Facebook begint dit najaar met het aanbieden van een mogelijkheid om in Instant Articles abonnementen af te sluiten. Van het geld dat lezers betalen gaat alles naar de uitgever en niets naar Facebook, zo zegt voorman Mark Zuckerberg.
Het is onbekend bij welke media gebruikers van Facebook abonnementen kunnen afsluiten. Zuckerberg zegt dat het gaat om een 'kleine groep Amerikaanse en Europese uitgevers'. Daarbij gaat het vermoedelijk om aanbieders van kranten en van tijdschriften. Facebook maakt later bekend welke uitgevers meedoen.
Gebruikers kunnen abonnementen afsluiten vanuit Instant Articles, de snel ladende artikelen die uitgevers sinds enige jaren op Facebook kunnen zetten. Daarover ging al eerder een gerucht. Ook staat er voortaan een logo van het medium naast een artikel op Instant Articles, om zo de maker van het artikel beter zichtbaar te maken.
Facebook heeft tot de stappen besloten na gesprekken met veel uitgevers afgelopen jaar. Inmiddels zijn veel uitgevers al afgehaakt bij Instant Articles, omdat het systeem tot nu toe veel tijd en energie kostte en weinig opleverde. Bovendien gaf Facebook in de Nieuwsfeed geen prioriteit aan Instant Articles boven extern gehoste artikelen, waardoor media weinig voordeel hadden van gebruik van het systeem. Facebook ging wel video's en berichten van familie en vrienden prefereren boven die van uitgevers, waardoor het bereik van de media op Facebook terugliep.
Facebook presenteerde Instant Articles enkele jaren geleden. Daarbij host Facebook de artikelen en door beperkingen aan de pagina's moeten ze snel laden op mobiele apparaten, terwijl uitgevers van eigen advertenties de gehele omzet mogen houden en van via Facebook verkochte advertenties 70 procent van de omzet.