Regels over copyright moeten simpeler worden en licenties voor media, zoals muziek, moeten in de hele Europese Unie gaan gelden. Dat stellen mediabedrijven als Spotify, Nokia en Google in een advies over digitale media aan de EU.
Het advies om de regels rondom copyright en licenties voor muziek eensluidend te maken is een van de acht adviezen die het Media Forum meegeeft aan de Europese Commissie en het Europees Parlement. De bedrijven hopen dat de politiek deze adviezen omzet in regelgeving.
De mediabedrijven, waaronder Nokia, Hyves, Spotify, Disney, Google, RTL, Thomson en Reuters, onder aanvoering van De Persgroep-directeur Christian Van Thillo, stellen dat Europa achterop dreigt te raken in de digitale revolutie en zien de adviezen als een manier om het tij te keren.
De bedrijven spreken zich fel uit tegen 'geoblocking', de praktijk om bepaalde content te blokkeren aan de hand van de locatie van de gebruiker. Geoblocking zou tot het verleden moeten behoren. Het advies spreekt zich niet inhoudelijk uit over netneutraliteit, maar de bedrijven zeggen wel dat er duidelijkheid moet komen over netneutraliteit.
Het is onduidelijk of de politiek gevolg zal geven aan deze adviezen, hoewel afkomstig van een groot aantal bedrijven die betrokken zijn bij digitale media. Zo is De Persgroep sinds kort eigenaar van Tweakers.net. Toch belanden dergelijke adviezen vaak in een la, zo claimen de mediabedrijven zelf in het rapport. Veel van de bedrijven hebben een groot belang bij het uitvoeren van de adviezen, zoals dat over eenvoudigere copyrightregels; onder meer Spotify en Nokia moeten nu per land licenties regelen voor hun muziekdiensten.