De Nederlandse geheime dienst AIVD heeft een halfjaar lang een eigen forum gerund om achter gegevens te komen van radicale moslimfundamentalisten. Het forum werd gesloten toen leden grote sites wilden hacken, meldt dagblad De Telegraaf.
Topmensen van de AIVD waren bang dat uit zou komen dat een Nederlands ministerie faciliteiten had geboden om grote sites te hacken, meldt De Telegraaf. Het forum werd opgericht door een infiltrant van de AIVD. Via het forum, dat ongeveer 150 leden telde met ongeveer honderd voor de AIVD interessante leden, kon de AIVD meekijken en de gegevens opslaan van alle leden.
De discussies op het forum gingen eerst over hoe ze veilig konden communiceren en hoe de radicalen uit handen van inlichtingendienst konden blijven. Ook kwamen diverse concrete aanwijzingen naar boven, onder meer over de productie van explosieven in een grote stad in Nederland.
Het forum werd gesloten op toen een groep leden onder de naam Jihad Hacking Battallion plannen maakten om grote sites te hacken en te 'defacen', waarbij de site wordt vervangen door een eigen boodschap.
De AIVD had grotere plannen met het forum: zo zou er een Engelse versie moeten komen en wilde de inlichtingendienst besmette bestanden gaan hosten. Door middel van besmette filmpjes zou spyware op de computers van de forumleden worden gezet, waardoor de AIVD met meer internetactiviteiten zou kunnen meekijken. Het forum, waarvan de naam niet wordt genoemd, heeft een halfjaar bestaan.
De Telegraaf baseert zich op gesprekken met de oprichter van het forum en voormalig AIVD-tipgever E., die zelf de publiciteit heeft opgezocht en de Telegraaf inzage heeft gegeven in rapporten en documentatie over het forum.
E. heeft niet alle informatie prijsgegeven. Het lijkt onwaarschijnlijk dat het verhaal dat in de Telegraaf is verschenen volledig en juist is: daarmee zouden oude forumleden vermoedelijk zijn identiteit kunnen achterhalen. Inmiddels werkt E. samen met een Amerikaanse inlichtingendienst. Bovendien benadrukt E. dat hij met de publicatie wilde aantonen dat 'ons land beschikt over een vakkundige inlichtingendienst met internationaal aanzien'. Het is onduidelijk of het verhaal met of zonder toestemming van de AIVD naar buiten is gekomen.