ARM heeft de eerste details vrijgegeven van zijn nieuwe ARMv8-A-processorarchitectuur. De nieuwe architectuur is de eerste van ARM met 64bit-ondersteuning en is volledig compatibel met de huidige ARMv7-A-architectuur.
De belangrijkste twee execution states van de nieuwe ARMv8-architectuur zijn AArch64 en AArch32. De eerste introduceert de nieuwe 64bit-A64-instructieset, terwijl de tweede ondersteuning biedt voor de huidige A32- en Thumb-2-32bit-instructiesets. Onderdelen van de huidige ARMv7-architectuur als Trustzone, virtualisatie en Neon zijn behouden of uitgebreid in ARMv8.
De A64-instructieset maakt onder meer 64bit-verwerking van data en 64bit-adressering van virtueel geheugen mogelijk. Hierdoor kunnen energiezuinige chips op basis van de nieuwe architectuur ingezet worden voor onder meer datacenters, andere servertaken en supercomputers, waar energieverbruik en hitteafgifte hot items zijn.
De chipontwerper wil snel een ecosysteem rond de nieuwe 64bit-instructieset opbouwen. Belangrijke partners van het bedrijf hebben daarom van de chipontwerper al de ARM-compiler met ARMv8-ondersteuning gekregen, terwijl begonnen is met de ondersteuning van de nieuwe architectuur in opensource-besturingssystemen, applicaties en ontwikkeltools.
De specificatie van ARMv8, waarin alle aspecten van de architectuur beschreven worden, is nu al beschikbaar voor partners waarmee licentieovereenkomsten gesloten zijn. ARM maakt de eerste processorontwerpen op basis van ARMv8 in 2012 bekend, terwijl de eerste prototypes van servers op basis van deze processorontwerpen in 2014 getoond worden.