KPN trekt Box 14-update terug na uploadval bij 4Gbit/s-klanten

Door een bug in een update voor de KPN Box 14-modemrouter hadden sommige 4Gbit/s-klanten een fors lagere upload. Die hoort net als de download 4Gbit/s te zijn, maar klanten hadden na de update een upload van slechts 400Mbit/s. KPN pushte de update nog niet actief naar klanten en heeft deze inmiddels offline gehaald.

De problemen ontstonden bij Box 14-update 26.04.04 die sinds vorige week voor klanten te downloaden is. Enkele klanten gaven vrij snel daarna aan dat hun upload nog maar 350 tot 400Mbit/s was, fors lager dan de beloofde symmetrische 4Gbit/s-snelheden. De download was voor zover bekend niet verlaagd.

KPN bevestigt aan Tweakers dat er een bug in de softwareversie zat die voor de lagere upload zorgde. De provider pushte de update nog niet actief en klanten konden deze alleen handmatig downloaden. Het bedrijf heeft de update teruggetrokken en gaat klanten 'die hinder ondervinden benaderen voor een oplossing'.

Het is niet bekend wat voor bug er speelde en wanneer KPN verwacht de update opnieuw uit te kunnen brengen. De nieuwe modemroutersoftware lost bugs op, verbetert het aanmelden en updaten van modems en zorgt voor stabielere statusweergaves van de SuperWifi-punten.

KPN stock (bron: RobsonPL/Getty Images)
Bron: RobsonPL/Getty Images

Door Hayte Hugo

Redacteur

24-06-2026 • 11:37

98

Submitter: neeecht

Reacties (98)

Sorteer op:

Weergave:

Dat is niet eerste update die ze terug trekken dit jaar. De laatste update voor de Super Wifi 2 is teruggetrokken, de laatste update voor de box V10 is alleen beschikbaar voor niet glasvezel klanten, en wordt verder niet meer uitgerold. Er schijnt tegelijk met de update voor de v14 een update voor v12 uitgebracht te zijn maar die wordt in tegenstelling tot de v14 update niet uitgerold inverband met het wk.... Verder spelen er over alle box en Super Wifi punten stabiliteits problemen waarbij er zo ongeveer wekelijks een herstart van het netwerk gedaan moet worden omdat anders de mesh er mee stopt of Super Wifi punten helemaal niet meer bereikbaar zijn.

Sinds ze zijn begonnen met hun eigen software is het huilen met de pet op. Ze krijgen het niet voor elkaar om iets op te leveren wat net zo stabiel is als de situatie voordat ze het hoog in de bol kregen en dachten het zelf allemaal te kunnen.

Ander ding waar je niet veel over hoort is dat ze de eigen interface uit de Super Wifi 1 punten hebben gehaald omdat er anders geen ruimte was voor de eigen software. Daarmee hebben ze mogelijkheid om die dingen mee te nemen naar een andere provider onmogelijk hebben gemaakt, terwijl dat een destijds één van de verkoop argumenten was.

[Reactie gewijzigd door Genelec op 24 juni 2026 12:05]

Op de SuperWifi 1 kun je OpenWrt installeren, ben je helemaal los van KPN... https://openwrt.org/toh/arcadyan/astoria/we410443
Klopt heb je gelijk in. Maar het gaat om het principe, ze hebben die dingen verkocht met onder andere het argument dat je ze kunt blijven gebruiken wanneer je naar een andere provider overstapt.

