Een beveiligingsbedrijf heeft de eerste malware voor Android gesignaleerd, die zonder medeweten van de telefoongebruiker communiceert met dure sms-diensten. De trojan voor Googles mobiele besturingssysteem vermomt zich als mediaspeler.
Het is de eerste keer dat een trojan misbruik maakt van de sms-mogelijkheid van Android-smartphones, meldt Kaspersky, dat in beveiligingssoftware handelt. De valse mediaspeler heeft een grootte van 13kb en doet zicht voor als .apk-bestand, een installatiebestand voor Android. Kaspersky meldt niet hoe het programma heet of hoe het wordt verspreid.
De applicatie vraagt, zoals alle Android-software, bij installatie om toegang tot berichten en diensten waarvoor de gebruiker mogelijk moet betalen. Het beveiligingsbedrijf raadt gebruikers daarom aan altijd goed op te letten welke permissies een applicatie bij zijn installatie krijgt. De trojan heeft tot dusver een beperkt aantal telefoons geïnfecteerd, aldus het bedrijf.
Er zijn nog geen grote uitbraken van malware op smartphones geweest, al wordt hier al jaren voor gewaarschuwd. Vooral Symbian-toestellen in Azië lijken slachtoffer te worden van trojaanse paarden die de gebruiker geld afhandig maken door te sms'en met betaalde sms-diensten. Ook hebben hackers al een rootkit voor Android ontwikkeld, waarmee geavanceerde malware mogelijk wordt.