Door Wout Funnekotter

Hoofdredacteur

De nieuwe MacBook Preview

Dunner en lichter dan een MacBook Air

09-03-2015 • 22:32

397

Multipage-opmaak

Inleiding

Het is alweer even geleden dat Apple een echt nieuwe MacBook liet zien. De laatste keer dat Apple een nieuwe serie startte in zijn line-up van laptops was 2008, toen de fabrikant met de MacBook Air het meest aansprekende model introduceerde van wat nu bij Windows-machines een 'ultrabook' heet, waarbij de focus ligt op een dunne en lichte laptop.

Nieuwe 12" MacBook

Het duurde even voor de rest van de industrie een inhaalslag gemaakt had na de introductie van Air in 2008, maar de laatste jaren heeft vrijwel elke grote laptopfabrikant zich op dit segment van dunne, lichte en vaak ook luxe laptops gestort. Apple hield zich ondertussen rustig: de MacBook Airs kregen om de zoveel tijd een refresh, met snellere cpu's, meer geheugen en betere opslag, maar Apple sleutelde nauwelijks aan de behuizing en ook de schermen bleven vrijwel identiek.

Maandagavond kwam echter het moment waarop Apple toonde waar het de laatste jaren druk aan gewerkt had. Niet in de vorm van upgrades van de huidige modellen, maar met een compleet nieuw model: de MacBook 12". Deze valt dus niet in de MacBook Air- of Pro-lijn. De nadruk ligt bij deze nieuwe MacBook op dikte en gewicht, nog meer dan bij de MacBook Airs. Dat levert een laptop van 13mm dun, die minder dan een kilo weegt en volledig passief gekoeld is.

Na afloop van de presentatie konden wij even aan de slag met dit lichtgewicht, die naast zijn ranke behuizing nog over enkele interessante high-tech vernieuwingen beschikt.

Naast de nieuwe MacBook vertelde Apple op zijn eigen evenement ook meer over de Apple Watch. Lees voor meer informatie over het horloge het nieuwsbericht van maandagavond of de preview van september vorig jaar. Zodra we de kans krijgen, nemen we de Watch onder handen voor een review.

Een behuizing van 920 gram

Volgens Apple is het formaat van de nieuwe MacBook bepaald door de afmetingen van het toetsenbord. De fabrikant wilde een fullsize-toetsenbord gebruiken en dus niet inleveren op de grootte van de toetsen, of gedwongen zijn een rare indeling te gebruiken. Daardoor kwam de fabrikant uit op een formaat van 12".

Ondanks dat hij daarmee een iets groter scherm heeft dan de 11,6"-MacBook Air, is hij zowel dunner, kleiner als lichter dan dat model. Waar de kleinste MacBook Air 1,08kg weegt, geeft de weegschaal bij de nieuwe MacBook 920 gram aan. En terwijl de kleine Air op zijn dikste punt 1,7cm meet, komt de nieuwe MacBook slechts tot 1,3cm. Ook is de 12"-MacBook smaller dan de 11,6"-variant van de Air. Dat alles zorgt ervoor dat hij vederlicht en compact aanvoelt als je hem oppakt en het lijkt zo op het eerste gezicht een hele goede laptop voor onderweg.

Nieuwe 12" MacBook
Nieuwe 12" MacBookNieuwe 12" MacBook

De behuizing is volledig van aluminium gemaakt, een unicum voor Apple. Vorige MacBooks gebruikten ook nog andere materialen voor de doorgave van draadloze signalen, maar bij de nieuwe MacBook zijn de antennes in de behuizing verwerkt. Het uiterlijk is verder niet wezenlijk anders dan dat van andere MacBooks: ook deze nieuwe laptop maakt gebruik van een wigvorm die aan de voorkant taps toeloopt. Hoewel hij dunner en lichter is dan eerdere MacBooks lijkt hij niet op stevigheid ingeboet te hebben. De aluminium-behuizing voelt rigide en piept of kraakt nergens.

In hun zoektocht naar een dunne laptop heeft Apple vrijwel alle aansluitingen verwijderd. Er zijn er twee over: de koptelefoonuitgang en de usb-poort. Die laatste is niet een normale usb-poort, maar eentje van het nieuwe usb-c-type uit de usb 3.1-standaard. Net als Apples Lightning-aansluiting kan deze voor een heleboel zaken ingezet worden. Net als bij vorige usb-versies kun je hem gebruiken voor het aansluiten van randapparatuur, maar je kunt de kleine stekker ook inzetten voor het aansluiten van een beeldscherm en hij wordt zelfs gebruikt om de gehele laptop mee op te laden.

Nieuwe 12" MacBook

Apple heeft altijd al een drang naar minimalisme, maar in de dagelijkse praktijk zal één aansluiting in sommige gevallen niet handig zijn. Apple komt met verloopstekkers, die de uitgang bijvoorbeeld opsplitsen in twee usb-poorten - één voor laden, één voor randapparatuur - en nog een hdmi-uitgang. Deze zullen niet goedkoop zijn. De beschreven kabel zal maar liefst 89 euro gaan kosten. Aangezien usb 3.1 een standaard is kunnen andere bedrijven ook dit soort kabels en verloopjes gaan maken. We hopen dat die een stuk goedkoper worden. Dat je niet even snel een usb-stick in de laptop kan steken blijft echter een manco.

Vernieuwd toetsenbord en touchpad

Wanneer je de nieuwe MacBook openklapt valt op hoe nauw de behuizing rondom het toetsenbord zit. Waar je bij veel laptops ruimte hebt zitten tussen de zijkant van het toetsenbord en de rand van de behuizing, loopt het toetsenbord van de nieuwe MacBook vrijwel van rand tot rand. Het tweede dat opvalt is het naar verhouding enorme touchpad, dat een groot deel van het laptopoppervlak inneemt.

Voor beide heeft Apple naar eigen zeggen de techniek compleet omgegooid. Ten eerste zijn de toetsen veel dunner gemaakt, wat vanwege de dunne behuizing nodig was. Daarbij is de fabrikant afgestapt van het vertrouwde schaar-mechaniek en heeft Apple een nieuw mechaniek voor de toetsen ontworpen onder de naam 'butterfly mechanism'. Dit moet niet alleen dunnere toetsen mogelijk maken, maar er ook voor zorgen dat toetsen niet meer kunnen wiebelen, waardoor het niet uitmaakt waar je ze aanraakt.

Nieuwe 12" MacBookNieuwe 12" MacBook

De toetsen zijn zeker dunner, zo dun dat we er nog niet over uit zijn of we het een goede zet van Apple vinden. De hoeveelheid 'travel' is minimaal, waardoor het in het begin bijna leek of we op een touch-cover van een Surface aan het tikken waren. Het deed ergens ook wel denken aan tikken op een grote tablet. Dat wil niet zeggen dat er helemaal geen feedback is - want die is er wel degelijk - maar het voelt compleet anders dan wat we gewend zijn van laptoptoetsenborden. Het is moeilijk om te zeggen of het een verbetering of verslechtering is, want daarvoor moeten we echt meer tijd doorbrengen met de nieuwe MacBook.

Ook de techniek achter de touchpad is op de schop gegaan. Oudere modellen werkten met een scharnier onder de bovenste rand, waardoor de touchpad dus een klein beetje kantelt bij het indrukken. De nieuwe touchpad wordt in zijn geheel ingedrukt. Daarbij is de touchpad voorzien van meerdere druksensoren waardoor het mogelijk is om op twee niveaus te klikken. Door licht op de touchpad te drukken doe je een normale muisklik, maar voer je daarna meer druk uit, dan kun je 'doorklikken'. Op beide niveaus voel je de klik door een motortje in de touchpad dat haptische feedback geeft. Apple deed voorkomen dat het om een eigen ontwerp gaat, dat zou betekenen dat het bedrijf geen trackpads van Synaptics meer gebruikt.

Nieuwe 12" MacBook

Apple gaat de 'force click' inzetten als een soort extra muisknop. In de Mail-app kun je daarmee bijvoorbeeld een preview krijgen van weblinks of een bijlage of een adres opzoeken. En door een force click te doen op een icoon in het Dock krijg je een overzicht van openstaande documenten. Dat werkt bijvoorbeeld goed bij Pages. De nieuwe touchpad is geen revolutie, maar de extra 'knop' maakt dat je gewoon wat meer functionaliteit in de interface kunt ontsluiten. De 'force click' voegt zich daarmee bij de normale muisklik, de rechtermuisklik en de bestaande multitouchgestures in OS X.

Een passief gekoelde processor en Retina-scherm

De nieuwe MacBook wordt mede mogelijk gemaakt door Intels Core M-soc, die slechts 5W gebruikt. Dat is de reden dat de behuizing zo compact kan zijn en dat is ook de reden dat het gehele systeem passief gekoeld is. Deze MacBook heeft dus geen roostertjes en geen ventilatoren. De keerzijde van de medaille is dat de nieuwe MacBook daarmee geen krachtige machine is. Het instapmodel krijgt een Core M-cpu met een basiskloksnelheid van 1,1GHz en een turbo naar 2,4GHz.

Nieuwe 12" MacBook

Een dergelijke cpu kan behoorlijk wat werk verzetten, als de turbo maar lang genoeg aan kan staan. Dat zal volledig afhangen van de koeling. Mocht Apple het voor elkaar gekregen hebben om de Core M-cpu afdoende te koelen waardoor hij de turbo van 2,4GHz kan vasthouden voor lange tijd, dan zal de nieuwe MacBook voor de meeste taken meer dan snel genoeg zijn. De snelste variant krijg overigens een Core M-cpu met een kloksnelheid van 1,3GHz tot 2,9GHz.

Alle modellen zullen uitgerust worden met 8GB aan ram en de keuze uit een 256GB of 512GB ssd. Er komt dus geen model met 4GB aan geheugen en een 128GB schijf, zoals bij de Air wel het geval is. Aan de ene kant zorgt dat voor een hogere instapprijs, maar je weet wel dat je zowel qua opslag- als werkgeheugen niet snel in de knoop zal komen. Een 39,7Wh-accu moet ervoor zorgen dat je met de nieuwe MacBook een volle dag kunt werken.

De 12"-notebook is voorzien van een Retina-scherm met een resolutie van 2304x1440 pixels, goed voor een pixeldichtheid van 226 ppi. Dat is fors meer dan de 135 ppi van de 11,6" MacBook Air. Apple gebruikt in tegenstelling tot de Air-serie nu ook een ips-paneel, waardoor de kijkhoeken goed zijn. Het paneel leek zo op het oog gelamineerd, wat het effect geeft dat het scherm bovenop de behuizing ligt in plaats van erin. De semimatte afwerking maakt het geheel af en zorgt ervoor dat dit een van de mooiste schermen is die wij tot nu toe in een laptop gezien hebben. Nu maar hopen dat Apple deze kwaliteit ook heel snel naar de MacBook Airs brengt.

Nieuwe 12" MacBook

Tot slot

Met de nieuwe MacBook laat Apple duidelijk zien dat het bedrijf nog niet verleerd is hoe je een dunne, lichte en compacte laptop maakt. Het 12"-apparaatje heeft in de korte tijd die we ermee door konden brengen flinke indruk op ons gemaakt, vanwege de compacte behuizing, het prachtige Retina-scherm en het grote touchpad. Voor mensen die hun laptop veel meenemen en genoeg hebben aan de prestaties van de Core M-cpu lijkt de nieuwe MacBook een heel goede metgezel.

Maar Apple lijkt een beetje doorgeslagen in zijn minimalisme. De usb-c-connector mag dan veelzijdig zijn, je zult in de praktijk wel dure verloopkabels en splitters erbij moeten kopen en het feit dat je niet gewoon een usb-stick erin kunt stoppen zal in dagelijks gebruik bij veel mensen een probleem zijn. Daarnaast weten we ook nog niet goed wat we van de extreem platte toetsjes moeten vinden, maar we denken dat die zeker niet iedereen zullen bekoren.

En dan is er nog de prijs. Met al die mooie nieuwe technologie wordt de nieuwe MacBook verre van goedkoop: het instapmodel begint bij 1449 en voor de duurste variant betaal je 1799 euro. Voor hetzelfde geld koop je ook prachtige ultrabooks met Windows, of een veel krachtigere MacBook Pro.

Wat buiten kijf staat is dat de nieuwe 12" MacBook een knap staaltje engineering is die de concurrentie op bepaalde vlakken weer een nieuwe maatstaf geeft om naar te streven. Het is te hopen dat sommige van die vernieuwingen op termijn doorsijpelen naar de MacBook Air-serie, zodat ze voor een grotere groep financieel bereikbaar worden.

Reacties (397)

Sorteer op:

Weergave:

"Maar Apple lijkt een beetje doorgeslagen in zijn minimalisme. De usb-c-connector mag dan veelzijdig zijn, je zult in de praktijk wel dure verloopkabels en splitters erbij moeten kopen en het feit dat je niet gewoon een usb-stick erin kunt stoppen zal in dagelijks gebruik bij veel mensen een probleem zijn. Daarnaast weten we ook nog niet goed wat we van de extreem platte toetsjes moeten vinden, maar we denken dat die zeker niet iedereen zullen bekoren."

Het is inderdaad lastig om niet snel ff een SD kaart of usb stick te kunnen lezen. Maar ik heb ook het gevoel dat dit ook niet meer dan een tijdelijke ergernis is.

De hele it industrie zit nu al zo'n 30 jaar te wachten op 1 stekker die alles kan. USB-C lijkt die belofte waar te gaan maken. Niet alleen Apple, maar ook Microsoft en Intel hebben veel energie gestoken in de conceptie van deze standaard, en het spreekt ook voor Apple dat ze hun ego aan de kant zetten en geen Thunderbolt pushen, iedereen is het er wel over eens dat dat niets geworden is.

Binnen nu en 2 jaar verwacht ik ook veel apparatuur dat met type -C wordt uitgerust usb sticks, printers, telefoons, externe hdd's ect.

Tegen die tijd zal niet alleen de MacBook type C hebben, maar 99% van de consumenten apparatuur.
Verwijderd @MenN9 maart 2015 22:51
Ik denk eerder dat de usb stick usecase verschuift naar wireless (wifi). Voor de Mac heb je tegenwoordig al Airdrop. Daarnaast zie je uitwisseling ook steeds meer via Cloud services als Dropbox plaatsvinden.

