Apple brengt publieke bèta iOS 27 uit zonder Siri AI in EU

Apple heeft de eerste publieke bètaversie van iOS 27 beschikbaar gemaakt. De nieuwe versie van het besturingssysteem komt uit voor de iPhone 11- tot en met de iPhone 17-serie en de tweede en derde generatie van de iPhone SE. De belangrijkste functie, Siri AI, komt voorlopig niet uit in de EU.

Alle gebruikers die zich hebben ingeschreven voor het Apple Beta Software-programma, kunnen de publieke bèta van iOS 27 downloaden, meldt MacRumors. De update bevat onder meer de AI-assistent Siri AI. Deze kan bijvoorbeeld gesprekken voeren met gebruikers, bestanden doorzoeken en acties uitvoeren in bepaalde apps. De AI-assistent is voorlopig alleen in het Engels beschikbaar.

Siri AI is buiten de EU beschikbaar op de iPhone 15 Pro en de iPhone 16- en iPhone 17-serie, de iPad mini met een A17 Pro-chip en iPads met minimaal een M1-processor. In de EU komt de AI-assistent voorlopig helemaal niet uit door een geschil tussen Apple en de Europese Commissie over de toepassing van de Digital Markets Act. Siri AI is in de EU wel beschikbaar op macOS 27 en visionOS 27.

Wel nieuwe Apple Intelligence-functies

De verbeterde en nieuwe Apple Intelligence-functies zijn wel beschikbaar in de EU. Zo werkt de gum voor het nabewerken van foto's beter. Ook voegt Apple een herkaderfunctie toe. Daarmee kunnen gebruikers met generatieve AI het perspectief van foto's veranderen.

IOS 27 heeft uitgebreidere fotobewerkingsfuncties
IOS 27 heeft uitgebreidere
fotobewerkingsfuncties.

De Opdrachten-app, waarmee gebruikers automatiseringen kunnen programmeren, is gebruiksvriendelijker geworden. De app werkt nu met een tekstinterface, waardoor gebruikers automatiseringen kunnen 'vibecoden'.

Daarnaast maakt Apple de transparantie van interface-elementen instelbaar met een slider. Apple kreeg vorig jaar veel klachten over de leesbaarheid van het Liquid Glass-ontwerp.

Ook zou iOS sneller moeten werken. Apps zouden tot 30 procent sneller opstarten, fotobibliotheken laden naar verluidt tot 70 procent vlotter en AirDrop-transfers zouden zelfs tot 80 procent sneller zijn.

IOS 27

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

14-07-2026 • 09:40

35

Submitter: protected22

Reacties (35)

Sorteer op:

Weergave:

"According to EU regulators, the DMA requires Apple to give any AI system nearly unlimited access to a user’s device, as well as the ability to act on that access autonomously without a user’s ongoing visibility and control."

Dit is een schoolvoorbeeld van corporate PR-spin en FUD (angst zaaien). De EU verplicht Apple helemaal niet om de beveiliging op te offeren of apps zomaar 'onbeperkte toegang' te geven buiten de gebruiker om.

De Digital Markets Act (DMA) eist simpelweg dat als een gebruiker kiest voor een alternatieve AI (zoals Google Gemini), deze software dezelfde technische mogelijkheden krijgt als Apple’s eigen Siri AI. De EU vraagt Apple juist om hier een veilige, gecontroleerde koppeling voor te bouwen.

Apple wil die diepe systeemintegratie echter exclusief voor zichzelf houden om concurrentie buiten de deur te houden. Door de functies in Europa bewust te vertragen, gebruiken ze privacy als PR-schild en hopen ze dat gefrustreerde consumenten de politiek onder druk gaan zetten. De EU beschermt hier de vrije keuze van de consument; Apple beschermt haar eigen monopolie.
Het is heel makkelijk om Apple’s argumenten direct weg te zetten als "PR-spin" of "FUD", maar daarmee ga je wel heel snel voorbij aan de technische realiteit van hoe OS-beveiliging werkt.

Er zit namelijk een gigantisch verschil tussen het openstellen van een traditionele API (zoals een fotobibliotheek) en het openstellen van de fundering voor een AI op systeemniveau. Apple Intelligence werkt zoals het werkt omdat het diepe, contextuele toegang heeft tot alles wat er op je scherm en in je apps gebeurt. Het leest de context, begrijpt de relaties tussen je data en kan autonoom acties uitvoeren.

Als de DMA eist dat derde partijen exact dezelfde toegang krijgen, praten we niet meer over een "veilige, gecontroleerde koppeling". We praten over het openzetten van de meest gevoelige, diepe lagen van het besturingssysteem voor code van derden (zoals Google of Meta).

Ik snap Apple hier 100% Ja, het is ook zeker het beschermen van hun monopolie. Maar het is ook absoluut logisch om hun veilige OS veilig te houden.
Apple Intelligence werkt zoals het werkt omdat het diepe, contextuele toegang heeft tot alles wat er op je scherm en in je apps gebeurt. Het leest de context, begrijpt de relaties tussen je data en kan autonoom acties uitvoeren.
Maar waarom mag de gebruiker die toegang niet aan een andere partij geven?

Is alleen Apple voldoende te vertrouwen met die data, omdat ze hem toevallig toch al hebben?

Het betekent namelijk helemaal niet dat *iedereen* er maar bij mag. Apple zou best iets kunnen doen met een unlock waarbij de gebruiker eerst goed geinformeerd wordt.
De EU DMA verplicht de mogelijkheid om alternatieven mogelijk te maken als AI LLM.

https://digital-markets-act.ec.europa.eu/developer-portal/interoperability_en

De DMA verplicht ook dat virtuele assistenten gemakkelijk veranderd moeten kunnen worden onder naar een alternatief wat de voorkeur heeft van de gebruiker.

Over het algemeen verplicht de DMA Apple ook niet om hun complete systeem open te stellen.

Dat Apple het zo diep in het systeem heeft geintegreerd is niet het probleem van de DMA regel, dat is een ontwikkel beslissing. Dat dit betekent dat ze het niet in de EU kunnen lanceren zie ik overigens ook niet als een probleem.

Beetje als plastic dopjes. EU stelst dat ze niet standaard los moeten kunnen. Dat fabrikanten het ruk implementeren is dan niet het probleem van de regel, maar van de implementatie door de fabrikant. Kan zijn uit weerstand kan zijn door kosten. Hoe dan ook de gebruiker kan dan kiezen het niet te gebruiken, te klagen of alsnog het dopje er af te trekken.
Wat een onzin, dit is puur mensen opsluiten in een Apple eco systeem. Ze hebben hetzelfde gedaan met de nfc chip: elk ander mobiel betalingssysteem was ten dode opgeschreven vanaf dag 1 omdat Apple niet toestond om nfc te gebruiken onder het mom beveiliging. Dat was toen al grote onzin, en dit Apple AI gebeuren nu weer. Maar gelukkig hebben ze zo een fanbase dat mensen hen nog verdedigen ook... je wordt gewoon genaaid.
Waarbij het ironisch is dat Apple geen eigen AI heeft, maar voortdurend moet terugvallen op OpenAI of Google om daadwerkelijk effectieve AI in iOS te krijgen.
Persoonlijk vind ik het helemaal niet erg dat dit soort dingen niet meegeleverd worden.
Ik hoef niet vrijwillig mee te werken aan het horden van een AI model die toegang wenst tot alles wat mijn telefoon heeft.

Ik hoef ook helemaal geen koppeling met andere AI.

Wat ik vooral wil is zelf kiezen wat de eventuele AI nodig heeft om mij te bedienen en niet andersom!

Het lijkt allemaal maar normaal te worden dat AI alle informatie krijgt van ons en we privacy maar aan de kant dumpen zodat grote conglomeraten meer en meer data kunnen verwerken die eigenlijk helemaal niets met een AI model te maken hebben
Hoe werkt dit op android? Kan je daar volgens de DMA een alternatieve AI-aanbieder kiezen die toegang houdt tot de data in je account/device?
Als je op Android naar Settings > Apps > Default apps > Digital assistant app gaat, kun je uit een lijstje kiezen welke assistent-app je wilt gebruiken.

Ik kan me niet voorstellen dat je iets anders wilt dan "uit" of "Google", maar de optie is er in Android.

Overigens is Google ook niet bepaald perfect, op hun eigen Pixels zit de Google-assistentfuncties in de app switcher en op andere plekken, zelfs als je een andere assistent kiest. Wat mij betreft mag de EU daar ook een onderzoek naar doen of boete over uitschrijven.

Echter: de functies zelf (volledige toegang tot het scherm en context) zit wel in Android als assistent. In principe kun je dus een eigen Siri maken op Android.
Vanaf de eerste Developer's beta was ik zeer verrast door de enorme verbeteringen t.o.v. iOS 26. Eerst 3 developer beta's uitgevoerd en ervaren, nu overgezet naar Public Beta. Voelt echt zeer rap aan, en dat voor een beta. Hulde aan de devs.
Hoe is de batterijduur ten opzichte van 26.5? Toen 26 uit was was het dramatisch, nu met 26.5 zit je alsnog op een hoger verbruik dan bij 18.7.
Er is een workaround om new Siri ook hier te kunnen gebruiken.

Je moet hiervoor met een Amerikaans AppleID inloggen in de Appstore, inloggen op het volledige toestel is hiervoor niet vereist.

Dit gaat zo:

1. Ga naar instellingen.
2. Druk op je naam bovenin
3. Kies voor Media en Aankopen
4. Log uit.
5. Log onder media en aankopen in met een Amerikaans account.
6. Zet je systeemtaal op Engels US
7. Zet Siri op Engels US.

Je kunt dan gewoon gebruik blijven maken van de iCloud features uit het Nederlandse account. Zoals drive, iMessage, mail, etc.

Apple zaken die via de Appstore lopen, zoals Apple Music, TV+, etc kijken dan naar het Amerikaanse account en werken mogelijk niet meer. Apps die aangekocht zijn met het Nederlandse account of een abonnement vereisen via dat account blijven wel werken.
Ik heb net de AI features van Photos eens geprobeerd, breidt uit en reframe zijn best indrukwekkend. Zeker zijn er nog wel wat slordigheden maar het is wel fijn.

Beter dan de 'herschrijf' opties die eigenlijk het enige waren dat Apple als AI aanbood.

Ik blijf het overigens wel bizar vinden voor een bedrijf als Apple dat ze nog zo English minded zijn. Siri AI had ik in veel meer talen gereleased en ik had de Vertaal app al lang en breed aangepast tot het niveau van DeepL of Google Translate. Als je de pagina van regionale beperkingen ziet gaat de boel je duizelen voor je ogen.

[Reactie gewijzigd door iAR op 14 juli 2026 10:04]

Als het alleen in het Engels kan was deze uitrol sowieso al erg beperkt binnen de EU vermoed ik
Als ze het niet uitbrengen in de EU heeft het ook weinig nut om andere talen prioriteit te geven.
Fijn dat ook telefoons die 7 kalenderjaren geleden op de markt gebracht zijn deze update straks krijgen. Dat is de langste upgrade ondersteuning ooit op een mobiele telefoon, al was dat vorig jaar en het jaar daarvoor ook al zo.
Wel jammer dat de watch daarin tegen na 3 jaar al gedropt wordt. En dat “vanwege Siri AI” die toch niet in de eu uitkomt. En als je siri toch niet gebruikt, kun je nog steeds niet updaten
Apple wins again baby :Y)
Hoe is dit winst voor Apple of de consumenten? De EU-gebruikers hebben minder functies, en Apple biedt een product aan met minder functies voor de marketing-afdeling om mee te pronken.

Begrijp me niet verkeerd. Ik vind het heel fijn dat de EU bezig is met de rechten van haar inwoners en een gelijker speelveld voor bedrijven.

Maar dit is nou echt voor niemand ‘winst’ te noemen.

Let ook op het feit dat de DMA in november 2022 actief werd (en volledig in mei 2023). Apple had ruim 3-3,5 jaar om het goed te regelen. Het is allemaal niet uit de lucht komen vallen.
Dit is winst voor ons, dat onze privé data niet bij hongerige amerikaanse bedrijven komt te liggen, die het weer aan de amerikaanse overheid geven.

(zoals microsoft pas deed)
Dit is winst voor ons, dat onze privé data niet bij hongerige amerikaanse bedrijven komt te liggen, die het weer aan de amerikaanse overheid geven.
Apple doet wel net alsof iedereen en alles bij je data kan als ze het open moeten stellen, maar dat is helemaal niet waar.

Jij als gebruiker bepaald dan wie waar bij kan, dus als jij Apple AI wil gebruiken geef jij die toestemming, wil jij Gemini gebruiken geef jij die toestemming.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 14 juli 2026 10:35]

Klopt, maar neemt niet weg dat het allemaal amerikanen zijn en dus allemaal inherent hetzelfde probleem hebben.

En het grappige is: ze spreken zichzelf dan heel erg tegen, het hele punt van Apple AI was dat alles danwel dicht bij het device werd gehouden, en als het al richting de cloud ging, dan alles super beveiligd.

De eisen van de EU maken dat niet ongedaan. Het loopt allemaal via API's. Apple kan iedereen toegang geven, zolang ze maar aan de voorwaarden qua privacy voldoen.
Alleen kunnen gebruikers het nauwelijks overzien wie ze waar toestemming voor geven. En wat de consequenties van die toestemming zijn. Stel dat de AI toegang wil hebben tot de secure enclave, snappen gebruikers dan dat de AI toegang krijgt tot zaken als accounts en wachtwoorden?

Daarom introduceert Apple een nieuwe laag waarin je expliciet aan moet geven wat de specifieke AI mag. En waarbij veel zaken afgeschermd worden, waar de AI simpelweg niet bij kan.
Ze hebben het inderdaad slim aangepakt. Niet blind uitrollen en dan grote problemen met de EU krijgen zoals Google overkomen is, maar eerst in discussie met de EU om te zien of ze overeenstemming kunnen krijgen met betrekking tot de DMA/DSA.

Google rolde haar AI wel eerst uit om daarna in discussie te gaan:
De EU en Google liggen in de clinch over Gemini op Android. De Europese Commissie vindt dat Google zijn machtsmisbruik voortzet door Gemini exclusieve, diepe toegang tot het Android-besturingssysteem te geven. De EU eist dat Google deze functionaliteit—zoals het direct versturen van e-mails of aanpassen van instellingen—openstelt voor concurrerende AI-systemen
grote problemen met de EU krijgen zoals Google overkomen is,
Welke problemen doel je op dan? Want de 'problemen' (imo gewoon DMA regels) die je quote gelden ook gewoon voor Apple als die AI (dieper) integreren en beschikbaar maken in de EU.

https://www.apple.com/gr/newsroom/2026/06/due-to-dma-siri-ai-delayed-in-eu-for-ios-27-and-ipados-27/

Dat 'probleem' gaat dus helemaal niet weg als je (langer) wacht, die regels zijn er gewoon!

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 14 juli 2026 10:25]

Apple is bezig een framework te introduceren dat tussen de diepere lagen van iOS en de AI komt te liggen. Siri AI zal zelf ook gebruik gaan maken van dit framework.

Alleen is dit framework nog niet klaar en de EU wilde geen toestemming geven om nu Siri AI nu al uit te rollen met de belofte dat dit framework er binnen 18 maanden komt.

Dus heeft Apple de introductie van Siri AI in de EU uitgesteld totdat het framework klaar is en Siri AI er gebruik van maakt. Dan krijgen andere partijen dezelfde bevoegdheden in dit framework en voldoet alles netjes aan de DMA/DSA zonder dat Apple haar eigen AI bevoordeeld.
Vind ik niet, EU is niet overstag. Ze brengen gewoon opnieuw iets niet uit in de EU. Dat maakt hun product gewoon minder interessant voor consumenten in de EU (een serieus marktaandeel), of die features waren in de eerste plaats al niet interessant genoeg.
Uitgetest. Siri is nog steeds in 2026 net slim genoeg om een timer te activeren.

Vooral de chantage die Apple hiermee probeert te plegen op de EU voor soepelere regels daar vind ik wat van. Maarja, ik blijf net als de rest toch wel Apple kopen dus wat let ze…
Ik vind het persoonlijk jammer dat Siri ai niet in eu komt(nog). Ik wil niet de discussie herstarten over het wel/niet uitrollen. Maar ik hoop dat wij toch de nieuwe siri krijgen op korte termijn na release.

Is dit iets dat realistisch is? Of hebben wij daar nog geen genoeg informatie over om over te oordelen
het komt wel hoor, uiteindelijk hebben ze hier ook gewoon zelf baat bij. Ze hebben het ook nog maar in 1 taal en regio beschikbaar, dus het was hoogst waarschijnlijk sowieso wel later gekomen, zelfs al was de DMA er niet. Dat hebben ze vaker zo gedaan, omdat het nog niet goed genoeg is oid, maar nu hebben ze er ook een mooi excuus bij.

Er worden meerdere talen gesproken op het Noord-Amerikaanse continent. Spaans kon er dus ook wel bij. En misschien Frans ook nog voor Canada. Maar dat zit er allemaal niet bij, dus het is gewoon nog niet 'af' genoeg.
Tja, we zitten ook nog steeds te wachten op de iPhone mirror functie. Werkt hier in de EU ook nog steeds niet.
Ik weet dat een telefoon OS zoals IOS voor Tweakers natuurlijk veel intressanter is dan een besturingssysteem op een computer, maar de public beta van macOS is ook beschikbaar.

[Reactie gewijzigd door PrimusIP op 14 juli 2026 10:40]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn