Microsoft en TomTom gaan kaart- en AI-kennis aan elkaar leveren

Microsoft en TomTom hebben een langetermijnovereenkomst getekend om nauwer te gaan samenwerken. Het Nederlandse kaartenbedrijf gaat kaarten en verkeersinformatie leveren aan de Amerikaanse techgigant. Microsoft gaat op zijn beurt TomTom-producten helpen voorzien van AI.

Uit het gezamenlijke persbericht blijkt dat Microsoft de data van TomTom in enkele producten wil verwerken. Het gaat dan om tools als Azure Maps, Bing, Power BI en Microsoft 365. Azure Maps is een clouddienst van Microsoft waarmee bedrijven geografische en op locatie gebaseerde data kunnen verwerken. Power BI is een tool waarmee gegevens kunnen worden gevisualiseerd. De twee bedrijven gaan naar eigen zeggen ook samenwerken aan AI-producten voor de auto-industrie, logistieke industrie en voor mobiele toepassingen. Welke producten of diensten er precies op de planning zouden staan, is niet duidelijk.

Het Nederlandse TomTom werkt al jaren samen met Microsoft. Die samenwerking begon in 2016. In 2019 ging TomTom navigatiedata leveren aan Bing Maps en Azure en een jaar later begon Microsoft met de integratie van het TomTom-kaartmateriaal in Bing Maps. Eind 2023 kondigde TomTom een AI-spraakassistent voor in de auto aan. Deze assistent werd in samenwerking met het Amerikaanse bedrijf ontwikkeld.

TomTomMicrosoft

Door Jay Stout

Redacteur

15-07-2024 • 12:16

54

Reacties (54)

54
54
15
2
0
28
Wijzig sortering
TomTom heeft nog steeds oude kaarten. Duurt echt jaren voordat updates kloppen. Leuk dat ze iets met Bing gaan doen, maar waar blijft de beloofde integratie van Open Streetmaps. Op de kaart van mijn buurt, toont Tom Tom nog steeds een spoorlijn die al 15 jaar geleden is verwijderd.
Microsoft gebruik zeker OSM data in Bing Maps en Azure Maps, dit is afhankelijk van de regio en de mix die we toepassen. Zie bijvoorbeeld Egypte. Mocht je een fout vinden, dan kan je dat altijd aan ons laten weten via https://feedback.azuremaps.com
Ik snap eerlijk niet waarom men Tom Tom nog steeds gebruikt.
Google Maps is echt 10000x beter.
Ik vind van niet.. qua file ontwijken dan.
Klopt, ik rijd nu 13 jaar tussen Nijmegen en Eindhoven, altijd drama op de A50 en qua file melding en ontwijken is Tom Tom de beste. De route bar met vertragingen is prima.
Niet mee eens.
Vorige maand nog mijn 5" TomTom Go 520 vervangen door de 7" TomTom Navigator
Goede kaarten, kwartaal updates (nu maandelijks), altijd 2 alternatieve routes en zeer goede file-informatie met ontwijken van files
Ik krijg regelmatig updates van tomtom (go) kaarten, dit wel op mobiele telefoon en op abonnementsbasis.
Daar krijg ik dan ook file en flits informatie bij, eigenlijk alles wat bij FM inmiddels achter de premium paywall zit.
Ik dacht dat Microsoft al lang samenwerkte met HERE, of is dat nu naar de achtergrond geschoven?
Dat was jaren geleden, toen we nog Nokia hadden.
Puur uit interesse - op de Azure Marketplace staat HERE nog wel gepublished met twee producten, HERE Anonymizer en HERE Tracking - Asset Tracking. Daarnaast staat de partnership zowel op de website van HERE als van Microsoft nog benoemd. Is dit dan enkel marketing of vult de samenwerking met TomTom een gat in die HERE niet kan bieden?
HERE data en diensten wordt niet meer gebruikt in Microsoft (Maps) producten, het is alleen verkrijgbaar in de Azure Marketplace, waar ook andere mapping platformen te vinden zijn. Bing Maps en Azure Maps maken gebruik van TomTom, OSM data, maar ook van andere providers per land/regio, denk aan de UK of Japan.