De USB stick zal over niet al te lange tijd de weg van de cdrom en diskette gaan denk ik. Vergelijk ook het verdwijnen van DVD/blu-ray tov netflix.
Helemaal mee eens. Ik heb geen enkele Mac maar in zijn algemeenheid is het jaren geleden dat ik een USB stick heb gebruikt. Thuis heb ik een NAS en op het werk werken we met Dropbox, ik zie geen enkel scenario meer (voor mij) om nog sticks te gebruiken.

Ik vind dat Apple een goede keuze heeft gemaakt, net als bij het verwijderen van de optische drive destijds. Ook daar was veel tegenstand, maar achteraf een goede stap. Buiten dat zijn er genoeg andere MacBooks met meerdere aansluitingen. Het enige terechte punt van kritiek vind ik de hoge prijs van kabels.
Redenen waarom ik USB gebruik:
Adapter draadloze muis,
USB stick voor OS install,
USB stick om films op mijn tv af te spelen,
Opladen van mijn IPhone, ...

Het strafste aan deze laptop vind ik dat je niet eens tegelijk kan opladen en aansluiten op een extern scherm!
Als je voor deze redenen de mogelijkheden van Apple bekijkt, dan heb je volgens hen geen USB nodig.
De draadloze muis van Apple werkt prima over ingebouwde Bluetooth.
OS Install gaat over het netwerk.
Beeld delen gaat via AirPlay (kan ook een externe monitor zijn)
Opladen van iPhone gaat veel sneller via een gewone oplader ipv USB.
Overal wel accessoires van Apple voor nodig, maar als je deze nieuwe MacBook koopt ga je voor mobiliteit dus wil je geen kabeltjes. Hij is daardoor niet voor iedereen gemaakt, maar gelukkig sta je vrij om een MBP of een niet-Apple laptop te kopen.
heb je wel eens een externe monitor gebruikt via airplay?
dat is geen pretje :) (lag)

verder wel met je eens, deze laptop is gericht op mobiliteit, niet op werken met 2 monitors. als je dagelijks achter een bureau zit dan heb je geen 12 inch lichtgewicht nodig. en als je wel een keer met deze met 2 monitors wilt werken? dan koop je toch lekker een verloopkabel? lijkt me dan ook niet zo'n probleem.
Er zal op den duur wel een externe monitor van Apple komen met een USB type C connector. Die zal dan ook wel de laptop kunnen opladen.
De nieuwe "thunderbolt"/usb display!
Ik heb nooit last van lag, ik prik gewoon mijn ethernet-thunderbolt adapter in de.. ow.

tijd voor nog een adapter kabeltje :P
Volledig mee eens, behalve het beeld delen.
Ik denk dat hun visie is dat je er een apple compatibel beeldscherm op aansluit en dat het beeldscherm zelf dan meerdere usb-c aansluitingen heeft. Chaining dus.
Heb je al eens een draadloze muis via Bluetooth gebruikt? Is één groot lagfest!
Heb je wel eens een MagicMouse van Apple gebruikt die er voor bedoeld en gemaakt zijn :-)
Die heb ik inderdaad al eens gebruikt, ergonomisch komen ze niet in de buurt van mijn goedkope m235, ze zijn ook nog eens groter en de cursor lagt over het scherm, geweldig ding hoor,...
Cursorlag heb ik geen enkel probleem mee hoor. Met pro/high-end gaming systemen snap ik dat draadloze muizen een no no zijn, maar voor huis tuin en keuken gebruik zijn deze dingen fantastisch.
niet te vergeten de lage dpi setting en prijs....
Nog nooit last van gehad.
Nou, ik heb dus een draadloze muis (simpel dingetje) via bluetooth en dat werkt net zo goed als een andere muis. Draadloos of bedraad. Weliswaar via windows, maar dan nog. Onzin dus.
Ik gebruik hier al jaren met plezier een Razer-muis met bluetooth en een bluetooth Trackpad van Apple. Die werken lekker vlotjes zonder enige lag (zowel op Linux, Mac, Android als Windows). Ik vrees dat je dus slechte muizen geprobeerd hebt, een slechte BT-ontvanger hebt of dat je in een buurt zit waar de 2.4GHz overbelast is.
Apple denkt wel vaker wat voor de gebruiker.

Ik merk in mijn omgeving dat het wel super makkelijk is om met een USB stick of USB HDD ff snel dingen uit te wisselen zeker tussen verschillende platformen.
Ben je een Apple gebruiker? Ik gok van niet :)

Waarom ik die vraag stel, is omdat het vaak de Windows gebruikers zijn die dit soort opmerkingen maken. Ik zie hierboven ook mensen klagen over het tekort aan USB poorten vanwege muizen, USB sticks, ed.

Mensen kunnen vaak moeilijk oude gewoontes loslaten. En dat is niet de schuld van Apple. Ik merk dat de bluetooth muizen/keyboards/trackpads van Apple erg goed werken, dus waarom zou ik nog een USB poort willen gebruiken om een ander randapparaat aan te sluiten? Zou je de ergonomie niet fijn vinden (waar best wat voor te zeggen is overigens) dan kan je ook heel simpel op zoek kunnen gaan naar een fatsoenlijke bluetooth muis.

USB stick? Dat is toch zo'n ding wat je steeds kwijt raakt? Of altijd ergens hebt liggen, waar je op dat moment net niet bent? Of net uitgeleend hebt als je hem zelf nodig hebt?

Ik gebruik overal (een in eigen beheer zijnde) cloudstorage voor. Niks geen USB devices nodig. Als ik iets wil delen stuur ik gewoon een linkje door en het andere persoon kan het zelf downloaden vanaf mijn cloud. En dat werkt op zowat alle platformen. :)
Ik ben inderdaad geen Apple gebruiker, maar ik heb sinds een jaar een fijne ultrabook gekocht. Toch heb ik het gebruik van de verschillende poorten onderschat.

Voor mijn werk kom ik vaak bij klanten over de deur. Die hebben dan vol trots bijvoorbeeld; oude beamer geregeld (VGA = helaas pindakaas), geven je een usb-stick met hun bestanden en hebben niet altijd de handigheid in het werken in een cloud omgeving (heb ook een cloud in eigen beheer naast Dropbox en Onedrive) etc...

Kortom; ik snap dat Apple de formfactor belangrijk vind, het is een gewaagde beslissing. Ik kan prima met zo´n laptop werken, maar helaas zullen velen van ons regelmatig situaties tegenkomen waarbij het toch noodzakelijk is om flexibel te kunnen zijn.
Mee eens met elk punt... maar dan heb je of de MBP, MBA of de MBr nodig.

Ik denk dat de MB vooral op profesioneel gebied bij mensen (zeker niet iedereen!) tot lastige momentjes kan leiden. Maar voor thuis gebruik is het allemaal totaal niet spannend.

Voor academia die constant tegen beprerkingen op de werkvloer (stopcontacten!), veel gare beamers moeten gebruiken en veel met USB devices werken is dit duidelijk niet de eerste keus
Grappig dat precies hetzelfde opgaat voor Windows 8. Daarbij kreeg Microsoft ook een shitload aan kritiek, vaak om dezelfde reden 'oude gewoontes' moesten opeens aangepast worden.

Verder is het roepen dat usb sticks ouderwets en onhandig zijn natuurlijk volkomen een persoonlijke mening. Ik gebruik nog bijna wekelijks de usb stick. Ik hoef niet alles in de cloud. En zelf investeren in een eigen cloud is niet nodig, want ik heb een handige usb stick. Veel goedkoper!
ZO heb ik al jaren geen USB stick meer gebruikt. Het enige dt ik gebruik is 1 Thunderbolt aansluiting en Cloud. als er een MBP zou komen met alleen 1 USB en Thunderbolt zou ik er zeker tevreden mee zijn.
Aangezien niet al mij apparaten compatible zijn met Apple is een usb ingang handig om data snel over zetten. B.v. film naar mediaspeler via USB 5 minuted, draadloos 6 uur ...

Daarnaast zet Apple zelf ook draadloze functionaliteit uit op ouder apparatuur, denk aan Airdrop dat maar op een selectief aantal Apple devices werkt (b.v. iPad 2, prima apparaat maar geen Airdrop!).

Goedkope kabels / splitters worden ook door door Apple incompatibel gemaakt.

Dus hoe mooi en knap ook gemaakt, niet alle keuzes sluiten aan bij eenvoudige functionele of financiële wensen van de gebruiker.

[Reactie gewijzigd door K.C. op 25 juli 2024 22:29]

inderdaad ik heb zelf geen Apple, ik gebruik Linux en Windows.
mogelijk dat ik wat opgeruimder werk, ben mijn usb stick eigenlijk zelden kwijt.

niet iedereen wil een cloud omgeving gebruiken om alleen maar wat te bestanden uit te wisselen die te groot zijn voor via de mail omdat een fabrikant vorm laat voor laat gaan voor functie .

en zoals aangehaald een beamer aansluiten.
kan best zijn dat het net zo gaat als met fireware ...
hebben ze die les nog niet geleerd ?
Als ik al een USB poort gebruik is het hoogstens één enkele, om een scanner aan te sluiten, of om mijn iPhone op te laden onderweg als ik hem vergat op te laden thuis.

Ik vind het prachtig compromisloos, die ene USB-C. Voldoet 99% van de tijd, sowieso als je onderweg bent, en de andere 1% kan je via een kabeltje oplossen, volgens je behoefte.
Je komt thuis, de Macbook is bijna leeg want je hebt je Macbook de hele dag gebruikt op je werk of op school. Je legt hem aan de oplader (usb-c). Oh, ik wil een scan maken, maar dat kan niet want hij ligt aan de oplader, wat nu!!
Heb nu een Macbook Pro, vergelijkbare autonomie, en ik kom eigenlijk zo goed als nooit met een lege batterij thuis (laad hem in principe ook niet op, overdag). Er is dus altijd gelegenheid om thuis nog een uurtje iets te doen zonder opladen.

En anders kan een kabeltje de oplossing bieden. Of anders tien minuten later scannen?

Ik zie het probleem niet.
Voor jou is het misschien geen probleem, maar voor de mensen die het wel uitmaakt? Ik heb nu al een hekel aan de 2 USB-poorten in mijn (vaste) laptop, 1 voor het opladen van mijn iPhone en één voor de connector van mijn tobo + muis, wat moet dat worden met één aansluiting voor alles? In mijn laptop zitten nu VGA, Ethernet, 2 USB, kabel voor speakers én de oplader..
Wat je moet begrijpen is dat dit geen laptop is die een laptop voor iedereen wil zijn. En dat is net het mooie eraan: achter deze Macbook zit een idee dat op een consequente manier is doorgetrokken.

Jouw behoeftes matchen niet met een laptop die zo mobiel mogelijk wil zijn. Als je de behoefte hebt om constant 5 kabels aan je laptop te hangen voor allerlei randtoestellen moet je niet dit soort laptop kopen. Want geef toe, dit is toch een beetje vreemd: een extern toetsenbord ? Een bekabelde muis? VGA? Ethernet kabel? externe speakers...? Daar zijn, als je dan toch zo'n device wil koppelen allemaal draadloze alternatieven voor, die zo veel handiger zijn.

Voor iemand die alternatieven wil zoeken (of heeft) voor al die bekabelde toestanden is dit een geknipte laptop.

Als je dan toch zo kabel-gek bent, zijn er overigens diverse verloop- en combinatie-kabels to koop. Dan kan je bijvoorbeeld via één enkel verloop kabeltje je voeding, monitor en een gewone usb kabel aansluiten. Een kabeltje loskoppelen en je bent weg. Perfect toch?
Dan is deze laptop niet voor jou.

En Apple is daar echt niet verdrietig om.
Bestaan err nog bekabelde scanners die je alleen op je laptop kan aansluiten dan?
Geef mij maar een kabeltje, ik vind daarvoor WiFi veel te sloom :)
Hoe kan A-C WiFi nu sloom zijn? Het is hier command p en paar seconden later print ie hoor
Niet iedereen heeft een AC-verbinding he ;)
Neem een AirPrint printer, ik gebruik dit al jaren. Geen kabel nodig om te scannen of te printen. Is bovendien sowieso nodig om normaal te kunnen printen van de iPhone of iPad.
Waarom zou ik willen printen vanaf een iPhone? Documenten maken (en printen) doe ik op mijn computer, iPhone (vind ik) is daar te klein voor. Grote documenten kan ik met het slechte bereik 3G hier amper binnenhalen, laat staan printen. Bovendien hoeft lang niet alles via Apple('s software) te gaan.
Volgens mij kan je wel tegelijkertijd laden en bedraad een extra beeldscherm eraan hangen. De dongles die ze bekendgemaakt hebben zijn:
  • USB-C naar USB-C + HDMI + USB-A
  • USB-C naar USB-C + VGA + USB-A
  • USB-C naar USB-A
Dat staat trouwens ook ergens in het artikel:
Apple komt met verloopstekkers, die de uitgang bijvoorbeeld opsplitsen in twee usb-poorten - één voor laden, één voor randapparatuur - en nog een hdmi-uitgang.
Ik vraag mij wel af hoe groot die dongel wel niet wordt als er én 2 usb-poorten op komen (-a en -c) én zo'n lompe VGA-aansluiting. Verder niets tegen VGA, want ik (moet het ook) gebruik het ook, maar dat ding moet dan wel gigantisch (in vergelijking met één usb-c) worden..
Dat is dus gewoon een super handig docking kabeltje voor thuis.
Je hebt gelijk, en lijkt mij tevens de rede waarom die poorten in beginsel niet op dit type macbook aanwezig zijn.

En dat de macbook niet tegelijk kan opladen en verbonden kan zijn met een monitor klopt volgens mij niet. Je monitor is of voorzien van de moderne usb-c aanluiting en kan direct in de macbook (is dan niet het hele voordeel dat de macbook zich gelijktijdig oplaadt via de monitor?), of de monitor is voorzien van een hdmi aansluiting, in welk geval je bovenstaande verloop gebruikt en een oplaadpunt gewoon aanwezig is.
Het strafste aan deze laptop vind ik dat je niet eens tegelijk kan opladen en aansluiten op een extern scherm!
Dat kan dus wel via de adapter die ze leveren van USB-C naar -> USB-C, USB en HDMI

Deze kun je alle drie tegelijk gebruiken.
Weer een extra verloop kabeltje, wat een mobiliteit!
Ja want dit kabeltje heb je dus thuis liggen aan je scherm met een vaste oplader eraan. neem je hem dan mee hoef je maar een kabeltje los te trekken en niet een hele bos. Dit vind ik ook een enorm voordeel van het daisychainen dat fireWire, Displayport en Thunderbolt faciliteren. je hebt maar een kabel nodig naar je main device.
Hier op mn werk ook. Ik gebruik 1 Thunderbolt poortje voor mn Lacy Diskstation, extern scherm en backup Lacy. Ik snap al dat gezeur over die ene poort niet.
Dan is deze Macbook niet voor jou als je dat een probleem vind.

