Er is in het afgelopen jaar maar mondjesmaat vooruitgang geboekt bij de digitalisering van gemeentelijke diensten, blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van Ernst & Young. De gemeente Den Haag heeft net als vorig jaar het beste digitale loket.
Van 2006 tot 2009 constateerde Ernst & Young nog dat de digitalisering van diensten bij gemeenten goed vorderde. Dit jaar is de vooruitgang echter minimaal volgens het bedrijf. Verbetering is nog wel te zien bij het gebruik van iDeal en DigiD. De digitale loketten van de gemeenten en de kwaliteit van de diensten verschillen sterk van elkaar, zegt Ernst & Young verder.
Enkele gemeenten blijken ook digitale diensten af te schaffen. Zo zegt Guill van den Boom, één van de Ernst & Young-onderzoekers: "Diensten die voorheen via het digitale loket beschikbaar waren, zoals het doorgeven van een verhuizing, worden door een aantal gemeenten niet meer aangeboden."
De zoekmachines op de websites zijn daarnaast niet verbeterd, luidt een andere conclusie. De zoekmachines werden getest op het omgaan met spelfouten en het resultaat bij zoekacties naar producten en diensten. Veel woorden met spelfouten, zoals 'gehandicapteparkeerplaats' worden door de meeste zoeksystemen niet herkend. Wel geeft de zoekmachine steeds beter resultaat bij meerdere zoektermen zoals bijvoorbeeld 'verhuizing doorgeven'. Op 78 procent van de ingevoerde zoektermen, gaven gemeentelijke sites het gewenste antwoord. Dit is een stijging van achttien procent in vergelijking met vorig jaar.
De gemeente Den Haag heeft, net zoals in 2009, volgens de onderzoekers van Ernst & Young het meest 'volwassen' digitale loket. Andere grote gemeenten die een plek in de top 3 verdienen zijn volgens het bedrijf Rotterdam, Amstelveen en Zwolle, waarbij de laatste twee de derde plek delen. De 'volwassenheid' van een digitaal loket is niet afhankelijk van de grootte van de gemeente. Kleinere gemeenten zoals Gilze en Rijen, Oost Gelre en Nijkerk scoren ook hoog in de lijst van gemeenten met een goed digitaal loket. Grote stijgers zijn Dirksland, Scharsterland, Noord-Beveland en Coevorden.
Toch ziet Ernst & Young grote verschillen tussen de gemeenten. Van den Boom: "Het grote verschil in digitale dienstverlening tussen de 430 gemeenten blijft opmerkelijk, gezien gemeenten grotendeels dezelfde producten en diensten hebben." Van den Boom gelooft dat samenwerking op lokaal niveau en het gebruiken van door de overheid ontwikkelde standaarden tot meer efficiëntie leidt.
Naast de onderzoeken over de directe digitale dienstverlening, werd er voor het vierde jaar op rij een e-mail response-onderzoek gedaan. Van ongeveer acht procent van de gemeenten werd geen reactie ontvangen. Volgens het onderzoek van Ernst & Young reageerden ruim 360 gemeentes binnen twee werkdagen. De rest volgde in dezelfde week. Van de acht procent, ruim 30 gemeenten, die niet reageerden zijn er twee gemeenten die in vier jaar nooit hebben gereageerd op mail van het onderzoek: namelijk Zederik en Beverwijk.