Het is absoluut clickbait, uiteraard. Maakt het niet onwaar, op zich, maar het is een keuze van de woordjes waarbij je 'Trump' zag - en het had minder nieuws geweest als het niet het woord racisme was. Eigenlijk dus best wel niet-nieuws.
Wel anders dan de hitler groet, denk ik - zeker by Steve Bannon zitten we nu wel in "doet het expres" fase. Maar ja, daar is het natuurlijk weer een gevalletje - shockeren om aandacht te krijgen. Musk is geen Nazi - veel van zijn denkbeelden zitten wel in de fascistische en white nationalist hoek, op zich, maar ik denk niet dat ie echt pro het uitmoorden van de joden is. Wel beetje voor het 'witte ras', denk ik, maar in elk geval is zijn gedrag vaak meer trollen en shockeren en aandacht zoeken. Hij is natuurlijk een enorm onzeker iemand. Het schoolvoorbeeld dat geld en macht niet gelukkig maken.
En, in geval van Bannon - die wil ook specifiek dit soort taal en uitingen, racisme en fascisme dus, normaliseren. Dat is een strategisch, politiek project. Als je dan flink extreem gaat zitten, extremer dan wat je echt vind, dan legitimeer en normaliseer je de minder extreme uitingen die dan normaal worden. Die man doet dat zeker expres want dat zegt hij ook gewoon. Slim, natuurlijk, en er zijn zat van dit soort projecten, van allerhande ideologie, die dit doen.
Bijv in de VS heb je sociale zekerheid wat hernoemd is naar "entitlements". Dat is echt een meesterzet, zet gewoon alle mensen die van sociale zekerheid afhankelijk zijn in een hoekje als profiteurs. Fundamenteel niet zo anders als joden 'ratten' noemen, hoor, alleen wat minder extreem. Je noemt joden ratten als je ze wilt uitmoorden, je noemt uitkeringen 'entitlements' as je ze af wilt schaffen. Aan de andere kant kun je het hebben over de klimaatramp als je bedrijven die vervuilen keihard aan wilt pakken. Taal kan veel impact hebben.
Trump is er goed in dat te bespelen - nu ben ik het politiek erg met hem oneens, dus vind ik dat eng, maar het is natuurlijk net zo eng om een Fidel Castro of Hugo Chaves te hebben, die deden dat ook zo in hun tijd. Het enge is de schade die Trump op het moment doet aan de 'guard rails' in de VS. Als de volgende amerikaanse president ene linkse versie van Trump is dan kan die enorm veel schade doen, dankzij alle taboes en processen die nu kapot worden gemaakt. Dus dit kan, ook als Trump geen dictator wordt, uiteindelijk wel het begin van het einde van de democratie in de VS blijken.