Qualcomm wil hsdpa even snel maken als lte

De Chinese producent ZTE brengt samen met Qualcomm apparatuur op de markt, waarmee providers de snelheid van hsdpa met 60 procent kunnen opvoeren. Dat gebeurt door middel van interferentie-onderdrukking.

Met de nieuwe techniek kunnen providers hun hsdpa-netwerk 60 procent sneller maken, claimt Qualcomm. Qualcomm levert de techniek, dat Uplink Interference Cancellation heet, en ZTE levert de apparaten. De snelheid van 3g kan daarmee op gelijke voet komen met die van de nieuwe netwerktechnologie lte, beweert Qualcomm. Lte biedt een downloadsnelheid van ongeveer 100Mbps. Nederlandse providers bieden op dit moment hsdpa aan met een theoretische snelheid van maximaal 7,2Mbps. Ericsson haalde eerder dit jaar met hsdpa een snelheid van 56Mbps, wat er op duidt dat de rek er ook zonder de komst van de ZTE-apparatuur nog niet uit is.

Bij het onderdrukken van interferentie decodeert de techniek van Qualcomm diverse signalen in een keer, in plaats van dat een enkel signaal wordt gedecodeerd en de rest door de zendmast wordt gezien als overbodige informatie. Qualcomm is in Nederland vooral bekend van chipsets in smartphones. ZTE produceert ook mobieltjes, waaronder het goedkope touchscreenmodel Vairy Touch van T-Mobile.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

06-07-2009 • 15:16

11

Reacties (11)

11
11
8
1
0
1
Wijzig sortering
Daar zit ook de kneep. De cellen (antennes) moeten worden uitgebreid om meer capaciteit mogelijk te maken. Dit is sowieso al een continu proces. De backbone zal ook wel flink in capaciteit uitgebreid mogen worden, want deze up/download snelheden door veel gebruikers, zal impact hebben op de bestaande en nieuwe HSDPA/UMTS verbindingen.
Laat ze eerst maar een zorgen voor een fatsoenlijke HSDPA dekking op de meeste plaatsen in NL kom je met KPN/Vodafone/T-Mobile niet verder dan GPRS en als er '3G' op je schermpje staat is de snelheid nog belabberd.
Alleen in de stad haal je met geluk misschien 1.5 MBit/sec.
Daarnaast ervoor zorgen dat de mobiele netwerken eens gewoon internet aan kunnen. Het is nog steeds zo dat de providers gaan steigeren als je meer dan een paar MB per dag gebruikt met een 'onbeperkt' of 'zorgeloos' abo.
De hele tethering discussie (over o.a.. T-Mobile met iPhone op dit forum) is daar een resultaat van: de providers doen nog steeds erg moeilijk.

[Reactie gewijzigd door skatebiker op 24 juli 2024 07:37]

Men zou moeten stoppen met investeren in UMTS en beginnen met WiMax. De techniek bestaan al lang, is door ontwikkelt en wordt al gebruikt voor de binnenvaart...

Dit is een aardige kortetermijnsinvestering, het zorgt oa voor betere efficiëntie en daarmee minder energie verbruik. Nu verbruikt even internetten meer als dezelfde tijd video kijken (bij wijze van spreken).

[Reactie gewijzigd door Peran op 24 juli 2024 07:37]

Anoniem: 308477 7 juli 2009 11:35
Heeft iedereen met een HSDPA toestel direct profijt van die extra snelheid? Dan kan ik er niet op tegen zijn! Hoewel ik het ook met Peran eens ben, er wordt veel te lang gekloot met inferieure techniek terwijl de volgende generatie al lang klaar staat. Is commercie he? iedere keer weer een ander toestel nodig.
Neen, niet iedereen heeft hier profijt van. Meestal is de hardware de beperkende factor en moeten allerlei modem technieken worden gebruikt om het e.e.a. mogelijk te maken. Echter ook de providers knijpen de verbinding en bieden deze hierdoor ook goedkoper aan. Dus ook je abonnement moet deze snelheden wel toelaten.
Anoniem: 309180 7 juli 2009 16:26
heeft zowiezo iemand de bron van het artikel gelezen?
Het gaat hier om de uplinksnelheid en een capaciteits verhoging.
Gezien UMTS een interferentie gelimiteerd systeem is, is de capaciteit en de snelheid afhankelijk van het interferentie niveau (user vs others).
Het systeem van Qualcomm zorgt ervoor dat de decoding in de uplink onder hogere interferentie kan plaatsvinden (kort door de bocht gesproken) dit resulteerd in hogere snelheden en hogere capaciteit gezien meer interferentie acceptabel is.
En ja, sinds dit alleen geimplementeerd hoeft te worden op de cell site, gaat iedere UMTS gebruiker ervan profiteren (meer capaciteit) en HSUPA gebruikers van de hogere snelheden.
Wow, 60% verbetering, dat is een goede vooruitgang! Dit zouden ze ook in Nederland moeten doen. Interessante ontwikkeling.
Maar wat doet dat voor 't gebruik; okay snelheid gaat met 60% omhoog (super) maar wat als er nu ineens 50man op 1 cell verbinding gaan maken? Bij grps wordt 't gewoon onhandelbaar (sowieso al traag), ik vraag me af hoeveel je snelheid je gaat inleveren wanneer het aantal users ongewijzigd blijft

[Reactie gewijzigd door himlims_ op 24 juli 2024 07:37]

Juist dan is dit een super techniek.

Normaal wordt elk signaal uit de brei van signaal gehaald die een mast ontvangt. Nu kan de mast alle signalen als 1 geheel zien en decoderen. Hierdoor is het mogelijk om wat normaal storing is op het ene kanaal ook te zien als input voor een ander kanaal. Zeker als je al weet dat het niet hoort bij het eerste kanaal, weet je dat het wel bij een volgend moet horen.
60% verbetering is een zeer goede ontwikkeling met veel vooruitgang.
Dit zouden ze ook in nederland moeten toepassen.
Voor meer achtergrond info: http://www.qualcomm.de/co...ite_papers/ul-ic-hspa.pdf

Het wordt me trouwens niet zo duidelijk welke vorm van interference cancellation te toepassen, maar ik gok dat ze voor hard-decision serial interference cancellation gaan.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.