Door Friso Weijers

Redacteur

Medion Erazer Defender P10 Review

Betaalbare RTX 3060-gaminglaptop

10-03-2021 • 06:00

51

Multipage-opmaak

Behuizing en aansluitingen

In het kort

De Medion Erazer Defender P10 is een gaminglaptop met een gloednieuwe Nvidia RTX 3060 voor een scherpe prijs. Daarvoor zul je nog wel even geduld moeten hebben, want het apparaat ligt pas over anderhalve maand in de winkels. Met dank aan de nieuwe gpu zijn de gamingprestaties duidelijk beter dan wat je tot nog toe in deze klasse kon verwachten. Datzelfde geldt voor het scherm, met een vrij goede kleurweergave en dito responstijden. Er zijn ook concessies. Zo is de behuizing ouderwets groot, dik en zwaar, en valt de accuduur erg tegen. Datzelfde kan gezegd worden van de cpu-prestaties. Een modern Ryzen-exemplaar presteert zo tientallen procenten beter dan de verouderde Core i5-quadcore die Medion monteert. Voor gaming is dat niet de beperkende factor, maar het maakt de laptop wel minder veelzijdig.

Waar de beschikbaarheid van Nvidia's nieuwe Ampere-kaarten voor de desktop zo ongeveer tot het nulpunt is gedaald, lijkt er meer mogelijk als je nu een nieuwe gaminglaptop wil met een 'RTX3000'-gpu in het vooronder. Er zijn inmiddels tientallen laptops te koop met een RTX3060, RTX3070 of RTX3080 die, blijkens de aangesloten webshops in onze Pricewatch, ook daadwerkelijk leverbaar zijn. Over het algemeen zijn die nog wel vrij prijzig en grote merken als Acer en Lenovo schitteren nog steeds door afwezigheid.

Medion Erazer Defender P10

Medion kon ons eerder als eerste merk een RTX3080-laptop doen toekomen, in de vorm van de Erazer Beast X25. Het stuurde ons onlangs ook een tweede model met een RTX3060 op, de Erazer Defender P10. Het apparaat had eind vorige maand al in de winkels moeten liggen, maar een tekort aan componenten gooide roet in het eten. Volgens de laatste planning komt de laptop eind april in de winkels te liggen voor 1099 euro. Daarmee heb je wel iets om naar uit te kijken, want voor de goedkoopste 'instapmodel'-laptop met RTX3060 betaal je op het moment van schrijven nog zo'n 1400 euro. Ook als je kijkt naar het verleden, klinkt Medions nieuwe spelmachine als een goede deal. Voor laptops met een RTX2060-videokaart betaalde je vorig jaar over het algemeen meer dan 1100 euro.

In andere opzichten dan de videokaart zijn de specificaties van de Erazer Defender P10 niet het bijzonderst. Weliswaar behoort een ips-beeldscherm met 144Hz-refreshrate tot de uitrusting, maar op processorgebied kom je er bekaaid vanaf met een Intel Core i5-10300H-cpu met vier cores in plaats van zes of acht, zoals bij het gros van de andere gaminglaptops. Ook de geheugenconfiguratie is niet super-de-luxe, met 8GB werkgeheugen en een 512GB-ssd. Heeft Medion te veel bespaard om de snelle videokaart voor dit bedrag mogelijk te maken?

Uiterlijk en aansluitingen

Net zoals de eerdere Erazer Beast X25 heeft Medion de Erazer Defender P10 niet helemaal zelf ontwikkeld. Zoals gebruikelijk voor een kleiner laptopmerk is het systeem gebaseerd op een barebone. In geval van de Erazer Defender P10 is dat de NH77DPQ van het Taiwanese Clevo. Uiteraard zit er wel een Medion-sausje over de behuizing, in de vorm van logo's op de kap en onderste bezel, maar voor de rest lijkt het systeem identiek aan de barebone die in andere configuraties ook elders wordt verkocht.

Medion Erazer Defender P10Medion Erazer Defender P10Medion Erazer Defender P10

Met zijn 17,3"-scherm is de NH77DPQ, of Erazer Defender P10, een forse laptop. Dat geldt niet alleen voor de lengte en breedte, want met een dikte van 3,2cm en een gewicht van 2,5kg is hij ook niet overdreven slank te noemen, zelfs voor een betaalbare gaminglaptop met deze schermgrootte. De behuizing van het apparaat is helemaal gemaakt van zwart plastic, iets wat je vaker zult tegenkomen bij gaminglaptops in deze prijsklasse. Duurdere modellen zijn over het algemeen geheel of gedeeltelijk gemaakt van metaal, wat de fabrikant bij de Erazer Defender P10 heeft proberen te imiteren met een geborstelde textuur op de achterkant van de klep en de ruimte rondom het toetsenbord. Het glimmende plastic voelt in de praktijk niet zo hoogwaardig aan als metaal. Bovendien komen er vrij snel vlekken op, zoals je terugziet op de foto van de kap; met onze droge stofdoek kregen we deze vlekken niet weg. Het algehele design is vrij simpel gehouden, zonder de scherpe lijnen en geometrische vormen die je soms bij andere gamingmodellen terugziet.

Gelukkig is de behuizing van de Erazer Defender P10 stevig. Als geheel laat de laptop zich niet te makkelijk verdraaien en als hij voor je op tafel staat, buigt de behuizing in het midden vrijwel niet door als je hem daar probeert in te drukken. Bij een tik op de behuizing klinkt het geheel wel vrij hol; zoals we zullen zien, is er nog een hoop ruimte in de behuizing vrijgelaten. De schermklep is zoals gebruikelijk wat minder stevig, maar het materiaal is zeker bij de top van de klep niet overdreven slap. De onderste bezel is, eveneens zoals gebruikelijk, wat minder goed bestand tegen indrukken. Gelukkig zul je de laptop daar echter niet vasthouden.

Rondom het scherm zitten modern smalle bezels, waarbij de bovenste rand met de webcam net iets breder is dan de zijranden en de onderste rand nog een stuk breder. Opvallend is dat het scherm bijna vlak ligt met de bezels, hoewel de rubbertjes waarop de klep dichtgeklapt rust, wat verder uitsteken. Dat lijkt niet zo'n heel gelukkige ontwerpbeslissing. Als we het apparaat uit de doos halen, treffen we onder het scherm een stuk vilt met daarop de aanwijzing dat hulpstuk bij het sluiten van de laptop steeds tussen scherm en toetsenbord te leggen om schade aan het scherm te voorkomen. We hopen maar dat de fabrikant die aanbeveling uit voorzichtigheid doet, want het blijvend functioneren van een laptop moet wat ons betreft niet van zo'n kunstgreep afhankelijk zijn.

Het scharnier van de Erazer Defender P10 is vrij stevig afgesteld en ondanks het vrij grote scherm zal het dus niet snel heen en weer wapperen als de machine niet perfect stilstaat. Keerzijde is dat de laptop zich ook wat lastiger laat openen, waarbij je de basis steeds met één hand moet tegenhouden. Het sluiten van de klep klinkt minder mooi gedempt dan bij veel andere laptops.

Medion Erazer Defender P10 - AansluitingenMedion Erazer Defender P10 - AansluitingenMedion Erazer Defender P10 - Aansluitingen

De aansluitingen bevinden zich bij de Erazer Defender P10 zowel aan de zijkanten als aan de achterkant, met links een snelle USB 3.1-poort op 5Gbit/s naast een trager USB 2.0-exemplaar, plus aparte 3,5mm-jacks voor koptelefoon en microfoon. Rechts zitten een tweede USB 3.1-poort, een Mini DisplayPort-aansluiting en een kaartlezer voor fullsize-sd-kaartjes. Dat laatste is wat ons betreft een fijne voorziening, die op kleinere laptops helaas steeds vaker wordt weggelaten. Achteraan tref je dan nog de voedingsaansluiting, Gigabit Ethernetpoort en HDMI 2.0-aansluiting. Een snelle 10Gbit-USB-C-aansluiting met beelddoorvoer maakt het aansluitingengamma af.

Toetsenbord en touchpad

We ontvingen een versie van de Erazer Defender P10 die niet helemaal overeenkomt met het model dat hier in Nederland uiteindelijk in de winkels komt te liggen. Het toetsenbord is een van de verschilpunten. Uiteraard zal Medion het apparaat hier in Nederland met qwerty-toetsenbord in de winkels leggen, waar ons testmodel de Duitse qwertz-indeling heeft met extra umlauttoetsen. Het toetsenbord van de Erazer Defender P10 heeft een aparte numpad aan de rechterkant en in tegenstelling tot bij de Erazer Beast X25 zit er een klein beetje extra ruimte tussen het numerieke gedeelte en de rest van de toetsen, wat je kan helpen de juiste toets te vinden. De pijltjestoetsen zijn daarbij op volledige grootte uitgevoerd, wat prettig is voor een gaminglaptop.

De toetsen bieden een vrij gemiddelde travel met een duidelijke aanslag, maar de bottom-out is wat vaag en bovendien niet mooi gedempt. Als je druk op de toetsen ramt, hoor je de holle behuizing meeresoneren. Er is rgb-verlichting aanwezig, die je kunt instellen met het meegeleverde softwareprogramma, maar de mogelijkheden zijn basaal. Je kunt maar een paar verschillende kleuren kiezen en bovendien is de verlichting niet per toets of in zones instelbaar, alleen voor het hele toetsenbord tegelijk. De concurrentie in deze prijsklasse heeft meestal ook geen per-key of per-zone instelbare lampjes. Sterker nog, meestal kun je helemaal niet je eigen kleur kiezen. Wat dat betreft steekt deze Medion daar dus toch goed bij af.

Met de touchpad valt prima te werken. Het oppervlak is echter vrij klein en minder glad dan het gemiddelde glazen exemplaar. Het aanraakgevoelige gedeelte is links van het midden van de behuizing geplaatst, recht onder het alfanumerieke gedeelte van het toetsenbord. De muistoetsen zitten niet direct onder het oppervlak, zoals tegenwoordig gebruikelijk, maar zijn verwerkt in twee aparte knoppen. Dat is even wennen, maar werkt op zich prima. Van de kwaliteit van de webcam moet je geen al te hoge verwachtingen hebben, zoals gebruikelijk, al heeft dit apparaat er tenminste een. Sommige gaminglaptops, zoals de pas besproken ASUS TUF Dash F15 FX516, hebben niet eens meer een cameraatje aan boord. Net zoals veel gaminglaptops moet de Erazer Defender P10 een vingerafdrukscanner of camera voor gezichtsherkenning missen. Biometrische inlogopties zijn op non-gaminglaptops van boven de 1000 euro inmiddels wel standaard aanwezig.

Specificaties en benchmarks

Om de Erazer Defender P10 voor een scherpe prijs te kunnen aanbieden, heeft Medion een interessante configuratie laten samenstellen. Laptops op basis van het NH77DPQ-chassis die elders te vinden zijn, hebben naast een Nvidia Geforce RTX 3060-videokaart en een full-hd-display van 144Hz meestal een Intel Core i7-10870H-cpu. De octacore-chip is een van Intels snelste laptopprocessors tot nu toe. Medion kiest bij dit model echter voor een lager gepositioneerde Core i5-10300H, die het met slechts vier rekenkernen moet doen. We zagen van ASUS onlangs de TUF Dash F15 FX516, die is uitgerust met een van de nieuwe Tiger Lake H35-processors met eveneens vier cpu-cores. De Core i5-10300H is echter nog gebaseerd op de veel oudere Skylake-architectuur en daarbij liggen ook de kloksnelheden iets lager.

Testmodel (niet verkrijgbaar) Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Medion Erazer Defender P10 (MD62255)
Processor Intel Core i5-10300H
(4c/8t, max. 4,5GHz)
Intel Core i5-10300H
(4c/8t, max. 4,5GHz)
Intel Core i7-10750H
(6c/12t, max. 5GHz)
Geheugen 16GB 8GB 16GB
Ssd 512GB 512GB 512GB
Videokaart Nvidia RTX3060 Nvidia RTX3060 Nvidia RTX3060
Scherm 17", ips, fhd, 144Hz 17", ips, fhd, 144Hz 17", ips, fhd, 144Hz
Adviesprijs n.v.t. € 1099,- € 1299,-

Ons testmodel heeft, naast de genoemde combinatie van gpu en cpu, een 512GB-ssd en 16GB werkgeheugen. Het model met Core i5-processor dat uiteindelijk in de winkels komt te liggen, zal slechts 8GB werkgeheugen bevatten. Medion heeft daarnaast een variant met Core i7-10750H op de planning staan, die gelijktijdig met het i5-model in de winkels moet liggen. Naast de snellere hexacoreprocessor heeft dit model 16GB werkgeheugen aan boord. Voor deze twee upgrades betaal je 200 euro extra.

Medion Erazer Defender P10 binnenwerk

Zoals je kunt zien op bovenstaande foto van het binnenwerk, biedt de behuizing van het apparaat in ieder geval veel uitbreidingsmogelijkheden. Zo kun je het werkgeheugen vervangen en is er een tweede M.2-slot, naast een lege 2,5"-drivebay met SATA-connector voor een derde opslagapparaat.

Benchmarks processor en systeemprestaties

We beginnen de benchmarkreeks zoals gebruikelijk met Cinebench, een synthetische benchmark die een eerste indruk geeft van de processorprestaties. In de grafieken hieronder herken je de Erazer Defender P10 aan een rood balkje. We hebben een bonte selectie aan vergelijkingsmateriaal samengesteld. Behalve uit de eerste twee RTX3000-laptops die we hebben getest, bestaat het testveld uit gaminglaptops die ongeveer even duur zijn als het exemplaar van Medion. Daarnaast hebben we een paar lichtere Ultrabooks toegevoegd om je een idee te geven van de prestaties van een non-gaminglaptop.

  • Cinebench 20 - Single
  • Cinebench 20 - Multi
Cinebench 20 - Single
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
589
Asus ZenBook Duo 14 UX482EA Ci7-1165G7
566
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
555
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
524
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H
503
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H
500
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H
490
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H
489
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS
488
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H
479
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H
469
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK
468
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H
461
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H
459
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H
453
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
449
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS
407
Cinebench 20 - Multi
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
4.824
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H
4.448
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H
4.381
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H
4.360
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS
4.268
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H
4.148
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK
3.456
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H
3.423
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS
3.347
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H
3.097
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H
2.828
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
2.585
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H
2.443
Asus ZenBook Duo 14 UX482EA Ci7-1165G7
2.209
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
2.157
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H
1.984
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
1.953

Zoals te verwachten doet de Erazer Defender P10 in deze en volgende cpu-tests verre van goede zaken. De singlecoreprestaties behoren volgens Cinebench R20 tot de een-na-laagste in dit overzicht, doordat de Core i5-cpu zoals gezegd gebaseerd is op een verouderde architectuur en van relatief lage maximale kloksnelheden is voorzien. In de multicoretest eindigt de laptop zelfs op de allerlaatste plaats, nog onder de lichte Medion Akoya S15449 met een veel zuinigere, maar ook recentere Tiger Lake-U cpu. Een achtcore-AMD Ryzen 7 4800H-cpu, te vinden in laptops die wat formaat betreft meer weghebben van de Erazer Defender P10, levert zonder moeite een dubbel zo hoge benchmarkscore. De Ryzen 5000-cpu's die dit jaar in veel gaminglaptops terechtkomen, beloven zelfs nog sneller te zijn.

