Microsoft stopt met ondersteuning Dolby Digital-AC-3-codec in Windows 11

Microsoft gaat met Windows 11-versie 24H2 de AC-3-codec, ook wel bekend als de Dolby Digital-codec, niet langer ondersteunen. Mediaspelers van derden, zoals VLC, kunnen de codec nog wel ondersteunen. Daarnaast kunnen systeembouwers de AC-3-codec nog wel meeleveren.

Microsoft zegt in een ondersteuningsdocument de codecondersteuning te stoppen, zonder nadere toelichting te geven. Het is dan ook niet duidelijk waarom Microsoft de ondersteuning stopt en of dit alleen gevolgen heeft voor gebruikers die Windows 11 nieuw installeren, of dat gebruikers die updaten naar 24H2 de codec ook verliezen.

Het vervallen van de ondersteuning heeft alleen gevolgen voor software die alleen gebruikmaakt van codecs die door het besturingssysteem worden ondersteund, zoals Windows Media Player. Apps van derden, zoals de VLC-mediaspeler, kunnen met extra codecs geleverd worden. Microsoft bracht vorige week een Release Preview-testversie uit van de 24H2-update, die later dit jaar officieel moet verschijnen.

Door Hayte Hugo

Redacteur

29-05-2024 • 14:44

90

Submitter: TheVivaldi

Reacties (90)

90
90
31
3
0
51
Wijzig sortering
Waarschijnlijk een licentiedingetje, Dolby AC-3 moet je licentieren van Dolby Labs, het zou heel goed kunnen dat Microsoft hier niet meer voor wilt betalen. Maar dat weten we niet tenzij Microsoft en/of Dolby hier een toelichting op geeft. :)
Je moet op Windows 11 sowieso allerlei troep uit de MS store (betaald) installeren om alle vormen van Dolby Audio te kunnen weergeven.

Voor gamers lijkt me dit het meest vervelend, of zitten die codes in de game ingebakken tegenwoordig? Windows 11 en HDMI naar een TV met HDR10+ zijn sowieso absoluut onwerkbaar met welke applicatie dan ook. Voor UDH HDR films op hoge kwaliteit althans. 20GB ripjes gaan nog.

[Reactie gewijzigd door TV_NERD op 23 juli 2024 05:54]

Het enige wat ik nog niet aan de praat gekregen heb is Dolby Vision vanaf Win11 > Denon receiver > 4K TV. De échte DV bedoel ik dan, geen tone mapping die aan MPC-HC recent toegevoegd is via een MPCVR plugin.
HDR10+ ben ik niet zeker. Ik denk niet dat ik content daarmee heb. Maar HDR10 zeker geen probleem.
Ook Dolby Atmos en DTS:X werkt gewoon. Zowel met MPC-HC, Kodi en in games.
Voor games met Dolby Atmos heb ik wel een gratis Dolby app via de store moeten installen. Idem voor DTS:X. Beide hebben een betalende optie voor headphones, maar ik luister enkel via speakers in 7.2.2 setup. Daarvoor zijn die apps gewoon gratis.
Ik heb helaas geen DV, Samsung weigert dat te betalen. Maar de meest DV content heeft een HDR10+ fallback gelukkig :)
Dat is toch alleen zo als je een UHD release hebt met zowel hdr10+ en DV? Ik meen dat UHD releases met HDR10 en DV op een Samsung TV een fallback krijgen naar HDR10 en niet HDR10+.
Naar mijn mening zijn er niet heel veel titels die en hdr10+ hebben en DV. De meeste releases hebben HDR10 en DV.

Zelfde geldt voor bijv. Netflix. Samsung TV eigenaren krijgen een fallback naar HDR10 zonder dynamische metadata, terwijl bijv. LG TV eigenaren op dezelfde serie/film DV krijgen met dynamische metadata.

[Reactie gewijzigd door Eugene_85 op 23 juli 2024 05:54]

Het is inderdaad een groot gemis op televisies, de mogelijkheid om zelf een licentie aan te schaffen. Wat weerhoud fabrikanten ervan om de software voor te bereiden en zelf geen kosten te hebben voor de licentie.
Ik durf te wedden dat “Dolby Media” meer voor licenties kan vangen van de consument dan van tv makers die veel zwaarder onderhandelen.

