Mozilla heeft een onbekend bedrag geïnvesteerd in Cliqz, de ontwikkelaar van de gelijknamige privacybrowser. De bedrijven willen samen de browser, die nu nog in principe gericht is op gebruikers in Duitsland, in de toekomst ook naar andere landen brengen.
Mozilla maakt de investering in Cliqz GmbH bekend op zijn blog. Cliqz is momenteel beschikbaar als Firefox-addon, als op Firefox gebaseerde browser voor Windows en OS X en als app voor iOS en Android. Cliqz biedt functies als quick-search, een eigen search-index die zoekopdrachten voorspelt en resultaten direct laadt om tijd te besparen. Dit is een voordeel ten opzichte van andere browsers die de privacy trachten te bewaren maar geen eigen search-index hebben; die hebben namelijk geen controle over wat de beheerder van een zoekmachine doet met de ingevoerde gegevens. De resultaten worden verbeterd met behulp van gebruikersdata, maar het bedrijf garandeert dat deze geanonimiseerd is. Bovendien is er de mogelijkheid tot een opt-out.
Daarnaast stuurt Cliqz zo min mogelijk gebruikersgegevens naar webservers en trackers. Gebruikers kunnen naast de adresbalk in de browser zien welke trackinginstanties allemaal geblokkeerd zijn. Daarnaast heeft het technologie aan boord om phishingwebsites te detecteren. Voor gebruikers buiten Duitsland lijkt de software van Cliqz wel gewoon te werken, hoewel deze toch duidelijk afgestemd is op Duitse gebruikers.
Het verdienmodel van Cliqz is volgens TechCrunch, dat sprak met de oprichter van het bedrijf, een Cliqz offers-app. Deze nog niet uitgebrachte app analyseert het surfgedrag van de gebruiker en komt met relevante aanbiedingen op de proppen. Om hier het privacyprobleem weg te halen, gaat het bedrijf de analyse van de gebruikersgegevens offline laten doen, waarna de browser alleen de relevante aanbiedingen downloadt. De daadwerkelijke gebruikersgegevens worden volgens Cliqz niet verstuurd.