DaVinci Resolve 16 - 4K Video
Laptop Cpu/soc Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H
6m38s
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
6m39s
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS
8m
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS
8m14s
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK
8m57s
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
11m51s
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
15m1s
Asus ZenBook Duo 14 UX482EA Ci7-1165G7
15m30s
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
17m1s

Voor een meer praktijkgerichte test renderen we een 4k-video door middel van DaVinci Resolve. In deze test blijft de Erazer Defender P10 de modellen met Tiger Lake-U wel voor, zij het nipt in het geval van de ASUS Zenbook Duo 14 UX482EA. Op de lange duur mag de H-processor in de Medion-laptop immers veel meer stroom blijven gebruiken. Opnieuw laten de laptops met AMD Ryzen-processor geen spaan heel van de Erazer Defender P10, met in sommige gevallen meer dan dubbel zo snelle rendertijden.

We beoordelen of de processorprestaties op termijn op peil blijven door herhaaldelijk een afbeelding te renderen in Blender en daarbij steeds de rendertijd te noteren. Bij de Erazer Defender P10 loopt die maar nauwelijks op. Het verbruik van de processor bij de Erazer Defender P10 voor snelle bursttaken kan oplopen tot ongeveer 65W, waarna de processor te heet wordt en het systeem gaat throttlen. Na ongeveer een halve minuut continue belasting wordt het processorverbruik, zoals gebruikelijk, verder beperkt tot 45W en blijft het daar. Het koelsysteem heeft geen moeite die hitte af te voeren, zoals je ook ziet aan de min of meer constant blijvende rendertijd in bovenstaande grafiek. Dat is een schrale troost. Concurrerende laptops noteren ongeveer hetzelfde cpu-verbruik of zelfs beduidend minder, in het geval van de Medion Erazer Beast X25, die in de loop van de test terugvalt naar 30W. Zelfs met een derde minder stroom rendert de Ryzen 5000-processor 80 procent sneller.

  • PCMark 10 Digital Content Creation
  • - Photo Editing
  • - Rendering and Visualization
  • - Video Editing
PCMark 10 Digital Content Creation
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
9.356
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
7.314
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
7.009
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H
6.084
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H
5.760
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
4.651
PCMark 10 Digital Content Creation - Photo Editing
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
14.645
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
10.811
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H
8.169
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
8.005
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H
7.343
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
6.782
PCMark 10 Digital Content Creation - Rendering and Visualization
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
11.803
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
8.386
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
7.536
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H
6.412
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H
6.289
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
2.982
PCMark 10 Digital Content Creation - Video Editing
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H
8.167
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H
7.806
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
7.805
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX
7.408
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H
6.451
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H
4.804

Zoals je ook al kon zien in de review van de ASUS TUF Dash F15, vormt een zwakke processor niet noodzakelijk de doodsteek voor contentcreation-aspiraties, zolang je toepassing de videokaart maar goed kan gebruiken. Dat is bijvoorbeeld het geval in de bovenstaande testreeks, die onderdeel is van PCMark 10. De Photo Editing- en Rendering and Visualization-subtests kunnen goeddeels op de videochip worden gedraaid en die presteert erg goed (zie onder). Zo resulteert toch nog een relatief hoge gemiddelde totaalscore.

Gamingbenchmarks

De Erazer Defender P10 is de eerste laptop die we hebben getest met Nvidia's nieuwe RTX 3060 Mobile-videochip. Voor wie ons eerdere achtergrondartikel niet heeft gelezen: de gpu-naam zegt op zichzelf niet zoveel bij de nieuwe laptops, omdat er binnen één modelserie verschillende tgp-varianten bestaan met uiteenlopend stroomverbruik en een navenant prestatieniveau. Van de mobiele RTX 3060 zijn er maar liefst elf uitvoeringen, waarvan de snelste versie een bijna dubbel zo hoog stroomverbruik noteert als de zuinigste variant.

Omdat de Erazer Defender P10 geen ultrazuinige Max-Q-videokaart aan boord heeft, bleek het helaas niet mogelijk om de exacte tgp-waarde bij de Erazer Defender P10 direct uit te lezen in Nvidia's driver, wat bij de eerdere ASUS TUF Dash F15 met RTX 3070 wel mogelijk was. Op grond van de ingestelde maximale kloksnelheid lijkt de fabrikant te hebben gekozen voor een exemplaar met een tgp van 80W exclusief Dynamic Boost 2.0, een techniek die het stroomverbruik verder kan verhogen als temperatuur en stroomvoorziening dat toelaten. De 80W-variant is de zuinigste Max-P-versie van de RTX 3060 met sneller 14Gbit/s-geheugen, waar de ultrazuinige Max-Q-varianten (60-75W) het met een lagere geheugenbandbreedte van 12Gbit/s moeten doen. Net als bij alle mobiele RTX 3060's zijn 3840 Cuda-cores aanwezig, zelfs nog iets meer dan bij de desktopversie van de RTX 3060, met zijn 3584 rekenkernen.

  • PCMark 10 Gaming
  • - Graphics
  • - Physics
  • - Combined
PCMark 10 Gaming
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
19.055
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
14.029
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
13.184
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
7.320
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
7.306
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
3.086
PCMark 10 Gaming - Graphics
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
26.213
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
20.541
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
19.290
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
9.366
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
9.343
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
4.081
PCMark 10 Gaming - Physics
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
22.825
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
21.915
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
21.752
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
14.257
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
13.037
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
12.932
PCMark 10 Gaming - Combined
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
11.652
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
8.057
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
7.828
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
3.710
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
3.702
Medion Akoya S15449 Ci5-1135G7
1.335

In PCMark 10 Gaming noteert de Erazer Defender P10 een bijna even hoge Graphics-subscore als de ASUS TUF Dash F15 met RTX 3070 Max-Q-videokaart. De score is ongeveer dubbel zo hoog als die van GTX 1650-laptops in dit overzicht, een videokaart die je vaak terugvindt in betaalbare gaminglaptops rond de 1000 euro.

  • Far Cry 5 - 1920x1080 - Normal
  • Far Cry 5 - 1920x1080 - Ultra
  • Far Cry 5 - 3840x2160 - Normal
  • Far Cry 5 - 3840x2160 - Ultra
Far Cry 5 - 1920x1080 - Normal
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
128,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
122,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
113,0
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
109,0
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
107,0
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
101,0
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
97,0
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
87,0
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H Rad. RX 5500M
85,0
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
81,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
71,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
71,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
70,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
70,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
68,0
Far Cry 5 - 1920x1080 - Ultra
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
110,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
102,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
97,0
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
89,0
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
89,0
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
87,0
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
82,0
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
74,0
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
74,0
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H Rad. RX 5500M
72,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
57,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
56,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
56,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
56,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
55,0
Far Cry 5 - 3840x2160 - Normal
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
66,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
52,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
47,0
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
46,0
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
39,0
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
38,0
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
38,0
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
36,0
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
33,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
24,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
23,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
23,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
23,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
20,0
Far Cry 5 - 3840x2160 - Ultra
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
56,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
44,0
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
41,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
40,0
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
33,0
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
32,0
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
31,0
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
30,0
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
27,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
19,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
19,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
18,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
18,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
16,0

In de praktijk scoort de Erazer Defender P10 zelfs nog beter, zo blijkt als we het apparaat ons vaste rondje gamebenchmarks laten doorlopen. De geplaatste RTX 3060 mag op papier een vrij zuinig exemplaar zijn; het lijkt erop dat er door de grote behuizing en afdoende koeling genoeg mogelijkheden zijn om Dynamic Boost zijn werk te laten doen, zodat het stroomverbruik in de praktijk eigenlijk een stuk hoger ligt dan 80W en de prestaties daarmee ook beter zijn. Zodoende eindigt de Erazer Defender P10 in Far Cry 5 iedere keer hoger dan de ASUS TUF Dash F15. De Medion Erazer Beast X25 met RTX 3080 houdt wel een comfortabele voorsprong.

  • GTA V - 1080p - Ultra
  • GTA V - 1080p - Medium
  • GTA V - 4k - Medium
  • GTA V - 4k - Ultra
GTA V - 1080p - Ultra
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
91,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
85,5
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
84,5
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
81,0
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
80,6
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
74,9
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
73,5
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
70,4
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
66,5
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H Rad. RX 5500M
57,3
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
57,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
57,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
56,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
56,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
53,6
GTA V - 1080p - Medium
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
129,7
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
129,0
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
129,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
128,7
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
115,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
108,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
108,0
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
106,2
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
105,1
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
103,2
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
103,0
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H Rad. RX 5500M
98,7
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
93,6
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
90,7
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
87,3
GTA V - 4k - Medium
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
104,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
78,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
73,4
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
63,4
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
61,1
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
57,7
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
54,5
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
54,4
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
50,9
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
38,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
38,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
37,6
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
37,6
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
37,0
GTA V - 4k - Ultra
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
57,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
43,0
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
41,4
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
41,4
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
32,7
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
31,6
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
30,9
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
30,4
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
27,9
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
21,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
20,2
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
20,2
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
20,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
20,0

Ook in GTA V presteert de Erazer Defender P10 erg goed, waarbij de gemiddelde framerate dikwijls hoger ligt dan bij de MSI GS66 met RTX 2080 Max-Q. Alleen op 1080p Medium zakt de Erazer wat terug. We vermoeden dat dat komt door de zwakke processor.

  • Rise of the Tomb Raider - 1080p - Medium
  • Rise of the Tomb Raider - 1080p - Ultra
  • Rise of the Tomb Raider - 4k - Medium
  • Rise of the Tomb Raider - 4k - Ultra
Rise of the Tomb Raider - 1080p - Medium
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
167,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
155,3
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
138,6
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
126,6
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
116,0
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
115,6
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
113,2
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
106,7
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H Rad. RX 5500M
102,6
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
93,2
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
89,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
88,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
87,3
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
86,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
81,5
Rise of the Tomb Raider - 1080p - Ultra
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
148,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
117,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
113,6
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
105,7
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
90,7
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
89,8
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
84,5
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
80,3
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
73,4
MSI Bravo 17 Ryzen 7 4800H Rad. RX 5500M
67,6
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
55,4
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
55,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
54,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
53,2
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
52,0
Rise of the Tomb Raider - 4k - Medium
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
85,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
63,7
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
59,7
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
55,6
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
48,2
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
45,3
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
45,1
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
43,9
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
38,9
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
29,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
28,0
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
28,0
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
27,8
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
27,8
Rise of the Tomb Raider - 4k - Ultra
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer Beast X25 Ryzen 9 5900HX GF RTX 3080
57,0
MSI GS66 10SGS-084NL Ci9-10980HK GF RTX 2080 Super Max-Q
47,5
ASUS TUF Dash F15 FX516 Ci7-11370H GF RTX 3070
41,6
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) Ci5-10300H GF RTX 3060
41,3
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) Ci7-10750H GF RTX 2060
31,2
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T Ryzen 7 4800H GF RTX 2060
29,9
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I Ryzen 9 4900HS GF RTX 2060 Max-Q
29,0
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL Ci7-10750H GF RTX 2060
28,0
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU Ryzen 7 4800HS GF GTX 1660 Ti Max-Q
26,1
HP Pavilion 15-ec1747nd Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
18,0
HP Pavilion Gaming 16 Ci5-10300H GF GTX 1650
18,0
Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ci7-10750H GF GTX 1650
17,6
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 5 4600H GF GTX 1650
17,4
Lenovo Legion 5 15ARH05 Ryzen 7 4800H GF GTX 1650
17,0

In Rise of the Tomb Raider zet de Erazer Defender P10 vooral goede scores neer in 1080p, maar op 4k zakt het apparaat wat terug. Dan bereiken de MSI GS66 en ASUS TUF Dash F15 een nipte overwinning.

Extra gamingbenchmarks, prestaties versus desktops en raytracing

Net als op de Medion Erazer Beast X25 en ASUS TUF Dash F15 draaien we ook een aantal nieuwe gamebenchmarks op de Erazer Defender P10. Daarvan lichten we er drie uit, om de pagina niet te lang te maken: Shadow of the Tomb Raider, F1 2020 en Metro Exodus. Deze tests zijn verder alleen uitgevoerd op de vier desktop-pc's uit onze recente vergelijkingstest, maar dat geeft ons wel de kans de prestaties van de laptopkaarten te vergelijken met die van een desktopmodel. Helaas hebben we nog geen RTX 3060-desktops getest, maar wel modellen met RTX 3070 of RTX 3080.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Shadow of the Tomb Raider (DX12) - 1920x1080 - Medium
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
207,4
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
179,6
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
169,2
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
149,6
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
133,6
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
107,3
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
79,2
Shadow of the Tomb Raider (DX12) - 1920x1080 - Ultra
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
182,5
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
168,0
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
163,6
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
141,3
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
119,1
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
94,5
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
87,9
Shadow of the Tomb Raider (DX12) - 2560x1440 - Medium
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
174,6
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
160,8
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
157,1
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
136,1
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
114,3
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
88,2
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
78,1
Shadow of the Tomb Raider (DX12) - 2560x1440 - Ultra
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
137,8
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
136,4
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
136,2
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
109,7
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
89,2
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
67,1
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
66,3
Shadow of the Tomb Raider (DX12) - 3840x2160 - Medium
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
108,5
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
108,3
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
107,2
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
85,2
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
69,0
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
52,3
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
52,0
Shadow of the Tomb Raider (DX12) - 3840x2160 - Ultra
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
78,3
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
77,8
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
76,9
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
60,7
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
48,9
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
36,5
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
34,6

Beginnend bij Shadow of the Tomb Raider nestelt de Erazer Defender P10 zich op 1080p midden tussen beide andere notebooks. Naarmate we de resolutie en kwaliteitsinstellingen opschroeven, komen de prestaties meer in de buurt van die van de ASUS-laptop met RTX 3070 Max-Q, die op 4k-Ultra uiteindelijk nipt sneller blijkt.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
F1 2020 (DX12) - 1920x1080 - Medium
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
337,8
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
293,1
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
267,2
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
244,1
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
216,7
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
190,2
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
133,5
F1 2020 (DX12) - 1920x1080 - Ultra
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
240,7
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
195,2
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
192,5
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
177,0
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
155,2
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
131,6
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
88,0
F1 2020 (DX12) - 2560x1440 - Medium
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
303,7
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
285,5
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
266,4
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
230,2
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
199,6
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
158,4
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
100,2
F1 2020 (DX12) - 2560x1440 - Ultra
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
209,9
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
185,8
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
184,9
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
153,0
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
126,6
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
104,3
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
72,7
F1 2020 (DX12) - 3840x2160 - Medium
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
197,9
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
193,8
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
189,9
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
153,7
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
123,4
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
92,0
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
57,1
F1 2020 (DX12) - 3840x2160 - Ultra
Pc Videochip Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
PC Specialist Gladius T GF RTX 3080 Ryzen 9 5900X
136,7
MSI MEG Aegis Ti5 GF RTX 3080 Ci9-10900K
129,2
Azerty Gaming Titanium Zen3 GF RTX 3080 Ryzen 5 5600X
129,0
Lenovo Legion T7 34IMZ5 GF RTX 3070 Ci9-10850K
98,3
Medion Erazer Beast X25 GF RTX 3080 Ryzen 9 5900HX
78,1
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) GF RTX 3060 Ci5-10300H
60,9
ASUS TUF Dash F15 FX516 GF RTX 3070 Ci7-11370H
48,9

F1 2020 gaat de Erazer Defender P10 nog wat beter af. In alle omstandigheden is het apparaat sneller dan de ASUS TUF Dash F15. De zwakke cpu lijkt op lagere kwaliteitsinstellingen geen enorme bottleneck op te leveren; de framerates lopen op tot richting 200fps. Dat klinkt imposant, maar je ziet wel dat alle laptops, of ze nu een RTX 3060, RTX 3070 of RTX 3080 hebben, ruimschoots minder goed scoren dan zelfs de zwakste desktop in dit overzicht.

  • Metro Exodus - 1920x1080 - Ultra (DXR - High)
  • Metro Exodus - 2560x1440 - Ultra (DXR - High)

De desktopkaarten zijn getest in ons videokaarten-testsysteem met een AMD Ryzen 9 5950X-processor op 4,65GHz, een ASUS Maximus VIII Hero-moederbord en 32GB DDR4 op 3600MHz.

Uiteraard is de mobiele RTX 3060 ook geschikt voor DXR-raytracing dankzij de aanwezigheid van aparte rekeneenheden op de gpu. We beoordelen de prestaties door middel van Metro Exodus, een van de eerste spellen met een geavanceerde raytracing-implementatie. Met alle 'gewone' instellingen op maximaal en DXR ingesteld op High, bereikt de Erazer Defender P10 gemiddeld afgerond 53fps op 1080p. Dat is maar een procent of negen minder dan de desktop-RTX3060 van Gigabyte, die we onlangs hebben getest. Opvallend is dat de laptop van Medion het ook weer nipt beter doet dan de ASUS TUF Dash F15, waarbij de Erazer Beast X25 een grote voorsprong houdt.

Zoals gebruikelijk verlies je met raytracing enorm veel fps, maar net als alle laptops met recente Nvidia-kaart kan ook de Erazer Defender P10 gebruikmaken van DLSS 2.0. Dat levert in ondersteunde titels een vrijwel 'gratis' prestatieboost op, wat vooral in dit soort intensieve scenario's zijn meerwaarde kan bewijzen om de framerate gemiddeld boven 60fps te brengen. Metro Exodus biedt in zijn huidige vorm nog geen DLSS 2.0, maar daarin komt binnenkort verandering met de Enhanced Edition, die ook extra raytracingeffecten toevoegt aan het spel.

Beeldkwaliteit en accuduur

Medion heeft de Erazer Defender P10 voorzien van een 17,3"-ips-paneel met een resolutie van 1920x1080 pixels. Het scherm is afkomstig van LG Display en heeft een maximale refreshrate van 144Hz. Een paar jaar geleden was dat top-of-the-bill geweest, maar de nieuwste lichting high-end gaminglaptops pronkt met displays met nog hogere resoluties als wqhd of 4k, en refreshrates tot maar liefst 360Hz. We hebben onze SpectraCal C6-colorimeter en Calman-software op de display losgelaten.

  • Helderheid wit
  • Contrast
  • Kleurtemperatuur
  • Gemiddelde grijswaardenfout
  • Gemiddelde kleurfout
  • sRGB dekking
Helderheid wit
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde helderheid in cd/m² (hoger is beter)
MSI GS66 10SGS-084NL 1920x1080 15,6"
464
Medion Erazer Beast X25 2560x1440 17,3"
399
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 1920x1080 14"
345
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 1920x1080 15,6"
338
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 1920x1080 17,3"
320
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
294
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 1920x1080 15,6"
293
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
285
HP Pavilion Gaming 16 1920x1080 16,1"
283
ASUS TUF Dash F15 FX516 1920x1080 15,6"
280
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 1920x1080 15,6"
280
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 1920x1080 15,6"
277
Medion Akoya S15449 1920x1080 15,6"
269
Lenovo IdeaPad Gaming 3 1920x1080 15,6"
259
HP Pavilion 15-ec1747nd 1920x1080 15,6"
246
MSI Bravo 17 1920x1080 17,3"
235
Contrast
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde contrast in verhouding (hoger is beter)
HP Pavilion Gaming 16 1920x1080 16,1"
1572:1
MSI GS66 10SGS-084NL 1920x1080 15,6"
1425:1
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 1920x1080 15,6"
1398:1
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 1920x1080 15,6"
1395:1
HP Pavilion 15-ec1747nd 1920x1080 15,6"
1365:1
Lenovo IdeaPad Gaming 3 1920x1080 15,6"
1364:1
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
1355:1
MSI Bravo 17 1920x1080 17,3"
1342:1
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 1920x1080 17,3"
1231:1
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 1920x1080 14"
1181:1
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
1176:1
Medion Erazer Beast X25 2560x1440 17,3"
1140:1
Medion Akoya S15449 1920x1080 15,6"
1120:1
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 1920x1080 15,6"
1065:1
ASUS TUF Dash F15 FX516 1920x1080 15,6"
934:1
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 1920x1080 15,6"
866:1
Kleurtemperatuur wit
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde graden in kelvin (lager is beter)
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
6.325
HP Pavilion Gaming 16 1920x1080 16,1"
6.379
Lenovo IdeaPad Gaming 3 1920x1080 15,6"
6.561
MSI Bravo 17 1920x1080 17,3"
6.586
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
6.605
MSI GS66 10SGS-084NL 1920x1080 15,6"
6.678
Medion Akoya S15449 1920x1080 15,6"
6.835
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 1920x1080 15,6"
6.908
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 1920x1080 14"
6.921
Medion Erazer Beast X25 2560x1440 17,3"
7.053
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 1920x1080 15,6"
7.121
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 1920x1080 15,6"
7.140
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 1920x1080 15,6"
7.160
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 1920x1080 17,3"
7.224
ASUS TUF Dash F15 FX516 1920x1080 15,6"
7.374
HP Pavilion 15-ec1747nd 1920x1080 15,6"
7.732
Gemiddelde grijsafwijking
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde kleurafwijking in ΔE2000 (lager is beter)
Medion Erazer Beast X25 2560x1440 17,3"
2,90
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 1920x1080 15,6"
3,10
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
3,50
Medion Akoya S15449 1920x1080 15,6"
4,60
MSI Bravo 17 1920x1080 17,3"
4,70
MSI GS66 10SGS-084NL 1920x1080 15,6"
4,70
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 1920x1080 14"
4,70
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 1920x1080 17,3"
4,80
Lenovo IdeaPad Gaming 3 1920x1080 15,6"
4,90
ASUS TUF Dash F15 FX516 1920x1080 15,6"
6,10
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 1920x1080 15,6"
7,00
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 1920x1080 15,6"
7,00
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
7,20
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 1920x1080 15,6"
7,30
HP Pavilion Gaming 16 1920x1080 16,1"
9,00
HP Pavilion 15-ec1747nd 1920x1080 15,6"
9,50
Gemiddelde kleurafwijking (excl wit)
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde kleurafwijking in ΔE2000 (lager is beter)
MSI GS66 10SGS-084NL 1920x1080 15,6"
1,20
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 1920x1080 17,3"
2,00
ASUS TUF Dash F15 FX516 1920x1080 15,6"
2,20
Medion Erazer Beast X25 2560x1440 17,3"
2,20
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 1920x1080 15,6"
2,60
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 1920x1080 14"
4,20
HP Pavilion Gaming 16 1920x1080 16,1"
6,80
Lenovo IdeaPad Gaming 3 1920x1080 15,6"
7,10
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 1920x1080 15,6"
7,90
MSI Bravo 17 1920x1080 17,3"
8,30
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 1920x1080 15,6"
8,50
HP Pavilion 15-ec1747nd 1920x1080 15,6"
8,70
Medion Akoya S15449 1920x1080 15,6"
8,80
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 1920x1080 15,6"
8,80
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
9,40
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
9,80
sRGB-dekking
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde gamutdekking in % (hoger is beter)
MSI GS66 10SGS-084NL 1920x1080 15,6"
99,2
Medion Erazer Beast X25 2560x1440 17,3"
97,5
ASUS TUF Dash F15 FX516 1920x1080 15,6"
96,7
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 1920x1080 15,6"
96,3
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 1920x1080 17,3"
95,3
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 1920x1080 14"
94,5
Lenovo IdeaPad Gaming 3 1920x1080 15,6"
66,8
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 1920x1080 15,6"
65,7
MSI Bravo 17 1920x1080 17,3"
65,2
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 1920x1080 15,6"
65,0
HP Pavilion 15-ec1747nd 1920x1080 15,6"
64,8
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 1920x1080 15,6"
62,9
Medion Akoya S15449 1920x1080 15,6"
62,3
HP Pavilion Gaming 16 1920x1080 16,1"
61,9
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
60,5
Lenovo Legion 5 15ARH05 1920x1080 15,6"
60,2

Wat specificaties betreft is het misschien geen opvallend scherm, maar de beeldkwaliteit is zeker gelet op het aanschafbedrag heel behoorlijk. Zo bedraagt de maximale helderheid een relatief hoge 320cd/m² en ligt het gemeten contrast van 1231:1 in lijn met wat je mag verwachten van een ips-paneel. Opvallend is bovendien dat het scherm geen last heeft van de kwaal waar concurrerende, betaalbare gaminglaptops over het algemeen wél door werden geplaagd: fletse kleuren door een gebrekkige sRGB-dekking van rond de 65 procent. De Erazer Defender P10 noteert een prima kleurdekking van 95 procent en kan bijna alle kleuren in de gebruikelijke sRGB-kleurruimte met de juiste verzadiging laten zien. Zodoende is de gemiddelde kleurafwijking, uitgedrukt als een ΔE2000-score, met 2 ook erg laag. De gemiddelde grijsfout ligt met 4,8 een stuk hoger en duidelijk boven de zichtbaarheidsgrens van 3. Dat komt vooral doordat het scherm standaard te blauwig is afgesteld, zoals blijkt uit de verhoogde kleurtemperatuur van 7224 kelvin.

Medion Erazer Defender P10 - SchermmetingenMedion Erazer Defender P10 - Schermmetingen
  • Reactietijd 0-100%
  • Reactietijd 100-0%
  • Reactietijd 20-80%
  • Reactietijd 80-20%

Bij betaalbare gaminglaptops zien we helaas maar al te vaak dat het scherm heel trage responstijden noteert van meer dan 10ms. Zo heeft een 144Hz-refreshrate nog weinig zin, want daarvoor moet er iedere 6,9ms een nieuw beeld op het scherm kunnen staan. Ook hier weet de Erazer Defender P10 ons prettig te verrassen. De rise-transitie bij 20-80 procent is net wat te traag voor 144Hz, maar de rest van de gemeten overgangen komt wel op tijd. Daarmee bevindt deze Medion zich aan de goede kant van de grafiek.

Accuduur

De Erazer Defender P10 beschikt opmerkelijk genoeg over een verwisselbare accu. Dat ken je wellicht van laptops van jaren geleden, maar tegenwoordig is het vrij zeldzaam. Hoewel je een losse accu onderweg gemakkelijk kunt verwisselen, is een nadeel dat de capaciteit over het algemeen kleiner is dan wanneer de cellen over de hele behuizing kunnen worden verdeeld. Dat blijkt ook bij deze Medion, want de capaciteit van 48Wh is zelfs voor een betaalbare gaminglaptop ondergemiddeld. Duurdere exemplaren worden soms al met 70Wh of meer uitgerust.

  • Accutest browsen 2013 (180cd/m²)
  • PCMark 8 creative conv.
  • PCMark 8 Creative conventional (accu)
Accutest browsen 2013 (180cd/m²)
Laptop Accucapaciteit (Wh) Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
ASUS TUF Dash F15 FX516 76Wh
9u51m
Medion Erazer Beast X25 91,24Wh
7u38m
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 57Wh
7u31m
Lenovo IdeaPad Gaming 3 45Wh
7u29m
HP Pavilion Gaming 16 52,5Wh
7u19m
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 76Wh
6u41m
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 60Wh
6u34m
Medion Akoya S15449 51Wh
6u1m
HP Pavilion 15-ec1747nd 52,5Wh
5u39m
Lenovo Legion 5 15ARH05 60Wh
5u18m
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 48Wh
5u3m
Lenovo Legion 5 15ARH05 60Wh
4u16m
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 48Wh
4u3m
MSI GS66 10SGS-084NL 99,9Wh
3u53m
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 76Wh
3u28m
MSI Bravo 17
3u25m
PCMark 8 creative conv.
Laptop Accucapaciteit (Wh) Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
ASUS TUF Dash F15 FX516 76Wh
4u43m
Medion Erazer Beast X25 91,24Wh
4u32m
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 76Wh
3u43m
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 57Wh
3u24m
Lenovo Legion 5 15ARH05 60Wh
3u20m
Medion Akoya S15449 51Wh
3u12m
HP Pavilion Gaming 16 52,5Wh
3u8m
Lenovo Legion 5 15ARH05 60Wh
3u6m
HP Pavilion 15-ec1747nd 52,5Wh
3u1m
Lenovo IdeaPad Gaming 3 45Wh
2u46m
MSI GS66 10SGS-084NL 99,9Wh
2u34m
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 60Wh
2u32m
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 48Wh
2u23m
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 48Wh
2u2m
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 76Wh
1u54m
PCMark 8 Creative conventional (accu)
Laptop Accucapaciteit (Wh) Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Akoya S15449 51Wh
4.422,00
MSI GS66 10SGS-084NL 99,9Wh
4.391,00
Lenovo Legion 5 15IMH05H (81Y60093MH) 60Wh
4.380,00
Asus ROG Zephyrus G15 GA502IU 76Wh
4.377,00
Medion Erazer Defender P10 (MD62237) 48Wh
4.241,00
Lenovo Legion 5 15ARH05 60Wh
4.039,00
HP Pavilion 15-ec1747nd 52,5Wh
3.966,00
Asus ROG Zephyrus G14 GA401I 76Wh
3.895,00
Lenovo IdeaPad Gaming 3 45Wh
3.834,00
Lenovo Legion 5 15ARH05 60Wh
3.833,00
Medion Erazer Beast X25 91,24Wh
3.745,00
Asus TUF Gaming A15 FX506IV-BQ123T 48Wh
3.694,00
HP Pavilion Gaming 16 52,5Wh
3.600,00
Acer Nitro 5 AN515-55-79HL 57Wh
3.551,00
ASUS TUF Dash F15 FX516 76Wh
3.549,00

Je kunt dus wel zien aankomen dat de Medion Erazer Defender P10 geen geweldige accuduur noteert in onze tests. Is het resultaat in onze eerste accutest met een werktijd van zo'n vijf uur tijdens licht gebruik nog gewoon ondergemiddeld, onder zwaardere belasting, gesimuleerd met PCMark 8 Creative, is de machine zelfs al na twee uur klaar. We hebben weinig laptops getest die onder die omstandigheden nog korter meegaan. Medion lijkt de processor bij het werken op de accu niet zover terug te klokken als andere fabrikanten doen, zodat de terugval in processorprestaties zonder de stekker minder groot is. Of je daar met een zo korte accuduur nog veel aan hebt, is echter de vraag.

Conclusie

De Medion Erazer Defender P10 is een gaminglaptop met een gloednieuwe Nvidia RTX 3060 voor een scherpe prijs. Je zult daarvoor nog wel even geduld moeten hebben, want Medion kan zich niet onttrekken aan de tekorten die zich op dit moment overal in de productieketens voor elektronica voordoen. Daarin is de fabrikant niet de enige, wat het lastig maakt om te schatten hoe de vlag erbij hangt als de laptop eenmaal in de winkels ligt. Misschien is er tegen die tijd in dit goedkopere segment van gaminglaptops meer keus. Om die reden houden we een award voorlopig op de plank.

Potentieel is de Erazer Defender P10 een sterke keuze als je vooral op zoek bent naar een laptop die zo goed mogelijke spelprestaties neerzet. Met dank aan de nieuwe gpu liggen de framerates dikwijls op hetzelfde niveau als bij notebooks met een RTX 2070-videokaart. Daar betaalde je vorig jaar makkelijk 2000 euro voor. Ook de onlangs geteste ASUS TUF Dash F15 met RTX 3070 Max-Q videokaart wordt door deze Medion vaak verslagen. Dat herinnert er weer mooi aan dat een hoger typenummer op de specificatielijst bij een laptop lang niet altijd betekent dat het systeem ook sneller is. Veel hangt af van de koeling en het stroombeheer zoals de fabrikant dat heeft ingesteld. Wat daarin haalbaar is, hangt weer samen met het formaat van het apparaat. Op die manier kan de forse Medion de dunne ASUS met een op papier 'betere' gpu toch de baas.

Naast de vlugge gpu is ook het scherm een pluspunt van de Erazer Defender P10. De kleurweergave is vrij goed dankzij de goede kleurdekking van dit scherm. Ook de responstijden zijn beter dan wat je in deze klasse zou verwachten. We waarderen ook de goede uitbreidingsmogelijkheden van het systeem. Het geheugen verwisselen of een tweede ssd toevoegen is geen probleem.

De positieve eigenschappen ten spijt heeft de Erazer Defender P10 een paar belangrijke minpunten, die maken dat de laptop lang niet iedereen zal bevallen. Zo brengt het grote scherm een logge vormgeving met zich mee. Daarbij is de behuizing niet bijster luxueus afgewerkt, maar wel stevig. Ondanks de afmetingen van het apparaat is de accu erg klein en mede daardoor valt de accuduur erg tegen. Datzelfde kan gezegd worden van de cpu-prestaties. Een modern Ryzen-exemplaar presteert zo tientallen procenten beter dan de zwakke en verouderde Core i5-quadcore die Medion monteert. Voor gaming blijkt dat nu niet de beperkende factor te zijn en daarmee is het logisch dat de fabrikant die besparing heeft gedaan, maar het maakt deze laptop wel minder veelzijdig.

Reacties (51)

51
49
17
5
0
25
Wijzig sortering
Jammer dat in de review de i5-10300H zo wordt afgekraakt en wordt neergezet als een minpunt. DIt terwijl juist uit de benchmarks blijkt dat deze quadcore heel goed past bij de videokaart, en dat deze daarmee qua performance perfect op elkaar zijn afgestemd!

Deze laptop is een gamelaptop met een extreem hoge Bang For Buck (BFB) waarde; de hoeveelheid frames per euro is extreem goed, en alles is gedaan om de gameperformance hoog, en de prijs laag te houden. Het noemen van een minpunt dat de cpu dan niet extreem krachtig is lijkt mij dan niet valide; alsof je bij een sportwagen minpunten geeft omdat de labrador niet achterin past.

Hetzelfde geldt voor de accuduur. Nu is een 48 Wh accu erg aan de lage kant. Maar dit is voor een gamesysteem niet echt relevant; er is niemand die baat heeft bij een zware accu in zo'n systeem; er is bijna geen usecase waarbij iemand meerdere uren de laptop zwaar zal belasten zonder lader in de buurt. Ook dit punt bewijst weer dat Medion alles heeft gedaan om de BFB omhoog te brengen; een heel zware accu heeft in zo'n laptop gewoon geen meerwaarde, terwijl het wel een meerprijs zal hebben. Sterker nog; de accu kunnen verwijderen is een enorm pluspunt.
Het is jammer dat dit bij de review niet benoemd wordt. Het is correct dat de cpu geen hoogvlieger is. En ook de accu gaat geen volledige dag mee. Maar voor een budgetgamelaptop maakt dat compleet niks uit; daarbij wil je gewoon zoveel mogelijk frames voor zo min mogelijk geld. En dit is Medion heel erg gelukt!
Het gaat een beetje om de verwachtingen die het publiek mag hebben bij een product. Niemand zal een sportwagen kopen met het idee dat die geschikt is om een labrador mee te vervoeren. Maar er zijn zat mensen die één laptop willen kopen waarmee ze meerdere dingen willen kunnen doen. En als je dan naar de markt kijkt zie je dat er zat gaminglaptops zijn die wel multifunctioneel inzetbaar zijn omdat ze een moderne CPU hebben. Daarom wordt de i5 in deze laptop naar mijn mening terecht als minpunt aangehaald.
en die gaminglaptops, zijn die net zo duur?

Je krijgt waar voor je geld als je een gaminglaptop zoekt bij deze. Niet ieder apparaat hoeft een multitool te zijn. Als je alleen gamed en niets doet aan video-editing ofzo, waarom zou je dan betalen voor een betere cpu?
En toch zijn er dan ook weer auto's als een RS6. Sportwagenprestaties en toch een station voor de labrador (en het gezin en bagage). Zo zijn er ook laptops die zowel cpu-intensieve taken als gpu-intensieve taken aan kunnen.
Theo heeft het specifiek over een sportwagen waar geen labrador achterin past. Dus niet een RS6 maar eerder een 911. Niemand ziet zo'n wagen en denkt 'daar kan ik vast mijn labrador in kwijt'. Bij een gaminglaptop zijn de verwachtingen vaak breder.
Ik wilde laten zien dat een auto er niet als sportwagen uit hoeft te zien om als een sportwagen te presteren, maar tegelijkertijd ook nog een andere functie kan hebben.
Maar de meeste gamelaptops hebben geen UITSTEKENDE BOUWKWALITEIT. Plus je leverd zo hard in op een fatsoenlijk beeldscherm in de laptop.
Het is toch goed om het aan te stippen vind ik. De review zegt ook duidelijk dat het de laptop minder veelzijdig maakt. Sommigen zoeken een laptop om op te gamen en misschien ook cpu intensief werk te doen.

Het is dan wel goed dat de cpu voldoende is om goed te gamen maar dat wordt ook gezegd in de review.
Maar dat zijn toch eerlijke punten?
Voor deze prijs zou je bijvoorbeeld ook de nieuwe Macbook Air kunnen kopen. Die heeft gigantische batterijduur en een fantastische CPU, maar die GPU haalt het dan weer niet bij een RTX 3060.
Het is maar net wat belangrijk voor je is.
Ik vind de toon van de review ook te negatief. Als je kijkt naar de gaming benchmarks, presteert dit apparaat echt super voor het geld. Ik heb niet goed gekeken, maar voor vergelijkbare gaming prestaties ben je denk ik al gauw 2000 kwijt. Daarnaast, de optie voor een krachtiger processor is er gewoon.

Het is goed dat de nadelen genoemd worden, maar voor mensen die specifiek zoeken naar een gaming laptop denk ik dat dit echt heel interessant is. Ik vind het wel een award waardig.

[Reactie gewijzigd door claudior op 23 juli 2024 19:39]

Prima review, maar... wederom niets over de koeling! Terwijl dit zo enorm belangrijk is voor dit segment.
Waarom wordt er door Tweakers bij het reviewen van gaming laptops nooit aandacht besteed aan het testen van de koeling? Wat worden de interne temperaturen van de gpu en cpu onder load? En blijft het oppervlak dan aangenaam. Produceren de vans veel geluid of blijft het rustig.
Volgens mij een kleine moeite met enorm veel meerwaarde.
Bij zware games zal hij wel luid zijn zoals vrijwel iedere gaming laptop.

Maar dat is ook de enige conclusie die je kunt trekken, voor de rest vind ik de gebrek aan temperaturen en dergelijke in deze review een groot gemis, zeker omdat bij aankoop van mijn vorige laptop dat 1 van de 4 prioriteiten was.
Bij zware games zal hij wel luid zijn zoals vrijwel iedere gaming laptop.

Maar dat is ook de enige conclusie die je kunt trekken,
Je kan ook concluderen of de notebook throttling toepast, of dat de koeling afdoende is.
Daarom zeg ik ook dat het de enige conclusie kunt trekken, in andere woorden vrij nutteloos zonder de rest te weten.
aan de heatpipes te zien is de koeling voldoende. mocht je een knutselaar zijn dan zou je zelf nog een pipe kunnen bijplakken zodat je boost wat hoger word
Voor prijs verwacht je geen slimline laptop. Dus oordeer "Nogal fors, dik en zwaar" is beetje vreemd. Kijk maar naar hardware. Twee grote koelers, 3 plaatsen voor opslag. Dat ruimte is gunstig voor meer variaties en koeling. Daarom moet je niet snel afkraken op dikke laptops.
Want we hebben gezien dat extra dunnere laptops minder ruimte biedt voor meerdere drives, koeling is platter en kan minder vers lucht aanzuigen, en dunner maken is ook duurder.

Wees daarom blij met meer dikte met meer gunstigere mogelijkheden en koeling. Ik zou daarom niet negatief oordeel vellen op dikke laptop. Zwaardere gaming laptops kunnen niet dun worden omdat koeling dan ook weer beperkt wordt. Snap je dat je rekening moet houden met interne opbouw en wat de voordelen zijn.

Als je denkt dat het béter kan met ruimte en dat smaller ook kan, dan kun je minpunt geven. Maar let wel op de scherpe prijs, want dat bepaalt ook de minpunt. We zien namelijk dat dunnere laptops al snel naar 2000 Euro lopen, terwijl goedkopere dikkere laptops nog onder 2000 blijft. Dus goede compromis in het geheel. Helemaal geen minpunt waard. Bovendien kan laptop zelfs makkelijker open.
Jammer dat Medion nou niet de i7 met 16GB had opgestuurd, denk dat de conclusie dan wat minder ehm negatief had geweest.
Blij dat er weer eens een lomp apparaat op de markt is, dun en plat is niet altijd beter.
Ik heb ook het idee, dat groter en zwaarder, mits juist toegepast, beter is voor een gaming laptop ivm betere koeling.

Zit er ook aan te denken om over te stappen van een desktop naar een laptop, aangezien we geen computer meer in de woonkamer willen hebben, maar ik zo nu en dan nog wel wil gamen. Deze review is erg nuttig om de huidige videokaarten in de laptops te kunnen vergelijken. Zit namelijk vanwege de kosten ook te overwegen om een 20xx GPU te nemen.
Precies de reden dat ik ook een laptop heb, ben helaas het marketing traject blind gegaan voor Asus Strix Scar, aka ieder jaar repasten van de thermals.
Ding choked zo hard dat ik nu een undervolt nodig heb om niet door de beveiliging heen te knallen met de temperaturen.
Vroeger had je daar toch minder last van, echter het geklaag over het gewicht was altijd een ding.
Ben misschien een azijn pisser maar je kan ook wat meer massa kweken, geloof me, dan heb je daar 0 last van.
20xx sla ik echt over om over een jaar of niet weer te hoeven, al zal het wachten worden ivm levertijden.
Ik ken nog laptops die 3 kilo waren (voeding niet meegeteld) en daar zat niet eens een gaming gpu in.
dus 2,5 kilo valt dan nog wel mee.

En zovaak gaat de laptop niet mee. Zal hem meestal thuis gebruiken en zo nu en dan op vakantie. Maar dan gaat hij ook alleen maar mee naar de accommodatie en niet iedere dag in de rugzak.
Nou ja dit, voor 1200 euro is deze laptop met i7 en 16gb helemaal een knaller.
kan je geen poot op breken idd
Jammer dat Medion nou niet de i7 met 16GB had opgestuurd, denk dat de conclusie dan wat minder ehm negatief had geweest.
Blij dat er weer eens een lomp apparaat op de markt is, dun en plat is niet altijd beter.
Ja jammer dat ze er een Intel Core i5-10300H er in gedaan hebben, al valt het erg mee dat de CPU traag is, hij heeft een Cinebench 20 - Multi score van 1.953 en dat op een TDP van 45W, mijn OC Intel Core i7-5775C die standaard 3,3GHz all cores is, en een TDP 65W heeft, een Cinebench 20 - Multi score heb op 4GHz all cores van 1.914, en op 4GHz zal me CPU met gemak op TDP van 95W zitten, wel erg jammer dat hij maar 8GB heeft.

En als ze het goed gemaakt hebben, is een lomp laptop helemaal niet slecht, want dan werkt de koeling VEEL beter dan die van zo een platte game laptop, waar hij bijna altijd te heet woord en de GHz terug clocken, en je de fans veel langzamer kan laten draaien en dat zo een lompe laptop nog steeds goed koelt en stil is.

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 23 juli 2024 19:39]

Gezien de huidige prijzen van videokaarten, krijg je bij deze laptop de rest van de hardware bijna cadeau.
Er wordt inmiddels ook al op laptops gemined, ben bang dat deze ook snel overal uitverkocht zal zijn...

Qua prijs is het inderdaad wel een heel goed bang-for-buck systeem, zeker in deze tijd
Goed dat we dit nog eens getest zien over verschillende laptops, de specs zijn een rad voor onze ogen. Het gaat eerder over hoevel stroom er naar de videokaart kan gaan en hoe goed die gekoeld kan worden. Zo kan een 3060 gemakkelijk sneller zijn dan een 3070 in een laptop.
Ligt het nou aan mij of zie ik geen temperatuur test?

Ik was er juist benieuwd naar, omdat de interne koeling veel lijkt op mijn Medion (i7 9750h + gtx 1660 ti) en daar was ik positief verbaasd over de temperaturen.

Ook zie ik nergens staan of Medion ook hier out of the box een undervolt heeft toegepast, is wel zo in mijn geval.

Kijkend naar de specs is dit zeker een goede laptop, ja er zit maar een i5 in zullen sommigen zeggen, maar voor gaming is dat voldoende.

Want voor die prijs krijg je ook nog een hele nette GPU (gezien de huidige markt) en prima scherm, plus ik waardeer de uitbreidingsmogelijkheden.

Heeft de laptop nadelen? Vast wel, maar daar is de prijs ook naar.
Weet iemand of de hashrate voor etherium mining ook gehalveerd is voor de 3060 laptop videokaarten?

edit: Waarom -1? Ik heb gewoon een oprechte vraag :/

[Reactie gewijzigd door Sjaakys op 23 juli 2024 19:39]

Dacht van niet, maar op een laptop minen met een gpu. Tsja ik heb het vroeger wel gedaan (3-4 jaar geleden), maar die zal zeer snel throttlen met alle geluidsproductie vanzelf
Volgens mij zag ik laatst nog berichten voorbij komen dat er hele farms met laptops staan te draaien, dus zo raar is dat sinds de 3000 serie niet. En als je er toch alleen maar mee gaat minen is het geen probleem de bodemplaat er af te laten en daar wat extra fans op te zetten. Al dan niet het koelblok te 'jerryrig-en' voor extra koelprestaties. Lawaai zal wel het minste probleem zijn bij mining :).

Edit: En lees net bij de buren dat die restrictie voor miningprestaties alweer omzeild zijn nog voor de desktopkaarten goed en wel in de winkel liggen.

Dus mocht er al een beperking op zitten, zal het wel niet veel uit gaan maken. En gezien het feit dat de desktopkaarten al bijna 3x over de kop gaan is deze laptop misschien nog wel een leuke investering. Kun je na een jaartje minen vast nog wel voor 700 euro kwijt, heeft de kaart je alsnog maar 400 euro gekost, nog altijd beter dan de 700+ euro die het in de winkel moet gaan kosten :P.
En op papier lijkt de laptop variant van de 3060 nog beter dan de desktopvariant.

Ik denk dat deze laptop niet voor de normale sterveling beschikbaar zal zijn.
Hell, ik denk dat de prijs van 1099 ook niet eens gehaald gaat worden. De huidige P10 met 2060 en i7 moet al 1500 euro kosten, hoe kun je daar met de chipschaarste 200 euro (of 400 met de i5) onder gaan zitten...

[Reactie gewijzigd door BLACKfm op 23 juli 2024 19:39]

@Sjaakys Denk van niet. Nvidia heeft alleen een lock voor ETH ingesteld voor de desktop kaarten.

[Reactie gewijzigd door Ludwig005 op 23 juli 2024 19:39]

Waar de beschikbaarheid van Nvidia's nieuwe Turing-kaarten voor de desktop zo ongeveer tot het nulpunt is gedaald, lijkt er meer mogelijk als je nu een nieuwe gaminglaptop wil met een 'RTX3000'-gpu in het vooronder.
Zijn er nieuwe Turing kaarten? Volgens mij hier een foutje en zijn het ampère kaarten.
Volgens een eerder gerucht wel, maar ik bedoelde Ampere inderdaad 8)7. Dank voor het melden!

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.