De meeste consumenten zullen toch graag alles uit hun tv willen halen, waardoor de dit er toch weer bij zullen kopen.
Geen idee, ik koop de schijfjes en kijk FrameStor rips, als ik die kijk geeft de TV altijd HDR10+ aan.
Ik heb hetzelfde met Jellyfin vanaf een Ubuntu bak. Wie heeft die licentie betaald dan, mijn tv (tpvision)?
Ja TPV ondersteund keurig DV. Ook via Netflix en AppleTV+

Best wel noodzakelijk voor een OLED model als je het mij vraagt.
huh? Ik speel alles via Kodi vanop een win11 pc via een Denon AVR, en als ik als output mijn tv kies (bij een video met DV) springt die op DV dacht ik. Totaal nutteloss wel want het is een budget LCD.
Mijn projector niet want die heeft alleen HDR10.
Da's me hier nog niet gelukt. En het ligt niet aan de receiver of tv, want 4k schijfjes met DV afspelen via mn Panasonic speler geeft wel DV.
Ik had ook issues met de denon juist nieuw gekocht voor 4k vrr 120fps.. dv enzo erdoor te kunnen "jagen" ,(7.1 setup) uiteindelijk nu mn signalen naar mn tv aant sturen en audio via earc naar de denon dat werkt wel :(

Blijkbaar is de combinatie MS en Denon niet super (idem met mn xbox Series x) nadeel eraam is dat je hierdoor snel je hi poorten van je tv maxt en geen gebruik kan maken van de vele hdmi ins op je receiver..

Na weken mailen ging Denon mijn receiver "repareren" maar verzenden (kosten en risico) was voor mij dus maar gelaten. Geen idee of het effectief hardware is of een software issue bij Denon maar internet staat vol met gelijkaardige issues :(
Denon kan geen software bouwen. Het zijn klunzen op dat gebied. Dus het zal wel weer een softwareprobleem zijn.
*nvm*

[Reactie gewijzigd door rngew op 23 juli 2024 05:54]

Je moet op Windows 11 sowieso allerlei troep uit de MS store (betaald) installeren om alle vormen van Dolby Audio te kunnen weergeven.
Of je gebruikt een opensource mediaspeler/codec pack.
Voor gamers lijkt me dit het meest vervelend, of zitten die codes in de game ingebakken tegenwoordig?
Als voor spellen geluid gecomprimeerd wordt, dan worden codecs gebruikt waarvoor geen licentie per installatie wordt afgedwongen. Er zijn dan ook voldoende goede gratis/vrije codecs om te gebruiken.
Windows 11 en HDMI naar een TV met HDR10+ zijn sowieso absoluut onwerkbaar met welke applicatie dan ook. Voor UDH HDR films op hoge kwaliteit althans. 20GB ripjes gaan nog.
HDR onder Windows is sowieso een dingetje. Dat heeft nog een tijd nodig voordat dat uitgestabiliseerd is. Ik ben allang al blij dat ik de ketting Windows 11 -> HDMI dummy -> HDR beeld -> Sunshine -> Streaming over netwerk -> Moonlight op Steam Deck OLED met HDR-weergave aan de praat heb. :+

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 23 juli 2024 05:54]

Er is overigens geen goeie gratis/vrij codec doe Dolby Atmos (TrueHD based of EAC3) echt kan vervangen in games.
Je hebt geen Dolby Atmos nodig in spellen. Vroeger hadden wij ook al positional audio zonder. TrueHD of EAC3 zijn niet nodig als je LPCM gebruikt.
Dat is niet hoe object based audio werkt, de renderer moet de layout en positie van de speakers kennen voor optimaal geluid. Die info hebben de games en of Windows gewoon niet. En LPCM al helemaal niet, geen idee waar je dat idee vandaan haalt.

En de mention van TrueHD en EAC3 zijn puur als de core codecs voor in Atmos (de twee varianten). Voor beiden varianten is geen alternatief buiten DTS:X (en misschien AuroMax of zelfs MPEG-H). Note, allemaal heel erg niet gratis of vrij. Als open initiatief is cavern een interessante maar is zelf niet echt een codec en dus rendert dat gewoon een Atmos bitstream bijvoorbeeld of de in-game audio in een Unity game.
Dat is niet hoe object based audio werkt, de renderer moet de layout en positie van de speakers kennen voor optimaal geluid. Die info hebben de games en of Windows gewoon niet. En LPCM al helemaal niet, geen idee waar je dat idee vandaan haalt.
Overrated. Je zou gewoon een standaard Atmosconfiguratie op kunnen geven (5.1.2, 5.1.4, etc.). Dat het zo moeilijk wordt gemaakt heeft met geld te maken. Vroeger stelden we ook gewoon zaken als 5.1 of 7.1 in. Atmosinstallaties thuis met twee of vier speakers extra zijn echt niet zo complex.
Complex of niet, 5.1 en 7.1 zijn 1 laag, Dolby Atmos/DTS:X/MPEG-H 3D zijn standaard 1 laag plus hoogte.