En nu omdat iemand daar het wel een goed idee vond om alles met kpn software te besmetten om alles vanuit 1 app en beheer systeem te kunnen beheren vonden ze het geoorloofd om klanten de mogelijkheid om hun eigendom te kunnen blijven gebruiken bij een andere provider te ontnemen. Alles is geoorloofd voor het grote doel. Roep daar bij nog dat het ook voor de veiligheid is en dat je anders geen updates meer krijgt en ze drukken het er gewoon door. Geen compensatie, geen mogelijkheid om het toch nog mogelijk te maken door te kiezen welke firmware je er op wilt hebben, je hebt gewoon pech. Tenzij je herrie gaat schoppen.
Klopt heb je gelijk in. Maar het gaat om het principe, ze hebben die dingen verkocht met onder andere het argument dat je ze kunt blijven gebruiken wanneer je naar een andere provider overstapt.
Toen ik de mijne kocht zouden ze alleen werken met de KPN Experiabox - en het WiFi-signaal van de Experiabox zelf uitschakelen. Bij de verhuizing werd gemeld dat die laatste nu, na de update, wel werkt.
Zou dit horen bij de huidige manier van software ontwikkeling waarbij een product zodra het lijkt te werken door de klant getest gaat worden?
Testen in productie lijkt tegenwoordig inderdaad meer de regel dan uitzondering te zijn.
Dat is wel vreemd aangezien KPN een compleet test paneel heeft en een subforum en fysieke locatie waar men zaken kan testen.

Of dat tegenwoordig nog actief is geen idee, maar ik zou verwachten van wel.

Los daarvan draai ik sinds eigen modem is toegestaan niet meer op provider hardware. Staat er alleen naast voor trouble shooting of als ik inhome een monteur nodig heb.
Iedereen heeft een testomgeving, sommigen hebben ook een productieomgeving
Ongetwijfeld, maar kijk maar eens hoeveel projecten er tegenwoordig onder een (betaald) beta programma of early access worden uitgezet. Dat is echt niet omdat ze alles goed werkend hebben, nee dat is puur echt alleen maar omdat het de goedkoopste manier is om bugs te vinden zonder daar een opgeleid team voor neer te zetten.
Dat is modern. Testen in de cloud noem ik dat.
Dat is hoe het al decennia gaat. Het verschil is dat er nu meer fouten doorheen glippen. En dat vind ik niet gek gezien alles overcomplex geworden is. Ik zou niet eens weten hoe je dekkend de software van een router kunt testen. Het lijkt me een discipline waar niet heel veel mensen echt het volle verstand van hebben. Dus dan eindig je met halve maatregelen.

Er is in ieder geval geen moment dat er opgehouden wordt met testen, anders zouden software patches nooit tot stand komen. Dat was 30 jaar geleden zo... het is nog steeds zo.
Zal wel Vibe coding zijn. Je kunt geen mail van KPN ontvangen en het gaat over AI.
Dat zijn voor mij de redenen waarom ik niet zo happig ben in het gebruik van deze KPN boxen.

Heb er ook een van KPN voor hun glasvezel.. Maar kort bij aanschaf van dit abbo meteen een eigen fritzbox gekocht.
En nog altijd geen bridge modus.

Hopeloos hoe partijen als KPN het klanten lastiger maakt om een eigen router te gebruiken.

edit: zal het hier ook even toelichten. Mijn schoonouders hebben DSL en die missen de bridge modus wel vanwege een VPN waarvoor een eigen router nodig was. Die hebben nu dus een extra DSL model moeten kopen.

Maar die hebben een box 12. Geen 14. Foutje van mij dus.

Ik heb zelf ook glasvezel van KPN met een eigen router :P

[Reactie gewijzigd door Glashelder op 24 juni 2026 12:12]

Er is niks lastigs aan een eigen router bij KPN. Je krijgt een ONT en daarop sluit je een kabel aan, je moet alleen een router hebben die PPPoE ondersteunt en met een VLAN overweg kan. Dat staat echter allemaal keurig op hun website.

Bridge modus gaat nooit komen naar glasvezel. Als je de competentie mist om zelf een router te configureren kun je beter de KPN box blijven gebruiken, dan krijg je ook ondersteuning als het niet werkt.
Foutje van mijn kant. Mijn schoonouders zitten op DSL en die missen dus de bridge modus wel. Maar dat is een Box 12, geen 14. De 14 heeft inderdaad geen modem.
Ook met DSL mag je een eigen modem gebruiken. KPN geeft op hun pagina zelfs aan dat het eenvoudiger is dan glasvezel, zolang je maar de goede modem voor het goede netwerktype gebruikt.
Dat mag zeker, maar een DSL modem wil je niet in bezit hebben (we hebben er uiteindelijk wel eentje aangeschaft, goedkoop, maar daardoor max 100mbit).

Een DSL modem wil je niet in bezit want het is een dode techniek.. De glasvezel ligt daar al maar moet alleen nog maar aangesloten worden. Een router kan je bij vrijwel alle providers gebruiken..

De router was er al toen ze hiervoor bij Odido zaten. Nu moest er dus ineens een DSL modem aangeschaft worden omdat KPN geen bridge mode inbouwt.
DrayTek VDSL modem nemen en dir in bridge zetten naar je eigen router. Dan heb je een prima snelle en stabiele situatie.

Ik blijf ver van de KPN doosjes weg, ik vervang ze meteen door of VDSL + eigen router of in geval van glasvezel, een eigen SFP(+) module in een router die er mee kan werken.

Maar goed, ik ben er wel handig mee en dat is niet iedereen.
Niet nodig bij een Fritzbox. Ik hang deze gelijk aan het glasvezelmodem. Scheelt weer zo'n 30 Euro in stroomkosten per jaar. En je kunt, indien gewenst, je IP telefonie via de Fritzbox gebruiken.
Het is stervende techniek, nog niet dood. Omdat het nu stervend is is er heel veel kwalitatief goede apparatuur voor weinig geld tweedehands te krijgen.
Als de glasvezel al in huis is en afgemonteerd dan is het voor mijn schoonouders dood :P

Waarom dan toch DSL? Omdat er wat problemen zijn blijkbaar met de centrale.. :)

[Reactie gewijzigd door Glashelder op 24 juni 2026 13:05]

Normaal gesproken kun je geen DSL meer bestellen zodra glasvezel in je huis is afgemonteerd. Zo was dat tenminste hier.
Kan best zijn dat het een bestaande klant is op een koperverbinding , waarbij het glasvezelaansluitpunt al in het huis aanwezig is. Maar dat er in de voorgaande schakel nog niet alles gereed staat om daadwerkelijk het glasvezelsignaal naar die woning door te sturen.

Dan blijf je nog op de koperkabel zitten totdat KPN de ONT kan opsturen met een startdatum waarop het glasvezel werkzaam wordt.
Hier een ptt telecom (ericson) homevox 1-4e centrale aan de telefoonuitgang van de fritzbox hangen en via alle 4 de toestellen kan (apart naar buiten en onderling) gebeld worden en gaan tegelijk over. Nummer is van analoog naar de glasvezel overgezet via XS4ALL/kpn.
Ik heb een eigen DSL modem en dat gaat prima hoor; niks trager dan het apparaat van KPN. Ja, DSL is oud, maar ik hem mijn modem echt al jaaaren dus alles is al oud. Zodra KPN eindelijk eens een keer glasvezel gaat uitrollen hier dan doe ik wel een upgrade, maar sowieso eigen apparatuur.
Een eigen modem wil je juist eigenlijk niet, tenminste zie ik daar eerder nadelen dan voordelen aan. Een eigen router heeft echt wel voordelen voor veel mensen, als je tenminste weet wat je doet en zelf onderhoud- en tijdige vervanging regelt (bij eol bv.)

Overigens hoop ik dat ze door o.a. deze ellende gewoon stoppen met die Experimentele Boxen en standaard Fritz!box gaan leveren. Dat werkt gewoon en heeft goede support vanuit de fabrikant.

[Reactie gewijzigd door rookie no. 1 op 24 juni 2026 12:28]

Had voorheen hetzelfde met de box 12. Moet wel zeggen dat ik gewoon de DMZ functie heb gebruikt en dat daarmee al mijn usecases gecovered waren, maar er zullen vast wel uitzonderingen zijn.
T klinkt allemaal hartstikke leuk dit, maar ik heb een Ubiquiti router er aan gehad met vlan config en PPPOE zoals beschreven staat bij kpn ( Router handleiding ) en toch gewoon drops van de verbinding. KPN experia box er weer terug aangehangen en geen downtimes meer. (dit was bij een bedrijf dus uptime belangrijk)

Dus "even" eigen router,...ja leuk, maar niet ultra stabiel.
Er zijn specifiek met Ubiquiti en PPPoE jaren issues geweest, dus in dat opzicht logisch verklaarbaar. Dat zou inmiddels toch al tijden stabiel moeten zijn, wat ook in het KPN topic wordt gestaafd als je daar doorheen leest.

Zakelijk zou ik zelf geen Ubiquiti routers gebruiken, omdat er nogal eens issues zijn en zij niet erg transparant zijn over known issues bij een bepaalde firmware. Verder prima spul overigens. Bij Fortinet is het weer andersom, daar moet je echt geen switches en AP's kopen, dat is echt zooi en dat zeg ik als gecertificeerde Fortinet beheerder.
Met mijn FritzBox is het net zo stabiel als met de Experia Box, maar dan kan ik wel alles naar hartenlust instellen.
Precies, kan al jaren! Ik gebruik al sinds 2019 naar volle tevredenheid een Asus router.

Zie hier voor meer info: [KPN Glasvezel] Een eigen Asus router gebruiken
Bridge modus gaat nooit komen naar glasvezel. Als je de competentie mist om zelf een router te configureren kun je beter de KPN box blijven gebruiken, dan krijg je ook ondersteuning als het niet werkt.
Nouja, behalve als je dus vaste telefonie wilt/nodig hebt en niet met Voip bridges aan de gang wil

[Reactie gewijzigd door Sebazzz op 24 juni 2026 20:25]

Vaste telefonie is inmiddels een minderheid aan het worden, maar ja, dat is een uitzondering.
Voor mensen die daar nog aan hangen, wat veelal ouderen zijn of in min of meerdere mate digibeten die niet over willen op mobiel voor alles, geldt eigenlijk mijn statement nog steeds: gebruik lekker de KPN modem als je het zelf niet opgelost krijgt, zit je altijd met support.
hoeveel end-devices heb jhe dan ?

3 minimaal, want je wilt die ppoe ook niet gebruiken, je wilt dan natuurlijk een forticlient, of iets anders,

zit je daar met die devices!!!


hoe zit dat als je een proxmox machine direct achter je kpn doos zet? werkt dit ook

[Reactie gewijzigd door theduke1989 op 24 juni 2026 12:12]

PPPoE is voor je internettoegang want daar moet je op aanmelden, wat heeft een Forticlient wat voor een VPN bedoeld is daarmee te maken? Je hebt maximaal twee devices om internet te krijgen:

- (O)NT
- Router

Eventueel te combineren middels een SFP(+) module aansluitend bij de gebruikte glasvezeltechniek.
Je Proxmox machine kan je prima direct aan de (O)NT hangen. Je hebt dan wel een VM nodig voor het router deel (zou dit zeker NIET in Proxmox zelf proberen voor elkaar te krijgen). Draai hier al bijna 30 jaar een eigen software router, in verschillende opstellingen afhankelijk van de internetaansluiting die ik had/heb (modem in routermode, modem in bridge, direct op de ONT). Voorheen diverse software oplossing gebruikt, waaronder erm windows routing in een grijs verleden. Inmiddels al 12 jaar naar tevredenheid pfSense.
Er is al jaren de mogelijkheid om zelf middels de juiste instellingen van vlan (6) je eigen router te gebruiken op je KPN lijn. Met behulp van de juiste tools kun je bijvoorbeeld ook met Unifi producten de TV doorsturen naar je settop-box:
https://github.com/fabianishere/udm-iptv

En om je het zoeken te besparen, KPN communiceert er ook gewoon over:

https://www.kpn.com/service/eigen-apparatuur

[Reactie gewijzigd door Depress op 24 juni 2026 11:48]

Zelfs dat hele VLAN4 verhaal is bij de KPN TV+ Box (dat Android-kastje) niet meer van toepassing. Alles draait op VLAN6. Dat kan zo'n beetje elke Third Party router ook wel tegenwoordig. Voor betere TV kwaliteit (hogere bitrate) is multicast-ondersteuning wel wenselijk, maar ook met unicast werkt TV van KPN gewoon prima.
Het is niet alleen mogelijk, het is verplicht opgelegd door de ACM om vrije modem/routerkeuze te geven (met wat kanttekeningen).
En met denk aan de unicast support op KPN TV+ settop-boxen hoef je dat stukje van fabianishere niet eens te draaien per se, als je maar een enkele decoder in je netwerk hebt werkt enkel het configureren van VLAN 6 voor WAN op PPPoE super.
Ik draai ook al jaren op V6 icm UniFi. En idd hij stond op de kpn+ kastjes op Unicast omdat zappen via Multicast een groot drama was.. seconden vertraging bij elk kanaal. Half jaar geleden weer op Multi gezet omdat zappen met Unicast wederom erg langzaam ging. Tot mijn verbazing was er geen vertraging meer … geluk of wijsheid 😄
Bridge mode is bij een Box 14 wat minder relevant, aangezien het ding geen DSL-modem heeft.
Dat ligt er maar aan, een apparaat in bridge mode doet niet aan NAT. Het is maar de vraag of dit geldt voor de KPN box. In het verleden stond NAT gewoon aan en kon je dat ook niet uitzetten.

Ik zit nu iets meer dan een jaar bij Ziggo dus wellicht heeft KPN dit inmiddels gewijzigd en kan je NAT uitzetten?
Doordat de Box 14 geen DSL-modem heeft, werkt deze alleen op glasvezelverbindingen. Als je op glas een eigen router wilt gebruiken dan heb je die hele Box niet nodig, maar sluit je je router doorgaans direct aan op de NT/ONT.
Zoals @Nutral al aangeeft, KPN gebruikt nog altijd PPoE. Daarom moet je router wel in staat zijn omm PPoE te ondersteunen. En moet de klant in staat zijn dit zelf in te stellen.

Ziggo biedt wel Bridge mode aan. In de Ziggo app klik je erop en voilà, even later staat het modem in Bridge mode. Geeft de box keurig aan doordat het witte lampje nu een groen lampje is geworden. Een kind kan de was doen.
voor 4gbit heb je een aparte xgs-pon converter en router. Dus als je de box 14 in bridge modus wilt moet je hem er gewoon tussenuit halen en de 10gb rj45 in je eigen router steken. (het enige wat je moet doen is ppoe instellen wat gewoon 3 instelingen zijn, de meeste routers kunnen hier mee overweg.)
Ik maak gewoon gebruik van een UCG-Fiber zonder een KPN modem ertussen, misschien iets voor jou?
Kom je hier niet een heel eind mee door je eigen router als DMZ te configureren en verder alles aan dhcp en dns uit te zetten?
Heb het zo jaren gedraaid voor ik mijn eigen router rechtstreeks aansloot.
Nooit issues gehad met de DMZ modus en gaf altijd de traffic goed 1 op 1 door.
KPN maakt dat helemaal niet lastig. Je kan en mag gewoon eigen apparatuur gebruiken bij KPN. KPN verstrekt zelfs alle gegevens die benodigd zijn voor de instellingen op exotische apparatuur.
Misschien even wat onderzoek doen voordat je echt al 10talle jaren achterhaalde informatie deelt. KPN heeft geen bridge modus nodig omdat er geen modem in zit. Je mag zelfs je eigen NTU ophangen als je het aan durft zie: https://www.kpn.com/service/eigen-apparatuur
Waarom zou je de bridge-modus willen gebruiken?

Even afhankelijk van wat voor type eigen router je hebt kan je vanaf je ONT rechtstreeks met RJ45 in je eigen device inprikken. En met de juiste optic zelfs je ONT geheel vervangen.

Hoef je enkel het juiste WAN-vlan aan te houden en PPPoE in te stellen. TV instellen is wat harig heb ik begrepen, ben ik zelf niet bekend mee.
Zo lastig maken ze dat niet. En er is ook geen bridge modus nodig met een eigen router

[Reactie gewijzigd door haarbal op 24 juni 2026 11:52]

En nog altijd geen bridge modus.

Hopeloos hoe partijen als KPN het klanten lastiger maakt om een eigen router te gebruiken.
ISP's houden zich aan de verplichtingen en richtlijnen van de ACM. Zo moelijk is het niet om een eigen ont te activeren. Verbruikt overigens minder stroom dan een router in bridge...
Ik zou eerder dat ze PPPoE wegdeden. Dat is onnodig, ouderwets, kost rekenkracht (zeker bij gbit snelheden en lage latencies) en geeft gedoe met pakketfragmentering ivm grotere MTU.

