Hoofdcategorieën
Device Settings

Nederlandse gamestudio Whitebear is failliet

Door Paul Hulsebosch, vrijdag 23 december 2011 09:54
Submitter: TJHeuvel, views: 26.586

Het Nederlandse Whitebear Studios is failliet. De ondergang van het bedrijf, dat games maakte voor Nintendo-platforms en de pc, werd al geruime tijd voorzien, zodat al het personeel inmiddels al ergens anders onderdak heeft gevonden.

Directeur Micha van der Meer heeft het faillissement aangevraagd van Whitebear Studios, een Nederlandse gameontwikkelaar met vestigingen in Amersfoort en Duitsland. De studio bestond sinds 2007 en werd bekend met games als Sudoku Ball Detective, Bee Smart en Het Geheim van Rotterdam (gemaakt voor het Gemeentearchief Rotterdam). De studio werkte samen met Nederlandse uitgevers als Playlogic en Iceberg Interactive.

Het gaat al langer niet goed met Whitebear. Zo stelt Van der Meer dat er 'een salarisachterstand van 28 maanden is en een conflict met het management'. De voormalige directeur is dan ook al geruime tijd bezig om het faillissement van de studio voor te bereiden. Daardoor heeft al het personeel inmiddels een andere baan gevonden. Problemen met investeerders en uitgevers zijn de reden voor het faillissement. Zo werd Whitebear getroffen door het faillissement van Playlogic. Dat leidde volgens Van der Meer tot 'een behoorlijke financiële klap', die tot gevolg had dat het ontwikkelteam naar zes man moest worden teruggebracht. Ook 'de oneerlijke concurrentie met gesubsidieerde ontwikkelaars' was debet aan de ondergang, denkt de voormalige topman.

Het Geheim van Rotterdam

Volgende 10:10 Nieuwe Openoffice.org-variant White Label Office verschenen
Vorige 08:56 Geen verkoopverbod nieuwe Duitse Galaxy Tab
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »

Nooit een van hun games gespeeld, maar wel jammer dat ze opdoeken, er zijn te weinig nederlandse game studios IMO :\

er zijn te weinig nederlandse game studios IMO
Valt op zich wel mee ongeveer 150 NL bedrijven zijn game gerelateerd. Maar de meeste maken natuurlijk geen Xbox of PS3 titels.
http://www.gamesindustrie.nl/

Dat is niet eens een complete lijst. Wij staan er niet in en een hele hoop game makers die we kennen staan er ook niet in.

"Ook 'de oneerlijke concurrentie met gesubsidieerde ontwikkelaars' was debet aan de ondergang"

Heeft hij wel een punt in. In NL is de games industrie een ondergeschoven kindje. Ze hebben niet echt het idee wat het is en wat ze er mee moeten. De overheid leeft wat dat betreft in de prehistory. De belasting en kvk medewerkers wisten niet eens hoe ze ons moesten noteren, te zot voor woorden.
Beetje oneerlijk als je dan ziet dat canada bv bedrijven lokt met veel subsidies. Die hebben al lang ingezien dat dat veel banen oplevert.
Dus ja, waarom zou een publisher hier een een game laten maken die hij met subsidie daar veel goedkoper kan laten maken?

NL loopt door kortzichtig gedrag veel duur betaalde banen mis en daarmee een hoop belasting.

Mocht je bedrijf interesse hebben in subsidie, neem dan vooral contact met me op, op software gebied is best het een en ander mogelijk, zeker als het innovatie gaat.

En waar hebben we het dan over?

Vergeef mijn scepsis maar na diverse paden belopen te hebben kwamen we elke keer tot de conclusie dat iedereen er beter van werd, behalve wij.



Sorry die ken ik niet, maar ik begrijp dat je er niet blij van werd?

Heb je een site linkje? Ik zal het in de groep gooien (daar ga ik niet over) maar ik betwijfel of er interesse is (niet persoonlijk hoor, gewoon slechte ervaringen, we focussen ons liever op positieve dingen).

1 van de leukste 'subsidies' die we iig konden krijgen was eenmalige een paar duizend euro waarna de rechten van ons product plus een flink deel van de inkomsten bij de subsidie gever kwamen te liggen en ze ook nog eens een optie hadden om ons bedrijf te kopen. Activision take notes! ;)

PS: waarom wordt dit weg gemod? Het ligt in het verlengde van wat in het artikel zit.

[Reactie gewijzigd door actionInvoke op vrijdag 23 december 2011 23:13]


Met de voetnoot erbij dat dit voornamelijk eenmanszaakjes zijn of zeer kleine bedrijfjes. Echt grote bedrijven zijn op 1 hand te tellen. We lopen tich sterk achter in verhouding met engeland, frankrijk of duitsland.

Moet zeggen dat ik er nog nooit van gehoord heb. Zeer vervelend voor die mensen die nu hun baan kwijt zijn in deze tijd!

Daardoor heeft al het personeel inmiddels een andere baan gevonden.
Maar waarschijnlijk kunnen ze fluiten naar het achterstallig loon.

IMHO: liever dat dan wel dat geld hebben maar geen werk.

Een salarisachterstand van 28 maanden is niet misselijk en absoluut niet fijn, maar in het huidige economische climaat zou ik toch echt voor het werk kiezen. Dat geld zou je nog via de rechter af kunnen dwingen oid, een nieuwe baan niet.

Dat geld kun je niet via de rechter afdwingen. De curator dient het achterstallig loon te betalen. Als er niet voldoende middelen in de boedel zitten neemt het UWV de verplichting over, maar dit geldt slechts voor 13 weken.

Dit kon veel te lang dooretteren.

Mag ik ervanuit gaan dat dat gaat over meerdere mensen die allemaal 1 of 2 maanden niet betaald hebben gekregen? Want wie kan zn huur/hyptheek nog betalen en blijven komen werken na 28 maanden geen geld?

28 maanden à 1500¤ is 42.000¤ geen idee wat voor hoeveelheden geld jij kan missen zonder problemen, maar voor 99% van de gewone werkende mensen is dat een financiële ramp die ze in jaren niet meer te boven kunnen komen.

Dan heb ik toch liever het geld en de tijd om naar een deftige baan te zoeken

Daardoor heeft al het personeel inmiddels een andere baan gevonden.
Niet zo vervelend voor het personeel dus.

Wie zegt dat het in dezelfde branche is? Als ze nu vakken aan het vullen zijn bij de Jumbo zijn ze niet echt tevreden he... (niets tegen vakkenvullers overigens)

Ik dacht dat je impliceerde dat het personeel werkeloos was 'in deze tijd' zoals jij dat noemt. Maar akkoord, we weten niet of ze hun loonsniveau hebben weten te behouden. Wel dat ze niet thuis zitten.

Ze hebben nog meer dan 2 jaar salaris tegoed, hoe bedoel je niet zo vervelend?

Helaas schering en inslag in deze industrie.

Salaris achterstand van 28 maanden? Hebben mensen daar dan ruim twee jaar geen salaris gekregen?

of maar een deel van hun salaris. als je al 2 jaar niet je hypotheek of huur kan betalen, dan vertrek je wel naar een andere baan :P

En ja, die liggen ook zo lekker voor het oprapen in deze economische tijden |:(

Eigenlijk wel ja...
Ik heb zeker 10 minuten nodig gehad om een baan te vinden...
Ik pakte de telefoon, maakte een afspraak, even zitten kletsen en hoppa dezelfde dag nog beginnen.
Okay, ik doe nu iets totaal anders dan ik eerst deed en het is geen bijzondere baan, maar ja, ik heb geld om gewoon de huur te kunnen blijven betalen...
En dan een andere hbo erbij doen thuis tussendoor. Komt echt wel weer goed met een leuke baan straks. :D

Gezien het feit dat veel mensen al elders werken (ik zou zelf nooit zo lang onbetaald blijven werken) denk ik dat wat dat betreft de schade voor de medewerkers wel meevalt. Maar blijkbaar lopen er daar enkelen rond die al 28 maand geen loon hebben gehad van dat bedrijf. Wil niet zeggen dat ze niet van elders loon ontvangen. Ik kan me zo voorstellen dat er toch wel medewerkers zijn die part-time of freelance voor dit bedrijf werken.

Daar ben ik met je mee eens maar kan ook wel begrijpen dat als je iets maakt waar in je echt in gelooft dat het super gaat worden en dat het veel geld gaat op leveren dan neem je andere risico's

Maar dan nog: er zullen maar weinig mensen zie die zo erg veel in geloven dat ze 28 maanden zonder salaris kunnen overleven.

Wordt niet bedoeld dat het bedrijf achterstallige betalingen heeft aan de werknemers over een periode van 28 maanden? Bijvoorbeeld 28 maanden een keer geen salaris betaald, tussentijds declaraties niet betaald. Dat soort dingen.

Wat dat betreft heb ik niets anders dan lof voor deze werknemers. Ik heb het in het verleden in meerdere sectoren gezien dat werknemers genoegen nemen met minder of achterstanden in de uitbetaling met de hoop dat het bedrijf er weer bovenop komt.

Je moet dan sterk in je schoenen staan dan. De rekeningen gaan door en als je ook nog een gezin hebt dan moet je echt wel zeker zijn van jezelf want er valt veel meer te verliezen dan een baan alleen.

Of een salaris achterstand van 28 maand salarissen (verdeeld over al het personeel).
Meer dan 2 jaar lijkt mij ook heel sterk.

[Reactie gewijzigd door BeerenburgCola op vrijdag 23 december 2011 11:31]


Een salaris achterstand van 28 maanden??? Dat is meer dan 2 jaar. Wie kan zo lang ergens werken zonder inkomen? Dan moet je toch veel spaargeld hebben.

Subsidie regelingen in Nederland zijn inderdaad krom rond om game development. Je kunt wat uit de cultuur pot proberen te graaien via een paar wegen, wat weer nergens over gaat.

Ik vermoed dat de meeste van die ontwikkelaars een part-time contract hadden en dit werk naast hun gewone daytime job cq studie deden.

Een andere mogelijk is de deeltijd-ww regeling.

Jammer, Nederland kent al weinig gamestudios. Ondanks dat deze vrij onbekend was, is het natuurlijk toch zonde. Hoeveel gamestudios in Nederland hebben het nu echt gemaakt?

Guerilla Studios (Killzone) en Spellborn International (The Chronicles of Spellborn). Verder heb ik ooit wel wat gelezen over kleine studios die zich vooral richten op handheld- en mobile games.

Is ook nog een studio genaamd Vlambeer, heeft super crate box en Serious sam the random encounter gemaakt, zijn goed op weg :)

Spellborn is al een aantal jaar failliet.

Playlogic had erg veel degelijke games gemaakt maar is ook failliet.

Naast Guerilla dan vind ik persoonlijk Triumph echt een topstudio, al is het alleen maar vanwege de Age of Wonders serie.

Triumph is ook alweer een tijdje failliet. Guerilla is zo'n beetje de enige echt grote studio die nog over is. Maar als je het hebt over het mééwerken aan grote AAA titels dan moet je het Utrechtse Nixxes niet vergeten (Tomb Raider, Deus Ex, Legacy of Kain serie). Maar ook het in Doetinchem gevestigde Engine Software is noemenswaardig, de oudste studio nog actief in Nederland en levert nog altijd goed werk (vooral in de handheld sector)

@WilliamP hieronder: de studio van Overlord is dus Triumph, wat in Delft zat.

[Reactie gewijzigd door .oisyn op vrijdag 23 december 2011 11:46]


Wat dacht je van Little Chicken, Vanguard, Ranj, IJsfontijn?


Triumph is nog 'alive and kicking'.
Nou, dat ook weer niet. Maar ik zat er wel naast idd. Heb het net even bij een collega nagevraagd die nu bij ons werkt, ze zaten op de afgrond van faillissement. Ze hebben nog behoorlijk wat personeel kunnen ontslaan (voor personeel is dat gunstiger dan je baan kwijt raken door faillissement), en hebben op het laatste moment nog een investeerder kunnen vinden. Er zitten nu nog iets van 10 man personeel (waarvan ongeveer de helft stagiair). Niet echt bepaald wat je noemt "alive and kicking" :)

[Reactie gewijzigd door .oisyn op vrijdag 23 december 2011 14:39]


Ook de game studio die Overlord* hebben gemaakt, die game heeft het goed gedaan in verkoop cijfers.

*Overlord kwam een half jaar geleden nog in opspraak omdat je voor een acievement 40 zeehonden moest dood knuppelen.

Maar inderdaad toch jammer dat het failliet is gegaan, overigens groeit Nederland wel degelijk in de game industrie.

Je hebt ook nog Ronimo Games van Swords and Soldiers.

Ook van the blob, maar die rechten hebben ze verkocht en binnenkort komt awesomnauts! Ik ben een keer bij ze langs geweest via mijn studievereniging en heb toen een demo gezien en het ziet er zeker nice uit!

offtopic:
Zeker nog nooit GameDev Story gespeeld voor ze begonnen

Nooit een spel van de ontwikkelaar gespeeld en eigenlijk ook nooit eerder van gehoord. De laatste tijd gaan veel ontwikkelaars (niet alleen in Nederland) ten onder. Er is veel, en vooral, goede concurrentie op de markt en je moet echt wel iets in je mars hebben om door te breken in de game markt van dit moment.

Krijg je als je het niet voor elkaar krijgt goed verkopende spellen te produceren, dat kun je niet eeuwig volhouden.

Jammer om te horen dat onze toch al zo kleine games industrie kopje onder is gegaan. De enige zinnige games die er tot nu toe uit Nederland zijn gekomen zijn Overlord en arguably Killzone (omdat deze niet op elk platform beschikbaar is).

Nogal jammer ja. Overigens is er een nederlandse game ontwikkelaar die Swords and Soldiers heeft gemaakt, ben even de naam van de ontwikkelaar kwijt. Een vrij succesvol spel.

Edit: Romino Games

[Reactie gewijzigd door Seditiar op vrijdag 23 december 2011 10:31]


Hehe ziet er erg vermakelijk uit :)

Jammer !
Weer een gamestudio die zijn deuren moet sluiten vanwege slechte management , same ol story all over again!
Ik heb nog nooit iets over deze studio gehoord om eerlijk te zijn,toch best lullig om je baan kwijt te raken in deze periode.
Weer een Nederlands game studio minder ,jammer.
Blijkbaar kunnen kleinere studio's niet overleven hier, enige met succes is de Guerilla en die is onderdeel van Sony, resources zat daar!

[Reactie gewijzigd door Essox_Kill8ox op vrijdag 23 december 2011 10:49]


Ik weet niet of je dit slecht management kan noemen. De directeur heeft het blijkbaar aan zien komen en z'n personeel geholpen aan een andere baan.

Dit doet me denken aan Frictional Games. Toen ze Amnesia maakte heeft het personeel een erg lange tijd met minimum loon gewerkt. Uiteindelijk was het een succes en kon het bedrijf z'n personeel weer normale lonen gegeven. Das een succesverhaal. Niet alle independents kunnen dat zeggen. Het is een killer industrie.

Als zo'n klein bedrijf een financiële slag krijgt omdat bv een partner over de kop gaat dan kan 'management' daar niet erg veel aan doen.

Een faillissement hoeft niet door slecht management te gebeuren, er kunnen ook andere factoren meespelen. In dit geval was dat o.a. het wegvallen van Playlogic.

Zelf heb ik het ook (als werknemer) meegemaakt. Een klant betaalde een paar ton niet uit, een andere klant ging zelf failliet, en weer twee andere klanten zijn wegens reorganisaties vertrokken. In zulke gevallen nemen de inkomsten opeens hard af, en de uitgaven (o.a. personeel dat minder te doen heeft) blijven gelijk. Daar doe je als bedrijf weinig aan.

[Reactie gewijzigd door Robtimus op vrijdag 23 december 2011 11:11]


Ook 'de oneerlijke concurrentie met gesubsidieerde ontwikkelaars' was debet aan de ondergang, denkt de voormalige topman.

uhh.. wat voor subsidie? en waarom zouden die andere nederlandse ontwikkelaars dan wel subsidie krijgen en hun niet..

Enuh, salarisachterstand van 28 maanden, dan moet je toch wel heel erg dom zijn om daar te blijven werken. Na 1 maand salarisachterstand zou ik al niet meer komen opdagen tot het betaald is..

Je moet er wel aan denken dat ze niet alleen moeten concurreren met andere Nederlanders, maar met heel veel gamestudios uit andere landen. Zelfs als Nederland niet subsideerd zijn er mogelijk andere landen die dit wel doen.

Overigens is er in Nederland wel degelijk WBSO-subsidie te krijgen op gedeelten van software-development. Alleen was dat in de tijd dat het slecht begon te gaan wellicht nog niet mogelijk bij dit bedrijf.

Kan ook zijn dat hij het heeft over bedrijven die gesubsidieerde projecten doen, maar een project voor een Gemeentearchief lijkt mij dat ook. Ben dus ook wel benieuwd waar het precies over gaat ja.

Een project voor een gemeentearchief maakt van de ontwikkelaar nog geen gesubsidieerd bedrijf. Anders zou Coca Cola ook een gesubsidieerd bedrijf zijn als een ambtenaar eens een colaatje drinkt. Een bedrijf blijft gewoon een zelfstandig commercieel bedrijf als het een overheidsproject doet dat wordt betaald uit belastinggeld.

Maar ik ben ook wel benieuwd welke bedrijven Van der Meer hier mee bedoelt.

Ze doelen op studenten of net afgestudeerden die allerlei subsidies krijgen van de overheid, en daarom voor een rats en een flats kunnen concurreren omdat hun kosten veel lager zijn. Vooral tot op heden kon men als net afgestudeerde aanspraak maken op een kunstenaarsuitkering, en hun bedrijf erg goedkoop huisvesten in de Dutch Game Garden.

Als je dan als niet gesubsidieerd bedrijf een game pitched voor een redelijke 25k, en er komt een groepje studenten die het voor 15k of minder gaat doen omdat ze niets te verliezen hebben, dan loop je de opdracht gewoon mis.

Helaas is daarom de markt / bedrijfstak vrij ongezond, want door de constante influx van nieuwe afgestudeerden worden bedrijven die net een paar jaar staan en die subsidies niet meer kunnen krijgen gewoon kapot geconcurreerd.

[Reactie gewijzigd door ravenger op vrijdag 23 december 2011 10:32]


Ja en nee, want investeerders snappen natuurlijk ook dat een gevestigd bedrijf meer te verliezen heeft dan een aantal studenten die nu zelfstandig werken met een uitkering. Voor een investeerder is het niet alleen belangrijk hoeveel het kost, ook wat de kans is dat er daadwerkelijk afgeleverd wordt wat er bedacht is.

In Duitsland is er een subsudie beschikbaar voor publishers/developers om daar de werkgelegenheid te stimuleren en meer van eigen boden te maken. GameMasters en <naam even kwijt> krijgen in duitsland subsidie voor hun werk.

Ben er niet rouwig om, de games die ze maken hebben niet echt toegevoegde waarde.

Kan niet eens iets op youtube vinden jammer.
Ja kon iets vinden over sudoku spel.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 10:10 Nieuwe Openoffice.org-variant White Label Office verschenen
Vorige 08:56 Geen verkoopverbod nieuwe Duitse Galaxy Tab
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011