WK 2026: Scoor de beste elektronica deals met ons advies. Scoor jouw winnende opstelling tijdens dit WK!

ASUS stopt Qualcomm Snapdragon X2 Elite-chip voor het eerst in een mini-pc

ASUS toont in Taiwan de allereerste mini-pc met een Qualcomm Snapdragon X2 Elite-chip. Die soc met achttien Arm-cores werd tot nu toe alleen gebruikt in laptops. Hij komt in augustus naar de Benelux, al is de adviesprijs nog niet bekend.

Het gaat om de ASUS Ascent QN10, een klein desktop-pc'tje in een behuizing van 0,7 liter. Aan boord zit de Snapdragon X2 Elite-soc, die beschikt over achttien Arm-cores en een npu van 80Tops. Qualcomm introduceerde die chip vorig jaar al en bracht hem eerder dit jaar daadwerkelijk uit. Tot nu toe was de X2 Elite echter alleen terug te vinden in laptops. Qualcomm zegt daarbij dat deze Ascent QN10 'pas het begin is', wat suggereert dat we later meer van deze Snapdragon-mini-pc's kunnen verwachten.

De Ascent QN10 kan verder geleverd worden met maximaal 32GB Lpddr5x-9600-geheugen. Hij ondersteunt bovendien maximaal 4TB aan ssd-opslag, verdeeld over twee M.2-slots, zo zegt de fabrikant. Het apparaat heeft ook zeven USB-poorten aan boord, waarvan twee USB4-aansluitingen met 40Gbit/s-bandbreedtes. Verder ondersteunt hij HDMI 2.1, 2,5Gbit/s-ethernet, Wi-Fi 7 en Bluetooth 5.4.

ASUS brengt de mini-pc later dit jaar uit. Een woordvoerder van het bedrijf bevestigt dat de release voor Nederland en België op de planning staat voor augustus.

ASUS Ascent QN10ASUS Ascent QN10ASUS Ascent QN10

Foto's: Tweakers

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

02-06-2026 • 09:52

4

Reacties (4)

Sorteer op:

Weergave:

Wat zou de use case hiervoor met name zijn; een mini servertje voor thuisgebruik?
Compacte desktop pc voor office gebruik, meer dan prima voor mijn ouders bijvoorbeeld, heb daar nu een pn-51 staan.

Stroomverbruik is behoorlijk wat lager dan een normale desktop namelijk.
Gezien de tot nu toe gebrekkige tot onbestaande ondersteuning voor Linux op deze chips, denk ik niet dat daar momenteel een grote markt voor is. Ik gok dat mensen die dit kopen hem gewoon als kleine desktop gaan gebruiken.
De x2 elite is een van de snelste processoren die je op dit moment kunt kopen. Dus een compacte PC met heel goede performance. Alleen voor gaming is het niet echt performant of compatible.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn