Door Kevin Krikhaar

Redacteur

Nextcloud met een strik erom: hoe uniek is Microsoft 365-concurrent Office EU?

29-03-2026 • 06:00

127

officcc

Een paar jaar terug moest je er nog best voor zoeken, maar nu vliegen de Europese alternatieven op Amerikaanse online diensten je om de oren. Voor online kantoorsuites als Microsoft 365 en Google Workspace zijn er echter nog niet zoveel bekende kant-en-klare alternatieven. Het populaire opensourceplatform Nextcloud moeten mensen bijvoorbeeld zelf hosten en tools als LibreOffice hebben (vooralsnog) geen online versie.

Afgelopen maand wist een nieuwe Europese onlineofficesuite ineens veel internationale media-aandacht te vergaren: Office EU. Onder meer The Register en Techradar schreven over dit Nederlandse initiatief, dat op zijn site 'een complete cloudgebaseerde kantoorsuite' belooft 'die volledig op Europese infrastructuur draait'. Office EU biedt een cloudopslagdienst, documentverwerker, presentatieontwerper, spreadsheetsoftware, e-maildienst, kalender en videoconferentietool aan.

Hoewel ZDNet Office EU 'een nieuwe stap in digitale soevereiniteit' noemt, klinkt er ook kritiek op het bedrijf. In zijn faq laat Office EU namelijk weten dat de officesuite is 'gebouwd op Nextcloud Hub'. En inderdaad: Nextcloud biedt de genoemde diensten zelf ook aan, die op hun beurt weer deels gebaseerd zijn op LibreOffice. Het verschil is dat Office EU ook de hosting verzorgt. Is Office EU dus 'gewoon' een Nextcloud-wrapper met hosting, of komt er meer bij kijken?

Gat in de markt

Hoewel de naam misschien anders doet vermoeden, is Office EU geen initiatief vanuit officiële Europese instanties. Het bedrijf is een jaar geleden opgericht door de ondernemer Maarten Roelfs. Tegenover Tweakers laat hij weten hoe het idee is ontstaan.

Waarom ben je begonnen met Office EU?
"Een tijd geleden was ik op zoek naar een goed alternatief voor Amerikaanse diensten. Ik wilde weg bij de Amerikanen, nog voordat de echte gekte begon, maar ik zag geen goede alternatieven in de markt. Uiteraard waren er opensourceprojecten zoals Nextcloud, maar hetzelfde gebruiksgemak als bij een Google of Microsoft was er niet in Europa. Daar ben ik op gesprongen. Ik wilde iets heel gebruikersvriendelijks maken met het idee dat je iets hebt dat 100 procent Europees eigendom is."

Wat deed je voordat je Office EU oprichtte?
"Ik heb een aantal bedrijven gehad. Ik heb nog steeds een bedrijf in de privacysoftware en ik heb een aantal ondernemingen gehad en verkocht, dus ik zit er echt als ondernemer in."

Is dat ook je plan met Office EU? Na een paar jaar weer verkopen?
"Tja, dat weet ik niet hoor. Zo ver kan ik niet naar de toekomst kijken, geen idee. Ik vind het in ieder geval heel leuk waar we mee bezig zijn en we krijgen veel interesse uit alle hoeken en gaten in Europa en verder. We willen de logische plek zijn waar je heen gaat als je online een officesuite wilt."

De KVK-inschrijving van Office EU staat op een woning in Den Haag. Roelfs meldt dat het bedrijf momenteel twintig mensen in dienst heeft, die overal ter wereld remote werken. Er wordt veel promotie voor Office EU gedaan. Dat gebeurt door The Hague & Partners, een marketingorganisatie die verbonden is aan de gemeente Den Haag.

Tegenover Tweakers meldt The Hague & Partners dat 'initiatieven uit onze stad die een positief effect kunnen hebben in het creëren van een betere, veiligere en rechtvaardigere wereld door ons enthousiast worden ontvangen'. "Aangezien datasoevereiniteit de laatste tijd een veelbesproken onderwerp is, zowel bij nationale als internationale media, vinden wij de lancering van dit platform een relevante toevoeging aan deze gesprekken."

EU Office
Tekstverwerker van Office EU

Slechts een Nextcloud-wrapper?

Office EU heeft niet zelf kantoorsoftware ontwikkeld, maar maakt gebruik van de opensourcesoftware van Nextcloud. Online wordt het bedrijf daarvoor bekritiseerd. Er wordt gesteld dat Office EU slechts Nextcloud-diensten verkoopt onder een andere naam, terwijl gebruikers met enige technische kennis ook gewoon een eigen Nextcloud-instance kunnen hosten. Roelfs zegt echter dat Office EU meer is dan slechts een gehoste Nextcloud-instance met eigen branding.

Waarom maken jullie gebruik van Nextcloud?
"Het werkt gewoon heel goed. Het is een bewezen product. Wij wilden dat op een heel eenvoudige manier aanbieden en dat was er gewoon niet. We zijn ondernemer genoeg om te denken: als ik het niet oppak, wie dan wel? Er zullen altijd mensen zijn die zeggen: ik kan toch ook zelf Nextcloud downloaden en thuis op mijn privéserver op een Raspberry Pi draaien. Dat kan, maar daar zit echt wel een beperking in op het gebied van prestaties, functies en veiligheid. Wil je goed kunnen videobellen en wil je andere zaken goed op orde hebben, dan komt er heel veel bij kijken."

Wat komt er dan precies bij kijken?
"Als je met veel mensen wilt videobellen, heb je een specifieke high-performance backend nodig. En er komen veel meer bewegende onderdelen bij. Maar als je klein bent, tuurlijk kun je het dan zelf doen. Dat is het mooie van Nextcloud en open source. De Tweakers-doelgroep kan het zelf wel, denk ik. Maar de wereld is veel groter dan Tweakers."

Voor het Tweakers-publiek biedt Office EU dus geen meerwaarde?
"Nee, dat hoor je mij niet zeggen. Maar even los van het Tweakers-publiek: als je technisch heel handig bent en je wil thuis een server draaien met Nextcloud, dan moet je dat doen. Ben je technisch minder vaardig of wil je er geen tijd aan besteden, dan kun je bij ons komen. Heb je een bedrijf zonder IT-afdeling, maar wil je het wel goed regelen, dan ben je bij ons ook aan het goede adres. Ik wil maar zeggen: niet de hele wereld is zo technisch dat ze het zelf kunnen opzetten."

Bestaat Office EU momenteel alleen uit Nextcloud-diensten?
"Voor de meeste apps maken we gebruik van Nextcloud."

Welke apps maken dan geen gebruik van Nextcloud?
"Als we eenmaal live zijn, dan laat ik het je even zien. We hebben er heel veel omheen gebouwd en zorgen ervoor dat het geschikt is als software as a service (saas, volledig beheerde online diensten, red.), want Nextcloud is dat uit zichzelf niet, en vanuit daar bouwen we op."

EU TalkNextcloud Talk

De diensten van Office EU (links) zijn gebaseerd op die van Nextcloud.

Heb je voorbeelden van wat jullie om Nextcloud heen hebben gebouwd?
"Als je Nextcloud saas-ready wilt hebben, heb je wat andere eigenschappen en vraagstukken dan wanneer je het platform geïsoleerd en voor één gebruiker draait. Dus usermanagement, billing: zulk soort zaken komen erbij."

Hebben jullie er zelf ook code omheen geschreven?
"Er is heel veel omheen geschreven."

Kun je daar dan een voorbeeld van geven? Wordt dat ook opensource?
"Nou kijk, weet je wat het is? Ik vind het eigenlijk niet zo'n heel prettig gesprek. Jij hebt mij benaderd. Ik zeg: ik ben er eigenlijk nog niet klaar voor, want we zijn een aantal dingen aan het afwikkelen."

Dat idee kreeg ik niet. Jullie treden ook al volop naar buiten met persberichten.
"Dat klopt, we zijn ook klaar. We zijn bezig met een gefaseerde uitrol. Maar wat ik wil zeggen: we hebben er heel veel omheen gebouwd; we zorgen dat het platform saas-ready is en dat is het bijna."

Voor het gebruik van Nextcloud heeft Office EU een overeenkomst gesloten met dat bedrijf, iets wat Nextcloud tegenover Tweakers bevestigt. Dit houdt in dat Office EU een vergoeding moet betalen aan Nextcloud, maar hoe dat precies in zijn werk gaat, meldt Roelfs niet. "Ik vind het heel belangrijk dat er ook weer geld in die opensourcecommunity komt", zegt hij. "Want het is keihard nodig dat het product beter wordt. Niet dat het slecht is, maar er is nog best wat te ontwikkelen. En Europa heeft dit nodig. We moeten niet meer al het geld naar de Amerikanen brengen; we moeten het zelf ontwikkelen."

'Ik ben niet bezig met wat andere partijen precies doen.'

Onderscheiden van de concurrentie

Cloudprovider Hetzner, die datacenters heeft in Duitsland en Finland, verzorgt de hosting. Individuele Nextcloud-instances kunnen ook hostingruimte inkopen bij Hetzner, maar Office EU biedt dit dus standaard aan. Meer informatie wil Roelfs echter niet kwijt over de hosting. "Waar alle onderliggende hardware en software draait, willen we vanwege veiligheid op dit moment niet delen."

Dat snap ik niet. Hoezo kun je vanwege de veiligheid niet vertellen in welke datacenter de hosting plaatsvindt?
"Als het zover is, delen we dat. Maar het is 100 procent Europees eigendom. Het zijn Europese datacenters, maar ik vertel nu niet welke dat precies zijn."

Dus jullie gaan het later wel delen? Waarom kan dat later wel, maar nu niet?
"Ik wil het niet delen. Je kan doorvragen, maar ik wil het nu niet delen."

Alternatieven voor een hosted Nextcloud-instance

Naast bedrijven als Office EU die een hosted versie van Nextcloud aanbieden, zijn er een aantal Europese partijen die zelf kantoorsoftware hebben ontwikkeld en online aanbieden. Het Zwitserse Proton biedt bijvoorbeeld een cloudopslagdienst aan met een online tekstverwerker, spreadsheettool en (voor een meerprijs) een maildienst. Het Duitse Mailbox.org biedt naast zijn e-maildienst ook online kantoordiensten aan voor tekstverwerking, spreadsheets en presentaties (gebaseerd op Open-Xchange), naast een videobeltool en cloudopslagdienst.

Office EU is niet het enige bedrijf dat Nextcloud als saas aanbiedt. Op de site van Nextcloud staan verschillende hostingproviders, al hebben die niet zo'n grote marketingpush gedaan als Office EU. De vraag is dus wat Office EU precies onderscheidt van de andere partijen, maar daarover is Roelfs vaag.

Jullie zijn niet het enige bedrijf dat een hosted versie van Nextcloud aanbiedt. Op de website van Nextcloud staan verschillende hostingproviders, zoals PathConnect. Wat doen jullie anders?
"Ik weet niet precies wat zij aanbieden. Wij focussen op wat wij doen en dat doen we zo goed mogelijk. Ik kan dat niet vergelijken."

Dus jullie weten niet wat de concurrenten doen?
"Wij focussen heel erg op onze eigen koers en we willen het zo goed mogelijk doen. Ik ben niet heel hard bezig met wat andere partijen precies doen. Wij willen wat wij doen zo goed mogelijk maken, zo makkelijk mogelijk maken en zorgen dat het zo goed mogelijk en efficiënt draait."

Gratis versie?

Office EU is nu beschikbaar voor de eerste paar klanten. Het is de bedoeling dat de wachtlijst de komende maanden stapsgewijs afgewerkt wordt en dat de tool vanaf het derde kwartaal algemeen beschikbaar komt. Daar zit wel een prijs aan, maar Roelfs wil niet zeggen hoeveel een abonnement gaat kosten. De ceo meldt alleen dat de prijs 'in lijn ligt' met die van Microsoft 365 en Google Workspace.

Komt er ook een gratis versie?
"Nee."

Waarom niet? Microsoft en Google bieden ook een gratis versie aan.
"Ja, en ze gebruiken je data en maken profielen van je. Wij doen niets met je data. Als het gratis is, ben je zelf het product. Dat zal bij ons niet zo zijn."

Office EU
Op de website van Office EU staat wél vermeld dat er een gratis versie komt, zo merkten we na het interview op.

Redactie: Kevin Krikhaar • Eindredactie: Marger Verschuur

Reacties (127)

Sorteer op:

Weergave:

Afgezien van de hele rare reacties tijdens het interview en een heel vreemd onderbuik gevoel wat ik daar aan over hou....staat dit bedrijf niet bij de 'trusted partner' lijst op de Nextcloud Partnerwebsite. Dat geeft mij onmiddellijk een rode vlag. Die lijst is hier te vinden: https://nextcloud.com/partners/. Zoals je kan zien onder het 'resellers' tab zijn daar tal van Europese bedrijven (zelfs ook niet Europese bedrijven) en ook Nederlandse bedrijven te vinden waar je een kant-en-klare managed instances van Nextcloud kan kopen. Nextcloud is ook zelf als bedrijf bezig om met partners het merk uit te bouwen. Daar komt dit dan tussendoor....? Hmm......

Ik juich elk initiatief voor meer Europese partijen toe maar ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat hier heel veel niet klopt. Er is geen duidelijkheid over datalocatie, certificering (e.g. ISO, SOC 2 of ISAE tegenhanger etc)....als ik ondernemer was en ik wil weten of dit veilig is heb ik dus helemaal niets om op te staan. Als ik daarnaast ook nog eens op Office EU's eigen site kijk onder het kopje 'Partners' staat er helemaal niets. Alleen maar filler! Ze hebben dus geen partners! De website zelf staat ook vol met plaatjes en nikszeggende woorden.

Maar waar ik nog meer de kriebels van krijg is het feit dat zelfs met al deze rode vlaggen dit bedrijf extreem veel media aandacht krijgt. De Volkskrant, Tweakers, Computable, zelfs de gemeente Den Haag heeft hier een artikel over geschreven?! Op basis van een website die een lege huls is, marketing plaatjes gebruikt die rechtstreeks van Nextcloud GMBH komen en ook nog eens een websitecertificaat dat van Lets Encrypt komt (dus geen eens een gedegen CA op enterprise niveau). Hallo?! Ben ik nu de enige die dit opvalt? Gelukkig plaatst Tweakers dan nog een ongefilterd interview, inclusief rare antwoorden, waarmee we kunnen zien dat dit heel erg veel rode vlaggen oproept. Dat is zeker te prijzen maar misschien had er ook iets bij moeten staan over de partners die Nextcloud al heeft in Nederland die -wel- al hun zaakjes al op orde hebben.

[Reactie gewijzigd door TeaTotaller op 29 maart 2026 11:56]

Ik ben het met je eens, behalve het stuk over een enterprise CA. Er is echt 0 meerwaarde voor een duur certificaat tov LetsEncrypt.
Technische wellicht niet, maar functioneel voeren de duurdere CA providers wel meer controles uit zoals een telefonische check of verificatie van bedrijfsdata, "even" snel iets opzetten werkt hier niet bij.
En de browser controleert op geen enkele manier en/of toont op geen enkele manier of het een EV-certificaat is. Vroeger had je nog een 'groene vink' maar die is weg. Hoe beschermt dit gebruikers dan?

Het was jaren geleden al onzin en geldklopperij: https://www.troyhunt.com/extended-validation-certificates-are-really-really-dead/
Niet noodzakelijk. Wij betalen honderden Euro per certificaat, maar daar wordt geen enkele validatie tegenover gesteld. En wat krijg je voor dat bedrag? Niets. Want het certificaat rapporteert nog altijd als geen eigenaarsinformatie. Dus geen uitgebreide verificatie die de CA bevestigd. Waardeloos dus voor de eindgebruiker.

En als we automatisatie wensen, wat stilaan verplicht wordt nu dat certificaten nog maximaal een half jaar geldig mogen zijn, dan zouden we nog eens moeten gaan betalen voor hun automatisatieplatform.

Neen, geef mij dan maar iets als een Let's Encrypt. Een organisatie, geen bedrijf, dat focust op het verbeteren van hoe we met certificaten omgaan.
Zoals anderen zeggen is controles een belangrijk verschil.

Een andere is dat Let's Encrypt ook Amerikaans is.
Helemaal eens met @TeaTotaller en ten aanzien van de CA zou ik dan op zijn minst gekozen hebben voor een provider uit Europa, just sayin'. Zelfs DigiCert heeft tegenwoordig een EU variant.

Die paar honderd € kun je dan ook wel investeren en zoals je zegt die voeren (weet het uit ervaring) toch echt wel meer controles uit dan Let's Encrypt. Niet dat ik Let's Encrypt niet geweldig vind voor Prive gebruik, zakelijk kijk ik er persoonlijk anders tegenaan.

[Reactie gewijzigd door marcel_76 op 29 maart 2026 12:56]

Er is geen voordeel van die uitgebreide controles. Heb je het artikel gelezen dat ik heb gelinkt?
Ik snap je punt en ik zal de laatste zijn om te zeggen dat bij de "grote" nergens een verdien model achter zit. Echter je kunt je als bedrijf niet zomaar registreren bij een DigiCert.

Uiteraard moet er nog veel meer op orde zijn dan enkel een certificaat of een groen balkje.
Let'sEncrypt doet geen OV- of EV-certificaten. Het is in beide gevallen versleuteld, maar bij Let'sEncrypt weet je niet of het certificaat is uitgegeven namens het bedrijf zelf of door een h4x0r. Dat de browser niet meteen een logo laat zien maar dat je er expliciet naar moet kijken in de eigenschappen, doet daar niets aan af.

Overheden zijn min of meer verplicht (PTOLU) OV-certificaten te gebruiken.
Dat weet je bij EV ook niet zeker. Lees dit eens: https://www.troyhunt.com/extended-validation-certificates-are-really-really-dead/

En in dit geval had het certificaat op naam gestaan van EUfforic Europe B.V, ik geloof niet dat dat helpt.
Dat je geen partner van Nextcloud bent is niet per se slecht toch? Er zijn veel bedrijven die implementaties doen van pakketten en geen partner zijn en willen zijn. Soms wil je het wel maar kan het niet. Wil je bijvoorbeeld systeem “mijnERP” partner zijn dan zijn er leveranciers die je weigeren als je ook partner van systeem “dieandere” wil zijn. Dat is niet zo zwart/wit.
Er wordt wel geld aan Nextcloud gegeven stind in het interview. Hoe kan het dan zijn dat ze tich geen partner zijn? Er kloppen een aantal zaken niet in dit verhaal.
Ik heb de bronnen niet verder gevolgd / onderzocht, maar misschien betalen ze voor support bij Nextcloud, gewoon als business user? Dat kun je on sales en marketing makkelijk framen als: wij dragen ook fees af aan Nextcloud dus we werken samen. Vermijd het woord partner en men denkt dat je het bent.

Heb je een bron waar dat staat, dat ze wel betalen aan Nextcloud?
Dit artikel waar je op reageert…
Ben je helemaal eens! Deze hele interview las als een GROTE RODE vlag. Vage en geheimzinige antwoorden zonder en enkel verklaring. Zo iets simpels niet vertellen als wies datacenter wordt gebruikt voor het hostig zorgt bij mij all dat ik dit bedrijf helemaal niet vertrouw.
Wie weet maken ze wel gebruik van AWS.... :D

Heeft het bedrijf wel EU subsidies gekregen voor ontwikkeling van 'haar' producten? Scoren met de term 'EU' het kan nog in 2026...
Ik sta al een paar maanden op de waitlist en ben er zeer benieuwd naar. Ik snap je reactie zeer goed en ik denk inderdaad ook op basis van de interviewfragmenten dat er (op zijn zachtst gezegd) mediastrategisch niet heel handig gehandeld is. Deze ondernemer voelde zich er al niet lekker bij om het interview niet te doen, maar heeft zich er toch in laten praten en vervolgens blijken er rauwe randjes aan allerlei zaken te zitten. Terechte punten. Maar misschien had hij idd de boot gewoon af moeten houden en dat interview inderdaad over 3 maanden pas doen op het moment dat het leeuwendeel van de zaken beter uitgewerkt / definitief is.

Maar laten we nu niet meteen dit initiatief met z’n allen op basis van eigen speculatie meteen de grond in praten. Zoals gezegd ik lees ook wat zorgelijke / nog niet professionele dingen in de reacties maar vervolgens zie ik hier in de comments vooral een sloot aan eigen speurwerk gecombineerd met aannames waarna vrij harde conclusies getrokken worden. Ik zou het ook zonde vinden als hierdoor meteen een negatieve spiraal ontstaat zonder dat het misschien klopt. Ondernemen is lastig, en zeker tegen zo’n gigant als Microsoft opboksen heb je echt niet in één dag foutloos geregeld. Reken maar dat er ook behoorlijk wat werkdruk/hoge verwachting/stress daar is.

Ik zal de eerste zijn om als de service eind dit jaar released het de rug toe te keren als bepaalde zaken nog niet professioneel / goed genoeg geregeld zijn. Maar laten we alsjeblieft wachten met oordelen totdat alle feiten er zijn. Het blijft uiteindelijk lovenswaardig initiatief een geheel Europees Office SaaS alternatief op te zetten, dus ik geef het echt nog even de kans.

[Reactie gewijzigd door DeNachtwacht op 29 maart 2026 11:08]

Helemaal mee eens.

Zelf zou ik eraan toe willen voegen dat ik de vragen / opmerkingen van Tweakers erg suggestief en aanvallend vind.

Het hele interview ademt feitelijk één grote rode vlag uit...
Maar Tweakers heeft niet het lef om de enige conclusie te trekken waarheen het hele interview toeleidt: dit is een fout bedrijf.

Klein voorbeeld: "De KVK-inschrijving van Office EU staat op een woning in Den Haag."
Ja, en nu? Wat wil Tweakers daarmee zeggen? Waarom wordt dit vermeld?
Mijn gevoel zegt: Tweakers wil daarmee aantonen dat het prutsers zijn en geen serieus bedrijf.
Ik zou het stoerder vinden als ze dat dan ook gewoon zeggen...
Klein voorbeeld: "De KVK-inschrijving van Office EU staat op een woning in Den Haag."
Ja, en nu? Wat wil Tweakers daarmee zeggen? Waarom wordt dit vermeld?
Mijn gevoel zegt: Tweakers wil daarmee aantonen dat het prutsers zijn en geen serieus bedrijf.
Ik zou het stoerder vinden als ze dat dan ook gewoon zeggen...

Journalisme moet niet stoer zijn en vaak de conclusies aan de lezer laten. Tenslotte was dit een interview en geen column. Uit journalistiek oogpunt prima.
Ik vind de aandacht van tweakers wel terecht. De aandacht van Tweakers komt wellicht voort uit het feit dat heel veel andere media hierover berichten. Wie kan dan beter inhoudelijk hierop ingaan dan Tweakers? Vooral het feit dat hij al meerdere bedrijven gekocht en verkocht heeft, doet bij mij toch vooral vermoeden dat ie vooral op de hype train gesprongen is, om daar vervolgens op een later moment van te gaan cashen.
Ik vind het ook dubieus, maar je ziet sowieso dat de 'snelle' reactie op de slechte positie van de EU op het gebied van IT sovereignty nog niet gedragen is door een doorwrocht plan. Er springen gewoon heel veel IT dienstverleners op want ze zien hier geld.

De bottom line is vrees ik dat je uitkomt op 'waar staat de hardware' en 'wie beheert de hardware' en als dat een commerciele partij is, dan wil je dat die op allerlei manieren gecontroleerd en onder controle staat van de Europese Unie. Geen individuele staten, maar de Unie zelf. Dat komt dichtbij de wens voor een Europees leger. DAT is uiteindelijk waar dit over gaat, of moet gaan en zolang we dat pad niet met overtuiging in slaan, zijn al deze initiatieven niets meer dan verspilling, en zelfs gevaarlijk. We blijven erachter komen dat er toch weer een partij met banden in de US of China tussen is gekomen.

Je gaat het met alleen een kantoorsuite niet redden wil ik maar zeggen. Loskoppelen betekent de hele keten zelf bezitten, en die is gigantisch, reikt tegenwoordig zelfs tot in de ruimte. We doen wel de nodige zaken, maar het moet nog bij elkaar worden gebracht en ondersteund worden door een centrale visie.

[Reactie gewijzigd door Vayra op 29 maart 2026 13:22]

Same here.

Nextcloud is iets anders dan ik gedacht had. Ik dacht aan een vervanger van OneDrive, maar dat is het maar deels en evenaart het niet OneDrive. Ik betaal voor Office met 1 TB cloudopslag maar 7 euro per maand en ik weet dat alles naadloos werkt in Windows. Bij OneDrive heb ik een totaaloplossing in handen en ik wacht nog tot er iets beters komt<>of dat OneDrive ophoud te bestaan.

Ik zie hier een marketingstruuk en een groeiende angstcultuur zodat mensen heel vlug overstappen. Wat je met OneDrive voor 7 euro per maand klaarspeelt betaal je voor 1 TB Nextcloudopslag 99 euro per maand wat ik fors noem.
Voor persoonlijk gebruik en binnen huis-tuin-en-keuken opslag is Nextcloud voornamelijk interessant als self-hosted oplossing. Als je alleen de gegevens binnen het eigen netwerk nodig hebt is dat prima te doen met een gids en wat voor type opslag of PC je nog hebt liggen. Zelf gebruik ik een Raspberry Pi 5 i.c.m. een SSD die ik nog had liggen. De kosten van een Raspberry Pi 5 qua energieverbruik liggen onder de 5 euro per maand.
NextCloud met 1TB opslag host je voor 5 euro per maand bij Hetzner. Werkt best prima.
Als dat zo is neem ik mijn woorden terug. Wellicht heb ik deze functie over het hoofd gezien. Zeer interessant dit :Y) Dan zit ik net zolang als OneDrive goed werkt gebakken want er is dus wel degelijk een vangnet. Dit stelt me wel wat gerust en geeft gemoedsrust.
Misschien begrijp ik je verkeerd en doel je op specifieke functies, maar bij Hetzner heb je al 1 TB voor 4,29 per maand. Dit is dan wel zonder online office. Maar er zijn ook wel aanbieders die voor een paar euro meer Collabora of onlyoffice aanbieden.
OpenOffice/LibreOffice is een volwaardig alternatief voor Office. Ik heb het vroeger nog lang gebruikt. Aangezien in veel documenten en brieven moet verwerken is het meest makkelijke om Office365 te gebruiken. Soms gaat de opmaak niet goed tussen beide en dat kan ik me niet permitteren.
Nee, dit ligt niet aan jou. Ik kreeg kotsneigingen bij het lezen van dit 'interview' verhaal. Als het echt zo gegaan is, dan blijf ik hier ver vandaan en raad iedereen aan dat ook te doen.

Het hele verhaal klinkt als 'meeliften op iets dan nu in de aandacht staat en zo snel mogelijk cashen'.

Het is schandalig dat hier op deze manier aandacht aan geschonken wordt door Tweakers, zeker als je leest dat ze helemaal geen zin hadden in dit interview.
Eens. Daarnaast wekt een team wat overal ter wereld (lees: goedkope arbeid) aan een soeverein product niet de beste indruk. Hoe ga je DD uitvoeren bij personeel aan de andere kant van de wereld? Ook wel vreemd dat er op de eigenaren na niemand aan het bedrijf is verbonden op LinkedIn. Roelfs komt bij mij over als een gladde autoverkoper.

[Reactie gewijzigd door densoN op 29 maart 2026 22:53]

Bolletje Moderator Harde Waren 29 maart 2026 12:15
Interessant initiatief, maar voor mij voelt dit nu vooral als marketing en PR rondom bestaande open source. Als de suite grotendeels draait op Nextcloud - managed hosting en gemak zijn waardevol - maar presenteer het dan ook zo, in plaats van zeggen dat er veel anders is en je dit niet kan duiden openbaar.
  • Ja, het wordt in de EU gehost, maar hoe, wat en waar precies mag ik niet zeggen ivm 'veiligheid'
  • Ja, we hebben er tal van dingen om heen gebouwd, HEEL VEEL! , maar wat precies kan ik niet zeggen. Ja voor billing icm user mgt , want er moet wel betaald worden door klanten.
  • Er moet geld naar de open source community, zodat zij het zelf kunnen ontwikkelen! Maar of Office EU gaat teruggeven is onduidelijk
Het interview is nog vaag en er wordt weinig concreet gemaakt over wat er technisch is toegevoegd, hoe het zich onderscheidt van andere aanbieders. Ook het ontwijken van vragen over hosting en concurrentie komt niet sterk over. Juist als je inzet op vertrouwen en Europese transparantie, verwachtte ik dat hier al duidelijkere antwoorden op zijn. Nu ik de reacties hier ook meer lees is het me minder duidelijk wat dit biedt t.o.v. Nextcloud afnemen bij een partner (reseller & service provider).

Daarnaast wordt het probleem naar mijn idee te simplistisch neergezet. In het begin van het interview gaat het dan dat je zelf iets kan hosten als tweaker op een RPI, en dat hier een SaaS-oplossing waarbij vooral performance het verschil maakt (" high performance back-end", wat dat dan ook mag zijn) tegenover staat. Bij organisaties die graag wel een EU-alternatief willen zitten de echte uitdagingen bij beheer, security en compliance, data-classificatie, integraties en verandermanagement. De antwoorden in het interview geven niet echt het gevoel dat daar al veel ervaring of een volwassen visie op is. Het MKB die het niet echt boeit, blijven wel bij Microsoft of Google.

Sterker nog: waar ik vooraf nog dacht dat dit mogelijk een interessante toevoeging kon zijn en dat het goed is dat er dit soort initiatieven zijn, geeft dit interview nu meer de indruk dat het minder volwassen is. Dat kan in een later stadium natuurlijk veranderen, maar op dit moment overtuigt het verhaal nog niet echt.

Kudo's aan dat het interview zo publiek wordt gezet. Mooi ook die afsluiter dat eerst geen Gratis-versie, maar het dan toch op de website staat. Gisteren ook een artikel in het FD waar Office EU in voorbij kwam met dezelfde persoon. Dat ging vooral over dat we van "big tech" afmoeten, dat er investeringen zijn. Maar concreet wat getoond werd, hoe ik het lees, was meer de vanilla Nextcloud functionaliteit. En nog geen casussen of wat de het plan is voor het komende jaar.

Nog wel een leuke gevonden op de website (https://office.eu/migration):
  • Q What if something goes wrong?
  • A: Yes
Edit:

Om het positiever af te sluiten, ik denk als het verhaal concreter en eerlijker wordt dat het dan een positievere wending kan krijgen. Positioneer het bijvoorbeeld als: we pakken de sterke basis van Nextcloud en bouwen daar een degelijk deployment- en servicemodel omheen, inclusief hosting (bijv. via partijen als Hetzner), beheer en support. Wij doen het komende jaar ervaring op bij EU hosters enerzijs en bij echte klantorganisaties anderzijds. We zien ons product vooral goed passen bij het MKB-, NGO's en privacy-bewuste mensen (= dit is van de website afgehaald, i.e. geen grote organisaties). Die kennis gebruiken we om klanten te adviseren: wat werkt wel/niet, hoe pak je migraties gefaseerd aan, hoe ga je om met hybride situaties (bijv. niet alles in één keer over, of bepaalde onderdelen zoals mail nog extern houden), welke eisen komen er bij kijken (bijv. bij compliance en ketenafhankelijkheden) en wat is een antwoord daarop. Wees ook transparant over prijs en volwassenheid: het is logisch dat dit in het begin vergelijkbaar kost met Microsoft of Google en nog niet helemaal af is (in het FD-artikel werd 98% van de functionaliteit gezegd? Wat is dat dan?). Maar als je organisaties actief meeneemt in die reis en laat zien dat je leert en verbetert, dan kan dit op termijn echt iets waardevols worden. Veel tweakers, ik in elk geval wel, hebben daar wel begrip voor.

[Reactie gewijzigd door Bolletje op 29 maart 2026 14:13]

Nog wel een leuke gevonden op de website (https://office.eu/migration):
  • Q What if something goes wrong?
  • A: Yes
Kom aan, dan wel alles laten zien.

"Yes. Office EU sharing supports password-protected links and expiry dates, and you can create multiple links with different rights."
Bolletje Moderator Harde Waren @Mathijs Kok29 maart 2026 19:32
Staat ook wel bij de screenshot. Maar ging mij er om dat het geen antwoord op de vraag is, ook de volle tekst. Daar lijkt iets fout te gaan

Dan heb je die meme "answer is yes" , waar het antwoord op "how" en "what"-vragen, "yes" is.

[Reactie gewijzigd door Bolletje op 29 maart 2026 21:44]

Bijzonder dat het bedrijf geen (sub)processors vermeldt op hun site. Hun email loopt in ieder geval via een US company Proofpoint.
Over welke mail van Office.eu heb je het precies?

De MX records voor office.eu verwijzen naar hornetsecurity. Dat is een bedrijf dat is gevestigd in Duitsland, of in ieder geval europa.

Tenminste, wat ik zo snel kan zien, ik kan het ook mis hebben dat hornetsecurity in Duitsland/Europa zit.!
flags QR RD RA
;QUESTION
Office.eu. IN MX
;ANSWER
Office.eu. 15 IN MX 10 mx01.hornetsecurity.com.
Office.eu. 15 IN MX 40 mx04.hornetsecurity.com.
Office.eu. 15 IN MX 30 mx03.hornetsecurity.com.
Office.eu. 15 IN MX 20 mx02.hornetsecurity.com.
Dit is een email security gateway, daarna wordt email naar de mailbox omgeving getransporteerd. Het zou grappig zijn als dat M365 zou zijn.

Hornet Security was Duits, totdat het eind vorig jaar is overgenomen door Proofpoint. Hiermee is de ownership 100% Amerikaans geworden.
hornetsecurity was Duits, is door proofpoint een tijd terug overgenomen, lijkt mij dat je het dan US mag noemen.

Heb nu ook een trace gedaan. Ze hosten in ieder geval hun mail bij hkn.de :) maar dat bedrijf ken ik zelf niet, dus kan daar niks over zeggen.

Daarnaast is deze man ook avg specialist, dan mag je ook verwachten als je jezelf aanbied als eu alternatief je ook een lijst kan zetten wie je processors zijn van data. Zelfs Amerikaanse zijn hier meer open over dan al die paddestoelen die nu in de eu hierop in willen springen. Ook die avg site van hun klopt niks van de cookie pagina. Hadden ze die zelf niet kunnen samenstellen dan door cookiebot laten genereren? Al met al, alles wat ik zie en lees over waar hij betrokken is voelt niet betrouwbaar. Maar wel verdomd goede marketing om dat te maskeren.

[Reactie gewijzigd door virtualpimp op 29 maart 2026 12:31]

Bolletje Moderator Harde Waren @virtualpimp29 maart 2026 14:38
HKN staat dan wel weer bij de Nextcloud partners genoemd. HKN maakt gebruik van hornetsecurity functionaliteit bij de email, zie: https://www.hkn.de/zimbra/nis-2-und-die-wachsende-bedeutung-von-standby-umgebungen
Der Continuity Service von Hornetsecurity, den wir als Teil unserer Mail-Security-Tools anbieten, springt automatisch ein, sobald der eigene Mailserver nicht mehr erreichbar ist.
Het lijkt erop dat Office.eu het zelf bij HKN draaiende heeft?
Inderdaad, lijkt allemaal via hornetsecurity te lopen. Enige wat te vinden is in de dns records is een include:mailgun.org in het spf record wat een amerikaans bedrijfje is.
Dus het wordt gehost bij Hetzner en ze gebruiken Nextcloud. Je zou bijna denken dat ze gewoon reseller zijn voor Hetzner Storage Shares
Want uitleggen waarin zij nou anders zijn, kunnen ze niet.

[Reactie gewijzigd door Patrick1995 op 29 maart 2026 14:23]

Nou, dat weet ik niet. Er is op zich niets mis met hosten bij 'de goedkoopste partij', voor meer geld krijg je minder bij een andere partij.

Ik krijg vooral het idee dat dit bedrijfje een vertegenwoordiger nodig heeft die kundig pers te woord kan staan. Als je niet klaar bent voor zo'n interview, dan moet je die ook niet aangaan, zeker niet wanneer de kans bestaat dat je verbatim een slechte indruk achterlaat.
Puur door de geïrriteerde en weinig open reacties zou ik dit bedrijfje absoluut niet overwegen.

“We hebben allemaal dingen gemaakt, maar we zeggen niet wat het is.” “We zijn niet klaar, oh we zijn wel klaar.” “We zeggen niet waar het gaat draaien, want geheim!”

Leuk als je met open source aan de gang gaat, maar als jouw houding zodanig is dat je in een vriendelijk interview je zo lullig opstelt…
Inderdaad. Ik ben voor mijn onderneming opzoek naar US alternatieven, maar Maarten Roelfs "initiatief" laat ik aan mij voorbij gaan.

Voelt een beetje dat hij er iets teveel als ondernemer in zit...
Kijk eens naar zoho.eu van een reeds jaren bestaand bedrijf uit India met een integraal Nederlandstalig saas Office pakket voor particulieren en bedrijven, waarbij je data op EU servers in Nederland en Ierland worden opgeslagen. Al helemaal klaar en betaalbaar met gratis versie voor particulieren. Ik ben enthousiast.
Als je op zoek bent naar iets betaalbaars, dan is Zoho fantastisch. Vind je Europese autonomie belangrijk, dan raad ik het niet aan om een bedrijf van buiten de EU te gebruiken. Zelfs een bedrijf als 1Password is niet Europees, al zijn ze Canadees en hosten ze volgens hen E2EE op AWS Frankfurt.
Dat zou kunnen als er een volwaardig Europees alternatief zou zijn in het Nederlands, dat heb ik tot op heden niet kunnen vinden. Libre Office met Collabora op Nextcloud wordt interessant als het voor particulieren en bedrijven integraal als SaaS leverbaar is.
Dit vind ik vreemd, er zijn toch genoeg bedrijven die Nextcloud incl Collabora aanbieden als SaaS oplossing? Libre Office kun je dan op de gesyncte data gebruiken, ofwel alles wat je beschrijft?
ondernemer (lees: ik flans ff snel iets in elkaar, vergaar wat klantjes en verkoop het weer zodat ik lekker een nieuwe vleugel aan m'n huis aan kan bouwen).

Dit is gewoon een kerel die uit is op maximale inkomsten (voor hemzelf) met minimale inzet.
Precies mijn gedachte. Hij is op tijd in het gat gesprongen om wat te “ontwikkelen” voor Europeanen om minder afhankelijk te zijn, maar alles duid erop dat hij dit puur doet omdat het een buitenkansje is om snel veel geld te verdienen.
Ik denk dat hij een aantal vragen niet wil beantwoorden omdat hij het antwoord simpelweg niet weet.
Overigens wil dit niet zeggen dat het een slecht product is, maar ik zou mij als bedrijf niet snel aan verbinden.
Als ik het zo lees wilde de meneer eigenlijk geen interview geven en lijkt het alsof hij dit maar wel is gaan doen. Hierdoor lijkt hij niet goed voorbereid waardoor hij geïrriteerd lijkt te raken door bepaalde vragen.

Of ik dit nu goed concludeer weet ik natuurlijk niet. Voor mij lijkt het zo. Niet handig.

Verder vind ik het idee van SaaS oplossing die verder gaat dan een mS365 alternatief erg mooi. We hebben namelijk ook een Azure alternatief nodig, want bedrijven willen nu eenmaal om verschillende redenen SaaS.

Of dat nu dit product moet zijn ben ik ook nog niet van overtuigd.

[Reactie gewijzigd door Mit-46 op 29 maart 2026 08:19]

Dat is dit product niet, dit is een O365 vervanger waarbij SaaS vooral staat voor het niet zelf hoeven inregelen en hosten.
Het klinkt mij meer alsof hij de diepgang van een Telegraaf had verwacht (met de huidige politieke situatie denk ik dat dit soort initiatieven nu makkelijk de mainstream media raken) en eigenlijk gewoon zijn PR had willen ratelen en het meer als een gratis advertorial zag.

Maar ik vind het totaal geen buitensporige vragen. Ik snap ook de gevoeligheid over de lokatie niet. Hetzner heeft niet zoveel datacenters en met de informatie daarover kan je toch nauwelijks wat. En als klant is het simpel te achterhalen.
Er is 'heel veel' omheen geprogrammeerd, maar hij kan als voorbeeld alleen user management en billing noemen. Dus je neemt een open source pakket en maakt dat een betaald iets. En vervolgens kies je het goedkoopste datacenter om het te hosten en wil geen details geven, dus grote kans dat het op een center met een Amerikaanse eigenaar draait.
Usermanagement, billing, settings en configuratie van alle losse services, routing, updates en patches, audits, logging, monitoring, installatie, reporting, ik ben vast iets vergeten wat erbij komt kijken aan de hand van ons eigen alternatief. Er is zeker wat te bouwen rondom opensource services!
In een zelfbenoemd gat springen, je afvragen wie het dan anders gaat doen en ondertussen heb je geen flauw idee wie wat doet in de markt?

Is er überhaupt een business plan geschreven? Wat een vreemde antwoorden.
En dan wel vanuit de gemeente Den Haag gesponsord worden...

Ik vraag me af of de ontwikkelaars die "overal ter wereld remote werken" niet onder hun lokale wetgeving vallen. Leuk dat je een Europees alternatief bent en vervolgens hebben Amerikaanse ontwikkelaars en beheerders toegang tot je code en data...
  • Waarbij je Amerika ook door een ander niet Europees land kunt vervangen.

[Reactie gewijzigd door jongetje op 29 maart 2026 09:47]

Die ontwikkelaars zijn natuurlijk gewoon de developers van Nextcloud.

Het enige wat Office EU doet is een tactische naam claimen en hosting verzorgen.

Kan alsnog nuttig zijn hoor, daar niet van.
Sponsoring door de overheid... Ik krijg hier een mondkapjes/v.d. Lienden gevoel bij na het lezen van het interview.
Uiteindelijk ben ik het wel degelijk met hem eens dat er, vooral bij kleinere bedrijven, behoefte is aan gehoste services in plaats van private servers. Je kan als klein bedrijf namelijk niet goed redundantie opzetten, daarnaast regelen ze neem ik aan ook zaken als backups en hardware capaciteit. Dus ik denk wel degelijk dat hier behoefte aan is.
Als iemand die actief aan dit probleemstuk werkt met grote Nederlandse partijen en de Nederlandse Open Source community, kan ik je bevestigen dat niemand van deze gasten had gehoord tot deze "lancering"
Hier heeft hij wel een punt:

"Ik vind het heel belangrijk dat er ook weer geld in die opensourcecommunity komt", zegt hij. "Want het is keihard nodig dat het product beter wordt. Niet dat het slecht is, maar er is nog best wat te ontwikkelen. En Europa heeft dit nodig. We moeten niet meer al het geld naar de Amerikanen brengen; we moeten het zelf ontwikkelen."

Dit soort initiatieven, het liefst vanuit organisaties zonder winstoogmerk, kunnen er voor zorgen dat de ontwikkeling van Nextcloud een nieuwe impuls krijgt. Dan wordt het in no-time net zo populair als Google Docs of Office 365. Je ziet ook dat dit aan het gebeuren is met Immich bijvoorbeeld. Ik denk alleen niet dat de Europese consument erg gebaat is met initiatieven zoals van Office EU maar dat er een rol is neergelegd voor de EU/Europese overheden.

En ik vind dat er een keumerk moet komen op het gebied van transparantie over bijvoorbeeld de plek waar gehost wordt en bij welke partij. Mensen zouden gewoon altijd moeten weten wat er met hun data gebeurd, als soort Europees basisrecht.
Hier heeft hij wel een punt:

"Ik vind het heel belangrijk dat er ook weer geld in die opensourcecommunity komt", zegt hij. "Want het is keihard nodig dat het product beter wordt. Niet dat het slecht is, maar er is nog best wat te ontwikkelen. En Europa heeft dit nodig. We moeten niet meer al het geld naar de Amerikanen brengen; we moeten het zelf ontwikkelen."
Met de stelling ben ik het eens, maar door de aard van het gesprek vraag ik me sterk af of meneer dit ook in de praktijk zal brengen. Ik krijg het gevoel dat het geld maar in 1 portomonee zal verdwijnen.

[Reactie gewijzigd door marsian op 29 maart 2026 08:28]

Dit hele gedoe komt mij meer over als dat we straks net als gelikte filmpjes vanuit Dubai over hoe je rijk kan worden als dropshipper, ook zulk soort gaan krijgen hoe je rijk kan worden als Nextcloud reseller. Het komt totaal niet serieus te nemen over, ik krijg het gevoel dat het straks in elkaar stort en daarbij veel te veel mensen meeneemt omdat ze wel veel (gratis) publiciteit hebben gekregen, en daardoor juist meer mensen van Nextcloud en andere alternatieven op Microsoft en Google producten weghoudt.

Overigens ben ik zelf bij volgens mij de minderheid die geen voorstander ervan is dat dit maar allemaal door non-profits of alleen kleine bedrijfjes gedaan zou moeten worden. Ik zou juist Europese giganten willen die de concurrentie met de Amerikanen aankunnen. Dat is ook precies wat je China ziet doen, en dat lijkt toch een stuk succesvoller te zijn.
En ik vind dat er een keumerk moet komen op het gebied van transparantie over bijvoorbeeld de plek waar gehost wordt en bij welke partij. Mensen zouden gewoon altijd moeten weten wat er met hun data gebeurd, als soort Europees basisrecht.
Daarvoor hebben we toch al privacy statements? Of nou ja, binnen redelijkheid. Ik zie niet waarom je door de hele keten van toeleveranciers zou moeten weten waar alles precies staat, alleen aan welke regels het voldoet. Om daar nou weer meer regeltjes en keurmerken tegaan toevoegen? Er is een reden dat we compleet afhankelijk zijn van de VS hier, en dat is niet een gebrek aan keurmerken of regulering.
In theorie mooi, maar ze hebben zich op nog geen enkele manier laten zien in de open source community. Ik neem deze uitspraak dus nog met een flinke korrel zout...
Dit interview komt over als een verhaal van een praatjesverkoper die een gat in de markt ziet en met minimale inspanning iets in de markt gooit en daaromheen een wolkenkasteel van sales lulkoek bouwt.

EU als slogan hebben en dan niet willen vertellen waar de data gehost gaat worden? Kom op zeg. Als je nog in onderhandeling bent met een hostingpartner, zeg dat dan gewoon.

Er wordt iets omheen geprogrammeerd en je kan niet eens duidelijk vertellen wat je toegevoegde waarde is?
Ja, het heeft een “snelle jongens” gevoel inderdaad. Krijg er niet meer vertrouwen in.

Sowieso ook mooi dat hij een bedrijf opzet om in te spelen aan de behoefte aan een Europese oplossing, want veiligheid en soevereiniteit, en dan vervolgens wereldwijd mensen inhuurt om eraan te werken. Zit vast heel goed met die databescherming.
Ik had hetzelfde gevoel. Een hoop blabla maar als er gerichte vragen komen dan wordt het ineens "geen leuk gesprek". Je krijgt een redacteur van Tweakers op de koffie, natuurlijk vragen we door. Want wat maakt jou zo speciaal in vergelijking met een NextCloud reseller? Office365 is dan een stukje toegankelijker, je kan gewoon een abonnement afsluiten op de website en je bent klaar. Dat is het stukje wat denk ik mist bij NextCloud. Er is niet veel tussen self hosting en op Enterprise schaal de cloud in gaan.

Maar top dat jullie het zo gepubliceerd hebben @Kevinkrikhaar !
Hebben jullie er zelf ook code omheen geschreven?
"Er is heel veel omheen geschreven."


Kun je daar dan een voorbeeld van geven? Wordt dat ook opensource?
"Nou kijk, weet je wat het is? Ik vind het eigenlijk niet zo'n heel prettig gesprek. Jij hebt mij benaderd. Ik zeg: ik ben er eigenlijk nog niet klaar voor, want we zijn een aantal dingen aan het afwikkelen."


Hier is mijn conclusie dat hij geen “enthousiasteling” is, maar een praatjesmaker. Later in het interview is er weer eenzelfde soort situatie waar hij niet wil zeggen waar de hosting plaatsvindt, maar dat dit later wel openbaar wordt, maar nu niet vanwege veiligheid. Heel vreemd verhaal. Als een verhaal vreemd is dan klopt er iets niet. Ik zou ver weg blijven van Office EU.

Heel goed interview! Mijn complimenten!
A lot of code has been written, the best code. I would say no one ever wrote better code.
Lol!! Maar ik denk dat het serieus enkel code is voor een website op squarespace zodat het product verkocht kan worden en er mooie plaatjes/praatjes verkocht kunnen worden.
Everyone says so. Including me. And I ‘m, like, you know, a smart person.
Het zou mij niets verbazen als dit, over een aantal dagen, pas zijn ware aard openbaart...
Office suite met Nextcloud en OnlyOffice fork

https://github.com/Euro-Office/

Current contributors and supporters include:
  • IONOS
  • Nextcloud
  • EuroStack
  • XWiki
  • OpenProject
  • Proton
  • Soverin
  • Abilian
  • BTactic
Ik vond het bijzonder dat Proton ook in het lijstje genoemd wordt. Maar ik kom de volgende uitleg tegen:
[Euro-Office] can be embedded in digital workplace or online productivity solutions like Proton, XWiki, OpenProject, Nextcloud Hub and others to edit documents.
Euro-Office is more of an integration component. It merely handles document editing itself. Storage, as well as navigation, permissions and sharing logic has to be offered by a platform it is integrated in, like Proton Docs, Nextcloud Hub or OpenProject.
Proton is contributor/supporter, dat betekent dat Proton met geld of code ondersteunt. De meeste bijdragen komen van Ionos en Nextcloud.
Met openburo.eu is een vergelijkbaar initiatief gestart, ook meer om integratiestandaarden afgestemd te krijgen.

[Reactie gewijzigd door RielN op 29 maart 2026 21:59]

"Tja, dat weet ik niet hoor. Zo ver kan ik niet naar de toekomst kijken, geen idee. Ik vind het in ieder geval heel leuk waar we mee bezig zijn en we krijgen veel interesse uit alle hoeken en gaten in Europa en verder. We willen de logische plek zijn waar je heen gaat als je online een officesuite wilt."
Dit geeft me nou niet zoveel vertrouwen in de stabiliteit en lange-termijn beschikbaarheid van het product, eigenlijk.

"Ach ja, wel geinig, beetje leuk enzo", zo komt het op mij over. En zodra er concrete vragen zijn is het opeens niet prettig meer.

Maar heel goede en kritische vragen @Kevinkrikhaar!

Nou vind ik het gebruik van een nextcloud op zich helemaal geen slecht idee. Daar is al best een eigen ecosysteem omheen. Ik heb een tijdje proton geprobeerd maar ik vond dat te dichtgetimmerd allemaal. Alles alleen maar met eigen tooltjes, gedoe met bridges enzo. Juist daarom vond ik de vraag wat er aan veranderd is een hele goede, vanuit de 'andere nextcloud tools' insteek.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 29 maart 2026 08:15]

De vragen van Kevin zijn prima, maar ik vind de titel van het interview 'Nextcloud met een strik' en subtitels als ' 'slechts' een Nextcloud wrapper' minder sterk. Ze doen suggereren dat de interviewer al met een flinke dosis scepsis het interview in ging en hij in de basis al weinig vertrouwen heeft in de dienst. Dat kan, maar dit interview heeft het niet nodig dat die scepsis doorschemert in titel en vragen. Laat die juist lekker neutraal zijn; de antwoorden van de ondernemer zeggen genoeg.
Nou ik denk dat de titel geschreven is na het interview? En dan vind ik dat wel terecht eigenlijk.

Ik vind de vragen ook best neutraal.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 29 maart 2026 09:11]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn