Campagne waarschuwt voor misleiding met thuisbatterijen tot 50.000 euro

Maandag 2 november start een campagne die Nederlandse consumenten waarschuwt voor misleidende verkopers die thuisbatterijen, zonnepanelen, warmtepompen en verduurzamingsadvies aanbieden. Zij misleiden mensen over terugverdientijden en zadelen hen soms op met thuisbatterijen van tienduizenden euro's.

Inzicht in thuisbatterijen

Tweakers ontwikkelde de afgelopen maanden een uitgebreid testprotocol om de prestaties, efficiëntie en praktische bruikbaarheid van thuisbatterijen inzichtelijk te maken. Daarmee krijgen bijvoorbeeld mensen met zonnepanelen inzicht in hun mogelijkheden wanneer de salderingsregeling stopt. Vanaf 1 januari 2027 kunnen mensen stroom die ze terugleveren aan het net niet meer wegstrepen tegen afgenomen stroom.

Wanneer loont een thuisbatterij? En welk model is dan het meest geschikt voor welke situatie: een plat model met een lage prijs per kWh, een compact model met flexibele uitbreidingsmogelijkheden of een zwaargewicht met een hoge capaciteit?

De campagne 'Stop het gesprek. Start je eigen check.' is van toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM), de Consumentenbond, de Fraudehelpdesk, het Juridisch Loket en Vereniging Eigen Huis. Deze maatschappelijke organisaties krijgen steeds meer meldingen van Nederlanders over onbetrouwbare verkopers van onder meer thuisbatterijen, warmtepompen en verduurzamingsadvies. Soms zitten consumenten ineens vast aan een dure thuisbatterij van 20.000 tot wel 50.000 euro, meldt de ACM.

Advies: neem de tijd en doe onderzoek

Deze misleidende verkopers zetten mensen onder druk om snel te beslissen, bijvoorbeeld door te beweren dat een subsidie bijna afloopt. Daarnaast beloven ze dat een thuisbatterij zich snel terugverdient. De voorlichtingscampagne benadrukt dat mensen zelf in alle rust onderzoek moeten doen.

hero overzicht thuisbatterijen

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

02-11-2026 • 13:35

99

Lees meer

Reacties (99)

Moderatie-faq

Sorteer op:

Weergave:

Gelukkig op Tweakers weinig tot geen reclame voor thuisbatterijen.
Heh
Je vergeet de /s

Er staan er maar drie onder dit artikel 8)7

[Reactie gewijzigd door Sine op 2 november 2026 13:57]

Het gaat er ook niet om dat alle thuisbatterijen oplichting zouden zijn, dat zijn ze niet namelijk. Een thuis batterij kan heel nuttig zijn en kan zeker besparing opleveren, mits goed begroot, geconfigureerd en geinstalleerd.

Het gaat er vooral om dat er een hoop cowboys zijn met mooie praatjes en schimmige contract constructies. Helaas zijn die er in meerdere sectoren, maar op dit moment is het veel aanwezig in de energiemarkt.
Maar hoe weten we zeker dat ver Adv. artikelen over thuisbatterijen niet ook van cowboys afkomstig zijn? Screent tweakers die?
Ik heb namelijk meerdere gehoord dat de redactie niet over advertenties gaat.
Het zou de geloofwaardigheid van tweakers geen goed doen om advertenties van dergelijke partijen op de website te zetten en daar ook nog eens geld voor te vangen.
De enkele advertentie over batterijen gaat over instapmodellen ordergrootte 1500 a 3000euro, wat een realistische prijs is voor de hardware die je krijgt. Dit gaat over oplichting van tienduizenden euro's, waarbij de hardware dat bij lange na niet waard is.
Deze campagne gaat over mensen die langs deuren gaan, zich daarbij soms voordoen alsof ze van de energieleverancier komen, met fantastische aanbiedingen voor die batterijen.

Dan, als mensen niet assertief genoeg zijn om de deur dicht te doen, gaan die boeven vervolgens met heel veel psychologische druk mensen bewegen om contracten te tekenen. Als iemand er vanaf wil (want dat recht heb je binnen 14 dagen) dan zeggen ze dat het een product op maat is en beginnen mensen steeds harder te benaderen.

Dit heeft allemaal niets met artikelen en advertorials op tweakers te maken. Sterker: hier gaat het meestal om plug-in batterijen en die koop je gewoon rechtstreeks als consument en je sluit ze ook gewoon zelf aan op het stopcontact. Geen gedoe dus met schimmige installateurs.
Ik zeg volgens mij ook nergens dat dat oplichting zou zijn.

Ik onderstreep alleen djmuggs bericht wat ietwat sarcastisch aanhaalt dat Tnet tegenwoordig overstroomt wordt met thuisbatterij reclame.

En in mijn geval staan er drie artikels bij "Lees meer" onder dit bericht die je alle drie als reclame mag zien.

[Reactie gewijzigd door Sine op 2 november 2026 14:50]

Eens, maar bijna iedereen wordt vals voorgelicht.

Zelfs van gerenommeerde bedrijven lees ik: "neem onze batterij en gebruik 65-70% van je eigen opgewekte stroom".

Dit gaat bijna niemand lukken zolang zonnepanelen 6 maanden per jaar een miniscuul deel van je eigen stroom produceren.
Wat is er mis met die bewering? Er staat niet dat je voor 65-70% onafhankelijk wordt.

65-70% van je eigen opgewekte stroom gebruiken is prima mogelijk met een thuisbatterij.
Ik zit dit jaar op 77% zelf gebruikt, het probleem zit 'm met name in de zomers wanneer je de stroom niet kwijt kan.

Zelf voorziening is lastiger met een laadpaal en warmtepomp, die staat op 45% en zal ws nog wel wat dalen met de kou op komst
MSalters
@copi • 2 november 2026 16:37
In de zomer lukt het prima in je airco.

Het cijfer is nietszeggend zonder context over je panelen, omvormer en verbruikers.
Ik zit nu anders op 74% zelfconsumptie met 4,8 kWp PV (~4000 kWh/jaar) en een 14,4 kWh (2,4 kW) stekkerbatterij.

Vorig jaar, zonder batterij, was dat maar 41%.

Die fabrikanten zijn dus nog conservatief met hun claim.
Kk heb er eentje staan sinds midden maart...sindsdien heb ik tot en met september 25kwh per maand verbruikt waar het anders een 180 tot 200 is dus eeb heel pak hoger dan die 60%.. In oktober heb ik 137kwh van het net gehaald waar dat anders rond de 250 is... ik heb in oktober met de instellingen ah experimenteren geweest anders had het nog 30kwh minder verbruik geweest...De volgende maanden dient de batterij voor peakshaving... Als het zo doorgaat blijf ik onder de 2.5kw waar ik vorig jaar in deze maanden naar 4kw en soms iets meer ging...
Het gaat toch helemaal niet om de thuisbatterijen als product? Dat is niet heel anders dan een broodmachine waar je iets in stopt, waar je zelf later wat aan hebt en het kan je flink besparen. Het gaat om de praktijken van schimmige aanbieders die zeggen dat je met een broodbakmachine rijk kan worden, maar stiekum er van uitgaan dat de hele buurt bij je wil kopen en dat je grote hoeveelheden meel goedkoop kan inkopen.
En dat niet alleen, ze verkopen dat broodrooster op een heel oprldringerige manier (soms ook zich voordoen als iemand van de energieleverancier of netbeheerder) en rekenen dan €250 voor een broodrooster dat €50 kost.

En als je ze naderhand opbelt dat je de koop ongedaan wilt maken schelden ze je de huid vol. Of niet jou, maar iemands opa en oma van eind 70.
Het zijn echt niet alleen bejaarden die vallen voor deze truuks. Bejaarden wonen in het algemeen klein, als ze niet al in een verzorgingstehuis zitten. Het gros van de thuisbatterij-kopers hebben een koopwoning met zonnepanelen en voldoende spaargeld om een thuisbatterij te kunnen kopen. Dus laat "bejaarden" maar even uit de discussie...
Het een sluit het ander niet uit. Dit soort oplichterstuig zoekt vaak kwetsbare slachtoffers. Heel veel mensen van eind 70 wonen tegenwoordig nog zelfstandig hoor.

[Reactie gewijzigd door bilgy_no1 op 2 november 2026 16:13]

Behalve dat het bestaansrecht van een broodbackmachine het bakken van brood is.

En van een thuisbatterij is het doel geld besparen. Maar wil je geld besparen? Dan meot je het niet kopen en heb je de grootste besparing direct binnen, want die machines kosten vrijwel altijd meer dan ze opleveren.

Wil je off-the-grid en zelfstandigheid, daar is nog nut voor, maar dat is een niche. Net zo goed als een broodbackmachine vast ook taartdeeg kan maken, maar dat is niet het doel van de machine.

Het doel van de thuisbatterij is geld besparen. En dat kan simpelweg vrijwel niet.
En van een thuisbatterij is het doel geld besparen.
Dat is te kort door de bocht. Zeg je ook dat mensen enkel een elektrische auto kopen om geld te besparen? Of dat mensen isoleren enkel omdat ze geld willen besparen? Ik denk het niet: er zijn altijd meerdere factoren.

Ikzelf neem hoofdzakelijk een thuisbatterij om mijn uitstoot te beperken door mijn eigen zonnestroom effectiever te gebruiken. Bonus is dat ik minder afhankelijk ben van de energiemarkt. En ik heb beslist om het effectief te doen omdat het financiële plaatje met de huidge prijzen uitkomt: ik hoef geen gouden bergen, maar als de terugverdientijd 15+ jaar is, dan is het effectiever om geld te doneren aan een goed doel. Zelf heb ik gekocht het moment dat de ingeschatte terugverdientijd onder de 7 jaar zat. In tegenstelling tot wat jij nu beweert kan ik na het eerste jaar zeggen dat die 7 jaar effectief gehaald zal worden: ik gebruik ongeveer dubbel zoveel van mijn eigen zonnestroom, wat betekent dat ik een dikke 1100kWh per jaar minder uit het net haal. Mijn doel wordt dus gehaald.

Als mijn enige doel geld verdienen was kocht ik geen batterij, maar ging ik wel wat meer op de beurs beleggen.

[Reactie gewijzigd door kiang op 2 november 2026 16:33]

Op basis van wat doe je deze uitspraak. De thuisaccu levert bij mij daadwerkelijk een besparing op maar dan wel op basis van het huidige verbruik na een periode van ongeveer 5 jaar. Zeker wanneer je in het achterhoofd houdt dat er een voorstel van de overheid ligt om ook te gaan lopen rotzooien met de netbeheer kosten vanaf 2029.

Voor nu heb ik nog een dynamisch contract waarmee ik de afgelopen periode extra heb kunnen handelen en de opgewekte energie op de dure uren terug heb kunnen leveren aan het net ipv tijdens de uren dat deze weinig opbrengt.
Het gaat hier om oplichters die willen en wetens bewust mensen aan het oplichten zijn. Door bijvoorbeeld 15k voor een 5kW thuis batterij te vragen en je allerlei wazige contracten aan te bieden.

Quote uit het artikel:
Vervolgens doen deze verkopers misleidende beloftes of zetten zij mensen onder druk: een thuisbatterij zou snel zijn terugverdiend, een subsidie zou bijna aflopen of een korting zou alleen vandaag gelden. Zo proberen ze mensen te laten beslissen zonder rustig onderzoek te doen. Ook houden ze vaak belangrijke informatie achter of doen ze alsof een handtekening of aanbetaling alleen voor een adviesgesprek nodig is. En soms worden beloofde producten of diensten niet geleverd. Daarnaast melden mensen ook dat zij na annulering veel moeite moeten doen om hun aanbetaling terug te krijgen.
Dat is natuurlijk wel wat anders als een artikel waarin 5 thuisbatterijen vergeleken worden en je zelf ook nog eens de laagste prijs kunt vergelijken.
Of je pakt de bedrijven die dit doen aan in plaats van de verantwoordelijkheid alleen bij de consument te leggen. Het betreffen namelijk gewoon Nederlandse bedrijven die helemaal niet lastig te vinden zijn. En met de verplichte UBO is de eigenaar erachter ook niet ver weg.
Je zal dan in veel gevallen wetten moeten aanpassen. Veel van deze misleiding zit namelijk in een juridisch grijs gebied waar de enige mogelijkheid die je hebt, zelfs als heb je gewoon gelijk, het civiel recht. Maar dat kost klauwen met geld en daardoor komen ze weg met deze misleiding. Het zou gewoon strafrecht moeten worden én er zal gezorgd moeten worden dat politie er daadwerkelijk wat aan kan doen, ipv van dat die er "geen prioeaan kunnen geven" en de boel in de prullenbak beland.
maar welke wetten ga je dan maken: bedrijf mag niet liegen over zijn product,

allways: het beste maandverband <boete>
coca cola : zerro sugar maximum taste <nog grotere boete>
VVD wij gaan nederlands .,..... grootste boete aller tijde.

als liegen verboden was - kijk voor de grap eens naar je eigen cv, daar zal ook wel iets instaan dat nét wat creatiever is dan de waarheid....
JE zou eens moeten weten hoeveel malafide bedrijven er zijn. Ik krijg er ook dikwijls mee te maken ... Je maakt afspraken via mail, alles is ok ... Betalen = doen ze niet. En dan allerlei redenen verzinnen en dit is niet geldig etc. Uiteindelijk stoppen ze binnen een jaar ofzo of verkopen ze het. Ze weten goed genoeg dat je niet voor 50 euro een incasso bureau gaat laten opdraven. Daarom vraag ik dus van nu af aan een voorschot op de facturen van het eerste jaar ... Ja er worden minder mensen klant ... echter geen problemen meer gehad met niet betalingen. Als een voorschot een probleem is, dan gaan ze ook de rest niet betalen. Enja je kan wel eens een factuur vergeten te betalen, 2 misschien nog, maar nadien is het gewoon niet meer willen.

Maar dus is het de moeite om voor 500 euro een incasso bureau te sturen ? En zelfs klacht neerleggen, er wordt helemaal niks tegen gedaan.
om bedrijven aan te kunnen pakken moeten er ook echt wetten zijn die ze overtreden.

als we zulke wetten zouden maken: je mag niet meer voor een goed of dienst vragen dan het waar d is, gaat heel tweakers.net de bak in.. bijna alle it'ers verdienen meer dan ze feitelijk waard zijn (omdat er zo'n sterke vraag naar is). kortom welke wet ga je maken die het mensen verbiedt om onredelijk veel voor een product te vragen. lays chips is duurder dan AH eigen merk. dus pepsico mag zijn biezen pakken. en zo kun je eindeloos doorgaan.

en dan kun je zeggen maar ze liegen over terugverdientijden en stoppende subsidies: ja en wij van wc-eend liegen over de kwaliteit van:

en precies daarom gaat je hele verhaal niet op! het enige wat je dan nog kunt doen is mensen voorlichten; trap er niet in, reken het uit, zoek het op en als je dat allemaal niet kunt zoek dan hulp bij een onafhankelijk iets.
Het weerbaarder maken van de consument is vele malen effectiever en efficiënter. Niet alleen gaat het soms wel soms niet om legale verkooptechnieken wat succesvol vervolgen lastig kan maken, ook ga je niet kunnen voorkomen dat er weer nieuwe partijen opstaan.
Mag wel voor alles wat je koopt tegenwoordig. Zie het op het moment aan de lopende band fout gaan bij mijn ouders, en dan proberen we ze al steeds in te prenten voorzichtig te zijn. Maar toch elke keer die emotie dingetjes waar het fout op gaat (thee voor een kwaaltje waar ze last van hebben, nepwebshop van merk wat je veel draagt, map met belangrijke documenten voor noodgevallen). Nu valt het qua bedragen nog mee maar ben bang dat het straks ook een keer 20k is.
sorry dat ik het moet zeggen via een website als tweakers.

maar als jij als kind ziet dat je ouders keer op keer in oplichting en misleiding trappen en het ze ook niet lukt om daar verbetering in te brengen dan moet je je eens gaaf afvragen of deze goede mensen uberhaubt nog wel in staat zijn hun eigen zaakjes te behartigen.

voor mijn ouders hebben we dat ook recentelijk geregeld ze vragen nu al regelmatig hulp bij bepalen of dingen goed zijn of niet (telefoon abonnementen en andere zaken) en straks het het echt niet meer lukt zullen we aan de hand van een machtiging de (finaciele) zaken voor ze uit handen nemen. en als dat echt allemaal niet gaat kunnen we ook altijd nog familiair bewind aanvragen.

dan kun je wel schreeuwen dat de wereld zo unfair is en de politiek het maar moet oplossen, maar dat is ook vooral je eigen verantwoordelijkheid onder het kleed proberen te schuiven.
Dat doen we ook wel met contracten voor energie bijvoorbeeld. Maar van die ratten die bellen en toch ergens een emotionele snaar weten te raken ga je je erg slecht tegen kunnen wapenen.
Zelfde voor die kleine aankopen (dingetje voor kwaaltje x, mapje met wat als er wat gebeurd met ons) het haakt allemaal in op die emotie, en daar word gruwelijk misbruik van gemaakt.
Mijn moeder heb ik in ieder geval goed opgevoed :-)
Was er vorige week, de telefoon gaat, ze neemt op en zegt na 10 seconden "OPLICHTER" en ze gooit de hoorn op de haak.
Toen ik vroeg wat er was zei ze "De Rabobank zogenaamd, da's de 5e poging al deze week."
Dit is voor een deel de prijs die we met z'n allen betalen voor de "Ik kan het best zelluf" instelling. Je kunt, zoals sommigen hier voorstellen, de overheid dan wel weer verantwoordelijk maken, maar dat stuit weer een ander deel van de maatschappij tegen de borst.

Wel vind ik, met nog wat anderen hier, dat er best gehandhaaft mag worden als misleidende informatie wordt verspreid en mensen aantoonbaar om de tuin worden geleid. Nog altijd heb je als koper ook onderzoeksplicht, maar dat is bij heel veel producten vrijwel onmogelijk. Kijk alleen maar naar verzekeringen en hypotheken, het is voor de meeste mensen al vrijwel onmogelijk om daar goed vergelijkend onderzoek te doen. Je kunt overigens alleen handhaven op aantoonbare onjuiste informatie en de meeste aanbieders zijn slim genoeg om dat allemaal ontzettend vaag te houden.
Ben benieuwd wat die noodmap dan is? Een electronische versie met abonnement?
Nee gewoon dossiermap met vakjes en velletje stickers dat je alles makkelijk kan labelen.

Dit is de meest schaamteloze versie:
https://www.bol.com/nl/nl...x-33-cm/9300000333310700/
Die van mijn ouders was 60 euro maar staat voor 12 euro op Temu.
die is idd wel erg ja 🫢 Voor dat bedrag verwacht ik ook dat ze hem voor mij invullen 😎
300 euro voor 50 velletjes A4, dan is 1200 euro voor 64GB DDR5 opeens niet zo duur :)
Een gewone klapper voor 25 cent van de kringloop met daarin een lijst met belangrijke telefoonnummers, kopien van rijbewijs/passpoort/ID. Eventueel gegevens over belangrijke medicatie of aanwezigheid van dieren. dat soort dingen.
"Start je eigen check" en vervolgens kom je precies dezelfde aanbieders tegen op Google omdat deze boeven precies weten hoe SEO werkt...
scheelt al de helft als je een adblocker gebruikt die dat hele 'gesponsorde' weglaat op Google.
Ik ben bang dat de mensen die ze targetten om op te lichten niet de gemiddelde Tweaker is die weet hoe je een adblocker installeert en gebruik maakt van een nickname online.
Een ouder of zwakker iemand die hooguit onder de eigen naam op Facebook zit is een veel makkelijker slachtoffer.
ik zei bewust 'SEO' en niet adwords ;)
Want Google is ook de beste raadgever? Ik vind de campagne nu al geslaagd. Niet alleen voor thuisbatterijen. In principe moet je telefonische of deurverkopers ALTIJD wantrouwen. ophangen of deur dichtsmijten (na een vriendelijke Nee!). Ga zelf op onderzoek uit en vraag het hier op het forum. Veel eerlijker en objectiever vind je het (bijna) nergens.
Sterker nog deur verkopers mogen bij mij niet eens aan de deur komen. Doen ze dat wel dan wordt er direct gewezen naar het plaatje op de deur en een melding bij het bedrijf waarvoor ze aan de deur zouden staan.
Of Google gewoon geld betalen. Ook een vorm van SEO wellicht, maar niet die waar je direct aan denkt bij die term.

M'n buurvrouw heeft via dat mechanisme een elektricien gevonden, die haar na de service van een stop vervangen een pinautomaat met daarop €1500 onder haar neus hield. Conform algemene voorwaarden waarmee ze schijnbaar stilzwijgend akkoord is gegaan. En ze heeft nog betaald ook. Het werkt dus.

Ik heb toen uit medelijden de dag erna gratis een nieuwe stoppenkast met zekeringautomaten bij haar geïnstalleerd: Permanent het probleem opgelost.
Ik zie ze hier op Tweakers ook regelmatig voorbijkomen - ik mis daarbij echt altijd een stukje eerlijk rekenen of toelichting op gebruikte scenario's.
Ik heb ooit een offerte bij iemand gezien, en daar werd beweerd: "Terug verdientijd xx maanden", en dat is dan niet alleen gebaseerd op de energie besparing, maar ook op de meerwaarde van het huis! :+

Stel: Batterij kost 15000 euro, maar volgens hun berekening wordt het huis er ook 10000 meer van waard, dus de terugverdientijd hoefde alleen maar berekend te worden over het verschil: 5000 euro.

Dat ging mij echt een stap te ver. Waardevermeerdering van het huis hoort niet in dit rekensommetje.
Sterker nog, als je zo'n investering doet en daarna nog vier jaar in je woning zit is die accu zo hard afgeschreven dat je je af kunt vragen of deze überhaupt nog wel bijdraagt aan je woningwaarde.
Een beetje afhankelijk natuurlijk van hoe je de accu (mis)(ge)bruikt, maar binnen een meer doorsnee woning, meer gemiddelde omstandigheden, zal een thuis accu niet zo snel afschrijven.

Sterker nog, zeker bij forse overcapaciteit, zijn huishoudens natuurlijk flink lang onderweg alvorens bij normaal gebruik je een noemenswaardig aantal laadcycli bij elkaar hebt.

Enkel indien je gaat handelen op de markt, gaat het snel met de laadcycli. Indien je puur en alleen voor eigen consumptie inzet, dan schrijven de LiFePO4 batterijen redelijk langzaam af.

Eens dat voor wat betreft woningwaarde de impact uiteindelijk zeker niet 1-op-1 mee te nemen is. Maar in het totaal plaatje is het vooral de staat van verduurzaming welk wel bijdraagt.

Zou zelf overigens nooit woningwaarde mee laten wegen in de overweging thuisbatterij of niet. Vooral verplaatsen van eigen consumptie in de zomermaanden, dynamisch goedkoop inkopen in de wintermaanden, is wat voor mij de thuisbatterij interessant maakt. Waarvoor momenteel 11,52 kWh capaciteit aanwezig is.
Jij hebt het over technisch afschrijven, ik over hoe lang een accu die je nu koopt nog relevant blijft. Elektrische auto's van een paar jaar terug wil ook niemand meer hebben omdat ze het nét niet zijn. Waarom voor 20k een tweedehandsje kopen die 150 km kan rijden, terwijl je voor 10k meer een afstand tussen de 500 en 800 km haalt.

En misschien was mijn vier jaar iets te kort, maar op de middellange termijn (4 tot 10 jaar) komen er genoeg nieuwe accuplatformen beschikbaar die bijvoorbeeld met goedkopere of betere materialen werken, waardoor je met eenzelfde investering een (veel) grotere capaciteit krijgt (of meer veiligheid, werking bij lagere temperaturen, etc). Denk aan natrium-ion-accus, waarvan de verwachting is dat (door het ontbreken van lithium wat ruim 30% van de prijs van een accu bepaalt) je al snel twee keer zo veel kilowattuur per euro krijgt.
Daarnaast wordt er flink gerommeld met zogenaamde kortingen. Early bird, maar wel uit de 5e kolonie birds die komt aanvliegen. Vervolgens zijn de Early Bird kortingen steeds verschillend, misleidend en betaal je veel meer dan een paar maanden terug. Bijvoorbeeld: Anker, Zendure doen dit beide: early bird discounts blijvend aanbieden terwijl de huidige prijs helemaal niet de laagste prijs is van de afgelopen tijd...
Wellicht zijn het dezelfde prijsstrategen als van bijv. de MediaMarkt. Net een paar weken voor de actie de adviesprijs hoog zetten en dan gaan strooien met de kortingen.
Ik sta nog steeds te kijken van het feit dat deze gasten niet gewoon opgepakt worden? Sinds wanneer is oplichting gewoon legaal hier?
Ik zie de strafbare oplichting niet? Je krijgt de batterij die je is voorgehouden, als ik het goed begrijp. De beloftes zijn enorm en niet waar te maken, maar dat maakt het nog geen oplichting.

Kern van oplichting is dat ergens een "listige kunstgreep" zit, een truc waardoor je mensen geld of dingen afhandig maakt en dan niet geeft waar ze op rekenen. Een telefoon aanbieden en dan een baksteen opsturen komt eerder in de buurt, de kunstgreep is dan je voordoen als telefoonverkoper terwijl je donders goed weet geen telefoons te verkopen.

Bestuursrechtelijk is dit eerder aan te pakken, vandaar ook dat de ACM en niet de politie hier achter zit. Misleidende reclame, oneerlijke handelspraktijken, allemaal dingen waar de ACM mee kan optreden. Maar voorkomen is beter dan genezen.
Gezien jouw vakgebied is mijn comment absoluut niet bedoeld om met je in discussie te gaan :D , zie het dan meer als een vraag:

Valt een thuisbatterij leveren die je daadwerkelijk aanbied, maar met een mooi verkoopaanbod en een "verwachtte" terugverdientijd die, als je gaat doorrekenen, absoluut niet haalbaar is dan niet onder niet geven waar iemand op rekent?

Zonder in hokjes te plaatsen, er zijn gewoon denk ik genoeg mensen die geen enkel (dieper) idee hebben van hun verbruik, een jaaroverzichtje van hun energieleverancier sturen en dan een mooie offerte waarin dan een onrealistische maar prachtig klinkende terugverdientijd staat. Ik vermoed dan dat omdat de offertes kleine lettertjes ("gebaseerd op xxx uit jaartal xxx bij gemiddeld verbruik van xxx") bevatten, hier juridisch weinig illegaals aan zal zijn?
Misleiding in het verkooptraject is niet strafbaar, omdat je wel verkoopt wat je belooft. Je maakt alleen je beloftes niet waar. Als ik jou een RTX 4080 aanbied en ik lever een 3050, dan heb ik wanprestatie geleverd. Als ik zeg "deze kan alles dat het topmodel ook kan" dan komt er misleiding bij en is de overeenkomst snel te annuleren. Maar ik heb in beide gevallen niets strafbaars gedaan.

Het strafrecht komt pas in beeld als er écht trucs worden gebruikt, zeg maar. Dit is nadrukkelijk om te voorkomen dat iedereen met elke afwijking tussen offerte en werkelijkheid aangifte gaat doen. Er is jurisprudentie dat iets kopen op MP en dan niets krijgen, géén oplichting is met expliciet de motivatie "anders loopt de strafrechtketen vol en mensen moeten ook zelf nadenken".

De kleine lettertjes zijn deel van het aanbod en dus deel van de misleiding. Je maakt het erger voor jezelf door te zeggen "Gegarandeerd binnen 3 jaar terugverdiend" en in de kleine letters "waar we 3 zeiden bedoelden we 35 en dan alleen misschien". Dit is waar de ACM boetes voor moet uitdelen.
Ik kan iets grappigs roepen met de woorden 'kabinet', 'Rutte' en 'Jetten' erin wat niet ver bezijden je statement gaat zijn.
Toevallig ook zo een thuis gehad, ik wilde een volledig elektrische warmtepomp en volledig van het gas, in het advies namen ze een 8KW thuisaccu mee voor 12K incl installatie.
Dat leek me al erg prijzig dus zelf maar wat onderzoek gedaan en de warmtepomp ergens anders gekocht zonder thuisaccu :P
Yariva Moderator internet & netwerken @Bierkameel • 2 november 2026 14:03
Dat is zeker duur: echter gaat het standaard al vrij snel zodra je ook maar iets van installatie wil nemen. Voor ons project om van het gas af te gaan zat er ook een verschil van ~20K om alles zelf aan te schaffen en te installeren vs. uit handen nemen.
Als ze al kW ipv kWh gebruiken voor accucapaciteit gaan bij mij al de alarmbellen af. Die snappen dan echt niet waar ze het over hebben.
Campagne waarschuwt voor misleiding met thuisbatterijen tot 50.000 euro
Ik vind die hele hype rondom thuisbatterijen één grote misleiding :(

Jarenlang had niemand het nodig, had niemand er behoefte aan en bleek het ook echt voor niemand nodig.

Nu zitten massa's mensen in een soort survivalmodus waardoor allerlei mensen in de Benelux en elders op de wereld sinds korte tijd persé zo'n ding willen kopen.

Op een dag staan ze allemaal op een zolder te verstoffen zonder ooit serieus nodig te zijn geweest 8)7

Gezien de metadata die ik op Youtube zie is dit hele gebeuren een uit Amerika overgewaaide trend en is het niet bepaald de eerste keer in de geschiedenis van ons land en Europa dat er klakkeloos een trend van Amerika wordt overgenomen :/

Ik vind dat we ons de kop niet gek moeten laten maken, maar nuchter na moeten blijven denken over dit soort dingen 8)7

Of, zoals wijlen George Carlin altijd zei: "...how badly we're getting fucked!"
Hij zei altijd "they" terwijl hij volgens mij eigenlijk "we" bedoelde:
People don't buy things because they need them. They buy things because someone on TV told them they're incomplete without it. It's never about the item itself, it's about the story they were sold.
Tijdloos die man. Hij had het toen al allemaal perfect in de gaten, dat naïeve, onwetende en onnadenkende kuddegedrag van een hele mensenmassa om hem heen en de gevolgen daarvan. En dat zinloze gedrag dan elke nieuwe generatie mensen die hij tijdens zijn leven heeft meegemaakt opnieuw zien vertonen |:(

We zien nu ook weer wat hij allemaal zag... elke nieuwe generatie maakt steeds weer de fouten die de vorige generatie ook maakte.

De kern van zijn humor is dat het feitelijk helemaal geen humor is, maar cynisme dat op een zo erudiet mogelijke manier aan de man gebracht wordt ;)

George Carlin in één zin: De wereld veranderd, maar de mensen niet. Dat heeft Carlin zelf nooit zo gezegd. Die zin heb ik van Klazien, onze eigen nationale kruidenvrouw. Maar die twee hadden het vast goed met elkaar gevonden als ze elkaar gekend hadden ;)

Klazien was altijd bloedserieus.

Carlin bracht het altijd als comedy, maar wat Carlin zei was op een grappige manier verteld gewoon de keiharde waarheid :*)

Ik mis hem :'(

Ontopic:
Nu zijn het thuisbatterijen. Wat wordt het volgende dat ze ons onszelf proberen aan te laten smeren?

Op afstand bestuurbare speciaal gefokte en genetisch gemanipuleerde super slimme eenden met hersenimplantaten op skateboards zodat die op patrouille onze woonbuurten kunnen beveiligen? ;)

[Reactie gewijzigd door _IK_ op 2 november 2026 15:26]

Jarenlang had niemand het nodig, had niemand er behoefte
Dat is toch logisch, gezien het feit dat saldering jaren mogelijk is geweest (en steeds weer wat verder verlengd werd). Daardoor waren thuisbatterijen niet interessant, want je gebruikte het salderen als financieel administratieve batterij.

Nu loopt salderen af, waardoor batterijen in sommige gevallen wel interessant worden. Daarnaast is er ook een groep mensen die het niet (alleen) vanuit financieel oogpunt doet, maar het ook fijn vindt om elektriciteit met een lage CO2-druk (uit het net of eigen PV opbrengst) te bewaren en te gebruiken om momenten dat er vooral elektriciteit met een hoge CO2-druk op het net beschikbaar is.

Ook wordt er meer en meer geëxperimenteerd met kleine aansluitingen, waarbij de batterij werkt als een buffer om de pieken op te vangen.

Als laatste is de prijs van accu's de laatste jaren flink gedaald, wat natuurlijk ook helpt bij het financieel interessant worden.
Ik vind dat we ons de kop niet gek moeten laten maken, maar nuchter na moeten blijven denken over dit soort dingen 8)7
Helemaal mee eens. Maar juist in jouw betoog mis ik het nuchtere nadenken. Het komt niet verder dan "Vroeger waren thuisbatterijen niet interessant, dus nu kan het ook niet interessant zijn. Blijf nadenken mensen!". Dat argument is natuurlijk niet erg sterk, aangezien de omstandigheden flink veranderd zijn, waaronder de afschaffing van saldering in Nederland en de invoering van het capaciteitstarief in België :)

[Reactie gewijzigd door Gizz op 2 november 2026 14:58]

Jij ziet het grote plaatje niet, alleen een stuk er van.

Flinke edit:

Kijk deze hele video eens uit en probeer bij jezelf na te gaan of wat hij zegt uitsluitend komisch slap gelul is of gewoon de pijnlijke cynische waarheid.

Als jij mij niet nuchter vindt, dan vindt je hem waarschijnlijk ook niet nuchter, want mijn mindset is op die van hem gebaseerd.

Als hij nu nog geleefd had, dan had de regering Trump hem als een communist weggezet.

Dat was hij niet, want hij is schatrijk geworden met zijn optredens en heeft ook meegespeeld in een parodie van een scene uit The Matrix waarmee hij niet alleen The Matrix, maar ook zichzelf parodieert.

[Reactie gewijzigd door _IK_ op 2 november 2026 15:29]

Niet om de hete brei heendraaien: Aan de ene kant keur je thuisbatterijen op basis van generieke argumenten af en aan de andere kant zeg je: denk zelf na.

Oké, gaan we zelf nadenken over thuisaccu's. Dat heb ik uitgebreid gedaan en dit kwam er voor mij uit: Thuisaccu's zijn zinvol als je zonnestroom over hebt en teruglevert aan het net terwijl je 's nachts stroom uit het net trekt. Dat was nooit een punt met vaste tarieven en saldering. Nu kun je echter een dynamisch contract kiezen en saldering is bijna passé. Dan wordt de accu interessant en kan terugverdiend worden binnen 6-7 jaar. Dat is dus geen dikke vette businesscase en je kunt besluiten om het niet te doen. Wat thuisbatterijen echter ook doen, is een handje helpen de netcongestie te verminderen. Als elk huis in NL een accu had, al is het maar een paar kWh, dan zou het net een zucht van verlichting kunnen slaken.

Begin met een kleine plugin accu, dan hou de je investering laag, zo'n 1000 tot 1600 Euro. Kijk wat het voor je doet. Uitbreiden kan altijd nog. Ga niet voor een kapitale installatie die aan de deur wordt verkocht!
Dat is volgens de visie van George Carlin en mij niet een kwestie van zelf nadenken, dat is volgens mensen zoals wij een kwestie van berekeningen maken over spullen die je feitelijk helemaal niet nodig hebt.

Je hebt het de hele tijd alleen maar over een excuus om steeds weer van dat soort apparatuur aan te schaffen!

George Carlin noemde mensen zoals jij: "People who are just smart enough to run the machines..." maar zich ondertussen blind laten verleiden tot het peinzen over en kopen van spullen omdat ze zich hebben laten wijsmaken dat ze die spullen nodig hebben.

Nee, die hebben jullie niet nodig. Dat jullie die spullen nodig hebben is ook niet jullie eigen idee. Dat idee en de hele context eromheen is aan jullie opgedrongen door bedrijven die flink aan jullie willen verdienen.

Zo te zien lukt dat aardig, want jullie blijven dat soort spullen maar kopen ;)

Wel leerzaam dit. Mocht ik ooit weer een bedrijf beginnen, dan weet ik dat ik in elk geval goed kan gaan verdienen aan mensen zoals jij :P 8-)

[Reactie gewijzigd door _IK_ op 2 november 2026 15:38]

Je zit vast in een idé fixe van Iemand anders.

Ik legde net nog uit waarom accu's zinvol kunnen zijn. Daar kun je wat mee doen, of laten.

Argumenten naast je neerleggen met een soort kwaadheid over consumentisme, is een verblinding op zich. Begin maar niet zelf aan een bedrijf trouwens ;)
Mijn spambox overstroomt met 'goede' energieaanbiedingen.
Ja, vooral op email adressen die bij het odido lek betrokken waren.
ik zit toevallig net er een radar aflevering over te kijken, en zou gelijk ophangen. Echter, mijn ouders en schoonouders hebben nog steeds een vast telefoonnummer en zo'n email adres van de provider die schreeuwt dat ze bejaard zijn (initialen.achternaam@ziggo.nl). Zij worden elke week wel gebeld door een oplichter, en gaan ook netjes met ze in gesprek. Het is ook niet meer te begrijpen wie ze wel en niet kunnen vertrouwen dus wil ik dat ze compleet stoppen met vreemde telefoontjes aannemen en met mensen in gesprek gaan, maar dat willen ze niet.

Ik las ergens dat bejaarden gevonden worden door op marktplaats advertenties (voor bv caravans) te reageren, die worden namelijk in 90% van de gevallen aangeboden door bejaarden.

[Reactie gewijzigd door FFW op 2 november 2026 13:52]

Dit heeft erg weinig te maken met leeftijd, maar met je vermogen om informatie te verwerken. Daar zijn ook heel veel niet-bejaarden erg slecht in. Vrijwel iedereen is vatbaar voor desinformatie, als het maar aangeboden wordt op een moment dat je er vatbaar voor bent en als het maar goed verpakt wordt. Kijk naar wat er aan adviezen in de mano-sfeer wordt rondgepompt, kijk naar de alle rimpel-cremes, kijk naar de idiote paleo-dieet adviezen. In de doelgroep voor die rommel zitten geen bejaarden.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn