De Samsung Galaxy Tab S11 is een van de beste Android-tablets die je momenteel kunt kopen. Dat komt vooral omdat hij geen directe concurrentie heeft, maar dat neemt niet weg dat de tablet een sterk exemplaar is. Het relatief compacte 11"-ltps-oledscherm biedt een goede kijkervaring dankzij de hoogste piekhelderheid die we tot dusver op een tablet hebben gezien. Dat leent zich goed voor alles wat je ermee wilt doen dankzij de fijne 16:10-schermverhouding. Het speakersysteem is bijna net zo goed en zet de gebruikservaring, samen met de inbegrepen S Pen, fijne One UI 8-software en DeX-desktopmodus, extra kracht bij. Daarmee kun je multitasken als geen ander. De Dimensity-soc is snel, de accuduur is prima en opladen gaat relatief rap, maar het is jammer dat de basisconfiguratie nog altijd van 128GB opslag wordt voorzien.
De Samsung Galaxy Tab S11 Ultra is de beste Android-tablet die je momenteel kunt kopen. Dat komt vooral omdat hij geen directe concurrentie heeft, maar dat neemt niet weg dat de tablet een indrukwekkend exemplaar is. Het forse 14,6" ltps-oledscherm biedt een bijna ongeëvenaarde kijkervaring dankzij de hoogste piekhelderheid die we tot dusver op een tablet hebben gezien en een effectieve antireflectieve coating. Dat leent zich goed voor alles wat je ermee wilt doen dankzij de fijne 16:10-schermverhouding. Het speakersysteem is bijna net zo goed en zet die ervaring, samen met de inbegrepen S Pen, fijne One UI 8-software en DeX-desktopmodus, extra kracht bij. Daarmee kun je multitasken als geen ander, waardoor het jammer is dat alleen de duurste configuratie over 16 in plaats van 12GB werkgeheugen beschikt. De Dimensity-chip is snel, de accuduur is ruim voldoende en opladen gaat relatief rap.
Samsung heeft een groot aanbod als het op tablets aankomt. Waar je ook naar op zoek bent bij een tablet, de kans is groot dat de Zuid-Koreaanse techreus een aanlokkelijk model voor je in zijn portfolio heeft zitten. In het budgetsegment tref je momenteel de Tab A11 aan, de middenklasse wordt bekleed door de S10 FE, FE+ en Tab S10 Lite, en voor degenen die nog meer tablet in huis willen halen, zijn de Galaxy Tab S11 en S11 Ultra verschenen.
Daarmee is Samsung nog steeds de enige Android-fabrikant die de concurrentie aan durft te gaan met Apples dure high-end iPads, de gedoodverfde favorieten in dit segment. Eigenlijk is het alleen OnePlus die af en toe tablets uitbrengt die zich enigszins met Samsungs tablettopmodellen kunnen meten, al ontbreken er dan vaak zaken als een oledscherm of dezelfde mate van softwareondersteuning.
Samsung heeft zijn duurste twee tablets − een derde variant in de vorm van een Plus-model is dit jaar niet aanwezig − dan ook volgestopt met indrukwekkende hardware. Het zal je daarom niet verbazen dat je flink wat neer mag tellen voor het nieuwe duo: de Tab S11 kun je voor ongeveer 799 euro in huis halen en de Ultra is op het moment van schrijven voor iets minder dan 1200 euro verkrijgbaar.
Design en scherm
Millimeters schaven: dat is wat er bij Samsung centraal heeft gestaan dit jaar, en ook zijn nieuwe high-end tablets zijn dus van een bescheiden afslankkuur voorzien. De Tab S11 kun je niet direct met een Tab S10 vergelijken, want die bestaat niet. Wel is hij iets dunner dan de grotere Tab S10+ van vorig jaar, en ook wat dunner en lichter dan de even grote Tab S9 van twee jaar geleden.
Ook de uit de kluiten gewassen S11 Ultra is een paar tienden millimeter dunner geworden en is ook wat lichter dan voorheen. Het gewichtsverlies en de dunnere behuizing zijn vooral bij de S11 merkbaar; de S11 Ultra is zo’n absolute unit dat je dat kleine verschil amper voelt. Met zijn flinke schermformaat van 14,6" is het nog altijd een tablet die bijna komisch groot is. Dat brengt meerdere voordelen met zich mee, maar een nadeel hiervan is dat het bijna verplicht voelt om dure accessoires aan te schaffen: de Tab S11 Ultra vergt enige gewenning om voor langere tijd comfortabel op schoot of in je handen te hebben.
De Galaxy Tab S11 Ultra is een echte joekel om vast te houden.
Hoe die behuizingen zijn vormgegeven, is fraai. Samsung gebruikt stevig aluminium, en ondanks hun dunnere frames voelt het duo vrij robuust aan. Bovendien zijn ze weer volledig stof- en waterdicht dankzij hun IP68-rating. Ik kan me bijna niet voorstellen dat je lekker in bad gaat met een 14,6"-scherm voor je neus, maar mocht je dat wel willen doen, is het fijn om die gemoedsrust te hebben.
Tab S11
Tab S11 Ultra
Schermdiagonaal
11"
14,6"
Resolutie
1600 x 2560 (274 ppi)
1848 x 2960 (239 ppi)
Refreshrate
30-120Hz
Lengte
258,3mm
326,3mm
Breedte
165,3mm
208,5mm
Dikte
5,1mm
5,5mm
Gewicht
469g
692g
IP-rating
IP68
Net zoals altijd bevatten de behuizingen twee knoppen. Linksboven op het frame (horizontaal gezien) zit er een volumeknop, die uit één geheel bestaat, en een powerknop. Ze hadden naar mijn mening meer naar de linkerhoek toe geplaatst mogen worden, want je moet net iets verder met je vingers strekken om ze te bereiken. Dat is in ieder geval in mijn geval zo: als je grotere handen hebt, is dit een non-issue.
De S Pen zit nu bovenop het frame, erg dicht bij de knoppen.
Anders dan altijd wordt de meegeleverde S Pen nu bovenop de behuizing bevestigd, rechts van de eerdergenoemde knoppen. Voorheen zaten de magneetjes voor de penaccessoire achterop de behuizing. Dat heeft voor- en nadelen. Aan de ene kant kun je de tablets nu fatsoenlijk plat neerleggen zonder dat de pen in de weg zit, en is het ook fijner om ze in een tas mee te nemen op deze manier. Anderzijds bedekt de pen op beide tablets nu een van de drie microfoons als je deze op de tablet hebt zitten. Dat hebben we getest, maar dit levert geen verschil op in de kwaliteit van geluidsopnames.
Ook stoot je op de kleinere S11 soms met je vinger tegen de pen aan wanneer je de powerknop probeert in te drukken; gelukkig zijn de magneetjes behoorlijk sterk en blijft de accessoire alsnog stevig zitten. In mijn optiek is het, hoewel er ook kleine nadelen aan kleven, een mooie vernieuwing.
Beeldschermen: een grote sprong vooruit
Wat is een tablet? In essentie een groot scherm met wat ingebouwde hardware. Dat is enigszins flauw, maar je snapt mijn strekking hier: de kwaliteit van het scherm vind ik op een tablet nog belangrijker dan op een smartphone. Samsung weet meestal indruk te maken met zijn goed gekalibreerde oledpanelen op zijn duurdere Tab S‑modellen, al helemaal op de Ultra-varianten, die van een effectieve antireflectieve coating zijn voorzien. Ik had gehoopt dat die coating op deze generatie niet alleen voorbehouden zou zijn aan de Ultra, maar helaas: de Tab S11 heeft een 'gewoon' oledscherm.
Die coating doet zijn werk nog altijd erg goed. Je hebt beduidend minder last van reflecties, en in felle omstandigheden is het beeldscherm van de Tab S11 Ultra naar mijn mening het fijnste scherm op een tablet om naar te kijken. Dat komt ook omdat ik Apples antireflectieve nanotextuur – dat minstens net zo goed tegen reflecties werkt – in ieder geval op tablets minder mooi vind, maar misschien is dat voor jou wel anders.
Om er meer over te kunnen zeggen, hebben we de schermen doorgemeten met onze SpectraCal C6-colorimeter en Portrait Displays' Calman Ultimate-analysesoftware.
Uit onze metingen blijkt dat Samsung een gigantische stap heeft gezet als het op de ltps-oledpanelen aankomt. De kleurweergave is nog altijd erg goed. De piekhelderheid is bijna verdubbeld, en daarmee zijn het de felste schermen op de markt, in ieder geval wanneer je hdr-content aan het kijken bent. Bij een schermvullende helderheid is de helderheid nog steeds indrukwekkend, maar blijft de iPad Pro (2024) ongeslagen, terwijl de opvolger daarvan over ongeveer een week al verschijnt. In combinatie met de besproken antireflectieve coating op de Tab S11 Ultra is de kijkervaring daarmee zo goed als ongeëvenaard, in ieder geval voor nu.
Camerasysteem
Tablets en camera's hebben nooit de beste relatie gehad. Fabrikanten voelen geen drang om hun modellen te voorzien van dezelfde indrukwekkende camerasensoren en lenzen als de telefoons die ze uitbrengen. Dan zou de behuizing namelijk flink wat dikker, of voorzien van een stevig camera-eiland moeten zijn.
De camerasystemen van de Tab S11 en S11 Ultra.
De Galaxy Tab S11 en S11 Ultra zijn geen uitzondering op deze regel. In vergelijking met hun gelijkgeprijsde telefoons is het camerasysteem er niet een om erg warm van te worden. Ook als je de camerahardware naast die van hun (veel) goedkopere telefoons legt, springen de Tab S11 en S11 Ultra er ongunstig uit. Dit is dus niet alleen het geval bij Samsungs modellen: alle tabletfabrikanten doen hieraan mee. Opvallend genoeg heeft de Zuid-Koreaanse fabrikant de tweede frontcamera die op de Tab S10 Ultra aanwezig was weggelaten.
Camerasysteem
Primair
Front
Ultragroothoek (alleen op Ultra)
Sensor
OV13A10
OV13A10F
HI847
Resolutie
13 megapixel
12 megapixel
8 megapixel
Sensorgrootte
1/3,4"
N.b.
1/4"
Pixelgrootte
1,0μm
1,0μm
Brandpunt in 35mm-eq.
25mm
15mm
16mm
Diafragma
f/2,0
f/2,2
f/2,2
OIS
-
-
-
Autofocus
Pdaf
-
-
Video
4k @ 30fps
4k @ 30fps
4k @ 30fps
De aanwezige camera's op de Tab S11 gebruiken exact dezelfde camerahardware en -software en beide modellen maken dan ook dezelfde foto's. De voor de hand liggende vergelijking met Apples high-endtablet wordt overgeslagen, omdat er over enkele dagen een nieuwe iPad Pro verschijnt en we de camera's dan dus af zouden zetten tegen die op een product dat een generatie ouder is. Indien mogelijk voegen we nog een paar vergelijkende foto's toe nadat we dat model hebben getest.
Primair
Hoewel de primaire camera een wel erg kleine sensor heeft in vergelijking met die van telefoons, zijn de resultaten niet dramatisch slecht. Voor tabletstandaarden zelfs redelijk goed. Het ontbreekt de foto's aan scherpte en hoeveelheid details, maar de kleurweergave is daarentegen wel prettig en komt goed overeen met de werkelijkheid. Wel is er een behoorlijke hoeveelheid ruis aanwezig, wat te danken is aan de combinatie van een kleine sensor en een relatief klein diafragma. Voor tabletbegrippen doet de primaire camera het allesbehalve slecht.
2x zoom
In de 2x-zoommodus wordt geen in-sensorcrop toegepast zoals telefoons dat doorgaans doen, want daar is de sensor te klein voor. Dat zorgt voor een nipt minder goede foto dan wanneer die techniek wordt ingezet. Over de rest van de kwaliteit valt eigenlijk hetzelfde te melden als de prestaties van de primaire cameramodus.
Ultrawide (alleen op S11 Ultra)
Ook de ultragroothoekfoto's zijn voor een tablet prima, maar geen kiekjes om erg warm van te worden. Dat is wederom hetzelfde verhaal: goede, realistische kleuren, vrij weinig scherpte en details, en relatief veel ruis. De doortekening van de lucht is dan wel weer alleszins prima. Nogmaals: ik kan me niet voorstellen dat je niet liever je telefoon pakt voor een ultragroothoekfoto. (De ultrawidecamera zit alleen op de Ultra en door het grote formaat is het maken van foto's buiten de deur daarmee ook regelrecht onhandig te noemen.)
Frontcamera
De frontcamera lijkt op papier bijna helemaal overeen te komen met de primaire camera op de achterkant. Helemaal zeker weten we dat niet, door precies één extra letter in het modelnummer en doordat daar geen documentatie over te vinden is. Enfin, verwacht ongeveer dezelfde prestaties als die van de hoofdcamera. Voor zover tabletselfies gaan, kun je het echt een stuk slechter treffen. Wel valt meteen de aanwezige ruis weer op wanneer je in een donkerdere omgeving zit, zoals op de foto rechts.
Videobellen
Je komt goed voor de dag wanneer je een videogesprek ingaat op een van de twee Tab S11-modellen. Dat is vooral te danken aan wederom de aangename kleurweergave, die een klein beetje is aangezet, en de hoeveelheid contrast. Sommige frontcamera's op tablets leunen zwaar op laatstgenoemde, waardoor je er nogal 'dramatisch' uit kunt zien. De scherpte, een van de zwakkere punten, is in videogesprekken iets minder van belang omdat het beeld toch vaak gecomprimeerd wordt door de onlinevergadersoftware of door je verbinding.
Het stemgeluid klinkt goed en helder, zoals je mag verwachten van een high-endtablet. Ook het geluid van de andere partijen komt goed door dankzij de vier uitstekende speakers. Er valt maar weinig te zeuren over de videobelcapaciteiten van Samsungs duo.
Hardware: een moderner procedé
Als Samsung één ding graag doet − naast millimeters afschaven − lijkt dat wel het ontwijken van Qualcomms Snapdragon-chips te zijn. Niet geheel verrassend worden beide Tab S11-modellen daarom aangestuurd door een MediaTek 9400+. Als je bekend bent met de vorige generatie Tabs, weet je waarschijnlijk dat die een 9300+ aan boord hadden. Dat klinkt als slechts een hele kleine verbetering, maar dat valt mee.
Dat komt omdat de nieuwe 9400+ op een moderner 3nm-proces wordt geproduceerd in plaats van het 4nm-proces van voorheen. Dat geeft de fabrikant dus de ruimte om de chips fors sneller, flink zuiniger of een beetje van beide te maken. We hebben enkele benchmarks gedraaid om de prestaties onder de loep te nemen.
Wild Life Extreme - Avg. framerate
Wild Life Extreme Stress Test - Stabiliteit
Wild Life Extreme Stress Test - Best loop score
Wild Life Extreme Stress Test - Lowest loop score
Geekbench 6 - Single
Geekbench 6 - Multi
Average frame rate Extreme
Tablet
Cpu/soc
Gemiddelde frames per seconde in fps (hoger is beter)
We zien in alle benchmarks verbeteringen van rond de 20 procent op het gebied van de cpu en gpu. Zowel in degene die erg synthetisch zijn als in de tests die dichter bij realworldscenario's liggen, maakt de Dimensity 9400+ in het duo daarmee een mooi stapje vooruit, al is het ook niet baanbrekend. De prestatieverbeteringen zijn, als je het jaar op jaar bekijkt, daarmee redelijk gemiddeld.
De Dimensity 9400+ leent zich uitstekend om een stevig potje mee te gamen.
Wat throttling betreft, wat de stabiliteitstest aantoont, zien we geen wezenlijke verschillen tussen de Tab S11 Ultra en het model van vorig jaar. De S10+ kun je vanwege zijn grotere formaat niet eerlijk naast de nieuwe S11 houden als het op warmtebeheer aankomt, daarom blijft deze vergelijking achterwege. Onder de streep is de hoeveelheid throttling goed onder controle, wat fijn is bij langdurige intensieve workloads.
De Dimensity-chip presteert dus zoals je van een topmodel mag verwachten. De Tab S11's hebben hoge prestaties en kunnen redelijk meekomen met andere tablets uit het high-end segment, al blijven de duurste iPads van deze wereld ongeslagen als het op absolute prestaties aankomt. Daarnaast heeft Samsung min of meer de pech dat er van elke grote fabrikant een nieuwe topchip voor de deur staat: Apples nieuwe M5-chip kan ieder moment worden uitgebracht, MediaTek komt al gauw met de Dimensity 9500 en ook Qualcomms Snapdragon 8 Elite Gen 5 is al verschenen.
Het is enigszins opmerkelijk dat alleen de Ultra-variant standaard van 256GB opslag wordt voorzien en de kleinere S11 het nog altijd met 128GB moet doen. Dat voelt op een topmodeltablet in 2025 toch wat bemeten, al kun je deze gelukkig wel uitbreiden met een micro-SD kaartje. Hetzelfde zou je kunnen zeggen over het aanwezige werkgeheugen. Beide modellen beschikken over 12GB ram en alleen de allerduurste 1TB-uitvoering van de Ultra mag op 16GB rekenen.
Configuratie
Tab S11
Tab S11 Ultra
128 + 12GB
749 euro
-
256 + 12GB
859 euro
1199 euro
512 + 12GB
949 euro
1299 euro
1TB + 16GB
-
1559 euro
Wel is het fijn dat je zoals gebruikelijk bij Samsung een S Pen bij de tablet in de verpakking krijgt. Die is dit jaar vernieuwd en dat brengt voor- en nadelen met zich mee. Aan de positieve kant zit de pen nu op een handigere plek op de behuizing, ligt hij fijner in de hand en hoef je hem niet meer op te laden. De keerzijde is dat hij niet langer over bluetooth beschikt. Air Gestures kun je dus niet gebruiken. Gebruikte je de Air Gestures toch al niet, is de nieuwe S Pen een welkome vernieuwing: de schrijfervaring is onder de streep (pun intended) dan simpelweg prettiger dankzij de vernieuwde vormgeving.
Samsungs S Pen lijkt qua vorm nu wat meer op de Apple Pencil.
Naast de S Pen zijn er nog andere accessoires, die je los zult moeten aanschaffen. Een stevige Samsung-hoes met standaard, ofwel de Book Cover, kost je zo'n 70 euro. Wil je een toetsenbordcover, kun je de Book Cover Keyboard Slim overwegen. Deze kosten voor de Tab S11 en S11 Ultra respectievelijk ongeveer 110 en 160 euro. Om van de Tabs een productiviteitsmonster te maken, is een dergelijke keyboardcover wenselijk.
Dat zijn niet de enige hardwarematige veranderingen, want laat ik maar met de deur in huis vallen: de Tabs bevatten geen trilmotor meer. Persoonlijk vind ik dat een goede zet, hoe gek dat ook klinkt. In de Tab S10-serie vond ik hem behoorlijk goedkoop aanvoelen en afbreuk doen aan een verder goede gebruikservaring. Het is dan ook niet vreemd dat nagenoeg elke andere fabrikant weigert om zo'n vibrerend stukje hardware in zijn tablets te stoppen.
De vingerafdrukscanner is een optisch exemplaar. In tablets van deze prijsklasse had daar een sneller, nauwkeuriger ultrasonisch model voor in de plaats moeten zitten, dus daar scoort Samsung geen punten mee. Gelukkig zit hij wel op een fijne plek in het scherm verwerkt en werkt hij vlot genoeg.
De vier speakers die de tablets aan boord hebben, klinken ontzettend goed. Het maximale volume kan behoorlijk hard en voor apparaten die zo dun zijn is er een indrukwekkende hoeveelheid bas aanwezig. Het geluid heeft een mooie balans tussen het laag, midden en hoog, en de ruimtelijke beleving ervan is opvallend prettig. Je kan goed plaatsen uit welke richting een geluid komt. Er treedt weinig vervorming op wanneer je de hogere volumes bereikt. Zet je Dolby Atmos aan, krijgt het geluid zelfs nog een extra zetje. Dit alles geldt al helemaal voor de Ultra: de geluidsbeleving daarvan is logischerwijs zelfs nog wat beter dan die van de kleinere reguliere Tab S11.
Tab S11
Tab S11 Ultra
Opslag
UFS 4.0
Werkgeheugen
12GB Lpddr5x
12 / 16GB Lpddr5x
Vingerafdrukscanner
Optisch
Speakers
4, met Dolby Atmos
Microfoons
3, met ruisonderdrukking
USB
USB 3.2 Gen 1
Wi-Fi
Wi-Fi 6E
Wi-Fi 7
Bluetooth
Bluetooth 5.4
Draadloze audiocodecs
AAC, aptX, LC3, LDAC, SBC, UHQ, SSC, ASHA-ondersteuning voor gehoorapparaten
Ultrawideband
-
MicroSD-slot
Tot max. 2TB (UHS-I)
Kijkend naar de overige hardware is deze afdoende, maar hadden we toch graag the latest and greatest aan connectiviteit, opslagsnelheid of ultrawidebandtechnologie gezien. De microSD-kaartlezer laat in onze tests een maximale leessnelheid van rond de 40MB/s zien en dat is behoorlijk langzaam.
Software
De softwareupdatebelofte van de Zuid-Koreaanse fabrikant kennen we inmiddels wel. Ook deze twee tablets krijgen een lange ondersteuningsperiode van zeven jaar Android-updates en net zo lang aan securitypatches. Dat komt neer op ondersteuning vanuit Samsung tot minstens de herfst van 2032.
Rechtstreeks uit de doos draait het duo op Android 16 met daaroverheen One UI 8. Op de Galaxy-telefoons is dat al een van mijn favoriete Android-schillen; op tablets vind ik hem zonder twijfel de beste manier om Android te beleven. Het oogt modern, werkt soepel en is goed gestroomlijnd: er zit een goede continuïteit in de software. Natuurlijk is Galaxy AI ook hier aanwezig. Dat is een van de meest uitgebreide kunstmatige-intelligentietoepassingen die je op een mobiel apparaat aantreft, en het werkt volledig in het Nederlands. Het is wel grotendeels afhankelijk van een internetverbinding. Wil je dat niet, dan kun je in de instellingen forceren dat het lokaal moet draaien. Een groot deel van Galaxy AI komt dan te vervallen.
Bovendien leent het zich uitstekend voor de grote tabletschermen, omdat Samsung je niet in de weg staat om te multitasken zoals je dat zelf prettig vindt. Althans, niet helemaal, want je kunt nog steeds maximaal twee schermvullende apps in de splitscreenmodus naast elkaar gebruiken. Daar kun je dan alsnog extra vensters bij openen, maar die verschijnen in zwevende vorm.
Over de vernieuwde DeX die One UI 8 met zich meebrengt, heb ik onlangs nog geschreven in de review van de Galaxy S25 FE. Het oogt wat moderner dan voorheen, zit nog altijd goed in elkaar en is op het moment van schrijven de meest volwassen desktopmodus die je op een mobiel apparaat kunt gebruiken. Dat komt mede dankzij de ondersteuning van hogere resoluties op een externe monitor dan de native Android-desktopmodus, hoewel DeX daar nu onderhuids op gebaseerd is. Als je een 4k-monitor hebt staan, kun je daar dus prima op werken zonder dat je inlevert op beeldkwaliteit.
Werken met Samsung DeX
Wel is het nog altijd zo dat Samsungs desktopmodus zich van zijn beste kant laat zien wanneer je het tweede scherm via een kabel verbinding laat maken. In de draadloze modus is er te veel latency aanwezig om fijn te kunnen werken.
Accuduur en opladen
Als je puur naar de cijfers kijkt, hoef je geen hoge verwachtingen te hebben van de accu's in de Tab S11-modellen. De capaciteit van de Ultra is er ten opzichte van zijn voorganger slechts 200mAh op vooruitgegaan en die van de S11 is zelfs gelijk aan de Tab S9 van twee jaar geleden. Toch verwachten we een verbetering. Enerzijds omdat de accuduur van de Tab S10-serie niet het sterkste punt was en ten tweede door het modernere procedé waarop de soc wordt geproduceerd.
Accuduur wifi
Accuduur lokale video
Accuduur bij webbrowsen wifi (helderheid @ 250cd/m²)
Tablet
Accucapaciteit (mAh)
Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Het zal vast niet de enige reden zijn, maar de nieuwe soc lijkt zijn vruchten af te werpen. De Tab S11 Ultra houdt het bijna elf uur vol in onze wifibrowsetest en dat is ongeveer 20 procent beter dan zijn voorganger. Dat is dus mooi, maar de Ultra schaart zich daarmee niet in de absolute top van de high-end tablets. Dat doet hij wel wanneer je offline video's afspeelt, bijvoorbeeld op vakantie: dan is het opeens de tablet met de allerlangste adem.
Voor de kleine S11 geldt dat hij best netjes presteert, gelet op zijn formaat. Daar geldt overigens weer hetzelfde voor, namelijk dat ook de accuduur hiervan niet tot die van de best presterende modellen behoort. Wanneer je lokale bestanden afspeelt, blijft de accuduur enigszins achter.
De accuprestaties hadden natuurlijk nog beter gekund, maar al met al is het een stap vooruit die de Galaxy Tab S-serie nog wel kon gebruiken.
Procent vol na 30 minuten
Laadtijd
Procent vol na 30 minuten
Tablet
Gemiddelde toename acculading in % (hoger is beter)
Het opladen van beide tablets gaat relatief vlot. De kleinere S11 is na dertig minuten al bijna voor de helft volgeladen en dat is voor een tablet helemaal niet slecht. Als we kijken naar de tijd die tablets nodig hebben om de honderd procent te bereiken, scoren ze behoorlijk goed in vergelijking met de concurrentie. Het blijven natuurlijk grote accu's als je ze naast die van smartphones legt. Van een totale laadtijd van iets minder dan twee uur kijken we dus niet op.
Conclusie
Samsung brengt met de Galaxy Tab S11 en S11 Ultra twee high-end tablets uit die presteren zoals je mag verwachten van Samsungs topmodellen: ontzettend goed. Daar zit dan ook een ontzettend hoog prijskaartje aan vast.
Het ontwerp van beide tablets wijkt niet veel af van voorgaande jaren. De S11 is relatief handzaam voor een tablet met zijn 11"-display en is dan ook erg prettig om te bedienen, hoewel de schermranden een afslankkuur hadden kunnen gebruiken. Dat hebben de behuizingen wel gehad: die zijn iets lichter en een fractie dunner. Op de kleinere S11 merk je dat ook echt, maar de Ultra is een zodanig grote joekel met zijn 14,6"-scherm dat je het niet of nauwelijks kunt merken.
Voor beide modellen geldt dat ze uitstekende 120Hz-ltps-oledpanelen aan boord hebben met een schermverhouding van 16:10, een erg hoge piekhelderheid, goede kleurweergave en op de Ultra een bijzonder effectieve antireflectieve coating. De inkeping op het scherm ziet er nog altijd niet zo fraai uit. Wel is het fijn dat de behuizingen van de tablets, die van aluminium zijn gemaakt, volledig stof- en waterdicht zijn met hun IP68-rating.
Onder de motorkap schuilt een Dimensity 9400+ en die is erg snel, maar gelet op de komst van de Dimensity 9500, Snapdragon 8 Elite Gen 5 en Apple M5 lopen Samsungs tablets daarmee effectief een jaar achter op de allerbeste chips die er te krijgen zijn. Ook is de 128GB opslag in het basismodel van de kleine Tab erg karig voor een high-end tablet in 2025. De Ultra wordt wel standaard van 256GB voorzien. We hadden liever 16GB werkgeheugen in plaats van 12GB gezien. Een grotere geheugenconfiguratie is alleen beschikbaar op de allerduurste 1TB-uitvoering van de Tab S11 Ultra. In de praktijk merk je daar momenteel (nog) niet heel veel van: ze blazen door alle apps en content heen.
Mede daardoor, maar ook dankzij de mooi vormgegeven One UI 8-software, die de goed uitgewerkte desktopmodus DeX aan boord heeft en 7 jaar aan updates krijgt, is de algehele gebruikservaring van de Tab S11-modellen zo ongeveer de beste die je in een Android-tablet aantreft. Daar hoort wel een asterisk bij, want de Ultra is zodanig groot dat je daarbij al snel naar (dure) accessoires zult willen grijpen, zoals een cover met voet of toetsenbordcover. Als los apparaat bestaat de kans dat je erg zult moeten wennen aan zijn grote formaat.
De accuduur heeft een mooie stap vooruit gemaakt, waardoor je van beide Tabs kunt zeggen dat de accuduur nu gewoon redelijk goed is. Het is alleen niet de allerbeste, want concurrenten zoals de OnePlus Pad 3 en ook de iPad Pro uit 2024 houden het nog langer vol tijdens normaal gebruik. Opladen gaat behoorlijk vlot met 45W.
De camera's presteren zoals op die van nagenoeg alle tablets: matig in vergelijking met je smartphone. De Ultra heeft er één meer dan de kleinere S11, in de vorm van een ultragroothoekcamera. De tweede frontcamera is dit jaar wel afwezig. Gelukkig is de kleurweergave wel erg prettig en kom je in videogesprekken goed voor de dag en wordt je stemgeluid erg helder overgebracht dankzij de drie microfoons.
Onder de streep is het niet lastig om in te zien dat de Samsung Galaxy Tab S11-serie, en dan in het bijzonder de S11 Ultra, de beste Android-tablets zijn die nu te koop zijn. Dat komt vooral omdat ze simpelweg geen directe concurrentie hebben dankzij hun torenhoge prijzen. Als je de allerbeste Android-tablet van dit moment wilt én geld geen rol speelt, kun je maar moeilijk om de Tab S11-serie heen.
Ik lees het artikel en kijk naar de plus en minpunten. Echter zie ik de minpunten niet terug in de tekst.
Bijvoorbeeld, de 16 Gb geheugen die alleen in de top configuratie van de Ultra zit. Maar liep de reviewer dan tegen problemen aan met het 12 Gb model? Wat leer ik hiervan door de review te lezen?
Ook de genoemde notch op de Ultra. Wat had dan gemoeten, dikkere bezels dat de camera erin wegvalt? Of een punch hole? En waarom? Ik sta in de winkel heb 3 keuzes, lompere tablet met dikke randen waar de camera in zit, of een met notch, of een met punch hole. Welke is beter en waarom?
Voor mij zijn plus en minpunten zaken die merkbaar en uitlegbaar moeten zijn, dus terugkomen in de tekst. Desnoods vraag de fabrikant waarom de keuzes gemaakt zijn.
In de video wordt er over het missen van 16GB RAM gezegd dat dit impact kan hebben op multi-tasking. In deze prijscategorie verwacht men wel dat dat vlot zou moeten werken.
Ook dat, en waarom zou die 4 GB het verschil maken op een tablet? Dit is geen gaminglaptop of zo. Voor veruit de meeste mensen lijkt me 12 GB meer dan voldoende. Enige discussiepunt zou kunnen zijn of 16 GB niet meer waar voor je geld op dit prijsniveau zou zijn (ik weet niet zo goed wat de concurrentie aanbiedt), maar voor het gebruik van de 12 GB door het systeem en de apps, verwacht ik dat 95% van de gebruikers niet in de problemen zal komen.
Om te zeggen dat deze tablets geen concurrentie hebben vind ik nogal kort door de bocht. Er zijn legio tablets van rond de 11 inch, dat er dan andere prioriteiten zijn gelegd bij de specs, betekent niet dat ze geen concurrenten zijn van elkaar.
De Ultra is dan wel meer niche, maar zelfs deze heeft een concurrent in de vorm van de Xiaomi Pad 7 Ultra, al moet je deze dan wel importeren, gezien deze dit jaar geen global release heeft genoten (Chinese versie ondersteunt gelukkig wel Google Services en een goede Engelse OS vertaling). Hij kost dan wel nagenoeg de helft van de Samsung voor de moeite (als je een beetje rond shopt) en het scherm schijnt in testen zelfs een iets hogere piek helderheid te hebben. Lenovo heeft helaas hun Extreme model niet doorgezet na de eerste versie, dus de markt is dun bezaaid met 14+ inch oled tablets. Jammer, want ik vind ze ondertussen een aardige laptop vervanger geworden.
Ik snap niet zo dat er zo’n nadruk wordt gelegd op de prijs. Dit is een high-end tablet en bij de concurrent is deze nog (veel duurder), zeker met een pen er bij. Ik vind het nog wel meevallen met de prijzen die we (helaas) gewend zijn.
Toen de eerste Galaxy Tab S uitkwam heb ik €400 uitgegeven wat nu omgerekend €591 zou zijn geweest. Destijds was het ook een heel goed product met een OLED-scherm dus die prijs was het dan ook waard.
Tegenwoordig vraag ik me af waarom we €700+ voor instapmodellen betalen die vaak ook geen 5G module hebben. Er zijn geen nieuwe features tov. de eerste Tab S waarbij ik het omhoogschieten van de instapprijs kan verantwoorden. Daarnaast is android ook nogal matig op tablets waarbij appinterface nog steeds smartphone georiënteerd is.
De eerste Galaxy tab S was een 8,4" tablet. Dus naast die 37% inflatie is het instapmodel van 11" ook 30% groter en voelt daarmee meer premium aan. Volgens mij is die 729 dus helemaal niet zo onverklaarbaar.
70%. Dus als de kosten puur gelet op "meer" omhoog gaan, is die 140 euro extra best begrijpelijk. Neemt niet weg... alles wordt duurder en vaak ontloopt alles ook nog eens de inflatie. Tegelijkertijd zie je Chinese partijen steeds vaker meer leveren voor minder. Ik vermoed dat de redelijkheid dan ook ergens in het midden zit, dat Chinese partijen te goedkoop zijn en vaak maar een bescheiden winst nemen of zelfs verlies, terwijl Samsung graag een dikkere boterham verdient voor zijn premium producten.
Mijn Tab S1 was/is een 10.5 inch model voor €400 rond launchdatum, dit was ook tevens het duurste model volgens mij. Ze hadden de iets kleinere modellen van 8.4 inch ook inderdaad, die waren ook wat goedkoper. Duurste modellen zweven nu rond de €900-1000
Er is een voor inflatie gecorrigeerde prijsdelta tussen de €140-400 en het omhoogkruipen van deze prijs voor tablets is nooit logisch geweest. In de smartphonewereld kun je zeggen dat het toevoegen/ontwikkelen van snellere 3-4-5G modules, WiFi, premium camera's, satteliet/GPS enzovoorts dat de smartphone van nu een ander apparaat is dan die van 10 jaar geleden en dat baseline prijzen dit enigzins verantwoorden (al wordt €1200 voor een iphone wel bizar duur). Tablets zijn een niche geworden met alleen eigenlijk DeX als waardevolle (?) toevoeging, terwijl de prijzen wel stijgen.
[Reactie gewijzigd door TrafalgarLaw op 20 oktober 2025 08:07]
Veel mensen gaan ook voorbij aan het feit dat grondstoffen veel duurder en schaarser zijn geworden. Een effect van onze weggooi en vooral niet recycle cultuur (gelukkig wordt dat nu wel wat beter en gaan de oogjes langzaam open). De prijs verhogingen zullen de komende tijd nog wel aanhouden.
Tegenwoordig vraag ik me af waarom we €700+ voor instapmodellen betalen die vaak ook geen 5G module hebben.
Elke Tab S is natuurlijk geen instapmodel, net als een bij iPhone, maar geheel met je eens vanaf €700,- zijn natuurlijk belachelijke prijzen, want wie koopt er nu nog echt een tablet om mee te gamen, daar zijn nu betere alternatieven voor, dus begrijp niet echt waar je al die extra PK's in een tablet nodig voor hebt.
Zelf heb ik een Lenovo Yoga Tab 11 en een 13, beide voldoen iig voor mij prima voor mijn dagelijks gebruik.
Mijn Huawei M5 pro begint best wel sluggish te worden na 7 jaar. Vooral YouTube en Twitch crashen regelmatig.
CPU-wise zit de Kirin 960 ~15% boven de SD670, wat de Galaxy S5e heeft en 1 jaar later uitkwam.
Mijn volgende tablet wil ik dus minstens even lang gebruiken, en hopelijk veel langer... Gelukkig beloofd Samsung lange software support, dus dat is al minder een probleem dan de éne Android version upgrade die m'n m5 pro heeft gehad .
De Kirin 960 is vergelijkbaar met de Snapdragon 730 van de 6j oude Xiomi Mi 9T die ik tot voor kort gebruikte, en puur om zijn verouderde Android 10 weg heb moeten doen, was in gebruik iig snel genoeg om nag jaren mee te gaan.
Ik weet zeker dat je met bv een Snapdragon 7 Series ook makkelijk 7 jaar kan doen, zeker de huidige generaties heeft genoeg kracht om jaren mee te gaan.
Mijn Huawei M5 pro begint best wel sluggish te worden na 7 jaar.
En waarschijnlijk zal je M5 ook weer prima werken na een factory reset.
En wat was je salaris toen de eerste Tab S uitkwam? Hoewel een prijsstijging niet leuk is, hebben we wel een periode van hoge inflatie gehad, en dat werkt door, zowel een hogere prijs als een hoger inkomen.
Leg je er telefoons en laptops naast zie je ook soortgelijke prijzen voor de high-end modellen.
Kortom, leuk is het niet ergens geld aan uitgeven, maar in vergelijking met de alternatieven zijn ze niet onrealistisch, wat ook logisch is, anders gaat niemand ze kopen.
Tegenwoordig vraag ik me af waarom we €700+ voor instapmodellen betalen die vaak ook geen 5G module hebben.
Voor mij persoonlijk is een tablet iets dat nooit de living uit komt, en ik vermoed dat dit voor veel mensen zo is ... ik wil dus niet betalen voor een 5G module.
Tuurlijk, de beste android tablet is ook de duurste, maar de nieuwprijs is wel heel hoog in vergelijking met de rest van de markt.
Wat doet de gemiddelde galaxy tab gebruiker op z'n S11 Ultra dat niet kan op een S9 van 429 euro?
En als je dan toch graag 's werelds beste tablet wil, dan koop je geen S11U, dat is namelijk overduidelijk de iPad, met z'n tandem oled en aluminium keyboard cover. (Waar is jullie trackpad en usb-c oplaadpoort samsung?)
Ik heb mijn tab S8 ultra gekocht voor minder de helft van wat de S11 ultra nu kost, icm met de cover met trackpad die Samsung niet meer maakt nu. Als remarkable, maar dan goedkoper en met oneindig veel apps vind ik het een fantastisch apparaat. Maar of ik er ook 1099+168 euro voor over zou hebben? Dacht het niet.
Trackpad keyboard voor de S11 Ultra zou volgens de geruchten nog moeten komen in de komende maanden, al is het wel gek dat deze er niet bij release van het tablet is.
Wat maakt de tandem Oled op de iPad (gemaakt door Samsung, n.b.) superieur aan het scherm op de S11 Ultra? Op Papier hebben ze nagenoeg dezelfde helderheid (al wint Apple het in real world tests), terwijl de S11 Ultra schermen een superieure anti-glare laag hebben. Ik zou zeggen dat ze op hetzelfde niveau zitten...
Apps op Apple zijn better geoptimaliseerd, dat is zeker, maakt Google is hier toch aardige sprongen aan het maken, al zullen ze niet zo snel op het niveau van Apple komen, gezien Apple het voordeel heeft van een gesloten ecosysteem en beperkt scala hardware waar het op moet werken.
Akkoord dat de S11 Ultra duur is, wellicht te duur, maar vergeleken met een like-for-like iPad Pro valt het dan wel weer mee...
[Reactie gewijzigd door dgtazzman81 op 20 oktober 2025 09:15]
Dat samsung zijn eigen oled niet onder de 2 delta E krijgt is ronduit gênant. Voor "echt werk" is ie dus eigenlijk niet goed genoeg, op 0.09 nota bene. Voor netflix is het scherm natuurlijk dikke prima. 1000 nit HDR is niet niks.
Apps is inderdaad wel een dingetje, dat is niet samsung z'n schuld maar als user heb je er toch mee te leven.
Verder: apple pencil heeft nu pinch en rotate. Daar betaal je natuurlijk de prijs voor, maar samsung biedt die optie niet eens.
Ook dat je de ipad in één keer los kan halen van z'n keyboard + standaard is iets wat ik echt mis op m'n S8. Als ie net ff wat makkelijker te bevrijden was van z'n standaard en ietsje minder woog dan kon je hem een stuk makkelijker vast houden of het scherm laten zien aan iemand.
Ook dat scharnier is beter doordacht. De "surface pro" oplossing werkt meestal prima, maar op schoot of een klein tafeltje is het toch niet ideaal. M'n S8 is een keer in de collegezaal naar de rij voor/onder me gevallen, omdat de standaard over de rand heen gleed. De tablet leeft nog, maar dat probeer ik liever niet al te vaak.
Gummen met het knopje werkt op zich wel, maar de oplossing van apple is gewoon beter.
Maar dit is natuurlijk een beetje het verhaal van de kip en het ei. Ga je ook klagen dat 5G of wifi 7 zinloos is omdat ze met de huidige hardware (bijna) niks toevoegen? Dat komt allemaal echt nog wel hoor. "640kb ought to be enough for anybody."
(Waar is jullie trackpad en usb-c oplaadpoort samsung?)
Laden gaat voor deze tablets (zoals het hoort/moet) gewoon netjes via USB-C:
When you unbox your new Galaxy Tab S11 Series device, you’ll find an S Pen for precise notetaking and creative tasks, a quick start guide to get you set up, an ejection pin for the SIM/microSD tray and a USB Type-C data cable for charging and connecting.
Precies en itt de ipad weet je dat deze prijzen gaan dalen en er meestal deals zijn bij introductie. Ik heb in elk geval nog nooit deze adviesprijzen betaald voor een Samsung tablet.
Jammer dat S-pen gebruik nauwelijks aan bod komt in de review. Een tablet is IMHO een fijne werkpaard voor tekenen, notities, etc. - dat is waar ik ze voornamelijk voor gebruik.
De prijs van zo'n tablet is helemaal niet hoog. Zelfde voor die ipad pro's. Ik weet zeker dat zowel deze tablet als een ipad pro duurder is om te maken dan de high end telefoons die ze verkopen. De winstmarge op telefoons is veel hoger.
Kleiner formaat is inderdaad duurder om op te bouwen, maar ik ga er van uit dat telefoons bouwen een uitermate gestroomlijnd proces is. Maar als je kijkt naar ipad pro's bijvoorbeeld, scherm is duurder dan dat van een iphone lijkt mij, groter, beter. Chipsets zijn nog sterker. Meer en grotere speakers. Camera's zijn pretty much the same volgensmij. Behuizing en accu zal wel niet zoveel verschil zijn in kosten. Maar een ipad pro koop je voor 1250 euro, de 13 inch. Een iphone 17 pro max is dik 200 euro duurder. En dan heb je ook nog het opschalen, omdat je zoveel meer iphones verkoopt kan de stukprijs lager worden. Meer korting als je een miljoen schermen bestelt ten opzichte van 100k schermen zeg maar.
Ik weet met 100% zekerheid dat de marge op zo'n iphone pro hoger is dan op de ipad pro.
Je kan altijd de accu vervangen. Dit kan je niet zelf vervangen, maar door een specialist, of als je weet hoe dit gedaan moet worden, of via Samsung zelf. In Utrecht bij Samsung of andere winkels met reparatie center wordt dit vaak binnen 1 uur vervangen.
Verder hangt het van jouw gebruik af hoe de accu mee gaat op de tablet. Bij smartphone zeggen ze minimaal 3 jaar en kan ook langer zijn.
Ik heb zelf geen tablet, maar ik ben wel benieuwd waar je een hogere opslag bij een tablet voor zou gebruiken t.o.v. een smartphone? Bij telefoons snap ik dat je gewoon een goed alles in 1 apparaat wilt waarbij je niet inlevert, maar tablets lijken mij dan juist een Youtube/Netflix apparaat voor erbij, dus ik zou eigenlijk niet weten wat ik met meer dan de minimale opslag zou moeten.
Tablets zou je in bepaalde omstandigheden vol willen laden voor op reis (kinderen op de achterbank, of goedkope airlines zoals Delta naar de VS waar geen entertainment aan boord is) dan kan ruimte een dingetje zijn met bepaalde spellen en/of veel media (films/muziek).
Dus de noodzaak hangt heel erg af van het gebruik. Inderdaad voor alleen thuis op de bank en Netflix kijken of socials scrollen is het een ander ding en speelt dat niet.
Kijk je dan echter naar de consequenties van meer opslag, dan zit dat wel in de prijs, dus zolang er een voldoende grote groep is die dat niet nodig hebben, blijven de instap modellen met minder opslag werken en moet je meer betalen voor de extra opslag modellen. Zouden de instap modellen wel die extra opslag krijgen wordt de instap prijs weer hoger.
Je stelt de vraag aan @patrom en niet aan mij, maar toch:
Als je een tablet als deze neemt, ga ik er vanuit dat je er meer mee doet dan alleen af en toe door een website scrolllen, het nieuws lezen of een filmpje kijken. Denk bijvoorbeeld aan video-editing, zwaardere games, fotobewerking, programmeren, dat soort dingen.
Populaire mobiele games zoals Genshin Impact, Fortnite of CoD: Mobile nemen al gauw 20GB+ per stuk in beslag. Die kan je niet op een sd-kaartje installeren. Een paar van die games bij elkaar vreten dan al 80GB aan ruimte op.
Voor bijvoorbeeld videobewerking zou je denken dat het sd-kaartslot dan uitkomst biedt, maar omdat de lees- en schrijfssnelheid daarvan zo traag is, werkt dat in de praktijk gewoon niet lekker voor het heen en weer sluizen van bestanden.
Daarnaast is het – net zoals bij telefoons – ook het geval dat je in de midrange tablets tegenkomt die wél minimaal met 256GB geleverd worden.
Totdat de Pad 7 Ultra hier officieel te koop is (lijkt er niet op: https://www.mi.com/nl/mobile/#tablets ) en iemand die aanbied om te testen aan Tweakers verwacht ik hier geen review te vinden. Het staat ook niet in de Pricewatch via een grijze import die via Tweakers adverteert.
Echter als je zoekt op internet op "xiaomi pad 7 ultra vs samsung tab s11 ultra" krijg je al wel informatie van internationale websites te zien, en kun je je eigen grijze import overwegen.
De Tab S11 en de S11 Ultra. Mooie tablets en een mooie vooruitgang. Niet ten opzichte van de Tab S10 generatie behalve de goede helderheid op de Tab S11 generatie, en een iets snellere SoC de 9400+. De accuduur bij video kijken is de Tab S10+ beter dan het kleinere model van de Tab S11.
Ik ben in het bezit van een Samsung Galaxy Tab S10+ 512GB en ik ben zeer tevreden met deze tablet. Ik ben dus niet van plan om te upgraden naar de Tab S11 generatie. Ik heb er accessoires erbij, de Galaxy Book Cover AI keyboard met trackpad, een glazen screenprotector, SanDisk Ultra 1.5TB Micro-SD kaartje in mijn tablet, Case Logic 13.3-inch laptoptas (Bescherming: Lichte stoten, Spatwaterdicht) en een Xtorm Titan Pro 140W USB-C PD powerbank.
Als ik nu op het punt stond een nieuwe tablet te kopen, ging mijn keuze uit voor de Tab S11 Ultra. Ik heb liever een Plus-model en hopelijk komt dat bij de volgende generaties weer uit.
[Reactie gewijzigd door Van der Berg op 20 oktober 2025 10:15]