Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien

Eerste prototypes van OpenAI's hardware zijn klaar, 'komt binnen twee jaar uit'

OpenAI's hardwaretak io heeft de eerste prototypes klaar. Dat zeggen topmannen Sam Altman en Jony Ive. Het eerste product komt naar Ives verwachting binnen twee jaar uit. Het is nog altijd onduidelijk wat voor product het wordt, los van dat het een AI-apparaat wordt.

"Eindelijk hebben we de eerste prototypes", zegt Sam Altman in gesprek met investeringsbedrijf Emerson Collective. De prototypes worden omschreven als 'simpel, prachtig en speels', maar er worden geen nadere details gegeven. Het gaat om het eerste prototype waar beiden tevreden over zijn. Eerdere prototypes vond Altman 'spannend', maar 'ik had nog niet het gevoel dat ik het op wilde pakken en er een hap uit wilde nemen'. Het nieuwe prototype is volgens Altman beter.

Later in het gesprek geeft Ive ook aan wanneer het product op de markt moet komen. "Binnen twee jaar?", vraagt Emerson Collective-oprichter Laurene Powell Jobs. "Ik denk zelfs minder dan dat", antwoordt Ive.

OpenAI maakte eerder dit jaar bekend io te willen overnemen. Het blijft onduidelijk wat voor apparaat het is. Het zal niet om een slimme bril of smartphone gaan, maar een derde apparaat naast een laptop en een smartphone.

Door Hayte Hugo

Redacteur

25-11-2025 • 13:03

45

Submitter: Tribits

Reacties (45)

Sorteer op:

Weergave:

Veel rook, weinig inhoud. Zolang het de investeerders maar tevreden stelt.
Je bent me net voor, ik dacht vrijwel het zelfde bij het lezen hiervan.


Dit is toch één grote hype train2? We werken samen met Jony Ive, kijk ons eens!!! We gaan hardware maken, kijk ons eens!!! We hebben een prototype, kijk ons eens!!!! We gaan ooit iets uitbrengen, kijk ons eens!!!

Blijkbaar is elke (brain)fart die openAI en/of Sam Altman laat hot news maar daadwerkelijk iets concreets zie ik niet :?

[Reactie gewijzigd door sapphire op 25 november 2025 13:39]

Ik las de titel en ik dacht 'wat zullen ze verzonnen hebben'. Ik denk dat iedereen denkt zoals jullie twee: Dit is echt een bericht voor de investeerders en niet bedoeld als nieuws. Het enige dat ik nog kan aanvoeren is dat het nietszeggende bericht is om de concurrentie niets wijzer te maken.
Ik denk niet dat het een totaal nieuw iets is, maar iets wat (in andere vorm) al op de markt is. Zelf denk ik aan een variant zoals de Rabbit. Dat is nou ook niet echt een succesvol en goed product.
Hahaha. Ik klikte op de link en één van de eerste reacties was: Wat doet het nou eigenlijk? Ik sluit mij daarbij aan. Ik hoop niet dat het zoiets is, want de kans is groot dat het weer een flop wordt. Dit is typisch hardware dat over niet al te lange tijd ingebouwd wordt in een smartphone, tenminste wat ik ervan begrepen heb. En op de eerste zin terug te komen, is dat niet veel.
Dit dus, hoe kan je een prototype hebben voor een tech product dat pas over ("binnen") 2 jaar uit komt, hoe weet jij hoe ver AI/technologie dan is en of het huidige product dan niet al achterhaald is?
Het is niet gek om meerdere prototypen te hebben en vroege prototypen. Prototypen zijn bij definitie niet definitief. Het zijn probeersels. En je kan jaren lang probeersels maken voor je het tot een product omzet.

En als je het design goed maakt kan het ook nog makkelijk upgradebaar zijn naar recente chips op het moment van uitkomen.
Is dit waar investeerders miljarden op in zetten? we weten niets behalve dat het mooi en speels is?
Grote investeerders krijgen natuurlijk wat meer informatie dan Tweakers. Meestal kan je hands-on demonstraties bijwonen in dit stadium. En het zijn natuurlijk twee personen die hun sporen verdient hebben.
Ik denk juist dat investeerders het (ook) nog niet te zien krijgen. Maar één iemand hoeft het uit te lekken en een ander gaat er mee aan de haal. Als ze echt iets baanbrekends hebben dan zou ik het risico in ieder geval niet willen lopen.

Verder ben ik wel benieuwd wat voor hardware ze denken dat mensen nodig hebben. Voor mij valt alles waar een scherm op zit bijvoorbeeld al af, aangezien het in dat geval waarschijnlijk iets is wat een telefoon ook al kan. Een bril met display lijkt me al een betere optie, al zijn daar ondertussen ook al de eerste modellen van op de markt. Het enige dat dan nog overblijft en vernieuwend genoemd kan worden, is iets dat via een oortje werkt en op een slimme manier input ontvangt zodat je niet hoeft te praten of te typen en je helemaal handsfree met AI aan de slag kunt.
Huidige investeerders wel. En het is geen "idee" wat ineens uit kan lekken he. Er zitten miljarden dollars en heel veel jaren aan innovatie en data achter.

Als het in lijn der verwachting is, zal het een on-premise AI brein zijn die voorzien kan worden met zowel eigen trainingsdata als een subset van de openai modellen.
De grote jongens beginnen steeds meer te leren dat je niet hoeft te laten zien, gewoon heel veel beloven. Het gaat namelijk al lang niet meer om de daadwerkelijke prestaties maar om aandelen groei en die kan prima gerealiseerd worden met hype.

Ik meen mij te herinneren dat we binnen 2 jaar volledig zelfrijdende autos van een bepaald merk zouden hebben. Nu jaren later krijgen wij in Nederland eindelijk wat er toen al mogelijk zou zijn, maar die belofte wat er over 2 jaar zou zijn is er nog niet.

AGI zou eind dit jaar al gehaald worden. 80 procent van al het werk zou nu al via AI kunnen. Realiteit is dat we nu misschien op 10 procent zitten.

Maar dit keer is het anders hoor! Over 2 jaar! Dit keer echt! Mis de boot niet!
Het verbaast me telkens weer hoeveel technologie-haters hier op Tweakers rondlopen.
Altijd maar: hype-hier, bubbel-barst-daar, gebakken-lucht-zus-en-zo…

Is er dan niemand gewoon nieuwsgierig naar waar dit heen gaat? Naar waar AI — en technologie in het algemeen — over drie tot vijf jaar staat? Of is het allemaal niks, energievervuilend, etc?

Man man man... wat een zurigheid!

Het doet me ook denken aan die bekende (deels achterhaalde) uitspraak van Bill Gates in 1994:
“I see little commercial potential for the Internet for the next ten years.”
Businessinsider.com

[sorry voor deze zurige tirade... ik moest het even kwijt]
Is er dan niemand gewoon nieuwsgierig naar waar dit heen gaat?
Absoluut. Waar gaat dit allemaal heen? Helaas niemand uit de grote tech-sector die erover praat.
Wat is het einddoel van deze "AI revolutie" over, laten we zeggen, 5 jaar ? De impact op onze samenleving. Op onze electriciteitsrekening en data infrastructuur. Op alle soorten beroepen. Op de economie.

En geef toe, daarnaast klinkt dit wel heel erg vaag; om het vuur gaande te houden. "Iets" is over 2 jaar klaar, effectief.

Voor context:
Ik ben enorm actief in de A.I. sector en kijk enorm uit naar positieve stappen die gemaakt worden. Speciaal voor landen waar veroudering plaatsvindt en robotics enorm belangrijk gaat worden.

[Reactie gewijzigd door hawke84 op 25 november 2025 14:29]

Tuurlijk... Dit artikel is uiterst vaag, daar had de redactie best iets over kunnen zeggen...
Maar mijn reactie kon evengoed onder een dozijn andere artikelen geplaatst worden. De zurigheid over technologische ontwikkelingen (en vooral AI) is gemeengoed hier op tweakers.

Ik ben ook niet naief en snap dat veel gebakken lucht is om aandeelhouders tevreden te stellen. Maar veel ook niet! En vooraf, kan ik dat niet voorspellen (en ik betwijfel of anderen dat wel kunnen).

Hebben mensen hier de moeite genomen op het hele interview te luisteren? Wat mij betreft een aanrader! NIet dat het concreter wordt: ik vind die Jony Ive ook uiterst vaag persoon.

Maarrr... let wel:
Jony Ive, die na een lange cariere bij Apple uiteindelijk dit werd: "Chief Design Officer from 2015 until his departure in July 2019. Working closely with Jobs, Ive played a vital role in the designs of products including the Apple Watch, iMac, Power Mac G4 Cube, iPod, iPhone, iPad, MacBook, and the user interface of Apple's mobile operating system iOS."
Wikipedia: Jony Ive

Dit is geen lulletje dat alleen maar gebakken lucht verkoopt.

Wellicht wordt het nieuwe-vage-nog-onduidelijke-product een volledige flop. Wellicht is dit marketing bla bla voor aandeelhouders. En mogelijk is dit het begin van iets geweldigs. De tijd zal het leren... Ik zou zeggen: hopelijk wordt het iets moois!

Het zijn boeiende tijden op AI gebied. En dat voor het eerst in de 35 jaar dat ik dit onderwerp volg (als semi-professionele hobbyist). Maar als je de gemiddelde Tweaker moet geloven is het alleen maar kommer en kwel..... Bizar!
Is er dan niemand gewoon nieuwsgierig naar waar dit heen gaat?
Nee, want in de paar jaar dat AI nu mainstream is geworden heeft het werkelijk niets dan ellende gebracht. Een nieuwe technologie is nog nooit zo snel door mensen en greedy zakenmensen de nek omgedraaid.

Kijk om je heen. Iedereen is er klaar mee, zelfs de grote tech influencers worden helemaal gek van AI hier, AI daar. De negatieve (mentale) gevolgen stapelen zich in rap tempo op. AI gebruikt inmiddels meer energie dan meerdere landen bij elkaar, er worden hele kerncentrales heropend om het bij te benen. Copyright wetten worden links en rechts het raam uit gegooid. De hele maatschappij wordt dommer. Desinformatie verspreid zich steeds verder. Het internet is zo goed als dood en staat vol met AI slop waarvan je niet eens meer zeker kan weten of het echt is of niet. En wanneer de bubbel barst stort wereldwijd de hele economie in elkaar omdat hier onvoorstelbaar veel geld mee is gemoeid.

Nee, ik ben niet meer nieuwsgierig. Als de mensheid iets heeft bewezen de afgelopen paar jaar dan is het wel we absoluut niet klaar zijn voor dit niveau aan technologie.
Nouja, zoals met alle hypes zit er een kern van waarheid in. AI en met name de LLM is best goed voor sommige dingen. Samenvatten, programmeren, chatten. Maar het is niet goed voor alles, voor veel dingen zoals een vraagbaak zijn is het gewoon ruk. Het probleem is dat het ook voor die dingen wordt aangeprezen.

En het tweede is dat het ons zo door de strot wordt gedrukt. Niet omdat het zo nuttig is, want dan zouden we het al uit onszelf gaan gebruiken. Maar om nog meer geld los te peuteren van de investeerders want "kijk eens hoeveel gebruikers we al hebben!!!". Persoonlijk krijg ik daar een aversie tegen als ik gebruikt word om iemand anders zijn doelen te bewezenlijken. Ik werk zelf veel met microsoft op mijn werk en ik word er ook gek van. Hun mensen zijn helemaal door het dolle heen, alles moet en zou stante pede ingevoerd worden en gebruikers moeten gemanipuleerd worden om er gebruik van te maken ("adoptie" noemen ze dat).

Het is net zoals met de vorige hypes. Ik ben dol op VR. Maar het werd aangeprezen alsof we allemaal over 2 jaar met zo'n bril urenlang op de bank zouden zitten. En daar is het nog niet. Nu niet en over 5 jaar niet. Over 10 jaar misschien. Daarom stortte het in. Als de verwachtingen getemd waren dan was het duidelijk dat het gewoon iets is dat gestaag moet groeien en er uiteindelijk wel komt. Maar niet morgen.

Het is net zo met AI. Investeerders willen haantje de voorste zijn en daarom moet het groter gemaakt worden dan het is. Maar investeerders zijn ook extreem ongeduldig. Die willen niet 10 jaar wachten tot de techniek echt wat wordt. Dus over 2 jaar als de bergen niet zo groot blijken te zijn trekt iedereen zijn geld weg

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 25 november 2025 16:19]

we weten niets behalve dat het mooi en speels is?
We weten natuurlijk meer en je trekt alles op flessen. Zonde. Ten eerste weten we dat AI nood heeft aan context om u echt te kunnen helpen in het dagelijkse leven. We weten ook dat het geen scherm heeft en minimalistisch is, pocket sized. Altman laat regelmatig weten dat het iets simpel, 'peaceful and calm' is. Nu komt er bij speels en mooi. Het zou ook geen headset zijn. Dan valt er natuurlijk al veel af.

Het is al zeker geen smartphone, geen in ear device. Dus het zal eerder een lichaamsnabij product zijn met een luidspreker en een microfoon. Misschien zelfs geen luidspreker. Meer companion dan assistant. Wie weet praat het zelfs niet terug.
Is dit waar investeerders miljarden op in zetten?
Ook weer een lekker populistische reactie. Het gaat natuurlijk niet enkel over dat apparaat maar over een heel ecosysteem van AI services. Doe je zelf eens een plezier en zoek eens op wat je met AI agents allemaal kan doen. Bijvoorbeeld Copilot Workspace of de open ai agent builder.

Wat Open AI hier doet is de krijtlijnen van het bedrijf communiceren zonder in detail te gaan en alle plannen al bloodgeven. Visie en strategie delen ipv tactische details. Niets communiceren tot het er is zou pas dom zijn.
Fijn dat we over 2 jaar horen wat het is.. wat is dit een onzin!
Het feit dat je over ongeveer 2 jaar een Proto-type hebt lijkt me ook genoeg reden om het er 2 jaar niet over te hebben. Gezien er in 2 jaar heel veel kan veranderen ben ik benieuwd hoeveel waarde het heeft.

Jony Ive heeft in de Apple tijd hele mooie dingen gemaakt (ook een paar enorme missers) en zal ook vast wel iets moois maken maar ik kan bijna niet naar m luisteren. Hij praat nog net als bij de Apple presentaties.

[Reactie gewijzigd door Maverick2001 op 25 november 2025 13:08]

Het feit dat je over ongeveer 2 jaar een Proto-type hebt lijkt me ook genoeg reden om het er 2 jaar niet over te hebben.
Ze hebben NU de protypes. denk dat je een beetje te snel wilde reageren.
Je hebt gelijk , ik heb het niet goed verwoord, maar het product komt over 2 jaar. In 2 jaar kan een hoop veranderen en wat voor waarde heeft een prototype van 2025 dan nog.

[Reactie gewijzigd door Maverick2001 op 25 november 2025 14:46]

Het spreekt inderdaad hun eigen verkoopspraatje dat AI alles in sneltreinvaart zal veranderen compleet tegen. Zeker als AI bollenwinkel, spreek je dus je eigen statements gewoon tegen. Lijkt me vooral afleiding en een teken aan de wand.
Dat is hoe technologie altijd gaat: eerst een prototype en dan enkele jaren later de massaproductie. Andere bedrijven kunnen dat niet zomaar veel sneller doen. Van bijvoorbeeld de PS5 bestond natuurlijk ook al jaren vóór de release een prototype, en waarschijnlijk zelfs vele; dat zegt niks over achterlopen. Elke concurrent zal een massaproductieproces moeten verzinnen, bouwen, testen en configureren; niemand kan toveren.

We zullen dit hardwareproduct moeten beoordelen op de eigen kwaliteiten wanneer deze op de markt komt. Ik verwacht een wearable zoals de Humane AI pin, de Bee, Friend, of Plaud. Of een home assistant zoals de Amazon Echo. We zullen zien of het werkelijk een nuttig dingetje wordt; er valt nog weinig over te zeggen.

[Reactie gewijzigd door geert1 op 25 november 2025 14:27]

Begrijp dat er een aanlooptijd is en dat je meerdere prototypes maakt van je product. Maar het draait vooral om de techniek in het apparaat natuurlijk. Het is natuurlijk nog maar de vraag hoe relevant het product over 2 jaar is. Grote vraag die bij mij blijft hangen, waarom kondig je het nu al aan. Dat begrijp ik echt niet.
Het enige verschil is inderdaad de vroege aankondiging; bij de meeste apparaten gebeurt dat iets later. OpenAI praat er nu al over omwille van de beurswaarde en het in stand houden van de AI hype. Met opzettelijk nog weinig details zodat wij kunnen dromen over wat dit apparaatje wel niet allemaal zal doen (of niet doen).

We weten echter ook al lang dat er een PS6 komt, bijvoorbeeld, en Elon Musk beloofde een nieuwe Tesla Roadster in 2017, dus ook zulke vroege aankondigingen zijn niet heel uniek of bijzonder zeldzaam. Je kunt ontwikkelingen ook niet altijd 100% voor jezelf houden, omdat het toch lekt, naast het warm willen houden van de investeerders. Het is tot op zekere hoogte gebakken lucht, maar dit is hoe het veel vaker gaat.
Lees het artikel. "Binnen 2 jaar" is niet "over 2 jaar". Jobs vraagt "binnen 2 jaar?", waarop Ive antwoord: "Ik denk zelfs sneller dan dat".
Ik gok dat het ook een home assistant-achtig ding wordt. Waar ik verwacht dat Apple ook binnenkort een keer mee komt en (eindelijk weer) mee zal verrassen.
Verrassen in positieve of negatieve zin? ;)

Tot nogtoe is alles wat ik van AI "assistenten" heb gezien niks meer dan een leuk truukje.
Een gimmick voor een leuk gesprek tijdens de koffie maar weinig meer.
Beetje zoals AR/VR een paar jaar terug, maar dan vele malen verder opgeblazen.
Ik gok dat het ook een home assistant-achtig ding wordt
Home assistant aan zich niet wel de aansturing. Een HA koppeling dus via een agent. Zo weet AI weet wat staat van uw huis is en kan je gewoon intructies geven zoals je dat met Siri doet.

Ik denk dat het een heel simpele low power PIN is met enkel een microfoon met zeer beperkte feedback. Je kan dan uw companion aan dingen koppelen. Zoals uw mailbox of uw auto. Mogelijk zelfs geen luidspreker, of een luidspreker die enkel basics kan laten horen. Het zal een suplement worden bovenop uw smartphone of laptop. Enkel met spraakopname weet je immers heel veel.

Als dan opname van geluid centraal staat dan is de vraag in welke omstandigheden je geluidopname het beste kan faciliteren. Uw pols is vaak al bezet en een trui kan alles verstoren. Een borst pin kan omdat het dicht tegen je oor en mond zit maar misschien nog logischer is zoiets als een pin up microfoon of zoiets als de Nurati N1 Sport maar dan zonder de oortjes. Je wil immers een low maintenance companion die je niet actief elke dag wil opladen.
Zal wel weer een “slimme” assistent voor in de huiskamer worden.
Met AI zou dat een stuk beter moeten gaan.
Maar ik hou ook mijn hart vast voor "AI, can I eat this mushroom?" scenario's...
Klinkt als de zoveelste AI oplossing op zoek naar een probleem.
Begin echt een beetje AI moe te worden van al die onzin.
Kan niet wachten tot die AI bubbel barst... Dat gaat me een zooitje worden!
Ik denk dat het gaat om slimme schoenen die je bij elke stap feedback geven en vertellen hoe geweldig je het wel niet doet.
De manier van hoe jij loopt raakt precies de kern van hoe mensen goed lopen. :+
"The box" by Gavin Belson
En juist hierom gaat OpenAI het niet redden als bedrijf

Ze gaan nooit toegang krijgen tot de gesloten OS'en van de dominante hardware spelers Google en Apple en willen daarom een eigen hardware device met hun eigen OS.

Maar ik denk echt niet dat mensen zitten te wachten op nog meer tech en wearables, na alles wat ze al hebben.

[Reactie gewijzigd door Oozie op 25 november 2025 14:09]

Kan de auteur even verduidelijken of het om een robot gaat of on-device hardware laptops, magic "wand" met AI, ...
Nee, dat kan de auteur niet verduidelijken, want wat het product gaat worden is nog niet aangekondigd.
Heeft de auteur dan extra insider informatie? Want ik denk dat zijn andere collega's over de wereld dat ook wel willen weten. ;)

En dat is dus ook het probleem hiermee. Groots een aankondiging van "een nieuw revolutionair product" doen, maar verder niets specificeren. Lijkt op een Theranos/Nikola kopie.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn