België is zwaar getroffen door een omvangrijke aanval met de MiniDuke-malware en onder andere een hele reeks overheidsinstellingen is getroffen. Het federaal parket in het land blijkt dit jaar een onderzoek gestart te zijn om de aanval in kaart te brengen.
Een woordvoerster van het federaal parket wil alleen tegen De Tijd bevestigen dat er dit jaar een onderzoek is gestart, waardoor de omvang van de malware-aanval bij de overheidsdiensten onbekend is. De krant weet wel te melden dat België een van de zwaarder getroffen landen ter wereld is. De Federal Computer Crime Unit van het land onderzoekt daarom de omvang en herkomst van de aanval. Donderdag onthulde De Tijd ook al dat het Ministerie van Buitenlandse Zaken een onderzoek is gestart naar een hack die begin vorig jaar is ontdekt. Die aanval staat los van de nieuwe onthullingen.
Kaspersky ontdekte begin dit jaar een MiniDuke-aanval, maar de malware is al sinds 2011 bekend. Het beveiligingsbedrijf constateerde in februari 2013 al dat overheidsdiensten slachtoffer waren. De malware maakt misbruik van een kwetsbaarheid in Adobe Reader en de aanvallers verspreiden MiniDuke door doelwitten ertoe te verleiden om een e-mailbijlage met een besmet pdf-bestand te openen. Na infectie wordt een klein in assembly geschreven malwarebestand op de computer geplaatst, die al zijn communicatie met de buitenwereld versleutelt met een voor die machine unieke code. De malware wordt als geavanceerd omschreven en kan zichzelf bijvoorbeeld uitschakelen wanneer deze detecteert dat deze in een virtuele omgeving wordt gedraaid.
Volgens De Tijd droegen de pdf-bestanden namen die verwezen naar mensenrechtenconferenties en NAVO-lidmaatschappen. Het bericht komt een aantal dagen na uitspraken van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Didier Reynders, dat NAVO-landen en de Belgische Federale Overheidsdienst Buitenlandse Zaken in 2011 slachtoffer waren van een grootschalige spionage-aanval, waarbij hij volgens HLN naar Chinese bedrijven verwees.
Het nieuws komt ook na een week waarin onthuld werd dat Belgacom slachtoffer was van overheidsspionage. Uit documenten van klokkenluider Snowden blijkt dat de Britse inlichtingendienst daar achter zat.