Bouw van RDW's testcentrum voor autonome voertuigen start medio 2026

De bouw van de RDW's nieuwe testfaciliteit start medio volgend jaar. Ruim een jaar later moet het testcentrum in de provincie Flevoland klaar zijn. Met het nieuwe testcentrum kan de RDW onder meer autonome voertuigen beter testen.

Nu de aanbesteding rond is en het bouwcontract met KWS is ondertekend, 'is de realisatie van een nieuwe testbaan in Marknesse officieel van start gegaan", schrijft de RDW, ofwel Dienst Wegverkeer. De nieuwe testbaan krijgt onder meer een ovale hogesnelheidsbaan van 1700 meter lang en 400 meter breed. Deze bevat twee kombochten en 'biedt unieke mogelijkheden voor het testen van (zelfrijdende) voertuigen en systemen op het gebied van veiligheid en milieu."

In een eerder interview met Tweakers legde de RDW uit dat die hogesnelheidsbaan onder meer vrachtwagenplatooning mogelijk maakt. Hierbij rijden vrachtwagens autonoom en direct achter elkaar op de snelweg. Dit zorgt onder meer voor betere verkeersdoorstroming. Doordat de vrachtwagens dicht op elkaar rijden, moet de verminderde luchtweerstand op de volgende vrachtwagens ook voor een lager brandstofverbruik zorgen.

Bij dat interview sprak de RDW ook over een Digicity, een geasfalteerd plein waar verschillende wegsituaties afgebeeld kunnen worden, zoals ingewikkelde kruispunten, rotondes of wegen met fietspaden. Met dit plein wil de RDW voornamelijk autonome auto's beter kunnen testen. Overigens spreekt de RDW in het recente persbericht niet over Digicity.

De RDW verwacht dat het testterrein eind 2027 of begin 2028 klaar is en in gebruik wordt genomen. Het testcentrum heet officieel Mobiliteit en Infrastructuur Test Centrum, ofwel MITC. Ook de Politieacademie, windtunnelstichting DNW en het Nederlands Lucht- en Ruimtevaartcentrum werken mee aan het MITC.

RDW MITC

Door Hayte Hugo

Redacteur

25-11-2025 • 07:42

162

Reacties (162)

Sorteer op:

Weergave:

Goede ontwikkeling en als ik de berichten mag geloven zijn we hiermee ook koploper binnen europa. Tesla zal dus nog even geduld moeten hebben vermoed ik.
Goede ontwikkeling en als ik de berichten mag geloven zijn we hiermee ook koploper binnen europa.
Ik lees dit hier vaker, maar als je doelt op wat Mercedes momenteel als optie aanbiedt in hun topmodellen van boven de 100.000 euro, dan klinkt het op papier mooi maar de praktijk is nogal beperkt.

Het systeem werkt namelijk alleen op snelwegen, alleen tot 60 km/u (inmiddels 95kmh), uitsluitend wanneer er een voertuig voor je rijdt om te volgen én alleen overdag bij droog weer. Geen regen, geen sneeuw, geen mist.

Een voorligger vinden is op Nederlandse snelwegen meestal niet het probleem ( ;) ), maar zodra de file weer boven de 95 km/u uitkomt, schakelt het systeem zichzelf direct uit...

Daarnaast heeft het systeem speciale HD-kaarten nodig om te functioneren en het zal waarschijnlijk nog lang duren voordat die overal beschikbaar zijn.

[Reactie gewijzigd door procyon op 25 november 2025 08:45]

Het is niet onkunde of technologische beperking van Mercedes dat ze deze constraints aanhouden. Maar in tegenstelling tot Tesla zorgvuldigheid en Duitse grundligkeit.
Dan raad ik je aan om even rustig te gaan zitten en de volgende video van het Duitse RTL te bekijken. Spoiler: de Duitse presentatoren schaamden zich kapot voor de Duitse grundligkeit
YouTube: Crash-Test: Wer hat den besten Notbremsassistent? 💥 Mercedes 🆚 BYD 🆚...

[Reactie gewijzigd door pdidi op 25 november 2025 10:13]

In deze recente Euro NCAP test lijkt alles toch goed te gaan: YouTube: Euro NCAP Crash & Safety Tests of Mercedes-Benz CLE Coupé 2025
Dat is dan ook een andere auto... De nieuwe CLE Coupe 2025.
Deze auto scoort eigenlijk heel goed met 88%.. Laten we zeggen veel beter dan de BMW I4 (77%) die niet eens 5 sterren kreeg.

Weer staat Tesla bovenaan, met scores van 91% en 90% voor de Model Y en de 3.
Daarnaast is de opzet totaal anders, bij de test tussen de Tesla, BYD en de Mercedes, kwam de persoon achter een auto vandaan, dus wordt pas later 'gezien'
Dat laatste is iets uit de marketingbrochure, er wordt bij Mercedes dusdanig gespaard dat het eerder wetgeving en aansprakelijkheid zijn die de stok achter de deur vormen, dan een werkelijk “eergevoel” de Duitse traditie hoog te houden. Ook zij zijn gewoon beursgenoteerd, geld regeert.
Nou ja in ieder geval zijn ze niet te gierig om meerdere type sensoren te gebruiken, dat is voor mij toch een gehele geruststelling en duidt imho juist wel op Duitse grundligkeit ipv beta testen in de echte wereld op basis van enkel camera's en AI.
Nou ja in ieder geval zijn ze niet te gierig om meerdere type sensoren te gebruiken, dat is voor mij toch een gehele geruststelling en duidt imho juist wel op Duitse grundligkeit
Haha, dude. Elke Tesla van 40k bied een volledige mogelijkheid tot FSD.
Bij BMW en MB en de rest, moet je eerst 100k neerleggen voor de auto en dan nog een optie aanvinken voor een kreupele implementatie van een vorm van autonomie.
Of wilde je bewerken dat deze duitse merken enige vorm van autonomie aanbieden op hun modellen <70k?

Dit heeft niets met gierigheid te maken, dit is bij de Duitsers juist alleen beschikbaar voor de mensen die 100k kunnen stukslaan op een auto. De rest van de mensen heeft het bij de Duitse merken voor het nakijken.

Heeft dus niets met gierigheid te maken.
Haha, dude. Elke Tesla van 40k bied een volledige mogelijkheid tot FSD.
Op basis van camera's waarvan al meermaals aangetoond is dat ze niet (voldoende) informatie hebben om de F van FSD mogelijk te maken.
[...]

Op basis van camera's waarvan al meermaals aangetoond is dat ze niet (voldoende) informatie hebben om de F van FSD mogelijk te maken.
Integendeel, het is het meest capabele systeem dat er nu is.
Zie een hands-on vergelijk tussen de laatste implementaties van de grootste spelers en er zal je veel duidelijk worden.: YouTube: The Assisted-Driving Tier List!
Meh.. denk je echt dat ze bij Mercedes techniek op de plank hebben liggen die ook maar in de buurt komt van wat Waymo en Tesla in de VS doen?
Vermoedelijk wel, want Europese wegen zijn echt van een ander design, vaak smaller, voorrang werkt anders, er moet rekening worden gehouden met fietsen en voetgangers. Daarom zijn testen die alleen in de usa plaatst vinden ook zo slecht.
Als ik Tweakers het hier juist doorgeeft is het max 95 km/u op de snelweg. Genoeg van te vinden denk ik. Mercedes verhoogt maximumsnelheid van autonoom rijden in Duitsland tot 95km/u - Tweakers

Ik denk dat mr.DJ95 het koploper stukje bedoeld voor het aanleggen van het testterrein.
Het zal me oprecht niks verbazen wanneer het ontwikkeld (en getest) is door Daimler Trucks, de vrachtwagenafdeling. Waar vervolgens iemand een elevator pitch gehouden heeft met het idee te kijken wat de gek er voor bereid is te geven wanneer het in het luxe segment wordt aangeboden.
Gelukkig werkt het alleen op de snelweg. Ik zie in de bebouwde legio aan problemen bij een zelfrijdende auto.

Ben toch benieuwd hoe die reageert op een blind persoon met een stok langs de weg en of hij deze wel herkent. Om maar een voorbeeld te noemen.

Ben dan ook benieuwd of op zo'n testbaan ook dagelijkse situaties worden getest:
  • kolonne schoolgaande kinderen op fietsen waar er plotseling eentje uit slingert
  • mensen die ineens oversteken 10 meter voor het zebrapad
  • die blinde man/vrouw die over wilt steken en aan de zijkant van de weg staat met zijn stok
  • Een bal die ineens de weg op komt rollen en een kind die er enkele seconde na naar toe rent.
  • kruizingen waar een schutting of hek staat of een aantal werkbusjes, die al het zicht wegnemen van verkeer van rechts.
Ik zie in de bebouwde legio aan problemen bij een zelfrijdende auto.
Waar zie jij dat dan? In Nederland rijden namelijk nog geen zelfrijdende auto's.
De rijhulpmiddelen die hier bestaan zijn uitgeklede versies die ook door wetgeving sterk beperkt zijn.

Echt autonome auto's zijn prima in staat om veilig in de stad te rijden:

YouTube: Tesla FSD v14.1.2 vs Waymo Driver: The Only Self-Driving Race That Matters
Echt autonome auto's zijn prima in staat om veilig in de stad te rijden:
Misschien in de VS. In Europa gaat het hem voorlopig niet worden. In de VS zijn de wegen veel breder, alles is ruimer en veel rechtlijniger/hoekiger. In Europa is het compleet anders, laatste keer dat ik in een Tesla meereed verbaasde ik me vooral in hoe slecht ie was in het aflezen van stoplichten. Als je al een stoplicht niet goed herkent, dan word het lastig.

Ik vraag me nog steeds af welk probleem we nu eigenlijk proberen op te lossen. we hebben een efficiënte biologische machine die goed in staat is veilig te rijden, mits juist getraind. En die willen we nu vervangen door een minder efficiënte computer en de biologische computer gaan we alsnog meeslepen?
Ik vraag me nog steeds af welk probleem we nu eigenlijk proberen op te lossen. we hebben een efficiënte biologische machine die goed in staat is veilig te rijden, mits juist getraind. En die willen we nu vervangen door een minder efficiënte computer en de biologische computer gaan we alsnog meeslepen?
Ik denk dat de meningen daar nogal over verdeeld zijn. Gezien het aantal verkeersongevallen en doden elk jaar denk ik dat deze stelling moeilijk vol te houden is eerlijk gezegd. Ja dan kan je de "mits goed getraind" erbij halen, maar de realiteit is dat het nog vaak mis gaat.

Uiteraard is er absoluut niemand die hem wel vervangen door een minder goede computer, mensen willen hem vervangen door een betere computer die minder ongelukken maakt. Voordeel 1 is dan dat er minder doden vallen. Voordeel 2 is dat ik wat productiefs / leuks kan doen in de auto ipv achter het stuur te zitten. Voor de meeste auto bewegingen is het noodzaak dat het gebeurd, niet dat degene nou zo graag auto wil rijden.
Voor de meeste auto bewegingen is het noodzaak dat het gebeurd, niet dat degene nou zo graag auto wil rijden.
Dit is toch vrij discutabel. Kijk maar naar hoeveel mensen tijdens corona prima thuis konden werken, maar nu door de werkgever gedwongen worden weer 4-5 dagen per week op kantoor te zitten.
Maar ze rijden dus niet omdat ze het zo leuk vinden. En ik besefte toen ik het tikte al dat 'noodzaak' natuurlijk een relatief begrip is. Maar als je anders ontslagen wordt wil ik het daar wel onder scharen. Maar ook met de kinderen naar opa en oma gaan kan je zeggen dat het geen noodzaak is, maar ook hier zitten mensen in de auto niet omdat ze dat nou zo leuk vinden, maar omdat ze een doel hebben.

Allemaal dingen waarbij een flink gedeelte van de gebruikers net zo lief zullen hebben dat het allemaal automatisch gaat.
Gezien het aantal verkeersongevallen en doden elk jaar denk ik dat deze stelling moeilijk vol te houden is eerlijk gezegd. Ja dan kan je de "mits goed getraind" erbij halen, maar de realiteit is dat het nog vaak mis gaat.
Maar misschien moet je dan ook kijken naar de oorzaak van de dodelijke ongevallen en kijken wat daar nu echt het probleem is. Een zelfrijdende auto gaat niet het probleem oplossen van jongeren die met 200km/u over de weg schuren en dan uit de bocht vliegen en tegen een boom klappen. Of je moet het zelf rijden compleet verbieden.

Mensen die onder invloed achter het stuur kruipen of vooral aan het app'en zijn tijdens het rijden, daar zou autonoom rijden een oplossing voor zijn. Maar je moet je wel even bedenken of verslaving/substantie misbruik een goede reden is om hier zo op in te zetten.

Als oplossing voor senioren zou het wel prima zijn, blijven ze langer mobiel en hebben de medeweggebruikers ook wat minder last ervan. Maar dan moet je je afvragen of daar de adoptatie van autonoom rijden hoog gaat liggen.
Omdat het niet mag is de software stack die wij in onze tesla's in europa hebben compleet anders dan de US versie ook.

Wij hebben echt een baby tesla vergelijken met ze daar hebben, vandaar ook de rare herkenning van stoplichten etc.
Ik ben altijd van mening geweest: "Zelfrijdend" gaat pas doorbreken als we ook een manier hebben waarop alle zelfrijdende verkeersdeelnemers digitaal met elkaar kunnen communiceren.

Invoegen? Dan zegt een auto van te voren al waar ie heen wil en alle andere auto's maken ruimte. Ongeval? File? Alle auto's passen simultaan hun snelheid aan.

Zo lang alle zelfrijdende auto's individueel nog het gedrag van andere (al dan niet zelfrijdende) auto's moeten gaan inschatten gaat het nooit werken, want dan loop je als zelfrijdend systeem achter de feiten aan. Terwijl je op de weg juist moet kunnen anticiperen.
Ik heb geen rijbewijs en wil het ook niet dus ik ben wel geïnteresseerd in dit...
Amerikaanse steden met brede autostroken, vrijwel geen fietsers etc is toch heel anders dan een stad in Nederland met smalle straten, massa's fietsers/fatbikers/wandelaars en onvoorspelbare spelende kinderen.
Dan moet je de filmpjes van AI DRVR maar eens bekijken door de smalle straatjes in California.
Amerikaanse steden met brede autostroken, vrijwel geen fietsers etc is toch heel anders dan een stad in Nederland met smalle straten, massa's fietsers/fatbikers/wandelaars en onvoorspelbare spelende kinderen.
Onze steden zijn inderdaad anders, hier veel meer fietsers op de weg, smallere wegen.
Leuk dat je marketing materiaal deelt, maar dat lijkt me niet bepaald representatief. Zeker niet omdat Tesla in het verleden betrapt is op het vervalsen van marketing materiaal.
Leuk dat je marketing materiaal deelt.
Wat je hier feitelijk ziet, is een Tesla die autonoom rijdt in Amsterdam. Of deze video het beste resultaat is van vele pogingen en mogelijk ook veel mislukkingen is dat weet niemand. Het kan dus niet als bewijs worden gezien van een foutloze implementatie van FSD, dat klopt.

Er wordt ook niet beweerd dat het systeem altijd foutloos werkt. Sterker nog: de A.I. is nog niet (totaal niet) getraind op Nederlandse omstandigheden; dit hele proces moet eigenlijk nog beginnen. Wat je hier ziet, is een demonstratie van een autonome rit, iets wat systemen zoals die van Mercedes niet kunnen, omdat die uitsluitend op snelwegen functioneren. Dat is de kern van deze video.
Anekdotisch, maar ik zat laatst in een Tesla über, en de display gaf een representatie van wat de auto allemaal "zag". Fietsers die regelmatig weg knipperden, als in, ik zie een fietser, oh nee, toch geen fietser, oh toch wel een fietser.

Als de auto dan op precies het verkeerde moment knippert is het jammer voor de fietser, maar dan rijdt ie er gewoon overheen.
Anekdotisch, maar ik zat laatst in een Tesla über, en de display gaf een representatie van wat de auto allemaal "zag". Fietsers die regelmatig weg knipperden, als in, ik zie een fietser, oh nee, toch geen fietser, oh toch wel een fietser.
De achterliggende A.I. heeft 360 graden zicht en ziet dat object altijd en heeft geen last van knipperende ogen.
Welk label de A.I. geeft aan de grafische presentatie op het middenscherm, kan variëren of zelfs kortstondig even niet weten welke grafische model/plaatje hij ervoor moet gebruiken, heeft niets te maken met de onderliggende waarneming van het object en de anticipatie daarop.
Er zijn meer voorbeelden: YouTube: Self-Driving Cybertruck vs Prague: Too BIG for Europe?

Zelfs zonder speciale HD kaarten ziet het er wel aardig uit. Perfect is het zeker niet, de bestuurder grijpt meerdere keren in. In een vorig filmpje bleef de Cybertruck rondjes rijden op een rotonde.

Maar geen obstakels, voetgangers of fietsers geraakt.
je kan ook kijken naar het straatbeeld in Shanghai, ook hier steeds meer autonome robo taxi's en een heel stuk chaotischer .
Ik zou bijna willen zeggen, ik heb van al deze type risico's al wel Amerikaanse tesla videos gezien in hoe ze er mee om gaan. Het heeft zijn qwerks maar het is echt al eng goed in al dit soort type scenario's. Kijk vooral ook wat nieuwe 14.2 version video's.

Kijk daarna ook vooral deze presentatie van Tesla heel recent. Daarin zie je ook heel goed hoe ze er voor zorgen dat ze optimaliseren voor edge cases. Zeer indrukwekkende en volwassen pipeline.

[Reactie gewijzigd door resistme op 25 november 2025 09:18]

Ik deel je mening dat het nog een flinke kluif gaat worden om dat allemaal volledig autonoom perfect te krijgen, maar tegelijkertijd denk ik als ik je lijstje zie ook dat dit allemaal grote bronnen van ongelukken zijn nu er mensen achter het stuur zitten.

Ik denk dat zelfs als een auto de situatie niet zo goed kan voorspellen als een mens (die daadwerkelijk goed oplet) dat de netto winst door de (veel) snellere reactietijd EN het feit dat een zelf rijdende auto zich echt aan de regels houdt nog steeds sterk in het voordeel zal vallen van de zelf rijdende auto.

We zullen alleen wel genoegen moeten nemen met 'beter'. Als we gaan wachten op 'perfect', dan komen die zelf rijdende auto's er voorlopig niet en laten we een grote kans om de boel beter te maken liggen.
Je moet echt eens gaan kijken op YouTube. Slag om de arm dat het gewone gebruikers zijn en geen testen van het RDW. Ik was ook zeer sceptisch maar het lijkt er nu toch op dat na jaren van loze beloftes Tesla het eindelijk voor elkaar heeft. Dat is nog geen volledig autonoom rijden in de zin dat je achterin kan gaan zitten en je zelf verantwoordelijk bent maar wel een volledig zelfrijdende auto.

Ook in een stad onder extreem drukke omstandigheden, voetgangers, fietsers etc. Het lijkt nu werkelijk te werken. Heb ook al filmpjes gezien dat ze plotseling ballen op de weg gooien, mannequin kinderen voor de auto trekken, afvallende lading etc. Het lijkt nu echt te werken. Als update 14.2 werkelijk zo goed is als in de filmpjes dan denk ik dat ze die goedkeuring relatief simpel binnen hengelen. Wat ik nu ziet is beter rijgedrag dan de gemiddelde bestuurder. In Amerika is het vrij normaal om je niet aan de snelheidslimiet te houden en soort van geaccepteerd zolang je niet excessief te snel rijdt. In Nederland gok ik op een harde snelheids limiet, al is een marge van ongeveer 5% wel wenselijk gelet op inhalen en doorstromen.

YouTube: Tesla FSD v14.2 in Manhattan is Incredible! - Shocking Result

YouTube: We Tried To Crash Into A Self Driving Tesla

YouTube: ULTIMATE Tesla Self Driving Obstacle Avoidance Test!
Dat laten ze nu al jaren zien en elke keer komt er onafhankelijk (dat zijn deze youtubers niet) nieuws voorbij wat ontoelaatbare situaties toont. Het grootste probleem is dat Musk alle sensoren terug heeft gebracht naar alleen een camera. Velen zijn het erover eens dat FSD daarmee niet voldoende kan gaan werken, voldoende dat men het in Europa kan toestaan.

[Reactie gewijzigd door punishedbrains op 25 november 2025 11:13]

Ik dacht ook dat ze het zonder radar niet voor elkaar zouden krijgen maar de laatste dingen die ik zie lijkt het toch behoorlijk goed te werken. Andere fabrikanten zijn ook hun radar systemen aan het afschalen of zelfs aan het verwijderen dus het kan kennelijk toch. Enige waar ik angstig voor ben is extreem dichte mist of zeer zware sneeuwval of zo. Ik zie niet in hoe je dan veilig alleen op camera kan rijden. Nu kunnen we dat als mens ook niet en zal je je snelheid flink moeten aanpassen. Ik neem aan dat het systeem dat doet of zichzelf uitschakelt en eist dat de bestuurder het overneemt.
Vorige week in San Francisco rondgelopen, het aantal zelfrijdende Waymo's daar rijst de pan uit.
Nu in San Francisco relatief overzichtelijk, grotendeels eenrichtingverkeer, brede wegen (zeker 3 rijstroken breed), maar ik vond ze bijzonder goed op vreemde dingen reageren. Ik lees dat ze effectief nu over het gehele schiereiland worden ingezet daar en dus ook de snelweg op gaan. Heb er alleen niet bewust een zien rijden op de snelweg.
Ik zou voor de grap wel eens willen zien of een zelfrijdende auto een rijexamen kan afleggen. Dus je zet een examinator in de auto, net zoals je dat bij een normaal rijexamen zou doen, en als die auto dan 'slaagt' voor zijn rijexamen dan zou het toch dezelfde beoordeling moeten zijn als een persoon? In ieder geval word je dan op dezelfde eigenschappen beoordeeld.
Maar dat zou dan wel bij elke software update opnieuw moeten.
De overgangsperiode zal wat lastig zijn, maar als alle auto's eenmaal autonoom rijden, gaat je hele infra, de manier van reizen en het interieur van auto's er denk ik ook anders uitzien. Als je in je auto aan een tafeltje kunt zitten met je laptop, een spelletje of een boek, maakt het dan nog heel veel uit of je 50 rijdt? Je zou voor de veiligheid van voetgangers en fietsers misschien wel overal 30 kunnen rijden.

Daarentegen kun je op de snelweg ook wel 180 gaan rijden, al dan niet in een geschakelde kolonne om gezamenlijk brandstof te besparen. Je hebt überhaupt geen zebrapaden, verkeerslichten, borden en strepen op de weg meer nodig als auto's met elkaar kunnen communiceren wat er in de omgeving gebeurt en tijdig kunnen anticiperen zodat een noodrem zelden of nooit nodig zal zijn.

Zomaar een beetje hoe ik dit voor me zie :p
Jup, Tesla bestuurders kan je enorm laten schrikken door als voetganger een onverwachte beweging te maken. Heb vaak in de gordels gehangen hierdoor. Vaak in het systeem eigenlijk te voorzichtig.

Maar beter 10x te voorzichtig dan 1x te weinig.
Maar beter 10x te voorzichtig dan 1x te weinig.
Totdat Phantom braking voor ongelukken zorgt (oh wacht, dat is al vaker gebeurt).
[...]

Totdat Phantom braking voor ongelukken zorgt (oh wacht, dat is al vaker gebeurt).
Dan hou je als volgende auto dus ook te weinig afstand. In principe moet je genoeg afstand houden zodat de auto voor je altijd in een noodrem kan gaan zonder dat het ongelukken veroorzaakt.

Immers het kan ook altijd gebeuren dat een auto in de noodrem gaat door een defect.
En nu even terug naar de realiteit. Zodra jij afdoende afstand houdt in Nederland, word je of in je achterbumper geduwd, omdat je niet snel genoeg zou rijden, of iemand anders prakt hem ertussen om aan jouw voorbumper te gaan kleven.

Toegegeven, zelfrijzende auto’s zijn hier eerder een oplossing dan een probleem. Maar tot die tijd is er een inherente mate van incompatibiliteit qua rijstijl.

Daarnaast: de ervaren bestuurder reageert niet op wat de auto voor hem doet, maar anticipeert wat deze gaat doen, op basis van wat daarvoor gebeurt, buiten het blikveld van radar / lidar. Phantom braking is dusdanig irrationeel, dat daar niet op te anticiperen valt, enkel te reageren. Dat is het risico.
En nu even terug naar de realiteit. Zodra jij afdoende afstand houdt in Nederland, word je of in je achterbumper geduwd, omdat je niet snel genoeg zou rijden, of iemand anders prakt hem ertussen om aan jouw voorbumper te gaan kleven.
Dat is zo op de snelweg, niet in de stad waar je veel eerder een noodstop zou maken voor een voetganger die voor je auto loopt.
Mee eens. Dat “Digicity” klinkt daarin een goede volgende stap ook dat te kunnen testen. Maar ook zover is men kennelijk nog niet.
Wellicht in de Randstad? Ik heb die ervaring totaal niet namelijk, maar kom ook maar weinig in het westen van het land. De keren dat ik daar kom is mijn ervaring inderdaad wel dat er veel asocialer gereden wordt... Maar in de rest van het land kun je prima voldoende afstand houden zonder steeds afgesneden te worden.
Dan nog is de voorganger schuldig voor onnodig hard remmen, uiteindelijk is de bestuurder verantwoordelijk, ookal is het niet zijn (re)actie.
[...]

Totdat Phantom braking voor ongelukken zorgt (oh wacht, dat is al vaker gebeurt).
Er zijn in Nederland 0 geregistreerde ongevallen gemeld door Phantom braking.
Er is er eentje geweest in Amerika, waarbij een oud model Model S (met een beschonken bestuurder) in een tunnel een ongeluk veroorzaakte door Phantom braking.

Een oud model S, jaren geleden aan de andere kant van de wereld.
Denk dat je het allemaal iets te sensationeel voorschotelt.
Dat is het voorbeeld dat ik noemde, de oude model S in de tunnel..
Precies hetzelfde voorval dat ook Zembla, (je tweede link) besprak.
Na 5 jaar phantom breaking en dus permanent met je voet boven het gaspedaal moeten rijden ben ik helemaal overtuigd van het concept. Kan niet mis gaan. Tesla zei immers dat het allemaal binnen specs was.

/s
Na 5 jaar phantom breaking en dus permanent met je voet boven het gaspedaal moeten rijden ben ik helemaal overtuigd van het concept. Kan niet mis gaan. Tesla zei immers dat het allemaal binnen specs was.

/s
Als ik ervoor kies het te activeren, doe ik het niet op 50kmh wegen, maar op de snelweg en daar houdt ook ik mijn voet boven het gaspedaal. Het is nog steeds niet perfect, helaas moeten wij het doen met een uitgeklede versie die eigenlijk nauwelijks updates krijgt. Hopelijk wordt dat in februari beter wanneer FSD wordt toegestaan op de Nederlandse wegen. :)

Dus perfect? nee.

Maar de discussie ging over de bewering dat er tal van ongelukken door zijn ontstaan, en dat blijkt in Nederland toch echt niet voorgevallen te zijn. Beeldvorming..
Zie wel dat mensen er weinig van snappen. Wat al eerder gezegd was: waar in Nederland en Europa mee gereden wordt is geen zelfrijdend systeem. Autopilot is niets meer dan een soort van adaptieve cruise control en heeft niets te maken met het echt zelfrijdende FSD zoals in de VS inmiddels uitgerold is (en Canada, Australië en nog een paar landen volgens mij).

Het is letterlijk het best te vergelijken met een automatische piloot in een vliegtuig (de ouderwetse versies dan): het houdt je op koers, het vliegtuig netjes recht en op de ingestelde hoogte. Dat is wat autopilot ook doet. Het stuurt binnen je baan en past eventueel snelheid aan op je voorligger. Wat Zembla dus liet zien heeft niets met zelfrijdende auto's te maken (want dat bestaat hier niet) en zijn dus menselijke fouten of op zijn minst menselijke onoplettendheid. Het is niet dat een zelfrijdende auto ongevallen heeft veroorzaakt.

FSD is echt 10 stappen verder. Rijdt je letterlijk van je huis naar bestemming en parkeert daar dan ook nog. En reageert dynamisch op elke verkeerssituatie. Tot nu werkte het een soort van redelijk (niet onveilig anders had de Amerikaanse overheid ook geen toestemming gegeven, ze zijn gek daar maar niet helemaal krankzinnig) maar het reed een beetje robot achtig en vereiste continu oplettendheid omdat er regelmatig moest worden ingegrepen.

Ik was ook aardig sceptisch maar als ik de video's van 14.2 updat zie dan is dit de versie waarvan de gebruikers zeggen: het werkt (eindelijk) soepel, veilig en betrouwbaar. Ze lijken nu de jarenlange belofte in te lossen van een auto die werkelijk zelfstandig kan rijden. De timing van Tesla met dat rare bericht gericht aan het RDW zal niet geheel toevallig gekozen zijn... denk dat ze er nu zelf vertrouwen in hebben dat ze kunnen voldoen aan de Europese eisen.

Ja Musk is een absolute ... en in mijn ogen een grote eikel die je heel kort moet houden. Deze man heeft veel te veel geld en daarmee macht. Ik walg ook van die man en zijn bemoeienissen met politiek en rare fratsen. Maar persoonlijk vind ik de hele Amerikaanse politiek er puinhoop.

Maar dat doet niks af wat Tesla hier technisch voor elkaar heeft weten te krijgen. Ze hebben een enorme voorsprong en dit is met niets te vergelijken wat er momenteel rondrijdt in Europa (tenzij de grote merken in het geheim al iets klaar hebben liggen als de wetgeving veranderd).

Gelet op de video's die ik gezien heb en hoe FSD 14.2 reageert in het verkeer dan is dat netter en beter dan wat ik in een gemiddelde rit in Nederland tegenkom (houdt netjes kruispunten vrij bij file, geeft voetgangers op zebrapaden netjes en ruim voorrang en heeft véél meer geduld dan de gemiddelde bestuurder, gaat niet bumperkleven en snijdt mensen niet onbewust of expres af.
Als voormalig Tesla gebruiker (ik rij zelf niet) schrik ik meer van wat Tesla zelf doet. Dit soort systemen zijn mooi maar dienen eigenlijk 100% altijd juist te functioneren, echter voor mij tot tweemaal toe was het flink schrikken dat het bepaalde objecten op een klaarlichte dag niet ziet.

En daar wringt het nou precies, Tesla verkoopt dit als heel veilig, en dat klopt misschien (niemand weet het want Tesla deelt geen complete data) maar hoe veilig is Tesla in vergelijking met gewone bestuurders of waymo?

Voor mij komt Tesla niet meer binnen totdat ze open zijn in hun eigen producten. Het uitblijven van goede data is juist eerder een gebrek aan vertrouwen. Dat terzijde, waarom zou je überhaupt een auto kopen waarmee je fascisme steunt?
Je vergelijkt appels met peren: hetgeen Tesla aanbiedt in de VS (FSD) is aanzienlijk anders dan de software (AutoPilot) die je in Nederland hebt.
Dat ligt dan eerlijk gezegd aan jezelf. Autopilot in Nederland (en Europa) is niet (specifiek) gemaakt om te remmen voor (kleine) objecten op de weg of deze te ontwijken. Dat doet (in principe) alleen FSD (wat we dus hier niet hebben). Mogelijk dat andere veiligheidssystemen wel ingrijpen maar dat hangt helemaal van de situatie af.

Je bent zelf verantwoordelijk om op te letten. Dat is bij elk ander merk ook zo. Verder heeft het dus wel alle veiligheidssystemen. Theoretisch, maakt de auto wel een noodstop als het verkeer voor je stil staat en geeft het allerlei signalen als het mis dreigt te gaan (buiten je baan, dreigende botsing etc). Maar dat is niets bijzonders. Dat zijn veiligheidssystemen waar zelfs mijn Hyundai i10 mee is uitgerust. Waar Tesla's wel problemen mee hebben is dat het systeem denkt dat er iets op de weg ligt en soms zonder reden lijkt te remmen (phantom breaking). Maar dat gaat altijd gepaard met een waarschuwingssignaal. Het is aan jou om te beoordelen of er werkelijk gevaar is of dat het een vals positief signaal is. Als er niks aan de hand is moet je natuurlijk het gaspedaal induwen om snelheid te behouden.

Probleem is dat mensen niet snappen wat er gebeurd. Als je je auto tot stilstand laat komen op een snelweg terwijl er niets aan de hand is ben je gewoon een ongelooflijke oen die niet op zit te letten.

FSD reageert dus wel op objecten op de weg door er omheen te rijden of te remmen. FSD rijdt wel volledig zelf.
Als hij 10x te voorzichtig is en jij dus 10x te vaak in de gordels gedrukt wordt, ben je dan blij of is het een k*t systeem?

Inmiddels heb ik zo'n 15 jaar ervaring met ACC in vrachtwagens en de grootste achilleshiel is het feit dat ze maar 150m vooruit kijken en uitsluitend de voorligger.

Praktijkvoorbeeld: In de verte filevorming wegens drukte, personenauto voegt voor je in met 85 en vlak voor zijn (m/v/anders) rempunt gaat hij toch naar de linkerbaan. De truck blijft gewoon 83 rijden tot hij op 150m van het langzaam rijdende verkeer komt om eerst langzaam op de motor te remmen en vervolgens hard in de ankers te gaan. De instructeur liet het me doen omdat "dat echt goed ging", maar elke menselijke chauffeur had bij het zien van de filevorming al de cruise uitgeschakeld en wat vertraagd.

Ik ben erg benieuwd hoe zelfrijdende auto's dit in de toekomst gaan oppakken en hoe ze daarin beter worden dan menselijke chauffeurs.

[Reactie gewijzigd door Miglow op 25 november 2025 11:40]

Als hij 10x te voorzichtig is en jij dus 10x te vaak in de gordels gedrukt wordt, ben je dan blij of is het een k*t systeem?
Ik heb het vaak een k*t systeem gevonden, want je schrikt.
Totdat het systeem me eens écht redde. Iemand reed voor me en we kwamen op een totaal lege rotonde terecht, in de verste verte, geen mens te bekennen . Ik volgde de voorligger, was in gedachte en werd plotseling hard teruggeroepen naar de realiteit door een noodstop van mijn auto. Het bleek dat de auto voor me bijna een noodstop had gemaakt: de bestuurder had kennelijk zo slecht zicht dat ze altijd volledig stopte bij het naderen van de rotonde en pas daarna keek of er naderend verkeer was. Zelf had ik natuurlijk allang gezien dat stoppen helemaal niet nodig was daar en verwachte ik die absurde remactie ook niet.

Maar goed, als ik achterop was geklapt, had ik wel de schuld. Sindsdien viel het kwartje: hoe irritant het ook is om telkens schrik te krijgen, hoewel het nu potentieel slechts blikschade was, het systeem had een mens (mij of iemand anders) kunnen beschermen. Dus neem ik die tien keer voor niets schrikken maar voor lief.
elke menselijke chauffeur had bij het zien van de filevorming al de cruise uitgeschakeld en wat vertraagd.
Dit (nadeel) heeft mijn Tesla ook, bij naderende file zet ik autopilot uit.
Komt door mijn eigen instelling, de minimale stand is 2 seconde achter de voorligger, dat is dan te weinig.
Zet je die op 4, dan gaat het wel goed maar dan sla je zo'n gat tov je voorligger dat mensen vaak denken dat er iets mis is met je en uit irritatie gaan inhalen omdat je 'de zaak' ophoudt.

Dus ja, dat moet ook echt beter.

[Reactie gewijzigd door procyon op 25 november 2025 12:02]

Sinds december 2024 is dit verhoogt van 60 naar 95km/h


https://group.mercedes-be...g/drive-pilot-95-kmh.html
Mooi dat ze die limiet hebben verhoogd. Met die snelheid kun je tenminste achter een vrachtwagen blijven rijden, wat ook nodig is, want zonder voorligger functioneert het systeem niet.

Bovendien werkt het uitsluitend op snelwegen.

Rijden van deur tot deur is daarmee volledig uitgesloten en dat zal waarschijnlijk ook zo blijven. Ik verwacht niet dat Mercedes op dorpsniveau HD-kaarten gaat produceren; alleen al het opnieuw in kaart brengen van snelwegen is een gigantische opgave.
Ik weet niet wanneer jij voor het laatst op Nederlandse snelwegen hebt gereden maar 60km/u is voor woon-werk al genoeg. Nu is het verhoogd naar 95km/u wat helemaal goed is voor Nederland. Onze snelwegen zitten zo vol dat dit echt meer dan genoeg is. A2 Den Bosch - Utrecht haal je gemiddeld 50km/u als je geluk hebt tegenwoordig
Ik weet niet wanneer jij voor het laatst op Nederlandse snelwegen hebt gereden maar 60km/u is voor woon-werk al genoeg.
60 is natuurlijk niet genoeg. Als het verkeer weer 100 rijdt, krijg jij een bekeuring als je 60kmh rijdt.
95kmh is dat dan wel. Dat klopt.
Dat is mijn punt, zelfs 60km/u haal je amper meer tegenwoordig.

Daarnaast geldt er een minimale constructiesnelheid van 60km/u, geen minimale rij snelheid. Alleen als je het verkeer gaat hinderen door expres traag te rijden kan je een boete krijgen. Echter is het niet verboden om met een auto die max 60km/u kan op de snelweg te rijden en dan krijg je ook geen boete
Als je auto maximaal 60km/u kan en je rijdt 's avond om 19:00 over een tweebaansweg waar de linkerbaan 130km/u rijdt, dan zou ik dat toch niet veilig noemen.
Laatste keer ging ik gewoon 100. De keer daarvoor ook. De keer daarvoor ook. Er zijn meer tijden om te rijden dan midden in de spits.
Maar het is dan wel volledig level 3, waarbij je je ogen, legaal, compleet van de weg mag hebben, zolang het systeem (en dus de turquoise lamp) aanstaat. Autonomie waar je wat aan hebt zeg maar, al is het dan inderdaad nu nog alleen in de file.
Autonomie waar je wat aan hebt zeg maar, al is het dan inderdaad nu nog alleen in de file.
En zodra je voorligger iets sneller gaat dan 95kmh, moet je het stuur weer overnemen.
Dus vergeet dat "sluit je ogen" concept maar even. Dat kan echt niet, behalve op een afgesloten testcircuit.

Het moet echt nog even beter.
Ik hoef niet te slapen. Maar kan prima een hele bak emails doen in de file, al vast wat zaken doorlezen. Kijk om je heen, de samenleving zit hier om te springen als je al die mensen met de telefoon vast ziet in de auto. :+

Je moet ergens beginnen he? En ik denk dat de grootste stap van dit hele circus het weerleggen van de verantwoordelijkheid is. Wie is er verantwoordelijk als er iemand doodgereden wordt door een autonomisch rijdende auto? Dit is dus al een hele grote stap wat dat betreft.
Dit is toch Tweakers?

Er zijn toch genoeg systemen die al iets soortgelijks bieden, echter alleen nog wat getweaked dienen te worden ;)

Doe het zelf al een tijdje naar volle tevredenheid
Dit is toch Tweakers? Waar tweakers niet alleen iets roepen, maar een leuke uitleg geven in het forum?
De detectie bij mij (of je het stuur vast houdt) werkt op basis van kracht die stuur links of rechts omdraait. Dus als iets bedenkt dat het stuur altijd net genoeg naar links of rechts trekt zonder dat het stuur ook werkelijk die kant opgaat ben je er al. Dus gewichtje aan het stuur... o.i.d

Pilot assist is nog lang niet volwassen, dus opletten blijft 200% nodig

[Reactie gewijzigd door GigaHenk op 26 november 2025 10:34]

Op zich wel sneu ergens dat wij hiermee koploper in Europa zijn terwijl in Amerika al jaren zelfrijdende taxi's commerciële ritjes rijden...

Volgens mij kun je al in 4 Amerikaanse steden een taxi bestellen, vandaag al.
Die taxi's zijn niet volledig autonoom, er is altijd hulp op afstand aanwezig om in te grijpen
De taxi's rijden wel degelijk autonoom, er staat alleen iemand klaar om op afstand in te grijpen als er iets is.

De persoon is niet de taxi live aan het besturen van een afstand.
Wel als er ingegrepen wordt, dus is het niet autonoom
Ok ja ik hou gewoon de algemene definitie van autonoom rijden aan. Prima als jij je eigen aanhoudt.
Uhm, de taxi rijdt autonoom rond, daar valt weinig over te discussieren. Als er ingegrepen wordt, kan het overgenomen worden, dat is toch heel wat anders?
Volgens mij rijden er nog altijd gewone auto's achter die zelfrijdende taxi's aan om te kunnen ingrijpen indien nodig. Dat was in elk geval een half jaar geleden nog zo.
Bullshit. Er is remote monitoring en de mogelijkheid om de besturing over te nemen, maar zowel Tesla als Waymo rijden momenteel zelfstandig (waymo zelfs zonder bijrijder voor veiligheid). Volgauto's doen ze geen van beiden.
Een half jaar geleden was dat nog anders in elk geval.
Vorige week in ieder geval zeker niet meer ;)
Waymo in San Fransisco deze week ook niet meer hoorde ik vanochtend :)
Vind je? Qua testen ben ik het zeker met je eens, maar op de weg hoef ik niet de eerste te zijn die het falen ondervind en het met de dood moet bekopen. Doe de uitgebreide testen op de openbare weg maar mooi in een ander land.

Stel je voor dat merken zoals Renault dit soort auto's gaat maken en uiteindelijk op de weg verschijnen.....
We ondervinden nu regelmatig het falen van mensen als bestuurders. Een autonoom systeem hoeft niet perfect te zijn, het moet beter zijn dan de beste menselijke bestuurders.

Alle autofabrikanten testen uitgebreid op de openbare weg, dat is normaal.
Tesla krijgt mogelijk (hopelijk!) in Februari goedkeuring, dus het lijkt er niet op dat ze hoeven te wachten. Het is natuurlijk al volstrekt absurd dat het hier in Europa zo langzaam gaat. We lopen vreselijk achter.

Zie ook:

https://x.com/teslaeurope/status/1992317016821350665

https://www.rdw.nl/nieuws/2025/reactie-rdw-naar-aanleiding-van-oproep-tesla

https://www.autoblog.nl/nieuws/nederland-eerste-eu-land-waar-tesla-full-self-driving-legaal-is-7182233

[Reactie gewijzigd door Obbut op 25 november 2025 14:24]

Ik weet dat Tesla routes heeft geoptimaliseerd voor influencers.

Is de kans niet groot dat, zodra de eerste Tesla hier overheen rijdt. Tesla alle beelden en sensor data doorstuurt en ook dit test-traject optimaliseert?
Natuurlijk zal FSD dat overal doen zodra het hier beschikbaar komt. Maar het ligt voor de hand dat men in dit proces (dit stuk weg) extra aandacht besteedt aan hoe het gelezen en geïnterpreteerd wordt door de A.I. en dat geldt vanzelfsprekend voor alle fabrikanten.

Ik ga er dan ook vanuit dat alles wat wij als lezers kunnen bedenken (op amateurniveau), ook is meegenomen door de ontwerpers van het testcentrum. Hopelijk kunnen zij dingen ter plekke flexibel en voldoende dynamisch aanpassen. In principe zou dat geen probleem moeten zijn.

[Reactie gewijzigd door procyon op 25 november 2025 08:19]

Dit heeft niks met influencers te maken maar waar meer gereden word met krijgen ze meer data en zal daardoor beter werken.
Mij lijkt het verstandiger en logisher om eerst een grote en uitgebreide test doen op interne test baan.

Dat is meer 1st fase waar autonoom voertuig met 100% moet doorkomen om fase 2 te komen een vaste test routes publiekelijk met rdw test drivers.

Dan 3de fase waar lokaal rond RDW test centrum test of het daar 100% slaagt.

Dan 4de fase zoek 1000 unieke lokale situatie op. Waar zelfs menselijke rijder moeite mee hebben vooral als die lokaal ook niet bekend zijn.

5de fase testen van bijzonderheden weers omstandigheden en weg werkzaamheden.

6de fase raar rijder gedrag .

Dat ongeveer fases die toch zeker doorlopen moeten worden.

Op EU niveau wordt nog complexer. Kwa verkeers regels en bijzondere situaties.
Dat zou kunnen. Maar wat schietebn ze er mee op?

Stel ze boewen een speciale software-component om op deze testbaan optimale resultaten te behalen (á la sjoemeldiesel-software). Dan zal dat slechtere resultaten op de openbare weg inhouden.
Wanneer dat nog steeds een testsituatie zou zijn zou de RDW vragen stellen waarom vergelijbare situaties op de testbaan veel betere resultaten opleveren dan op de openbare weg en mag Tesla haar huiswerk overnieuw doen, omdat de resultaten onbetrouwbaar zijn.
Wanneer dat met consumenten is, heeft Tesla binnen no-time de reputatie onbetrouwbaar en onveiliog te zijn, wanneer dat resulteert in meer ongelukken.
Ik mag toch hopen dat elk nieuw model autonome auto behalve in deze nieuwe testfaciliteit ok gewoon rijexamen moet afleggen in het dagelijkse verkeer, net zoals menselijke bestuurders? Ik ben benieuwd hoeveel keer zo'n auto moet opgaan voordat hij voor het examen slaagt... En laat zo'n auto maar examen doen in bijvoorbeeld Rotterdam, Amsterdam en Utrecht (en dus niet in een kleinere plaats buiten de randstad.
Foutloos door centrum Nijmegen met Keizer Karelplein lijkt mij voldoende
Tesla heeft FSD al getest op de magic roundabout in Swindon. Vergeleken daarmee is het Keizer Karelplein peanuts.
Dat ding in Swindon is een grapje vergeleken met het K. Karelplein. Het plein is geen rotonde, heeft geen banen, kan 7 rijen auto's naast elkaar hebben, je kan links en rechts inhalen en je wordt constant geconfronteerd met mensen die geen idee hebben van wat ze aan het doen zijn.
Ik woon er niet al te ver vanaf, vind het eigenlijk wel meevallen.
Wel in spitstijd, lijkt mij inderdaad wel een goede test. Dan komen er voorlopig geen zelfrijdende auto's in NL.
Dan komt er uberhaupt niemand meer met een rijbewijs in NL als die aan dezelfde eisen moeten voldoen...
Er zijn zat mensen die daar prima kunnen rijden. En diegene die dat echt niet kunnen, die zouden inderdaad van de weg af moeten blijven. Dat zou een hoop ongevallen schelen.
Het aantal mensen dat bij hun afrijden, dus met nul ervaring, foutloos door het Keizer Karelplein gaan in de spits zonder dat ze daarop hebben geoefend zal een stuk lager zijn. En natuurlijk bij genoeg zal het goed gaan, net als dat bij genoeg zelfrijdende auto's het goed gaat: Als je maar gewoon degene voor je kan volgen.
Die steden kom je met de gewone auto al bijna niet meer in dus..
Related I guess: nieuws: RDW tempert Tesla-bewering over handenvrij rijden in februari in Nederland

Waar gaat de RDW die Tesla's testen? Gewoon op de weg neem ik aan?
Ja, net zoals alle auto's.
Ziet er uit als een nascar oval
Volgens mij zou je beter een soort combinatie van rollerbank plus 360 graden scherm kunnen bouwen en daarop een 3d-omgeving projecteren, en dan ter simulatie van andere voertuigen Soft Car Targets inzetten. Dan kan je niet alleen elk scenario toetsen, maar ze ook nog eens zo makkelijk aanpassen dat automakers er niet voor kunnen optimaliseren.

Of er moet gewoon een standaard interface komen om de software mee te benaderen zodat je gewoon een computer in kunt pluggen met simulatiesoftware, waarna de auto die input gebruikt in plaats van haar eigen sensoren (en als output de stuur, versnel en rembewegingen, etc) zodat je al die andere hardware niet eens nodig hebt.
Lidar dat het niet zo goed bij tv schermen ipv echte voertuigen
Daarom ook de soft car targets. De schermen hoeven natuurlijk ook niet helemaal om de auto heen, maar alleen op de plekken waar camera's zitten. Sterker nog, je zou de schermen direct op de auto kunnen monteren en de auto dan gewoon buiten een op plaat asfalt kunnen laten rijden om alsnog alle situaties na te kunnen bootsen.
Volgens mij is er geen betere simulatie dan de werkelijkheid. Wat jij voorstelt zal vast al wel gebeuren, al was het maar door de fabrikanten zelf, de laatste testen zie ik toch graag op een baan als deze voordat men de voertuigen op de weg toelaat.
In principe kun je autonome functies gewoon op de openbare weg testen, door het mee te laten draaien terwijl het systeem uitgeschakeld staat. Elke keer dat de menselijke bestuurder een handeling uitvoert die de computer niet verwacht, kun je de sensordata opslaan en achteraf vergelijken met dat wat de auto van plan was. Als er al (zoals bij Tesla) (tien)duizenden mensen met het model rondrijden, heb je dagelijks honderdduizenden kilometers aan echte data en is vrijwel elke situatie die je in een simulatie zou kunnen doen, gedekt.
Natuurlijk kan dat, net zoals je software programma's waarin data verwerkt wordt met persoonsgegevens ook in een productieomgeving kan testen. Toch heb ik liever van niet.....
De autonome software doet niks in dit geval hè, het leest alleen maar mee met wat er gebeurt.
Tenzij ze in dat testcentrum ook drukke binnensteden met veel voetgangers, fietsers en smalle straatjes gaan testen zie ik hier weinig meerwaarde in. Dat een zelfrijdende auto binnen de lijntjes kan blijven op een brede testbaan geloof ik allemaal wel. Ik wil weten of dat ding stopt voor een zebrapad, of een fatbike die door rood knalt, of voor een groep toeristen die vrolijk over blijven steken terwijl de auto gewoon groen heeft.

Ik hoop ten zeerste dat we hier in Europa regels krijgen voor autonoom rijden binnen de bebouwde kom, of in ieder geval in historische binnensteden. Wat mij betreft moet je dat niet willen namelijk, zeker niet met computers die oorspronkelijk getraind zijn op de stroads van de VS.
Veel systemen hebben nog steeds problemen met onze roze fietspaden die gedeeld worden met de overige bestuurders. Dus dat binnen de lijntjes is echt niet zo van zelfsprekend
Dit zorgt onder meer voor betere verkeersdoorstroming. Doordat de vrachtwagens dicht op elkaar rijden,

En dit zorgt er meteen voor dat er gevaarlijke situaties ontstaan voor invoegend en uitvoegend verkeer.
Daar was ik ook over aan het denken bij dat stukje over vrachtwagens die zeer dicht op elkaar gaan rijden inderdaad, wat daar precies de implementatie van zou worden...

Het hangt er denk ik vanaf hoe slim de computer is. In eerste instantie dacht ik dat er misschien maximaal 3 vrachtwagens zo dicht op elkaar zouden mogen rijden zodat je nooit te ver van een 'gat' bent als je wil invoegen of uitvoegen. Maar als de computers slim genoeg zijn om automatisch en onmiddellijk te reageren als er auto's op de invoegstrook aankomen door een gat te maken, en ook als er op de linkerbaan iemand richting naar rechts aangeeft of ineens vreemd beweegt... Dan zou het wellicht geen probleem zijn. Vreemd bewegen kan bv zijn beginnen te slingeren of gewoon langzamer gaan rijden, zo heb ik zelf bv eens een klapband gehad op een drukke snelweg in de spits en was heel blij dat de vrachtwagen chauffeur naast me dat meteen zag en terug zakte zodat ik gelijk naar de vluchtstrook kon.

Ideaal is natuurlijk als uiteindelijk alles autonoom rijdt en met elkaar kan communiceren zodat een personen auto kan 'vragen' ruimte te maken in de rechterbaan bv, maar daar zijn we nog lang niet.
Een gat maken , is makkelijker gezegt dan gedaan. Dat werkt voor 1 auto maar niet als er 5 of 6 auto's moeten invoegen. Dan moet er gewoon ruimte zijn die er niet is en dan zal dus de achterste vrachtwagen in de ankers moeten om die suto's er tussen te laten. En wat je dan gaat zien is dat er automobilisten zijn die stil gaan staan op de invoegstrook. En daar krijg je echt ongelukken van.
Als het op het allerlaatste moment moet gebeuren, ja. Maar mijn idee was dat het systeem de situatie dan aan moet kunnen zien komen. Uiteraard moet het systeem dan dus wel goed genoeg zijn en zich niet pas bewust worden van iemand die in wil voegen als die al er naast zit en de invoegstrook bijna op is.

Een normale invoegstrook is 200 meter lang. Daar doet een met 90 km/h rijdende vrachtwagen 8 seconden over om te passeren (90 km/h = 25 m/s). Voeg daar nog wat tijd aan toe als de vrachtwagen al voor de invoegstrook kan zien dat er auto's de invoegstrook op rijden en er is zat tijd om wat gaten te laten vallen hoor.

Je zult uiteraard altijd mensen hebben die in paniek op de rem stampen op de invoegstrook inderdaad, maar die heb je nu ook en die mensen zullen meestal de spits wel vermijden. En als het niet heel druk is kan een vrachtwagen er ook voor kiezen om naar links te gaan (zoals elke chaufeur hoort te doen als de mogelijkheid er is om ruimte te maken voor het invoegende verkeer).

Maar zoals gezegd, het valt of staat wel met hoe goed dat systeem is...
Naar links gaan, om ruimte te geven aan invoegend verkeer is dus verboden in Duitsland en dat is maar goed ook, want een verschil tussen 300km/h en 90km/h is heel gevaarlijk
Mja, het ging hier over Nederland... Ik zou zeggen dat Duitsland dan misschien beter gewoon een snelheidslimiet in zou kunnen stellen. Prima dat je op sommige stukken harder mag maar 300 is ook absurd.
Misschien meteen even daar de deurhendels testen?
Hier gaat het artikel niet over.

Je hebt het nu over iets heel anders, namelijk de verzonken deurgrepen, dan klopt het dat fabrikanten daar nu aandacht aan besteden. Tesla gebruikt ze, dat klopt, maar ook Jaguar (ipace), Range rover, (velar), Mercedes (CLA), Porsche (taycan), BYD en nog veel andere merken passen dit toe.

Dat jij denkt dat alleen Tesla dit probleem heeft, komt omdat er nauwelijks over andere merken geschreven wordt. Toch hebben ook zij modellen met volledig verzonken deurgrepen, die in een ongelukssituatie voor omstanders veel minder makkelijk te gebruiken zijn dan een traditionele deurhendel.

Wat mij betreft is het prima om weer terug te gaan naar gewone deurhendels.
Ik hoop dat ze al een NB (stikstof) vergunning hebben.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn