In Duitsland moet de rechter zich opnieuw buigen over een copyrightzaak die routerfabrikant AVM heeft aangespannen tegen softwarebedrijf Cybits. De Free Software Foundation Europe stelt echter dat AVM zelf de GPLv2-licentie schendt.
Het Duitse AVM, onder andere bekend van de Fritzbox-routers, klaagde in 2010 de firma Cybits aan. Volgens AVM worden zijn auteursrechten geschonden als klanten de filtersoftware van Cybits op zijn op Linux draaiende routers installeren, omdat ze daarbij op hun beurt de door AVM aangepaste firmware aanpassen. Een andere rechtbank wees een verkoopverbod eerder niet toe, maar een rechter in Berlijn gaat vanaf dinsdag opnieuw bekijken of AVM al dan niet gelijk heeft.
De nonprofit-organisatie Free Software Foundation Europe en Gpl-violations.org luiden de noodklok over de zaak. Zij stellen dat een eventuele uitspraak in het voordeel van AVM grote gevolgen kan hebben voor het gebruik van software met een GPLv2-licentie. Deze licentie geeft bedrijven het recht om GPLv2-software aan te passen, maar alle wijzigingen moeten als opensource ter beschikking van anderen worden gesteld.
Volgens de FSFE en Gpl-violations.org krijgen bedrijven, als de routerfabrikant de zaak wint, de mogelijkheid om software van derden te weigeren. Gebruikers van deze producten zouden dan te maken krijgen met een vendor-lock-in. Daarnaast zou AVM een oneerlijk voordeel krijgen ten opzichte van softwarebedrijven die zich wel aan de GPLv2-richtlijnen houden, terwijl de FSFE ook van mening is dat AVM de fundamenten van het opensourcemodel aantast en in gevaar brengt. Bovendien menen beide organisaties dat AVM zelf de GPLv2-licentie schendt als andere partijen worden gehinderd in hun recht om opensourcesoftware aan te passen.