Onderzoekers van het MIT hebben een nieuw type glas ontwikkeld dat dankzij een nano-gestructureerd oppervlak enkele eigenschappen kreeg die normaal glas niet heeft. Het materiaal is water- en vuilafstotend en heeft verminderde reflectie.
Het verbeterde glas van een groep wetenschappers van het Massachusetts Institute of Technology wordt door henzelf 'fog-free glass' genoemd, omdat het niet beslaat. Waterdruppels rollen dankzij een nanocoating op het glas van het materiaal af en ook vuil zou zich niet kunnen hechten op het materiaal. Bovendien zou invallend licht vrijwel volledig worden doorgelaten, zonder de gebruikelijke reflecties. Vooral voor een verhoogd rendement van zonnepanelen zou dat een interessante eigenschap zijn.
De nano-patronen op het glas vormen kegelvormige uitsteeksels die ongeveer 200nm in doorsnee zijn en ongeveer één micron hoog zijn. De MIT'ers produceerden de nano-structuren met behulp van halfgeleidertechnieken, waarbij een roosterpatroon met fotoresist op het glas werd aangebracht en laagjes glas in etappes werden verwijderd. Hoewel die techniek gepatenteerd werd, denken de onderzoekers de structuren in de toekomst direct in halfvloeibaar glas te kunnen drukken.
Wanneer daarmee de productiekosten voldoende gedaald zouden zijn, zou het glas in een breed scala aan toepassingen gebruikt kunnen worden. Zo zou het in zonnepanelen gebruikt kunnen worden die nauwelijks schoongemaakt hoeven worden en een verhoogd rendement kunnen halen. Ook als touchscreens op tablets of smartphones zou het glas kunnen dienen als vocht- en vuilafstotend materiaal en zelfs als autoruit zou een toekomst in het verschiet liggen.
/i/1335537089.jpeg?f=imagenormal)