nVidia heeft vandaag zijn nieuwste videokaart, de GeForce 7800 GTX, officieel aangekondigd. Op het web gonsde het al vele maanden van de geruchten over deze kaart, maar vandaag is de NDA gevallen en schieten de reviews ineens als paddestoelen uit de grond. Het algemene oordeel over de core is positief, maar iedereen houdt natuurlijk een slag om de arm tot het moment dat ATi zijn antwoord - de Radeon X900 - presenteert. Het lijkt erop dat de G70 relatief snel in de winkels zal liggen - het bedrijf claimt dat de kaart per direct te koop is, en in onze pricewatch zijn de eerste vermeldingen al verschenen - dus nVidia zal in ieder geval tijdelijk de prestatiekroon mogen dragen. De hoge prijs van het topmodel (599 dollar, op dit moment 564 euro in de Tweakers.net Pricewatch) zal wellicht veel mensen afschrikken, maar de wat meer betaalbare afgeleiden van de core, waaronder in ieder geval een GeForce 7600 en een 7200, zullen waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten.
Specificaties G70
Eind mei lekten de definitieve specificaties van de GPU al uit, en het is dan ook geen echte verrassing meer dat de vandaag geïntroduceerde G70-core is opgebouwd uit 24 pixel pipelines en 8 vertex shaders. De chip telt maar liefst 303 miljoen transistors, klokt 430MHz en wordt op 0,11 micron gebakken. De basis van de architectuur is identiek aan die van de vorige generatie, maar het is wel duidelijk dat er overal kleine en grotere verbeteringen en optimalisaties zijn aangebracht, die allemaal bij elkaar opgeteld de nieuwe core een stuk efficiënter maken. Zo zijn de vertex shaders van de G70 opnieuw ontworpen om minder bandbreedte te slurpen, en zijn de pixel shaders beter geworden in het omgaan met floating point textures.
Een paar specificieke functies zijn bovendien op het niveau van de hardware geoptimaliseerd om de prestaties flink te verhogen. De veel gebruikte instructie MAD haalde op de GeForce 6800 Ultra bijvoorbeeld 54 gflops, terwijl dat op de GeForce 7800 GTX maar liefst 165 gflops is. Zelfs als het effect van de extra pipelines en hogere klok wordt weggecijferd, komt het er op neer dat de G70 deze instructie twee keer zo snel uitvoert dan zijn voorganger. Ook het blenden en filteren van de pixels gaat op de G70 sneller, zodat HDR-effecten met meer frames per seconde op het scherm getoverd kunnen worden. De verbeterde shader engine is in marketingtermen CineFX 4.0 gedoopt.

De architectuur van de G70 vertoont overigens zeer grote overeenkomsten met de RSX die in de PlayStation 3 komt te zitten. Er zijn maar twee belangrijke verschillen aan te wijzen. Het eerste is dat de console gebruik maakt van XDR DRAM. Hoewel de GeForce 7800 GTX voorzien is van een 256 bit brede bus met 1,2GHz GDDR3-chips, zal het Rambus-geheugen toch sneller zijn. In totaal claimt nVidia een bandbreedte van 44,4GB/s uit het geheugen en via PCI Express (AGP wordt in principe niet meer ondersteund door de G70). Het XDR van de PlayStation levert 47,4GB/s. Een ander belangrijk verschil is dat de PlayStation-GPU op 90nm gebakken zal worden en daardoor bijna dertig procent hoger klokt: 550MHz. Hoewel nVidia voor de G70 om de een of andere reden nog niet voor 90nm-productie heeft gekozen, is dat in ieder geval een erg gunstig vooruitzicht voor de toekomst (G80).
Features
Omdat de architectuur eigenlijk alleen maar een gestroomlijnde versie is van wat er nu al op de markt is, zijn er weinig echt nieuwe features te melden. Toch heeft het bedrijf nog een aantal verbeteringen aangebracht. Onder de noemer Intellisample 4.0 wordt een verbeterde vorm van anisotropic filtering geïntroduceerd en komen er tegelijkertijd twee nieuwe manieren om te anti-aliasen bij: TSAA (transparant dynamic ultra sampling) en TMAA (transparant dynamic multi-sampling). Beide zijn bedoeld om het verlies van kleine details dat kan ontstaan bij normaal AA tegen te gaan, door gebruik te maken van het Alpha-kanaal (transparantie).

Verder ondersteunt de G70-core het drivermodel van Windows Longhorn en de features die door Windows Graphics Foundation 1.0 vereist worden om de toekomstige 3d-desktop te kunnen tonen, waaronder multithreading en gedeeltelijke ondersteuning voor virtualisatie. Ook is er betere ondersteuning voor het WMV9-formaat in de videodecoder gestopt en is er een nieuwe SLI-mode bijgekomen: AFR2. Al deze extra features worden geactiveerd door de ForceWare 75.xx-serie, maar het is nog niet duidelijk in hoeverre dit ook voor de oudere videokaarten geldt.
Prestaties
Het mag duidelijk zijn dat de GeForce 7800 GTX een beest van een videokaart is, die de vloer aan kan vegen met welke andere op dit moment verkrijgbare GPU dan ook. Het probleem is alleen dat er ook een beest van een processor nodig is om de G70-core bij te houden. In veel benchmarks blijkt dat er op 'lage' resoluties (1024x768) nauwelijks een merkbaar verschil is tussen de G70 en de huidige generatie videokaarten. In veel gevallen laat de kaart pas met wat meer extreme instellingen zijn tanden zien, en doet het dan ook meteen goed:
![]() | |||
![]() | ![]() | ||
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 7800 GTX | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | ATi Radeon X850 XT | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 6800 Ultra | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 6800 GT SLI | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() |
![]() | |||
![]() | ![]() | ||
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 7800 GTX | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 6800 GT SLI | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | ATi Radeon X850 XT | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 6800 Ultra | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() |
![]() | |||
![]() | ![]() | ||
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 7800 GTX | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 6800 GT SLI | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | ATi Radeon X850 XT | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | nVidia GeForce 6800 Ultra | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() |
Koeling en overklokken
Wat direct opvalt aan de kaart is het feit dat de koeler slechts één slot in beslag neemt. Volgens de reviewers is de GeForce 7800 GTX opvallend stil (24dB) en bovendien niet al te warm (55 graden celcius onder volle belasting). Tenminste twee sites hebben de kaart al zonder problemen kunnen benchmarken met de core overgeklokt naar 500MHz. Er zijn dan ook al meerdere fabrikanten die van plan zijn om hun hun kaarten standaard wat hoger te klokken dan normaal. Zo heeft XFX al een een 450MHz-versie aangekondigd en komt BFG met een 460MHz-versie. De bekende overklokker Oppainter pakt het allemaal nog iets extremer aan, en heeft met behulp van een watergekoelde SLI-opstelling van GeForce 7800 GTX-kaarten al de nodige 3DMark-records aan stukken gehakt.

Reviews