Wat is dus het probleem?
Installeer je elke dag een OS op hetzelfde apparaat? En ik hoop echt voor je gemoedsrust dat jij je films elders hebt staan en niet elke keer loopt te pielen met usb sticks voordat je iets kan kijken. Opladen van je iPhone gaat natuurlijk heel makkelijk met je usb-c naar lightning kabel, want ja, dat antieke protocol moeten we ook maar snel omheen, niet?
nee, waarom, met een usb stickje en een laptop gaat het heel gemakkelijk voor mij, zie niet in waarom ik zwaar moet investeren in een nas
Ik ook niet. Daar heb je interne opslag voor right? 256GB is best wel redelijk wat zeker voor SSD begrippen. 512 is dan echt bizar veel eigenlijk, maarja als het je main drive is, valt het opzicht allemaal wel mee. Mn muziek collectie kan ik er dan lig al niet meer op kwijt.

@ sigmundfreund: OS installeren op een mac kan sinds 2011 via een wifi verbinding die de rest verder voor je regelt.
Redenen waarom ik USB gebruik:
Adapter draadloze muis,
USB stick voor OS install,
USB stick om films op mijn tv af te spelen,
Opladen van mijn IPhone, ...

Het strafste aan deze laptop vind ik dat je niet eens tegelijk kan opladen en aansluiten op een extern scherm!
* Bluetooth muis
* Macs hebben al jaren een ingebouwd minimaal OS voor web install
* iTunes
* Batterij, verloopstekker
* Maar wat nu als je een scherm hebt die stroom teruggeeft aan een aangesloten USB apparaat? De Apple displays kun je met drie kabels aansluiten aan je Macbook: Thunderbolt voor video, USB om hem als USB hub te gebruiken, en een power kabel zodat alleen het beeldscherm aan de stroom hoeft. Dat kan nu dus met maar 1 kabeltje. Mits natuurlijk USB 3.1 de benodigde bandbreedte voor een 2550xnogwat scherm heeft.
Volgens mij kan dat wel hoor. Voor €79,- koop je een adapter met usb-c en hdmi waarmee dit mogelijk is. Vraag alleen is of je dat moet willen.
Inderdaad, waarom geen 2 usb poorten erop, zoveel ruimte kost dat toch ook weer niet, iedereen tevreden
Dus omdat jij geen USB-sticks gebruikt, doet niemand dat?
In de klas is het zeker handig om even een USB-stickje door te geven, omdat het school-internet het voor grote bestanden toch niet redt.
AirDrop is peer to peer
Ja want iedereen in de klas heeft een Mac? 8)7
95% zit op een Windows-laptop hier, dan heb je helemaal niks aan je AirDrop. En daarbij, een goeie USB3-stick is veel sneller dan een ad-hoc netwerkje.
Een werkgroep heeft toch wel een vorm van gedeelde folder. Dropbox bv waar iedereen in zit en automatisch gesynched wordt.

Voor mijn part bittorrent sync. Verdelen van bandbreedte. Krijgt iedereen het bestand tegelijkertijd ipv "hier. Kopieer dat even en geef dan door aan de rest"
Moest er deftig internet zijn op school, zou dat een geldige optie zijn. Maar als je even een Virtual Machine, of een installer van een of ander softwarepakket wil delen, dan is een USB stick écht wel de enige optie.
Kortom; tijd dat men het interne netwerk op de schop neemt, daar bij die school van jou.
Klopt, maar tegelijkertijd wil dat ook zeggen dat het hele cloud-gebeuren niet de beste oplossing is om lokaal bestanden te delen.
In jouw specifieke situatie. De vraag is vervolgens of je dat als gemiddelde of als uiterste ziet.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 25 juli 2024 22:29]

Hoezo? Bittorrent binnen het netwerk maakt gewoon gebruik van de hoogst mogelijke snelheid en die is gelimiteerd door de snelheid van het draadloze netwerk. P2P werkt in dergelijke gevallen altijd sneller (groep van 30 man die hetzelfde bestand nodig heeft). Also. Hoge scholen en universiteiten hebben naar mijn weten vaak een behoorlijk rappe internetverbinding. Zo zit ik hier nu met een upload van ongeveer 30mbit extern

edit:

Dit was draadloos in het schoolcafé. Zitten dus ook een behoorlijk aantal studenten met laptops en smartphones hier.

[Reactie gewijzigd door supersnathan94 op 25 juli 2024 22:29]

Op kabel bij ons op school haal je 100mbit up, 100mbit down. Op wifi zitten er echter gemakkelijk 100 clients op één access point, wat enorme gevolgen heeft voor de snelheid en stabiliteit van je verbinding.

Wat ik wilde zeggen is dat het argument "ik gebruik geen USB-apparaten" lang niet voor iedereen geldt. Er zijn genoeg mensen die wél nood hebben aan meer dan 1 USB-poortje. Deze macbook valt al zeker af voor velen, enkel en alleen door de keuze van 1 enkele USB poort.
Waarom zou je een Virtual Machine willen installeren op je MacBook? Als je wilt gamen zijn er echt betere alternatieven, dat zal ieder persoon die een beetje iets van computers af weet ook kunnen vertellen. Daarnaast, als 95% van de mensen in je klas een Windows-laptop heeft, waarom zou je dan software pakketen willen delen? Just wondering...
Hier is het andersom. USB-sticks zijn afgeschreven net als floppy's, cd en dvd's

[Reactie gewijzigd door n8n op 25 juli 2024 22:29]

Leg me geen woorden in de mond, ik heb nergens beweerd voor iedereen te spreken. Het probleem in de klas is op te lossen met Dropbox, zo niet, dan koop je toch gewoon een Mac met meer poorten of een Windows bak.
Weleens een schone install gedaan van een besturingssysteem? Reuze handig zo'n stick. Ik gebruik ze ook niet dagelijks, maar ik ben blij dat het nog kan. Cloud is fijn, tot er ineens even storing is. En dat komt dus echt nooit uit.
Weleens een schone install gedaan op een mac? Heb je namelijk geen enkele media voor nodig. Hij laad namelijk een virtuele recovery partitie in over het internet die de OS installeert terwijl hij download. Verder zijn alle tools zoals partitie beheer en de terminal aanwezig in deze recovery partitie.
En als het internet nou niet werkt? Ja, echt, dat komt voor. En als je nou, zoals heel veel mensen, er Windows op wilt zetten?

[Reactie gewijzigd door RoJan op 25 juli 2024 22:29]

De iso image die je op je USB wilt zetten komt 9/10 keer ook gewoon van het internet en overigens is de kans waarschijnlijk groter dat je je usb stick kwijt bent of kapot is dan dat er een internet storing is.
Ik begrijp het probleem niet, er zit toch een USB-poort op, als je echt één denkt nodig te hebben?
USB's hebben bijvoorbeeld een veeeel hogere snelheid dan de wifi van je laptop. Eventjes een serie renders naar je studiegenoot sturen via dropbox kost veel teveel tijd. We hebben gewoon allemaal een 64gb drive bij ons. Het is echt veel practischer.

Eventjes een mini LAN houden tijdens een lange pauze is er met cloud opslag ook niet echt bij. Die 5MB/s kan me gestolen worden als het ook met 300MB/s kan.

Als laatste; databundel. 't is echt niet grappig meer hoeveel data er door gaat bij ons thuis, alleen maar omdat de dropboxen van alle gezinsleden aan het syncen zijn.
Oftewel, je voldoet niet aan het profiel van ultra mobiel, vandaar dus dat een van de vele andere Mac modellen met meer aansluitingen, danwel een Windows laptop een betere keuze is. Geen probleem.
Dat is het probleem dus. Welke andere mac modellen? De enige echt portable is de Macbook Air en die loopt zwaar achter in specs.
Dus dan maar een Windows laptop? Zal Apple blij van worden.
Als ze nou een Macbook Air hadden uitgebracht met dunnere bezels, iets dunnere behuizing, een retina scherm en 8gb Ram dan hadden ze veel van het gezeik dat mensen op deze nieuwe macbook hebben, kunnen voorkomen.
Als je portable/light wilt gaan met een Mac dan is deze nieuwe macbook eigenlijk je enige keus.

[Reactie gewijzigd door Valinor op 25 juli 2024 22:29]

Ik denk dat je enigzins overdrijft wanneer je zegt dat verder alleen de Air portable. Ik werk in een multinational waar het wemelt van de Macbook Pros en die zijn wel degelijk klein, licht en super mobiel.
Helemaal waar. Je ziet nu al dat bij bedrijven die security serieus nemen usb sticks al niet meer gewenst zijn. En met de verschuiving van content naar streaming zal ook het heen en weer geschuif met files een stuk minder worden.
Verwijderd @MenN9 maart 2015 23:08
Ze zetten tegenwoordig alles veilig in cloud. De vraag is neem je dan werkelijk je beveiliging serieus?
Hangt er van af wie die cloud beheerd. Als je een inhouse oplossing hebt is dat goed mogelijk. Anders is uiteraard het gebruik van 3den zoals dropbox.

Dat terzijde, de grootste beveiligings risico is de eindgebruiker op de werkvloer. Die dan 'ff snel' een stickje van thuis neemt om bestanden te delen. En we weten allemaal wat daar mee gebeurt. Die worden vergeten in de trein of zijn besmet met het een en ander. Kortom het is veiliger als de eindgebruiker daar niet mee werkt.
Ja, natuurlijk is Dropbox harstikke veilig en betrouwbaar.
Die eerste link: Gebruikersnamen en wachtwoorden van gebruikers gejat van andere websites, dus geen Dropbox hack anders dan dat er toevallig ook een medewerker van Dropbox zelf bij zat. Ook, da's drie jaar geleden gebeurd.

Die tweede link: Een enkel, geisoleerd geval, die mevrouw gebruikte de 'undelete' functie van Dropbox niet en ze heeft ook de support niet erbij gehaald omdat ze dat niet snapte, en ze had nog een backup erbij. Dat individuen niet veilig omspringen met hun gebruikersnaam/wachtwoord is niet aan Dropbox of 'de cloud' te wijten.
Gebruik dan maar spideroak is een cloud met encryptie.
Gebruik dan maar spideroak is een cloud met encryptie.
En wie heeft de sleutels tot die encryptie? Als het antwoord spideroak is, en het is een Amerikaans bedrijf, is het automatisch in handen van de NSA.

Goede cloud storage is met encryptie waarbij jij de gehele chain in eigen handen hebt.
En wie heeft de sleutels tot die encryptie?
Op de website van SpiderOak staat het volgende:
Storing encrypted data only solves half the problem. If your password is stored alongside your data, then anyone with access to those servers can view your data. At SpiderOak, we never store your password, which means your data is always private.
For what it's worth...

[Reactie gewijzigd door hellfire_ultd op 25 juli 2024 22:29]

Dat is een prachtig statement, en het klopt grotendeels. Als dat alles is. Vaak bestaat er ook nog een master-key, die alles kan decrypten.

Het kan zijn dat dat het bij spideroak niet zo geregeld is. Daar zijn meer voorbeelden van. (Vroeger zat in sommige chat clients al OTR wat tussen peers encryptie opzetten. (Lees: jou en de persoon waar je mee chat), en dat is ook wat telegram en iMessage doen.
Je bent vrij in de keuze om welke cloud je gebruikt dropbox is vrij open voor de NSA maar Spideroak niet Edward Snowden zei dat.
Dropbox ook. Wie heeft de keys..
Het probleem met SpiderOak is meer dat het nogal traag is en soms wel, soms niet alle bestanden meeneemt. In ieder geval afgelopen najaar / winter toen ik het een paar maanden heb uitgetest. Ik beschouw het dan ook meer als een off-site backup service dan als een centrale opslag van data. Dropbox is véél sneller klaar en betrouwbaarder. Heeft misschien ook met de encryptie te maken. Voor backup is het niet zo erg als er een keertje een bestand een rondje updaten mist maar om bestanden te syc'en is het waardeloos.
Als het over de Apple cloud (iCloud) gaat, dan nemen zij in ieder geval de beveiliging zeer serieus: https://www.apple.com/br/...curity_Guide_Oct_2014.pdf
Dat is ook precies wat er gezegd werd tijdens de aankondiging.
Juist alles met iCloud (ongetwijfeld ook met DropxBox of OneDrive) alles delen, ipv fysiek lopen rotzooien met USB sticks.

Denk dat het voornamelijk een andere manier van denken zal zijn.
Of in ieder geval nog meer dan wij nu al aan het doen zijn.
Voor mij zal het niet zo snel gaan, de uploadspeeds zijn ontiegelijk traag in vergelijking met een USB transfer en locale storage is veel goedkoper dan bv google drive, je betaald namelijk niet per maand
Privé misschien, maar bedrijfsmatig is het vele malen voordeliger om dergelijke systemen in te huren. De aanschaf van goede hardware om cloud based gebeuren neer te zetten is een behoorlijk dure zet.
daar is wel weer waar, ik de meeste businesses geen macbooks zie gebruiken, alhoewel deze transfer methode op zowel elk apparaat toegepast kan worden
Ik voel me net een fossiel soms :D ... maak nog steeds gebruik van usb-sticks, DVD'tjes en zelfs soms een CD (ja, zo'n 700mb ding ja :| ). En ja, als ik een laptop zoek, let ik er altijd op of er een dvd/BluRay-drive in zit, reden voor mij waarom ik (nog steeds niet!) ben overgestapt op een ultrabook, gebruik nu een HP 8540w en gebruik best veel van de usb-poorten. Een bedrade muis, soms zitten er zelfs 2 usb-sticks tegelijk in, en wanneer die in een dock zat was er nog een extern toetsenbord er zelfs op aangesloten.
Airdrop werkt in praktijk echter voor geen meter sinds de OSX 10.10. Althans, wij hebben op werk stuk of 8 van die macbooks en we krijgen het structureel niet voor elkaar om airdrop te gebruiken. Niemand snapt waarom, we hebben geen gekke dingen ermee gedaan.
Als het eerst werkt en daarna niet meer werkt en ik moet googlen om het te herstellen, heeft het systeem gefaalt.
Gebruikers falen nooit.
Volledig akkoord. Het gebruiken van usb-sticks, bedrade muizen en toetsenborden is de laatste jaren (persoonlijk) geweldig verminderd. Het enige wat ik nog gebruik (als geweldige power-user) zijn twee externe schermen. Echter is de MBPr 12'' niet gericht op de power-user, maar op de traveling user. Zo'n dingetje op een internationale vlucht kunnen uitklappen en verder werken is gewoon hemels.
Maar juist met usb-c kun je makkelijk je laptop docken. 1 kabel erin die dan de displays en externe apparatuur aanstuurt.

De AV adapter die apple voor de nieuwe macbook verkoopt is daar al een mooi begin van.
Maar 1 klein probleem: ALLES verloopt via die ene usb kabel.
Een enkele usb3.1 interface trekt al geen (toekomstig mainstream) 4K@60Hz monitor. En jij wil ondertussen nog eens je usb erin prikken, je fotos van je sdkaart overzetten en een telefoon opladen? Good luck..

Hoewel usb3.1 dan snel mag zijn, het is nog steeds traag, zeker in het achterhoofd houdende dat deze standaard weer JAREN zal moeten meegaan. Nu al problemen met 4K, 5K en 120Hz monitoren..

Wie wil er nu een ultraportable hebben en vervolgens toch nog moeten klooien met allerlei verloopstekkers... Wetende dat op 13mm nog steeds normale usb poorten passen, normale hdmi poorten, displayport, thunderbolt, etc

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Maar 1 klein probleem: ALLES verloopt via die ene usb kabel.
Een enkele usb3.1 interface trekt al geen (toekomstig mainstream) 4K@60Hz monitor.
Iemand met een ultraportable als deze zal geen dingen doen die een 4K vereisen. Die dingen zijn totaal niet mainstream momenteel. Zelfs full-HD schermen zijn op kantoren nog niet mainstream. Dit is voor de accountmanager die op pad moet, of de executive die lichtgewicht wil reizen. Iemand die serieuze mobiele power nodig heeft zal nog altijd uitkomen op een MacBook pro.
Waarom zou je als je thuiskomt niet verder willen officen/browsen/etc, maar dan op een groter scherm?
4K heeft niets met powerusers te maken, het leest veel aangenamer (wat net een heel belangrijke eigenschap is)
4K is echt al zeer betaalbaar geworden, en fullHD is echt al lang mainstream he...
Niet dus. Kantoren werken vaak nog gewoon met 19" 4:3 schermen. Misschien twee of meer per bureau, maar FHD mainstream noemen is wel wat voorbarig daar de schermverhouding gewoon drama is voor office werk.
Het verschilt natuurlijk per kantoor maar kijkend naar 'het grote plaatje' http://nl.screenresolution.org

Er zijn best nog wel 4:3 schermen, minstens 15%, maar er zijn duidelijk meer 1366x768 en andere resoluties in de 16:9 verhouding in gebruik.

Full HD en hogere resoluties bij elkaar opgeteld zit je op meer dan 25%, kan je dus niet meer als uitzonderlijk beschouwen.
Sorry, maar met slechts een half miljoen bezoekers zie ik dit nou niet echt bepaald als betrouwbaar. Ook staan er een paar absurde resoluties tussen: 19200 X 10800, 601X962 en mijn favoriet: 65535X65535. Ook zitten er veel low res schermen bij die je op een goedkoop android telefoontje ziet. Deze resoluties zijn zakelijk lig niet normaal. Dit is veelal consumenten elektronica en daar zijn 16:9 HD resoluties mainstream. In kantoren is dit echt anders.
Als een half miljoen bezoekers niet genoeg is voor een steekproef, dan ben ik benieuwd wat je wél betrouwbaar vindt. Kom maar met wat beters?

Tja, en er staan een paar extreme resoluties bij, maar die tellen dan ook maar voor extreem lage cijfers mee. Dat geeft juist aan hoe realistisch deze steekproef is.
Beetje jammer ja, Intel HD Graphics 5300 zou 4K (3850 x 2160) inderdaad slechts op 24Hz kunnen afbeelden. Overigens zijn er nog vrij weinig low/mid end mobiele GPUs die 4K wel goed doen, op 60Hz en met HEVC ondersteuning enzo.

[Reactie gewijzigd door Henk Poley op 25 juli 2024 22:29]

Iedere laptop met displayport en een haswell U of beter kunnen dat alreeds hoor.
Ik had het eerder over de usb3.1 interface die geen 4K aankan

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Probeer eens 4k @60Hz weer te geven op een MacBook air met haswell, zal je niet lukken, lukt enkel op de 15 inch retina's
Dat lukt wel ;) (gewoon via je thunderbolt 2 poort doen)

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Heb ik indertijd geprobeerd met mijn vriendin haar MacBook pro retina 13", lukte niet, als ik dan online keek zag ik dat je daarvoor het 15" model nodig had omdat de GPU van het 13" model geen 4k aankan
Dan had ze een thunderbolt 1 macbook (alles na early 2013 is thunderbolt 2)

EDIT: Oja, heel vroeger lag dat aan apple, die hadden geen 4K drivers voor intel graphics onder OS X. Tegenwoordig kan je nu 4K draaien op je integrated gpu

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

http://m.imore.com/4k-mac-display-roundup
Is een artikel van november 2014, dus als jij een recenter artikel hebt om je stelling te onderbouwen geloof ik je direct.
Hier staat duidelijk dat alle Macs ( met uitzondering van de MBPr 15" en de Mac pro) enkel 4k op 24Hz of 30Hz ondersteunen
Ben benieuwd of er hoog resolutie schermen aangesloten kunnen worden via deze nieuwe connector
Bijzonder dat Apple hier een industrie standaard heeft gekozen. Ik vind het een prachtig ding, en die ene poort is voor mij geen probleem weet ik uit ervaring. Maar dit is toch gewoon een MacBook Air??? Of gaan ze het naam schema weer overhoop gooien?
Dit ding is inderdaad meer 'Air' dan de bestaande MacBook Air. Het lijkt me aannemelijk dat de MacBook Air aanblijft als entry-level laptop en geen of alleen nog maar minimale hardware updates krijgt, net zoals met de dikke 13 inch MacBook Pro is gebeurd. Uiteindelijk zal de Air verdwijnen.
Lijkt me dat er dan eerst een goedkope variant zal moeten komen voordat de MBA zal verdwijnen.
Er is al een Air vanaf €999 euro toch? Goedkoper gaat het niet worden, of je moet er één bij de Media Markt halen. Maar op de site staat de MacBook links naast de Air, dus de MacBook lijkt de "instapper"...
Toch is een Thunderbolt (versie 2 dan, met 20Gbit/s) aansluiting in veel gevallen superieur. En dus ook op de langere termijn een betere investering. Denk aan audio en video professionals. Deze USB 3.1 poort is gewoon (op het laden na) minder veelzijdig dan een Thunderbolt 2 poort. Het is gewoon funest dat Intel de licentiekosten zo hoog heeft gemaakt.
En het erge is dat thunderbolt 3 (die binnenkort verschijnt) nu ook tot 100W zal kunnen laden als usb3.1
Waardoor echt ieder voordeel van usb3(.1) weg is, althans de techniek erachter
Je kunt USB 3.1 in beide richtingen erin stoppen. Met MiniDP/TB kan dat NET NIET. Ik vervloek die miniDP's regelmatig. Zit je lekker te duwen, zit ie toch verkeerd om.

Ik vraag me af waarom niet 2x USB3.1, links en rechts. Als een poort juist weg mag is het de koptelefoonpoort. Die is zo eendimensionaal en maar gericht op een paar procent die de hele dag met oortjes zit te werken.
Wat bij mij een paar jaar geleden op school toch al gauw 80% was. met oordopjes in aan het werk. maar had misschien nog wel net naast het andere usb slot gekunt, als ik dat zo zie valt de tapering daar nog wel mee. Maar zal wel een stuk mobo oid in de weg zitten.
Logicboard is gecentreerd in het midden. Accu's daar om heen. Aangezien dit beestje nogal licht is, is balans erg belangrijk. Logicboard aan de rechterkant (of links) zou het geheel in onbalans brengen waardoor het minder fijn werkt. verplaatsing van de componenten brengt een serieus gewichtsverdelingsprobleem met zich mee en bovendien denk ik dat de koeling (volledig passief) daar dan ook onder gaat lijden.

Overigens is het logicboard van deze macbook echt een staaltje engineering daar dit net iets groter is als dat van een iPad.
Inderdaad jammer wanneer de technisch betere alternatieven het afwegen tegen de massaproductie en kortzichtigheid van de producent en consument. Zo ook met FireWire, toevallig ook door Apple gesteund. Maar ook dingen als treinbeveiligingssystemen. ProRail en de NS hadden jaren geleden al de Europese standaard ERTMS kunnen installeren, dan reden de treinen nu al 160 tot 200 waar ze nu 140 rijden. En de overheid (hier de consument) boeide het blijkbaar ook niet. Overigens, ze zijn geloof ik nu aan het testen tussen Amsterdam en Utrecht.
Apple heeft naar mijn idee destijds de durf gehad om DVD-drive loze laptops uit te brengen en ze zo kleiner te maken, nu doen ze dat zelfde met alle aansluitingen die we nu hebben om zo de draadloze wereld te 'boosten' (want zeg nou eerlijk de rest volgt straks in dit voorbeeld). Of het geheel handig is, het valt te bezien maar als ze b.v. zorgen dat de lader kabel aan het uiteinde altijd een ander device kan aangesloten worden heb je in ieder geval 1 probleem minder.

Tijd zal het leren in ieder geval
Op zich zou ik het persoonlijk al handig vinden als de transformator ook voorbereid zou zijn met 2 usb A poorten voor het opladen van een telefoon of het aansluiten van een externe HDD. Ik bedoel dit is technisch prima mogelijk en je hebt bijkomen voordeel dat deze apparaten niet via je laptop van sap worden voorzien.
Inderdaad, voor de MacBooks kan je hiervoor https://www.twelvesouth.com/product/plugbug kopen, maar inderdaad ingebouwd zou het nog fijner zijn.
Toen ik die foto voor het eerst zag dacht ik dat ze een Lightning poort erop hadden gezet. Dat was pas een mooie geweest. Ik om et vanwege die rotdingen al vaak genoeg mijn laptop uitlenen omdat men bij aanschaf niet nadacht over het nut van een hdmi/vga poort om met een beamer te gebruiken. Hoewel er zeker mensen zullen zijn die ultrabooks fijn vinden. Blijf ik persoonlijk lekker bij een (zij het wat zwaardere) acer die gewoon alle poorten+disk drive bied die ik nodig zou kunnen hebben. En zelfs dan is stereo audio in tegenwoordig een luxe.
Ook een leuke. Eerst moest iedereen over op MiniDisplay adaptertjes die naar VGA of hdmi gingen, toen Thunderbolt en nu usb-c. Kan me zo voorstellen dat Apple per jaar een half miljard winst alleen al maakt aan de verkoop van die kabels.
Probeer toch in het vervolg eerst na te kijken of je wel de waarheid spreekt.

De Mini-Dislay naar vga, DVI of HDMI is ook bruikbaar op de thunderboltpoort. Er bestaat dus niet iets zoals een thunderbolt naar vga, DVI of HDMI.

Verder zit op de nieuwere MacBook Pro Retina al standaard een HDMI. En verkoopt Apple zelf geen Mini-Display naar HDMI.

Ik heb al vele jaren slechts 1 kabeltje naar DVI. En al verschillende laptops en vaste toestellen gebruikt. 13 inch, 15 inch, MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac. Als ik me niet vergis wordt die poort al sinds 2009 gebruikt.

Lijkt me best meevallen dat deze (nu bijna) overal op passen.
Maar usb 3.1 haalt snelheden dat zelfs al mogelijk waren met thunderbolt 1...
Ondertussen ligt thunderbolt 3 om de hoek, met een 4dubbele doorvoersnelheid, daisychaining, voordeel van zelfde poort als displayport,100W charging, etc.

Voor de duidelijkheid usb3.1 heeft nog niet eens voldoende snelheid om een enkele 4K monitor aan te sturen... Dus zo futureproof zou ik het nu ook niet noemen
Wat een gelul in de ruimte!! Schande dat een zogenaamde Tweaker jou +1 geeft.

USB 3.1 kan worden benut tot een maximale theoretische snelheid tot 10Gbit/s.
Bitrate van een reguliere 4k video is tussen de 20 en 40Mbit/s.

http://appleinsider.com/a...splayport-5k-video-output bericht van september 2014..

"The Video Electronics Standards Association revealed that USB Type-C connectors will be capable not only of carrying 4K video signals, but also simultaneous SuperSpeed USB data and up to 100 watts of power. DisplayPort Alt Mode will also support even higher screen resolutions without simultaneous data, as well as adapters that offer standard DisplayPort, HDMI, DVI, and VGA displays."

[Reactie gewijzigd door Amped op 25 juli 2024 22:29]

Je kan een 4K video bitrate niet echt vergelijken met de rauwe datastroom van een computerbeeldscherm. H.264 video is gecompressed en dat werkt bij video heel goed, maar voor een scherp computerbeeld een stuk minder. Bovendien voegt de codec een vertraging toe. Commerciele video is dan ook uitgebreid bewerkt met meerdere 'passes', dat kan je met een live computerbeeld niet doen, zeker niet als je niet wil dat je muis een halve seconde achter gaat lopen. Daarom gebruiken technieken als DisplayPort en DVI dan ook geen compressie.

Als je kijkt naar rauwe (ongecomprimeerde) bitrate van 4K bij 60Hz en 24bit per pixel dan kom je uit op ongeveer 12 Gigabit (3840*2180*24*60).

Dus ik ben het met dieter87 eens, als pure monitorinterface gaat het niet werken zonder compressie. Als je gaat comprimeren dan is de kans groot dat je last van andere nadelen krijgt.
Zie mijn link, het is gewoon mogelijk...
Vraag me af of het zo'n vaart zou lopen. Bij veel goedkopere hardware wordt nog steeds gekozen voor USB 2.0 i.p.v. het toch al aardig lang uitgebrachte USB 3.0. Daarnaast word er vaak ook nog steeds gewerkt met 100mbit UTP i.p.v. gigabit. Wederom heb ik het over goedkope apparaten, maar vaak maken die toch een groot deel van de markt uit.

Zie het dus nog niet zo snel komen. Daarbij was het geen gek idee geweest om er wat meer van deze poorten op te maken. Zal het apparaat wat dikker worden, maar volgens mij vindt niemand die paar milimeter echt erg.
en het spreekt ook voor Apple dat ze hun ego aan de kant zetten en geen Thunderbolt pushen, iedereen is het er wel over eens dat dat niets geworden is.
Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Voor consumenten is het misschien niet een "winner" maar voor video professionals die met zeer grote bestanden werken is het een verademing. Daar kan USB in zijn huidige vorm echt niet tegen op.
het spreekt ook voor Apple dat ze hun ego aan de kant zetten en geen Thunderbolt pushen, iedereen is het er wel over eens dat dat niets geworden is.
Ik weet niet of dat wel helemaal klopt. Ik denk dat het een beetje zoals FireWire wordt, maar ook zoals Infiniband en Fiberchannel. Consumenten zullen het niet kennen of denken dat het een flop is, terwijl het voor high-performance toepassingen toch echt wel een standaard is waar USB geen optie is.

Apple heeft in dit geval waarschijnlijk dit model niet op de markt gericht die low-latency high-speed DMA nodig heeft. Dus geen 4K displays en een fikse RAID array aan je Mac, daar moet je dan een ander model voor kopen. Sure, sommige dingen kunnen over het netwerk, maar als je met fikse datarates aan de gang gaat is een ethernet poort gewoon niet snel genoeg en 802.11ac ook niet. 10Gb/s naar een RAID0 array in een externe enclosure is erg prettig.

Waarschijnlijk is qua poortkeuze ook vooral gekeken naar ruimte. Als je goed de vorm volgt zie je dat de positie van de I/O (USB-C en audio) de enige plek is waar het überhaupt past. Er is verder gewoon een ruimte voor grote poorten. DisplayPort of Thunderbolt had niet gepast denk ik. (en ook vooral om dat ze aan de binnenkant meer ruimte nodig hebben dan aan de buitenkant door de PCB's en interconnects, terwijl er aan de binnenkant nog minder ruimte is dan aan de buitenkant door de dikte van de behuizing).

USB-C is de ideale consumenten-bus vervanger voor nagenoeg alles, alleen dingen als high speed realtime transfers en PCIe gaan 'm niet worden, misschien in een vervolgstandaard.

Het lijkt me ideaal als je een combinatie poort krijgt, waar USB-C en PCIe in zitten, dan kan je daadwerkelijk ALLES met 1 poort! (Hoewel bijv. DP dan waarschijnlijk wel een eigen channel over PCIe nodig heeft)

Als met al een gewaagde maar wel consistente zet in dit ontwerp. Ik denk dat het ook vooral gericht is op mensen die al weten dat ze echt geen behoefte hebben aan SD-lezers, USB-sticks voor type A of andere I/O.
Dat was met de floppy en de cd/dvd ook zo. Ik heb dat ding niet gemist, behalve voor vrienden die problemen hadden met Windows computers (om een bootable dvd te maken). Het scheelt mij dus uiteindelijk veel tijd! ;)
Ook de UTP-stekker mis ik niet, wiresless is prima.

Als er straks voor een euro of 10-20 een adapterje komt kun je dat prima gebruiken. Misschien slaat de trend wel door en komen ze straks met doorgeluste usb-c verbindingen of kan er straks meer wireless.

Apple toont hiermee wel lef door "oudere" dingen achterwege te laten. Ik mag dat wel.

Ik ben wel benieuwd wat Apple met Lightingkabels gaat doen. Krijg je die straks bij je iPhone of moet je die bijkopen? En krijgt de iPhone straks een usb-c uitgang ipv Lightnig?
Ik moet ook zeggen dat ik voor mijzelf en op mijn werk eigenlijk nooit meer een USBstick, SDkaart of bedrade printer hanteer. Foto's gaan via iCloud (of ik mail ze naar mn werkmail), bestanden gaan via ons intranet (dat onder Office2011 for Mac wel waardeloos werkt in vergelijking met Windows + Office 2010/2013) of via de mail. Thuis heb ik de optische drive al heel lang niet meer gehanteerd, enkel om een paar DVD's te rippen omdat ik te lui was ze te downloaden. Voor mijn situatie is 1 poort USB-C dan ook geen probleem.

Ik vind het een erg mooie evolutie, lekker compact en licht. De prijs vind ik wel voor mijn doeleinden veel te hoog. Dan heb ik liever iets meer grammen in een Macbook Air met iets meer power, als ze er maar een Retina scherm in zetten :)
Die enkele USB-poort doet mij realiseren dat ik in de afgelopen twee a drie jaar geen USB-sticks meer gebruikt heb. Verder: een muis kan op BT, extern KB idem ditto.

Dit is een fantastisch apparaat, ik denk dat ik het instap model, wat voor mij goed genoeg zal zijn, ga bestellen zodra het apparaat in NL beschikbaar komt.

Dit komt in de buurt van een ipad met toetsenbord, maar wel krachtig genoeg om even wat meer te kunnen.

Het mag ook duidelijk zijn dat de Macbook Air-lijn gaat verdwijnen. Als de Air groter en dikker is dan je nieuwe 'Macbook' lijn, dan is er iets scheef.

[Reactie gewijzigd door Q op 25 juli 2024 22:29]

Maar de accu van de air 13 gaat nog steeds 3uur langer mee.
Je hebt nog steeds beschikking over een 2x zo snelle thunderbolt port vergeleken met usb 3.1
Je kan je air nog docken aan een 4K monitor,
Je hoeft geen verloopstekkertjes mee te voeren of kwijt te spelen.
De GPU is nog steeds vele malen sneller, idem voor de CPU

Ik zie persoonlijk meer redenen voor het bestaan van de air, dan de nieuwe macbook
10-11 uur batterijduur is: gemakkelijk de dag doorkomen
Wat moet ik met een "2x zo snelle thunderbolt poort"?
Ik wil mijn air niet docken aan een 4K monitor, ik heb een 25" QHD scherm, dat is zijn tijd vooruit, want iedereen zit nog op 27" FHD.
Verloopstekkertje laat je thuis, om monitor aan te sluiten of zoiets, eventueel ééntje voor de beamer in de tas. That's it.
De GPU en CPU (in combinatie met de supersnelle SSD) zijn ongetwijfeld sterk genoeg voor een supervlotte ervaring voor alle normale dingen die je met zo'n laptop wil doen.
Tov de air heb je het vele malen betere scherm, het lagere gewicht, de kleinere formfactor,...

Dus de air zal uiteraard zijn bestaansrecht verliezen, tov de nieuwe Macbook. Twee generaties CPUs verder zal de nieuwe Macbook ook nog eens krachtiger zijn.
De accuduur blijkt 9a10uur.
Die van de VORIGE air was 12u, met broadwell en een 5% grotere accu zal dit eerder richting 13a14u gaan. Het zijn 'maar' 4uur verschil. Maar die 4uur zorgen ervoor dat je ECHT een volledige dag zonder charger moet rondlopen en na je werk rustig op de bank verder kan zonder een kabel in te moeten prikken.

Je thunderbolt poort is ook direct je displayport, en enorm handig voor te backuppen aan 400MB/s.
WQHD bestaat al sinds 2008, ondertussen bestaat er al 5K, dus voor op zijn tijd zou ik het niet noemen. 4K is nu al zeer betaalbaar, binnen 1a2 jaar is dit mainstream en is fullHD/WQHD enkel nog voor de budget markt. (nu al 4K IPS voor 400euro en WQHD IPS voor 300euro bij dell)

Je maar 2 generaties air verder, zal de cpu/gpu ook weer sneller zijn...
Voor alle duidelijkheid, het zal -hopelijk- aan OSX liggen, maar zelfs mijn retina 15 is niet lagfree in basiszaken zoals de UI weergeven (minimaliseren effect, slowdowns, scaling fouten, etc)

Het enigste wat men hoefde te doen was de air een hires IPS paneel geven. Iedereen tevreden

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Ik begrijp best dat ze het aangepakt hebben zoals ze het doen: de nieuw air die jij wilt is de volgende iteratie van de Macbook Pro. De Air gaat er volgens mij uit volgend jaar, bij de volgende generatie van deze Macbook.

Ik ervaar in elk geval niet de problemen die jij vermeldt, op mijn end-2013 13inch MBP-retina (zònder grafische kaart).
De accuduur blijkt 9a10uur.
Die van de VORIGE air was 12u, met broadwell en een 5% grotere accu zal dit eerder richting 13a14u gaan.
Wat is dat nou weer voor rekensommetje?
Dat broadwell over het algemeen 30% efficienter is dan Haswell betekent niet dat dit met een grotere accu ineens 40% langer door kan gaan. De CPU is in een laptop niet de allergrootste slurper en zeker niet de enige.
Monitor, HDD, WiFi, GPU én je CPU hebben allemaal power nodig. Aangezien ze deze niet noemenswaardig hebben aangepast lijkt het me sterk dat je vier(!)/40% uur langer kunt doorgaan met enkel het efficienter maken van één onderdeel...
die 3 uur extra maakt mij niet zoveel uit, ik heb liever retina.
Ik gebruik geen thunderbolt, thunderbolt is dood met usb 3.1, denk ik.
Ik verwacht dat de retina macbook ook met 4k monitoren werkt
verloopstekkertjes is iets waar we mee moeten leren leven, ideaal is het zeker niet.
GPU boeit mij geen toyota, CPU alleen als je het echt merkt, als hij traag is, maar dat denk ik niet.
Zou je hem niet eerst even uitproberen, of tenminste wat reviews afwachten?
Ik zal 'm even in de lokale Apple store uitproberen, jazeker. Ik zou 'm niet blind halen. In de tussentijd komen er vast nog zat reviews uit. Maar mijn ervaring met Apple producten is over het algemeen wel positief en je weet duidelijk wat je wel (en niet) krijgt.
De sub 1000 euro starters prijs is anders wel een behoorlijk verkoop argument.

Daarintegen zijn de airs ook een stuk sneller met de core i cpu's dan de core m in de mackbook.
Volgens mij koopt niemand het 11" model, want dat ding ziet er niet uit en het scherm is te klein. Iedereen koopt het 13" model en dat start vanaf 1100. En het model wat je wilt is 1200 (8 GB RAM).

Het mag duidelijk zijn dat Apple hier zeker in gaat schuiven, non-retina gaat er uit, wie wil dat straks nog?
Dan stel ik mezelf graag voor als niemand!

De 11 inch is een fantastisch toestel voor het vrouwtje. Vandaag moet de laptop mee? Geen probleem, hop, de handtas in. Batterij gaat een dag mee, dus geen adapter nodig. Meer dan groot genoeg voor haar dagelijks gebruik.

Probeer even niet jouw gevoel over iets direct te veralgemene alsof iedereen zo denkt. Misschien is voor jouw die 11 inch ruk, maar ik ken voldoende mensen die echt blij zijn met hun 11 inch.

Uiteraard zal Apple op termijn iets moeten veranderen aan de MBA. Naast de iMac 21,5 inch het laatste toestel zonder retina. (MacBook Pro 13 inch niet retina niet meegerekend) Maar voorlopig is dit nog steeds een goed product voor een lagere prijs dan de retina's.
Grote voordeel van de 11" is dat ie opengeklapt op 't tafeltje in veevervoer-klasse in een vliegtuig past.
Klopt, de air zie ik ook niet nog 2 jaar meegaan. Maarja de oude non retina pro's met dvd drive zijn er ook nog steeds..... ;( :?
Ik beschik zelf over een MBP uit 2011, compleet met SSD en 8 gb RAM. Loopt als een tierelier en voor de meeste toepassingen zeer geschikt (Adobe pakket etc). Ik kan me voorstellen dat gebruikers die voor de studie of werk alleen beroep doen op de laptop doen voor het surfen op internet of tekst verwerken, een Air of dit nieuwe beestje zeer zeker aan hun voorwaarden zal voldoen. Wat ik wil zeggen is dat het verschil in prestaties aan het afvlakken is voor deze doelgroep. Een Air van 3 jaar terug zal waarschijnlijk niet veel verschil maken.

[Reactie gewijzigd door RuudJB op 25 juli 2024 22:29]

Ik bedoel ook niet dat een MacBook Air geen 2 jaar meegaat. Dat is ook helemaal niet waar, die dingen gaan makkelijk 4 jaar mee. Maar ik zie de huidige Air niet nog 2 jaar ongewijzigd in hun line up blijven.

Ik verwacht eerder een complete overhaul van de line up. Aangezien de Air nu zwaarder en groter is dan de macbook, dat klopt niet echt met de naamgeving.

[Reactie gewijzigd door MenN op 25 juli 2024 22:29]

Nee dat begrijp ik, ik verwacht eerder dat de gehele Air lijn wordt geschrapt, zodra USB-C meer is gestandaardiseerd.
Verwijderd @Q10 maart 2015 08:47
De Macbook Air kan nog wel eens gaan lopen op ARM chips waardoor je weer een nieuwe sub lijn krijgt. (Met CPU's die van de iPad etc.) Maar dat zijn geruchten.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 25 juli 2024 22:29]

De opvolger van de MacBook-Air is misschien de ipad-pro.
Dit komt in de buurt van een ipad met toetsenbord, maar wel krachtig genoeg om even wat meer te kunnen.
Klinkt alsof je eigenlijk een Microsoft Surface Pro 3 wil...
Nee, ik wilde mac os x op ipad size of iets groter. Eigenlijk is deze 12" nu weer de 12"ibook die ik had en gek op was.
Als een andere fabrikant met een laptop zonder aansluitingen gekomen was, waren jullie dan ook zo lyrisch? Dit is toch gewoon de minst flexibel inzetbare machine op de markt?
De enige aansluiting die erop zit, is van een standaard die er weliswaar aankomt, maar nog nauwelijks verkrijgbaar is.
Fijn om voor een presentatie 'even' op de vaste beamer aan te sluiten. Om je spiegelreflex leeg te trekken via kabel of card. Om op je werkplek aan te sluiten op extern beeldscherm, printer, toetsenbord, muis en LAN.
Weet je, ik heb ook WiFi. Leuk voor gadgets. Maar verbindingen vallen weg, snelheid ligt laag, enz....
Idem voor scherm, toetsenbord, externe opslag en muis.
Als er nou 6 van die USB poortjes inzaten...

Edit typo

[Reactie gewijzigd door TweakSmout op 25 juli 2024 22:29]

Er is inmiddels een adapter bekend gemaakt van $79 die type c naar usb, oplaad poort en VGA. Wordt een leuke kabelspaghetti
VGA? Serieus? Wat kan ik daar nog mee doen
Bij ieder bedrijf een presentatie op een beamer kunnen zetten bijvoorbeeld. VGA is de enige display aansluiting waar je echt overal mee terecht kunt. Ja, het is ouwe crud maar het werkt wel altijd, in tegenstelling tot allerhande alternatieven (WIFI, barco, HDMI, DP).
Bij mij op school hebben we in de presentatieruimte een Apple tv staan, uiteraard is dit een omgeving met voornamelijk Macs en zijn er vga en HDMI als Back-up maar streamen werkt prima voor een presentatie (wisselen van computer is ook velen malen sneller).
Tja met mijn job zal ik daar niet veel mee zijn, net als 3/4 van de bevolking, hoeveel mensen moet voor hun werk kunnen projecteren van hun eigen laptop?

[Reactie gewijzigd door maevian op 25 juli 2024 22:29]

Iedereen die op school zit. bijvoorbeeld.
ik herinner me niet op school een eigen laptop nodig te hebben
Tweakers komt natuurlijk uit een (gehypnotiseerde) apple ruimte vol met fans,
vervolgens kan het product enkel getest worden onder toezicht van apple, dus niet volledig tweakers hun schuld.

MAAR ik ben het inderdaad sterk met je eens. Het feit dat je geen usb kan insteken, het feit dat je zelfs niet eens kan chargen EN een externe monitor aansluiten (WTF?) zijn wel ENORME dealbreakers. Dat verdeelstekkertje is 1. enorm vervelend voor telkens bij je te hebben 2. alles moet nog altijd verlopen via een usb 3.1 interface, geen 4K mogelijk dus, geen thunderbolt 2 speeds zoals op de air, etc
en 3. het is nog eens onverantwoord duur

Verder is hij dun, ja. Maar dat dit zijn zovele broadwell ultraportables, bv de asus zenbook ux305, is zelfs nog dunner, met 3x USB, HDMI, SDcard. Dus een dunnere laptop is geen reden voor alle poorten te slopen...

Dit apparaat moet DE portable machine voorstellen (dun, licht, etc.)
Maar er is geen mogelijkheid tot 3G/4G module (hoe portable ben je dan ECHT...?)
Keyboard lijkt op dat van een surface (uren op typen lijkt me zeer onaangenaam)
De accuduur is SLECHTER dan een oudere gen macbook air??!
en nog eens JE KAN VERDORIE NIETS AANSLUITEN. Je reisfotos op hotel even in je sdcard slot steken is uitgesloten. Dan kan je in het beste geval de wifi van het hotel gebruiken.
Dat vaak onveilig is, zeer traag (en wifi IS standaard al trager dan sdcard) en betalend.
Je mag het al helemaal vergeten om eens een foto'tje te bekijken in de bergen, waar je ergens met je caravan staat (niet eens wifi of 3G).

OPMERKING: valt het je ook op dat ALLE prijzen van macbooks de hoogte zijn ingegaan plots?? 2800euro voor de retina 15 met GPU, voordien was dit 2529€, en er is NIETS gewijzigd intern??!! 8)7
Idem macbook air, macbook retina 13

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

3G module?

Heb jij nooit gehoord van tethering?
Dat verbruikt veel accuduur en niet iedereen heeft tethering tot zijn beschikking.
Verder zet je nog eens een network op dat nog trager is dan rechtstreeks ontvangen van het signaal.
Dat trager valt behoorlijk mee, het zal snel genoeg zijn voor 99% van alle taken van 99% van de mensen.

En zoveel laptops met een 3G module zijn er nou ook weer niet dus deze Macbook is nou ook niet de uitzondering daarop.
Neem eens een kijkje naar het verloop van de wisselkoers euro-dollar van de afgelopen maanden.
Dat heb ik gedaan, jij echter duidelijk niet? Bij mijn weten is 1 euro nog steeds (veel) meer waard dan 1 dollar.
2499US = 2300EUR
Dus als ie vroeger 2529€ kostte, hadden ze nog marge voldoende (129€) voor extra taksen. Nu blijkt dat ten opzichte van gisteren men plots 300€ nodig heeft..
Als er 1 iets is waar ik niet tegen kan, dan is het winst maken met wisselkoersen

En de air met 256gb ssd ipv de standaard 128gb die 350euro extra kost,
ligt waarschijnlijk ook aan de wisselkoers?

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Hij duidelijk niet? Een jaartje terug was een euro 1.40 usd waard, nu minder dan 1.10. Een daling van meer dan 20 procent. Dan is zeuren over 170 euro echt onterecht. De euro doet het gewoon bagger op dit moment en alle grote bedrijven zullen hun prijzen daar op aanpassen.
En wat denk je dat de euro waard was voor hij aan 1.40 stond? :)
Toen waren producten zelfs 'goedkoper'
Een product van 500$ kocht je hier voor 480/490€

Het feit dat je met 1 euro nog steeds meer dan 1 dollar koopt
en vervolgens toch meer euros betaald dan dollars, is het zeuren op zich al waard. Dan spreek ik nog niet over de TWEEDE extra marge ze nu gaan nemen

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Logistiek en BTW maken dat verschil.
Wordt er ook niet blij van, maarja.

En van 1.40 naar 1.09 heeft niet alleen bij deze laptops effect uit geoefend. Ook bij andere fabrikanten waar de prijzen normaal op vaste dollar bedragen worden gehouden, zijn er nu opeens hogere Euro conversies. Met als verschil dat Apple continue blijft leveren en veel andere producten in batches worden opgestuurd naar Europa in veel gevallen.

Laatst nog een product: 979 MRSP in de VS. Veelal voor 889 te koop bij dealers; NL importeur betaald momenteel 859 Excl, winkelprijs is hier 1089,- waarbij dus maar ~5% marge (minder nog dacht ik) meegenomen is.

Ander voorbeeld: Duits product - 1370 Euro besteld bij de fabrike terwijl in de VS, wegens grotere markt en import hetzelfde product in de winkel $1280 kost.

==
Ben het wel eens met je eerste betoog over de bizarre prijs en praktische bezwaren van deze laptop...

[Reactie gewijzigd door djunicron op 25 juli 2024 22:29]

"Dus als ie vroeger 2529€ kostte, hadden ze nog marge voldoende (129€) voor extra taksen. Nu blijkt dat ten opzichte van gisteren men plots 300€ nodig heeft.."

Het is marketing-technisch niet verstandig om de prijs van een product tussentijds te verhogen. Dus prijsverhogingen komen altijd pas wanneer een nieuw product op de markt wordt gezet. Apple heeft door de lage euro-koers winst in moeten leveren op de oude MacBooks, dus bij de introductie van een nieuw product zetten ze deze winstmarge voor henzelf weer op het oude niveau.

Verder kom je nogal naïef over door te stellen dat €129 euro voldoende moet zijn voor extra taksen. De Amerikaanse prijzen zijn altijd zonder btw. Dit betekent dat je bij die 2300EUR nog 21% op mag tellen om tot de Nederlandse prijs te komen. €2300 + 21% = €2783.
Dat komt omdat de euro zo laag staat ten opzichte van de dollar.
er zitten nu force-touch trackpads in de Book's en snellere processoren en sneller intern geheugen...... niet helemaal niets......
Heb je wel de moeite genomen om de keynote te kijken?
ik doelde op de retina 15, waar letterlijk nix is aan verandert, zelfs geen nieuwe processor of nieuwe force trackpads, maar toch een prijsstijging,
OPMERKING: valt het je ook op dat ALLE prijzen van macbooks de hoogte zijn ingegaan plots?? 2800euro voor de retina 15 met GPU, voordien was dit 2529€, en er is NIETS gewijzigd intern??!! 8)7
Idem macbook air, macbook retina 13
Kijk dan toch maar even hier http://www.apple.com/live/2015-mar-event/ vanaf 51:05, macbook air(beide uitvoeringen) en 13" MBP krijgen diverse upgrades...... toegegeven de 15" wordt niet over gesproken maar wellicht dat daar toch iets veranderd.....

En misschien overtuigd dit je:
nieuws: Apple geeft MacBook Air- en Pro 13-laptops hardware-upgrade

[Reactie gewijzigd door SnowLeopard op 25 juli 2024 22:29]

Nee ik koop hem inderdaad niet, de redenen heb ik hierboven gegeven.
Btw, ik typ dit vanaf mijn macbook retina 15. Maar blijkbaar mag je niets van kritiek hebben op een apple product dat duidelijk gebreken vertoont..
Het is geen gebrek het is een manier van werken die je aanstaat of niet. Mobiliteit heeft nu eenmaal concessies. Dezelfde discussie werd gevoerd toen de MacBookAir werd geïntroduceerd en die was ontzien van wired netwerk later ookk de MBPr's.
Als je wat van Apple zou snappen dan is het systeem niet op zichzelf staand.
Het gebrek aan 3G /4G is er helemaal niet tezamen met een iPhone. Gebrek aan een SD slot ook niet want je foto's staan dan al in de "cloud". En dat dat plaatsen van die foto's in de cloud dan wat MB's kost van je abonnement boeit Apple al helemaal niet. Wil je meer connectiviteit dan koop je gewoon een andere mac die bij je past. Apple voegt gewoon een product toe aan haar productlijn en is het niks voor je koop je toch gewoon wat anders? En tja USB-c is een kwestie van tijd. Dit werd ook over thunderbold gezegd maar Apple kwam vrijwel direct met alle mogelijke wenselijke connectiviteits- accessoires en redelijk betaalbaar. Apple is altijd een early adopter geweest als het om nieuwe connectiviteit gaat. Als de nieuwprijzen stijgen heeft dat ook een voordeel namelijk de tweedehandse systemen zullen gewilder zijn en dus meer waard blijven. Dat de euro zo slecht presteert ligt niet aan Apple. En prijzen vergelijken tussen euros en dollars is sowieso Apples met Dells vergelijken. USA is meestal excl BTW. En de garantievoorwaarden wijken vaak af in het nadeel voor de consumenten in de USA. Hier heb je als je bij Apple online koopt bv 2 jaar garantie. Dat is dus zeg maar een halve "AppleCare" cadeau door onze wetgeving.
Dit zijn geen concessies door de dunte...
De asus zenbook UX305 is dunner en heeft 6 ports, dat boeit me wel.
Portability EN functionality. Nu lijkt alles te vallen door design.
En de cloud is nog altijd enorm traag vergeleken meer traditionele oplossingen, zelfs met AC wifi

Op de macbook air is men ook terug gekomen in verband met het aantal ports.

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Het is een weg die Apple inslaat, waar (geloof het of niet) een enorme animo voor is. Zodra zij een hoop van deze MacBooks verkopen wordt het een standaard voor velen.
De consument verplaatst zich dan nog verder richting de (i)Cloud en dat is precies wat Apple wil bewerkstelligen.
Bij dit soort producten moet je echt veel verder kijken dan 1 of 2 jaar.

Dat gezegd hebbende vind ik de prijs inderdaad vrij hoog, maar goed, dat is en blijft voor velen geen dealbreaker.
Ik zie wifi niet plots 5dubbel zo snel worden,
stabiel internet overal ter wereld,
100den GB cloud space voor iedereen (wat nodig zal zijn als je documenten, fotos, en dergelijke allemaal in de cloud nodig hebt),

in de komende 2 jaar, zelfs niet in de komende 5 jaar. Maar ondertussen sta je daar wel, met je -in de toekomst- oude laptop

Ik zeg niet dat de laptop voor NIEMAND is,
ik zeg gewoon dat het een enorme niche markt is
Leuk dat je een iPhone met 3/4G hebt die je kunt tetheren, maar als je ergens in de bergen zit zonder bereik ga je daar natuurlijk ook niets aan hebben he.

Offtopic: thunderbolt
Geldt dus ook als je een laptop hebt mét 3g/4g ...
Leuk dat je een iPhone met 3/4G hebt die je kunt tetheren, maar als je ergens in de bergen zit zonder bereik ga je daar natuurlijk ook niets aan hebben he.
En wat had je dan willen hebben in deze nieuwe ultrabook? Een 2way satellite schotel?
Leuk dat je een auto op benzine hebt, maar als je benzine op is en er geen tankstation in de buurt is, dan ga je daar natuurlijk niets aan hebben he.

Wat is je punt?
Ik ben nou een half jaartje in het bezit van een 11'' MBA en moet zeggen dat ik van tevoren niet helemaal zeker was of ik wel voldoende aansluitmogelijkheden zou hebben. (geen card reader, geen HDMI, slechts 2x USB) In de praktijk blijkt dat ik hier meer dan voldoende aan heb. Dit is wel mede mogelijk doordat ik zowel op het werk als thuis externe schermen gebruik via Apple TV en mijn DSLR CF kaarten slikt zodat ik aan een SD card reader nog niets had gehad.
De LAN kabel mis ik ook niet; thuis is mijn WiFi snel genoeg en storingsvrij. (woon vrijstaand dus geen last van 20 buurnetwerken)

Ik snap dat je sceptisch bent over de aansluitingen maar voor mensen zoals ik werkt het in de praktijk prima. (in ieder geval met de aansluitingen van de huidige 11'' MBA)
Dat geloof ik direct. Voor mijn zoons schoolwerk heb ik een Chromebook gekocht, en die kan je ongeveer dezelfde verwijten maken, wat aansluitingen betreft. Ja, ik weet het, daar houden de vergelijkingen ook ongeveer op. In praktijk blijkt het een fijn apparaat, maar inderdaad wel erg kwetsbaar voor WiFi verstoringen.
Maar zijn niet juist de Macbooks en Chromebooks gericht op stedelijke omgeving? Ik kom een enkele keer in Amsterdam, en zie daar de eco-koffiebars vol zitten met moeilijke brillen en baardjes met vooral Apple laptops. Ik heb Apple heel hoog als fabrikant. Hebben ze misschien echt véél betere WiFi ingebouwd, die nauwelijks kwetsbaar zijn voor volle netwerken?
Ik zit nu in een 'tussenwoning' in een nieuwbouwwijk. Mijn tablet ziet op dit moment 19 netwerken in de lucht.
Wellicht zitten die 'brillen' alleen maar een beetje te Twitteren bij Starbucks en hebben ze weinig last van een brakke en overbelaste WiFi verbinding :)

Als ik in jouw situatie had gezeten ('tussenwoning' in een nieuwbouwwijk) dan had ik waarschijnlijk wel een laptop genomen met een vaste LAN poort, dan heb ik geen zin om te moeten hannesen met verloopjes.
Als je al die dingen nodig hebt, dan koop je toch een andere laptop? Ik lees elke keer opnieuw dezelfde commentaar bij de launch van een nieuw Apple product.

iPhone: Geen uitbreidbare card slot, ben je gek.
iPad: geen usb port, ben je gek.
Macbook Air & Pro: geen dvd drive, ben je gek.

Hoe je het ook draait of keert, uiteindelijk hebben ze wel altijd gelijk. Misschien is het voor veel mensen op dit moment nog niet meteen de beste situatie maar je kan er zeker van zijn dat binnen een aantal jaar weer een hoop concurrerende merken Apple zullen volgen.
Het is eerder omgekeerd

Er waren al een aantal laptops zonder dvd-drive voor de retinas uitkwamen:
die werden de grond ingeboord! Toen kwam apple met de retina's en plots was het in 12 maanden plots WEL mainstream dat dvds/cds niet meer werden gebruikt. Dat was plots de uitleg en verklaring

iphone: geen uitbreidbare sd card slot. Het gaat er bij mensen niet om dat het niet uitbreidbaar is, maar wel dat je het 4dubbele betaalt als je dubbel zoveel opslag wil hebben dan wat je had betaalt met een sdcard slot (ja die zijn trager, maar voor vele zaken maakt dat niets uit)

[Reactie gewijzigd door dieter87 op 25 juli 2024 22:29]

Tja verklaar dan maar waarom Samsung met de S6 helemaal afstapt van dat geliefde en dealbrekende SD-slot? blijkbaar kijken ze toch goed naar de acceptatiegraad en komen tot de conclusie dat het voor heeeeeeeeeeel veel mensen geen noodzaak is, sterker nog, de meeste verkochte iPhones zijn 16gb.(hoewel dat wel aan het veranderen is).
Dat de meeste iphones 16gb zijn heeft gewoon te maken dat het het goedkoopste model is..
Gaat er niet om of het het goedkoopste model is of niet, het gaat erom dat het die mensen ook lukt om gewoon hun telefoon te gebruiken, zelfs met slechts 16gb.
Een telefoon gebruik met 4gb gaat ook, alleen wordt de gebruikservaring met minder 32gb drastisch beperkt
volgens mij zijn er toch hordes iPhone gebruikers die dat niet met je eens zijn. maar goed, ik laat het hier maar bij. feit blijft dat een bedrijf welke tot voorkomt Apple voor gek verklaarde dat ze geen geheugen uitbreiding hadden het nu zelf ook geschrapt heeft..... waarom dat weten alleen zij.
Er waren al een aantal laptops zonder dvd-drive voor de retinas uitkwamen:
die werden de grond ingeboord! Toen kwam apple met de retina's en plots was het in 12 maanden plots WEL mainstream dat dvds/cds niet meer werden gebruikt. Dat was plots de uitleg en verklaring
Retina's zijn echter niet de eerste zonder DVD-drive. Dat waren de Airs van Apple uit 2008.

In het begin koste het verdubbelen van het geheugen 100 euro meer, nu is dat terug gebracht naar 50,- euro per upgrade bij de iPad en in het geval van de iPhone 6 is het:
iphone: geen uitbreidbare sd card slot. Het gaat er bij mensen niet om dat het niet uitbreidbaar is, maar wel dat je het 4dubbele betaalt als je dubbel zoveel opslag wil hebben dan wat je had betaalt met een sdcard slot (ja die zijn trager, maar voor vele zaken maakt dat niets uit)
Plus:
16GB 799,-
64GB 899,-
128GB 999,-

Regulier:
16GB 699,-
64GB 799,-
128GB 899,-

Ook mijn LG Nexus 5 heeft geen SD Card slot. En ook daar heb ik 50 euro extra betaald om het te upgraden van 16GB naar 32GB.

[Reactie gewijzigd door jorde op 25 juli 2024 22:29]

Dan koop je toch gewoon een ander notebook? Het is hetzelfde als zeuren over de off-road capaciteiten van een Ferrari. Dit notebook is een systeem voor onderweg, waarbij je je adapter gerust thuis kunt laten. Ik zou hier prima mee uit de voeten kunnen. Alleen mn huidige MacBook Pro 2009 voldoet nog zo goed. Ook al heeft hij een adaptertje nodig om aan een beamer te koppelen.
Eindelijk komt Apple weer eens met iets vernieuwends. Het heeft een hele poos geduurd, maar dit is dan ook een prachtig apparaat geworden.
Vernieuwend? Het is gewoon een Macbook, maar dan afgeslankt. Echt Vernieuwend vind ik de Microsoft Surface Pro 3. Die hebben meer power dan deze Apple, in een nog kleinere en lichtere behuizing. En dan nog eens met een veel lagere prijs.

Ik krijg bijna iedere dag wel vragen van mensen over wat voor gaaf apparaat ik heb. Veel van hen hebben een Macbook Air of Pro en die zien er gewoon ouderwets uit in vergelijking. Als ik dan uitleg wat de Surface is en doet zegt een deel van hen spontaan dat ze voor hun volgende 'laptop' ook de Surface zullen overwegen.
Wat is er vernieuwend aan een Microsoft Surface Pro 3 ten opzichte van de generaties ervoor? De Surface is een mooie apparaat hoor, maar inclusief keyboard zit je op dezelfde dikte, voor dezelfde prestaties zit je ook op de 1200 euro.

Voor Apple gebruikers is dit weer een betere ultra portable, dan de macbook air. Wat ik wel grappig vind is dat ze vanaf de Macbook air een enorme stap zetten in bijv. schermresolutie. Dat mocht ook wel, maar ik ben benieuwd naar de batterijcapaciteit in vergelijking met bijvoorbeeld de Yoga 3 pro.
De SP3 is dunner en lichter dan de SP2, met een groter scherm. Klinkt hetzelfde als deze Macbook? Maar je hebt wel gelijk dat de echte innovatie bij de eerste Surface Pro was.

Dezelfde prestaties? De SP3 heeft Core i5 vanaf €999, dat is echt een stuk sneller dan Core M.
Echt een stuk sneller valt wel mee, naar mijn bevindingen. Ja de i5 processor is sneller, zeker voor grafische doeleindes. Echter denk ik dat de meeste gebruikers eerder aan het limiet van de 4GB Ram zitten, dan aan het processor gebruik.

Je kan de SP3 Pro van 949 euro niet vergelijken vanwege die reden. 8GB is tegenwoordig toch al snel de standaard naar mijn mening. Ze zitten uiteindelijk dus op hetzelfde prijspunt, en daar heeft de SP3 Pro een voorsprong van bijna 20%. Aanzienlijk verschil natuurlijk! Maar dat betekend niet dat dit ten opzichte van andere OSX er sprake is van vernieuwing. De enige andere ultraportable van mac is de macbook air en deze zijn gelimiteerd tot 4GB Ram en een 900p scherm op het 13" model waar het 11" model slechts een 768p scherm heeft.

Ik denk dat Apple nooit echt hardware matig met windows apparaten kan concurreren, maar ze zitten nu niet ver weg en als je aan OSX verbonden bent heb je naar mijn mening een mooie deal voor je geld.
Het instapmodel van Apple is €1449. De Surface Pro 3 i5/8GB/256GB is €1300. Zelfs met los toetsenbord ben je nog goedkoper uit.

Een 8GB/256GB Dell Venue 11 Pro met snelste Core M processor kost ongeveer €1050 inclusief een 'slim keyboard'. Die weegt nog minder, maar heeft wel een iets kleiner scherm. Van het design en materiaalkeuze kun je natuurlijk wel iets vinden.
it still has windows on it.

Geloof het of niet maar sommige mensen hebben geen baat bij windows. Ten eerste ze gamen niet omdat ze een leven hebben en ten tweede vinden ze OSX misschien wel beter.

Het is algemeen bekend dat Apple altijd wat duurder is maar om er iedere x er weer over te huilen.
:'(

Ach, het ging mij er vooral om dat deze Mac qua design nog niet eens zo revolutionair dun en licht is.

Wat mensen met hun geld doen moeten ze helemaal zelf weten...
Ohh woops! Ik had ergens een andere prijs gelezen. Het is in ieder geval geen wereld van verschil en de SP3 die jij noemt kon ik voor 1349 of meer vinden.

Ik ga sowieso niet een Macbook kopen, maar toch vind ik dit een redelijke verbetering ten opzichte van de macbook air lijn.
Hoewel ik zelf momenteel geen MacOS apparaten bezit kan ik mij voorstellen dat het OS tesamen met het ontwerp het prijsverschil enigsinds compenseert.

Apple is nu eenmaal een duur merk, merk kleding wordt ook nog steeds voor belachelijke prijzen verkocht ;)
Maar de Macbook gebruiker is dan onderweg lekker aan het werk. SP3 gebruiker: "Waar is die stopcontact.. waar waar??? onee me batterij 1%!"

Dat is denk ik het verschil en er zijn nog veel meer verschillen waarom mensen deze over de SP3 zouden kiezen. Daarnaast heeft de SP3 ook weer plus punten op andere gebieden.

Vergelijken met elkaar is gewoon dom. Omdat ze beiden hun min en plus punten op verschillende gebieden hebben liggen. Dus totaal andere use cases.
Nee, ik denk dat de use case juist wel gelijk is. Dun en licht, krachtig genoeg voor Office taken en meer, vooral gericht op onderweg gebruik.

En de SP3 werkt echt super onderweg. Gebruik op schoot is geen probleem. Vooral de schermverhouding is erg prettig in vergelijking met 16:10 of 16:9. Extra verticale ruimte op een klein scherm betekent dat programma's en websites minder scroll vereisen, hetgeen een touchpad minder noodzakelijk maakt.

Deze Macbook heeft ook wel mooie punten, maar ik vind het geen revolutionair iets.

[Reactie gewijzigd door bilgy_no1 op 25 juli 2024 22:29]

Waar baseer jij dit op? Je haalt met een SP3 ongeveer gelijke accuduur aan een Macbook air op dit moment? Ik snap niet waarom een SP3 gebruiker volgens jou op zoek zou moeten zijn naar een contact.

Usecases zijn zeer gelijk. Veel mensen gebruiken de Surface Pro als een hybrid, niet zo zeer enkel als een tablet.
In mijn optiek, zit de kracht en de schoonheid van dit apparaat in de simplicity die het heeft. Zo weinig mogelijk componenten en tierlantieren als maar kan. Maar toch als je de specslist bekijkt heb je een mooi lijstje.
Specs
  • 12-inch (diagonal) LED-backlit Retina display
  • 1.1GHz, 1.2GHz, or 1.3GHz dual-core Intel Core M processor
  • 0.14 to 0.52 inch thin
  • 2.03 pounds1
Hardware:
  • Specifications1.1GHz, 1.2GHz, or 1.3GHz dual-core Intel Core M processor
  • 8GB memory
  • Up to 512GB flash storage2
  • Intel HD Graphics 5300
Scherm
  • Display12-inch (diagonal) LED-backlit display
  • Retina display
  • 2304 by 1440 pixels
  • 16:10 aspect ratio
Batterij
  • Battery and PowerUp to 9 hours wireless web
  • Up to 10 hours iTunes movie playback3
  • Integrated 39.7-watt-hour lithium-polymer battery
  • 29W USB-C Power Adapter with cable management system
  • USB-C power port
Andere opties
  • USB-C port
  • 802.11ac Wi-Fi
  • Bluetooth 4.0 wireless technology
  • FaceTime camera
  • Full-size backlit keyboard with butterfly mechanism
  • Force Touch trackpad
  • External USB SuperDrive (requires adapter; sold separately)
  • OS X Yosemite
  • iPhoto, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote
In mijn optiek is het minimalisme in componenten en aansluitingen gelijk zijn sterktepunt. Het is een mooie machine.
Mooie machine idd, maar die prijs... Waarom zou je zo'n Apple kopen in plaats van dit hier:
reviews: Asus Zenbook UX305: 'ultrabook' zonder fratsen
Praktisch dezelfde speclijst, goeie reviews, en de helft van de prijs. Wel zonder het 'Apple' logootje...
Dat is helemaal niet dezelfde speclijst voor dat geld. Echt alles aan die Zenbook is vele malen slechter. Zoals het scherm, het gewicht, geheugen. Het is niet eens de same ballpark.
Zo slecht is de ux305 helemaal niet, hij heeft andere specificaties maar voor die 750 euro dat ie kost heb je fatsoenlijke platten en zeer dunne passief gekoelde machie, met een heel goed matt full hd scherm. Zo slecht als dat jij hem nu presenteert is ie niet.
Vind ik niet. De ene keer is de Zenbook vele malen beter dan Apple, maar dan haalt Apple de Zenbook weer in. Nu is Apple weer beter. De Zenbook komt over een paar maandjes wel weer met een veel beter antwoord. Dat is het goede van concurrentie :)
Is de Apple duur? Ja absoluut. Maar de 'Praktisch dezelfde speclijst'?! Komop....

4gb vs 8gb
128gb vs 256gb
Mindere processor
Minder scherm
Minder accu capaciteit
Geen WiFi AC
Vergeet vooral niet het type SSD. Het gaat hier namelijk om een PCIe SSD (die met gemak zo'n 800 MB/s kan verplaatsen) tegenover een Sata SSD die in Passmark bijna 1000 punten minder scoort ten opzichte van een 840 evo 500GB terwijl de 256GB XP941 M.2 (De serie die feitelijk in de huidige MBP airs zit) in dezelfde benchmark ruim 2500 punten meer scoort ten opzichte van de evo.
Waar deze drive 6887 punten scoort zit die van de zenbook nog niet eens op de helft daarvan.
Het gaat veel Apple-gebruikers niet zo zeer om het Apple logo als wel het gebruik van OS X. Die Asus van jou wordt waarschijnlijk geleverd met Windows... dus iedere vergelijking op die wijze gaat mank.
Een mooi apparaat is het zeker, maar ik vind de eenvoud toch te ver doorgeslagen voor wat betreft de poorten. Alles in de Cloud opslaan of via email versturen klinkt leuk, maar het werkt gewoon niet altijd. Er hadden makkelijk 1 of 2 extra USB poorten op gepast, zelfs van de huidige USB type A, het is maar hoe graag men het wil. Kijk naar de Asus UX305, een ultrabook die iets groter (13 inch t.o.v. 12 inch) en zelfs iets dunner is (12.3mm t.o.v. 13mm). Deze bevat 3 volwaardige USB 3 type A poorten, stroomplug, microfoon/headset poort, SD card lezer en een micro HDMI poort. Het kan dus wel.

Wat je hier bij Apple nu krijgt is een heel mooi, dun en licht apparaat waar je uiteindelijk vrij weinig mee kunt, tenzij je een lompe adapter gebruikt. Voor wat browsen, emailtje maken, filmpje kijken en wat documenten werk is het prima, maar zodra je iets van een USB stick, HDD, externe muis of extern scherm wilt gebruiken ben je de sjaak. En voor dat apparaat betaal je dan zo'n 1400 euro, terwijl de bovengenoemde Asus UX305 met vergelijkbare specs nog (ruim) onder de 1000 euro blijft. Kortom, mijn inziens weer Apple ten voeten uit: mooie apparatuur, maar veel te duur voor wat het biedt.
Was de mac pro en imac 5k niet vernieuwend?
5k displays bestonden al. Mac Pro heb ik me niet in verdiept. Grappige behuizing, maar waarom moet het eruit zien als een prullenbak. De iMac 5k is gewoon een "verbetering" ten opzichte van de vorige generatie. Dat is innovatie, maar deze is niet radicaal. Daar komt bij dat de problemen die in de iMac 5k zitten voor een computer van 4.000 a 5.000 euro (de duurste configuratie) veels te groot zijn. Thermal Throttling om iets te noemen. Het probleem dat je de iMac ook niet kan gebruiken als display na dat de inhoud verouderd is/defect is door oververhitting.
Dat is niet het probleem van Apple. Dat Windows nog geen 5k ondersteund met Windows 8 kan Apple niets aan doen. Dan moet Windows maar snel windows 10 uitbrengen met meer support.

En ja, de iMac begint pas meer te koelen wanneer de CPU 85-90 graden celcius raakt. Apple wilt duidelijk zo lang mogelijk het aparaat stil houden. Nu kunnen Intel chips wel wat hebben, maar ga jij 5000 euro uitgeven aan een iMac, dan mag je verwachten dat je daar jaren lekker video's op kan editten. Als je een beetje zware footage gebruikt zit je echter al snel aan de constante 95 graden celcius en begint de iMac met thermal throttling. Absurd dat een apparaat van dat bedrag zulke risico's neemt. Geen Intel chip houdt het vol uren per dag op 95 graden te zitten, los van het feit dat je ook nog grofweg 15% prestaties inlevert door het thermal thottling.
Deel eens een linkje van je throtteling. Ik heb het ding hier in mn woonkamer staan en herken echt niks wat je allemaal roept. ( Ja Xcode en code compilen hele dagen)
op OSX aub en niet faildows. Dit ding is niet gemaakt om te gamen. Als je zou gamen 0p een MSI all in one zou die ook gaan throttlen dus je loopt of te trollen of je weet niet beter.
Hij heeft geen benchmarks gedaan op OSX. Is ook niet nodig noch relevant. Het is niet alsof de temperatuur plots gaat dalen op OSX. Of dat ding gemaakt wordt om te gamen is niet relevant voor de discussie. Waar het om gaat is dat door de koeling de CPU bij 100% 15% throttled en de temperatuur daarbij tegen de 100 graden celcius aan zit. Dit zul je ook merken als je als Creative Professional video gaat renderen.

De hardware is voor zo ver ik zie op de MSI AIO zodanig gecustomized dat deze geen Thermal Throttling heeft. Ook al heeft het dit wel, dan betekend het niet dat Apple hier geen grove fout begaat.

Als jij denkt dat zo'n apparaat waarvan je 15% van de performance niet kan benutten en waarvan de CPU constant op de 95 graden zit, dan moet je hem aanschaffen. Ik zie er echter geen reden voor aangezien je bijna NIKS kan upgraden/vervangen bij deze iMac en er bij zwaar gebruik (wat je mag verwachten voor 4000 piek) weinig van je computer na jaren gebruik over blijft.

Echte professionals gaan voor de Mac Pro en blijven VER weg van deze iMac, want dit is eerder voor ongeinformeerde mensen die een mooie computer willen die tevens snel is.
OSX is veel en veel beter afgestemd op alles waar het op draait. Dat is een algemeen feit.

Luister ik kan discussiëren en praten met mensen die dom geboren zijn maar niet met mensen die zich dom opstellen. Spijt me zeer.
De CPU raakt FYSIEK oververhit bij vol gebruik. Het veranderen van OS gaat niet helpen dat je CPU gaat thermal throttlen.
ik dacht dat mn laatste zin wel duidelijk was.
Mij persoonlijk aanvallen zonder een inhoudelijk argument gaat je helaas niets opleveren. Als jij denkt anderen te kunnen intimideren door ze dom te noemen dan wens ik je veel succes in het leven. Zeggen dat de iMac wel goed functioneerd op OSX is totaal irrelevant voor hardwarematige defecten en iedereen die logisch kan nadenken begrijpt dit.

Ik ben niet dom en ik ga zeker niet stoppen met reageren omdat jij mij als dom bestempeld.
Ziet er gelikt uit! Ik kan me er wel in vinden dat een 'ultra' portable niet de benodigde aansluitingen heeft, maar vind wel dat Apple hier laat zien dat ze weer een stap in het wireless tijdperk durft te zetten.
Nu is de vraag hoeveel gaan ze vragen voor de adapters aangezien je die wel een aantal nodig zult hebben als je niet helemaal in de cloud bent.

Ga hem zeker eens bewonderen in de Apple Store. Space grey of misschien gewoon silver, goud is niet voor mij weggelegd.

Update: http://store.apple.com/us...ital-av-multiport-adapter

het antwoord $79 us & €89 nl. Normaal gezien worden de prijzen van dollar toch hetzelfde doorgerekend naar euro, niet €10 extra?

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 25 juli 2024 22:29]

De dollarkoers staat nu op $1,084 per € ;) daarom moet je de constant gehouden prijzen eigenlijk als korting zien, die hadden ze namelijk ook makkelijk 10% duurder kunnen maken.
Als je het dan uitrekent dan kom je ook goed uit:
$79 / 1,084 * 1,21 = €88,18

Edit: overigens is de Amerikaanse prijs ook exclusief btw. Deze is afhankelijk van de staat waarin gekocht wordt. Hi kan daardoor ook pas bepaald worden zodra bekend is waar een koper zich bevindt.Het resultaat is dat de prijs exclusief btw overal gelijk is, maar de prijs inclusief btw niet. Daarom worden er altijd prijzen in de vs genoemd waar geen btw bij zit. Wat irritant is, is dat dit ook nog wel eens in winkels zo was toen ik daar was (2008 denk ik).

[Reactie gewijzigd door klonic op 25 juli 2024 22:29]

Ah, bedankt, ik was de BTW vergeten mee te rekenen. Nu klopt alles weer in mijn hoofd.
Nee, $1,084 per euro betekent dat 100 $ minder waard is dan 100 euro: 100 $ = 100/1,084 euro = 92,25 euro.
Hij bedoelt dat de prijzen voor dat de Euro zo is gedevalueerd (tov de Dollar) ongeveer gelijk waren in Nederland en de Vereenigde Staten. Na devaluatie van de Euro tov de Dollar kan je dan verwachten dat alle importgoederen wat duurder worden. Als dat niet gebeurt is, kan je dat zien als korting zien.
Nee, sinds kort is dit niet meer het geval. De waarde van de euro is niet meer wat het was.
Ik betwijfel of het beter voor Nederland is om weer met de Gulden te gaan werken. Als iemand zo vriendelijk is, kan diegene dan voor mij de voordelen en nadelen vertellen? Ik zie er tot nu toe alleen maar positief in.
Nederland mag de gulden niet meer invoeren van de EU. Elk land in de EU moet de euro naar verloop van tijd gebruiken,al zijn er wel loopholes en het VK dat z'n GBP mocht houden, maar eenmaal ingevoerd kom je er niet meer vanaf. Dus terug naar de gulden = uit de EU. Dat heeft natuurlijk weer heel veel andere voor en nadelen buiten enkel de valuta om.

Overigens zou de gulden natuurlijk ook nog gewoon fluctueren. Het is niet zo dat we met de gulden per definitie minder hadden moeten neerleggen voor onze MacBooks (maar misschien ook weer wel).

Het staat je vrij om op "eurosceptische" partijen te stemmen als je dat wilt.
Dankje voor de uitleg :) Leuk dat mensen een vraag en antwoord negatief beoordelen 8)7
Tja, het is ook een beetje off-topic eigenlijk, maar goed. :9
Opsich een mooi apparaat om te zien. Marja, apple...

Btw wel wat een vreemde resolutie. 2304x1440.
13.3 * 0.9 = 11.97. 2560x1600 * 0.9 = 2304 x 1440. Zelfde display als in de 13" rMBP, maar dan iets kleiner.
16:10 beeldverhouding, ipv 16:9 vandaar
Vind dat toetsenbord in zo'n kleine behuizing eerlijk gezegd wat lelijks hebben. Toen ik het artikel las moest ik trouwens ergens aan de Chrombook Pixel denken, ik ben benieuwd of deze Macbook een hit zal worden (i.t.t. de Pixel, al was dat ook niet bepaald het doel van Google). De prijs ligt denk ik veel te hoog om te kunnen concurreren met hun eigen Macbook Air en Pro lijn.
Vind ik nou ook, het komt zelfs 'n beetje knullig over!
Enkele connector vind ik wel echt 'n struikelpunt.. je kunt simpelweg niet goed meer combineren. Aansluiten op beamer/scherm + opladen, aansluiten op beamer/scherm + iets inladen via USB-stick etc.. eigenlijk kun je niet zoveel meer toevoegen terwijl 'ie aan de lader hangt. Uiteraard KAN er van alles, zoals een bluetooth muis, cloud storage etc etc, maar het blijft een feit dat het af en toe behelpen zal zijn en dat vind ik niet bij 1000+ euro horen. Een tweede dergelijke poort daarentegen had het verhaal m.i. echt compleet anders gemaakt.

Het is inderdaad blijkbaar meer een reisgenoot dan een wat vastere pc. Wat dat betreft begeeft het zich wel in een unieke markt, waarin er zelfs - los van eigen producten - concurrentie is van bijv. een Chromebook van ~300 euro.

Gelukkig wel een 16:10 scherm, niet die ellendige 16:9 :)
Oh ik ben toch niet de enige :+ . Ik vind de andere Macbooks een prima uitstraling hebben, maar deze vind ik persoonlijk erg lelijk. Het klopt gewoon niet met de dunne bezels aan de zijkant (ik denk dat dat het is).

Verder natuurlijk wel een laptop met indrukwekkende specs, dat hebben ze weer goed voor elkaar. Ik zal hem zelf niet kopen (niet mijn OS), maar verwacht wel dat het een populaire Macbook gaat worden!
USB ondersteund toch maar maximaal 1.5A, of is dat voor de Type-C connector hoger? Anders gaat opladen nog wel even duren lijkt me.
De nieuwe standaard kan meer leveren. Er kan 5 ampere op 20 volt geleverd worden met de kabel. Gelukkig maar anders zou het inderdaad wel even duren.

http://www.cnet.com/how-t...ld-know-about-usb-type-c/
De meegeleverde MacBook USB-C oplader kan 29W leveren. Dat zal dus geen ouwe USB voltages en amperages zijn.
Dit is gewoon een tablet met x86 architectuur. Nothing more, nothing less. Dat zie je vooral aan de onderdelen-screenshot.

Er zijn al zat dual boot android/windows tablets op de markt met quadcore intel atom. Daar heb je dan micro-hdmi +usb en even dun, ook passief gekoeld met retina display...vanaf 200€ of minder zelfs. en degelijke performance.

Mooi ding maar I'll pass.
Noem eens een tablet met een retina display die niet van apple is?

Alleen Apple gebruikt retina namelijk.
Noem eens een tablet met een retina display die niet van apple is?
Alleen Apple gebruikt retina namelijk.
- Retina als in kwalitatief hoogstaande IPS met 264dpi of hoger? (om nog niet over AMOLED te beginnen) --> KEIVEEL
- Of retina zoals: uit éxact dezelfde batch als Apple; 2048×1536 met IGZO Technologie zoals tal van Chinese tablets (< USD 200) vandaag de dag? (die dus uit quasi dezelfde fabrieken rollen) --> KEIVEEL --> Apple krijgt de "Grade A" uit de batch en de rest de "A minus", ipv schermen de vuilbak in te gooien omdat ze 1% minder dan beloofde Adobe gamma kunnen weergeven, of 2% minder helder zijn dan anders worden ze voor een prikje verkocht,
in other words, niemand ziet het verschil, maar ondertussen heb je wel retina in een tablet van 150€ :+ ) Heb er zelf zo eentje sinds vorige week en naast een iPad Air (1) heb ik géén verschil gezien met dezelfde foto's.

Kort samengevat; niet alleen Apple gebruikt deze schermpjes hoor :-)
Lees mn reactie nog eens en geef dan antwoord.
Apple marketing at work!
Dat bedoelde ik dus. Er is geen enkel bedrijf dat z'n scherm retina noemt
Wat ik erg vervelend vind is dat mijn Late Macbook Pro 15 high end laptop 90 graden wordt in combinatie met flash - hoe koelen ze dit dan ZONDER fans?
De CPU in jouw MacBook heeft een TDP van 45W, deze heeft een TDP van 4,5W. Door het processor ontwerp kan er gewoon niet meer warmte geproduceerd worden. Daardoor is 'ie wel minder snel natuurlijk.
Deze Core M is inderdaad ruwweg zo snel als een 2.4Ghz Core 2 Duo op basis snelheid. Ze moeten wel voortdurend op Turbo kunnen opereren om enigszins snel te kunnen zijn. Dan streven ze de basis i5 van de airs in ieder geval voorbij.
Ok akkoord. Maar mij zal je niet vertellen dat deze gloeiend heet zal worden wanneer er flash wordt afgespeeld. Ik verlang nu al naar de reviews van dit toestel.

+ eigen mening maar het toestel ziet er niet uit met het tobo die tot aan de zijkanten komt.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.