'Nvidia-apu met Arm-architectuur komt rond eind 2025 uit in Alienware-laptop'

Alienware brengt mogelijk rond eind dit jaar een gaminglaptop uit met een Nvidia-apu, die Arm-processorkernen combineert met een Blackwell-gpu. Dat beweert United Daily News. Nvidia zou samen met MediaTek aan deze chip werken.

De Taiwanese nieuwswebsite schrijft dat Nvidia zijn Arm-apu in het laatste kwartaal van dit jaar of begin 2026 op de markt wil brengen. De techgigant zou daarvoor samenwerken met het gamingmerk van Dell om de eerste apparaten met deze chip uit te brengen. Volgens geruchten zou de onaangekondigde soc met een stroomverbruik van 65W de grafische rekenkracht kunnen evenaren van een RTX 4070 Laptop bij 120W.

UDN schrijft dat het integreren van de gpu en cpu ervoor zorgt dat het ontwerp van het koelsysteem minder complex hoeft te zijn. Dat moet lichtere en compactere apparaten mogelijk maken. Fabrikanten zoals Wistron, Inventec en Compal zouden de productie van de benodigde aanvullende componenten voor hun rekening nemen.

Er doen al lange tijd geruchten de ronde over op Arm-gebaseerde Nvidia-chips voor Windows-pc's. Eind 2023 zei Reuters dat zowel Nvidia als AMD aan dergelijke processors werken. Eind vorig jaar deden er berichten de ronde dat Nvidia in het najaar van 2025 een op Arm-gebaseerd platform voor pc's zou introduceren.

In maart dit jaar kondigde Nvidia de DGX Spark en DGX Station aan, AI-workstations die worden aangestuurd door het Nvidia Grace Blackwell-platform. Op de Computex-beurs waren DGX Spark-systemen te zien van partners zoals Gigabyte. Daar bleek dat de GB10-soc van deze mini-pc beschikt over een Arm-processor met tien Cortex-X925-kernen en tien Cortex-A725-cores. De geïntegreerde gpu bevat 6144 CUDA-cores, precies evenveel als de RTX 5070 voor desktops. Het is niet duidelijk in welke mate de gamingprocessor zal lijken op deze professionele chips.

Door Idriz Velghe

Redacteur

03-06-2025 • 15:34

19

Reacties (19)

19
19
10
0
0
8
Wijzig sortering
Als ik het goed begrijp wordt dit dan (als de geruchten waar zijn) Nvidia's tegenhanger voor AMD's Ryzen MAX APUs, maar dan op Arm-architectuur, waardoor het eigenlijk meer lijkt op Apple's M-series APUs. MediaTek neemt dan wellicht het CPU-deel van deze APU voor z'n rekening? Benieuwd onder welke naam/merk de APU uiteindelijk gaat worden uitgebracht.

Gaaf om te zien, de komst van Arm APUs binnen de "gewone" consumer PC space juich ik alleen maar toe :) Zuiniger, koeler, en voor zover ik weet even snel als x86/x64. Bring it on! :P
Zeker weten! Het lijkt echt het begin van een nieuwe fase in de pc-markt. Als Nvidia erin slaagt om de prestaties van een RTX 4070 op slechts 65W te evenaren in een Arm-SoC, dan kunnen we interessante, compacte designs verwachten — vooral bij gaminglaptops waar warmte en ruimte altijd een uitdaging zijn.

Met MediaTek aan boord zou het cpu-gedeelte goed gebruik kunnen maken van hun mobiele Arm-expertise, maar dan opgeschaald voor pc's. Hopelijk pakt Nvidia ook de Windows-ondersteuning en tooling serieus aan, want zonder solide ecosysteem blijft het een niche.

Tegelijkertijd vermoed ik wel dat AMD voorlopig sterk blijft staan. Hun Ryzen MAX/APU’s zijn inmiddels volwassen, draaien op een bewezen x86-platform en hebben brede compatibiliteit met bestaande software. Zolang Windows op Arm nog niet op volle toeren draait en veel applicaties x86 blijven, blijft AMD machtig in deze markt.

Maar goed — concurrentie drijft innovatie, en ik juich de komst van Arm in de "gewone" pc-markt alleen maar toe. Zuiniger, koeler, en voor veel workloads net zo snel als x86. Laat maar komen, ik ben benieuwd onder welke naam Nvidia dit gaat uitbrengen! 😄
Zeker weten! Het lijkt echt het begin van een nieuwe fase in de pc-markt. Als Nvidia erin slaagt om de prestaties van een RTX 4070 op slechts 65W te evenaren in een Arm-SoC
Een RTX 4070 equivalente GPU gaat toch al meer dan 65W verbruiken? Het is niet alsof een RTX4070 op x86/x64 architectuur draait, dus daar gaat ARM niet bij helpen.
Je hebt een beruchte slide van Apple, waarin je kan zien dat de M1 Ultra op 120W even goed presteert als een RTX 3090 op 320W.

Het zal je verbazen hoeveel performance je uit een GPU kan persen als je vanaf begin af aan engineered op performance-per-watt. Sterker nog, als je een moderne discrete GPU neemt en hem 5% downclocked dan kun je vaak zo ver undervolten dat de power consumption van je GPU met 40% naar beneden gaat. En -5% op je clock heeft maar iets van -2% prestatieverlies.

De vraag is vooral of Nvidia dit kan. Bij AMD en Intel zie je dat hoe hard ze het ook proberen, ze de CPU performance-per-watt maar niet op het niveau van Snapdragons en M-series krijgen. Wel interessant is dat AMD vroeger hun mobiele GPU tak aan Qualcomm heeft verkocht (Adreno = Radeon), dus de know-how was er wel.
Je hebt een beruchte slide van Apple, waarin je kan zien dat de M1 Ultra op 120W even goed presteert als een RTX 3090 op 320W.
In wat? Zo'n grafiek zegt echt helemaal niks. Er wordt niets gedeeld over wat voor workload er gedraaid is. Dit soort marketing grafiekjes zijn echt compleet nutteloos. Dezelfde grafiekjes zien we in presentaties van Intel, nVidia, AMD en keer op keer is de werkelijkheid heel anders dan wat theoretische testen.

Daarnaast heeft dat met ARM niets te maken, want GPUs gebruiken helemaal niet de ARM instructieset of architectuur. ARM is een CPU architectuur en een GPU is compleet anders kwa ontwerp.
Allemaal waar, en wat je zegt laat deels zien waarom Nvidia vaak minder effientie lijkt. Vaak is de piek performance hoger en die wordt gebruikt voor benchmarks. Met de zeer hoge power die erbij hoort.
Verder is zon slide erg qualitatief en totaal niet wetenschappelijk. Ik bedoel zet tenminste bij welke benchmark je hebt gedaan.
Verder als je goed kijkt staat er highest end 3090 (2020) tegen M4 pro uit nov 2024, doe dan ten minste de 4090 uit oct 2022 of als je generatie tegen generatie doet 5090 (Jan 2025 wel iets nieuwer inderdaad)
Maar bijvoorbeeld een 5090laptop
https://www.notebookcheck...s-efficient.915270.0.html
Kun je hier toevoegen en dan zie je
Power Consumption / Cyberpunk 2077 ultra Efficiency

Intel Arc Graphics 140V
0.696 fps per Watt
Zenbook S 14 UX5406
Nvidia GeForce RTX 5090
0.541 fps per Watt
-22%
Laptop
XMG Neo 16 A25 5090
Apple M4 Pro 20-Core GPU
0.4547 fps per Watt
-35%
MacBook Pro 14 2024 M4 Pro
En ja er zijn sowieso use cases waar de MacBook/M4 (pro) wat beter is in efficiëntie of misschien zelfs absolute score, maar dat zijn vooral de plekken waar M socs op geoptimaliseerd zijn. Terwijl met niet M chips je flexibiliteit veel hoger is met diezelfde performance.

[Reactie gewijzigd door PaulHelper op 4 juni 2025 15:03]

Maar goed — concurrentie drijft innovatie, en ik juich de komst van Arm in de "gewone" pc-markt alleen maar toe. Zuiniger, koeler, en voor veel workloads net zo snel als x86. Laat maar komen, ik ben benieuwd onder welke naam Nvidia dit gaat uitbrengen! 😄
Wel meneer naamkiller ... ik zou in principe ook graag een ARM PC hebben, liefst zonder Nvidia AI bazzaar als energiebewuste persoon. Maar er zijn zoveel ARM SKU's (Qualcomm, Apple, MediaTek, Samsung, etc ...) dat het moeilijk gaat worden voor Windows en Linux om het een first class citizen te maken. Er zal toch nog altijd meer software kunnen gedraaid worden op x86_64. Voor veel niches en steeds meer zal dit geen reet uitmaken maar voor andere - zoals mezelf - dan weer wel. En we hebben dit al een paar keer lopen roepen (Snapdragon Windows RT, etc ...).
prestaties van een RTX 4070
Let wel dat Nvidia ook zegt dat de performance van een rtx5070 "gelijk is" aan een rtx4090
Vergeet niet dat een laptop RTX 4070 met dat TDP eerder te vergelijken is met een RTX 4060 of misschien wel een RTX 3060. Hij zal qua performance dus onder de Ryzen AI Max 395 komen te vallen.

Daarnaast zit je met een ARM chip wat nog steeds niet helemaal lekker zit op Windows; ik denk dat dit leuk is voor early adopters, maar als je iets wilt hebben wat volwassen is qua APU platform dan zou ik toch eerder bij AMD kijken.

Benchmark Ryzen AI MAX 395 vs een RTX 4060
https://hostbor.com/ryzen-max-395-vs-rtx-4060/
Benchmark 4070 laptop met een TGP van 35-115Watt (een stuk meer dan 65Watt) vs een RTX 4070
YouTube: RTX 4070 Laptop vs Desktop - BIG Differences!

Voor een overzicht van relatieve performance:
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-4060.c4107

[Reactie gewijzigd door Sp3ci3s8472 op 3 juni 2025 18:13]

Hangt er enorm van af hoe goed de ARM cpu kern is - Apple heeft ARM chips met een hele goede performance per watt, maar voorgaande ARM chips van bv Qualcomm hadden slechtere performance per watt dan de equivalente Intels. En je moet ook bedenken dat de bulk van het stroomverbruik niet van de cpu komt, maar van de GPU en andere DSP chips. Daar zit het verschil, niet zozeer in de instructieset van de cpu.
Welkome ontwikkeling, maar hopelijk kunnen Microsoft / gameontwikkelaars ook wat doen om de anti cheat (zoals Vanguard), werkend te krijgen op Windows on ARM. Dat is in mijn optiek toch nog steeds de grootste bottleneck om Windows on ARM een boost te geven.
En hierom ben ik blij dat Nvidia ARM niet mocht kopen.

De volgende stappen zijn idd apple stijp M chips,
Met gedeeld video/werk geheugen (scheelt kopieen en latency erg nuttig voor ai workloads ook)

Maar als nvidia arm had gehad dan had het echt een monopolie kunnen worden.

Nu kunnen amd quallcom intel mediatek and zelfs vele anderen in deze markt meedoen.
Kan een hele mooie toekomst worden :)
AMD staat bepaald niet stil en je merkt dat mediatek/qualcomm grote problemen krijgen met hitte en performance verbetering.

Ik had verwacht dat dit een gelopen race was maar dat is duidelijk nog niet zo.

Het voordeel van ARM, verbruik, wordt dan weer teniet gedaan door die GPU.

Of die combi praktischer is dan een AMD APU wordt dan de vraag, met name omdat ik niet zie hoe ze dit qua prijs competitief gaan krijgen.
Mediatek, Dat is toch die chinese fabrikant waarvan je weet dat ze per soc maar 1 android versie ondersteunen? Dat wordt nog wat.

[Reactie gewijzigd door jbhc op 3 juni 2025 16:23]

En ondertussen ondersteunt de Dimensity 9300 Android 14, 15 en 16... Tijden veranderen...
Waarom Mediatec CPU's? Ik dacht dat ze de Switch chip zouden uitbrengen.
@IdrizV klinkt als een uitgeklede versie van een Dell Pro Max met een GB10.
nieuws: Dell brengt zakelijke Pro Max-desktops met focus op AI-ontwikkelaars uit

Die heeft de rekenkracht van een 5070.
Recent kwam er meer informatie aan bod over die chip tijdens Computex, die informatie staat al onderaan het bericht :)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.