Intel introduceert Ivy Bridge-dualcores voor laptops

Intel heeft een maand na de release van de quadcores zijn nieuwe laptop-dualcores van de Ivy Bridge-generatie, waaronder die voor ultrabooks, aangekondigd. Ook heeft de chipgigant de vereisten voor ultrabooks aangepast.

Intel Ivy Bridge i5 3450SMeer dan een maand geleden introduceerde Intel zijn op 22nm geproduceerde Ivy Bridge-processors. De chips zijn wat zuiniger dan hun Sandy Bridge-voorgangers, presteren beter, zijn van de nieuw ontworpen Tri-Gate-transistors voorzien en beschikken onder andere over een aanzienlijk krachtigere grafische chip. De eerste lichting betrof alleen quadcores en nu heeft Intel ook de dualcores aangekondigd.

Het gaat om drie Core i7's en vijf Core i5's. Van de Core i7's zijn twee chips extra zuinig, met een tdp van 17W, en daarmee bedoeld voor ultrabooks. Daarnaast zijn er twee zuinige Core i5's voor ultrabooks. De zuinige varianten zijn te herkennen aan het U-achtervoegsel. In de afgelopen weken zijn diverse nieuwe ultrabooks aangekondigd die met de zuinige processors uitgerust worden, zoals nieuwe Zenbooks van Asus, de Series 9 van Samsung, nieuwe Envy-ultrabooks van HP en de S5 van Acer, terwijl Tweakers.net al berichtte over de komst van Latitude- en XPS 14-ultrabooks van Dell.

Tegelijk met de nieuwe chips heeft Intel de eisen voor ultrabooks aangescherpt. Fabrikanten moeten daaraan voldoen om de naam ultrabook te mogen voeren. De meeste eisen waren al bekend. De nieuwe generatie van ultrabooks met een schermdiagonaal van kleiner dan 14 inch mag maximaal 18mm in plaats van 20mm dik zijn; voor 14" en groter is de grens op 21mm gezet. De notebooks moeten in minder dan 7 seconden ontwaken uit de S4-diepe slaap. De accuduur moet minstens 5 uur bedragen.

Nieuw is volgens The Verge dat Intel eist dat de ultrabooks 'responsive' zijn, en dat de meestgebruikte applicaties dus snel kunnen draaien en laden. Daarnaast zouden de komende ultrabooks over usb 3.0 of Thunderbolt moeten beschikken. Bovendien zouden de systemen in bepaalde regio's Intels Identity Protection en Intels Anti-Theft moeten hebben, terwijl ze optioneel extra's als sensoren, touchscreens, Wireless Display en gps kunnen bevatten.

Mobiel Core i7

ModelCore/threadsKloksnelheidHD GraphicsL3-cacheTdp
i7-3667U 2/4 2GHz (3,1GHz) HD 4000 4MB 17W
i7-3520M 2/4 2,9GHz (3,6GHz) HD 4000 4MB 35W
i7-3517U 2/4 1,9GHz (3GHz) HD 4000 4MB 17W


Mobiel Core i5

ModelCore/threadsKloksnelheidHD GraphicsL3-cacheTdp
i5-3427U 2/4 1,8GHz (2,8GHz) HD 4000 3MB 17W
i5-3360M 2/4 2,8GHz (3,5GHz) HD 4000 3MB 35W
i5-3320M 2/4 2,6GHz (3,3GHz) HD 4000 3MB 35W
i5-3317U 2/4 1,7GHz (2,6GHz) HD 4000 3MB 17W
i5-3210M 2/4 2,5GHz (3,1GHz) HD 4000 3MB 35W

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

31-05-2012 • 08:22

48 Linkedin

Lees meer

Intel Ultrabook Video van 9 juli 2012
Dell komt met XPS 14-ultrabook Nieuws van 26 mei 2012

Reacties (48)

48
47
40
4
0
4
Wijzig sortering
Zeker goede tdp's van die U varianten alleen wat ik niet helemaal precies begrijp is dat in de tabellen de i5 varianten ook hyperthreading hebben. Normaal is hyperthreading alleen voor i7 toch?
Er is geen vaste vuistregel voor wat een i5 of een i7 is, behalve dan hoe Intel de chip noemt ;) Het weglaten van HT bij i5 CPUs is naar zover ik heb opgemerkt enkel bij de quad-cores, waardoor Intel dus de virtuele 'octocores' exclusief maakt voor de i7-lijn.

Ik denk dat dit is omdat de prestatiewinst van HT vooral bij dualcores zo effectief is: slechts 2 actieve threads is tegenwoordig wel erg weinig, dus voor een premiumchip als een i5 lijtk het me aangewezen de dualcores HT te geven.
Bij laptops zit er HyperThreading in sinds de i3 van Sandy Bridge volgens mij.
Sinda Arrandale al :)
Maakt het makkelijker verkopen van "matige" chips, namelijk dualcores met quadcores mogelijkheden. Al interesseert het de meeste gebruikers niet en/of merken het ooit.

Wat ik leuker vind is dat ze op de mobile versies wel de HD4000 gebruiken, zij het iets lager geklokt bij de i5 als de i7!
De regel was toch:
pentium = dualcore, geen HT
i3 = dualcore met HT
i5-dualcore dan met HT
i5-quadcore dan geen HT
i7 altijd HT (ongeacht of dual-core of quadcore, maar alle desktop-varianten zouden quad zijn)

Of was dat alleen voor de dektopversies want mijn mobiele i5 heeft volgens mij geen HT (of Lenovo heeft het in het bios uitgeschakeld).

Wat betreft de celeron, daar zijn er singlecores en dualcores, het zou consequent zijn als de singlecores weer wel HT hadden.

[Reactie gewijzigd door BeosBeing op 1 juni 2012 16:39]

Qua desktop varianten vaak wel, alleen voor laptops niet. Ik heb nu ook al 2 jaar een i5-450m dualcore met hyperthreading.
De desktop i3 heeft ook ht.
terwijl ze optioneel extra's als sensoren, touchscreens, Wireless Display en gps kunnen bevatten.

Ultrabooks met touchscreens? Dat lijkt me best wel gaaf! Kom wel veel vrienden en familie tegen waarvan hun laptop is overleden van oververhitting. Hier op het werk staan op van die standaarden met een ventilator achterop waar je je laptop op kunt zetten.

Ben wel benieuwd hoe Ultrabooks zich verhouden met hitte. Zelfs de crappy laptop van een vriendin van me is 4 weken geleden ineens kapot gegaan doordat alles te warm werd. Terwijl ze hem gewoon op een bureau had staan.

Maar ik zie mezelf er zeker wel mee werken. Binnen een paar seconde opgestart. Snel je applicaties starten en onderweg. Mn oude packard bell moest er toch een tijdje over doen :)
De dunne chasie'kes van ultrabooks lijken in ieder geval niet geschikt voor ook nog eens ~25W extra te nemen van een GPU, Zie review ASUS UX32 met nvidia 620M Hoewel dual fan cooling voor een ultrabookje natuurlijk wel cool is :Y), is het blijkbaar toch niet voldoende voor 17W + 25W (CPU + GPU).


Heb je al eens bekeken hoeveel stof er zich in de radiator & fan van een laptop nestelt? Het verbeest me helemaal niets dat laptops heet lopen als ze niet meer gekoeld worden. Ik maak elke paar maanden de fans schoon van m'n laptop en die van mijn huisgenoten.

[Reactie gewijzigd door smoerijf op 31 mei 2012 11:10]

Bij mijn PC (gaming rig) maak ik hem wel elke maand even op en blaas ik hem schoon van afstandje met de compressor (natuurlijk wel de fans tegenhouden).

Bij laptops heb ik dat nog nooit gedaan eigenlijk. Ik zag een laptop als een dicht iets dat je niet zomaar open kan halen of schoonmaken. Maar eigenlijk wel een goede tip :) Hoevaak ik niet van de buren te horen krijg dat hun PC te traag is.. 1x blazen en hij loopt meteen 10x sneller.

Dual Fan cooling (mits geluid geen straaljager word) zou wel een laptop opleveren die uniek zou zijn in zn soort.
Waarom eigenlijk dualcores?

BTW: Volgens mij is dit 1 grote verkooptruuk. i7 en i5 alletwee dualcores met HT. Had dit laatst ook bij Dell. Moest 2 latitudes hebben. Er stond een i3; dualcore, i5; dualcore en een i7; dualcore. Tijdens een vraag aan de Dell contactpersoon bleek dat er geen enkel verschil inzat. Enkel de naam en de prijs. (Tussen de i3 en de i7 zat 250 euro prijs verschil)
Dit is dan een grove fout van de contactpersoon bij Dell.
Er zit wel degelijk verschil in. al is het maar de L2-L3 Cache en klok snelheden.

Hier een mooi review bij Notebookcheck - Ivy Bridge, kijk vooral naar de grafieken!
I5 heeft sinds de eerste generatie HT. Begrijp het verschil met i7 niet goed. I3 heeft het da' weer niet.


Zotte ghz'n die dialcores!! Hoe zou de scaling voor gaming zijn?

[Reactie gewijzigd door vochtige op 31 mei 2012 08:39]

Mijn post gaat enkel over de mobiele versies, niet over desktop.

desktop: cores/ treats
i7 : 4/8 en 6/12
i5: eerste generatie had dualcores, vanaf 2de dacht ik enkel 4cores en geen HT
i3 is altijd dualcore geweest, met HT maar geen Turbo?

mijn post ging over laptops:
i7: heb je 4/8 of 2/4 maar dan de hogere ghz'n
i5: 2/4
i3: 2 cores en geen Turbo, maar wel HT

http://www.intel.com/cont...re/core-i3-processor.html

http://www.intel.com/cont...are-intel-processors.html
Er zijn ook zat i5's zonder HT, maar het grootste verschil zit hem denk ik in de de clocks bij de superzuinige versie's. De i5's gaan bij turbo tot iets van 2.5GHZ, terwijl de i7's tot 3.1GHz gaan, das nogal een verschil met 4 threads. Daarnaast zijn natuurlijk ook dingen zoals de cache ook een stuk groter, wat ook wel best een verschil kan maken
Een i3 heeft wel degelijk HT..Alleen geen turbo.
Het verschil tussen de i7-3517U en de i7-3667U kan ik echt niet bevatten, het is zoooo klein dat ik denk van "waarom zou je ze dan ook uitbrengen" skip de i7-3667U maar ja Intel marketing zou hier best een antwoord op hebben ik in iedergeval niet.

[Reactie gewijzigd door alie786 op 31 mei 2012 08:37]

Jij vind een base clock snelheid van 2GHz versus 3GHz een klein verschil? Die 3.1GHz die de i7-3517U kan krijgen is met TurboBoost aan en waarschijnlijk ook nog maar op 1 core.
tikfoutje van mij kant, ik bedoelde de i7-3667U lijn tegenover de i7-3517U lijn

btw: De i7-3517U heeft een turboBoost van 3 Ghz, i7-3667U heeft 3.1 Ghz dit bedoelde ik dus met een klein verschil.

[Reactie gewijzigd door alie786 op 31 mei 2012 08:42]

Ja, maar de baseclock van de 3517 is al 3GHz, dus waarschijnlijk is er:

of een typo gemaakt
of geen TurboBoost op die processor

Ik hoop zelf het laatste. Zou een zeer mooie chip zijn
de base clocksnelheid van de 3517U is dan ook gewoon verkeerd.
Volgens mij is er een typfoutje in het artikel gemaakt, de i7-3517U zou een kloksnelheid moeten hebben van 1,9-GHz met een Turbo van 3,0-GHz.
Zie ook: nieuws: Details over drie nieuwe Ivy Bridge-chips voor ultrabooks verschenen
vaak komt het voor dat de ene cpu op een hogere bussnelheid werkt dan de ander.

Stel nu bijvoorbeeld dat de ene werkt op 1066, en de andere op 1333 dan is er wel een relatief groot verschil voor memory acces, als je dan ook rekening houd met de gpu onchip, dan word memory acces nog belangrijker dan het al is.

(ik heb natuurlijk geen flauw idee, en het kan zijn dat ze ondertussen 1600mhz implementeren, al zou het me verbazen voor een ultra zuinige cpu)
Anoniem: 303530
@g4wx31 juni 2012 16:36
Sinds SB is de bussnelheid losgekoppeld van alle externe apparaten, er is niet meer zo iets als de FSB ophogen.
Wat een groot verschil tussen U en de M versies in TDP +100%+ meer. Word dit nu puur bereikt door het terug klokken van de betreffende cpu's of schuilt hier meer achter ?
De nieuwe generatie van ultrabooks met een schermdiagonaal van kleiner dan 14 inch mag maximaal 18mm in plaats van 20mm dik zijn; voor 14" en groter is de grens op 21mm gezet.
14'' mogen dus 1mm groter zijn ten opzichte van de eerdere 20mm regel ? Niet grappig bedoeld, maar heeft 1mm groter nu echt zoveel zin ? Goed de verkleining van 2mm is ook niet zo groot, maar hoe kleiner hoe lastiger lijkt me dan weer.

[Reactie gewijzigd door Perkouw op 31 mei 2012 09:27]

TDP staat niet gelijk aan verbruik maar aan het vermogen van de warmte uitstoot. U varianten zouden in theorie dus minder gekoeld hoeven te worden.
?
Vrijwel 100% van het opgenomen vermogen wordt omgezet in warmte. Beide zijn dus zo goed als gelijk..
TDP staat voor Thermal Design Power dit is absoluut niet gelijk aan het verbruik. Neem een Intel Celeron G530 deze heeft een TDP van 65W maar verbruikt misschien 10-15 W.
In de engineering wereld (kleinschalig dan zoals mobieltjes) is één millimeter VEEL. Ik ben zelf engineer en worstel dagelijks met die ene millimeter.

Als je nagaat dat OM de elektronica heen een behuizing ontworpen moet worden, en dit binnen een dikte van 18mm. Ik heb diep respect voor de engineers die het toch elke keer weer voor elkaar weten te krijgen.
het verschil tussen I 5 en i 7 is zo gigantisch klein ik zou echt niemand een i 7 aan kunnen raden die 200 mhz verschil ga je echt niet merken. I lijkt me een beetje buiten de boot vallen kwa specs en prijs
Ik weet niet waar jij hebt gekeken maar het verschil is wel ongeveer 10%. Dat ga je dus zeker merken. Mogelijk merk je het niet zo maar vooral als je berekeningen moet doen helpt die 10% toch nog wel een beetje. Tevens hebben de i7's ook 1MB extra L3 cache..
Als het prijsverschil 25% bedraagt (750 euro voor een i7-laptop, 600 euro voor een i5) moet je naar verhouding wel veel geld over hebben voor die 10% snelheidswinst. Dus Red_inc heeft wel een punt.
optioneel wireless display, gaatr elke fabrikant toepassen, het enige vat je nodig hebt is een intel core i processore en een bepaalde wifi kaart. wireless display is niets anders dat software,
net zoals dlna. dus daar kan makkelijk aan voldaan worden.
Wireless display betekent dat beeld realtime encoded moet worden en daarna gestreamed wordt over WiFi. Maar in de praktijk wil niemand de encoding stap in software doen (je kan niet garanderen dat het proces realtime kan aangezien de cpu nog voor andere dingen gebruikt wordt) en implementeert iedereen Wireless Display via hardware encoders (Intel's QuickSync bv), dus zit er wel degelijk een hardware component aan. Apple doet hetzelfde met AirPlay Mirroring overigens, vandaar dat het alleen werkt op A5-based devices (die een hardware encoder meegebakken hebben).

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 31 mei 2012 10:19]

Ik zou die ene milimeter dikte graag willen inruilen voor een 1 extra uur accuduur, qua volume kan je er aardig wat energie in opslaan; vreemde tegenstrijdige eis van Intel.
Anoniem: 89523
@Dobbelstein31 mei 2012 13:14
Ik ben ook helemaal niet blij met de vereiste extra 2mm dunner maken voor de kleinere ultrabooks. Wie schiet daar nou iets mee op? Past 18mm dan wel in je baggage en 20mm niet? Het zal wel door de marketing afdeling bedacht zijn en die kan het geen ruk schelen dat je dan inlevert op accuduur en koelmogelijkheden. Krijg je dus een herriebak die net binnen de accuduur specs valt in plaats van een langloper die je niet hoort. Overigens zal het ook duurder zijn om het extra dun te maken.
Ik zou het mooier vinden als de ultrabooks wat dikker mogen zijn maar een veel dunnere rand rond het scherm krijgen dan nu vaak het geval is (Asus Zenbook als voorbeeld).
"De nieuwe generatie van ultrabooks met een schermdiagonaal van kleiner dan 14 inch mag maximaal 18mm in plaats van 20mm dik zijn; voor 14" en groter is de grens op 21mm gezet."

Gaat het hier over de dikte van het Ultrabook? Heel fijn dat ze dun moeten zijn maar waarom is dat een eis?
Ultrabook is een term van Intel voor een dunne, snelle notebook. Intel is eigenaar van die naam, en als je een 'ultrabook' uit wilt brengen als fabrikant, moet je dus aan de voorwaarden voldoen die Intel daaraan stelt. Anders mag je het geen ultrabook noemen. Eén van de eisen van Intel is dat bij een notebook met een scherm dat kleiner is dan 14", de dikte van de gehele laptop niet meer dan 18mm mag zijn om het predikaat 'ultrabook' te mogen dragen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Tweakers maakt gebruik van cookies

Tweakers plaatst functionele en analytische cookies voor het functioneren van de website en het verbeteren van de website-ervaring. Deze cookies zijn noodzakelijk. Om op Tweakers relevantere advertenties te tonen en om ingesloten content van derden te tonen (bijvoorbeeld video's), vragen we je toestemming. Via ingesloten content kunnen derde partijen diensten leveren en verbeteren, bezoekersstatistieken bijhouden, gepersonaliseerde content tonen, gerichte advertenties tonen en gebruikersprofielen opbouwen. Hiervoor worden apparaatgegevens, IP-adres, geolocatie en surfgedrag vastgelegd.

Meer informatie vind je in ons cookiebeleid.

Sluiten

Toestemming beheren

Hieronder kun je per doeleinde of partij toestemming geven of intrekken. Meer informatie vind je in ons cookiebeleid.

Functioneel en analytisch

Deze cookies zijn noodzakelijk voor het functioneren van de website en het verbeteren van de website-ervaring. Klik op het informatie-icoon voor meer informatie. Meer details

janee

    Relevantere advertenties

    Dit beperkt het aantal keer dat dezelfde advertentie getoond wordt (frequency capping) en maakt het mogelijk om binnen Tweakers contextuele advertenties te tonen op basis van pagina's die je hebt bezocht. Meer details

    Tweakers genereert een willekeurige unieke code als identifier. Deze data wordt niet gedeeld met adverteerders of andere derde partijen en je kunt niet buiten Tweakers gevolgd worden. Indien je bent ingelogd, wordt deze identifier gekoppeld aan je account. Indien je niet bent ingelogd, wordt deze identifier gekoppeld aan je sessie die maximaal 4 maanden actief blijft. Je kunt deze toestemming te allen tijde intrekken.

    Ingesloten content van derden

    Deze cookies kunnen door derde partijen geplaatst worden via ingesloten content. Klik op het informatie-icoon voor meer informatie over de verwerkingsdoeleinden. Meer details

    janee