De Geheime diensten van Alle Engels-talige landen ( Engeland en zijn kolonies (Amerika, Australië, Canada en New zeeland), werken op een hoog niveau samen "The five eyes"
En de Duitsers, Fransen en onze eigen AIVD ook ... Sommigen wat meer (Duitsers) dan anderen (AIVD). Maar ze werken allemaal samen. Kennelijk heb jij de rel in Duitsland met hun geheime dienst bijvoorbeeld gemist?
Die kunstmatige scheiding die jij aanbrengt tussen Engelstalig/hen en de rest/wij bestaat niet. Jouw oplossing ('Europees' instituut - met dan uiteraard Europa zonder de Britten?

) is dus op voorhand al mislukt, omdat het gebaseerd is op die niet bestaande scheiding.
En zélfs al die scheiding wél zou bestaan, en dus die stoute Britten buiten de deur gehouden worden, dan nog biedt het geen bescherming tegen de Franse en Duitse spionen die elkaar en ons lekker bespioneren. Laat staan onze eigen AIVD die niet onwaarschijnlijk dezelfde gegevens verzamelt als de rest. Als de Fransen Belgacom gehakt zouden hebben zou het niet erg zijn geweest?
Een centraal
staatsinstituut is dus an sich een slecht idee, want het zijn
staten die elkaar en zichzelf intern bespioneren.
En als je punt puur is het vergaren van kennis, is een staatsinstituut totaal overbodig. Qua kennis verzamelen, is een nieuw Europees (EU neem ik aan?) staatinstituut oprichten betaalt uit belastinggeld, gewoon een verspillende non-oplossing als je geluk hebt, en een nieuw gevaar als je pech hebt. Waarom dat diepe vertrouwen in de overheid voor oplossingen?
Europa heeft trouwens uitstekende veiligheidsexperts en hardware en softwareoplossingen. De kennis is er al!!!
En daarmee kom ik tot het laatste punt. Je vraagt mij wat mijn oplossing is. Los van het feit dat als ik geen goede oplossing zou hebben, dat niet wil zeggen dat jouw oplossing dus goed zou zijn, maar de oplossing begint bij het aanwijzen van het juiste probleem.
Het werkelijke probleem is dat iedereen bij iedereen spioneert, en dat tot voor kort bij de meeste mensen dit besef niet bestond. Na PRISM begint langzaam duidelijk te worden dat
iedereen bij iedereen spioneert.
De vraag is nu of je dat erg vindt. Velen wel, en kunnen en zullen zich proberen te wapenen. En ipv een nieuw centraal staatsinstituut kan iedereen ook gewoon naar de bestaande (europese) experts gaan. Belgacom zal ongetwijfeld maatregelen nemen die een herhaling zal bemoeilijken en herkennen zal versnellen. En reken er maar op dat alle andere telecomboeren nu druk bezig zijn ook al maatregelen te nemen.
Het probleem is dat er gewoon weinig interesse was, geen noodzaak gezien werd, etc. De bestaande kennis werd dus gewoon niet gebruikt. En dat gaat nu vanzelf veranderen.