Tweakers Podcast #268 - Van papier lezen, TikTok tracken en Google I/O bespreken

Deze week praten Wout Funnekotter, Arnoud Wokke en Friso Weijers over wat socs voor smartwatches moeten kunnen, TikTok die een journalist bespioneerde, het lezen van tijdschriften op papier en alles rond Google I/O

0:00 Intro
0:19 Opening
1:10 .post
11:31 Liever een snellere of een zuinigere smartwatch?
18:42 TikTok bespioneerde een journalist via haar kat
27:49 Papier hier
33:47 Google I/O
1:11:11 Stuur je vragen in voor Abodag
1:12:58 Sneakpeek

Hier kun je als je abonnee bent vragen stellen voor de Q&A op de Abodag op 10 juni

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

11-05-2023 • 06:00

22

Reacties (22)

22
22
6
1
0
15
Wijzig sortering
@WoutF Ik ben van plan naar de abonnee dag te komen, is het een leuk idee om de bijgewerkte Excel sheet met alle data van wie als eerste de highlight mocht beginnen mee te nemen? Daar staat ook in hoevaak iedereen in de podcast heeft gezeten: .geek: Tweakers Podcast #216 - Providerprijzen, routerkooien en podcast-Excel...

[Reactie gewijzigd door guidogast op 24 juli 2024 22:05]

Leuk!
Interessant weer, mannen. Alleen jammer van die flinke piep die op de achtergrond steeds hoorbaar is. En nee, dat ligt niet aan mijn oren ;)

Ik heb nog een abonnement op c't, maar ik kijk er lang niet zoveel meer naar uit zoals ik vroeger deed. Soms wel fijn om echt even fysiek te kunnen bladeren, dus schermloos te zijn.

[Reactie gewijzigd door koelkast op 24 juli 2024 22:05]

Ik moest even dubbel checken, dacht eerst dat het aan m'n Behringer USB interface lag... maar inderdaad, als ik 'm een tikje harder zet hoor ik het ook, lijkt heel erg op coilwhine, geprobeerd te meten met een gratis spectrum analyzer m'n telefoon en ik kon in de stiltes rond 7-8k een gekke piek ontdekken.
Ik zie de Pixel 7 met 128MB nu voor €352,- bij een maand abo van €10,- per maand met 12GB data en onbeperkt bellen (eerste 12 maanden zelf €3,- korting dus €7,- p.m.).
https://www.belsimpel.nl/...in-sms-12000-mb-4g-2-jaar

Extreem toch? €352+€204= €552,- en dan heb je een gratis abo met twee jaar onbeperkt bellen en 12GB data per maand.

Is 50Plus mobiel via abonnementen toestel korting aan het financieren? Was dat niet ooit afgeschaft / verboden geworden? Welk deel van het abonnement een deel van het toestel betaald moet toch verplicht transparant zijn? Nu is het toestel anders geprijst bij verschillende abonnementen. Zonder dat helder wordt welk deel met het abonnement wordt gefinancierd.

Bij het goedkoopste abonnement is het zelfs €376+12*4+12*5= €484,- totaal, met gratis abonnement (2 jaar, onbeperkt bellen 500MB). Voor een toestel dat los €579,- kost.

De 256MB variant wordt zo €565,- i.p.v. €649,-.

Beide lager dan pricewatch met 'gratis abo' product: Google Pixel 7

[Reactie gewijzigd door djwice op 24 juli 2024 22:05]

Inmiddels is de 'deal' aangepast en betaal je niet €376,- maar €479,- plus abonnement.
https://www.belsimpel.nl/...-min-sms-500-mb-4g-2-jaar

Ook verwijst de link in mijn eerdere reactie nu naar een ander abonnement van den andere provider.
Mijn Apple Watch 7 houdt het prima anderhalve dag vol met Always-On. Meestal laad ik tijdens het eten, serie kijken of 's ochtends voor het sporten zodat die ook de podcasts offline beschikbaar maakt. Met het sporten (60-90 minuten) red die ik die anderhalve dag alleen niet. Ik had de Ultra nog even overwogen maar teveel statement om altijd te dragen. Na een paar maanden wel gewend geraakt aan het laden, vaak tegelijk met mijn telefoon die ik ook niet de hele nacht aan de lader wil hebben hangen om de batterij te sparen.

Wat een geneuzel over AI die berichten schrijft. In principe is het gewoon een ghostwriter en zo lang er een menselijke redacteur het bericht plaatst en daarmee de verantwoordelijkheid van de inhoud draagt lijkt mij er niets mis mee.
Mijn Apple Watch 7 houdt het prima anderhalve dag vol met Always-On.
Na hoeveel maanden/jaren gebruikt te zijn?
Pas een half jaartje of zo, mijn gen 1 Watch heeft het 4 jaar vol gehouden nadat het scherm los schoot in de glijbaan in het zwembad.
PU USB stick kunnen ze ook gewoon ter download aanbieden, of op Archive.org zetten. Is puur nostalgie. Mijn moeder heeft 300 dia's via de HEMA in laten scannen. Kostte haar 300 EUR (IIRC). Vervolgens had ze geen USB stick, dus die hebben ze erbij 'gegeven' voor 15 EUR. Voor een USB stick van een paar GB! Belachelijke prijzen. Zo ook met deze PU USB stick. Als ze er dan nog een leuk design van hadden gemaakt, al was het maar een sticker, maar nee ook dat niet. Sorry maar dan download ik het wel. Eigenlijk zo ook e-waste want ik zou het meteen op m'n NAS zetten. Laat me dan 30 EUR betalen voor de download, ook prima.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 24 juli 2024 22:05]

Wil wel even inhaken op de high/lowlight van Arnoud. Ik ben het eens dat TikTok geen zuivere koffie is, maar er wordt wel heel vaak vergeten dat Facebook aanwijsbaar meer heeft geflikt, maar daar praat men dan weinig over. De Facebook-pixel op veel websites, het Cambridge Analytica-schandaal of het feit dat als je als nieuwe gebruiker op Facebook géén toestemming geeft om je contacten te delen, dat Facebook wel heel goed weet wie ik allemaal ken.
Dat wordt niet vergeten, maar is op dat moment niet relevant.

In een rechtszaak van een zakkenroller heeft toch ook niemand het over een bankovervaller?
Ik denk dat er verschillende zaken spelen.

Mensen zijn oprecht verslaafd aan Instagram, Facebook en Whatsapp en vergeten - of willen niet weten - dat het allemaal onder 't dubieuze Meta beleid valt.

Cambridge Analytica zie ik ook op Tweakers.net regelmatig verdraaid of ronduit verkeerd vormgegeven. Er werd gebruik gemaakt van een exploit, waardoor je toegang kreeg tot de data van de persoon die de "survey" had ingevuld én iedereen in de vriendenlijst van die persoon.

Er word veel verkondigd dat mensen die data vrijwillig hadden gedeeld, wat dus niet waar is. Daarnaast word het ook gebruikt als talking point vanuit vooral rechts, waarbij men het probeert gelijk te stellen aan eerdere campagnes van o.a. Obama, wat geen recht doet aan de intensiteit noch de schaal waarop het gebeurde. Het maakt het ook lastig om de Rusland connectie te bespreken.
"Revealed: 50 million Facebook profiles harvested for Cambridge Analytica in major data breach"
Carole Cadwalladr and Emma Graham-Harrison
Sat 17 Mar 2018 22.03 GMT

The data was collected through an app called thisisyourdigitallife, built by academic Aleksandr Kogan, separately from his work at Cambridge University. Through his company Global Science Research (GSR), in collaboration with Cambridge Analytica, hundreds of thousands of users were paid to take a personality test and agreed to have their data collected for academic use.

However, the app also collected the information of the test-takers’ Facebook friends, leading to the accumulation of a data pool tens of millions-strong. Facebook’s “platform policy” allowed only collection of friends’ data to improve user experience in the app and barred it being sold on or used for advertising. The discovery of the unprecedented data harvesting, and the use to which it was put, raises urgent new questions about Facebook’s role in targeting voters in the US presidential election. It comes only weeks after indictments of 13 Russians by the special counsel Robert Mueller which stated they had used the platform to perpetrate “information warfare” against the US.
Ken je de term Whataboutism? Ook op Facebook moeten kritisch blijven. Maar Facebook kunnen we accountable houden. Chinese werknemers van TikTok die in China zitten en nav misstanden worden 'ontslagen' geloof ik geen donder van. Die krijgen een medaille van de CCCP, werken ook indirect voor hen.

Het probleem is dat we net zoals met Rusland afhankelijk van ze (China) zijn. Dat vertrouwen is geschaad; laten we stappen zetten om deze afhankelijkheid te minderen en minimaliseren.
Facebook kunnen we accountable houden. Chinese werknemers van TikTok die in China zitten
Met de overzeese feestboekwerknemers kun je denk ik ook weinig. In beide gevallen zou de EU waarschijnlijk over moeten gaan tot het blokkeren van de diensten als ze niet vrijwillig meewerken aan hun eigen vonnis. Ik zie niet zo'n groot verschil als hier geschetst.
Wie heeft het over werknemers? Waarschijnlijk zijn die niet eens juridisch aansprakelijk in geval van Facebook. Dat is ook een probleem met bedrijven die eigendom zijn van aandeelhouders. Ze gedragen zich soms als een land maar juridisch komen ze met allerlei onzin weg.

We moeten kritisch zijn en blijven op grote databoeren, en we moeten waken dat onze grondrechten (waaronder het verkregen AVG) worden gewaarborgd. De VS is een rechtsstaat, en Facebook zal zich als ze in Nederland willen blijven opereren moeten blijven houden aan het Nederlands recht.

Je ziet niet zo'n groot verschil? Het is van een geheel andere orde dan dictaturen zoals Rusland en China. Daar is data vergaren letterlijk een middel om criminele handel te bedrijven. En we hebben niet eens een uitleveringsverdrag met die landen. Dit alles was al een probleem voor 24 Feb 2022 (de politiechef die met THTC samen wilde werken is om die reden ontslagen), en het is er zeg maar niet beter op geworden.
Wie heeft het over werknemers?
De persoon die ik citeerde
Klopt maar dan houden we uiteindelijk Facebook accountable. Met TikTok gaat dat niet. Ieder bedrijf is uiteindelijk van de CCCP.
Maar Facebook kunnen we accountable houden.
Dat valt dus vies tegen. Dat heeft Pak de Macht/BOOS al eens tevergeefs geprobeerd. Maar inderdaad, het is een whataboutisme. We kunnen (én moeten) kritisch zijn op alle sociale-media-bedrijven.
Het gaat vooral traag. Heeel traaag. Maar het kan wel. Kijk maar naar bijvoorbeeld Theranos en Microsoft.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 24 juli 2024 22:05]

De Nabije Toekomst Dankzij AI:

Alex: "Assistent, stuur een mail naar Bob om te bevestigen dat ik naar de bijeenkomst in Rotterdam kom. Gebruik een jeugdige maar beleefde toon, en benadruk mijn enthousiasme voor onze samenwerking."

Assistent: OK. Verstuurd.


Bob: "Assistent, wat zijn de belangrijkste nieuwe berichten in mijn mail? Vat iedere email samen in één zin."

Assistent: "Alex komt naar de bijeenkomst in Rotterdam."
@WoutF

Hoi, misschien ben ik nog op tijd voor de post in de komende podcast!

Wat mij opviel is dat jullie in de vorige podcast ingingen op de keynote van Google en dat Google de nadruk legde op verantwoordelijk omgaan met AI. Jullie stelden wat vragen bij de snelle ontwikkelingen en of Microsoft misschien niet de ethische kant uit het oog verliest.

Ik ben het daar niet mee eens.

Voordat Microsoft met OpenAI in zee ging, voordat ChatGPT de wereld verraste, had Microsoft het al over 'responsible AI' en hoe ze daar aan werkten. Persoonlijk vond ik het maar een hoop gezwam in de leegte, maar nu blijkt ook waarom ethiek en AI zo belangrijk is...

Zie ook hier over hun principes: https://www.microsoft.com...oreui-areaheading-1ordjnc

En niet om de jij-bakken, maar Google en ethiek is wat ironisch. Microsoft heeft vanuit het verleden ook zwarte bladzijden, maar het is nu een heel ander bedrijf. Microsoft verdient aan het verkopen van producten, bij Google ben je zelf het product.

[Reactie gewijzigd door Motrax op 24 juli 2024 22:05]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.