DTS-HD en EAC3 (AC-4 ook tegenwoordig) zijn expliciet wel nodig. Het is waar dat objectgebaseerd onnodig is bij een medium (games) dat de geluidsbronnen toch al dynamisch genereert (los van of en hoe het gecomprimeerd is overigens dit gaat over de transportlaag en we hebben het niet over film) maar dat wil niet zeggen dat je dat naar buiten kan gooien over PCM, dat gaat dan via (E)AC-3/AC-4.

Strikt genomen zou het kunnen maar hoe wil je dat doen op een moederbord wat standaard meer en meer stereo geluid heeft met 5.1.2 of meer? Zelfs al kan dat, dan nog moet er een standaard komen of aangepast worden om dat te doen met hoogte kanalen.

Atmos en X zijn lastig omdat ze transport over HDMI (want beveiligd, en ook de versie wordt steeds omhoog gegooid, momenteel 1.3) vereisen en een lijst hebben van wat absoluut niet is toegestaan en usb staat er op. HDMI heeft dan wel ruimte voor een kwak kanalen over slechts 1 kabel. MPEG-H 3D staat transport over usb toe maar ook dan krijg je problemen met naar buiten sturen met PCM. Zelfs al kan dat dan moet je nog minimaal 8 uitgangen op je moederbord hebben. En al had je MEPG-H als standaard en een leuke interface met alle uitgangen voor 7.2.4, waar is de ondersteuning? Weinig receivers ondersteunen MPEG-H 3D, is op geen schijfje terug te vinden, en omdat het vanuit de broadcast industrie komt en wat meer open is kun je per 'bron' (publiek, stemmen, achtergrondgeluid) het volume aanpassen. Dat biedt mogelijkheden voor vals spelen, dan moet je de standaard toch weer aanpassen.

Buiten "met geld te maken" zijn er wel wat praktische overwegingen.
Met remote is het inderdaad een gek dingetje, maar als de keten vrij goed is (W11 + RTX3090 > Denon AVR4700H > LG OLED G2), dan kan het ook erg goed werken mits de game het goed ondersteund/calibreert (BG3 was dat érg goed in gedaan en gemasterd), >OF< de AutoHDR feature redelijk goed afgesteld is (daar kun je namelijk met een tooltje een profiel voor maken, en dan werkt het ook in games als Satisfactory die native geen HDR "bewustzijn" hebben). Enkel zo af en toe dat een menu item je ogen uit de schedel brand, maar verder werkt het erg goed. Ook typische HDR "gekkigheden" als ondertiteling wordt goed aangepast.

Laatste game waar ik het echt fout zag gaan was Divinity Original Sin 2. Heb geen SteamDeck maar een ROG Ally, die doet gewoonweg geen HDR (niet dat ik vindt dat je op een LCD sowieso iets met HDR moet doen, zeker niet op zo'n klein scherm waarbij je niet minstens 4000 dimming zones kan realiseren). Ik hoef gelukkig eigenlijk niet/zelden remote te spelen, wat ik speel werkt ook op de Ally doorgaans goed.

[Reactie gewijzigd door Umbrah op 23 juli 2024 05:54]

Niet betaald, en het hoeft niet perse via de store, de atmos codec is bijvoorbeeld ook via winget te krijgen. Het spatial audio model is bovendien in Windows "open", zaken als DTS zijn ook makkelijk toe te voegen. De enige betaalde dingen zijn die nep-atmos-voor-headphones dingen waarmee je PC echt zelf het werk moet doen. Atmos support als je bijvoorbeeld een externe AVR gebruikt via HDMI is gewoon een gratis extentie voor de audio driver, in het Windows "mix" icoontje in de systray (als je op speakertje drukt en dan het mix dingetje naast volume, waarbij je per app, per bron, etc kan kiezen) zie je die spatial audio opties ook staan. PC Thuis in de woonkamer hangt aan een Denon AVR4700 en heeft gewoon atmos aanstaan zo.

Bepaalde apps/games, zoals bijvoorbeeld VLC, en heb het ook bij BG3 gemerkt, kunnen zelfs de hele Windows stack ontwijken en direct atmos-enclosed audio via HDMI passthrough naar de AVR sturen. Als je backups maakt van je blurays bijvoorbeeld kan dat heel handig zijn, waardoor downmixen niet meer hoeft.
Een ander alternatief is natuurlijk dat Windows gewoon geen gecodeerd materiaal verstuurd, maar een multikanaals stream via HDMI.

Vroeger was dat natuurlijk wel een beetje een punt, want toen was optical het beste wat je uit een PC kon krijgen in digitale vorm, welke enkel ongecomprimeerde stereo kon sturen, maar verder hooguit de bandbreedte had om een lossy Dolby 5.1 signaal te kunnen sturen. Daar was dan een Dolby Live encoding voor nodig, als ik me niet vergis.

HDMI heeft echter bandbreedte genoeg voor een lossless 5.1 signaal, dus kan Windows dit of zo doorsturen, of een bitstream die het decoderen aan de receiver overlaat.

Geen idee of er overigens games zijn die native Atmos ondersteunen, maar daar lijkt me dat ook dat gewoon gebitstreamed moet kunnen worden zonder verdere licenties voor Windows nodig te moeten hebben?
Dat kan inderdaad gebitstreamed worden als je atrget device dat ondersteund (het target device heeft voor de licentie betaald). Maar als je target device het niet support dan kan het niet. Dus rendered de applicatie gewoon geen Atmos.

En je wil eigenlijk niet dat Windows dit zelf omzet naar 5.1 of 7.1 of 7.1.2 of wat dan ook, want Windows weet verder niet genoeg over de speakers en de layout, de AVR weet dat wel.
De laatste x dat ik een codec foutmelding kreeg in windows was in Windows media player in windows xp.
Je moet op Windows 11 sowieso allerlei troep uit de MS store (betaald) installeren om alle vormen van Dolby Audio te kunnen weergeven.
  • Met de gratis Dolby Acces variant kun je wel Dolby Atmos sturen naar je TV/receiver, maar niet het converteren van 3D/5.1 naar virtueel Dolby Atmos op een willekeurige koptelefoon. Dit laatste werkt bij mij ook maar matig. Wanneer je koptelefoon het native ondersteund, werkt het wel gratis en waarschijnlijk een stuk beter.
  • Wat bijzonder slecht is in mijn optiek is het weglaten van H265. Hiervoor moet je
    €1,- betalen. Dat is geen geld natuurlijk, maar toch bijzonder dat VLC en KODI dit gratis kunnen aanbieden door middel van X265 en Windows niet.
Voor gamers lijkt me dit het meest vervelend, of zitten die codes in de game ingebakken tegenwoordig? Windows 11 en HDMI naar een TV met HDR10+ zijn sowieso absoluut onwerkbaar met welke applicatie dan ook. Voor UDH HDR films op hoge kwaliteit althans. 20GB ripjes gaan nog.
Wat bedoel je exact met onwerkbaar? Ik heb persoonlijk geen ervaring met HDR10+, wel met HDR10. Dat was in het begin van Windows 10 nog wel een dingetje. Nu geen problemen meer mee. Zowel met DV als HDR10+ materiaal op een HDR10 bron. Wel van belang is om de Windows HDR calibration tool te doorlopen. Bij mij stonden de zwartwaarden te hoog afgesteld. Ook werkt de kalibratie tool niet goed bij mijn Dell schermen wanneer de HDR+ modus aanstaat (een HDR modus met dynamisch contrast). FreeSync premium bypassed deze modus en zorgt voor een accurater beeld.
Samsung S95B + 4K HDR10+ op VLC (en geeft maar HDR10) stottert vanaf 60mbps via HDMI.
Troep? Dit is voor mij echt een onmisbare tool. Voorheen was dit onderdeel van mijn asus xonar geluidskaart genaamd dolby digital home theater. Had een veel betere interface dus wat dat betreft is de store app idd troep.

Ik gebruik het voor virtual 3D geluid in de game modes icm. Headset,of voor een stukje audio normalisation. Bij gebruik van mij desktop speakers maak ik gebruik van de equalizer.
Nee je moet absoluut betalen voor een reciever of de app. De codecs zijn niet ingebakken. Al waren ze dat wel lijkt het me nog lastig omdat je dan de omzetting van digitaal naar analoog in de game zelf moet doen en dat naar buiten moet sturen, aannemende dat het moederbord of je geluidskaart mocht je die hebben 5/7 aparte kanalen naar buiten kan werken.

Ik heb een receiver bij de pc en dat zou vlekkeloos moeten werken met de app, en de app voor DTS:X doet dat ook maar Dolby Atmos doet vaak lastig en wil dan dat je betaalt terwijl dat eigenlijk niet hoeft. Behoorlijk lastig.
Microsoft heeft al eens eerder codecs geschrapt die bleven toen alleen nog in de duurdere versie beschikbaar.
Er is geen verschil tussen welke codecs ondersteund worden tussen verschillende edities van Windows. Dat is ook nooit zo geweest.

Het enige wat hierin ooit een verschil kon maken is het Windows Media Center pack voor toestellen met een CD/DVD-lezer, maar dat was eerder een optioneel component.

