Micron stopt met submerk Crucial voor consumentenproducten

Micron stopt met Crucial, het submerk waaronder het bedrijf consumentenproducten op de markt brengt. De fabrikant stopt per direct met de verkoop van Crucial-producten aan externe verkopers, maar blijft deze wel tot februari 2026 leveren via zijn eigen kanalen.

Het bedrijf zal tijdens deze overgang naar eigen zeggen 'nauw samenwerken met partners en klanten' en blijft ondersteuning en garantie bieden voor Crucial-producten. Micron blijft wel doorgaan met het verkopen van zakelijke producten onder het Micron-merk.

Sumit Sadana, de chief business officer van Micron, zegt dat de door AI aangedreven groei in het datacentersegment de voornaamste reden voor het bedrijf is om te stoppen met Crucial-producten: "Micron heeft de moeilijke beslissing genomen om de consumentenactiviteiten van Crucial te beëindigen om de levering en ondersteuning voor onze grotere, strategische klanten in snelgroeiende segmenten te verbeteren." Micron bracht onder de naam Crucial vooral werkgeheugen en ssd's uit. Eerder dit jaar gaf Tweakers een Great Value-award aan de 2TB-uitvoering van de Crucial P310-ssd.

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

03-12-2025 • 19:28

135

Submitter: Scribe

Reacties (135)

Sorteer op:

Weergave:

Als dit zo doorgaat, komen er nog wetten om RAM-fabrikanten te dwingen om RAM te fabriceren voor andere zaken dan enkel AI-datacenters. Dit raakt alles. Niet alleen PCs en laptops hebben RAM nodig, maar ook mobiele telefoons, digitale camera's, kassa's, auto's, drones, tanks, energiecentrales, etc etc. Er zullen honderdduizenden bedrijven wereldwijd zijn waar de productie zal stokken als ze geen RAM meer kunnen bemachtigen.

Het kan toch niet dat deze AI-bouwhype ergens in 2026 de industrie wereldwijs stillegt omdat geen RAM-producent meer gewone RAM-chips wil produceren omdat ze veel meer kunnen verdienen met RAM voor AI-datacenters?

[Reactie gewijzigd door ymmv op 3 december 2025 20:05]

Dit gaat alleen over RAM aan consumenten. Daar droogt het aanbod dus op. De rest is allemaal zakelijke markt, daar blijft alles hetzelfde (behalve de prijs dus).

Het worden gewoon een paar magere jaren voor de DIY mensen zoals wij hier.
Niet alleen DIY hoor. Telefoons, laptops gameconsoles gaan allemaal megaduur worden. Alleen omdat wat big tech bedrijven haantje de voorste willen zijn.
Ach, even wachten totdat de bubbel ontploft
Haha als iedereen praat over een bubbel en er gebeurt niks is er geen bubbel. Welke bubbel? Google gaat gewoon door. Maakt geen verlies. En gaat gewoon door.
Kleine disclaimer vooraf: Hieronder is gewoon mijn mening over de desbetreffende kwestie en het is ook vooral emotioneel en met een ondertoon van irritatie & boosheid omdat ik het te bizar vind dat bedrijven hier tot nu toe mee wegkomen.

Het is gewoon een bubbel, er wordt over AI gesproken terwijl we daar waarschijnlijk pas over 20 á 30 jaar zijn, omdat een artificiële intelligentie ook een bewustzijn moet hebben. Wat alle bedrijven nu hebben, zijn taalmodellen die al 10+ jaar bestaan, maar er is nu gewoon één bedrijf geweest dat opeens dacht: ‘Weet je wat? Laten we wat meer GPU's gebruiken en laks hebben aan alle wettelijke regels in ieder land op aarde m.b.t. privacy, eigendomsrecht, portretrecht, licenties (boeken, films, series, filmpjes, muziek, afbeeldingen, noem het maar op) om een zo "slim" mogelijk model te hebben dat veel kan beantwoorden.

Dat landen of organisaties al die bedrijven niet voor triljarden hebben aangeklaagd (het is wel alle kennis van de wereld wat ze letterlijk hebben gestolen en toegeëigend) vind ik ook bizar, maar het is maar wachten totdat nagenoeg al die bedrijven ten onder gaan als de hype klaar is en de topmensen in gevangenissen zitten wegen milieudelicten en de grootste roof ooit in de geschiedenis. 
Het stomste vind ik persoonlijk dat de AI bedrijven zelf meedoen met de bangmakerij van AGI, terwijl ze de problemen van AI die er momenteel al veelvoudig zijn gewoon negeren!

AI als tool om grootschalig misinformatie te verspreiden over [kies je markt]? Prima

Democratische processen te verstoren? Prima

Als reden om overal maar datacenters uit de grond te trekken, met alle gevolgen voor het klimaat? Bouw er lekker nog een paar...

De AGI bangmakerij stut de bubbel terwijl ze ongestraft alles verzieken
Het is een bewuste strategie. Vertel mensen dat ze zich zorgen moeten maken over mogelijke schadelijke effecten in de toekomst zodat de concrete schadelijke effecten van nu ondergesneeuwd raken.
Ik ook maar een disclaimer, namelijk heel erg off-topic: het is een aanname van bepaalde wetenschappers dat bewustzijn een product is van onze hersenen wat je op vergelijkbare wijze zou kunnen genereren met computers. Er zijn echter ook wetenschappers die (mede op basis van kwantum phisica) denken dat onze hersenen ontvangers zijn voor bewustzijn.

Ik ben dan ook wel benieuwd wat maakt dat wel wellicht over 20 of 30 jaar wel kunnen spreken van kunstmatig bewustzijn. Want wat bewustzijn werkelijk is, dat weet de wetenschap dus helemaal niet.
Wanneer gaat BREIN een aanklacht indienen tegen OpenAI en Co.? OpenAI en de rest zijn in Nederland operationeel en gebruiken media van Nederlandse bodem. Of blijft BREIN enkel een paar websites en uploaders sommeren en de grootte jongens komen er zoals altijd weer mee weg?
OpenAI en co opereren niet vanuit Nederland. Het enige wat brein heel erg misschien voor elkaar kan krijgen is een nieuwe piratebay situatie die chatgpt blokkeert via ISP's, maar daar houdt het ook op met wat ze kunnen doen.
Ik heb eens gelezen, dat het niet uitmaakt of een bedrijf een vestiging in Nederland heeft of niet. Als het actief in een land optreed, klanten laat registreren, voor (digitale) goederen laat betalen en daarnaast (actief) klanten werft, dan moeten ze wel degelijk aan de landelijke wetgeving voldoen. Daarnaast is de website en de gebruikersvoorwaarden etc. in het Nederlands, wat in het totaal plaatje het verschil kan maken of het nu wel of niet eronder valt.

Belastingplicht: Als een bedrijf goederen of diensten levert in Nederland, is het in principe belastingplichtig voor de btw, ook als het geen vestiging in Nederland heeft. Dit geldt voor zowel fysieke als digitale diensten. De Belastingdienst beschouwt zo’n partij als een “buitenlandse ondernemer” en legt administratieve verplichtingen op, zoals btw-aangifte en registratie bij de Belastingdienst.
Consumentenbescherming en AVG: Zodra een bedrijf zich richt op Nederlandse consumenten (bijvoorbeeld door een Nederlandstalige website en klantenregistratie), moet het voldoen aan Europese regels zoals het verbod op geoblocking en de AVG. Deze regels gelden ongeacht de fysieke locatie van het bedrijf.
Algemene voorwaarden en productveiligheid: Webshops die producten aanbieden in Nederland moeten voldoen aan nationale eisen voor productveiligheid en duidelijke algemene voorwaarden.
Je hebt financiële bubbels en technische bubbels. Voor de technische bubbel... Die bestaat niet. De geest is uit de fles. Wat er is zal alleen erger worden. Daar moet de wereld zich op aanpassen.

Qua financiële bubbel... Alleen OpenAI heeft last daar van en misschien Anthropic. Maar uiteindelijk, dit is wat ik een beetje voorspel zal OpenAI opgeslokt worden door Microsoft. En Anthropics door Amazon.

Google heeft ALLES zelf in de hand en maakt geen verlies dus geen financiële bubbel. Mensen blijven hun diensten gebruiken. De geest is uit de fles. Mensen stoppen niet met gebruiken van googles AI. Google heeft ook de meest efficiënte stack dus intelligence per watt. En ze beheren de gehele stack van data tot aan technologie tot aan de chips zelf die ze zelf maken. Tot aan de gehele data centers. Totale verticale integratie.

En dat van Google is een feit geen mening.

OpenAI is gewoon slecht. Ze zijn niet de beste, verliezen mensen die weg gaan. Maken verlies. En hebben geen andere inkomsten. Ze zullen worden opgeslokt. Ik denk door Microsoft.

[Reactie gewijzigd door Immutable op 5 december 2025 07:58]

Haha als iedereen praat over een bubbel en er gebeurt niks is er geen bubbel. Welke bubbel? Google gaat gewoon door. Maakt geen verlies. En gaat gewoon door.
Een bubbel ontstaat ook omdat aanbieders en afnemers kruislings in alles en iedereen investeren. Dondert er eentje om, dan dondert alles als een kaarthuis in elkaar.

Laat de huidige investeringsloop nou heel erg lijken op wat we bij eerdere bubbles zagen?

Betekend dat dat ze allemaal omklappen? Nee. Gaat de beurswaarde onderuit? Ja. Gaat er een financieele crisis ontstaan? Ook ja. (meer in Amerika dan hier, waarschijnlijk, wij hebben strenge regels door de laatste keer dat de amerikanen weer een crisis veroorzaakten)
Leuk dat je het over verlies hebt want notabene het bedrijf dat de hele AI-hype ontketende, OpenAI, heeft niks anders nog gedaan dan verlies draaien. Ik zet mijn vraagtekens bij of dat eeuwig goed blijft gaan.
En die hebben met dat verlies beloofd om 50% van alle ram op te kopen. Waardoor deze "tekorten" zijn ontstaan.
Er is gerede kans dat het zal gaan zoals bij Amazon, dat het tig jaar duurt, maar op een gegeven moment zijn alle concurrenten gedecimeerd en kun je praktisch vragen wat je wil.
Nee. Google is uiteindelijk de winnaar. Die hebben de mensen de technologie. Het grote geld. De data en maken, bouwen en beheren hun eigen hardware en server parken. En hebben geen verlies. Maar gewoon pure winst.


OpenAI kan wel gaan klappen. Maar Google niet.

Daarnaast is OpenAI zwaar aan het achter lopen op zowel Google als Anthropic. Daarnaast kan Google alles op kopen als ze willen en Google is niet afhankelijk van Nvidia..

Google doet een Teslatje. Namelijk totale verticale integratie van begin tot eind. Geen enkel ander LLM bedrijf doet dat. Uiteindelijk gaat de rest het verliezen en gaat Google met alle klandizie er vandoor. Zelfs Apple is al gezwicht voor Google.

[Reactie gewijzigd door Immutable op 5 december 2025 07:52]

Dat is ook wat mijn stelling niet uitsluit he. Waar ik op doelde is dat het kan gaan zoals bij een Amazon: eerst decennialang verlies draaien maar dan ineens als alle concurrentie verdwenen is, schuift alles in één keer op naar het bedrijf met de diepste zakken.

Een partij zoals Google is zeker één van de kanshebbers, maar ze hoeven maar 1x een flink Nokia-moment te beleven en het is foetsie. Dat is ook geen onrealistisch scenario: het hele social mediaverhaal is praktisch aan hun voorbijgegaan, ondanks hun verwoede pogingen er een graantje van mee te pikken.
Ik weet niet welk Nokia moment Google zou moeten hebben. Tot nu toe maakt Google continu de betere keuzes. Ze zijn wel vaak te laat met de nieuwste snufjes. Maar komen daarna hard terug.
Zie ook Nano Banana Pro welke echt GIGANTISCH veel beter is als de competitie. En Gemini 3.0 is OpenAI ver voorbij. Nou moet ik zeggen dat ik Opus 3.5 en de geniale tooling (Waar Google nu probeert op in te halen) nu nog wel bruikbaarder vind. Maar ik gebruik beide voor verschillende doelen.

Maar als je puur kijkt naar momentum? Google is de finale winnaar. Zonder financieel verlies.

Google heeft bedrijven opgekocht om tooling te gaan ontwikkelen. Google heeft op dit moment de grootste momentum. En meeste geld, en kan allemaal mensen bij andere bedrijven wegkopen.
En ze maken continu meer winst. En hebben de laagste inference kosten, want inference op Nvidia GPU's is duur...

Terwijl OpenAI mensen aan het verliezen is, enorme verliezen maakt. Verkeerde hardware heeft, en hun modellen achter beginnen te raken op zowel Antropic als Google.

Ik zie geen bubbel. Ik zie wel dat OpenAI gewoon de verliezer zal worden. En opgekocht zal worden.

[Reactie gewijzigd door Immutable op 5 december 2025 09:32]

Ik weet niet welk Nokia moment Google zou moeten hebben.
Dat is niet wat ik zei. Ik zei, dat indien een bedrijf een Nokia-moment beleeft, het snel voorbij kan zijn. Het voorbeeld dat jij aanhaalt van OpenAI is wellicht een goede kandidaat. Eerst de gedoodverfde winnaar op alle fronten en over drie jaar is er misschien wel niets meer van terug te vinden, wie weet.

Zeker met de multi-miljarden-investeringen die er nu gedaan worden, is het zeker de wet van de grote aantallen die hier geldt.
Ja dat is precies iets waar ik me zorgen over maak. Er gaat nu zoveel geld in om dat heel Nederland er jaren van zou kunnen leven. Als dat ineens klapt hebben we weer hetzelfde als 2007. Dat soort schokken doen veel kwaad.

En die fabrieken zijn ook niet zomaar weer terug gebouwd. Die beslissing van micron hier om crucial stop te zetten is ook niet zomaar over. En zij zullen niet de enige zijn.

Bovendien moet al dat verlies dan goedgemaakt worden op de een of andere manier. Die beleggingsfondsen gaan niet zeggen van 'Oeps verkeerd gegokt, jammer dan, miljarden weg'. Nee die gaan dan afbraak plegen op hun andere holdings. Uiteindelijk draait de consument er weer voor op zoals altijd.

Maar ik denk dat het onvermijdelijk is ja. Ja, AI gaat de wereld veranderen maar niet op de schaal binnen de tijdspanne die de investeerders verwachten. Er is heel veel gevallen lucht bij. Dat kwartje gaat vroeg of laat vallen.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 4 december 2025 03:23]

Dan ontploft die bubbel en kunnen we als nog geen RAM betalen omdat dat de wereldwijde economie instort.
Voor hetzelfde geld moeten we daar 10/20 jaar op wachten.
Denk dat dit een stuk langer doorgaat dan je Crypto craze en of NFT Fab.
Alleen DIY? Alle externe ssd's, usb-sticks etc zullen hier ook last van gaan krijgen.
Zo lees ik het ook. Jammer want ik heb altijd veel plezier gehad van hun ssd’s. Nooit problemen mee gehad.
Er stond deze week anders nog een bericht op Tweakers dat Samsungs smartphone tak geen jaarcontract kon krijgen voor geheugenchips bij Samsungs geheugen tak. Dat kan inderdaad alleen de prijs beinvloeden, maar het kan dus ook gewoon zijn dat daar op een gegeven moment geen chips meer te krijgen zijn behalve voor absurde prijzen waardoor ze de telefoons ook niet meer verkocht krijgen.
Het enige effect is dat de RAM-prijzen hoger worden, en we dus ofwel veel meer betalen voor onze computer, of we met minder RAM genoegen moeten nemen. Nou stam ik nog uit de tijd dat 4 MB genoeg was, en denk ik dat als we een tikje beter optimaliseren (MS Teams I'm looking at you!) we met veel minder toe kunnen... Ik maak me nog geen zorgen in elk geval.

De RAM-fabrikanten verkopen gewoon voor de hoogst mogelijke prijs, en of die betaald wordt door AI-fanatici, bedrijven of hobbyisten zal ze volkomen worst zijn. Daarnaast geldt er in de RAM-wereld een varkenscyclus, het opschalen gaat traag, en de vraag varieert nogal, dus opeens knallen prijzen omhoog (nu), of vallen ze hard, en is er geen droog brood te verdienen (paar jaar terug).
Het enige effect is dat de RAM-prijzen hoger worden, en we dus ofwel veel meer betalen voor onze computer, of we met minder RAM genoegen moeten nemen.
Kun je de chiptekorten van een paar jaar terug nog herinneren? Dit gaat min of meer hetzelfde tot gevolg hebben.

Dat AI nu ineens de bulk van het RAM gaat gebruiken betekend dat er minder overblijft voor al het andere. Hoge prijs of niet, er is simpelweg niet genoeg RAM voor alles want de RAM fabrikanten weigeren productie te verhogen. Dus we gaan de situatie in dat alles een groot tekort aan RAM gaat ervaren. Productie en dus aanbod neemt af, prijzen gaan omhoog.
Productie en dus aanbod neemt af, prijzen gaan omhoog.
Nee, productie kan de vraag niet volgen en daarom gaat de prijs omhoog. Uiteindelijk zijn het wel de consumenten die meer zullen uitgeven en het geld dus nog meer geconcentreerd zal worden aan de top. Die top heeft dan ook nog eens een grotere invloed op de machtigste positie ter wereld dan diens kiezers en dus zal de situatie de komende jaren niet snel veranderen.
Dat is heel wat anders dan wat ik heb gelezen.
"Rather than rapidly expanding facilities, we will pursue a strategy of maintaining long-term profitability," a Samsung rep said during a recent investor relations call (via Tech Insight), adding, "we will minimize the risk of oversupply through a capital expenditure (CAPEX) strategy that balances customer demand and pricing."
Fabrikanten zoals Samsung kunnen makkelijk meer produceren, maar dan lopen ze het risico van overproductie. Dat is in afgelopen jaren bijvoorbeeld gebeurd, toen COVID-19 voor een grote spike zorgde. Nadat die crisis nagenoeg voorbij was, zaten fabrikanten met teveel voorraad. GN heeft er een goede video over gemaakt.
Misschien een mooie kans voor een nieuwe speler op de markt als ze dat gat open laten?
De pest is alleen dat als je je eigen fab wil opzetten hier wel wat tijd overheen gaat. Als we uitgaan van een ~5% marktaandeel van het PC gaming segment ben je zo'n 3-5 jaar kwijt in het meest gunstige geval. Dus denk aan vlotte vergunningen, maximale subsidies, gunstige levertijden semiconductor productieapparatuur, werven van de juiste mensen, snelle bouw van de fab, produceren in volume en vervolgens wereldwijde distributiekanalen. Al dat en aannemende dat je geen productieproblemen hebt, 3-5 jaar en zo'n 10-15 miljard Euro investering.

Als het beetje tegen zit 5-8 jaar of langer (Micron en Samsung hebben voor recente fabs al gezegd zo'n 4-7 jaar nodig te hebben om op volumeproductie te zitten).
Totdat je je realiseert dat bv een Nvidia 80-90% jaarcapaciteit hebben ingekocht bij bv Samsung.
Er is een beperkte hoeveelheid aan waferproductie ook, dat ook geleverd wordt aan de hoogste bieder.

Dus tja, er zijn wel wat hordes nog te nemen..
Dat is niet wat in jouw quote staat. Daar staat dat ze niet snel hun faciliteiten gaan uitbreiden. Dus ze kunnen niet makkelijk meer produceren, ze zouden vele miljarden in extra fabs kunnen stoppen, en daar zijn ze voorzichtig mee.
Daar staat dat ze niet snel hun faciliteiten gaan uitbreiden
Dat gaan ze niet doen, maar dat kunnen ze wel (zie de enorme boost in voorraad tijdens/na COVID ter illustratie). Niet willen uitbreiden is geen excuus om iets niet te kunnen. Het is sowieso niet bekend in hoeverre zo'n uitbreiding nodig is voor meer productie. Kan best een gevalletje deflection zijn.

[Reactie gewijzigd door Daraxo op 4 december 2025 20:11]

Natuurlijk kunnen ze het. Er is geen fundamentele reden waarom ze niet meer fabs kunnen neerzetten. Maar die zijn pas klaar over jaren, kosten vele miljarden, en als ze dan niet nodig zijn is het nogal een grote uitgavepost geweest.

En het is heel erg onwaarschijnlijk dat ze de miljarden die ze nu in hun fabs hebben gestoken niet gebruiken voor maximale productie, gezien alles wordt opgekocht wat ze kunnen produceren.
[...]

Kun je de chiptekorten van een paar jaar terug nog herinneren? Dit gaat min of meer hetzelfde tot gevolg hebben.
Dat kwam meer door covid-19, en de logistieke problemen die daardoor ontstonden. Nu krijg je een heel ander effect.
[...]


Dat kwam meer door covid-19, en de logistieke problemen die daardoor ontstonden. Nu krijg je een heel ander effect.
Hoe dat zo? Als je geen RAM voor je producten kunt kopen maakt het toch niet uit of dat komt door de AI bubble of door Covid? Het resultaat is dat je je product niet kunt maken. Alles met RAM erin gaat hier last van krijgen net zoals dat tijdens Covid alles wat chips nodig had te maken had met tekorten.
Nou stam ik nog uit de tijd dat 4 MB genoeg was,
Vroeger was 640 KB genoeg.. :D
Mijn amstrad pc had 512kB. Ik werd altijd uitgelachen door mijn c64 en later amiga vriendjes. Maar ik had gelijk een zwak voor de openheid van pc computing. Wil je cp/m? Kan! Dos? Kan ook. Pc dos? Geen probleem. Gem? Of toch Windows? Of..
Oeh, mijn eerste PC was ook een Amstrad Mega PC, met geïntegreerde Sega MegaDrive!

Die kwam met 1MB RAM, en later hebben we 'm geüpgraded naar 4MB, omdat Mortal Kombat dat nodig had. Ik geloof dat er destijds een fabriek was afgefikt, dus toen was de RAM ook verschrikkelijk duur: 500 gulden, ofzo!

[Reactie gewijzigd door Dan0sz op 4 december 2025 07:23]

Nou het was niet genoeg, we wisten gewoon niet beter ;)
64k ram, 38911 basic bytes free…?
aaah de goede oude Comodore 64. Ik ben daar ook mee begonnen :D
Dat zal niet gebeuren lijkt mij, want als er niet genoeg consumenten producten op de markt komen om de AI gedreven oplossingen in die datacenters te gebruiken, heb je er ook niet veel aan om daar in te investeren.

Ga er vanuit dat de marktwerking dan wel zijn ding doet en er weer een andere speler in dat gat springt.
Ja, net zoals bij GPUs.

Die zijn ook stukken goedkoper geworden nu de mining hype over is.

Toch?
Toen waren ze niet eens verkrijgbaar... Nee dit met ram en chips is veel lelijker imho
Of er komt een hele refurb markt, de grote bedrijven moeten er toch ook weer van af
Of er komt een hele refurb markt, de grote bedrijven moeten er toch ook weer van af
Maar ik dump m'n geheugenbankjes doorgaans als ze ECC errors gaan geven. Dat wil je daarna echt niet meer gaan gebruiken, die dingen zijn gewoon rot.

En na 5 jaar (of meer) stampen zal de levensduur ook niet meer je van het zijn. Ik ben bang dat die dingen echt niet naar de consumenten wereld voor DYI gaan doorvloeien.
bij de hele grote gaat het toch vaak meer om hoeveel kan ik een een rack stoppen en stroomverbruik, dat is over 5 jaar toch weer anders
Dit heeft alles te maken met het zelf de broek ophouden. Vrije markt is leuk, tot dat je kern infrastructuur op de tocht staat. Dan wil je gewoon zaken gereguleerd hebben. Nu zien we dat de markt voor computercomponenten op z’n kop staat door AI. Micron moet gewoon meegaan in deze marktontwikkeling, anders wordt de raad van bestuur weg gestuurd omdat men inkomsten laat liggen.

We moeten bedrijven helemaal niet vragen om bepaalde sectoren te laten liggen omdat bedrijven (en hun sectoren) zichzelf niet reguleren. De winst/aandeelhouder regeert, punt. Een bedrijf kan daarnaast nog wat unique selling points hebben, maar bepaalde producten bewust niet sellen als USP hanteren lijkt me ook niet handig - zo werkt de (genadeloze) markt niet.

overheden (lees: de EU) moet duidelijke afspraken (verdeelsleutels?) maken over de beschikbaarheid van componenten voor consumenten, bedrijven en overheden. Die laatste twee kunnen gezamenlijk groot inkopen, de consument niet. De logheid van overheden kan soms het effect hebben van een (wenselijk) contra gewicht. Alleen ben ik bang dat in dit verhaal de koek op is wanneer de EU de ernst inziet van de situatie. Het is makkelijk hopen dat de AI bubbel barst, maar tot die tijd zul je toch iets moeten doen.
Dit heeft alles te maken met het zelf de broek ophouden. Vrije markt is leuk, tot dat je kern infrastructuur op de tocht staat. Dan wil je gewoon zaken gereguleerd hebben. Nu zien we dat de markt voor computercomponenten op z’n kop staat door AI. Micron moet gewoon meegaan in deze marktontwikkeling, anders wordt de raad van bestuur weg gestuurd omdat men inkomsten laat liggen.

We moeten bedrijven helemaal niet vragen om bepaalde sectoren te laten liggen omdat bedrijven (en hun sectoren) zichzelf niet reguleren. De winst/aandeelhouder regeert, punt. Een bedrijf kan daarnaast nog wat unique selling points hebben, maar bepaalde producten bewust niet sellen als USP hanteren lijkt me ook niet handig - zo werkt de (genadeloze) markt niet.

overheden (lees: de EU) moet duidelijke afspraken (verdeelsleutels?) maken over de beschikbaarheid van componenten voor consumenten, bedrijven en overheden. Die laatste twee kunnen gezamenlijk groot inkopen, de consument niet. De logheid van overheden kan soms het effect hebben van een (wenselijk) contra gewicht. Alleen ben ik bang dat in dit verhaal de koek op is wanneer de EU de ernst inziet van de situatie. Het is makkelijk hopen dat de AI bubbel barst, maar tot die tijd zul je toch iets moeten doen.
Verdeelsleutel voor ram geheugen en SSD's. Hoe zie je dit voor je? Dat kan toch niet anders dan misbruik opleveren. Hoe ga je een buitenlandse producent überhaupt verplichten om daar aan mee te werken.

Het enige haalbare is hetgeen de VS momenteel doen, geld neerleggen om producerende bedrijven binnen te halen. TSMC bouwt nu voor 65 miljard aan fabrieken in Phoenix.
Het enige haalbare is hetgeen de VS momenteel doen, geld neerleggen om producerende bedrijven binnen te halen. TSMC bouwt nu voor 65 miljard aan fabrieken in Phoenix.
Dat kun je soms doen. Maar soms ook niet. Die monster FAB's van TSCM hebben extreme hoeveelheden nodig aan ultra-schoon water (wordt opgepompt) en stroom.
Dat kan in Taiwan. Dat kan in China. Dat kan in de VS. Dat kan in Abu Dhabi (iig serieuze plannen ervoor). Maar enkel in Europa zou dat niet kunnen? Of zijn dat keuzes die we maken?
ja, want die landen ( mogelijk met uitzondering van Taiwan, ik weet het domweg niet ) nemen ze het niet nauw met dingen als millieu.

Als je je waterbronnen opmaakt, heb je ze niet meer. Wat gaat je bevolking drinken? Leuk dat je ee FAB hebt, maar wat heb je daar dan aan? Met name China en de USA zijn tot op het extreme kortzichtig, en bedrijven eigenen zich werkelijk alles toe. Ik ken plaatsen in de USA die hebben moeten procederen om te voorkomen dat Nestle al hun water zou jatten. Dat is hier ondenkbaar.
Hoe lang duurt een zwangerschap van een RAM chip? Even geduld hebben dus.

In de podcast kwam de varkenscyclus ook al voorbij dus het is een kwestie van doorbijten en wachten tot er weer genoeg fabrikanten zijn die RAM maken of totdat de AI bubbel barst.

(of beide en in dat geval zal RAM bijna gratis zijn :+ )
Debk dat grote probleem juist is dat geheugen markt uit te veel man bestaat.
Als je 99% van je spullen naar zakelijke markt gaat en de ene % gaat naar markt met 50 partners die ook andere chips in kunnen kopen. Dan ga je zelf bedenken waarom die ene procent nog en niet volledig op de markt duiken die juist geld oplevert.

Andere kant beter teveel concurrentie. Beste blijft over.

Windiws moest ook verplicht open staan om andere programmas te installeren dan hun eigen bloatware.
Laatst nieuwe windows geinstalleerd, tot me schrik geen vraag of ik chrome of dergelijk wil installeren. Of is de verplichting verdwenen
Daar is volgens mij de N versie van Windows voor gekomen gerelateerd aan media features, je hebt dus keuze
Als ik google moet geloven, is dat al zo.
N versie wordt verplicht door de eu dat je alleen deze kan kopen.
Dit is alleen dat er geen media bloatware bij zit.
Dus geen myziek/video player. De,e kun je lis naderhand instellen.

Kennelijk browserkeuze verplichting is verdwenen.
Voor mij niet eeg kan zo installeren. Masr toch met de eu regels had ik juist wel verwacht de bekende vraag welje browser je zsl willen gebruiken
Je krijgt nu geen menuutje meer maar je kan in je Standaard Apps instelling een andere browser kiezen.
Volgend jaar begint wss de allergrootste financiele crisis ooit, gestart door klappen vd AI bubbel. Daarna kan je weer ff normale prijs ram kopen.
Het boezemt mij wel wat angst in. Nu is het helaas 'normaal' dat de een na de ander failliet gaat of elders wegen opzoekt die wel lucratief zijn.

Vanochtend op mijn Phone pikte ik iets op dat de volgende stap na W11 een NPU verplicht. Dit heeft te maken met de niet te stillen honger welke AI heet.

Trek het door naar RAM geheugen en heel simpel genomen is dat geheugen voor consumentendevices wel moet blijven komen want voor wie is die AI? Ook voor consumenten want die zijn in de verre meerderheid, dus ik denk dat het wel los zal lopen, maar ergens kriebelt het wel.

Ik ben zelf ondernemer en we zitten op een punt waarop ik niet ver vooruit meer kan kijken. Dit was een tijdje geleden geen punt, maar nu wel. Dit wil zeggen dat het een zorgwekkende situatie is.
Crucial is een van de weinige betrouwbare leveranciers van standaard JEDEC/SPD DIMM geheugen. Als alle geheugen voor consumenten gaming geheugen wordt met het hogere verbruik en inherente onstabiliteit en kwaliteit (hogere spanning nodig dan JEDEC standaard voorschrijft), dan is dat een enorme achteruitgang voor mensen die een zuinige thuisserver willen of mensen die een gewone office desktop willen.

Er was recent al een introductie van "Crucial Pro" geheugen, wat helemaal niet professioneel maar gaming geheugen is.

De markt voor JEDEC geheugen zal wel blijven, want A-merken als HP, Dell, Lenovo kopen zulke DIMM's in massa, maar die zijn vaak niet bereikbaar voor consumenten.
Je hebt Kingston en Lexar nog met normale setjes, en mogelijk dat Micron zelf nog iets vergelijkbaars als de Pro serie op de markt gaat brengen onder eigen naam. Het zal toch niet verliesmakend zijn?

De huidige prijsexplosie maakt het wel erg onzeker, dus als Crucial als merk geen grote wint binnenhaalde snap ik wel.
Persoonlijk een zeer slechte ervaring met Kingston geheugen.

Twee keer gehad en twee keer instabiel.
En als de AI markt straks instort komen ze zeker weer terug. Laat wel mooi zien dat ze er niet voor de particulieren/gamers zijn.
Als de AI-markt instort, stort de beurs in en crasht de economie als er in een paar dagen tijd biljoenen dollars verdampen. Al die RAM-producenten blijven dan zitten met een oceaan vol met RAM-chips voor AI-datacenters, moeten helemaal van nul af beginnen terwijl net wereldwijde economische crisis begint ...
Als de AI-markt instort, stort de beurs in en crasht de economie als er in een paar dagen tijd biljoenen dollars verdampen.
Weet ik niet. We hebben het allemaal openlijk over een bubbel waar iedereen van verwacht dat ie een keer gaat barsten. Verstandige beleggers zien dit toch echt wel als een reden om een defensievere positie te kiezen. En als iedereen de klap verwacht (zelfs incalculeert) dan krijg je meestal niet zulke heftige tafferelen.
Beleggers zijn niet verstandig, dat is toch wel duidelijk geworden tot de laatste hypes? Ze willen allemaal in 1 jaar hun inleg vertienvoudigen en als dat niet lukt dan is het een flop. Door dat hijgerige gedrag zit de wereld steeds met enorme crises. Dit systeem kan zo niet meer. Het is ook heel slecht voor de planeet en de gewone burger.
Ben jij gestopt met huizen kopen? Of mazzel gehad met lage prijzen? Je eigen huis voor lief prijsje ver onder marktwaarde weg gedaan aan jong gezin of iemand die pech heeft gehad in het leven? Respect zo ja, anders niet zo maar anderen wijzen.
Ik beleg niks, ik heb niet eens een eigen huis.

Maar mijn kritiek was niet zozeer gericht op de kleine man die een paar duizend belegt, maar de grote die het met miljoenen/miljarden doen Die zijn degenen die dit soort bubbels blazen en laten klappen. De kleine man heeft daar het vermogen niet voor.

Ik zie vooral een desinteresse van beleggers in goede en duurzame lange-termijn investeringen. Al het geld gaat naar hoge risico zooi waarvan ze hopen snel superrijk te worden. Dat soort gedrag holt de hele maatschappij uit en destabiliseert het. Dat zorgt weer voor onvrede (ook omdat de gewone man altijd aan het kortste eind trekt) en daardoor komt extreem-rechts zo op omdat die inspelen op de woede. Meestal door de schuld te geven aan de verkeerde (migranten) in plaats van het grote geld dat ze zelf stuurt.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 4 december 2025 10:58]

Laat maar komen. Het wordt tijd dat de markten hergevalueerd worden. De hele beurs draait nu op een aantal AI gerelateerde bedrijven en het lijkt al jaren geweldig te gaan, terwijl de gewone burger er zo goed als geen voordeel van merkt, zijn leven elk jaar duurder ziet worden en geld minder waard.
Wanneer? Ik hoor al een jaar dat de ai markt instort, maar ik blijf berichten lezen dat bedrijven nog meer geld in ai gaan pompen.
Ooit van een bubbel gehoord? Eerst er véél geld in pompen totdat het klapt. En dat het gaat klappen is gewoon afwachten. Het is niet of het gaat klappen maar wanneer. Het kan nog jaren duren, maar het kan ook zo voorbij zijn.
Er wordt gewoon bij lange na niet genoeg geld mee verdiend door de AI bedrijven en bedrijven die het in hun producten opnemen. Zover ik weet maken eigenlijk alleen hardware fabrikanten en data centers echt winst door ai. Openai verdampt echt miljarden op het moment. De vraag voor mij is dus vooral wanneer, niet of, dat soort partijen klappen.

https://www.techspot.com/...rs-through-2030-hsbc.html
OpenAI wilt de race ook winnen met too important to fill. En hebben al hardop gezegt dat ze verwachten dat de overheid het gigantische gat opvult.
Een government bailout betekent voor mij al dat de markt dan geklapt is. Zon grote investering daar gaat de overheid ook veel voor terug vragen natuurlijk, als ze het al doen.
Ik vraag mij af of KI echt de enige reden is, er is het afgelopen jaar namelijk ook sprake geweest van veel hamstergedrag van Amerikaanse spelers, om heffingen van Trump voor te zijn. In veel markten heeft dat een rol gespeeld, dus waarom niet in de geheugenmarkt.

Ook dat is natuurlijk bepaald moment over: Zodra de heffingen er zijn stort de vraag in en de economische schade aldaar zal ook niet goed zijn voor de vraag.
En de bubbel wordt weer een beetje groter....
Als buitenstaander en vanuit een standpunt waar ik niets van business ken denk ik dat ook.
Als ze er niet in slagen winst te maken gaan investeerders niet eeuwig geld pompen. Die willen ROI.
Kijk naar de multiverse waar zoveel miljarden ingestopt zijn.

AI is fantastisch, maar zolang het zoveel rekenkracht nodig heeft zal het nooit een succes worden voor het brede publiek.
AI is fantastisch, maar zolang het zoveel rekenkracht nodig heeft zal het nooit een succes worden voor het brede publiek.
Momenteel is de waarde die AI wordt aangemeten veel hoger dan wat er nu echt zo top aan is. En daar schuilt dus het probleem. Investeerders (zeg maar gerust speculanten) hebben dit gewoon weer aangegrepen als de volgende crypto of middel om geld in te dumpen in de hoop om snel rijk te worden. Het klopt dat de technologie leuk is. Ik ben er alleen vrij zeker van dat alle miljarden die ze er nu inpompen nooit meer teruggezien zullen worden.

Het geld dat we gezegd uitsparen door AI te gebruiken (wat ook al ten zeerste te betwijfelen is) betaal je dus gewoon terug aan duurdere hardware, om nog maar over de stroomkost te zwijgen. Dit gaat kantelen het moment dat de grote jongens de reële kostprijs niet meer willen dragen en gaan doorrekenen aan de eindklanten. Dan wordt het een ander verhaal. Voor 10 euro per maand of momenteel zelfs nog grotendeels gratis krijg je een chatbot nog gesleten, paar 1000 euro (ik zeg maar wat) wordt al een ander verhaal.
[...]
Het geld dat we gezegd uitsparen door AI te gebruiken (wat ook al ten zeerste te betwijfelen is) betaal je dus gewoon terug aan duurdere hardware, om nog maar over de stroomkost te zwijgen. Dit gaat kantelen het moment dat de grote jongens de reële kostprijs niet meer willen dragen en gaan doorrekenen aan de eindklanten. Dan wordt het een ander verhaal. Voor 10 euro per maand of momenteel zelfs nog grotendeels gratis krijg je een chatbot nog gesleten, paar 1000 euro (ik zeg maar wat) wordt al een ander verhaal.
Hier verlies je wat mij betreft de realiteit uit het oog. In de realiteit is stroom niet duur en wij hebben daar zeker geen last van. De kale stroomprijs ligt nog altijd onder de 10 cent per kWh, het wordt duurder door belasting. Voor bedrijven begint AI echt een ding te worden, mensen worden nu al vervangen door AI. Zie bijvoorbeeld ABN Amro die aangeven 5200 voltijdsbanen te laten verdwijnen. Dat is niet vreemd want in Nederland wanneer je iemand een modaal salaris betaalt van 47.000 euro per jaar dan kost dat een bedrijf al snel minstens 94000 euro per jaar. Een ai die daadwerkelijk gaat presteren als deze medewerker kan een bedrijf prima duizenden tot tienduizenden euro's voor betalen. Dat is waar de race naar toe aan het bewegen is. Tevens zijn er nog geopolitieke belangen, ook China probeert de AI race te winnen.

[Reactie gewijzigd door sdk1985 op 4 december 2025 01:49]

en vergeet die sleutel van veel bubbels niet: al die partijen investeren kruislings in elkaar.

dat maakt 't een precair geheel.
Ah. Onlangs hoorde ik een mooie vergelijking met de dotcom bubbel. Die is ook geklapt, ongelooflijk veel bedrijven zijn failliet gegaan, veel investeringen zijn verdampt, beurskoersen zakten tot het niveau van een paar jaar er voor.

Maar het is niet dat door die klap het internet verdwenen is. Integendeel. En enkele van de overlevers zoals Amazon en Google zijn uitgegroeid tot mastodonten. AI is here to stay. De vraag is enkel in welke vorm en welk bedrijven zullen overleven.
Klopt, het zal blijven maar ik verwacht echter dat eens het boeltje in elkaar valt de aandzcht volledig weg is en het een technologie wordt zoals er al zovelen zijn die zich op de achtergrond op een rustig tempo verder ontwikkelen. Net hetzelfde als het internet inderdaad in de jaren 2000.

Naar mijn gevoel is er nog nooit een ontwikkeling geweest die zo weinig return on investment verhouding heeft als AI (tot op dit moment, no idea wat het morgen wordt). Het heeft veel potentieel maar zover ik weet leggen ze nog altijd bij ipv dat er winst op gemaakt wordt.

Het gaat letterlijk over duizenden miljarden per jaar die erin gedumpt worden. Even kort door de bocht, een raket naar de maan sturen is dus goedkoper dan een AI bot ontwikkelen :).

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 4 december 2025 00:32]

De Chinese modellen hebben wel open weights (FOSS). Zo'n beetje alle Amerikaanse modellen zijn proprietary.
De Europese zijn ook vaak FOSS, zoals Mistral.
Google, Amazon, Microsoft, Anthropic, die gaan de barstende bubbel het wel overleven.

Google en Amazon, want die hebben al eigen datacenters, en eigen hardware ontwikkeld om AI te draaien en in Google's geval ook nog AI software zelf.

Microsoft, vanwege diverse software produkten en eigen datacenters. Anthropic, want deze heeft een goed produkt, wat zich op een kleine markt focused die voor hun produkt betaald.

Perplexity, OpenAI, het is niet voor niets dat zij proberen een voet te krijgen in andere markten dan AI, om zo "te groot te worden om te falen". Maar geen eigen datacenters, geen eigen chips, alleen AI software. Deze is niet echt slecht te noemen, maar veel te veel niet betalende klanten en dat gaat niet veranderen. Zeker niet als het leven nog duurder wordt en je huis zonder energie komt te zitten, omdat het datacenter bij jou in de buurt zonodig AI aan andere landen moet leveren.

Denk daar niet te licht over, want dat gaat gebeuren. Investeer als en malle in panelen en thuisbatterijen die geen frequentiesignaal van het grid nodig hebben. Want dan heb je tenminste nog prik om nog een vorm van je huidige levensstandaard vast te kunnen houden.

Een aantal strategisch geplaatste Robespierre's zouden wonderen kunnen verrichten in deze tijdslijn.
Precies. Maar het is moeilijk te voorspellen wie er overblijft, en dus lastig om te voorspellen in wie je het beste investeert (dus investeert men in iedereen).

Om even bij de dotcombubble te blijven: de enorme bedrijven van die tijd (Altavista, Netscape, Shop.com, TV.com, Yahoo, eBay, Lycos etc.) zijn vrijwel allemaal gedecimeerd, alleen nog in naam over of zelfs helemaal verdwenen. Google is hierop de uitzondering eigenlijk.

Amazon was ook geen kleine speler, maar is pas later écht groot geworden, nadat alle concurrenten zo'n beetje verdwenen of opgekocht waren. Maar wie had kunnen durven denken dat Amazon een van de grootste bedrijven ter wereld zou worden? Het was maar een online boekenwinkel in de 90s en iedereen deed wat lacherig toen ze ineens ook witgoed en boodschappen gingen verkopen.

Zo ook met AI. Nu zijn er heel veel spelers die zo'n beetje hetzelfde product pretenderen te verkopen (de kwaliteit verschilt enorm, maar daar merk je niks van in de promotieteksten). De vraag is wie er overblijft, en wie er meebarst met de bubble als die knapt.
Jammer. Heb echt honderden Crucial SSDs verkocht. M5s, B100s stuk voor stuk rete stabiele SSDs met een goeie prijs/kwaliteitsverhouding.
Klopt, ook de BX-series is wel redelijk, al zijn sommige budget series alleen niet zo goed in multi-tasken wat je van SSDs wel zou verwachten, dit bij zowel crucial, kingston als no-name brands gezien waarbij je meerdere dingen tegelijk doet zoals meerdere programma's openen tijdens bijv. een Windows Update met een beetje writes hier en daar en dat de SSD latency dan echt de lucht inschiet boven de 1000-5000ms en dingen gewoon traag worden.

Dat heb ik bij m'n samsung pro's nooit gezien, zowel 840/860 als 990 pro's maar ook de 860/870 EVO's, maar dat zijn dan ook weer niet de meest laagst geprijsde versies. Daar blijft de latency vrij laag, dus de ene SSD is de ander ook weer niet lijkt het.

Trouwens heel vroeger wel eens twee Crucial M4's zien kapot gaan, de symptonen bij kapotte SSDs zijn random bevriezingen en dan haal ik er met HD Tune gewoon bad sectors uit bij een error scan en dan weet ik genoeg, of de SSD is bijna dood en de schrijfsnelheden zakken tot een stilstand tot het punt dat de bios het niet meer ziet. :+

[Reactie gewijzigd door CriticalHit_NL op 3 december 2025 21:17]

Mja de BX series heb ik wat mindere ervaringen mee (volgens mij) vanwege het ontbreken van bepaalde powerloss features. Heb die dus ook eigenlijk alleen in laptops ingebouwd (waar je eigenlijk altijd nog battery power hebt)


Verder echt wel lekkere hardware. Veel goedkoper dan de Samsung varianten en idd niet per se veel slechter alleen al je echt veel gebruik had dan ging je het wel merken. Maar voor budget, erg goed spul.
Wat ik gewoon niet snap is dat ze niet hun merk verkopen aan een betrouwbare partij. Maar het zal ongetwijfeld met capaciteit te maken hebben. De capaciteit die nu vrijkomt, zal voor de zakelijke tak gebruikt worden.

Als de prijzen nu hoog genoeg worden, is het tijd voor een Europese (Nederlandse) chipfabriek voor dit soort geheugen. Als ze het in landen als Zuid-Korea kunnen, moet het hier ook kunnen. Kom maar door met die miljarden.
Jammer. Heb regelmatig ssd's en ram sticks gekocht van Crucial. Gelukkig zijn er nog prima alternatieven, maar jammer is het wel.

Overigens kom ik die micron ssd's ook regelmatig tegen op mijn vrijwilligerswerk. Prima voor normaal gebruik.

[Reactie gewijzigd door dennis_rsb op 3 december 2025 19:34]

Ik was een grote fan van de legendarische MX500. Jammer. Maar Lexar is ook heel goed, voor wat mijn n=1 waard is.
Wat betekent dat voor Corsair, Kingston en andere die Micron gebruiken? Zullen zij ook geen DRAM meer krijgen om hun producten te assembleren? Want dan heeft dat wel enorme gevolgen voor de nu al enorme prijzen...
Ik denk vrij weinig. Crucial werd verkocht onder dat merk aan consumenten en dat is waar ze mee stoppen. Ik ga er vanuit dat Corsair, Kingston en anderen nog gewoon onder B2B vallen en gewoon leveringen blijven krijgen.

De realiteit is wel dat er wederom een stuk consumenten RAM capaciteit wegvalt en dat is dus weer niet goed voor de prijs. Je zou bijna zelf een geheugen fabriekje opstarten. Kan toch zo moeilijk niet zijn :p.

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 3 december 2025 21:20]

Meeste grote gaming merken gelijk Corsair gebruiken RAM-Chips van meerdere fabrikanten zelfs binnen dezelfde model/serie, in specifiek Corsair zijn geval als de module versie op de sticker met V3 begint is het eentje van Micron, V4 van Samsung en V5 van SK Hynix

Ik denk dat merken die alleen Micron chips gebruiken mischien in de problemen zullen geraken, maar die hebben waarschijnlijk wel nog overshot liggen om nog RAM te maken tot dat ze een andere partner vinden.
Ja akkoord, maar als Micron zou wegvallen als toeleverancier, zet dat de druk op Samsung en SK Hynix weer een stuk hoger.
Begin me inmiddels beetje zorgen te maken. De prijzen zijn nu al veel te duur en wordt alleen maar erger. Dadelijk is het niet meer te betalen om een computer of game console aan te schaffen. Als je bestaande de geest begeeft ben je de zak. Telefoons zullen vast ook duurder worden.

[Reactie gewijzigd door Rogers op 3 december 2025 21:32]

Dan worden de digitale verplichtingen plotseling een kopzorg.
Heel spijtig! Crucial was een heel sterk merk en verkocht goed! Ik denk dat Micron later er spijt van zal krijgen en misschien terug komt op de consumentenmarkt.
Je weet dat de bubbel voorbij is zodra crucial weer te koop is. Voor de rest gelukkig hier overal 64 of 128gb ddr5 in zitten dus voorlopig is upgraden niet meer nodig.

Het zijn vreemde tijden .
Straks gaan we van "Wat is RAM krankzinnig duur" naar "Heeft er iemand nog RAM te koop?" ...
Iedereen met dual-channel verkoopt 1 stickje want dat is nu je pensioen :+
Scheelt dat je met één stick DDR5 al dual channel hebt. :p
Ik heb er 4. Ben al voor een eiland in de middellandse zee kijken.
Heb nog wel 12x 16gb ddr4 dual channel ecc liggen. Mooi kijken dus voor een nieuwe huis en auto binnenkort 🤣
Nou, aangezien ook DDR4 prijzen al omhoog gaan (waarom...) kan je ook gelijk een zwembad aanleggen.
Top! Ik kijk er naar uit. Bied het nog bonus dat het allemaal ecc dimm is? 😋
Mm ik heb 1x 2x32G ddr5 (zit zelfs nog in de blister geseald) en 1x 2x16G ddr5 "over" - ben ik nu net zo rijk als musk ?
Nee want je zit niet met een bedrijf wat je een bonus wil uitkeren van 1000 miljard dollar. Maar je komt wel aardig in de buurt denk ik?
Ik heb zat RAM thuis liggen waarvan ik van plan was het een en ander te verkopen, maar dat gaat nu dus niet meer gebeuren. Ik ben straks poepierijk, als je het zo bekijkt.
RAM straks in Box 3 bij je belastingaangifte.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.