Amazon verwijdert de ondersteuning voor volledige schijfencryptie uit zijn op Android gebaseerde Fire OS. Gebruikers die versleutelde gegevens op hun Kindle-apparaat hebben en willen upgraden naar Fire OS 5, moeten eerst een factory-reset doorvoeren om encryptie te verwijderen.
Amazon heeft de wijziging zonder enige ruchtbaarheid doorgevoerd, klagen gebruikers, en het is dan ook niet bekend waarom de ondersteuning voor versleuteling is gestopt. Gebruikers van bijvoorbeeld een Fire HD- of Fire HDX-tablet met Fire OS 4 die willen upgraden en van versleuteling gebruikmaken krijgen de waarschuwing dat de encryptieondersteuning is gestaakt bij Fire OS 5 en dat ze een back-up moeten maken. Daarna moeten gebruikers een factory-reset uitvoeren om encryptie te verwijderen en de update naar Fire OS 5 doorvoeren.
Fire OS is gebaseerd op Android 5.0, dat standaard wel encryptie ondersteunt. De stap van Amazon komt op een moment dat er veel discussie is over de versleuteling van gebruikersgegevens op apparaten. Inlichtingendiensten willen in bepaalde gevallen toch bij die gegevens komen maar sterke versleuteling maakt dit moeilijk. Amazon is een van de techbedrijven die Apple steunt in zijn zaak tegen de FBI. Apple weigert om speciale firmware te ontwikkelen die de FBI toegang geeft tot de data van de iPhone van een aanslagpleger.
Update, vrijdag, 08.16: Amazon heeft diverse media, waaronder de Guardian, laten weten dat de encryptiemogelijkheid verwijderd is bij Fire OS 5 omdat niemand deze gebruikte. Het bedrijf beschouwde encryptie als enterprisefunctionaliteit en haalde deze al in september vorig jaar uit het OS. Dat het nu pas in het nieuws komt, is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit dat oudere Fire-tablets nu de mogelijkheid krijgen te upgraden.