Ik snap eigenlijk niet waarom je Bridge mode wou willen. Een extra schakel in de keten, met extra stroomverbruik en extra kans op falen. Gewoon een eigen goede router direct op de NT (Mediaconverter) aansluiten en gaan met de (tegenwoordig, vroeger niet zo) duidelijke KPN instructies.
Foutje van mij, zoals ik hierboven ook gezegd heb. Mijn schoonouders hebben zo'n box met DSL maar dat is een box 12. Met DSL is het ontbreken van bridge gewoon een probleem omdat je dan een DSL modem moet kopen. En als je wat hogere snelheden wilt op DSL, dan loopt dat op qua kosten.
Ik snap niet dat dit geupvote wordt, want slaat volledig de plank mis.
Gewoon eigen router, vergt wat eigen inspanning maar word ook netjes op de KPN website uitgelegd.
En nog altijd geen bridge modus.

Ja, lekker zeg, KPN mag er een rommeltje van maken, want de klant kan het toch zelf oplossen door extra apparatuur te kopen?
Ligt ook aan per persoon en wat je doelen zijn. Ik heb namelijk vanuit de meterkast waar de glasvezelverbinding binnen komt nog een UTP kabel door het huis lopen naar een andere verdieping. Ik vind het dan wel handig dat de KPN Experiabox 12 de WAN, firewall en DHCP regelt. Dan heb ik nog een mesh systeem die is verbonden via die kabel met de Experiabox waarop alle appartementen zijn aangesloten inclusief wifi. TV werkt ook mooi out-of-the-box hiermee en ja toch ook wel een beetje zonde om apparatuur dat jou geleverd wordt niet te gebruiken ;)
Bridge modus is alleen nuttig voor modems met router functie. Je kan de KPN router er gewoon tussenuit halen en je eigen aansluiten op je ONT.

Maar de KPN router is zo slecht nog niet hoor, zeker die bij de 4Gbit abo's wordt geleverd.
Inmiddels heb ik dit al 4 of 5 keer gezegd (Tweakers springen overal als haviken bovenop :P ): het ging hier om een DSL verbinding. Dan moet je dus een DSL modem kopen. Met ethernet kom je niet ver..
Ah, dat was mij niet (glas)helder. Dit artikel gaat dan over 4gbit glasvezel.
"Het bedrijf (...) gaat klanten 'die hinder ondervinden benaderen voor een oplossing'."

Ik maak hieruit op dat er geen mogelijkheid is om terug te gaan naar een oudere firmware. Best slecht eigenlijk, zeker als het wel mogelijk is om te upgraden.

Sowieso snap ik niet waarop KPN haar eigen box blijft inzetten, met alle R&D-kosten die er bij komen kijken. De klant is in feite beta-tester, net als met Box 12.
Er zijn toch zat modemfabrikanten die het echt beter kunnen. XS4All (nota bene van KPN) had bijvoorbeeld de Fritzbox. Daar was en ben ik zo tevreden over dat er nog steeds een Fritz!Box achter mijn KPN glaslijn zit.

[Reactie gewijzigd door Arjan A op 24 juni 2026 11:46]

KPN gebruikt gewoon een whitelabel doos van ZTE toch? Tenminste, dat zijn ze eerder wel altijd geweest. Daar komt dan weer een UI sausje van KPN overheen.

Daarnaast is firmwares upgraden geen makkelijk klusje. Dus stellen dat het 'best wel slecht is' om geen downgrade mogelijkheid te hebben is misschien wel wat kort door de bocht. We hebben geen idee wat er is aangepast in deze versie. Mogelijk willen ze ook weten wat er verkeerd gaat bij deze klanten en benaderen ze deze daarom zelf proactief.
Zo eigen zijn de boxen niet hoor de V10 van ZTE en draaide jaren lang op firmware van ZTE misschien met kpn specifieke tweaks.

Het probleem is tegenwoordig dat ze het allemaal zelf denken te kunnen, met alle gevolgen van dien. Ze proberen nu 4 versies van de box en in ieder geval twee Super Wifi versies allemaal te voorzien van dezelfde software die allemaal met 1 app aangestuurd kunnen worden.

Ik zit nog op de wip over stappen naar een provider die weet wat ze wel en niet zelf moeten doen of een Fritzbox aanschaffen om verlost te zijn van de bagger software die ze zelf leveren.
Ik maak hieruit op dat er geen mogelijkheid is om terug te gaan naar een oudere firmware. Best slecht eigenlijk, zeker als het wel mogelijk is om te upgraden..

Dit komt wel vaker voor. Bij de meeste updates van Synology staat vaak dat downgraden niet mogelijk is. Geen idee waarom niet, waarschijnlijk (te) veel extra werk.
Werk niet bij kpn of synology, maar als je meerdere componenten in je 'upgrade' hebt zitten, dan moet je voor alles dat je upgrade tooling hebben die de forward upgrade kan uitvoeren en weer kan downgraden. Als je dan bijv. scripts hebt die config files aanpassen, dan kan het best lastig worden met name als je opties erbij krijgt, etc.. En je hebt natuurlijk dat je vanaf allerlei versies kan 'afkomen', denk 1.0 -> 1.3 maar ook 1.1c -> 1.30, etc.. Natuurlijk is er een simpele oplossing, namelijk alles te bewaren, maar meeste hardware heeft daar geen capaciteit voor.

En ja het kan natuurlijk altijd, maar men wil misschien liever sneller die updates uitrollen (bijv. i.v.m. security of andere issues, etc.).
Kpn heeft het vooral.complex gemaakt door de V10, v10a, v12, v14, sw1 en sw2 allemaal verschillende apparaten van heel verschillende leeftijden en in ieder geval twee verschillende fabrikanten te voorzien van eigen software. Met daarbij vermoed ik ook nog een hele eigen beheer omgeving waar al deze apparaten mee communiceren en de updates uit ontvangen. Daarnaast zijn alle boxen nu de master in de mesh en moeten dus om kunnen gaan met beide types sw punten.

In plaats van het voor bijvoorbeeld de nieuwste versie box en sw punten het eerst goed te regelen proberen ze een situatie met heel veel variabelen in een keer over te zetten.
Het kan ook zijn dat KPN gaat voor de snelste oplossing. Vervangen van het kastje. Daarna heb je alle tijd om uit te zoeken wat er fout ging.

En een downgrade kan niet altijd. Het kan zijn dat er intern certificaten zijn vervangen. Ook bij pc's komt het voor dat je bij een bepaalde versie ook niet meer terug kunt.
Ik heb dan ook mijn eigen router gebouwd met OpenWRT als OS. Heb ik niet te maken met KPN zijn updates. En je kan gelijk op dns niveau adblockers gebruiken, eigen VPN, etc.
Het is inderdaad erg slecht, maar dat lijkt aan de orde van de dag. Zie Microsoft, Cloudflare, nvidia, etc.
Gelukkig gebruik ik mijn eigen router namelijk een Fritzbox. Je kiest even het profiel KPN en je bent klaar.

Sinds je een eigen modem keuze hebt zou ik daar altijd gebruik van maken. Tenzei de router die je van de verstrekker krijgt gewoon prima is of je er niet zoveel verstand van hebt. 4gbit heb ik ook niet nodig gelukkig . 1 is zat.
Per ongeluk de Ziggo update gepushed?
zou men dit als test gedaan hebben om te zien of klanten een cap op de upload limiet zouden detecteren en nadien weggemoffeld hebben onder het mom van een bug ? Ik vind het maar raar dat er zomaar een cap ineens in de firmware zit die ze waarschijnlijk toch wel moeten getest hebben ?
KPN doet helemaal niets met de lijncapaciteit aan de klantzijde. Je mag eraan hangen wat je wil, de aansluiting gaat er niet sneller of trager door worden.
Ik gebruik een zelf gekochte Fritz-box met Fritz Wifi Extenders, nooit meer problemen gehad. Met de modem van KPN lag om de haverklap de verbinding eruit of wifi werkte niet meer. Moest ik alles weer opnieuw instellen. Ook veranderde het wachtwoord iedere keer naar standaard. Wat een onding was dat. Leek erop of hij in een reset loop zat of zo.
En daarom wil je niet die Box'en van KPN hebben. Er gaat heel vaak wat mis met die firmware updates.

Happy Fritzbox-gebruiker.
Als je Proxmox direct achter de KPN-box zet, is Proxmox gewoon een client achter NAT. Dat werkt prima voor VM’s/containers, maar niet als vervanging van je router. Wil je de KPN-box ertussenuit, dan moet een router/firewall (bijv. OPNsense/OpenWrt als VM of beter bare metal) de WAN-kant doen met VLAN 6 + PPPoE. Let dan vooral op je bootvolgorde: als de Proxmox-host of die VM niet opkomt, ligt je hele netwerk eruit.
Probleem wat ik heb voor PPPoE is dat het snelheden stremt en cpu gebruik naar de maan laat schieten als je +2.5gb snelheden wilt bereiken. Vooral als je een UDM-Pro gebruikt of een andere betaalbare netwerk apparatuur ter vervanging van de geleverde modem.

Ik wou dat KPN nou eenmaal van deze techniek af stapt. Mede op het moment dat hogere snelheden dan 4gb in de etalage komen. Zowel Odido en Delta is het wel mogelijk om 8gbit aan te bieden, en heb zo het vermoede dat PPPoE daar de boosdoener voor is, voor KPN.

[Reactie gewijzigd door Sagitherus op 24 juni 2026 13:29]

de UCG fiber van unify heeft dit probleem niet, en je kan nu ook zelfs een MTU grote van 1500 activeren in de laatste software versie.

CPU is niet het probleem bij dit apparaat, de PPPoE load word hardware matig geadresseerd.
PPPoE kan overigens ook prima hogere snelheden aan dan 4Gb\.
Maar des ondanks hoop ik wel dat ze er vanaf stappen, minder beperkingen qua hardware keuze.
De mtu van 1492 naar 1500 had ik geprobeerd via de ssh in te stellen op sfp-1 poort. Het was mij alleen niet gelukt om het hoger dan 2.5 gbit uit te komen.

De modem staat er voor en de UDM in dmz van de modem. Ga straks bij thuis komst weer tweaken en kijken of mtu naar 1508 zetten gaat helpen

[Reactie gewijzigd door Sagitherus op 24 juni 2026 15:55]

2.5Gb dat is redelijk precies, is dat niet de link snelheid die nu beperkend is van de verbinding zelf?

Aanvullende vraag zodat ik met je mee kan denken, bedoel je met het modem de ONT aan de muur, het glasvezel naar UTP kastje, of de Box 14?
2.5Gb dat is redelijk precies, is dat niet de link snelheid die nu beperkend is van de verbinding zelf?

Aanvullende vraag zodat ik met je mee kan denken, bedoel je met het modem de ONT aan de muur, het glasvezel naar UTP kastje, of de Box 14?
Met de modem bedoel ik box 14. Voor 2.5 Gbit is het veranderd naar 800 down en 2 Gbit up. Nu ben ik het ook een beetje zat aan het worden met getweak aan MTU-zijde. Het lost het probleem niet heel erg op :(
Ik heb de mtu nu wel op 1500 staan, verschil merk je nauwelijks, mis je niet veel aan.

Hardware acceleratie voor pppoe is wel noodzakelijk als je niet de box 14 er tussen had.

Maar met de box 14 heb je een dhcp lease die je krijgt van dat apparaat met de juiste mtu size.

Deze afwijkingen die jij beschrijft zijn moeilijk te verklaren, heb je je bekabeling gecontroleerd?
Ik denk dat hardware-acceleratie nodig is voor PPPoE en dat ontbreekt een beetje op Pro en SE. Vooral dat je niet de enige bent die dat zei.

Aan bekabeling verwacht ik niet dat het een probleem vormt. Gebruik een SFP+ RJ45-module op de UDM WAN-poort, die ik kan omprikken tussen de ONT en box 14. Bij gebruik van de 14 krijg ik in de speedtest van de UDM zelf de volle mep. Haal ik de box er tussen uit met het omzetten naar PPPoE settings op de wan poort haalt het niet meer de volle 4gbit meer

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn