dezelfde 120 euro per jaar tot 50K nummers, en muziek kopen voor privé gebruiksrecht en er staat wat informatie over de artiest in - iets wat ik steeds meer waardeer.
Als ze er ook nog lyrics in gaan bouwen dan wil ik best nog een euro per maand extra er voor betalen. Ik geloof echter dat het hele luisteren terwijl je kijkt naar de tekst een taboe is, want ik zie het nergens.
Terwijl lyrics net zo goed te beschermen zijn als muziek. Alleen de mens die de moeite wil nemen om screenshots te scannen en via OCR tot text document te maken - als Googelen niet handiger is/was in de first place zoals het nu is - die mensen hebben wat dagbesteding daar aan.
Dan hebben we het over even zo loyale fans als mensen die naar optredens gaan. Niet iedereen is fysiek, psychologisch of financieel in staat om een live optreden bij te wonen. Zoals we ook mooi niet hebben kunnen zien bij een totaal uitverkocht "Echte Rancune" op het moment dat ik net zo ver ben dat Theater een vorm van entertainment is waar ik toe kan komen.
Er heerst nog steeds veel kunst elite - wat overigens een mensenrechtenschending is, maar ja, tmi.
De mensen die met Spotify, Youtube kortom alles
thuis het moeten doen, die zijn nog steeds in grote getalen, terwijl de cultuur elite - niet gehinderd verder - meteen het eerst kans heeft om daar deelgenoot van te worden, want een "mannetje" koopt toch wel elke keer veel kaarten tegelijk en geld is geen probleem voor die ongetwijfeld hardwerkende mensen,
Mensen die het meer verdienen dan de Youtuber met social benefits om aanwezig te mogen zijn.
[Reactie gewijzigd door Ulysses op 24 juli 2024 18:17]