Azure Maps heeft twee versie APIs (de oude v1) die een proxy zijn naar TomTom en de nieuwe v2 APIs die gebruik maken van onze interne mapping services en logica, dat dus een mix heeft van data van verschillende providers, zoals TomTom en OSM, etc.
Daar moest ik aan aan denken. Dat was een van de apps die met de Windows 10 update op een oude Lumia kwam, een tijd geleden alweer.
Here was vroeger van Nokia, en dat is later verkocht aan de duitse automerken.

wiki:
Here Technologies levert wegenkaarten aan onder meer: Garmin, Audi, BMW, Ford, Mercedes-Benz, Mitsubishi en Sygic. Ook worden de digitale wegenkaarten, waaronder 49.000 gebouwen in 45 landen,[5] gebruikt door onder meer Facebook, Bing Maps[6] en Yahoo!. Daarbij heeft Here Technologies ook zijn eigen navigatieapplicatie HERE WeGo. Gebruikers kunnen via het programma HERE Map Creator direct wijzigingen op de wegenkaart aanbrengen.
Ik moet eerlijk zeggen dat TomTom, Bing Maps stiekem wel de beste navigatie of het opzoeken, rond snuffelen om de omgeving te verkennen heel fijn is. :)
Hoe verhoud Bing maps zich vergeleken met de meer courante Apple of Google maps?

Ik heb zonet eens op bing maps rondgesnuffeld maar het lijkt voor mij toch enorm beperkt tot twee klaarlagen en een traffic functie.

Ook de kwaliteit en resolutie van de satelliet kaartlaag is zeer pover en vrij oud in de gebieden waar ik op zoek ben gegaan. Het zijn wel meer rurale gebieden die ik heb verkend.

Ofwel gebruik ik een oude of foute versie?

[Reactie gewijzigd door kayjay op 22 juli 2024 13:51]

Wat mis je dan dat je daadwerkelijk gebruikt? Want of het nou 2 of 8 kaartlagen hebt wat maakt dat uit als je er maar 1 echt gebruikt. Veel belangrijker is of alle POI erin staan.
Om te beginnen streetview, recente satellietbeelden, toch wat POI die ontbreken en of foutief zijn. Toegegeven ik heb eens zeer snel rondkijken.

Kan ook natuurlijk de regio zijn, ook op Google is de kwaliteit van de data rondom mij stukken minder dan nabij een grootstad.
Aangezien Bing gebruik maakt van de kaarten van TomTom zal deze een stuk accurater zijn. Ik ben pakketjes kwijt geraakt omdat de vervoerder gebruik maakte van Google maps. Ze komen uit in een hele andere straat dan de mijne. Laatst nog een bezorger van eten die mij belde met de vraag waar mijn huis is, want hij kon het niet vinden. Google maps had hem ergens drie straten verder uit laten komen. Al meerdere keren wijzigingen door gegeven aan Google, zonder resultaat. Ik zelf zal daarom nooit gebruik maken van Google maps of diensten die gebruk maken van Google maps. En zal ze ook niet aanraden.
Hier andersom, AH komt (in een wijk waar de straten al 60 jaar het zelfde zijn) hier altijd in een doodlopende weg uit, tussen de schuurtjes van de bewoners. En ze gebruiken dus Tom Tom. We hebben nu als standaard opmerking er bij staan dat ze Google maps moeten gebruiken. De bezorgers die dat lezen komen wel direct voor de deur uit.
Dat is zeker zo, tis alleen jammer dat de tomtom app zo vaak crasht anders had ik niet naar waze gegaan
Ik gebruik het al vele jaren op zowel mn smartphone als een tablet, nog geen enkele keer (in meer dan 10 jaar) vastgelopen.
Ik gebruik al jaren TomTom GO op verschillende iPhones en nog nooit vastgelopen.
Hier precies zelfde en de kaartupdate zijn twee maal per jaar zeker. Wel een abo hiervoor.
Voorheen crashte de tomtom app als die via android car liep wel eens - soms vaak, dan weer 2 of 3 weken nergens last van, maar ik heb nu al denk ik 4 maanden geen crash meer gezien. Ben echt wel blij met die app
Had een abonnement voor de TomTom app, helaas was het zo verschrikkelijk in combinatie met Android auto, maar ook gewoon op de telefoon. Het was bijna normaal dat de app 3 keer crashte per rit. En heb ook niet een low performance telefoon of zo. Dit was namelijk op de Samsung A51, S23 Ultra en de S24 Ultra.

Maar misschien is het proberen weer waard?
Android Auto en Samsung is/was dat niet een dingetje?
Zelf gebruik ik alle meerdere jaren TomTom Go en sinds 2021 ook op Android Auto. Doe er complete vakanties op de motor mee. Duizenden kilometers in 2 weken. Nog nooit zo'n betrouwbare navigatie gehad.
Route in TomTom Go zetten. Op start drukken en rijden. En dat iedere keer weer opnieuw. Ik kan me niet herinneren dat TomTom GO gecrasht is.
Sterker nog. 2 jaar geleden had ik de smartphone in mijn tanktas zitten. Het was bloedje heet (35-40 graden). De smartphone zelf zei dat TomTom gestopt was met werken vanwege de warmte maar op het Android Auto scherm ging deze gewoon verder.
Kreeg vanochtend in de auto op de head unit een melding dat de licentie voor online services verlopen is, want 7 jaar oud. Geen mogelijkheid tot verlenging, dus voorlopig geen file info en dergelijke meer via de ingebouwde navi.

Is die kwaliteit toch ineens een stuk minder...
Toevallig een Kia? Mijne verloopt ook over 7 jaar na productie datum.
Hyundai, dus dezelfde hardware inderdaad.
Moet toch een kwestie van tijd zijn voor Microsoft de boel eens opkoopt? Voor een miljard moeten ze wel een deal rond kunnen krijgen, en dan hebben ze een mooie bron van kaarten waar er maar weinig van zijn wereldwijd. Handig voor Azure en hun platform voor in auto's. Dat hele gebeuren met die fysieke kastjes van vroeger kunnen ze gewoon van de hand doen, zelfs inclusief de merknaam, of eventueel voorgoed vaarwel zeggen.

[Reactie gewijzigd door i7x op 22 juli 2024 13:51]

Waarom zou Microsoft dat doen? Nu delen ze de kosten met andere afnemers/klanten van TomTom. En Microsoft kan nu makkelijk switchen naar een andere aanbieder.
Er zijn nauwelijks andere aanbieders. De andere afnemers verdienen ze dan zelf aan.

Microsoft werkt al vele jaren samen met TomTom voor hun kaartendata. Met een meer serieuze focus op autosystemen + het wijdverbreide gebruik via Azure zou het logisch zijn dit op een gegeven moment gewoon over te nemen en helemaal te integreren.

Vroeger had TomTom nog ballast; veel hardware waar Microsoft niet op zit te wachten, maar dat bestaat nauwelijks nog, en een Telematics tak, maar dat hebben ze enige jaren terug al van de hand gedaan. Vandaag de dag zou Microsoft voor ongeveer een miljard zo het logo op het pand kunnen vervangen en netjes geïntegreerd verder kunnen. Zie het zelf wel gebeuren op een gegeven moment.
Tomtom heeft nog andere grote klanten hè. Apple Maps gebruikt ook hun data.
Wil je meer weten en zien wat Azure Maps allemaal kan, zie https://samples.azuremaps.com/
AI dit AI dat bla bla bla. Allemaal tevergeefs, het gaat allemaal falen. Ik durf te zeggen dat de AI hype langzaam aan het overwaaien is.
Anoniem: 454358 @Terrestrial15 juli 2024 12:30
Ik durf te zeggen dat de AI hype langzaam aan het overwaaien is.
in jouw kleine bubbbel wellicht, ai is nog maar net begonnen. Bedrijven schieten met hagel om maar iets te scoren. Daarna zal meer gefocust worden, en dan gaat het nog helemaal los.
Inderdaad staan we pas aan het begin van AI, maar dat zal uiteindelijk z’n beetje alle taken die de mens kan uitvoeren gaan overnemen.
De komende tien jaar gaat dit een schokgolf in de ICT veroorzaken.
De hype was juist alweer aan het afsterven. Bedrijven stopten massaal met projecten rondom machine learning, en toen kwam ChatGPT uit.

Inmiddels beginnen er ook twijfels te ontstaan over deze golf van hype:
https://www.404media.co/g...expensive-and-unreliable/

De kans dat deze systemen ineens betrouwbaar worden puur door er meer computatie en data tegenaan te gooien acht ik zeer klein. "Hallucinations" (ook wel bullshit genoemd) lijken een niet op te lossen probleem te zijn van het ontwerp. Daarmee blijven LLMs vooral gelimiteerd tot werk waarbij accuraatheid niet belangrijk is.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 22 juli 2024 13:51]

Het zal best even op z’n retour gaan net als de internet bubbel. Tot dat men het nut er van inziet en kan uitbuiten.
Ik durf te zeggen dat AI het potentieel heeft om even disrupting te zijn als het internet,

Denk je dat al die bedrijven gewoon geld opbranden voor de grap?

Er zijn al veel hele mooie usecases, en er komt nog heel veel aan.

[Reactie gewijzigd door Yalopa op 22 juli 2024 13:51]

Ja, die gekke PC destijds met z’n 640KB was immers ook maar een rare hype.
De marketing gaat falen, maar de techniek is voorlopig (komende 10 jaar) zeker wel een blijvertje :)
Netzoals dat het 2 jaar geleden een blijvertje was.
Je reactie doet me denken aan dit filmpje: https://youtu.be/bxcfgfxYJow?si=soGsntNnhsBwln8P
Ik ben benieuwd hoe deze mensen er nu tegenaan kijken.
Ik zie het juist als teken dat AI nog een lang leven heeft.
Ooit waren de kastjes van TomTom een hoogtepunt van AI.
Tegenwoordig zijn gewend aan navigatiesystemen en voelt het niet meer als "AI".
Dat we nu "AI" gaan toevoegen aan een TomTom vind ik eigenlijk heel grappig.
Iedere tien jaar komt de term AI weer terug om state-of-the-art IT te beschrijven tot we een betere naam bedenken voor de techniek van het moment. Een paar jaar later zijn we alles weer vergeten en gebruiken we de term AI voor iets nieuws. Nu gaat het over LLMs, dat is inderdaad een beetje een hype, maar het is wel degelijk interessante techniek. Over 10 jaar zal er wel weer iets anders zijn dat we dan AI noemen.
Ik durf te zeggen dat AI het potentieel heeft om even disrupting te zijn als het internet
Ik denk dat veel mensen niet beseffen wat voor impact AI op ons dagelijks leven zal hebben. Dit kan zowel negatieve als positieve gevolgen hebben, vergelijkbaar met de impact van het internet.

Je hebt altijd van die kantelmomenten die elkaar versterken. Denk aan de uitvinding van de transistor and de komst van het internet, alles staat in het verlengde van elkaar. AI is inderdaad gewoon het volgende in het rijtje van noemenswaardige technologische transformatie die een groot effect hebben op ons dagelijks leven.
AI dit AI dat bla bla bla. Allemaal tevergeefs, het gaat allemaal falen.
@Yalopa Dat zeiden ze in de jaren '90 ook over het internet. Ik maak er bewust een quote van zodat toekomstige generaties een goed beeld krijgen van hoe men in de jaren '20 van de 21ste eeuw soms dacht over AI.

In het geval heeft men het over "location-based customer value". Ik ga er dus vanuit dat AI in dit geval ontwikkeld wordt om via spraak informatie te geven over laadpunten, parking, openingsuren etc.

Afgezien van AI denk ik dat Microsoft en TomTom simpelweg niet genoeg informatie hebben vergeleken met autofabrikanten zoals Tesla om een echte meerwaarde te bieden. Moderne auto's beschikken over uitgebreide camera's en sensoren, waardoor ze bijna alles weten over je locatie en status en zijn dus beter geplaatst om AI te ontwikkelen en meerwaarde te bieden / Geld te verdienen.

In theorie weet een Tesla bijv dat je een dakbak er op hebt staan aan de hand van de verbuikscijfers en het zou een waarschuwing kunnen geven indien je een ondergrondse garage wil inrijden. Ook rond het hele automome rijden kan Tom-Tom en Microsoft moeilijk concurreren zonder die extra context.
Ik zou jezelf even wat beter informeren. Tomtom is tegenwoordig geembed in autosystemen. Informatie van de nieuwe auto's is beschikbaar en real time uitleesbaar. Een combinatie van die twee inclusief azure AI is goud.
Als aandeelhouder heb je de afgelopen jaren maar weinig plezier gehad aan TOM2
Wat is hier de toegevoegde waarde van AI ?
Ik weet nog dat het K.I. werd genoemd.
Mijn voorkeur gaat uit naar Google Maps, zeker in combinatie met Android Automotive.
Ik vind persoonlijk Google Maps helemaal niet lekker werken als navigatie. Vorig jaar een goedkoop abonnement van TomTom gekocht en dat ga ik zeker verlengen want ik vind het veel prettiger werken. Gelukkig hebben we hier alternatieven!
Tomtom heb ik slechte ervaringen mee. Vanuit Luxemburg kreeg ik een route voorgeschoteld dwars over kleine weggetjes door de Ardennen van een uur of 6 naar. Snel overgeschakeld naar Google Maps toen. Er stond enkel een kleine file verderop en ik was binnen 3 uur thuis met Google Maps.
Vorig jaar genavigeerd met Apple Maps en dat was oké.
Bovendien heb ik nu een auto met Android Automotive waarbij Google Maps geïntegreerd is met het percentage van de accu en navigeert naar snellaadpunt als die onder bepaald niveau komt. Dan is het eigenlijk geen vraagstuk meer.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.