[Reactie gewijzigd door Loller1 op 23 juli 2024 05:54]

Klopt niet.
On October 17, 2017, Microsoft removed HEVC decoding support from Windows 10 with the Version 1709 Fall Creators Update, making HEVC available instead as a separate, paid download from the Microsoft Store.
maar dat is dus geen andere duurdere versies van windows.
Maar gewoon een add on die je kunt installeren op alle versies van windows..
Wel duurder als je de kostprijs meerekent. Die "addon" is niet gratis en kost 0,99 in de microsoft store
Je bent wel duurder uit, maar dat is niet hetzelfde. Bij je auto kan je een fietsendrager kopen. Dat is duurder dan een auto zonder fietsendrager. Maar het is onzin om dan te beweren dat er een duurdere versie van die auto is die fietsen kan dragen. Het is een addon.
Dat u het niet weet wil niet zeggen dat het niet zo is.
Maar u komt zelf aan met een voorbeeld.
Hier is een voorbeeld:
“ Windows 7 Starter does not support DVD drives
I also just got a new netbook with Windows 7 Starter installed and it won't play or burn a DVD. It does, however, burn and play CDs. After searching many sites, I saw that Windows 7 Starter DOES NOT support a DVD drive, even though I have a external DVD. So now, I will have to purchase the Windows7 Home Edition in order to play and burn DVDs. This sucks, especially after paying so much for this netbook.”
“ DVD playback requires licensing and royalty payments for an MPEG-2 decoder from MPEG LA and the Dolby Digital decoder from Dolby Laboratories. Microsoft has no desire to add that cost to their operating systems.

“ DVD Playback implies using technologies that Microsoft did not invent and they do not own, therefore, they have to pay royalties to use them. According to some calculations, those costs could go up to $800 million per year for Windows 7 “

[Reactie gewijzigd door m_snel op 23 juli 2024 05:54]

Ik denk dat je hier heel goed zit. Maar inderdaad, zeker weten doen we het niet.
Maar waar zit hij dan goed in? Want het patent op AC-3 is in 2017 toch vervallen?
Dat kan de reden niet zijn: Volgens Wikipedia verliep het laatste patent op AC-3 in 2017 en kan de codec sedertdien licentievrij geïmplementeerd worden.
De basis codec wel ja, dat is gewoon 5.1 Maar er zijn wat toevoegingen die dat niet toelaten en die overal wel te vinden zijn. Dan nog is het vaak ook EAC-3 voor 7.1 en die is wat jonger geloof ik en heeft ondersteuning voor Atmos tezamen met AC-4 wat zeker nog onder licentie valt.
Of zou Dolby Labs Microsoft niet meer willen betalen om dit in Windows te krijgen..?
Zou ook zo maar kunnen, nergens op gebaseerd verder.
Lijkt me niet, denk dat Dolby er niets mee te winnen heeft dat het standaard in Windows ingebakken zit. Dolby is een licentiebedrijf, Microsoft is een software toko.
Dat gedoe heb je ook met TV's. Koop je een heel dure nieuwe TV is de DTS ondersteuning weg en kan ik het merendeel van de films op de NAS niet meer gewoon afspelen.

Ook dit zal wel zijn "in het kader van de verbetering van de dienstverlening".....
Waarom zou je de films dan niet meer kunnen afspelen? Vrijwel elke TV of versterker zet het audiosignaal dan gewoon om naar Dolby 5.1 of iets dergelijks.
DTS-HD.MA.5.1 (wat dat ook moge zijn) werkt toch echt niet op mijn Samsung s95b. Steek ik er een USB sticky in of stream ik via DLNA en speel ik een rip met DTS-HD.MA.5.1 dan zegt de TV doodleuk "no supported audio stream" of iets dergelijks.

Ik heb een Samsung soundbar + rear speakers + sub voor Q-Symphony zodat de TV speakers worden gebruikt voor voornamelijk voice.

edit:
Voor de moraalmensen, ik koop alle blurays van de films die ik download, maar ik kan niet zo goed rippen als FrameStor en ik heb geen BluRay player. Ik betaald dus voor schijfjes die ik in de kast zet en waarvan ik de box nooit open

[Reactie gewijzigd door TV_NERD op 23 juli 2024 05:54]

Waarom koop je dan geen blu ray speler.
Kwaliteit van blu rays is vaak beter dan download of stream.
Bitrate van beeld en geluid is veel hoger.
En zo duur is en blu ray speler niet toch?
Ik wil gewoon alles op de NAS hebben om overal in huis te kunnen streamen. Anders moet ik bluray players kopen voor de slaapkamer, hobbykamer en woonkamer. Dan ga je die schijfjes ook bekrassen, verslepen, kwijtkraken. Allemaal gehannes. Kijk eens een FrameStor rip, 100% bluray kwaliteit. Bitrate van geluid en video zijn ook top.
VIDEO
CODEC : HEVC
TYPE : 2160p
FRAME RATE : 23.976 fps
DISPLAY ASPECT RATIO : 16:9
FORMAT PROFILE LEVEL : Main 10@L5.1@High
BITRATE : 80.8 Mbps
WIDTH x HEIGHT : 3840 x 2160 pixels
HDR FORMAT : Dolby Vision Profile 7 Level 6, HDR
COLOR PRIMARIES : BT.2020


AUDIO (1)
CODEC : TrueHD Atmos
LANGUAGE : English
CHANNEL(S) : 7.1
BITRATE : 3711 kbps
SAMPLING RATE : 48 kHz
BIT DEPTH : 24 bits

AUDIO (2)
CODEC : AC-3
LANGUAGE : English
CHANNEL(S) : 5.1
BITRATE : 640 kbps
SAMPLING RATE : 48 kHz
OTHER INFO : AC-3 Embedded

AUDIO (3)
CODEC : FLAC
LANGUAGE : English
CHANNEL(S) : 2.0
BITRATE : 384 kbps
SAMPLING RATE : 48 kHz
BIT DEPTH : 16 bits

[Reactie gewijzigd door TV_NERD op 23 juli 2024 05:54]

Ik heb ook een TV die geen DTS ondersteund, maar dat is doorgaans geen probleem. Hoewel ik vaak de in-TV speler gebruik, die via eARC naar de versterker (4700H met daaraan wat speakers, ben weer van soundbars afgestapt want dat was het gewoonweg niet voor mij) gaan, weigert de TV ondanks dat hij zelf niks hoeft te doen via de interne speler pass-through uit te voeren. En dat is lullig. Gelukkig doet de LG zelf wel alle andere formaten (atmos van de neppe tot de ongecomprimeerde variant, tot elk dolby en elke hoeveelheid kanalen PCM formaat aan toe, het voordeel van eARC boven SP/DIF zeg maar).

De enkele keer (wees eerlijk... zo dominant is DTS niet...) dat ik wél DTS nodig heb is het een kleine moeite om een HDMI bron aan de 4700H te koppelen, want die "onderschept" dan eigenlijk het audio signaal. Ik heb gewoon een mega chonker PC in m'n woonkamer staan, maar in principe is het niet zo lastig om dat met alles te doen wat je wilt.

De PC heeft zelfs de keuze in VLC om de audio via Windows te laten lopen, of via native HDMI passthrough. Dat laatste geeft natuurlijk de minste problemen/overhead, en werkt heel erg mooi.
Met VLC krijg je nooit HDR10+ en 80mbps video stottert als een malle op de TV als ik dat via HDMI en VLC probeer op Windows 11 met een 5600X3D en RTX 4070 TI

[Reactie gewijzigd door TV_NERD op 23 juli 2024 05:54]

Plex audio transcoding ;) (Kost 1% cpu op een i3tje)
Dat is wat ik gebruik om al die moderne formaten afgespeeld te krijgen op mijn oude surround receiver. Works like a charm.
Disable video stream transcoding
Disable transcoding of the video stream in transcoder operations. With this set, the transcoder may still transcode audio as well as remux video. If this option is enabled and the video stream would require transcoding to be compatible for playback, then it can result in playback failing.
Bron:
https://support.plex.tv/articles/200250347-transcoder/

[Reactie gewijzigd door spoonman op 23 juli 2024 05:54]

Ik moet me nog gaan wagen aan Plex of Jellyfish. Voor nu gebruik ik gewoon DLNA uit gemakszucht. Plex was (voor mij) 6 jaar geleden een enorm drama en ik hou dus niet van gehannes :)
Probeer het eens opnieuw zou ik zeggen. Volgens mij is de kans groot dat het allemaal veel gemakkelijker is geworden dan 6 jaar geleden. Installeren, er voor zorgen dat plex weet waar je bibliotheek staat, die video transcoding afzetten en je tv gaat alles gewoon vlotjes kunnen afspelen.
Of je gebruikt ze beide parallel. Vrienden en familie kunnen dan zelf bepalen welke client ze willen gebruiken.

[Reactie gewijzigd door Jacco011 op 23 juli 2024 05:54]

Ook mijn 1000 euro kosten LG heeft geen DTS. Het is dan wel geen top-of-the-bill tv, maar voor dat geld zou een DTS licentie to best wel mogen. Of dan in ieder geval m.b.v. passthrough DTS via (e)Arc doorgeven :( .

I.p.v. extra client/server software ( zoals b.v. Plex ), zet ik met een FFmpeg scriptje DTS in de film om naar AC3. Dat is een eenmalige actie, waarna mijn LG ( zonder extra software ) zelf de film met geluid kan afspelen. Dat is misschien iets bewerkelijker dan met Plex, maar geeft veel minder overhead dan m.b.v. Plexserver en client software.
Als ik jou was zou ik investeren in een Nvidia Shield wil je alles soepel laten afspelen. Gebruik hiervoor ook Plex om alles te streamen vanuit je NAS of PC. Dan ben je van al dat gezeik af.
Waarschijnlijk geen audio, maar zal wel afspelen.

Ik heb een PS5, Samsung QLED en mooi compleet Sonos setje staan.
Op een dag dacht ik, laat ik eens een UHD blu-ray kopen en afspelen. Wat krijg ik: Stereo geluid...

Blijkbaar heeft Samsung geen DTS licentie en dan krijg je gewoon prut geluid. Beetje zuur bij een blu-ray van 20 euro.

Maarja, vindt het gewoon vervelend. Je kan niet even een licentie kopen bij een TV.
Ken die sonos meuk niet zo goed, maar wat als je de PS5 nou gewoon in de sonos steekt, en dan de sonos ook vanuit de TV via eARC voedt? Het beste van beide werelden zeg maar.
Als ik de PS5 direct in de Sonos steek heb ik geen beeld. Sonos Beam heeft maar 1 HDMI poort die via ARC vanuit de TV zijn audio krijgt.
Het is niet per se een probleem van Samsung.
De meeste TVs kan je in 'passthrough' zetten waarbij de audio gewoon doorgegeven wordt. Dan is de vraag waarom je 'mooie' Sonos dat niet accepteert...
Zal eens als ik zin heb kijken of dat een optie is. :)
...De meeste TVs kan je in 'passthrough' zetten waarbij de audio gewoon doorgegeven wordt...
Dat had ik inderdaad ook verwacht. Maar ook in passthrough mode, geeft mijn LG B1 geen DTS signaal door naar mijn Yamaha versterker.

Dát zou e.e.a. wel beter verteerbaar maken, want de volgende tv moet DTS hebben of deze ( inderdaad ) tenminste gewoon doorgeven. Dat het dan geen LG meer wordt, dat is dan jammer voor hun, een klant minder.

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 23 juli 2024 05:54]

Aangezien DTS al enigszins legacy wordt kan je ook voor een mediaplayer gaan die de DTS stream al decodeert voor het de TV/receiver raakt.
Inderdaad.

Maar voorlopig gebruik ik alleen de app die op mijn LG tv staat. Die leest m.b.v. DLNA de films vanaf een pc en speelt tot nog toe werkelijk iedere film, zonder enig probleem. Verder geen extra software of mediaplayer en dus ook geen compatibiliteits problemen.

Maar welke mediaspeler adviseert u ? Ik ben altijd geïnteresseerd in ervaringen van anderen, want dat is vaak beter, dan wat de reclame ons doet geloven.


Ps. Ik pas nu de films zelf aan m.b.v. FFmpeg. Éénmalig scriptje daarvoor starten en DTS is omgezet naar AC3, welke mij LG wel kan verwerken.

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 23 juli 2024 05:54]

Ik heb er een aantal gehad maar de meesten worden niet meer verkocht.
Mijn observatie was meer dat je met een 'slimme' mediaplayer een domme TV/receiver kan aansturen. Apparaten als de Apple TV dumpen gewoon ongecomprimeerde audio over HDMI dus het werkt altijd ongeacht de ontvanger.
Maar dat is waarschijnlijk niet de beste player voor je eigen bibliotheek, dan zou ik eerder een Raspberry Pi met Kodi of zo aanraden, dan heb je veruit de meeste flexibiliteit.
Dan is mijn huidige opzet het simpelste, namelijk de LG zelf alles alles doen. Zolang dat zoals nu vlekkeloos werkt, is er geen haast bij.

Natuurlijk is een Apple Tv een mooie oplossing, maar heeft 2 nadelen. Namelijk de prijs en dat het een Apple is. Aangezien ik verder geen Apple heb, valt deze kwalitatieve goede maar ook dure mediaspeler af.

Misschien kan de nieuwe Google Chromecast ( medio 2024 ? ) exact wat ik wil, maar ik wacht al maanden op dat ding ;-).
 

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 23 juli 2024 05:54]

Helaas doet de TV dat niet. De enige manier om die films af te spelen is via een aparte speler. Daarvoor heb ik een Xbox gekocht die dan op de receiver aangesloten is. Die Xbox gebruik ik heel weinig en dus iedere keer als ik hem wil gebruiken, krijg ik eerst een melding dat er een update nodig is (meestal bijna 8GB) en staat dat ding een half uur te updaten.

Licentiekosten zijn overigens erg beperkt. Zeker als je die kosten vergelijkt met een TV van vele duizenden euro.
Er is een instelling voor je Xbox (ervauitgaande dat je een "Series" model hebt) waarbij hij gewoon 's nachts update. Ook als die "uit" staat.

[Reactie gewijzigd door TV_NERD op 23 juli 2024 05:54]

Een paar euro op een miljoen TVs is toch een paar miljoen euro ;)
Ik geloof niet dat LG er van dit type een paar miljoen verkoopt. Zouden ze wel willen.
De S95B, bij release een dikke 2000+ euro, verkocht er zoveel
The South Korean firm had hoped to sell over 600,000 units of its QD-OLED TV, but in reality, it barely crossed the 350,000 mark in 2022. The sales of Samsung S95B and Sony A95K (using the same QD-OLED panel) are expected to reach 440,000 units.Jan 16, 2023
Ik geloof dus best dat een TV van "maar" 1000 euro makkelijk 1mio keer over de toonbank gaat.
Klopt, maar voor geluid dat uit een tv komt maakt dat niet veel uit, wel voor als je een externe 5.1 speakerset hebt, voor deze situatie bestaan er hdmi-audio-extractor's, dan kan je dts direct op je receiver aansluiten met toslink.
Koop je een heel dure nieuwe TV is de DTS ondersteuning weg en kan ik het merendeel van de films op de NAS niet meer gewoon afspelen.
Inderdaad !

I.p.v. extra client/server software ( zoals b.v. Plex ), zet ik met een FFmpeg scriptje DTS in de film om naar AC3. Dat is een eenmalige actie, waarna mijn LG ( zonder extra software ) zelf de film met geluid kan afspelen. Dat is misschien iets bewerkelijker dan met Plex, maar geeft veel minder overhead dan m.b.v. Plexserver en client software.
 

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 23 juli 2024 05:54]

Klinkt heel interessant. Hoe werkt zoiets?

Doe je dat per keer of alles in een batch?
Ik heb een AutoIt script gemaakt ( compiled naar .Exe ), waarop ik de film drop ( of selecteer ) en waarin het onderstaande commando wordt uitgevoerd:

FFmpeg.Exe $Infile.mkv -map 0 -c:v copy -c:s copy -c:a ac3 -ac 6 -b:a 640k $Outfile.mkv

Waardoor er een nieuw file wordt gemaakt, waarbij alles wordt gekopieerd, behalve de audio stream, want die wordt vervangen door een AC3-stream.


De betreffende commando regel zou men natuurlijk ook in een batch file kunnen zetten of zelfs m.b.v. knip/plak in een CMDbox kunnen worden uitgevoerd..

Of dat nu per file, of per directory of per tree is, dat ligt er aan hoe men het programma maakt.

PM me maar, indien u meer informatie wil.

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 23 juli 2024 05:54]

Er is vast wel iemand die dit weer ''Terug kan modden''
Ja, waarschijnlijk is het gewoon een registersleutel op 0 zetten of iets dergelijks :+
Vreemd !

Microsoft propt Windows ondertussen standaard vol met van alles en nog wat ( veel meer dan ik zou willen van een OS ), maar een kleine en veel gebruikte codec slopen ze eruit. Je zou haast denken dat MS dit bewust doet, nu nog afwachten totdat MS prijsgeeft waarom ze dit doet.

Of het werkelijk wat uit zal maken, dat denkt ik niet. Programma's die AC3 gebruiken zullen de codec dan wel als extra installatie-optie aanbieden.
 

[Reactie gewijzigd door PsiTweaker op 23 juli 2024 05:54]

Dit is wel jammer! Er zijn toch behoorlijk wat dvd’s/tv-uitzendingen die AC3 als audiotrack hebben. Dat was nou net een formaat waarvan je ervan uit kon gaan dat de meeste programma’s en apparaten het inmiddels wel ondersteunen, itt bijvoorbeeld DTS.
Zou me niet veel verbazen als M$ straks komt met een AC-3 codec waar je voor moet betalen...
Dolby Digital support is een tijd geleden al uit de Edge browser gesloopt.
Trek alles door de Soundblaster Encoder heen voor het via SPDIF naar de versterker gaat.

Geluid klinkt gewoon beter met zo'n rode Dolby Digital of DTS indicator op het scherm van de versterker :+
Raar dat MS geen toelichting geeft waarom, lijkt me wenselijk, ipv het eruit te halen zonder duidelijke reden.
Microsoft moet eens leren dat je zo'n codecs gewoon laat zitten. Er is nl. te veel legacy aanwezig om zomaar overal met de hakbijl in te gaan. En waar Microsoft dan in moet hakken gebeurt het niet.
Als er staat "niet onduidelijk" is het toch duidelijk?
Of ligt dat aan mij dat ik het even niet meer snap?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.