De autosite Gaspedaal heeft door het overnemen van de inhoud van Autotrack inbreuk op het databankenrecht gepleegd, zo heeft de rechtbank in Den Haag woensdag bepaald. Gaspedaal.nl gaat zo goed als zeker in hoger beroep.
Op de site Autotrack, eigendom van uitgeverij Wegener, kunnen particulieren en bedrijven tegen betaling auto's te koop aanbieden. Gaspedaal, eigendom van Innoweb, is een zoekmachine die andere sites afstruint naar gegevens over te koop staande auto's. Wegener was het niet eens met de overname van gegevens uit Autotrack door Gaspedaal en spande in 2007 een kort geding tegen Innoweb aan om hieraan een eind te maken, maar verloor. Wegener ging verder met een bodemprocedure voor de rechtbank in Den Haag en heeft deze nu gewonnen.
Innoweb had onder andere aangevoerd dat de Databankenwet alleen van toepassing is op elementen van de databank die in hun geheel worden overgenomen, maar daar was de rechter het niet mee eens. "De wet en de richtlijn bieden uitdrukkelijk ook bescherming tegen het opvragen en hergebruiken van een deel van de inhoud van de databank. Een andere uitleg zou bovendien meebrengen dat het databankenrecht eenvoudig zou kunnen worden omzeild door per element slechts een klein deel niet op te vragen en te hergebruiken."
De rechtbank was dan ook van oordeel dat de overname van de gegevens uit Autotrack door Gaspedaal een inbreuk vormde op het databankenrecht van Wegener. Innoweb zal hiervoor een nog nader te bepalen schadevergoeding aan Wegener moeten betalen. Tevens dient Innoweb binnen 48 uur te stoppen met deze inbreuk, op straffe van een dwangsom van 10.000 euro per dag.
Sander van den Hout, directeur van Autotrack.nl, is erg blij met de overwinning. "De rechter heeft ons op alle punten in het gelijk gesteld, waardoor dus nu is vastgesteld dat Innoweb met Gaspedaal.nl wel degelijk inbreuk maakt op ons databankrecht. We hebben aannemelijk kunnen maken dat onze databank een substantiële investering heeft gevergd en dat Gaspedaal.nl grote hoeveelheden data overnam."
Volgens Van den Hout is de uitspraak niet alleen een overwinning voor Wegener, maar voor alle bedrijven die investeren in een database. "Een andere uitkomst had de doodsteek kunnen worden voor uitgeverijen omdat investeringen dan niet renderen. Dit schept dus een precedent voor bedrijven die investeren in een databank."
Innoweb zegt het vonnis nog goed te moeten bestuderen, maar de uitspraak vooralsnog wel te respecteren. "We houden alle opties open", zegt Jan-Willem Tusveld, algemeen directeur van Innoweb, tegenover Tweakers.net. "Dit is voor ons een principekwestie, de kans is dus erg groot dat we in ieder geval in hoger beroep gaan. Daarna kunnen we desnoods nog naar de Hoge Raad en het Europese Hof."
Volgens Tusveld beseft de rechter niet goed welke consequenties de uitspraak heeft voor zoekmachines. "Wij doen niets anders dan Google, namelijk elke dag meerdere websites indexeren en bezoekers via de zoekresultaten naar de bron leiden. Deze uitspraak kan dus grote gevolgen hebben voor zoekmachines." Ook verwacht Tusveld dat Autotrack.nl er niet zonder kleerscheuren vanaf komt. "Autotrack snijdt zichzelf in de vingers, ze zullen een hoop bezoek mislopen dat nu dus zijn heil bij de concurrent zal gaan zoeken."