Uit gegevens van marktonderzoeker IDC blijkt dat er wereldwijd in het vierde kwartaal van vorig jaar 8,5 procent meer processors verkocht zijn dan in het kwartaal ervoor. De omzet steeg met 9,6 procent naar 8,7 miljard dollar.
Vooral de processors voor servers deden het goed in het laatste kwartaal van 2007; hier werd een groei geboekt van 17 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Het aantal verkochte mobiele processors nam met 10,3 procent toe en er werden 6,5 procent meer desktop-cpu's aan de man gebracht. In elk van deze marktsegmenten waren het de high-end- en mainstreamprocessors die de sterkste groei boekten. Dat ging ten koste van de low-end-cpu's.
Volgens Shane Rau, bij IDC verantwoordelijk voor het onderzoek op het gebied van halfgeleiderelektronica voor pc's, nam het aantal verkochte high-end- en mainstreamprocessors vooral toe door de vraag naar computers die Windows Vista soepel kunnen draaien. Van de verkochte desktop-cpu's kwam 87,1 procent uit een van deze twee segmenten, waar dit in het derde kwartaal nog 84,6 procent was.
De marktaandelen van de verschillende processorfabrikanten zijn in het vierde kwartaal van 2007 nauwelijks gewijzigd. Intel was de grootste met een aandeel van 76,7 procent, een stijging van 0,4 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Voor AMD werd een aandeel van 23,1 procent genoteerd, wat neerkomt op een verlies van 0,4 procent. Daarmee behalen beide fabrikanten hetzelfde marktaandeel als in het tweede kwartaal van 2007.
Ten opzichte van 2006 steeg het aantal verkochte processors met 12,6 procent. De jaaromzet steeg echter met maar 1,7 procent, naar 30,6 miljard dollar. Het grote verschil tussen de groei in aantallen en omzet wordt veroorzaakt door een sterke prijserosie, aldus IDC.
IDC verwacht voor de eerste helft van 2008 een significante terugval in de verkoopcijfers. Normaal gesproken lopen de cpu-verkopen na een jaarwisseling terug met ongeveer zes tot zeven procent, maar vanwege de slechte Amerikaanse economie zou dat dit jaar wel eens meer kunnen zijn. Daar staat echter tegenover dat het door de lage dollar relatief goedkoop is om buiten Amerika processors aan te schaffen. IDC-analist Richard Murphy verwacht dat in 2008 vooral de mobiele cpu's veel verkocht gaan worden.